I NASSER„ISRAËLI'S ZIJN SUPERIEUR" INTERESSE VS VOOR SO VJ ET-INSTA I -1 ATIE Israël maakte hypermodern radarstation van Egypte buit Israëli's laten Libanese 3 van de 21 gevangenen vrij Onrust rond Gina's tijger-maxi Suriname premier wil Augiasstal opruimen *en onder gedood ence" omlioog en en geplooid Elk spoor in zaak-Mckay ontbreekt Bisschop wil geen gerechtelijke procedure tegen pastoor Bergeijk Limon was in Cherbourg SCHIP MET FRANSE WAPENS NAAR IRAK Sessions traden Kaj Munk d gestolen woning VANDAAG 'entoonstellingen Volgens Frans weekblad Afrieasia CENSUUR OP AMERIKAANSE RADIO EN T.V. IN VIETNAM? Vorst houdt aan Hulpkreet uit Grieks con centratiekamp BETEKENIS GEHEIMEN WEER EEN GUERINI VOOR RECHTER Getuigen Incidenten in Londonderry Alfrink: Het gaat niet om macht van meerderheid 2 3 DE STEM VAN MAANDAG 5 JANUARI 1970 3 ;HT (ANP) De 17-jarige illems uit Rijssen is zater- 1 bij Wierden onder de snel- ar Enschede terecht geko- (,p siag gedood. Het ongeluk omstreeks elf uur op een :rweg bij het station in n onze correspondent) ZWEERT In het dorpshuis nk heeft de plaatselijke iin- n dansavond gehouden. Me ng werd verleend door de he Sessions. De belangstel» •r deze avond was goed. an onze correspondent) ■WEERT Zaterdagmorgen uur is het 350 ton metende ndse motorschip Patience op ;erschelde in de overloop van ert omhooggevaren. Het as onderweg van Terneuzen recht en is geladen met 280 tes. het schip is gestrand bij s bij het vallen van het wa- vaartuig geplooid. De ber- artuigem en sleepboten Zee- 3by M en Anjo van het ber- drijf Muller uit Terneuzen ter assistentie bij de Patience ig. Al pompende werd een lara'tde aangebracht, loop van zondagavond arri de sleepboot Betsy met enke- slagbakjes bij het schip. Een e van de lading cokes is lagen. Rond middernacht zou •oberen de Patience vlot te en naar Hansweert te sle- erdere definitieve reparatie st dan plaatsvinden. an onze correspondente) VAN GENT In de nacht ijdag op zaterdag is hij J. A, te Sas van Gent een flinke eld gestolen. Het geldkistje n de woonkamer boven. Et :en aanwijzingen hoe de da- werk zijn gegaan. Men tast het duister hoe de dader (s) gekomen is (zijn). ;en, dinsdag 6 januari. op Zoom: 1.55 en 14,24, eert: 1.10 en 13.33, 3rimmelen: 4,35 en 17.04, izen: 0.38 en 12.59, gen: 0.08 en 12.28, .dinge: 1.45 en 14.14. Films id 20 uur: ter Zjivago 14 j. r coopgebouw 20 uur: versier ik zo'n meisje ELBURG 20 uur: Fledermaus EUZEN or 20 uur: is de dader, wie is de vader? iINGEN imbra 20 uur: ter Zjivago 14 j. fERPEN Als het nacht wordt op d«| perbahm ro Bambi on Noem mij Mathilde iassade The lost man ens Krakatoa •id Heintje met een hart op reisl ie In geheime dienst van Hare| esteit dome Aprilfools itole Bambi esMc De slag van El Alamein tury De hand der verschrik-1 jT ro Recht op leven Het beest moet sterven ;ct De Kattendoos ov Chamade IKijAAS itury De ploerten n Zelfmoordcommando iova De slavenhandelaar ;ct Easy rider Ia Het bal der schurken oneel Muziek - Dans (EUZEN dlandtheater 20 uur >m Wamja" door .Zuidelijk To-1 1 Globe VERPEN Ned. Schouwburg 20 uur: it logboek" door Jean Clauds riere SchieJingen ;t Blommaert 15 uur voor deze rubriek tel. 01180- of Postbus 116 in Middelburg-1 1ELBURG tsarchief, St.-Pieterstiraat 38 oositie „Het Zeeuwse dorp" ti. 31 jan.) dhuis (Vleeshal) Kerst-expositie de Zeeuwse Kunstkring n. 9 jan.) an 14-17 uur ma. t.m. zond. b«* ve 1-1. TDORPE ierie Troutzaerte Schilderijen en I eningen van Nico Molenkamp 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 18 uur. Zon. van 14—18 uur. