WIELERCROSSKAMPIOENSCHAPPEN IN IIELVOIRT Westbrabantse en Zeeuwse deelname Jan van Aheeien oppermachtig ZOONTJENS IN FINALE DOOR VAL ACHTEROP alle peil beneden Wildeboer winnaar Jan Raas won Zeeuwse' titel nieuwelingen KAMPIOENEN UITSLAG UITSLAG V UITSLAG TWEEDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 5 JANUARI 1969 Het parcours „De Guldenberg" telde drie lastige klimmetjes die vlak achter elkaar lagen. Op dat stuk van het traject verspeelden veel ren ners hun kansen door valpartijen met materiaaldefect als gevolg. Op bovenstaande foto's een indruk van de buitelpartijen. (Van onze sportredactie) HELVOIRT De 15-jarige Tilbur- ger Jan van Abeelen tolereerde in de cross voor adspiranten (ruim 4 kilo meter lang) alleen maar collegas naast zich, nooit vóór hem op het parcours. Vanaf het moment dat het startschot viel, leidde hij de groep van negentien renners op een zelf verzekerde manier. In de eerste ronde maakte hij er een solo-optreden van. Driehonderd meter na hem passeerde Piet van Lieshout als tweede de streep, op korte afstand volgde een groepje met o.a. de sterk rijdende Bredanaar Pi- rard. Niet ver daarachter crosste\de enige Zeeuw in het deelnemersveld, Bennie Scheers en hij legde het par cours af in gezelschap van de veel belovende Mario van Nispen Jan van Baal uit Breda bereikte de finish van de eerste ronde lopend, want in de eerste bocht al kreeg hij pech. De tube van zijn achterwiePklapte, hij zetten nog even dapper door maar kon tenslotte, begrijpelijk, geen me ter verder. In de tweede ronde was het gedaan met de alleenheerschappij van Jan van Abeelen. Cor Valentijn (Voor schoten) had hem ingehaald, maar een ronde verder moest hij al weer lossen. Zijn plaatsgenoot Jan Jansen verving hem toen aan de kop en reed in het wiel van Van Abeelen de laat ste toer. Pirard kwam als uitstekende vijfde door (en zou die positie blijven houden), Mario van Nispen als acht ste (in de finale verspeelde hij een plaats aan de Ossenaar Leo van Uden) en de Middelbunger Scheers als zestiende. Scheers haalde echter de meet niet, want in de laatste meters vloog hij tegen een boom. Zijn achtertube liep eraf en met de fiets op zijn rug moest Bennie Scheers zich gaan afmelden. Ondanks de tegenvaller kon er toch nog wel een lach af bij de man die voor het vertrek zo goed als zeker was van de Zeeuwse titel omdat er geen andere provinciegenoten naar Helvoirt kwamen. „Het was gewoon domme pech", constateerde Bennie Scheers die daarmee alleen duidelijk wilde stellen dat het uitvallen niet aan zijn conditie lag. Het was, in Hel voirt, zijn tweede cross. De eerste die hij in zijn leven reed, kort geleden in Kamperland,, won hij. Toen Bennie Scheers met zijn race fiets over de schouder binnenwandel de, was Jan van Abeelen juist gehul- ren eveneens slechts drie deelnemers uit de Westhoek, bij de profs niet een, bij de amateurs (in totaal ruim 70) welgeteld vier. Zeeland had drie nieu welingen als kandidaat voor de titel, geen profs en de enige amateur die zou meedoen (Guido Paridaen) kwam niet opdagen. Op die manier werd het aangekondigde Zeeuws kampioenschap een wrange affiche- grap en beperkte de Brabantse titel strijd zich tot een confrontatie tus sen Oost- en Middenbrabantse ren ners. Uit deze gewesten ook waren de consuls aanwezig. De Westbra bantse ontbrak, uit Zeeland had geen enkele official het de moeite waard gevonden om het provinciaal kam pioenschap te komen volgen. Het ver dient aanbeveling dat de wielerauto- riteiten zich voor 1971 nader bezin nen op de waarde van dit soort kam pioenschappen. TEKST: Peter Heerkens en Hein Groothuis FOTO'S: Chris Heil HELVOIRT De Brabant