VS IN OOR V erkerk hersteld Bazen weer snel in Noorwegen Zwakke start hockey-ploeg ERHARD KELLER TOONDE ZICH RAPSTE SPURTER IN INZELL EBHV WON MET GEMAK lEROP JAPAN ZEGEVIERDE: 2-1 Olof brak record op 1000 meter Were Di gaf PSV goed partij Wirkola winnaar MORRIS Nederlandse tennisploeg kreeg klop Everton uit bekertoernooi De griep staat voor uw deur! UITSLAG Bazen op dreef Naar Alma Ata Garage P. Kool Autoverzekering met premiebetaling per maand maandpren lie inci. max. no-claim Districtsklas SKISPRINGEN Symptomen van de A2 griep Vergroot uw natuurlijke weerstand DERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 5 JANUARI 1969 e (profs/amateurs) Gertie Brabants kampioen Ceesl werkten, was de uiteindelijke; r Gertie Wildeboer. Na rum; iden kwam hij bij Cees Zoon- lie tot dan geen enkele con- had gekregen. Waar Wilde-1 hcces vierde, kreeg de Oost- tse favoriet Jo van Katwijk; ag. De in kansrijke positiel :nde prof verloor kostbare! n en seconden door materiaal- herstelde zich uitstekend,! leek achteraf toch een te grote 1 ;and opgelopen te hebben' om ;rs nog te kunnen bedreigen, el om de overwinning ging espitsen op het groepje Zoon- 'ildeboer en Pos-Rutgers er. Ronden lang jakkerde hel hter de twee koplopers aan ;e die voor Scheffer tenslotte ihtig was zodat hij moest af- Cees Zoontjens en Gertie Wil- gaven geen krimp onder del it de achterhoede en verdedig- j n meters voorsprong sterk, ntjens reed prima voor een ty- wegrenner," zou Wildeboer la- kracht van het tandem ver- En Zoontjens over de win-l „Wildeboer fietste fantastisch.! overigens wel gedacht hem purt te kunnen kloppen." Maar I kwam het voor Cees Zoontjens I p het laatste van de drie venij-1 euveltjes, een paar honderd! voor het verlossende einde, I hij ten val. „Ik denk dat ik I risico nam. Op dat derde I sloeg ik ineens over de kop. k weer goed op mijn fiets zat, F Jildeboer zeker dertig meter Zodoende kon de Apeldoorner eigd zegevieren. „Maar," ver lees Zoontjens na afloop eer lijn overwinning is even goed rend. Ook al kreeg hij in de - geen tegenstand van mij. Wil- reed gewoon geweldig. Anders E hem toch zeker los kunnen I Cees Zoontjens is van plan I werk te gaan maken van het I „Tot op heden deed ik er I aan. Dit was mijn tweede Gisteren reed ik in Norg de I en ik werd vierde. Vandaag I dus tweede. Dat zijn successen stimuleren om meer aandacht I cross te besteden." En Gertie I loer (21 jaar)? „Ik hoop dat ig de ommekeer in mijn presta- gekomen. Dit seizoen reed ik jftien crossen en steeds kreeg Wildeboer (Apeldoorn) 25,4 ter in 1.10.45, 2 C. Zoontjens rg), 3 C. Rutgers (Naarden), 'os (Vreeland), 5 G. Scheffer m), 6 J. van Katwijk (Oploo), Iteekers (Noordwijkerhout), 8 effer (Zelhem), 9 J. Spetgens :en), 10 A. Gruyters (Lies- 11 G. Hoven (Rolde), 12 J. van uten (Helmond), 13 B. Meijer oorn), 14 H. Zuiderduin (Lis- W. Brouwers (Deurne), 16 H. Horst (Stolwijk), 17 G. Zoon- Tilburg), 18 H. Brinkman ■dam), 19 E. Dolman (Klim- 20 Fr. Meulenbroek (Goirle). SVEN ERIK STIANSEN: superieur in Moss ERHARD KELLER: snelle sprinter INZELL (ANP) De Westduitser Erhard Keiler toonde zich ook in het afgelopen weekeinde weer een van de beste sprinters ter wereld. Tijdens de internationale wedstrijden in Inzeil (het eerste evenement voor de zogenoemde Vierbanen-toernee) won Keiler de 500 meter voor specialisten twee keer. Zaterdag zegevierde Keiler, die wat grie perig was in 40,4 seconden ,en bleef daarmee e Noorse sprintelite ruim voor. Zondag was de Westduitser weer volledig fit. Dat bewees hij door voor de tweede maal dit seizoen de 500 meter beneden de 40 seconden (39,5) af te leggen. Hij was zondag bijna een seconde sneller dan de Noor Johan Lind, die in 40,3 tweede werd. Erhard Keiler verbeterde op de 1000 meter het Westduitee record met een -tijd van 1 minuut en 20.3 se conden. Hij bleef hiermee een se conde onder het oude record, dat reeds op zijn naajm stond. Het wereld record op deze afstand is in handen van de Noor Ivar Eriksen met 1.19.5. De Italiaan Giancarlo Gloder won de 1500 meter (2.12.9); de 3000 meter (4.42.1) en de 5000 meter (7.53.2). Tijdens internationale schaats wedstrijden in Zakopane heeft So-nja Paa-ns de 1500 m bij de meisjes ge wonnen in 2 min. en 34.1 sec. Hans ten Hag werd bij de jongens eerste op de 3000 m in 4.46.6. Henk Beltman werd eers-te op de 500 m in 42.6 sec. en de 1000 m in 1.24.2. Beltman deelde de eerste plaats op de kortste afstand met zijn ploeggenoten Dernkes en Waanders. Zijn tijd op de kilometer betekende een nieuw baonrecord. Jan Bazen heeft zaterdag tijdens Noorse selectiewedstrijden builen mededinging de 500 m afgelegd in de snelste tijd, 42.7 sec. Kees Verkerk die het na zijn ziekte weer eens wil de proberen, liet 44,8 sec. afdrukken. Wim Beukers kwam tot 47.0 sec. Op de 3000 m was Beukers met 4.51.6 iets sneller dan Verkerk. Zondag werden de wedstrijden in Moss bij een temperatuur van tien graden onder nul voortgezet. Kees Verkerk maakte op de 1500 m een tijd va-n 2.12.4. Jan Bazen liet 2.13.5 afdrukken en Wim Beukers 2.14.2. Svein Erik Stiansen was oppermach tig in de officiële wedstrijd, waaraan uitsluitend Noren deelnamen. Stian sen won de „mijl" in 2 min. en 9 sec. voor Arne Lier, die 2.12.8 no,dig had. De Neder,landers reden buiten mede dinging. De Westzaner Johniny Oilof heeft tijdnes nationale schaatswedstrijden op de Jaap Edenibaan het Nederlands juniorenrecord op de 1000 meter ver beterd. Olof finishte in 1 minuut en 25.6 seconden, 1.9 seconden onder het oude record, dat op n,aaim stond van Piet Kleine en Jacques de Koning. Raas (rechts) en de sterkste LONDEN (ANP) Everton, trots eerste op de ranglijst van de eerste divisie in de Engelse league, heeft zaterdag een verrassende nederlaag geleden in de derde ronde van het toernooi om de Football Associaiion- cup. Sheffield United, dat in de twee de divisie uitkomt, versloeg de club uit Liverpool met 2—1. Everton leid de aan de rust door een doelpunt van Alan Ball, die een strafschop benutte. In de tweede helft scoorden Colin Addison en Gil Reece voor de United. Andere eerste-divisieclubs, die van lager geklasseerden verloren, waren West Ham United, dat met 12 voor Middlesbrough moest wijken, en Sun derland, dat met 01 door Leicester City werd uitgeschakeld. Tottenham Hotspur moest ?ich zelfs - bijna gewonnen geven aan Bradford City, dat in de derde divisie speelt. De Spurs zagen een voorsprong van 20 veranderen in 22, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk werd. Ook landskampioen Leeds United had veel moeite met een kwalitatief zwakkere tegenstander. Vierde divi sionist Swansea stond na de eerste helft met 10 voor. Toen echter aan voerder Mei Nurse in de 60e minuut uit het veld was gestuurd, profiteer de Leeds van de numerieke meerder heid met treffers van Johnny Giles en Mick Jonex (2—1) Manchester United