teur Ven uitblAzen ik lekker keuken-kamer wint terrein CURSUS VOOR HUISVROUWEN 237 rs is oma i de zorg man: wasemkappen overbodig in goede keuken wasmachines informatie elementen vermageren na de feestdagen vitamine a en autorijden onderzoek naar blikop eners oude auto's elektrische onderdekens onveilig DOSENDAAL Fabrieken noordelijk voor ar de veiligheid rat er in de trein De spoorwegen naar'75. Dat be ien gaan rijden, ïgen komen met iienstverlening. iteursnodigzijn, nnen dragen, tent en als voor- GLO hebt, kunt een ongeveer 5 •t hoofdconduc- angtuhetvolle- voorzieningen lijk werk bij de ur, vul dan on- !~ER LIJN IN ENQUETE OVER ELEKTRISCHE APPARATUUR PYAMA VOOR BABY WÈKÈmÈÊM iaar afdeling techni ek als tekenaar met len. J THOEFSTRAAT 2, se Spoorwegen, Utrecht. toekomstmoge- S. 1/3-1/ 15 DE STEM VAN ZATERDAG 3 JANUARI 1970 wasmachine en tv: de riskantste aankopen Het kopen van elektrische appara tuur is een vrij riskante aangelegen heid. Het kost veel geld, en je hebt veel kans op „ongelukjes". Wat doet de Nederlandse huisvrouw als ze klachten heeft Heeft ze eigenlijk veel klachten Heeft ze behoefte aan betere voorlichting Het Nederlands Instituut voor Toe gepast Huishoudkundig Onderzoek (NITHO) te Wageningen heeft een onderzoek laten instellen door het bureau Roe Marketing in Amster dam. Dit bureau heeft na een voor onderzoek in de vorm van 'vier groepsdiscussies met huisvrouwen uit gevarieerd milieu mondelinge en quêtes gehouden bij twee representa tieve steekproeven van ruim 1200 Nederlandse gezinnen. Er blijkt veel reden tot klagen: per jaar gerekend over de laatste twee jaar heeft 20% van de ge zinnen een werkelijke klacht over een elektrisch apparaat. Bij één op de 40 gezinnen is er kans dat dit meer dan één keer voorkomt. Tweederde van deze klachten treedt op bij vrij nieuwe apparaten, binnen de garantietermijn. Wasmachines en televisietoestellen blijken de meest riskante aankopen: bij 1 op de 3 treedt binnen de eerste twee jaar na aankoop minstens één klacht op. In 1 op 7 a 9 gevallen krijgt men in diezelfde periode klachten bij losse centrifuges, elek trische dekens en kussens en stofzui gers .Haardrogers, droogkappen en strijkijzers geven meestal weinig re den tot klachten: slechts bij 1 op 20 a 25 aangekochte apparaten. De meeste klanten gaan terug naar de winkelier in zo'n geval. Een aan tal schakelt direct importeur of fa brikant in, terwijl een klein percen tage een beroep doet op een of an dere consumentenorganisatie. In 56% leidt deze stap tot tevredenheid, bij 36% helemaal niet. Sommigen gaan dan nog een tweede keer terug, maar er zijn er velen die het laten zitten met een „het heeft geen zin, ze helpen je toch niet" of doodgewoon uit gemakzucht. Ziet men iets in een garantiebewijs? „Dat je garantie krijgt, zegt al dat 't apparaat goed is", menen sommi gen positief (13%). „Het is allemaal maar reclame" beweren pessimisten of „een stuk dat niets waard is, om dat je het op vele manieren kunt le zen". Het blijkt, dat 48% van de onder vraagde huisvrouwen en 58% van de mannen het papier helemaal doorle zen, ook de „kleine lettertjes". Vrij wel iedereen neemt er goede nota van. Maar een aantal mensen geeft te kennen, dat ze een garantiebewijs willen zien zonder „kleine letter tjes". Over het algemeen oriënteert men zich wel vooraf, zeker wanneer men overgaat tot een grotere aankoop (door de meesten gezien als een aankoop boven de 250,Hoe la ger de sociale klasse, hoe kleiner het percentage mensen dat zich vooraf oriënteert. Krijgt men daarbij goede informa tie? „Dat hangt van jezelf af", me nen sommigen. De meesten vinden dat