Woonwagenbewoners niet geïnteresseerd in kamp Kathedraal puinhoop met een torenspits Job: ee in Nieu Financiële deelname Rijk van in Moerdijk bepleit Voor de zomer is het karwei plat Kritiek op Regionaal centrum in Koewacht Collegestaking bij Leergangen Inbraken in Middelburg Minder belasting in Berkel-Enschot E.H.B.O. OP LAGERE SCHOLEN IN HUIST EDITIE VOOR ZEELAND Schroot Aulo door onbekende oorzaak in sloot WATERSCHAP WEGEN Vernielde havenklok Yerseke hersteld Schippersbond huldigde drie bestuursleden Carnavalsbals van sociëteit Underground Gemakkelijker Rundveemiddagl 'n Axel Man rijdt met scoot tegen pony in Terholi VASTGELOPEN KOLENSCHEP VL0TGETR0KKEN Kerstboomverbrandinl Hoogwater ORST BLIJFT r |KWiiieaF5R &s,.^r5?s: pP*; DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) HULST/KOEWACHT Bij de meeste woonwagenbewoners in Hulst bestaan geen overwegende bezwaren tegen de vestiging van een re gionaal woonwagencentrum in Koewacht. Ze laten de stroom van informatie daarentegen over de vorderingen op dit gebied gelaten over zich heen gaan. Bij de woonwagenbewoners wordt nauwelijks gesproken over de aanleg van een centrale woonwagenaccommodatie op Koewachts grondgebied. Verwacht wordt dat verhuizing- van de bestaande Zeeuwsch-Vlaamse woonwagencentra naar het nieuwe oord, als het zover is, niet met bij zondere moeilijkheden gepaard zal gaan. „Er is eigenlijk geen woonwagen bewoner die zich over heel deze ma terie druk maakt". Deze uitspraak komt van woonwagenbewoner A. de Man. Al meer dan tien jaar staat hij met zijn wagen op het zwaar onder komen Hulster woonwapenkamp. Hoewel hij zich nauw betrokken voelt bij het lot van zijn mede-kamp bewoners heeft hij zich nog niet ver diept in de problemen rond een re gionaal woonwagenkamp. „Ik ben er van overtuigd dat dit met de meeste bewoners hier het ge val is", vertelt hij. De meesten van hen zijn wel enigszins op de hoogte van de plannen. Tot nog toe zijn alle beslissingen echter achter ambtelijke vergadertafels of in rustige! vergade ringen genomen. Weinig daarvan is blijkbaar doorgedruppeld tot de be staande woonwagencentra. Het Hulst woonwagenicentnun is niet bepaald een ideaal woonoord. In het verleden zijn daaraan door ver schillende instanties al heel wat woorden vuil gemaakt. Nu pas is de gemeente begonnen met de eerste verbeteringswerken waarvoor een krediet van f. 40.000 is gevoteerd. Langs de berm van de onverharde toegangsweg tot het woonwagencen- trum zijn inmiddels verschillende tonnen steenpuin gestort. Daarvan zal na de vriesperiode een wegdek worden vervaardigd. Zeker als de toestand op dit lokale centrum wat menselijker i-j geworden, zullen on getwijfeld velen met tegenzin naar de nieuwe accommodatie vertrekken. A. de Man: „Ze zijn nauwelijks geintresseerd". DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Abonnementsprijs f 14,75 per kwartaal (excl. 50 cent incas sokosten): 5,10 per maand (incl. 7 cent incassokosten). RAYONKANTOREN HULST: Steenstraat 14. Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES Klowstraat 1, Tel. 01100 «030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING Na kantooruren, tel. 01180-5550 (midden-Zeeland) en tel. 01158-1940 (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Chet-Zedand: A. F. Koopman (01180-7438) Postbus 116 Middelburg Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen G van Berkel -01150 4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verluid (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. Schell (01150 48651 Ass. redacteur W Z-Vlaanderen W van Dam (01170-2096) Redacteur Zuid-Beveland en N.