bijna voorbij Vuilnisbelt bederft omgeving Koewacht Zalennood in Sas van Gent ALARMCENTRALE IN TERNEUZEN KREEG MAAR EEN MELDING Drukke nieuwjaars receptie Sas van Gent Instrumentale geeft concert in Oostburg 1 Ijsbaan in Zaamslag is verlicht Bijeenkomsten van r.-k. vrouwengilde in Goes Avondschieting in Kwadendamme Auto tegen lichtmast Drie spelers te Oostburg met goede start Prijskaarting in Zaamslag Uitslag verloting in Kloosterzande Uzendijke MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vfaeminck BEVESTIGD TE IJZENDIJKE Herziening van regeling voor één procent kunst op school Eervol ontslag hoofd B.B. Kloosterzande Lezing voor Cultureel Contact Axel Gestolen auto terecht Wilclschieting in 's-Heerenhoek Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een zeer groot aantal inwoners van Sas van Gent maakte zijn opwachting in het ge meentehuis van Sas van Gent om het voltallig college van burgemees ter en wethouders met het nieuwe jaar geluk te wensen. Onder de bezoekers waren opval lend veel vertegenwoordigers van on dernemingen, instellingen en vereni gingen. Mogelijk met het oog op de komende gemeentelijke herindeling van 1 april a.s. was de nieuwjaarsre ceptie een van de drukste van de laatste jaren. (Van onze correspondent) Bestuursleden van de ijs vereniging 't Sluusje hebben onlangs een ver lichting aangebracht op de ijsbaan bij de Bosschekreek aan de grens van de gemeenten Axel, Vogelwaar de en Zaamslag. In deze gemeenten heeft de vereniging ruim 200 leden. Tijdens de vorstperiode eind vorig jaar werden reeds plannen gemaakt voor het houden van wedstrijden, maar de invallende dooi rond de jaarwisseling deed deze plannen let terlijk en figuurlijk in het water val len. (Van onze correspondent) GOES Het bestuur van het r.k. vrouwengilde in Goes heeft in janu ari twee bijeenkomsten gepland. Donderdag houdt het vrouwengilde zijn jaarlijkse ledenvergadering. On dermeer zal een bestuursverkiezing plaatsvinden. De dames Van Kiet en Spelier zijn aan de beurt om af te treden, maar beiden hebben zich her kiesbaar gesteld. Na de vergadering zal de heer Van de Vijver uit Biervliet aan de hand van dia's een lezing houden, die is getiteld: Indrukken uit Afrika. De vergadering wordt gehouden in hotel De Korenbeurs èn begint óm acht uur. Op donderdagavond 15 januari houdt dr. J. Tesink een lezing over luchtverontreiniging. Deze lezing vindt eveneens plaats in De Koren beurs en begint om acht uur. Het bestuur van het vrouwengilde heeft ook dit jaar weer een cursus sieraden maken van kralen georgani seerd. Docente is mejuffrouw Wabe- ke. De eerste les is op woensdag 28 januari. (Van onze correspondent) KWADENDAMME De hand boogvereniging Victoria hield bij P. Doene in Kwadendamme een schie ting op de liggende wippen. Voor de 27 schutters van 8 verenigingen wa ren tien prijzen beschikbaar. Uitslag van de eerste wip: hoofd vogel: Adri de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme; 1ste zijvogel: P. Daalman van A.D.L.M. uit Kwaden damme; 2de zijvogel; P. Doene van Victoria te Kwadendamme; 1ste bo- venkal: Jan Janse van Vios uit 's- Heeronhoek; 2de bovenkal: Jan Jan- se; 1ste onderkal: L. Meyaard van Edele Handboog uit Oudelande; 2de onderkal: O. Steenaert van Vooruit gang uit Kwadendamme, beide laat- sten bij loting; 1ste klep: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwaden damme; 2de klep: A. Clarijs van A.D.L.M uit Kwadendamme; 3de klep: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme. Meeste kleine vo gels: L. Meyaard van Edele Hand boog uit Oudelande, 7 stuks. De uitslag van de tweede wip: lste hoofd vogel: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme; 2de hoofdvogel: H. A. Bakker van Victo ria uit Kwadendamme; lste zijvo gel: M. Verbeek van Victoria uit Kwadendamme; 2de zijvogel: O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwa dendamme; 3de zijvogel: Jac. West- veer van Edele Handboog uit Oude lande; 4de zijvogel: D Geys van A.D.L.M. uit Kwadendamme; lste kal: A. van 't Westeinde van A.D. L.M. uit Kwadendamme; 2de kal: H. A. Bakker van Victoria uit Kwa dendamme; 3de kal: P Daalman: 4de kal: Dré Geys, beiden van A.D L.M. uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: F. Koens van Spes Nostra uit Ovezande, 9 stuks. De vliegende vogelprijs was voor C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwaden damme. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Over enke le maanden behoort de zalen- schaarste in Sas van Gent tot het verleden. Dan wordt namelijk het tot cultureel centrum verbouwde lagere school aan de Wilhelmina- laan in gebuik genomen. Vol span ning wachten de verenigingen de nu nog niet definitieve datum in mei of juni af. Voor de gymnas- tiekliefhehbers is de grote zaal (toneelzaal in de ruimste beteke nis van het begrip), ook van be lang. Het wordt de tweede gym zaal van Sas van Gent. Het is dan ook de bedoeling dat de zaal de gehele dag ter beschikking komt van de schooljeugd. Het gebouw, waarvan alleen het dak nog aan de oude scnool doe: den ken de rest is gesloopt en opnieuw opgetrokken wordt beneerd door een stichting waarin tal van afge vaardigden van belanghebbende ver enigingen zitting hebben. De gemeen te, het rijk en particulieren hebben voor een goede financiering borg gestaan. De betrokken stichting zal zich straks alleen beperken tot het verhuren van ruimte aan belang stellende instanties. De toneelzaal kan ongeveer 400 be zoekers bevatten. Het podium krijgt een breedte van tien meter en een diepte van zeven meter. Verder is op de voormalige speelplaats een fo yer gebouwd, waar de bezoekers wat kunnen gebruiken. Deze praatruimte wordt door de bestuursleden van de stichting niet gezien als een concur rerende daad voor de plaatselijke ho recabedrijven. Op dit moment staat vast dat de bibliotheek ruimte heeft gehuurd in het gebouw. Het uitleen bureau en de leeszaal krijgen er ook een plaats. De carnavalsverenigingen zullen nog tot volgend jaar moeten wachten voor zij met veel gedruis in het nieu we culturele centrum van Sas van Gent op de hen bekende wijze drie dagen en nachten kunnen feesten. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tengevolge van de gladheid is maandagavond in de Panl Krugerstraat een personen auto geslipt en tegen een lichtmast aangereden. De lichtmast knapte af. De auto liep aanzienlijke materiële schade op. (Van onze correspondent) OOSTBURG De „Club Zonder Naam" begon 1970 met een zeer goede start. C. Verhulst klopte A. v. d. Hemel (2220) en A. v. Haelst (2519). A. Mathijsse klopte J. Ko- lijn (4020) en A. de Bart (3417). Koploper A. Vermaire stevent rechtstreeks naar de titel. Na G. Boonman (7036) werd L. Boon man geklopt (2817). A. de Bart - A. v. d. Hemel 369; L. Boonman A. v. Haelst 1427; J. Berens was totaal uit forme tegen J. Kolijn (3 20) en tegen A. v. Haelst (415). Vader G. Boonman demonstreerde tegen zoon L. Boonman de kneepjes in de biljartkunst: 4210. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In hotel Het Wa pen van Zeeland in Zaamslag werd een prijskaarting gehouden. De uit slag hiervan was: 1. D. Bareman uit Zaamslag; 2. G. van de Voorde uit Zaamslag; 3. B. Bos uit Axel; 4. A. C. de Zeeuw uit Zaamslag; 5 J. de Jonge uit Zaamslag; 6. M. Hamelink uit 7aamslag; 7 A. Bare man uit Axel; 8. R. Lindhout uit Axel. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Omdat alle prijzen van de verloting van vogel vereniging Zang en kleur uit Kloos terzande nog steeds niet zijn afge haald. maakt het bestuur nog één maal de winnende nummers be kend. Tot 15 januari 1970 liggen de prijzen beschikbaar bij de heer Die- leman. Cloosterstraat 39 i,n Kloos terzande, De nummers zijn: 1090, 1962, 2685, 921, 2291, 969, 2147, 1492, 3669, 3545, 2062, 1056, 848, 2572, 2663, 1593, 2447, 2852, 2691, 2786, 2540 en 816. Van de oude school is niet veel meer te herkennen. Het is een nieuw gebouw met een nieuw gezicht. In deze zaal zullen straks allerhande activiteiten Plaats vinden. Van turnen tot bloemschikken, teurtoneel tot wilde carnavalspartijen. Van ajna- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het alarmcentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen, onderge bracht in het politiebureau in Ter neuten en telefonisch te bereiken onder nummer 01150-4444, is een week na zijn ingebruikstelling nog niet op zijn waarde getest. Tot dus ver kwam in de Terneuzense mei dingspost