s WERKER Sein op veilig voor Péchiney in Sloe-gebied RS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Corset redt (O-jarige iet leven IDE STEM W interweer nog stabiel FRANSE WAPENS LANGS OMWEG NAAR EGYPTE Hotel laat kinderen gratis logeren - bas WERKGEVERS EN WERKNEMERS WILLEN NIET AAN CAO SLEUTELEN [Verwachting in Den Haag: andaag in mon RITUALS 5ENDAAL I VIJFTIG MESSTEKEN KRO verliest bijna 22.000 leden Engeland- Oranje op televisie Hartziekten in V.S. eisen minder evens erneuzen en Zn. rker) ifabrieken (editie voor (zeeland weerbericht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet zal vandaag opnieuw vergaderen over de cao voor de groot-metaal, beschouwd als de belangrijkste cao, omdat zij meestal de trend van het percentage loonstijging pleegt aan te geven. BESTURING VORST VERLAMT ONDERGRONDSE McCarthy in Moskou Omzeilen Niet uit de duim Teruggekomen 26 1965 1967 1963 1968 1958 1964 1964 1965 1966 k, 1966 (rijt 1967 1965 1964 uw 1967 1966 1965 1965 1964 1965 1965 rereniging voor nstrumentale Muziek lirigent Alfred Salten :en: Hoist, Henkemans, ven. luari 20.00 uur LEDELTHEATER zen: f 3,-, 1,50 de op raambiljetten de avond van het con- tEIDINGEN IDRIJF EFOON 01150 - 34 51 mslag et dhr. De Keijzer Jr. zowel voor dag- als voor ploegendienst voor dagdienst werk loon bedrijfskleding sociale voorzieningen van tot 18 45-19 15 uur 19 30-20 00 uur 20 15-20 45 uur 18 45-19 15 uur 19 30-20 00 uur 19 00-19 80 uur 19 45 20 15 uur nasti 90 18 45-1915 uur g 40 lal 82 n 47 t 2 n 1 Zwaanhoefstraat 2. 15 en 13 15-17 15 uur :110e jaargang no. 26318 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341. Postgiro 1114111 9IEM dinsdag 6 januari 1970 Om vriespunt Wolkenvelden, aan de kust kans op sneeuw, plaatselijk mist. Tem peraturen overdag om vriespunt. [KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14. TEL. 3751 Mr. J. VAN AARTSEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de Fran se aluminiumfabriek Péchiney is het sein op veilig gezet. De partners in het t.a.v. Péchiney gesloten con venant zijn gisteren tot de slotsom gekomen, dat er geen grond is om te veronderstellen dat Péchiney de eisen die aan dit bedrijf op het gebied van de milieu hygiëne wor den gesteld, niet zal kunnen of wil len nakomen. Een technische werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van de convenantspartners zal binnen kort in overleg treden met het Fran se bedrijf en bovendien als advies commissie gaan fungeren voor het college van b. en w. van Vlissingen dat een verklaring van „geen be zwaar" op grond van de hinderwet moet afgeven. Onder voorzitterschap van de commissaris der koningin in Zee land, Mr. 3. van Aartsen, waren gisteren niet minder dan 28 be- stuursautoriteiten en ambtelijke des kundigen met het probleem Péchi ney bezig. Dit gebeurde in Middel burg. Daar waren allereerst de con venantspartners: het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen vertegen woordigd. Bovendien waren er twee afge zanten van het ministerie van Eco nomische Zaken, beiden van de af deling industriële projecten aanwe zig. In het overleg, dat circa drie uur heeft geduurd, ontbrak de heer A. Kaland, een der leden van G.S. van Zeeland die wegens ziekte verhin derd was. De convenantspartners hebben het sein voor Péchiney op veilig ge zet, omdat zij, wat de schadelijke of hinderlijke gevolgen van deze vestiging in het Zuid-Sloe betreft, elkaar zekerheid over de volgende elementen konden verschaffen: 1. Het Franse bedrijf is bereid r>m de noodzakelijke maatregelen te treffen ter voorkoming en beper king van bodem, water- en lucht verontreiniging en geluids- en tril- lingshinder. 2. De vorderingen der techniek maken het mogelijk om eventuele voor de volksgezondheid schade lijke stoffen die bij het produkfie- preces kunnen vrijkomen, uit te fil treren. 