won met 10 van Ipswich Town, waarbij een spe ler van Ipswich behulpzaam was. Mich McNeil schoot vlak voor tijd in eigen doel. Manchester zal het een maand zonder sterspeler George Best die geschorst is, moeten doen. Ook Jos Valenitij-n uit Ter Aar, die tweede werd, bleef onder het oude record met 1.26.7. Valentijn verbe terde op de 500 meter het baanrecord met een tijd van 41.7 seconden. Hij bleef negentiende seconde voor op Olof. Doordat Marcel Pennings zich we gens griep teruggetrokken heeft voor de strijd om het Nederlands kam pioenschap, dat komend weekeinde in Deventer wordt gehouden, kwam er een plaats vrij. Arend Klos en Theo Roozendaal waren kandidaten voor een deelnemingsbewijs. De re sultaten van Klos (500 meter in 44.2 en 5000 meter in 8.06.0) bleken iets beter dan de tijden van Roozendaal (45.0, 8.05.4) zodat de Zoetermeerdcr in Deventer mag' uitkomen. Tijdens nationale schaatswedstrij den in Gr,an hebben de Noorse dames goede prestaties geleverd. De meest opvallende verrichting kwam op naam van Lisbeth Berg, die zaterdag de 1500 meter wo,n in 2.26.5. De wed strijden werden gehouden bij een temperatuur van min 20 graden. Door deze koude besloot men van'de 3000 meter af te zien en een tweede 500 meter te rijden. De Deventer ijsclub zal definitief een afvaardiging zenden naar Alma Ata. Henk Beltman, Henk Waanders, Hans ten Hag, Piet de Rijke, Gerard Demkes, Jan Pasman, Gerard van Gelder en Adrie Hekman vertrekken met traincr-coach Peter Schutting op 18 januari per trein naar Moskou. De ploeg uit Deventer zal in Alma Ata, dat voor het eerst Westerse rijders ontvangt, deelnemen aan clubwed strijden met Japanners, Tsjechen, Polen, Oostduitsers en Russen. Op 31 januari hoopt men weer in Nederland te arriveren. De internationale jeugdwedstrij den op de Deventer kunstijsbaan zijn zondag beëindigd. De beste prestaties leverde de 18-jarige Noorse student Erik Vea, die bij de A-junioren de 1000 meter en de 5000 meter won. Zijn tijd op de kilometer, 1.25.7, be tekende een nieuw baanrecord voor junioren. Van de Nederlanders viel de 17-jarige Gerard van Gelder uit Diepenveen op. Hij werd tweede op de 1000 meter achter de Noor Geir Nyland en won de 3000 meter in de goede tijd van 4.37.7. Een nationale jeugdafvaardiging ontbrak bij deze wedstrijden daar de KNSB geen of ficiële uitnodiging had gekregen. Willy Po,t uit Leek is in Delfzijl op moeilijk berijdbaar ijs Gronings schaatskampioene kortebaan gewor den. Rene van der Berg uit Wirdum werd tweede. Areind Klos uit Zoetermeer heeft zaterdag tijdens langebaanwedstrij- den in Ter Aar de Zuidhollandse ti tel veroverd. Klos werd eerste op drie afstanden. BOMBAY (ANP) Een wat ver velende traditie wil dat het Neder landse hockeyelftal grote internatio nale toernooien slecht begint. Door een vrij magere bezetting (Argenti nië, Italië, West-Duitsland, Neder land, België, Japan, India-A en In- dia-B) moge het zaterdag in Bom bay begonnen toernooi misschien niet tot de groten behoren, de start van Nederland was gewoontege trouw zwak. In de openingswedstrijd tegen Ja pan, die eindigde in een nederlaag van 1-2, lag het tempo voor rust zeer laag bij de Nederlanders en maakte de ploeg in zijn geheel de indruk weinig geïnspireerd te zijn. Mogelijk een reactie op de zware tournee voor het echte toernooi be gon, mogelijk een resultaat van de warmte, het was rond dertig graden in de schaduw. Zeker is echter dat