nog maar een verzoek om bijstand binnen. Het betrof een lich te explosie in een gasgeiser te Bres kens op 31 december. Daarna is het op de centrale van het Zeeuwsch- Vlaamse alarmeringssysteem bijzon der stil geweest. Bij de politie in Terneuzen wijt men het feit dat het nummer 4444 nog slechts een enkele keer is gedraaid aan de onbekendheid met het nieuwe centrale alarmeringssysteem. Ook zijn de folders waarin op het doel en de werking van de centrale mel- dingspost de aandacht wordt geves tigd nog niet allemaal huis- aan-huis bezorgd. Verder gelooft men, dat de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen in gevallen, waarin om de een of an dere hulpverlening wordt verzocht zich de eerste tijd meer tot de plaat- IJspret. Op de vestinggrachten van „het Ravelijn" aan de Boule vard hebben de schaatsliefhebbers zondag, hun hart kunnen ophalen. Het ijs werd m.l. dik genoeg bevon den om het vrij te geven voor het be oefenen van de schaatssport. Ook van omliggende plaatsen waren ve len naar IJzendijke gekomen om te schaatsen. De eenden had men niet vergeten: voor hen was een stuk ijs vrij gehouden. Collecte. De collecte voor La tijns-Amerika, die werd gehouden tij dens een interkerkelijke dienst in de Nederlands hervormde kerk in Yer- seke heeft 591,75 opgebracht. Bevestiging. Zondagmorgen wer den in de Nederlands hervormde kerk in Yerseke bevestigd als ou derling mejuffrouw J. de- Koeijer en de heren B. Nieuwenhuize en P.M. Keizer. Als diaken werden bevestigd de heren A.J. Poleij en L. Verboom. Sportfilm Onder auspiciën van de voetbalvereniging IJzendijke wordt a.s. vrijdag 9 januari in de zaal van de heer P. Provoost een film avond gehouden. De film behandelt de training van het Engelse elftal. Ook worden flitsen vertoond uit ver schillende voetbalwedstrijden. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het volledige sym fonieorkest van de vereniging voor instrumentale muziek concerteert vrijdag 9 januari om acht uur in het Ledeltheater in Oostburg. Naast o.a. een werk van Beethoven (tweede symfonie) en Bach (solo- cantate Ich habe genug) worden door de Amerikaanse negerzanger Henry Blaokmon de spirituals Great Day, I want Jesus to work with me en Roll jerd'n roll uitgevoerd. Tevens zingt Blaokmon de aria I got plen ty o' nio-thin' uit de opera Pongy and Bess van Gershwin. (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - TEL. 01140-2628/3437 (Van onze correspondent) IJZENDIJKE - In de Nederlands Hervormde kerk te IJzendijke wer den bevestigd in hun ambt tot ouder ling Iz. Haartsen en Jac. Dees en tot diaken Iz. Giljam en Fr. van de Plassche. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De Rijksadviescom missie voor Kunstwerken aan Scho len heef zich beraden over de functie van de zogenaamde éénprocentrege- ling. Door deze regeling kan ®®n pro cent /an de bouwsom besteed worden voor de aanschaf van één of meer kunstwerken aan schoolgebouwen. De commissie wilde de oude regeling dat „kunstwerken van de éénprocent- rcgcling in of aan het gebouw vast moeten zitten" definitief laten varen en bovendien haar functies gaan scheiden. De commissie functioneert op dit ogenblik tegelijk als adviescommissie ten bate van de architecten en op drachtgevers èn als beoordelingscom missie. De huidige commissie wi) ha-ar taak teruggebracht zien tot en kel de beoordeling. Bovendien wordt een beroepscommissie wenselijk ge acht, omdat momenteel ieder beroep op besluiten onmogelijk is. De com missie beoordeelt de artistieke aan vaardbaarheid van voorstellen van opdrachtgevers, die deze regeling op een bouwproject willen toepassen. Doel: bevolking der schole, (tot en met universiteit) in kennis te bren gen met beeldende kunst en integra tie tussen architectuur en beelden de kunst te bevorderen. De commissie meent nu dat deze kunstwerken niet louter een versie rende functie moge-n hebben (fraaie toevoeging), maar ook actueel acti verend moeten zijn Hoogst mogelijke kwaliteit is vereist. De commissie weigert momenteel kunstwerken die in architectonische zin doelloos zijn en de overbodigheid van „versiering" hebben. Voorkeur ga-at uit naar voorwerpen, die „een verrijking vatn de ruimtelijke erva ring in