-Zeeland: J. Robesin (01100-8030) Sportredactie Zeeland. R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer, Trumanlaan 10 Vxel EXPLOITATIE ADV.: inspecteur Zeeland: L. K M de Jong (01150-4281) Hulst en O Z Vlaanderen: Th de Bakkei (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman. Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Bevelar.d. C. Menu (01100-8030) (Vam een onzer verslaggevers) TILBURG De collegestaking van de ongeveer 4000 studenten voor middelbare akten van de Katholieke Leergangen in Tilburg is een feit. Zij protesteren met die staking tegen de discriminatie in de examenmethode die nog steeds be staat tussen de m.o.-instituutsstu denten en de m.o.-universiteitsstu- denten. De stuurgroep van de m.o.- studenten uit Tilburg is maandag middag ontvangen op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in Den Haag. Ze hebben er een uiteen zetting gegeven van hun grieven en hoorden welke voorzieningen staats secretaris mr. Grosheide wil treffen om aan de gerechtvaardigde klach ten van de niet-universitaire m.o.- studemtem tegemoet te komen. De stakende studenten hebben 'n werk week georganiseerd. Dinsdagmiddag gaan zij zich verdiepen in de beteke nis van de mammoetwet. Die bijeen komst wordt ingeleid door dr. N. Brok uit Breda, 's Avonds komt de Bond van Kritische Leraren uit Nij megen om de discussie over de mammoetwet te verlevendigen. Woensdagmiddag wordt waarschijn lijk de Maagdenhuisfilm vertoond en 's avonds is er een gesprek over de problemen van het onderwijs. Donderdag houdt de heer Hoogber gen uit Deurne een lezing over het leraarsambt vroeger en nu. 's A- vonds hebben de studenten gesprek ken met middelbare scholieren. Dr. G. Knuvelder zit die bijeenkomst voor. Vrijdagavond is er cabaret, nadat de hele dag is besteed aan het. voor bereiden van de demonstratie die voor zaterdag op het programma staat. Zaterdagochtend is er een openbaar politiek debat, waarvoor prominente politici zijn uitgenodigd, 's Middags wordt de stakingsweek besloten met een demonstratieve tocht door Tilburg. Voor alle mani festaties en bijeenkomsten heeft de rector van de Leergangen, drs. Jac. Zeijen, de aula beschikbaar gesteld. „Ik ben er van overtuigd dat ze gaan", vertelt een van de mannelij ke kampbewoners. „Inderdaad zijn er intern wel klachten en soms blijkt dat ook wel naar de buitenwereld, maar als puntje bij paaltje komt zul len ze toch wel vertrekken" luidt zijn visie. De gezapigheid waarmee de betrokken bewoners over de zaak pa-aten verstevigt alleen die indruk. Dat neemt niet weg dat niet alle be woners even gelukkig zijn met de keuze van de plaats. Koewacht ligt niet bepaald ideaal. Vooral niet ten opzichte van de industriecentra, waar de meeste bewoners van het kamp toch hun emplooi vinden in de vorm van het verzamelen van schroot. Oudijzerverkoop vormt momenteel voor het merendeel de voornaamste bron van inkomsten. „Als we straks vanuit Koewacht moeten opereren zijn we al verschillende knaken aan benzine kwijt voor we in ons werkge bied zijn", is het grote bezwaar van een van de bewoners. De mensen wiaar het om gaat voe len meer voor verbetering e,n aan passing van de bestaande lokale cen tra, in tegenstelling tot de centrali satie, die de betrokken autoriteiten voorstaan. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door de ruitjes van het glas in lood raam van de zij deur van het gebouw der gemeente lijke sociale dienst aan het Buiten hof te vernielen en het raam in deze deur te openen hebben onbekenden zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor. Alle bureauladen werd op geld doorzocht, tea-wijl zonder succes ge tracht werd eien kluis te forceren. Zonder resultaat hebben de dieven het gebouw moeiten verlaten. Bij mevrouw S. B. aan de Naere- boutstraat hebben onbekenden zich toegang tot de woning verschafit door een raam, waaronder een raam- hor stond, op te schuiven. Uit he.t bergmeubel in de kamer wordt een bedrag van f 425 vermist. De woning was geheel doorzocht. In beide ge vallen wordt door de politie een on derzoek ingesteld. (Van onze correspondent) HULST Juist voorhij het kruis punt Gentsevaart-Rijksweg 60 nabij Hulst is J. D. uit Terneuzen met zijn personenauto op nog onverklaarbare wijze in de naast de weg gelegen sloot terecht gekomen. D. reed van richting Pei-kpolder naar de Belgische grens. Hij werd be wusteloos gevonden door een paar jongens en naar het St. Liduinazie- kenhuis te Hulst overgebracht. Het slachtoffer kon door de politie nog niet worden gehoord. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord-Brabant in Breda heeft er maandag in zijn nieuwjaarsrede op aangedrongen, dat de nationale over heid daadwerkelijk deelneemt aan de financiering van het supra-nationaal industriegebied Moerdijk. Hij noemt het na melijk een industriegebied van nationale betekenis, dat uit gangspunten biedt om de elementen van onverenigbaarheid in het nationaal planologisch beleid enerzijds en het nationaal- economisch beleid anderzijds met elkaar te verzoenen. „Dan", zo zegt hij, „zou het ministerie van economische zaken in de exploitatie wellicht meer dan platonische belangstelling kun nen opbrengen". De Bredase voorzitter, dr. ir. F. Smits van Waesberghe, meent dat de frustraties die een gevolg zijn van de tegenstelling planologie - economie voor een deel kunnen worden opge vangen door de ontwikkeling van het Westerschelde-bekken, met inbegrip van het Reimerswaalgebied. Voor zo ver het echter om industriële vesti gingen gaat die zijn aangewezen op de nabije ligging van Rotterdam is het Moerdijkgebied de oplossing. Die meer dan platonische belang stelling zou een antwoord kunnen zijn, aldus de heer Smits, op de vraag of het inderdaad een onwrikbare regel kan blijven dat de kostprijs van de industrieterreinen de enige maat staf is voor de verkoopprijs, die nu eenmaal een belangrijke rol speelt in de vestigingsplaatskeuze van de on dernemer. „Wanneer", zo zei de heer Smits, „aan het industrieterrein Moerdijk een belangrijke functie kan worden toegekend voor het bereiken van zowel planologische als econo mische doelstellingen, dan ligt het in de rede het instrument prijsreductie in dit verband te hanteren" Ter toelichting van een en ander maakte de voorzitter vooral gewag van situaties in het buitenland, waar tegen Moerdijk met zijn vestigings voorwaarden zal moeten concurreren. Met het industrieterrein Moerdijk als uitgangspunt, dat behoefte heeft aan een snelle totstandkoming van de afvoerwaterledding Moerdijk Waarde, doet dr. ir. Smits van Waes berghe met klem een beroep op de Provinciale Staten om, wanneer zij binnenkort zullen moeten beslissen over de samenstelling van het be stuur van het nieuwe Waterschap West-Brabant, rekening te houden met de belangen van de industrie. Dat betekent: te kiezen voor een be stuurssamenstelling waarin de in dustrie eenderde vam het aantal ze tels krijgt „om haar invloed binnen het bestuur van het waterschap aan te wenden bij het nemen van verdere (Van een onzer verslaggevers) BERKEL-ENSCHOT Neder lands snelst groeiende gemeente het Brabantse Berkel-Enschot gaat enkele belastingen verlagen. Daarmee is Berkel-Enschot ruim 5000 inwoners duidelijk dé grote uitzondering in ons land. Bovendien zullen bepaalde belastingen en ta rieven van de gemeente niet worden verhoogd. Dat is allemaal mogelijk