het Nederlands elftal in de eerste helft tactisch wei nig slim speelde. Frans Christis, die met zijn broer Jos in een echte inter land wedstrijd debuteerde, had tot taak op het middenveld de verbin dingslijnen tussen verdediging en aanval te leggen. Die opdrachit was voor Frans Christis te zwlaar. De Japanse binmenspelers ondervonden daardoor te weinig tegenstand op het middenveld en Nederlands meest ervaren aanvaller, rechtsbui ten Frans Spits, die met Frans Christis een vleugel vormde, kwam te veel geïsoleerd te staan. Van de tactische fout van het Nederlands elftaj maakte Japan oen dankbaar gebruik. Tien minuten voor rust leverde een lange hoekslag de sterkere Ja panners hun eerste doelpunt op. Rechtsbuiten Hideo Miyamoto scoor de en vijf minuten later bracht Ka- wamura uit een strafhoekslag de stand op 2-0. Een doelpunt dat in overeenstemming met het spelbeeld was, maar dat gelukkig tot stand kwam. Uit een moeilijke hoek schoot rechtshalf Kawamura op doel en Maarten Sikking zou zeker niet kansloos zijn geweest als de bal via de stick van Heiko van Staveren zijn baan niet in een heel andere richting bad voortgezet. In de tweede helft speelde Neder land een stuk beter. Met Ebbems was de kracht van de nationale ploeg op het middenveld een stuk groter geworden en Frans Spits kwam op de rechtervleugel veel meer tot zijn rechit. In de elfde mi nuut kreeg Nederland een strafbal toegewezen, na een doelworsteling volgend op een lange hoekslag waar in de Japanse doelman op de bal was terecht gekomen. Maar ook uit de strafbal liet doelman Otsuka zich niet passeren. Bij het stoppen van de door Weemers ingepushte bal, maakte Otsuka echter sticks en daardoor kreeg Nederland een straf- doelpunt. Nederland verstevigde zij greep op het duel en Japan verdedig de herhaaldelijk met negen of tien (ADVERTENTIE) man om de voorsprong vast te hou den. Nederland kreeg wat kansen en veel hoekslagen, maar de laatste hindernis bleek onpasseerbaar. In de eerste wedstrijd van zondag versloeg het donkerblauwe team van India de Italiaanse ploeg met 6-0 na een ruststand van 3-0. Kees Verkerk kwam voor het eerst na zijn ziekte in het afgelopen weekeinde weer in actie tijdens wedstrij den in Moss. Off. Morris- MG- Triumphdealer Laan van Luxemburg 3 ROOSENDAAL Telefoon 01650-35108. (Van onze handbalmedewerker) BREDA De heren van PSV die in de overgangsklas zaalhandbal met het Middelburgse EMM de bovenste plaats bezetten ondervonden in Til burg grote tegenstand van Were Di. Met slechts een doelpunt verschil (1617) zegevierden de Eindhovena- ren in Tilburg. De tweede plaats op de ranglijst van de dames van EBHV in de dis- trictsklas is in de wedstrijd tegen het Tilburgse Were Di geen enkele maal in gevaar geweest. De Bredase da mes brachten Were Di een 176 ne derlaag toe. De heren van Dongen in de dis- ADVERTENTIE) Personenauto's: W.A. All risk All risk eigen risico: geen 100,00 500,— Nieuwwaarde t.m. 5000,— 10,75 27.65 16,35 6000,— 11,00 29,40 17,35 7000,— 11,30 31,15 18,75 8000,— 11,55 32,90 20,85 tarieven bij hoofdzakelijk privégebruik gratis groene kaart overname bestaande no claim kortingen tot 30% ook voor delige caravan verzekering Inl. WEIIKAMP POSTORDERS, AFD. VERZ., Antwoordnummer 400 te Zwolle, tel. 05200-73444, toestel 342. Vraag ook inlichtingen als u nog verzekerd bent. trictsklas behaalde een ruime over winning van 199 op Internos na een benauwde voorsprong met