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Volgens een in Frank, rijk verschijnend links weekblad heeft president Nasser onlangs Pa lestijnse guerrillaleiders gezegd, dal een politieke regeling met Israël de Arabische landen voor onafzienbare rampen zou behoeden. Het door gaans goed ingelichte blad „Afrie asia", dat geen bron opgaf voor dit bericht, meldde dat het Egyptische staatshoofd die opmerking kortge leden had gemaakt tijdens een ont moeting met een delegatie van de Palestijnse bevri idingsorganisatie onder leiding van Yasser Arafat. „Ik heb altijd geloofd en geloof nog dat het sluiten van een poli tieke regeling ons voor onafzien bare rampen zou behoeden" zo had Nasser gezegd. „Maar het wordt steeds moeilijker tot zo'n regeling te komen. De Sovjet-Unie ziet dit in en bevestigde het mij vorige week". De president had daarop de Pale stijnse delegatie een realistisch beeld van de militaire toestand ge schetst, een toestand die geken merkt werd door de superioriteit der Israëlische strijdkrachten, aldus het blad. Die superioriteit kwam vooral in de lucht tot uiting, zo zei Nasser, niet omdat Israël meer vlieg tuigen bezat, maar omdat het over zoveel meer ervaren piloten be schikte. De Egyptische piloten zou den wel vijf jaar nodig hebben om het niveau van hun tegenstanders te bereiken. „Wij zouden dus over vijf jaar pas goed een oorlog kunnen begin- uen. Maar u moet niet denken dat de vijand al die tijd met de armen over elkaar blijft zitten. Een paar dagen geleden vernamen we, dat de Israëli's hun aantal tanks verdub beld hebben", zo zou Nasser hebben gezegd. Dc Egyptische president had vol gens „Afrieasia" de guerrillaleiders voorts gezegd, dat Israël met be hulp van elektronische breinen exact de plaats van Egyptische ra darstations kon bepa'en en dat de Israëlische vliegtuigen ook nog wa- NASSER ren uitgerust met anti-radarappa- ratuur. „De Israëli's kunnen ge makkelijk de bijzonderheden van de Westerse technologie die bo vendien vaak in vaktijdschriften worden vermeld aan de weet ko men en krijgen alles wat ze wensen van de Amerikanen", zou Nasser hebben gezegd. „Het is heel wat moeilijker erachter te komen over welke wapens de Russen beschik ken en of die gelijkwaardig zijn aan die welke Israël heeft, zodat wij er wat van hen zouden kunnen vra gen". Volgens het blad zou Nasser ten slotte gezegd hebben dat de Arabie ren Israël verzet moesten blijven bieden, terwijl ze zich op lange ter mijn voorbereidden op een oorlog door perfectionering van hun bewa pening en conventionele militaire strijdmiddelen. Mocht een politieke oplossing mogelijk worden, dan moest die geaccepteerd worden op basis van teruggave door Israël van de in 1967 bezette gebieden, maar erkenning van het recht der Pale- stijnen op voortzetting van de strijd aldus Nasser volgens het blad Ti.jdens contacten die president Nasser met de Franse regering heeft gehad, is de mogelijkheid overwo gen van omvangrijke Franse wa penleveranties aan Egypte, zo meldt de „Sunday Telegraph". De corres pondent in Beiroet van het Britse blad zei, dat dit uit diplomatieke bron in Cairo was vernomen. Het zou gaan om contracten in de orde van 1,5 tot 2,5 miljard gulden voor de levering van hoofdzakelijk vlieg tuigen en raketten. Berusten de ge ruchten op waarheid, dan ver klaart dit wei de opmerkelijk ge matigde houding waarvan Egypte blijk heeft gegeven in de zaak van „de kanonneerboten van Cherbourg" aldus het blad. In Westelijke diplo matieke kringen te Cairo circuleren al enige tijd berichten, zo meldt de „Sunday Telegraph" verder, dat president Nasser zich wat los wil maken uit „de greep van het Krem- in". De ondervoorzitter van de Britse Labourpartij, George Brown, heeft er gisteren bij president Nasser op aangedrongen de Arabische landen het voorbeeld te geven bij het zoe ken naar een vredesregeling in het Midden-Oosten. Enkele van de Libanese krijgsgevangenen tijdens het transport. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israël heeft gis teren drie van de 21 Libanezen vrij gelaten, die het zaterdag gevangen genomen had in een Libanees grensdorp. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder gisteravond meegedeeld. De drie mannen zijn naar Libanon teruggekeerd, nadat hun verhoor was voltooid. De vrij gelatenen zijn allen burgers. De Li banezen waren gevangen genomen tijdens een Israëlische overval op het dorp Kafar Kala en een nabij gelegen militaire post op zaterdag. Volgens welingelichte kringen in Jeruzalem was deze overval een vergelding voor de ontvoering op donderdag jl. van een Israëlische waker uit de Israëlische grens plaats Metoella. Israëlische functionarissen be schreven de actie als een wenk aan de Libanese autoriteiten, de Ara bische verzetsgroepen in bedwang te houden, die vanuit Libanon ope reren. Verder werden gisteren zes Ara bieren gewond, toen een Palestijnse guerrillastrijder in het centrum van Ramalla, op de bezette westelijke oever van de Jordaan, een hand granaat naar een Israëlisch leger voertuig gooide. Het projectiel miste zijn doel en kwam op een plein tot ontploffing. Tijdens een reeks luchtgevechten boven het Suezkanaal hebben Israë lische straaljagers gisteren twee Egyptische Mig 21-toestellen neer geschoten. Een derde Mig werd be schadigd. Dit is meegedeeld in Tel Aviv. Volgens een Egyptische lezing hebben Egyptische vliegtuigen gis teren een Israëlisch toestel neer geschoten. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Een dag na de spectaculaire „roof" van de vijf snelboten uit de Franse haven Cherbourg hebben de Israëli's opnieuw voor een sterk staaltje gezorgd. Naar pas in het afglopen weekeinde bekend is geworden, hebben Israëlische commando's op 26 december een gloed nieuw en hypermodern radarstation buitgemaakt, dat de Egyptenaren onlangs van de Sovjet-Unie hadden gekocht. Het radarstation, waarvoor inmiddels de Verenigde Staten reeds indirect zouden hebben laten weten belangstelling te hebben, werd geheel onge schonden met helikopters naar Israël overgebracht. Ruim een week lang is deze operatie geheim gehouden voor de buitenwereld, hoewel het in Israël langzamerhand een publiek geheim was geworden, toen tenslotte de Isra ëlische strijdkrachten zaterdagavond het buitmaken van de installatie offi cieel bevestigden. SAIGON (Reuter) De Amerikaanse militaire leiding in Vietnam heeft gisteren een officieel onderzoek gelast naar beweringen dat er censuur wordt uitgeoefend bij de radio en televisie van de Amerikaanse strijdkrachten. Deze beschuldiging is geuit dooi de 27-jarige korporaal Robert Lawrence, die na het lezen van het nieuws van II uur 's avonds, zich erover beklaagde, dat de samenstellers van de nieuwsuitzendingen niet vrij waren om de waar heid te vertellen. Zo waren bijvoorbeeld een vredesdemonstratie in Saigon, waarbij Ame rikaanse militairen door de Amerikaanse militaire politie waren uiteenge jaagd, berichten over de zwarte markt in Saigon en commentaar op de Zud- vietnamese regering van uitzending uitgesloten. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag 18 uur: Later weer toene mende kans op sneeuwbuien. Temperaturen overdag om het vriespunt, en 's nachts lichte in het binnenland hier en daar matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal, max. temp 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min temp 0 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: 2 tot 6 graden on der normaal. Kans op een droge peri- de van minstens 12 uur: 70 procent. Kans cp een geheel droog etmaal: 40 Procent. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De gevangenen uit het Griekse concentratiekamp Lakki op het eiland Leros hebben tegen hun „onwettige en onrechtvaardige ge vangenhouding" door het kolonels bewind geprotesteerd en om hulp ge vraagd tegen hun „langzame maar zekere vernietiging". Een boodschap van hen bereikte vrijdag journalisten in Athene. Lak ki is het grootste van de vier concen tratiekampen voor „gevaarlijke com munisten". In de boodschap werd gemeld dat 684 van de 1.050 gevangenen griep hadden, maar dat er een zeer ge brekkige medische verzorging was. Er was slechts één kamparts. LONDEN (AFP-Reuter) In Lon den is een 18-jarige kelner aangehou den wegens oplichting in verband met de verdwijning van mevrouw Muriel McKay, de vrouw van de be heerder van het blad „News of the World". De man, William Alexander Peat, zou de politie tegen betaling van 500 pond hebben toegezegd de verblijf plaats van mevrouw McKay bekend te zullen maken Hij kon dit echter niet waar maken. Ook heeft de Britse politie op het terrein van de sportclub van de „Bank of England" vergeefs gezocht naar een spoor van mevrouw McKay. Zaterdagmorgen vroeg had de 56- jarige Bill Clifton, e enterreinknec'nt van de sportclub, de politie telefo nisch laten weten, dat hij tijdens zijn rondwandeling over de terreinen, die op zes km afstand liggen van de wo ning van de familie McKay, twee mannen had gezien die een geblind doekte vrouw in een auto duwden en daarna met grote snelheid wegreden. De politie kwam direct met honden. Het hele gebied werd afgezocht, maar men heeft geen spoor van mevrouw McKay kunnen vinden. Ook Scotland Yard, die zich inten sief met het onderzoek bezighoudt, had tot nu toe geen succes. Het radarstation, dat op de Egyp tische kust van de Golf van Suez bij Ras Ghareb (180 km ten zuiden van Suez) was opgesteld, weegt ze ven ton. Volgens de woordvoerder van het Israëlische leger, Haim Her zog, is het betrokken radarstation niet in het Westen bekend. Het is ge maakt om bijzonder laagvüegende toestellen op te sporen, heeft een operatieve reikwijdte van 300 km en werd gebruikt in combinatie met Russische grond-luchtdoelraketten, type SA-2. Het zou een miljoen dol lar waard zijn. Van onofficiële zijde is vernomen dat de radarpost op twee vrachtauto's gemonteerd was en door een beton nen borstwering omgeven. Alleen de antenne stak er bovenuit. De radarinstallatie wordt momen teel onderzocht in het Weizmann-in- stituut voor wetenschappen bij Tel Aviv. Een hoge stafofficier van het hoofd kwartier van het Amerikaanse strate gische luchtcommando (SAC), die zijn naam niet wilde zeggen, heeft zater dag te Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska verklaard, dat het door de Israëli's buitgemaakte radar station van Russische makelij van buitengewoon grote betekenis kan zijn voor de ontwikkeling van de tac tiek die de Amerikaanse lange-af- standsbommenwerpers moeten toe passen. Bij een kernaanval, aldus de officier, zouden de bommenwerpers op zeer lage hoogte door het vijande lijke luchtverdedigingssysteem heen moeten breken om de kans op ont dekking door radar te verminderen. De officier legde er echter de na druk op dat het volstrekt niet zeker is dat de technische bijzonderheden van dit radarstation aan de Ameri kanen verstrekt zullen worden. De Sovjet-Unie zal zich nog wel eens bedenken voor zij opnieuw mo derne militaire apparatuur aan de Arabieren levert, nu Israël een Rus sische radar-eenheid in Egypte heeft buitgemaakt, zo schreef het invloed rijke Israëlische dagblad „Haaretz" gisteren. Volgens het blad zullen de Russen zich gaan afvragen of