Venus landt in Amerika EEN COLA MET ZES RIETJES Niet warm te krijgen? '0N00M Shocking Blue maakte 1969 alsnog tot een historisch popjaar fit fit IA d SC Dimplex Luke: in de rechter De charmante koffiepot 1N00M Sauna Pers (I) (S)limmerick eiding. UT VOOR ÏÏENSCHAPPEN Curiosa Tweede rang .X - 24 DE STEM VAN ZATERDAG, 3 JANUARI 1970 n leidende positie :der inzicht in da dingen krijgen de /en hun schaarse itweidingen, maar »r kunnen zij het k ten nutte maken, r hen een wezen- wel deze ambiëren, leidende bedrijfs- sche basis eigenlijk zoals administra- nkopers, produktie- rissen; bedrijfs- en ide positie in het (M)ULO-optelding succes te volgen. ie deskundigen met organisatie en temen en automa- :ormatie- en studie- SHOCKING BLUE oom worden weke- latsen In het gehela kunt u kiezen uit: Bergen op Zoom, dhoven, Enschede, delburg, Nijmegen, op zaterdagmorgen). ïens wordt gehono- it bedrijfsleven zult iet zo maar een s aan voor de leer- iri a.s. begint bij: oven 2069.* jyjET 1969 is er weer een jaar boordevol popmuziek heen gegaan en voor de zoveelste keer hebben de mensen ongelijk ge kregen die bij de eerste succes sen van de Beatles uitriepen: Och, dat duurt maar even, vol gend jaar is het weer voorbij. Het is een zeer belangrijk onder deel geworden van de spectacu laire ontwikkelingen in de nu afgesloten jaren zestig. Wie ech ter naar het Nederlandse aan deel in dit alles zoekt, zal zich L teleurgesteld voelen. Onze rol in de dynamische popgeschiedenis is zeer bescheiden geweest. Even leek het er zelfs op dat wij in de historische jaren zestig hopeloos verstek lieten gaan. Shocking Blue heeft dat net op tijd weten te verhoeden. Ve nus heeft in enkele weken tijds de Amerikaanse top-tien, het heilige der heiligen in de pop wereld, bereikt. Miljoenen Ame rikaanse tieners vierden Santa Claus met Venus van de Dutch group Shocking Blue en in de afgelopen maanden heeft deze plaat ook de Belgische, Duitse, Zwitserse en Franse hitparades bestormd om een ereplaats te j, veroveren. Dat mag gerust een fraai succes voor de groep vajn Robbie vain Leeu wen genoemd worden, ook al is het waar dat belangrijke muzikale ge beurtenissen op elpees en niet meer op singles plaatsvinden. Andere vooraanstaande Nederlandse groe pen is het nooit gelukt in Amerika i °ok maar iets te bereiken. De Cats zwierven met andere vaderlandse artiesten door het land van Uncle Sam, maar ze maakten geen enkele indruk. Zo verging het ook de Motions en Golden Earring i die het daar wel even zouden ma- ken. Golden Earring zit nu weer Voor twee en een halve maand in Ame- I rika en nog steeds geloven mensen in succes op de Amerikaanse markt. De elpee Eight miles high zou met haar „zware rock" Amerikaanse kwaliteiten hebben. Tekenend is I echter dat deze plaat zelfs in Ne derland erg weinig doet. Het moge deze Hagenaars tot een troost zijn dat hun Dong-dong-di-ki-di-ki-don in de Argentijnse top-tien staat. Venus heeft alle kwaliteiten van een hit en haar succes is dan Ook niet verwonderlijk. In Amerika zit men niet te wachten op de smart lappen van de Cats of andere der- tien-per-dozijn nummers van Moti ons of Shoes. Een hit moet boven de grijze middelmaat uitkomen, moet iets opvallends, iets aparts hebben, maar moet ook gemakkelijk in het gehoor liggen. Het is een ver- bruiksprodukt, dat eenvoudig is, mdar toch even moet boeien. Verder is het vaak voorgekomen dat de plaat voorafgegaan moet zijn door een of twee nummers, die