de rust van 65. De heren van het Tilburgse Were Di die de onderste plaats bezetten in de overgangsklas hebben koploper PSV behoorlijk partij gegeven. Bin nen vijf minuten wist Were Di zelfs een voorsprong te nemen door tref fers van Wil van der Poel en Jef van Laarhoven. Door doelpunten van Daaf van Veenendaal, Noud van Dal en To,n van Rossum nam PSV de leiding over met 23. Maar Were Di kwam terug. Twee verrassende scho ten van Wil van der Poel gaven Were Di weer de leiding met 43. Nadat Jan Slaats de stand gebracht had op 44 werd om beurten ge scoord tot een minuut voor de rust het scorebord 88 aanwees. Voor de rust inging zorgde Jan Mullekom de PSV leidde met 8—9. Ook na de hervatting bleef Were Di de Eindhovense ploeg goed volgen en kwam gelijk bij de stand 1414. Met nog tien minuten te spelen was alle hoop voor een overwinning bij Were Di aanwezig. PSV zette echter een offensief in en met treffers van Ton Wijdeveld, Noud van Dal en Ton van Rossum werd een 1417 voor sprong genomen. Were Di kwam weer terug. Docr twee doelpunten van Hans Kollau werd de achterstand verkleind tot 1617. De tijd was ech ter te kort om nog een gelijkspel af te dwinigeu. In de districtsklas dames had EBHV, dat zijn tweede plaats op de ranglijst moest verdedigen, weinig moeite met het Tilburgse Were Di. - Reeds in de achtste minuut leidde de Bredase dames met 30 door doel punten van Iet van Berkel (2 x) en Bernadette Hoogestcger. Marie-José Kluit liet het eerste doelpunt voor Were Di aantekenen, maar Helma Boot maakte er 41 van. Nadat Han- ny Kools de achterstand voor Were Di verkleind had tot 42 liep EBHV door treffers van Riet Verharen en Iet van Berkel uit tot 62. Ook na de rust bleef EBHV domi neren. Lies Borburgh nam maar liefst vijf doelpunten voor haar re kening. Bij Were Di had Marie-José Kluit een groot aandeel in het score- verloop. Het werd uiteindelijk een verdiende overwinning van 1?6 voor de Bredase rood-witten. Voor de rust hadden de heren van Dongen (district) weinig verweer te gen de snelle aanvallen van debutant Internos uit Etten. Dongen behaalde met de rust dan ook maar een be scheiden voorsprong van 65. Adri Berk van Dongen zorgde voor de openingstreffer. Enrico van Cauter bracht de balans in evenwicht. Met een schijnbeweging bracht John Eraat de defensie van Dongen in ver- warring en Internos leidde met 12. Nadat Adri Berk de partijen weer op gelijke voet had geschoten liep Dongen langzaam uit. Met de rust leidde Dongen met 65. Na de hervatting kwam een her boren Dongen in het veld. Dertien maal moest de keeper van Internos de bal uit het net halen. Internos zag maai' vier maal de kans de Don- gen-keeper te passeren, zodat een 199 overwinning in Dongen bleef. ZUIDLAREN (ANP) De Neder landse IC tennisploeg jnet de natio nale kampioen Niek Fleury, Evert Schneider, Peter Seholtz en Marian Laudin, een Tsjechische ranglijstspe ler, die in ons land asiel heeft gekre gen, heeft dit weekeinde in de prins Bernhardhoeve in Zuidlaren de indoorwedstrijden tegen een sterke Hamburgse afvaardiging met 8-4 ver loren. Zaterdagmiddag was er voor Nederland nog enige hoop op een, ze ge, want het eerste gedeelte van de ontmoeting werd met een 3-3 onbe slist afgesloten. Zondagmiddag echter werden de Nederlanders volkomen van de baan gespeeld. Alleen Peter Scholtz kwam tot een winstpunt voor Nederland door een 1-6 6-1 6-1 zege op de sterk spelende Kammerer, die