het de moeite waard is de Arabische staten te voor zien van moderne en geheime wa pens. Het Israëlische blad „Maariv' schrijft, dat de verovering van de ra dar-eenheid Israël in staat zal stellen de geheimen van het gehele Egypti sche radarstelsel te weten te komen. Maariv meent verder te weten, dat de Egyptenaren de Russen niet heb ben durven meedelen, dat de radar installatie door Israël werd buitge maakt. Deze eenheid zou door de Sovjet-Unie aan Egypte geleverd zijn, na dringende Egyptische verzoeken om hulp aan de Sovjet-Unie, om de bijna dagelijkse Israëlische luchtaan- vaEen op Egyptische doelen aan de overzijde van het Suez-kanaal te helpen stopzetten. Hoe de operatie „geheim" was ge houden, bleek uit een cartoon vorige week in het Israëlische blad Maariv, waar een Israëlisch vissertje met twee hengels was getekend. Aan de ene hengel haalde hij de vijf kanon neerboten uit Frankrijk binnen en aan de andere hangt een pakje, waar niets op staat en dat uit Egypte werd gevist. Slechts degenen die waren in gelicht, begrepen dat het pakje het radarstation bevatte. (Van onze correspondent) BERGEYK Bisschop J. Bluyssen van Den Bosch heeft zaterdag de ge lovigen van de parochie Het Hof in Bergeyk tijdens de avondmis toege sproken. De bisschop verklaarde geen gerechtelijke procedure in te willen stellen tegen de ontslagen pastoor Van Elderen, die weigert de pastorie te verlaten. De bisschop had de sinds twee jaar ontslagen pastoor gelast voor 1 janu ari van 1970 de pastorie te ontrui men. Hieraan werd geen gevolg ge geven. De bisschop zei dat voor de nieuwe pastoor A Nabuurs, die in afwach ting van het vertrek van de oude pas toor een provisorische woonruimte nabij de kerk had ingericht, extra woonruimte gevonden moet worden. Deze woonruimte zal niet ten laste komen van de parochie maar door het bisdom bekostigd worden. Aan hel slot van zijn toespraak deed de bisschop nogmaals een be roep op pastoor Van Elderen de pas torie te verlaten. CHERBOURG (A.F.P.) Het hoofd van de Israëlische wapenaan- koopmissie in Parijs, admiraal Mor- dechai Limon, om wiens terugroe ping Frankrijk heeft verzocht, be vond zich in Cherbourg, toen daar in de kerstnacht de vijf kanonneerbo ten uitvoeren voor de tocht naar Is raël. Dit is zaterdag meegedeeld door de directie van het hotel waar de admiraal logeerde. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Voor een juryrecht bank in Parijs begint vandaag het proces tegen Barthelemy Guerini, bijgenaamd Même, hoofd van een beruchte clan uit de onderwereld in Marseille. Om getuigen en juryleden te vrijwa ren tegen mogelijke wraak van het onderwereldgehocfte, heeft de justitie het raadzaam geacht het proces niet te houden in Mar seille maar in Parijs. De familie Guerini zit zo inge wikkeld in elkaar, dat de bladen voor het gemak van de lezer een stamboom van de familie Guerini hebben gepubliceerd. De stam heeft gestaan op Corsica, waar vader Guerini mijnwerker was. Zijn zoons zijn achtereenvolgens Lucïen (ernstig ziek door long ontsteking), Pascal (beklaagde), Pierre (overleden aan longont steking), Barthelemy bijgenaamd Même (beklaagde), Antoine (in 1967 vermoord in Marseille) en Francois (overleden na zijn ar restatie). Barthelemy (Même) heeft nog een aangenomen zoon Antoine, die aan de vooravond van het Parijse proces met vijf steken in keel en hart door on bekenden werd afgemaakt in een ziekenhuis. Beginnen we met Antoine, ver moord in 1967. Twee onbeken den op een motorfiets schoten hem dood, terwijl hij bij een ga ragehouder benzine „innam". De twee zijn nooit gevonden. Toen Antoine begraven werd gingen twee inbrekers er in het sterf huis met alle juwelen vandoor. De