geworden, omdat de gemeente zo snel groeit. Daardoor is de belastba re opbrengst van gebouwde eigen dommen snel gestegen. Er is zelfs even gedacht aan afschaffing van de hondenbelasting. Maar dat kon niet, zo onthulde burgemeester drs. H. Aarts, omdat de gemeente die f 2650 nog niet kan missen. beslissingen binnen het waterschap ter uitvoering van de zuiverings- taak". De wegensituatie in het gebied van de Bredase Kamer van Koophandel biedt, aldus de voorzitter, op zijn minst hoopvolle perspectieven. Zijn grote zorg noemde hij het tijdschema ten aanzien van de aanleg van de Zoomweg. Het tijdschema zou ver sneld moeten worden om te voorko men, dat zich op de klaargekomen ge deelten mettertijd ernstige verkeers- congesties zullen voordoen. En hij dringt er met klem bij Rijkswater staat op aan, dat in overleg met de Belgische overheden getracht zal worden de voltooiing van het pro ject zoveel mogelijk te bespoedigen. (Van onze correspondent) YERSEKE De havenklok, in dertijd door de gemeente Ouwer- kerk aan de schippers van Yerseke geschonken en die door een inmid dels opgespoorde vandaal met stenen werd stuk gegooid, is op de oude plaats op het voormalig havenkan toor gemonteerd. Het plan om de klok te vergroten en op het nieuwe havenkantoor te plaatsen heeft men laten varen wegens de hoge kosten. (Van een onzer verslaggevers) MADE. Op de in Made gehouden jubileumvergadering van afdeling Het Zuiden van de r.-k. schippers bond St.-Nicoiaas zijn de bestuurs leden H. Q. Broeders, A. de Wijs en A. H. van de Zanden met de zilveren ere-gedenkpenning van de bond on derscheiden voor het feit dat zij 25 jaar in het bestuur van de afdeling Het Zuiden werkzaam zijn geweest. De voorzitter, de heer W. C. van Groczen, reikte de penningen aan de jubilarissen uit en dankte hen voor hun activiteiten voor de schippers bond. Ook de echtgenoten van de ju bilarissen deelden in de hulde. De hele jaarvergadering stond in het teken van het jubileum. De ere voorzitter, burgemeester C. W. Smits van Made en Drimmelen, had voor deze gelegenheid een bondslied ge schreven, dat het Mades Mannenkoor tijdens het diner ten gehore bracht. HONGARIJE is, blijkens een verkla ring van de Hongaarse minister van buitenlandse zaken Janos Peter, be reid zijn betrekkingen met West- Duitsland te verbeteren en uit te breiden. (Van een BORSELE Gistermorgen! nieuwe gemeente Borsele de sele" als zijn geboorteplaats selaar heet Job Basliaan Leoi pen zoon van de heer en me tot voor kort zelfstandige 's-H Het was nog niet mogelijk nieuwe gemeente Borsele, w bezig is, enige feestelijkhede volgende week worden gehoui De ambtenaar van de burj heer C. F. Hoornick, schreef Hoornick is zelf ook van 's-F Kort nadat Job Bastiaan Li een tweede baby bij de burgi Job Bastiaan werd op 3 janu: ">V« het buitenland werd het sc toegepast. Alleen de westelijke zijbeuk staat nu overeind. Op de puinhopen werd gis teren houten rommel en ander waai deloos sloopmateriaal opgestookt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op de twee fronttoren tjes van de kathedraal in afbraak staat een vervaarlijke doodskop ge schilderd met daaronder de woorden „Vallend puin". Dat puin valt nu al sinds begin november en op dit moment staan van de kathedraal alleen nog maar het priesterkoor met de toren, een zijbeuk en twee fronttorens over eind. I nde zuilengalerij, de enige ver binding tussen ingang en het pries terkoor zijn de boorgaten al aange bracht. Vanochtend vallen de laatste pilaren in één klap in puin. Na vijf weken intensief slopen heb ben de mannen van Snellen er- zijn dagelijks ongeveer tien man bezig er letterlijk een grote puinhoop van gemaakt. Bij