zaterdag middag Evert Schneider met 6-16-4 had geklopt. Het spel van Schneider kwam op deze indoorbaan niet hele maal tot zijn recht. Dat bleek dui delijk in zijn partij teger snelle Mertins, die met prachtig! e bal len en in een soepele s. .at een overwinning met 6-2 6-4 kwam. Peter Scholtz had zaterdag ook zijn partij Mertins gewonnen. Samen met Niek Fleury versloeg hij verder het ster ke dubbel Brenner-Mertins. Peter had in deze overwinning het grootste aandeel. Het spel van zijn partner was niet wat men van een Nederlandse kampioen mocht ver wachten. Met slechts enkele goede momenten van goed tennis, afgewis seld met grove missers en woeste on gecontroleerde klappen, leverde Fleu ry geen prestatie van enige betekenis. Zijn nederlaag tegen Bernd Kube kwam fors aan 3-6 2-6. Zaterdag had hij zich met een overwinning op Brenner 6-3 6-4 beter geweerd. Bernd Kube was de sterkste man van het toernooi; winst op Fleury en op Laudin in de beide dubbels. Hij werd daarbij goed gesteund door zijn partner Kammerer; 9-7 6-3 te gen Laudin-Schneider en 2-6 6-1 6-3 tegen Fleury-Scholtz. INNSBRUCK (ANP) Björn Wir kola heeft op de schans van de Isel de derde uit de reeks van wedstrij den van de Oostenrijks-Duitse Vier- scliansentournee gewonnen. De Noor se oud-wereldkampioen maakte spron gen van 98 en 92,5 meter. Op de tweede plaats eindigde de Oostduitser Horst Queck, die in het klassement, na drie wedstrijden, leidt. De uitslag van Isel is: 1. Wirkola (Noo) 98 en 92,5, 248,5 pnt, 2. Queck (OD1) 99 en 91,5, 246 pnt, 3. Sjweg- lanov (Rus) 92,5 en 92,5, 237,8 pmt, 4. Napalkov (Rus) 92 - 90, 232,1 pnt, 5. Heinz Schmidt (OD1) 92 - 90, 227,6 pnt, 6. Rainer Schmidt (OD1). Het klassement na drie van de vier wedstrijden is: 1. Queck 691,2 pnt, Wirkola 688,3 pnt, 3. Napalkov 675,2 pnt, 4. Raska (Tsj) 659,8 pnt, 5. Sjweg- lanov 658,2 pnt, 6. Rainer Schmidt 657,2 pnt. (ADVERTENTIE) Geheel Europa ligt thans weer in de greep van de griep. In 1957 trof de Aziatische griepexplosie een groot gedeelte van de Nederlandse be volking. In 1968/69 maakte een nieuw virus wederom overal slacht, offers. Nu in 1970 heeft het A2 virus Opnieuw onze grenzen over schreden. En straks misschien ook de drempel van uw huis De Aziatische griep heeft dezelfde symptomen als een gewone griep, maar in véél sterkere mate! Hevige hoofdpijn, hoge koorts, een ge voel van afmatting. Wacht niet tot u deze ziekteverschijnselen aan den lijve ondervindt, maar reageer reeds bij de eerste rillingen en tekenen van ongewone vermoeidheid. Neem dan 2 .ASPRO's' met een zo heet mogelijke drank (grog, kwast of thee) en doe dit driemaal per dag. Er zijn enkele voorzorgsmaatregelen die men kan treffen om te trachten de griep te ontlopen. Daartoe behoren voldoende rust en het vermijden van kontakt met grieppatiënten. Voorts verdient het aanbeveling, om maaltijden met een hoog Vitamine C gehalte samen te stellen. Voelt u de griep toch opkomen, neem dan driemaal per dag 2 .AS PRO's' tabletten. Dat kalmeert de hoofdpijn en doet de koorts dalen. Wanneer ze samen met een warme drank ingenomen worden, bevor deren ,ASPRO' tabletten een gezonde transpiratie. Zorg dus dat u .ASPRO' in huis hebt. Vertrouw op ,ASPRO', want .ASPRO' heeft in de door griep overvallen landen een bijzonder gunstige rol gespeeld.' Als ASPRO' u geen baat zou geven, probeer dan geen andere mid delen, maar raadpleeg uw huisarts.

de Stem | 1970 | | pagina 9