al enig succes gehad hebben. Bij Shoc king Blue waren dat Send me a postcard, darling en A long, lone some road, eenvoudige keiharde werkjes, met degelijk gitaarspel en het gespierde, maar toch lieve ge zang van Mariska Veres. Robbie en Mariska hebben naam gemaakt in Amerika, een land dat jarenlang potdicht heeft gezeten voor buitenlandse muzikale inmen ging. Amerika was per slot van re kening de moeder van de hele pop- business en kon best voor zichzelf zorgen. Het was voor buitenlanders bijna ondoenlijk in deze autocratie door te dringen. In het verleden nebben van onze Nederlandse vedet ten alleen de Dutch Swing College Band en de Kilima Hawaians aan de USA-top-honderd gesnuffeld. De Blue Diamonds hadden wei enig in ternationaal succes (vooral in Sin gapore), maar Amerika was toch onbereikbaar. belandden, was dat al een zeer goede prestatie. In die eerste jaren componeerde Rob van Leeuwen voor de Motions het nummer It's gone, maar na nog wat platen ver liet hij de groep om zelf iets te doen. Hjj stichtte Shocking Blue, maar het zou nog jaren duren eer die nieuwe groep bekend werd. On dertussen beleefden de Q 65, de Out siders, Les Baroques en iets later de Ro-d-y's hun glorietijd. Toen echter in Engeland en Ame rika allerlei nieuwe ontwikkelingen kwamen, konden de Nederlandse musici het allemaal niet meer vol gen. Nederland werd een tweede rangs-popiand, als België of Duits land en internationaal leek het ner gens meer naar. Toch bleven nij vere managers maar denken aan verovering van de nieuwe wereld en werd er bijvoorbeeld een single van de David Copperfield Style in het keiharde Amerikaanse markt en prijsmechanisme geworpen. Toen de wanhoop het hoogst was, kwam daar Venus, dat nu zeer ver diend een gooi naar een van de eer ste plaatsen doet. Het zou nu ook wel eens tijd wor den dat er in Nederland een goede elpee gemaakt werd, niet om inter nationaal indruk te maken, maar om, in eerste instantie, in eigen land tegen de buitenlandse concur rentie op te tornen. Misschien dat wjj op dit gebied in het nieuwe jaar iets kunnen verwachten van Pugh's Place uit Leeuwarden, Super Sister uit Den Haag, Bloody Picnic uit Vlissingen of andere nieuwe jongens die serieus goede muziek willen maken. DE EIGENAAR van het Westduitse weekblad Der Spiegel, Rudolf Aug- sifcein, wil in een periode van tien jaar die helft van de winst overdra gen aan het personeel (meer dan 600 mensen). Der Spiegel heeft een oplage van 6 miljoen exemplaren. „TENZIJ DE vry-e wereld die wel vaart zowel kan produceren als de len, kan men niet eisen dat zijn levensstijl superieur is aan het oom- miunóisme." HAROLD MACMILLAN CABARETIER Seth Gaaikema heeft er met zijn liedje Samen in de sau na niet ver van af gezeten. In West-Duitsland is sprake van een stroming in de architecten-wereld, die extra aandacht aan de badka mers wil gaan besteden. Zo wil men onder meer van de badkamer een „gezondheidscentrum" maken, waar bij natuurlijk de ontspannende sau na niet mag ontbreken. Steeds meer architecten zorgen bij het ontwerp van hun nieuwe huizen voor een complete sauna installatie. Zij gaan zelfs zover, dat naast een bad- en saunakamer, e- ventueel ook een „relax-kamer" zal worden gebouwd. Die „relax-ka mer" dient met name voor de ver moeide zakenman, die in gemak kelijke luie stoelen naast zijn bi bliotheek met ontspanningslectuur, de kans gegeven moet worden, zich van een zware werkdag te herstel len, alvorens, fysiek