de ingang herinneren nog enkele wapens van bisschoppen aan het feit dat hier bisschoppen wer den gewijd en uitgedragen. Brokken van gipsen heiligenbeelden liggen tussen de chaos van steen, leien en fel gekleurde houten balken. Het werkschema van Snellen ver loopt nu als volgt: Nadat de zuilen galerij vanochtend is gesloopt, wor den voorbereidingen getroffen voor het laten springen van de toren. Daarvoor moet eerst de houten toren spits met de leien bedekking omver- (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Carnavals bals nemen de voornaamste plaats in.op het programma dat sociëteit Underground in Kloosterzande voor de maanden januari en februari heeft samengesteld. Op 17 januari begint men al aan carnaval te denken. In bet socië teitsgebouw wordt dan een boeren kielbal gehouden, dat een voorproef je moet worden op de dagen van zot heid en plezier. Boerenkiel is ver plicht op deze balavond. Op 31 ja nuari volgt eerv gemaskerd bal, op 7 februari gevolgd door een algemeen carnavalsbal. Kapelaan F. P. Hermans vertoont op 18 februari een aantal dia's op een gespreksavond met als onder werp: „Goede wijn behoeft geen krans". Tevens zal op deze avond een nieuw bestuurslid worden geko zen. Op 21 februari is er tenslotte weer een gewone sociëteitsavond die wordt doorgebracht met de nieuwste toppers uit de Underground disco theek. getrokken worden. Daarna gaan de zijbeuken aanweerskanten van het priesterkoor tegen de vlakte en dan is het moment aangebroken voor het springproces van de toren. Binnen veertien dagen ligt deze vlak. Als alles goed gaat moet de toren, zoals dat ook met de Ginnekenstraat- kerk het geval was, in het schip van de kerk vallen. Verkeersvoorzienin- gen zijn waarschijnlijk niet nodig, want de kerk staat op een behoorlijke afstand van de straat. De voorkant laat men tot het laatst staan, ook ai uit overweging dat deze kan dienen als een beveiligende muur bij het vallen van de toren. Volgens de heer Snellen is het slo pen van de kathedraal een heel wat gemakkelijker karwei dan de Ginne- kenstraatkerk. Er is minder zwaar puin en de stenen muren vallen ge makkelijker uiteen dan bij de Maria- kerk. Voor het puin is de belangstel ling minimaal; de gemeente gebruikt het voor de aanleg of verharding van wegen. Voor het hout zijn nog wel gegadigden, te vinden. Er bestaat van de zijde van de Bredanaars ook minder belangstel- ,(Van onze correspondent) HULST De Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O., afdeling Hulst, is begonnen met een cursus op de lagere scholen voor het jeugd- diploma A. De eerste cursus wordt gehouden op de St.-Willibrordus- school. Als docenten fungeren dr. W. Eysink en Jos Valckx, instruc teur. De lessen, die tijdens de school uren worden gegeven, zijn zo ver deeld dat alle jongens bij het verla ten van de school een getuigschrift A zullen ontvangen. Met de cursus wordt in de vijfde klas gestart en in de zesde klas wordt het examen af gelegd. „Het mooie van deze cursus is, dat de kinderen in de vijfde klas reeds gaan leren elkaar te helpen", aldus de heer Jos Valckx. „Hoe de vorde ringen van de leerlingen zijn, valt ook zeer gemakkelijk thuis na te gaan, daar ze een aantekenkaart zul len krijgen". De heer Valckx zegt dat het voor het hoofd van de school en de leer krachten écht een geruststelling is dat de „eerste hulp" de kinderen goed wordt bijgebracht. Het EHBO-onderwijs, dat nu op nieuwe schoenen staat en door de jeugd groot zal moeten worden, krijgt nu dus ook gestalte in Hulst. Beide docenten hopen te zamen met de leerkrachten succes te hebben met deze opleiding. ling voor de sloop van de kathedra: dan indertijd