beeldende zin als voortzetting en-of tegenspraak van de architecto nische ruimte" betekenen. Er wordt aan toegevoegd dat „de beeldende kunstenaar niet de handlanger van de architect behoeft te zijn. Wel moet hij bereid zijn om als zijn mede- of tegenspeler op te treden". (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Een aards paradijs voor ratten, maar een kwelling voor de omwonenden. Dat is de vuilnisbelt even buiten de bebouwde kom van Koewacht. Sinds de Centrale Vuilnisophaaldienst de belt ook benut voor het deponeren van huisvuil uit een groot aantal om liggende gemeenten, is het in de omgeving nauwelijks te harden. Daar komt nog een belangrijk bezwaar bij. Rookflarden benemen bij noordwestelijke wind de automobilisten op de nabij gelegen provin ciale weg over tientallen meters het zicht. Dat leidt soms tot gevaar lijke situaties. Factoren waarom de gemeente Koewacht de vuilnis belt zo snel mogelijk kwijt wil. De vuilnishoop ligt in een voor malige kreek van het Waterschap Hulster Ambacht. Dit heeft het be treffende perceel sinds enkele maan den verhuurd aan de Centrale Vuil nisophaaldienst, die er dagelijks vele kubieke meters vuil stort. Voor die tijd werd de kreek alleen door de gemeente Koewacht benut. Dat ge beurde evenwel niet in die hoeveel heid en met die frequentie, dat de omgeving er last van had. Op dit ogenblik is dat anders. De boeren in de onmiddellijke om geving zitten bij een ongunstige windrichting nagenoeg constant in de rook. Bovendien verpest de stank de atmosfeer tot ver in de 'omtrek. Staat de wind voor de een gunstig, dan heeft de andere de overlast. Vormen rook en stank een behoorlijke hin der, de grootste last heeft men van de ratten. De beesten komen er met legers tegelijk voor. De gemeente Koewacht zit behoor lijk in de maag met deze vuilnisel lende. De invloed, die de gemeente raad kan uitoefenen is erg miniem, omdat het een particuliere aangele genheid betreft. De Centrale Ophaal dienst heeft een contract afgesloten met het waterschap voor langdurig gebruik van de betreffende grond. Het moet overigens nog wel door G.S. goedgekeurd worden. Een alternatief heeft de gemeente Koewacht niet. Zolang er geen an dere potentiële stortplaatsen zijn, zal men alle huisvuil uit de omgeving zowel letterlijk als figuurlijk gelaten over zich heen moeten laten gaan. De problemen hebben wel de aandacht van de gemeenteraad, die naarstig zoekt naar een oplossing. Voorlopig hoeft die nog -liet ver wacht te worden. Bovendien zal ook Koewacht zelf moeten uitzien naar een andere vuilnisbelt, als men he lemaal van al deze ellende af wil. Een van degenen, die het meest last heeft van de stank en rook, is de heer Van Overloop. Hij heeft zijn bedrijf op enkele honderden meters afstand van de belt. „Het is soms niet uit te houden", vertelt hij. „Een geluk is, dat voor ons over het algemeen de wind uit een gunstige hoek komt. Het is incidenteel, dat we er Hinder van ondervinden. Maar als wij niet (Va-n onze correspondent) KLOOSTERZANDE De burge meester van Hontenisse heeft de heer D. Versluijs op diens verzoek per 1 januari eervol ontslag verleend als hoofd Bescherming Bevolking van Horrtenisse. De heei J. Schoones, Cloosterstraat 29 in Kloosterzande, volgt hem in deze functie op. met die stank of rook zitten, dan zijn het de buren". Het Waterschap Hulster Ambacht heeft geen flauwe no-tie van de rook- en stankoverlast van de omwonenden. Men heeft alleen de kreek beschik baar gesteld. Aanvankelijk alleen aan de Centrale Ophaaldienst, onder voorwaarde, dat ook Koewacht van deze gelegenheid gebruik zou mogen blijven maken. Een woordvoerder: „We verhuren alleen de ruimte. Met de vuilnisdienst hebben we verder geen enkele be moeienis. Formeel is ons van enige overlast ook niets bekend". Het Koe- wachtse vuilnisvraagstuk zal op de eerstkomende raadsvergadering na der aan de orde worden gesteld. Voor die tijd zullen de omwonende Koe wachters voorlopig nog met de zak doek voor de neus en de mond moe ten blijven lopen. (Van onze correspondent) AXEL Donderdag houdt pater Van der Stap uit Amsterdam een le zing over „Hoe denkt de jeugd in deze tijd?" voor het Cultureel Contact Axel. De lezing, die in het cultureel centrum De Halle wordt gehouden, begint om acht uur. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De politie van Rotterdam is erin geslaagd de Mercedes Benz in beslag te nemen, die van de heer P. L. Meuleman, di recteur van de haringinleiggerij te Sas van Gen,t was ontvreemd. selijke politie e.d. zullen wenden, dan tot de meldingspost in Terneuzen. De bevolking moet eerst vertrouwd worden gemaakt met de centrale alarmering. Het systeem moet een groeiproces doormaken. Misschien kunnen we pas over enkele maan den zeggen in welke mate van de centrale meldingspost gebruik is ge maakt, aldus een zegsman van de Terneuzense politie. In het politiebureau is het wachten verder ook op de geluidsapparatuur, waarmee zowel de verzoeken om hulp als de juiste tijd van binnenkomst van deze telefoontjes nauwkeurig worden geregistreerd. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De hand boogvereniging Vios hield een wild- schieting oP de liggende wippen bij de weduwe Verhoeven in 's-Heeren- hoek. Er waren 67 schutters van 13 verenigingen, die elkaar de acht hazen en acht fazanten en nog en kele prijzen betwistten. De uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: Jac. Doene van Victo ria uit Kwadendamme le zijivogel: F. Koens van Spes-Nostra uit Ove zande 2e zijvogel: P. Vette van Concordia uit 's-Heerenhoek, bij lo ting le bovenkal: Adri de Jonge van ADLM uit Kwadendamme 2e bovenkal: P. Rijk van Vios uit 's-Heerenhoek, bij loting le onder kal: A. van de Dries van Virye- Schutiters uit 's-Heerenhoek 2e on derkal: C. Voet van Vios uit 's-Hee renhoek, bij loting le klep: J. F. de Rijke van Edele-Handtooog uit Oudelande; 2e klep: C. D. Raas van* Vooruitgang uit Kwadendam me; 3e klep: Jan Janse van Vios uit 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels: M. Nijsten van Vrye-Schut- ters uit 's-Heerenhoek, 5 stuks. De vliegende vogelprijs was voor O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme. Uitslag van de tweede wip:^ le hoofdivogel: Jac. Doene van Victo ria uit Kwadendamme 2e hoofdvo- gei: W. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme le zijvogel: K. van Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande 2e zijvogel: J. Priem van Zeelandia uit Ovezande 3e zij- vogel: M. Nijsten van Vrye-Scfrut- ters uit 's-Heerenhoek 4e zijvogel: M. Allemekinders van Victoria uit van Juliana uit Oudelamde; 2e kal: C. Baas van Juliana uit Oudelande; 3e kal: C. de Winter van Vios uit 's-Heerenhoek; 4e kal: C. Boonman van Vrye-Schutters uit 's-Heeren hoek, bij loting. Meeste kleine vo gels: H. Bakker van Victoria uit Kwadendamme, 6 stuks. Films GOES Grand 20 uur: Dokter Zjivago 14 j. MIDDELBURG City 20 uur: Die Fledermaus 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur De eend en de Cadillac a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Wie is de dader, wie is de vader? a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Dokter Zjivago 14 j. ANTWERPEN Rex Als het macht wordt op de Reeperbahn Metro Bambi Odeon Noem mij Mathilde Ambassade The lost man Rubens Krakatoa Astrid Heintje met een hart op reis Pathe In geheime dienst van Hare Majesteit Vendome Aprilfools GENT Capitole Bambi Majestic De slag van El Alamein Century De hand der verschrik king Metro Recht op leven Rex Het beest moet sterven Select De Kattendoos Savoy Chamade ST.-NIKLAAS Century De ploerten Eden Zelfmoordcommando Renova De slavenhandelaar Select Easy rider Scala Het bal der schurken Toneel - Muziek - Dans UIDDELBURG Schouwburg 20.30 uur Jeugd en Muziek Jazz-Pöpliga met Trio Misha Mengelberg YNTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur De lustige boer Schietingen KOEWACHT J. de Guchteneire Voor bejaarden Opg voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 31 jan.) Stadhuis (Vleeshal) Kerst-expositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma. t.m. zond. be halve 1-1. VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (t.m. 20 jan.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (t.m. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 918 uur. Zon. van 1418 uur. 'f r DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 1970

de Stem | 1970 | | pagina 5