se en Zeeuwse kampioenen van 1971 in het wieleronder- deel „cross": adspiranten: Brabant: J. van Abeelen (Tilburg), Zeeland: geen kampioen door het uit vallen van de enige deelne mer; nieuwelingen: Brabant: W. Bellemakers (Neerkant), Zèe- land: J. Raas (Heinkens- zand) amateurs/profs (één catego rie: algemeen kampioen) Bra bant: C. Zoontjens (Tilburg), Zeeland: geen kampioen door gebrek aan deelname. (Van onze sportredactie) HELVOIRT Rob Aversteeg reed gisteren in Helvoirt zijn vijfde cross van dit seizoen. Het werd zijn derde overwinning. Weinig inspanning hoefde de eerstejaars-nieuweling uit Rotterdam, die een dag eerder in Rotterdam triomfeerde, daar voor te leveren. Zonder tegenstand van be tekenis alleen in de eerste twee ronden (de lengte van een omloop bedroeg 2100 meter) ging hij niet op kop finishte hij met grote voor sprong op de rest van het veld. Aversteeg, die zélf ook vond dait de andere renners het hem niet las tig hadden gemaakt, was bovendien een van de weinige coureurs die vrij fit aan de meet verschenen. „Het parcours was te licht, leuk voor weg renners, niet voor echte crossers. Je hoefde bijna niet te lopen", was de verklaring van de Rotterdammer. Jan Raas uit Heinkenszand ont ging in de laatste ronde door een val partij de tweede plaats, die nu te rechtkwam bij de Twent Wim ALber- sen. Erg triest was hij daar niet over gestemd. Tenslotte werd hij als eerst- aankomende Zeeuw provinciaal kampioen. De 17-jarige kantoorbe diende Raas werkt in 's-Heeren- hoek had het verre van gemakke lijk gevonden. „Het sturen ging bij zonder moeilijk, doordat het zo glad was. In totaal ben ik een keer of vijf gevallen. In de eerste ronde kreeg ik een man of vijf over me heen". Raas had zich niet speciaal op dlit kampioenschap voorbereid. „Ik cross alleen om d!e conditie op peil te hou den. Ik heb er nu ongeveer vijf ge reden, waaronder een paar in Bel gië. Door de week train ik op het voetbalveld in Heinkenszand". Wim Bellemakers uit Neerkant, die als vijfde elmdigde, veroverde de Brabantse ttieL Dat gebeurde dan meteen in zijn eerste officiële cross. De 17-jarige verkoper („in een groentezaak, dus ik zit midden tus sen de vitaminen") won vorig jaar weliswaar verscheidene crosses, maar toen was hij nog aangesloten bij de RKWB. Halverwege het seizoen ben ik overgestapt naar de KNWU. Ze ventien keer heb ik daarma op de weg gereden. Vijftien maal zat ik in de prijzen!" Alleen in de eerste twee ronden van de strijd bij de nieuwelingen was er sprake van spanning. Toen werd het veld aangevoerd door Jan sen uit Nuenen, die fel werd belaagd door Aversteeg, Brinkman, Bellema kers, Raas en Albersen, die na een slechte start steeds verder naar vo ren kwam. Bij de derde doorkomst had Aversteeg de leiding overge nomen. Geen moment was zijn eer ste positie nog in gevaar. Integen deel. Steeds groter werd het gat tus sen hem en zijn naaste concurrenten. 1 R. Aversteeg (Rotterdam) de 14,7 kilometer in 40,15; 2 W. Albersen (Wierden); 3 J. Raas (Heinkens zand); 4 J. Brinkman (Rotterdam); 5 W. Bellemakers (Neerkant); 6 A. Toepoel (Tilburg); 7 W. Jansen (Nuenen); 8 A. Donkers (Moerges tel); 9 H. Boom (Markelo); 10 H. van Nistelrooy (Nuland); 11 P. vam Bergen (Oss); 12 L. Schenk (Huij- bergen)13 F. de Bont (Waspik); 14 H. Moonen (Udenhout); 15 A. Dek kers (Udenhout). De winnaar van de belangrijkste categorie (profs/amateurs) Gertii Wildeboer, rechts en de algemeen Brabants kampioen Ce Zoontjes op het ere-podium. digd als winnaar van dit Brabants kampioenschap voor adspiranten. In het laatste, rechte, stuk, naar de finish had hij zijn direkte concurrent Jan sen op ongeveer vijf meter gereden. 