3. De bouw van de aluminium fabriek met bijbehorende anodefa- briek, wordt gefaseerd, waardoor het mogelijk is om eventuele toe neming van schadelijke stoffen in atmosfeer te meten en op grow van de meetresultaten nadere eisen aan Péchiney te stellen. De gesprekken in Middelburg heb ben zich hoofdzakelijk bewogen rond liet probleem van de eventuele uitstoting van benzpyreen, een eventuele kankerverwekkende stof, welke ook in uitlaatgassen van auto's, sigarettenrook e.d. voorkomt. In een publicatie uit Russische bron - zo vernemen wij - is medio 1969 gesteld ,dat benzpyreen bij een be paalde fabricagemethode van ano des (nodig voor het doen smelten van de aluminiumbestanddelen in aluinaarde) benzpyreen in beden kelijke hoeveelheden zou kunnen worden uitgestoten. De discussies hierover ,met name op het departement van Sociale Za ken, inspecteur hygiëne van het mi lieu, deed de vraag rijzen of ook de anodefabriek van Péchiney in het Sloe-gebied een gevaarlijke benz pyreen uitstoot zou kunnen opleve ren. In een persconferentie na de vergadering van gisteren werd mee gedeeld dat de vraag is doorge speeld aan Pcchiney Nederland N.V. (Vervolg op pagina 3) METAAL-CAO RIL WEKEN N DE IJSKAST (Van onze correspondent) .GRONINGEN Vijftig messteken Gracht de 26-jarige psychologiestu dent B. R. de B. uit Groningen de 80-jarige pensionhoudster Aafje Smit bit Groningen vrijdagnacht toe. Door flat de bejaarde dame een corset (boeg bleek zij na de langdurige iteekpartij niet al te ernstig gewond. De B. bleek tot zijn daad te zijn Êekomen onder invloed van L.S.D. 3a de steekpartij ging de oude dame Jjotaal overstuur naar bed. Pas de jolgende dag waarschuwde zij de bu ten. De psychologiestudent bleek op bezoek te zijn geweest bij zijn vrien din, de 20-jarige A. T., die bij de pen sionhoudster op kamers woont. Toen de Groninger politie naai' aan leiding van de steekpartij dit week einde een onderzoek in de kamer van het vriendinnetje instelde, vond men Kaar een blokje hasjiesj. Het meisje Twerd ingesloten, verdacht van over- Rreding van de opiumwet, de jongen herdacht van poging tot doodslag. Oorzaak voor de messtekerij bleek het feit dat de oude dame de student ■tot tweemaal toe verzocht om de ra- *din op de kamer van zijn vriendin, pie op het moment van de steekpartij piet aanwezig was, wat zachter te jzetten. Tegen half elf kwam De B. pe woonkamer van de oude vrouw pinnen. Aafje Smit zat juist appels te schillen en bood de jongeman ook een 'schijfje aan. Deze pakte daarop het hardappelschi]mesje om daarmee de Vrouw tot bijna 50 maal toe in de puik te steken. Nadat hij eerst bad geprobeerd haar te wurgen. Daarin slaagde hij niet omdat hij, naar hij ater verklaarde, niet genoeg kracht n zijn handen zou hebben gehad. De [student gaf als motivering voor zijn handelen op dat hij dacht „door de Vrouw te vermoorden de oude Eva torn het leven te brengen en daarmee Jde agressie in de mensen teniet te idoen". Toen zijn vriendin thuis kwam, die eeist nog naar de oude dame omkeek, gingen beide studenten naar de ka mer van de B. elders in de stad Gro- ungen, zonder verder naar de oude Touw om te kijken. Gistermiddag hebben partijen bij dit contract laten weten, dat zij niets wensen te veranderen aan dit contract. Met deze mededeling kon minister Roolvink (Sociale Zaken) naar het kabinetsberaad terug keren. De ministerraad kwam er gisteravond niet meer uit, ook al vanwege de afwezigheid van minister Witteveen (Financiën). Daar om zal de bespreking vandaag worden hervat. Dit is nodig, omdat morgen de eerste termijn van drie weken afloopt, binnen welke de minister van Sociale Zaken een beslissing over de cao moet nemen. Verwacht wordt, dat hij de mogelijkheid zal aangrijpen om deze ter mijn met drie weken te verlengen. Intussen zal hij dan aan de Loon Advies Commissie (L.A.C.) advies over deze c.a.o. kunnen vragen. Op korte termijn zal de minister ook een advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) over de indexering in c.a.o.'s, het automatisch compenseren van prijsstijgingen door loonsverho gingen. Minister Roolvink heeft gistermid dag gesproken met een delegatie uit de raad van overleg voor de metaal industrie, waarin werkgevers en werknemers samenwerken. Aan deze delegatie heeft hij de vraag voorge legd of zij bereid is de metaal-c.a.o. voor 1971 aan te passen, als het S.E.R.