en psychisch weer gesterkt, deel te nemen aan het namiddagse gezinsleven. Een enquête, onlangs in de Duitse Bondsrepubliek gehouden, wees uit dat 38 procent der ondervraagde Duitse badkamer-aanbidders, daar ook leest, terwijl 8 procent er een telefoon heeft staan (minder ont spannend, maar als statussymbool natuurlijk erg in zwang) en ten slotte 31 procent der ondervraag den, die dit alles op een verlang lijstje plaatsten. Alleen zeer extravagante curiosa vermochten de Yankees te boeien, zoals „Dominique" van het nonne tje Soeur Sour ire. Cliff Richard, toch een grote ster in Europa, heeft het in Amerika nooit gedaan. De doorbraak kwam pas met de komst van de Beatles, Dave Clark Five, Swinging Blue Jeans en de Rolling Stones (wat later). In 1964 was het bijvoorbeeld niet ongewoon dat de eerste ver platen in de Amerikaanse top-tien stuk voor stuk van de Beatles waren. Van toen af aan lag de markt in de USA finaal open, maar het wa ren voornamelijk Engelse groepen die daar gebruik van maakten. In Nederlands kwamen na enige tijd vaderlandse groepen, die echter nauwelijks in staat waren de Britse formaties van de eerste plaatsen in de Nederlandse hitparade te ja-; gen. Toen Please go van de Golden Earrings en I'll go crazy van de Phantoms onderin onze top-tien „WEET JE hoe een Hollands kookboek begint?" „Leen een ei Deze en dergelijke grollen over Hollanders en hun gebreken kan men vinden in het boekje Anti- Hollander-Moppen van de Vlaming Walter van den Broeck. De onder titel, die al veel zegt, is: „Eén cola met zes rietjes." Het boekwerkje moet het beeld weergeven dat de Vlamingen over ons Hollanders hebben. Er blijkt uit dat men ons aan gene zijde van de grens maar grote gierigaards en vrekken vindt. Wat wij zuinigheid (niet vlijt) plegen te noemen, vin den de Belgen gierigheid. Wat dat betreft zijn wij voor de Belgen, wat de Schotten zijn voor ons (gelieve geen knopen van de kussens van de kerkebanken in de collectebus te deponeren). Dat bewijst het vol gende grapje: „Weet je wat een Schot is?" „Een overgezwommen Hollander." Het is zo langzamerhand verve lend geworden nog enige grol over onze populaire minister van bui tenlandse zaken te tappen. Deze in het boekje van Van den Broeck is toch wel weer zeer aardig: Minister Luns schrijft aan mi nister Harmei: „Beste, ik heb vernomen, dat er in België een aantal moppen de ronde doen die ons Nederlanders in een kwaad daglicht stellen. Naar het schijnt wordt er op grote schaal het ge rucht verspreid dat, wjj Nederlan ders „gierig" zouden zijn. Kan jij deze domme hetze niet in de kiem smoren?" Antwoord van minister Harmei; „Mon cher, ik zal mijn uiterste best doen om je verzoek in te wil ligen". „P.S. wil je volgend schrijven voldoende frankeren a.u.b.? dank u". Tot slot een bloemlezing uit de kleine grapjes. „Weet je hoe een Hollander be graven wordt?" „Hot aan zijn middel. Zo spaart men een grafsteen uit." „Weet je waarom Hollanders zulke grote neusgaten hebben?" „Omdat de lucht overal kosteloos is." „Weet je waarom. Hollanders zo'n lange nek hebben?" „Om beter van de boombladeren te kunnen eten." VRIENDEN van de Slimmerick, allen een goed rijm-jaar. Zij die ons bij de inzendingen veel suc ces hebben gewenst; hartelijk dank voor uw attentie. Wij voel den ons bijzonder gevleid. Genoeg van dit ijdel gesnap, we gaan over tot de orde van de dag. De schijvenschuurder (vond u dat geen fraai woord?) uit Vlake heeft weer vele