1 J. van Abeelen (Tilburg), 8.4 ki lometer in 23.31, 2 J. Jansen (Voor schoten), 3 C. Valentijn (Voorscho ten), 4 P. van Lieshout (Son/Breug- hel), 5 F. Pirard (Breda), 6 F. Ber- kers (Lierop), 7 W. Broeksteeg (Heesch), 8 L. van Uden (Oss), 9 M. van Nispen (Breda), 10 A. Atema (Barneveld). De Rijenaar M Hcsemiuis n ctie voor het Brabants kampioenschap. Jan van Abeelen uit Tilburg werd kampioen bij de adspiran ten. (Van onze sportredactie) HELVOIRT Het zwaarste onderdeel op de cross-dag in Hel voirt, de wedstrijd over ruim 25 kilometer voor profs en amateurs, leverde een overwinning op voor een renner die bij de prognoses zeker niet als favoriet genoemd was: Gertie Wildeboer uit Apel doorn. Goed, zijn kwaliteiten wa ren bekend. Dat wel. Van Gertie Wildeboer wist men dat hij het crossen tot zijn specialiteit aan het maken is en dat hij in tegen stelling tot de meeste renners de veldrit als hoofdzaak koos. Voor hem zijn wegwedstrijden training voor de cross, voor het merendeel van zijn collega's gelden de klauter- en glij partijen door besneeuwde parcoursen als voorbereiding op een wegseizoen. Van Gertie Wildeboer was ook be kend dat hij vorig jaar als tiende eindigde in het wereldkampioenschap. Maar dat de Apeldoornse coureur in staat zou zijn om profs als Cees Zoontjens, Jan van Katwijk, Eef Dol man en Jos van der Vleuten te weer staan. neen, met die mogelijkheid werd aan de start geen rekening ge houden! Pas halfweg de race, diende Gertie Wildeboer zich aan als kan didaat. Tot dan had hij zich rustig gehouden op een afstand van enkele honderden meters achter een vrij constante kopgroep. In de eerste ronde werd die hoofdmacht aange voerd door Johan Heesbeen. In zijn wiel: Van Katwijk, Zoontjens, Rut gers, Pos, Gruyters, De Veer, Hoven. Wildeboer reed toen in gezelschap Scheffer, Spetgens en Van der Vleu ten. De Westbrabantse deelnemers aan dit kampioenschap zonder Zeeu wen (Smeekens, Leyten, Hesemans en Van Steenbergen) sukkelden toen al in de achterhoede en geen van hen zou in het officiële klassement van 20 terecht komen. Voor Johan Heesbeen, na twee ronden nog steeds op kop, kreeg de rit een vervelend einde toen hij in de derde omloop een tak tussen zijn derailleur hoorde slaan. Het apparaat was totaal ontzet en verder fietsen behoorde tot de onmogelijkheden. Van die situatie profiteerde Cees Zoontjens, bezig aan zijn tweede cross in zijn wieier- carrière, om de leiding te nemen en hij zou die pas een paar honderd me ter voor de finish door een val af gaan geven. Jan van Katwijk volgde in Zoontjens' spoor, Rutgers en Ho ven kwamen enkele seconden later door en met regelmatig verschil schoven de overige deelnemers in kleine groepjes langs de toeschou wers. Onder degenen die zich in de loop van de wedstrijd opvallend naar Met de fiets op zijn rug, wandelde Bennie Scheers uit Middelburg van het parcours. Pech had hem uit de kampioenswedstrijd gehaald. Zon- dei tegenslag zou hij de Zeeuwse adspirantentitel gekregen hébben, want hij was de enige deelnemer uit zijn provincie..». De Zeeuwse kampioen nieuwelingen, Jan Raas (rechts) en de sterkste ex-Brabander in deze categorie, Wim Bellemakers. (Van onze sportredactie) HELVOIRT Op het landgoed „De Guldenberg" in Helvoirt, zijn giste ren de Brabantse en Zeeuwse wieier- crosskampioenschappen verreden. Onder de technische leiding van het wielercomité Helvoirt, geassisteerd door de Wieier Vereniging Gerrit Schulte, werden het bijzonder aan trekkelijke wedstrijden die uitblon ken door organisatie-perfectie en hartverwarmende werklust in de pe lotons. Het mankeerde in Helvoirt slechts aan één ding: een represen tatieve Brabantse