men voldoende hoort. Éénderde zegt: „In de winkel krijg je slechte informatie. Ze houden wel verkoop praatjes, maar het personeel is on deskundig en draait om de zaak heen' Het merendeel van de ondervraag den blijkt zich te wenden tot een kleinere speciaalzaak in de buurt. Grote speciaalzaken of filialen daar van vinden beduidend minder af trek, terwijl maar 2% naar een wa renhuis gaat. Misschien dat bureaus zouden kun nen worden opgericht, die de huis vrouw adviseren en helpen bij aan koop van en klachten over artikelen. Niet alleen elektrische apparatuur, maar ook textiel, voedingsmiddelen e.d. Vele huisvrouwen bleken hier voor te zijn, sommigen waren zelfs zeer enthousiast. En dat niet alleen: ze zouden er ook gebruik van ma ken, zo bleek de ondervragers. Overigens: met de huidige instanties die informatie geven op huishoude lijk gebied blijkt men meestal niet erg bekend. De helft van de huis vrouwen wist zo ineens geen enkele organisatie te noemen. De Consu mentenbond en de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen bleken bij ongeveer een kwart van de onder vraagden zo bekend, dat zij ze spon taan konden noemen. Andere organi saties, als de Bond voor Plattelands vrouwen, de Energiebedrijven, de Nederlandse Huishoudraad e.d. ble ken voor enkelen slechts in zoverre bekend, dat ze „er weieens van had den gehoord". Een leuke kinderpyama van Absor- ba-Pegase. Van voren een konijntje van voren gezien, van achteren ook het konijntje van achteren. Het is van stretch, en kost een kleine twin tig gulden voor een kind van een half jaar. Al zijn de feestdagen voorl taart wil er altijd nog wel geven u daarom ditmaal een re cept voor een perziken-koffietaart. U hebt nodig 1 taartbodem met een doorsnede van circa 23 cm; 1 kopje perzikensiroop; 1 blik Californische perziken; 2 eetlepels maisbloem; 1% theelepel amandelessence; theelepel citroensap; 1 pakje va nillepudding (geen instantpudding) lYz kopje geëvaporeerde melk (bij de melkman verkrijgb.2 theelepels op- loskoffie; 1 kopje slagroom; 2 eetle pels poedersuiker; 1 eetlepel koffie likeur; water. Bereiding De taart bodem kan men zelf maken (recept in elk goed kookboek) of kant en klaar kopen. Giet de perziken af, maar bewaar I kopje van de siroop. Voeg aan deze siroop de met twee eetlepels water aangemaakte maisbloem toe, breng het geheel aan de kook en laat het onder af en toe roeren indikken en helder worden. Neem de pan van het vuur en voeg aan de ingedikte siroop 1 theelepel amandelessence en een theelepel citroensap toe. Reserveer vervolgens zes schijven perzik voor de garnering van de taart en breng de resterende perzik- schijven in het mengsel van de per zikensiroop, amandelessence en ci troensap over. Dek dit geheel ver volgens af en laat het goed afkoelen. Maak de vanillepudding volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje aan met ca. I kopje water en de geëva- j poreerde melk. Voeg hieraan toe de oploskoffie en de resterende halve theelepel amandelessence. Laat de pudding goed afkoelen, vul er de taartbodem mee "en bedek de pud ding vervolgens met het perziken- mengsel. Breng kort voor het opdienen de ge klopte met poedersuiker en koffieli keur vermengde slagroom in bergjes op de taart aan en garneer deze bergjes met een schijfje perzik. Was de keuken vroeger het domein van een „meid" die daarin niemand anders duldde dan hoogstens de vrouw des huizes en dat nog node tegenwoordig wordt het meer een onderdeel van het wonen. Dat de eisen hoger worden gesteld blijkt wel uit het feit, dat vorig jaar meer dan 200.000 moderne keukens zijn verkocht. Men vindt het prakti