Duik in ijskoud water SHBHHBIS! 270 Sweepen op familie-reünie in Nobelaer in Etten-Lenr Vlamingen winnen „Toernooi der Lage Landen" Groot aantal bijdragen voor monument Anton van Duinkerken In de Berekuil" bij Prinsenbeek DRIEKUS VAN BREDA PRTNS DER PRINSEN Griepepidemie bereikt milde piek STEM Tussen wal en schip Gratificatie terug VRAAG 1 VRAAG 2 VRAAG 3 VRAAG 4 VRAAG 5 VRAAG 6 DE STEM VAN MAANDAG 5 JANUARI 1970 De vragen be antwoorden met een X in één van de vakjes Uw eigen vraag NAAM en VOORLETTER(S) INZENDER ADRES WOONPLAATS SS (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Ruim 270 van de 509 afstammelingen van Pe trus Sweep en Cornelia Bastiaan- sen hebben zaterdag gevolg ge geven aan de uitnodiging om deel te nemen aan de familie-re- unie van alle Sweepen in De No belaer te Etten. Het werd een grandioos fami liefeest met als hoogtepunt de opvoering van liet trouwfeest van het echtpaar Sweep, zoals dat zich precies honderd jaar gele den in Princenhage heeft afge speeld. Op de door g'adheid gedwon gen thuisblijvers en zieken na waren zij er allemaal: Adje van Kees van Ome Gijs, Cor van Cor van To van To en Ilarry van Jan van Harry van Catharine van Piet, zij waren present; jammer: Piet van Piet van Piet van Piet was er niet. Dat werd algemeen betreurd. Na een massale entreezang op de muziek van „Land of Hope and Glory" door 250 Sweepen Cs avonds kwamen er nog meer), werd eerst alle eer bewezen aan de nog levende zonen en doch- teren van „stamvader" Petrus Sweep: Ome Gijs (82) kreeg uit banden van ceremoniemeester en organisator H. Sweep een fles oude klare, tante Antje (92) en daarmee de oudste Sweep, werd verrast met een fruitmand en soortgelijke verrassingen waren er voor tante Wilhelmina (86) en tante To, die allen een ere- plaatsje op het toneel hadden ge kregen. Samen met de burge meester van Etten-Leur en de pastoor. Boven op de galerij hin gen taksgewijs alle oude en nieu we foto-herinneringen van ras zuivere Sweepen, koude-kant- Sweepen en ver-weg-Sweepen. Beneden in de zaal - met kerst- groen en veel zilver versierd - begon een goed georganiseerd fa miliefeest langzaam op gang te komen. Mevr. C. de Witte-Sweep deed nog even een duik in de verdere historie van de Sweepen en kwam daarbij tot 1764, een drietal familietonelisten voerde een kostelijk sketchje op rond het huwelijk van Petrus Sweep en Cornelia Bastiaansen in 1870, waarbij zich later „alle vijftien kinderen" voegden. Burgemeester Oderkerk kwam nog even voor de microfoon om de familie geluk te wensen. Al keuvelend en zingend hobbelde het feest later gemoedelijk naar de grootste koffietafel, die de Nobelaer in jaren had beleefd De huwelijksvoltrekking tussen Petrus Sweep en Catharina Bas tiaansen in 1870 werd compleet met hikkende ambtenaren op nieuw tot leven gebracht. ELSLOO (ANP) Het „Toernooi der Lage Landen", de jaarlijkse krachtmeting tussen de beste Neder landse en Vlaamse amateurtoneel groepen, is dit jaar gewonnen door de koninklijke vereniging „De Viacm- se Vrienden" uit Berchem-Antwer- pen. De jury kende haar een onge kend hoog puntenaantal toe (90 van max. 100) voor haar creatie van „Ka viaar en Spaghetti" van Scarnacci en Tarabusi, waarmee medio november j.l. dit jaarlijkse toernooi werd ge opend. Blijkens de zaterdagavond in Els- loo (L.) bekendgemaakte uitslag ein digden de drie uitgenodigde Vlaamse groepen namelijk als de drie beste. De tweede prijs deelde de jury be staande uit de heren Lou Maas, Mon Govaerts (namens Vlaamse Toneel federaties) en Gerard Heystee (na mens Nederlands Centrum voor Ama teurtoneel) toe aan de toneelgroep „Thaleia" uit Merksem-Antwerpen. Deze winnaar van vorig jaar kreeg 86 punten voor de opvoering van „Antigone" van Jean Anouilh. De derde prijs ontving de koninklijke to neelvereniging „Willen is kunnen^' uit Dendermonde, die met „De knecht van twee meesters" van Carlo Gol- doni 78 punten* vergaarde. De vierde prijs ging naar het Udens amateurto neel „Gunda" dat 72 punten voor „De kinderen van Eduard" van Marc Gil bert Sauvajon. Deze Brabantse groep werd dus tevens het hoogstgeklas- seerde Nederlandse amateurtoneel gezelschap. De koninklijke vereniging „Litteris Sacrum" uit Leiden, winnaar van het laatste „Nationaal Landjuweel" in Nederland, eindigde als vijfde met 70 punten voor „Janus" van Carolyn Green. Toneelgroep „Randstad" uit Den Haag werd zesde met 67 voor „Niet doen Sneeuwwitje" van Anton Koolhaas en de zevende en laastte plaats was voor het Tegels Toneel uit Tegelen (L.), dat niettemin met „De zwanen van de Theems" van Cees Nooteboom nog 65 punten kreeg toe bedeeld. In het juryverslag werd ove rigens ook duidelijk gesteld dat het toernooi dit jaar op een hoger peil stond dan vorig jaar. In het voorgaan de toernooi sprak de jupf van „een goede middelmaat", dit jaar, op het 18e toernooi, werd het „een toernooi met goede prestaties" genoemd. BERGEN OP ZOOM Het comité „Monument Anton van Duinkerken" te Bergen op Zoom, de geboortestad van prof. dr. Willem Asselbergs, heeft tot nu toe van de collega's van deze vermaarde Nederlandse letterkundige een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden ontvangen, als bijdrage voor bet op te richten monument. Dit gaat de verwachtingen van het comité ver te boven. Overigens heb ben de collega's van Anton van Duin kerken het niet alleen bij een gelde lijke bijdrage gelaten. Meestal voeg den zij er nog enige suggesties aan toe. Dit varieerde van een groot standbeeld tot een „Anton van Duin- kerkenprijs", bestemd voor een let terkundige, die zich in een bepaald laar zeer verdiehstelijk heeft ge maakt. Dezelfde brief, die de collega's van Van Duinkerken heeft aangezet tot deze milde giften, heeft ook de 148 besturen van de Noordbrabantse ge meenten bereikt. Tot nu toe mocht het comité van 49 gemeenten reacties ontvangen. Hiervan hebben er 23 een financiële bijdrage gegeven, variërend van zes tot vijfhonderd gulden. Het totaal aan gemeentelijke bijdragen is nu ruim 2500 gulden. De rest der gemeenten heeft wel een positieve reactie gegeven, maar de financiële positie liet een dergelijke uitgave niet meer toe. Het comité heeft hoop, dat het laatste bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. Vrijwel alle grote gemeenten in Noord-Brabant moeten nog een eventuele toezegging doen. Als deze actie afgesloten is, zal het comité de officiële provinciale en rijksinstanties nog om een bijdrage vragen. Voorts zal nog worden onder zocht welke andere bronnen kunnen wórden aangeboord, om voor deze grote Bergenaar een passend monu ment op te richten. DEN HAAG De griep is in Ne derland momenteel op zijn hoogte punt gekomen. Dit is gebleken uit peilingen door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De grieppiek is dit jaar niet alleen vier weken vroeger gevallen dan vo rig jaar, maar is ook aanzienlijk mil der. In december 1968 kostte de griep dertig mensen het leven, terwijl toen het hoogtepunt van de epidemie nog moest komen. In de afgelopen decem bermaand stierven twaalf mensen aan de griep. Nauwtkeurige gegevens over die om vang van de ©riep in ons land kunnen moeilijk worden veriaregen omdat lang niet élke gnieippatiënt fhudablijft van zijn werk of de dokter erbij roept. Daarbij komen de vele vakan ties in de tweede helft vain de de cembermaand. Bovendien ligt die bouw vanaf Kerstmis tot vandaag still, vanwege de feestdagen en de verwachte vorst. Daardoor toonden lang niet alle griepgevallen worden geregistreerd. (Van een onzer verslaggevers) PRINSENBEEK Zonder enige aarzeling liet een aan tal duikers van de West brabantse diepduikvereniging „Argonauta" zich zondag in het ijskoude water van de „Berekuil" bij Prinsenbeek zakken. ENSCHEDE (ANP) De heer M. B. van Hoek moet de gratificatie (f 4000,-) die hij indertijd bij zijn af scheid heeft ontvangen als gemeente secretaris van Oldenzaal aan deze ge meente terugbetalen. Het bedrag zal worden afgehouden van zijn pensioenuitkeringen. Zo be sloot het ambtenarengerecht in Zwol le. De zesde serie vragen voor de quiz van De Stem begint vandaag. Er ko men er weer zes eer u het formulier met uw kruisjesantwoorden kunt in zenden en gaat mededingen naar een van de zeven geldprijzen of een van de verrassingsgeschenken. Die geld prijzen zijn deze week een eerste' van f 150, een tweede van f 100, een der de van f 50 en vier vierde