-advies over de indexering an ders zou uitvallen. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie hebben minister Roolvink onomwon den te verstaan gegeven dat zij op geen enkele wijze aan de metaal- c.a.o. voor 1970 en 1971 wensen te sleutelen. De minister kan goedkeu ren of afkeuren, maar hij mag er niet op rekenen dat het akkoord tussen werkgevers en werknemers op verzoek van het kabinet zal wor den aangepast. Werkgevers en werknemers in de „groot-metaal" waren het op 17 de cember eens geworden over een c.a.o. voor 1970 en 1971. Eerder waren zij, vlak voor sinterklaas, al tot een ak koord gekomen voor de materiële verbeteringen voor de metaal-werk nemers. Uitgangspunt was een reële loons verhoging per 1 januari 1970 en 1 januari 1971 van 2,75 pereent. Om die reële koopkrachtverbetering voor de werknemers te handhaven zou eens per halfjaar een bijsturing moe ten plaatshebben. Die bijsturing zou moeten gebeuren door de lonen te verhogen met het percentage van de stijging van het prijsindexcijfer. Op 1 januari zou de percentuele bijstu ring even groot zijn ais de prijsstij gingen in de periode april-okfober daarvoor. En op 1 juli zouden de lo nen worden verhoogd met de stij ging van het prijsindexcijfer in de periode oktober-april daarvoor. Op deze wijze zouden de werknemers geen enkele pijn meer hebben van de prijsstijgingen. Dit systeem houdt ook een waar schuwing in: bij voorbaat weet men dat hoe minder de prijzen stijgen, hoe minder de lonen omhoog zullen gaan. In het kabinet zijn tegen deze wij ze van loonindexering bedenkingen gerezen. Met name bij de minister van Financiën, die het bezwaarlijk vindt dat verhogingen van de omzet belasting ook worden gecompen seerd. Ook de minister van Economi sche Zaken heeft bedenkingen, om dat het weliswaar de bedoeling van dit systeem van indexering is dat de inflatie wordt tegengegaan, maar in de praktijk juist de inflatie erdoor zou kunnen worden gestimuleerd. In de kring van de S.E.R. wordt gezocht naar een systeem, waarbij in een of andere vorm van indexering alleen de inflatie wordt tegenge gaan. Bij zo'n systeem zouden de compensaties in de lonen minder groot zijn, als thans in de metaal- c.a.o. voor het opvangen van de prijs stijgingen het geval is. Vandaar de vraag van minister Roolvink aan de Raad van Overleg voor de Metaalindustrie (R.O.M.), of werkgevers en werknemers bereid zijn voor 1971 de c.a.o. aan te passen aan wat de S.E.R. over indexering zai adviseren. Nu de minister „neen" als antwoord heeft gekregen, rest hem niets anders dan de metaal- c.a.o. goed- of af te keuren. Voordat de minister een beslissing neemt, zal hij eerst eens rustig willen nadenken en advies willen inwinnen. In ieder geval moet de ministeriële beslis sing over de metaal-c.a.o. uiterlijk 28 januari worden genomen. Intussen kan minister Roolvink advies van zijn „wijze mannen" in de Loon Ad vies Commissie hebben ingewonnen. In die commissie zitten onder meer de heren Roemers en Middelhuis, oud-voorzitters van resp. het N.V.V. en N.K.V. Op dit moment is het de vraag of deze heren aan advisering willen meewerken. De minister zal in ieder geval wel zijn uiterste best doen om te voorkomen dat hij aan het begin van het nieuwe jaar moei lijkheden rondom de metaal-c.a.o. op zijn brood krijgt. Minister Roolvink (tweede