weduwe van Antoine diende een klacht in bij de justitie maar onderwijl stelden de Guerini's hun eigen onderzoek in. Zij lie ten alle juweliers waaarschuwen de gestolen juwelen niet te ko pen. De juwelier hield zich aan deze opdracht en liet weten dat hij hem in de winkel een Span jaard en diens vriend waren ge komen om het gestolen goed te verkopen. Een tussenpersoon, Villiod, ook maandag in de be klaagdenbank, bemiddelde tus sen de twee dieven en de familie Guerini. De Spanjaard nam wij selijk de wijk naar Spanje, maar zijn vriend Claude Mondroyan, een kelner uit Besancon, liet zich bepraten om naar Marseille te gaan en de juwelen aan de Gue rini's te geven. Dat werd zijn ongeluk. Want nadat hij de ju welen had overhandigd werd hij nog diezelfde avond tussen 9 urn en half elf vermoord. Zijn lijk werd op 45 kilometer afstand van de oude haven van Marseille ge vonden. DR. SEDNEY Mème en Pascal werden gear resteerd en beschuldigd van dc moord op Mondroyan. Het zal niet gemakkelijk zijn dat te be wijzen, want Même en Pascal houden bij hoog en bij laag vol, dat zij die avond hun bar aan de oude haven niet hebben verla ten en er staan natuurlijk tien tallen getuigen klaar om dat on der ede te bevestigen. Zij moe ten niet het lef hebben het tegen overgestelde te beweren. Voor de in totaal acht beklaag den staan niet minder dan 50 verdedigers in het gelid om hun onschuld te bepleiten. Onder meer de twee beroemde advoca ten Floriot en Isorni. Het proces zal zeker een week duren. Tenslotte nog Antoine, de aan genomen zoon van Même, die vorige week in de nacht van don derdag op vrijdag werd ver moord. De man lag in coma in een ziekenhuis als gevolg van een auto-ongeluk. Kwart over twaalf kwamen vier gemaskerde mannen de ziekenkamer binnen, na een verpleegster op de gang op de grond te hebben gedepo neerd. Félix, de zoon van de in 1967 vermoorde Antoine, was de enige getuige. Terwijl hij in be dwang gehouden werd door een revolver staken de vier mannen Antoine, de aangenomen zoon van Même, dood: twee steken in de keel en drie in het hart. Zij verdwenen zoals zij gekomen waren: geruisloos. LONDONDERRY (AFP) In de nacht van zaterdag op zondag hebben zich in Londonderry nieuwe inciden ten de eerste sinds twee maanden voorgedaan. Britse troepen moes ten optreden tegen enige tientallen jongelui die een feest in de wijk Bogside verstoorden. De militairen werden bekogeld met flessen en ste nen. GINA LOLLOBRIGIDA LONDEN (Reuter) De filmster Gina Lollobrigida heeft de autori teiten van „Wildlife" in Londen van hun stuk gebracht door haar nieuwe collectie van zeven nieuwe bont jassen, waaronder een tijger-maxi. „Wij schatten, dat zij de vellen van 250 dieren draagt," zei een functio naris van „World Wildlife Fund". „Er moeten tien tijgers zijn gegaan in die tijger-maxi. Er leven nog slechts 600 tijgers in de wereld. Dat betekent, dat één vrouw eenzestig ste van de tijgerhevolking ter we reld draagt." De filmster kwam don derdag voor een televisieshow naar Londen met vijf maxi-jassen één tijger, één luipaard, twee jaguars en één sabeljas en twee mink- mini's. Wildlife-expert Peter Scott merk te niet erg complimenteus op: „Een luipaardve! staat beter bij een luipaard." Gina zei er allemaal niets aan te kunnen doen. „De tijgers in mijn jas waren al dood. Ik heb niets gedood. Als ik de bontjassen niet koop, koopt een ander ze. Hoe dan ook, het is lekker warm. Men zou ook kunnen ophouden met het slachten van kippen voor consump tie." SCHIPHOL (ANP) Vergezeld van formateur en statenvoorzitter J. Lachmon (VHP), is zaterdagmiddag Suriname's nieuwe premier, dr. J. Sedney, uit Paramaribo op Schiphol aangekomen. Hij noemde als