vertegenwoordi ging en een acceptabele Zeeuwse de putatie op het Brabantse strijdtoneel. Gelukkig voor de honderden toe schouwers maakten de organisatoren van deze koersdag in het veld een zogenaamd „open" kampioenschap, waarmee voor renners uit andere de len van het land deelname openstond. Dankzij deze methode werd de cross dag in Helvoirt gered, want als Bra bants en Zeeuws kampioenschap had den de wedstrijden weinig te bete kenen. Van alle Zeeuwse adspiran ten bijvoorbeeld, kwam er maar één naar Helvoirt: Bennie Scheers uit Middelburg. Hij hoefde de wedstrijd slechts uit te rijden om provinciaal kampioen te worden Maar, Ben nie Scheers oh ironie haalde de titel niet, want in de laatste ronde stapte hij af met materiaaldefect. On der de deelnemers bevonden zich slechts drie Westbrabanders en ook in andere categorieën ontbraken cou reurs uit dit deel van Brabant. Bij de vijftig nieuwelingen bijvoorbeeld wa- voren werkten, was de uiteindelijk winnaar Gertie Wildeboer. Na ru' vijf ronden kwam hij bij Cees Zoon tjens die tot dan geen enkele current had gekregen. Waar boer succes vierde, kreeg de Oost brabantse favoriet Jo van Katwij tegenslag. De in kansrijke positi opererende prof verloor kostb plaatsen en seconden door materiaal defect, herstelde zich uitsteken maar bleek achteraf toch een te grot achterstand opgelopen te hebben' o de leiders nog te kunnen bedreige Het duel om de overwinning zich toespitsen op het groepje tjens-Wildeboer en Pos-Rutgeri Scheffer. Ronden lang jakkerde h< trio achter de twee koplopers aai een race die voor Scheffer tenslott te machtig was zodat hij moest af haken. Cees Zoontjens en Gertie Wil deboer gaven geen krimp onder de druk uit de achterhoede en verdedig den hun meters voorsprong sterk. „Zoontjens reed prima voor een ty pische wegrenner," zou Wildeboer la ter de kracht van het tandem ver klaren. En Zoontjens over de win naar: „Wildeboer fietste fantastisch Ik had overigens wel gedacht hem in de spurt te kunnen kloppen." Maai zo ver kwam het voor Cees Zoontjen: niet. Op het laatste van de drie venij nige heuveltjes, een paar hondero meter voor het verlossende einde kwam hij ten val. „Ik denk dat it te veel risico nam. Op dat derde bultje sloeg ik ineens over de kop Voor ik weer goed op mijn fiets zat was Wildeboer zeker dertig meter weg." Zodoende kon de Apeldoornei onbedreigd zegevieren. „Maar," ver telde Cees Zoontjens na afloop eer lijk, „zijn overwinning is even goed schitterend. Ook al kreeg hij in dt finale geen tegenstand van mij. Wil deboer feed gewoon geweldig. Ander.1 had ik hem toch zeker los kunnen fietsen." Cees Zoontjens is van plan meer werk te gaan maken van hei crossen. „Tot op heden deed ik ei weinig aan. Dit was mijn tweede veldrit. Gisteren reed ik in Norg eerste en ik werd vierde. Vandaas was ik dus tweede. Dat zijn successen die je stimuleren om meer aandacht aan de cross te besteden." En Gertie Wildeboer (21 jaar)? „Ik hoop dat vandaag de ommekeer in mijn presta ties is gekomen. Dit seizoen reed il zo'n vijftien crossen en steeds kreeg ik pech." 1 G. Wildeboer (Apeldoorn) 25,4 kilometer in 1.10.45, 2 C. Zoontjens (Tilburg), 3 C. Rutgers (Naarden), 4 D. Pos (Vreeland), 5 G. Scheffer (Zelhem), 6 J. van Katwijk (Oploo), 7 H. Steekers (Noordwijkerhout), 8 A. Scheffer (Zelhem), 9 J. Spetgens (Someren), 10 A. Gruyters (Lies hout), 11 G. Hoven (Rolde), 12 J. van de Vleuten (Helmond), 13 B. Meijer (Apeldoorn), 14 H. Zuiderduin (Lis- se), 15 W. Brouwers (Deurne), 16 H. van de Horst (Stolwijk), 17 G. Zoon tjens (Tilburg), 18 H. Brinkman (Rotterdam), 19 E. Dolman (Klim men), 20 Fr. Meulenbroek (Goirle).

de Stem | 1970 | | pagina 8