avonturen beleefd. Bij zonder in stijl met veel „sch-en" was de limmerick van P. Meeusen uit Wouw: Een schijvenschuurder uit Vlake ging het schijven schuren staken. Met een schapenscheerder reed de schuinsmarcheerder toen een scheve schaats in Aken. Het beroep van de schijven- schuurdeir heeft Amnemiek van den Broek uit Breda (een trouwe in zendster) geïnspireerd tot het vol gende vers: Een schijvenschuurder uit Vlake moest diamant krasvrij maken. Maar zijn schijf was te grof en in plaats van lof ging men hem voor prutser uitmaken. Afzender een abonnee en dus heel tevree over 't dagblad De Stem, dat ik dertig jaar ken, dus puzzel ik aldoor maar mee. stuurde de volgende limmerick in: Een schijvenschuurder uit Vlake was dol op sex en vermake tot dat op een keer hij vergeet het nooit meer een ander zijn vrouw Wist te schaken Wie deze tevreden abonnee was, weten we niet, want de onderteke ning was zelfs voor deskundigen op dit gebied niet te ontcijferen. Daar om, schrijf de naam en adres vooral op het papier. Anders kunt u in de voorkomende gevallen geen prijs krijgen. J. A. Brenters uit Breda dichtte eveneens over de vrouw van de schijvenschuurder. (Waarschijnlijk een schijvensohuurster.) Een schijvenschuurder uit Vlake typeerde zijn vrouw met een rake: „een wijf om te stelen da's niet te verhelen, maar de dief kwijt zich niet van zijn taken." Een schijvenschuurder met zelf kennis was dat. Nu is het spannend ste ogenblik van de week weer aan gebroken. De winnaar moet worden aangewezen. Eerst het gedicht: Een schijvenschuurder uit Vlakt sprak ontzettend veel maar kwam nooit ter zake. Toen men dit algemeen wist, wilde men hem zeer beslist voorzitter van een politieke partij gaan maken. Aldus J. Vos uit Zevenberg- schenhoek. Kijk uit naar de post volgende week, want als er geen fouten worden gemaakt, krijgt u een financieel goed weekje, slimme Vos. De nieuwe regel luidt als volgt: Een huisvader in Geertruidenberg (ADVERTENTIE) Kan uw gewone verwarming het niet bolwerken? Een elektrische Dimplex radiator (thermostatisch geregeld en met olie gevuld) komt dan van pas. Minimaal stroom verbruik! Makkelijk verplaatsbaar! Vraag dokumentatie by Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-4 23 11 AXEL W. C. Ruytenburg - Noordstraat 56 - Tel. 01155-1735 BERGEN OP ZOOM J. H. v. Eekeren - Bosstr. 36 - Tel. 01640-4441 BERGEN OP ZOOM—A. Schetters - Stationsweg 14 - Tel. 016406424 BREDA Fa. Ant. Claessen en Zn. - Boschstraat 29 - Tel. 47854 BREDA Fa. Cohen - Boschstraat 94 - Tel. 34462 BREDA Electro Comfort - Nw. Ginnekenstraat 31 (ingang van Goorstraat) - Tel. 31970 BREDA Techn. Bur. Damen - Speelhuislaan 20 - Tel. 31213 BREDA W. Jacobs - Valkeniersplein 2 - Tel. 31897 BREDA A. Pijnappel - Ploegstraat 101 - Tel. 36047 BREDA Radio Van Tilburg - Ginnekenweg 131 - Tel. 35500 BREDA Frans Verheijen - Veemarktstraat 49 - Tel. 38880 GOES Fa. S. Gabriëlse - Voorstad 11 - Tel. 01100-5460 GOES J. v. d. Klooster - Ganzepoortstraat 6 - Tel. 01100-6714 HOOGERHEIDE M. Iriks - Raadhuisstraat 49 - Tel. 01646-486 St.-JANSTEEN P. L. Polspoel - Hoofdstraat 16 - Tel. 01140-2491 TERNEUZEN Fa. J. P. van Baal - Axelsestraat 86 - Tel. 01150-2028 TERNEUZEN Radio Tazelaar - Noordstraat 21 - Tel. 01150-2361 (Blokletters s.v.p.). coupon op te sturen nelding I.B.W. Ant- beam, /ac bet/cht jee/? vam dat je eem ouwe Schuw bemt em je medeb u&qers schamdal/g hebt u/tg e zo gem/ *vat hle/t je

de Stem | 1970 | | pagina 25