prijzen van f 25. U weet het nu wel, er komt elke dag een vraag; zaterdag de laatste. De vraag van vandaag heeft be trekking op het leed in de we reld. Nu eens niet over een door oorlogsleed of een natuurramp getroffen gebied, maar over het leed in eigen land. Want dat leed is, ondanks welvaart, ondanks een ruim gesorteerd pakket soci ale voorzieningen en een keur van charitatieve instellingen nog in grote mate aanwezig. Omdat er nog zoveel gevallen zijn, die De nodige moed hiervoor hadden zij zich tevoren ingedronken in 't Hertt in Prinsenbeek. Daarna reed men gezamenlijk naar de 10 tot 20 meter diepe Berekuil langs de auto weg Breda-Ro-tteindam die met een decimetardiikke ijslaag was bedekt. Met een hamer en daarna met een reusachtige bijl werd een gat gehakt in de uitgestrekte ijsvlakte. „Zeg Kees, is m'n pak overal dicht?" en „Zit dat touw wel stevig genoeg, vast" waren uitlatingen die illustreer de dat het voor de meeste leden van de vereniging de eerste keer was dat een duik onder water gemaakt werd. Nadat de duikeTs hun (eigenge maakte) ruibberpatoken hadden aan getrokken, werden deze opgevuld met warm water. De afkoeling door het koude water werd zo enigszins afgeremd. Uitgerust meit zwemvliezen en zuurstofcilinders lieten de eerste diuikers zich daarna in het water zak ken. Aan een lange lijn (waarmee men elkaar door rukken seinen kon geven) wend het koude water onder de ijslaag „bezocht". Voor de mannen die verkleumd weer boven (ijs)water kwamen, was er voldoende bete snert voorradig om weer op temperatuur te komen. Bo vendien konden de dapperen zich na afloop bij een kacheltje warmen. Weet u wie van de hier volgen de drie dat heeft gezegd? 1 Jacques Levij 2 Gerard Pocls 3 drs. R. Stolzenburg Het formulier, waarop u dagelijks uw kruisje kunt aantekenen volgt hieronder. Aanstaande zaterdag wordt het opnieuw afgedrukt. Dan worden ook de zes vragen van deze week nog eens herhaald. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT De Maonblussers uit Zundert hebben hun carnavalsfeest gehad. En het is meer geworden dan wat ze er van verwacht hadden, al dus prins Bertus H aan het einde van het festijn in een uitpuilende Roskam in Zundert. De Zundertse carnavalsvereniging de Moai) blussers had al enige tijd geleden het plan opgevat om de in dertijd door de Stem opgezette jaar lijkse ontmoetingsdagen voor carna valsprinsen, raden van elf, boeren- hofkapellen, narren en politie-agen- ten nieuw leven in te blazen. Er wer den vele carnavalsverenigingen in heel West-Brabant uitgenodigd om zaterdagavond naaar Zundert te ko men. Uiteraard met de bedoeling om er een carnavalesk feest van te maken, maar ook om het hoog, edel en acht baar gezelschap in staat te stellen na der met elkaar kennis te maken en ervaringen en adviezen uit te wisse len. Wel, dat laatste is onder het ge not van heel wat glazen bier uitste kend gelukt. Dat geldt ook voor het eerste: het wérd een welgeslaagd car navalsfeest, dat zijn bekroning kreeg in de verkiezing van de prins der prinsen, de zotste nar en de beste „pliessie". Zij werden beoordeeld op hun uiterlijke verschijning, hun car navaleske optreden en hun welbe spraaktheid. De jury had het er heel lastig mee, maar toen de keuze be kend werd gemaakt kon iedereen er best vrede mee hebben. Prins der prinsen werd Driekus van Breda, zot ste nar de nar van Hoeven en beste agent Thuur Piek, eveneens van Bre da. Hun keuze werd met champagne en bekers gevierd, terwijl het jeug dige majorettenpeioton uit Rucphen tussen de dichte rijen toeschouwers door ook nog een show ten beste gaf. niet door de reglementen gevan gen worden en dientengevolge tussen de wal en het schip be landen. Pas als ze met politie en beter nog met justitie in aanra king zijn gekomen, blijkt plotse ling weer heel veel te kunnen. U hebt er in De Stem over kun nen lezen. Iemand, die dagelijks met het soms schrijnende leed van deze „tussengevallen" krijgt te maken. Soms is de schipbreuk gevolg van eigen schuld, soms wordt het leed door anderen toe gebracht. Ergens zegt deze man: „Och, ik weet wel, dat velen van de gestranden, die ik hier krijg], eigen schuld hebben."

de Stem | 1970 | | pagina 5