primair doel van deze reis de officiële ken nismaking als premier met de ko ningin en met het Nederlandse kabi net. In het vraag- en antwoordspel met persvertegenwoordigers op de lucht haven deed de nieuwe premier onder meer de volgende uitspraken: „Ik hoop met de ministers Bakker, Den Toom en Roolvimk over drie onder werpen te spreken, waarvoor wij van Nederlandse zijde gaarne steun zou den ontvangen". Ten eerste extra financiële steun, nodig om Suriname uit het slop te helpen, ten tweede een initiatief om Suriname aan een vorm van eigen troepenmacht te helpen („het leger Surinamiseren" zo noemde dr. Sed ney het) en ten derde de invoering van sociale verzekeringen, zoals b.v. A.O.W. De nieuwe regering ziet zich vol gens de premier geplaatst voor het probleem van aflossing en hoge ren telast van de door de regerimg-Pen- gel opgenomen leningen. „Die lasten lopen in d eorde vam 7 procent van het totaal onzer uitgaven", aldus de premier, „en d- kunnen wij bijzon der moeilijk op ngen". De premier bevestigde in een vroe ger interview gezegt te hebben, dat de regering-Pengel in Suriname een Augiusstal heeft achtergelaten. Welis waar heeft ex-premier Pengel in 1963 toen hij premier werd, zich bediend van precies dezelfde uitspraak, „doch Pengel heeft in die stal in het geheel niets weten op te ruimen". Zowel de premier als formateur Lachmon verwachten dat hun be sprekingen in ons land ongeveer drie weken in beslag zullen nemen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Op de vraag die de laatste tijd door enkele groepen (o.m. „Actie groep Wereldkerk") opnieuw aan de orde is gesteld, of het pastoraal con cilie een reële representatie is van wat in de Nederlandse kerkprovin cie leeft, kon kardinaal Alfrink niet meer doen dan een tegenvraag stel len: „Welke vertegenwoordiging, hoe democratisch ook, is dat wel?" De bisschoppen hebben zich ove rigens het recht voorbehouden, vijf tien deelnemers aan de plenaire zit tingen zelf te benoemen. Zij kunnen daarmee ook die stemmen, welke an ders te zwak zouden doorklinken, de nood veel ruimte verzekeren. Deze keer zijn het de jongere priesters en religieuzen, de studenten en wer kende jongeren. Het uitgangspunt van het pastoraal beraad, aldus kardinaal Alfrink, is de dialoog, waarbij het niet gaat om de macht van de meerderheid, maar om de kracht van de argumenten en van een zoveel mogelijk gemeen schappelijke overtuiging. De beslis singen voor het pastorale beleid in de Nederlandse kerkprovincie liggen uiteindelijk in handen van de bis schoppen. Kardinaal Alfrink: „Zelfs geen besluit van een meerderheid kan ons die eigen verantwoordelijk heid afnemen. Maar van onze kant willen wij verklaren, dat bij onze beleidsvoering het pastoraal beraad niet meer weg te denken is". (Van onze correspondent) PARIJS Uit de haven van Cher bourg. waaruit in de kerstnacht de 5 snelboten verdwenen, is zaterdag avond met bestemming naar Irak de „14 Ramadhan" vertrokken, een schip van 4000 ton met een lading van 200 ton wapens. De Franse radio heeft er zich toe beperkt te spreken over „enkele kis ten wapens". Maar uit Engelse bron (volgens de „Sunday Times") is be kend geworden dat de lading bestaat uit kleine wapens, uit munitie voor ar tillerie en uit onderdelen voor Fran se tanks. Aan boord gingen eveneens particuliere automobielen en lorries. Frankrijk heeft zich met het wa penembargo op het standpunt gesteld dat geen wapens geleverd zouden worden aan hen die deelgenomen hebben aan de oorlog tussen Israël en de Arabische staten. Niettemin krijgt Irak Franse wapens, ofschoon het met twee bataljons heeft gevochten in Jordanië tijdens de zesdaagse oorlog.

de Stem | 1970 | | pagina 3