van links) tijdens het overleg met een delegatie uit de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) over de metaal-CAO. Werkgevers en werknemers ga ven de minister duidelijk te ver staan dat zij niet meer wensen te sleutelen aan de CAO. HILVERSUM Het aantal KRO leden is het vorig jaar met 21.879 ge daald. Het ledental bedrfceg eind 1968 563.960, en eind 1969 542.081. Voorzitter mr. H. W. van Doorn gaf als redenen voor deze teruggang: verhoging abonnementsprijs van de KRO-gids Studio van 20,tot 25,bezuinigingsmaatregelen door de B.T.W. en de verhoging der om roepbijdragen aan de PTT van 54, naar 75,per jaar. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-televi- sie zal op woensdag 14 januari een rechtstreekse reportage uit zenden van de voetbalwedstrijd EngelandNederland, die die avond in het Wembley-stadion in Londen wordt gespeeld. De re portage wordt uitgezonden van 19.15 tot 21.30 uur via Nederland l. Commentator is Koen Verhoef. BRUSSEL (AP) De splinter nieuwe ondergrondse van Brussel was gisteren ontoegankelijk voor rei zigers doordat de automatische piket ten vastgevroren waren. Functionarissen van het openbaar vervoer gaven toe dat de draaihekken nog niet onder vorst waren beproefd. Actiecomité wil mr. F. Huber als burgemeester van Goes ge handhaafd zien. Pagina 3 De Stemquiz op pagina 7. Brieven posten wordt dit jaar nu eens niet duurder. Interna tionaal telefoneren wordt zelfs goedkoper. Pagina 6 Eerste dag van het Pastoraal Concilie had veel weg van een schimmig schaakspel. Pagina 9 Vliegende rijsttafel verovert Noorwegen. Pagina 11 Ijshockeyers op de vuist. Pagina 12 Kloetinge is de grootste zater dagclub in Zeeland. Pagina 13 De Wrekers nog één seizoen op het scherm. Pagina 14 Blaas en gij zult hangen. Tussen Haakjes. Pagina 15 WASHINGTON (AP) De demo cratische senator Eugene McCarthy, die destijds kandidaat was voor het Amerikaanse presidentschap, is gis teren naar Moskou gevlogen, waar hij een onderhoud zal hebben met de Sovjet-premier Kosygin. De senator zal ongeveer een week in Moskou blijven en op zijn -terug reis naar de V.S. Parijs en Londen bezoeken. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT - Rond Drie Koningen (6 januari) is er in de winter vaak een tussenfase, waarbij het onzeker is of wij opnieuw naar een vorst periode gaan of dat de depressies met zachtere lucht de overhand krijgen. Met dit vraagteken zitten wij ook deze week. De luchitdrukverschillen zijn gering, zodat het stabiel winter weer is met alleen vlak langs de kust enkele verspreide sneeuwbuitjes. De temperatuur schommelt in de middag dicht bij het vriespunt, 's nachts komt er lichte, plaatselijk matige vorst voor. Ook zijn er en kele mistgeibieden. Veel verandering komt er in deze situatie nog niet. Van de oceaan nadert weer een zwak ho- gedrukgebied, zodat de neersJagkan- sen klein blijven. Het koudst is het momenteel in een deel van Scandi navië, waar enkele stations in Mid den-Zweden en Noorwegen tussen de 20 en 28 graden vorst melden. Zacht is het in het Middellandse Zee-gebied met in Zuid-Italië bijna 18 graden. ,Nt;W,YORK (Reuter) Het aan tal stertgevalien wegens hartaandoe- ningen is in de V.S. sinds 1950 met 20 procent afgenomen, zo blijkt uit cijfers die zijn bekendgemaakt door de Amerikaanse Hartstichting. Verbeterde methoden van diagnose, behandeling en revalidatie worden als oorzaken van deze daling ge- noemd. Niettemin blijven de hart ziekten méér levens eisen dan alle andere ziekten samen. In 1968 was ruim 54 procent van het aantal sterfgevallen in de V.S. aan hartziekten te wijten. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Engelse bladen als de „Sunday Telegraph", de „Daily Telegraph" en de „Financial Ti mes" blijven volhouden dat de Franse regering met Egypte on derhandelt over de levering van wapens voor een bedrag van 200 tot 300 miljoen pond sterling. Zowel door Cairo als door Parijs worden deze berichten tegengespro ken. Uit gezaghebbende bron is aan de Franse bladen meegedeeld, dat er geen enkel geloof aan moet worden geschonken. Wel heeft de Franse pers gisteren heftige kritiek geleverd op het Franse regeringsbeleid inzake de bewapening van landen in „het Midden-Oosten". Wat er van deze Franse tegenspraak waar is valt moeilijk te beoordelen, want de wapenfabrikanten in Frank rijk hangen hun leveranties niet aan de grote klok. Maar een feit is dat embargo naar Israël onverzwakt, blijft voortbestaan, zeker na het breken van de blokkade door de vijf Israëlische snelboten uit de haven van Cher bourg en dat de Arabische landen door Frankrijk worden bewapend. Officieel wordt in Parijs gezegd, dat het embargo ook bestaat voor Egypte, Syrië en Jordanië, die aan de zesdaagse oorlog hebben deel ge nomen. Maar dit embargo kan ge makkelijk worden omzeild door Fran se wapenleveranties bijvoorbeeld aan Irak en Lybië. Er behoeft dus geen enkele onwaarheid te zijn in de Fran se tegenspraak Vhn de Britse berich ten en dat Egypte inderdaad niet direct uit Frankrijk van wapens wordt voorzien. Maar wie controleert of de Franse wapens geleverd aan Lybië niet onmiddellijk worden doorgezon den aan Egypte? Egyptische soldaten kunnen met Franse of Russische wa pens althans nog enigszins uit de voeten, maar van Lybische soldaten of vechtjassen die met moderne wa pens kunnen omgaan heeft nog nooit iemand gehoord. Voorts mag men aannemen dat de Britse berichten over Franse wapen- leverinigen aan de Arabische landen niet uit de duim gezogen zijn. In zijn grote meerderheid is het Fran se leger allesbehalve op de hand van de Arabische landen en heeft respect voor wat Israël militair presteert. Er zitten op de Franse ministeries vol doende anti-Arabische, om niet te zeggen, pro-Israëlische elementen die het Franse embargo afkeuren en in het geheim Israël op de hoogte hou den van wat er officieel en clande stien naar het Midden-Oosten gaat. Er zijn weliswaar na de geslaagde tocht van de vijf snelboten twee Franse generaals afgezet, maar de Franse minister van landsverdediging Michel Debre zal wel niet de illusie hebben, dat daarmee alle gaten en lekken naar Israël gestopt zijn. Het Amerikaanse tijdschrift News week schrijft dat de Sovjet Unie via een geheime boodschap die per soonlijk door de Russische ambassa deur op hét ministerie van buiten landse zaken in Washington is afge geven is teruggekomen van een eerder overeengekomen formule voor het oplossen van de crisis in het Mid den-Oosten. De Russische boodschap betekent volgens „Newsweek" dat Moskou is teruggekomen van de overeenstem ming die eerder was bereikt tussen de Russische ambassadeur Dobrynin en de_ Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco, na bijna een jaar onderhandelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om een dreigende verflauwing in het hoteibezoek te voorko men, is het Scheveningse Grand Hotel ook dit jaar met een stunt binnenge stapt. Kinderen tot twaalf jaar die met hun vader en/ of moeder dit hotel betre den, kunnen voor niets lo geren. Ongeacht de ver blijfsduur. Bovendien kunnen deze kinderen ook gratis aan de ontbijttafel plaats nemen. Deze extra service is het gehele jaar van kracht. De directie van het Grand Ho tel is begonnen met een reclame-campagne in En geland, Duitsland, Frank rijk en in het eigen land om dit „kroostfestijn" te propageren. De directeur C. M. Ruy- ter hoopt door deze stunt bij de ouders de belemme ring weg te nemen op va kantie te gaan of te loge ren in een hotel uit finan ciële overwegingen. Tevens is men van mening in dit hotej dat door deze uit breiding van het service pakket een nieuwe catego rie mensen Scheveningen bezoekt.

de Stem | 1970 | | pagina 1