het geval was bij Mariakerk. Een enkele keer komt,n< wel eens een oude parochiaan om steen vragen die hjj wil inmetsel! in zijn nieuwe woning, maar er niet die verslagenheid bij de Breds] naars als bij het verdwijnen van Ginnekenstraatkerk. Vóór de zomer aanbreekt zal er ieder -geval op de plaats waar eens kathedraal stond, een open ruimt vallen. Het is nog niet bekend wai neer met de sloop van de derde Brf dase kerk in de binnenstad, de The; siakerk. wordt begonnen. UTRECHT: Souvenirbeurs i ninklijke Nederlandse Jaari „velvet-art" ook zijn intrede h (Van een onzer verslaggevers) AXEL Verschillende acpec van veevoeding in de moderne drijfsvoering zullen het onderw van gesprek zijn op een rundveem lag die op dinsdag 13 januari in Tezellenhuis in Axel wordt gehoud Je studiedag wordt georganiseerd der auspiciën van het consulentsclj voor de akkerbouw en rundveehou rij in Goes. Als sprekers treden op leren ir. Davids en C. den Engel: Jaarna zal een forum, bestaande ir. L. de Wit, ir. Davids, C. den gelsen en R. de Bruyckere antwo geven op eventuele vragen. Je bijeenkomst begint om dert| uur. (Vam omze correspondent) TERHOLE B. T. uiiit KloosW zamde kwam met zijn scooter in rijdimg met een loslopende pony het Hooghuis. T. viel met zijn scoo aan het gezicht en de benen tenri do scooter totaal werd vernield. Ooi zijde van de buik gewond. (Van onze correspondent) HANSWEERT In de nacht ;ondag op maandag hebben de sle ^-oten ..Zeeland", „Beveland". „O VI" en „Be-rsy" van het berging: ter en liep daarbij verwondingen 0 ünif Muller uit Terneuzen het in iverloop van Hansweert vastgeloi ïn geplooide Nederlandse motorsc w sv-wicT uuuctcti w trru. veuLUHbtmi. u» r>, de pony viel maar verdween daar# f. VI°_. ^e: in de duisternis. In de loop vam de dag kon dan pony en zijn eigenaar worden H-et gehavende vaartuig, met ledeelte van de lading, werd naa laven te Hansweert gesleept. M#eroeuzhinP-ntil U^cïTLt^O f (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT JOOSLAND Onder toezicht van Nieuwlands brandweerlieden, commandant C. vat Moolenbroek en het bestuur van t wijkraad ds. P. Siderius, mevrouw M. P. F. Jansen-Schrama en de het K. Seybei heeft men in Nieuvvlai de kerstbomen verbrand. Op een weiland van landbouwd P. Davidse, achter het voetbalvc-J heeft de schooljeugd de gehele vrilj dag met afgedankte kerstbomen l<j pen sjouwen, huis aan huis wetf aangebeld voor kerstbomen en de£® zijn verzameld en opgestapeld op i'ïj weiland. Om precies half zeven vrij] dagavond stak de heer K. Seybei stapel kerstbomen in brand. I kerstbomen zijn op initiatief van hel bestuur van de wijkraad verzamelt antraciet wordt verder gelost, e kolen worden overgeslagen in ederlandse motorschip L'espoir. odra het schio is gelost, zal het o werf van Hansweert, warden 'epareerd. MORGEN, woensdag 7 jan. BERGEN OP ZOOM 2.55 en 15.21 HANSWEERT 2.05 en 14.30 MADE-DRIMMELEN 5.31 en 18.03 j TERNEUZEN 1.30 en 13.54 VLISSINGEN 1.00 en 13.22 WEMELDINGE 2.45 en 15.11 Vooruitzichten voor woensda en donderdag opgesteld dooi het K.N.M.I. maandag om 18.00 uur: Aanhoudende vorst, maar later vanuit het zuidwesten kans leerslag. Weersvooruitzichten in cijfers J nddeld over Nederland. Voor maandag: aantal uren zcl tot 3; min.-temp.: 2 tot 7 grad; mder normaal; max.-temp.: 2 toll raden onder normaal; kans op e fro-ge periode van minstens 12 ui procent; kans op een geheel dro maal: 60 procent. Voor donderdag: aantal uren zJ tot 5; min.-temp.: 3 of meer gradl onder normaal: max.-temp 4 tot |raden onder normaal: kans op e] Iroge DPrindo van minstens 12 uJ P5 procen1 kan» or, een geheel drol -tmaal: 70 procent.

de Stem | 1970 | | pagina 2