scher in de keuken te eten, maar dan moet het wel gezellig zijn! En ook de keuken die één vertrek vormt met de huiskamer wint ter rein. Dat laatste stelt natuurlijk wel een paar eisen aan de ventilatie. Een open raam is niet altijd voldoende: als de wind erop staat, worden de geuren juist de kamer ingeblazen en 's winters is het een koude aangele genheid. Afzuig- en wasemkappen en ventilatoren kunnen hier uit komst bieden. Een ventilator die is ingebouwd in een muur of luchtkanaal voldoet ge woonlijk het beste. Hij zuigt de hele ruimte schoon. De wasemkap voert niet alleen luchtjes af, maar vangt ook het vet op. Zo'n ingebouwde vetfilter moet wel goed worden schoongehouden. Als vloerbedekking voor een woon- kamërkèuken-combinatie of voor een „losse" keuken komen colovinyl, linoleum, kurk en andere materialen met pvc toplaag in aanmerking. Ke ramische tegels zijn „in" en zijn ook zeer bruikbaar, evenals parket, dat echter wel geregeld schoongehouden moet worden. Wollen- of nylon vloerbedekking is uit hygiënisch oogpunt af te raden. Bij de inrichting is het altijd goed een aantal vuistregels aan te houden Aan beide kanten van spoelbakken en fornuis het het beste wat werk ruimte uit te sparen. Fornuis en aanrecht naast elkaar is handig. Een goede lengte voor een aanrecht is 2.20 meter, het liefst met twee spoel bakken. Als de eisen voor de in te richten keuken zijn vastgesteld, en rekening is gehouden met de erin te plaatsen apparatuur, kan de rest worden op gevuld met'kasten. Elementen voor een aanbouwkeuken zijn los verkrijgbaar. Er zijn allerlei snufjes, zoals draadrekken om le vensmiddelen in op te bergen, fles- senhouders, droogrekken, laden met ingebouwde snijmachine. Onder de spoelbak zit vaak een ingenieus be vestigde vuilnisemmer. Verder be staat er een hoekkastje, dat door middel van een draaiplateau hele- mal te benutten is. Er zijn verschillende soorten keu kens verkrijgbaar. Er is een fabriek die er één brengt speciaal voor kleinbehuisden. Hij suggereert meer ruimte dan er in werkelijkheid be schikbaar is. Voor groter-behuisden zijn er ook aantrekkelijke mogelijk heden, zoals bijvoorbeeld een Finse keuken. Hierbij wordt een kookei- land verkocht, dat vrij in de keuken komt te staan. Het blok is 1.20 m lang en bevat een kookplaat en werk ruimte. De ridders die vroeger in malienkolder ten strijde trokken zullen wel niet hebben gedacht dat varianten van deze kledij een paar eeuwen later zo'n aftrek zouden vindwen bij vrouwen die hypervrouwelijk uit willen gaan. Het model op de foto draagt kousengemaakt van gouden ringetjes, die terecht doorkijkkousen worden genoemd. Het gewaad dat ze erbij draagt is een avondjapon van brokaat. Het kan na Kerst en Oud en Nieuw nooit kwaad eens iets aan de lijn te doen. En dat moet natuurlijk veilig en als het kan snel. Drastisch gaat 't met het 800 calorieën dieet. Dat wil zeggen 's Morgens 2 beschuiten zonder bo ter met mager vleesbeleg, thee zon der suiker, om 10 uur magere bouil lon. 's Middags 10 gr. aardappelen, 150 gram groente, 100 gram mager vlees, gebakken in 5 gram boter, 1 appel, 's Avonds: zoals 's morgens 100 gram hangop en 1 appel. Dit dieet kan men volgen tot men zijn normale gewicht heeft bereikt. Iets minder snel, maar ook veilig, vermagert men met het 1600 calorie- en dieet. 's Morgens: 3 sneetjes brood, 6 gram boter, 50 gram rookvlees of een ei, 200 gram melk of thee, om 10 uur 100 gram vers fruit, 's Middags: 1 bord magere groentesoep, 100 gram mager vlees, gebakken in 18 gram boter, 200 gram aardappelen, 200 gram groente, 100 gram' fruit, 's Avonds evenals 's morgens plus 200 gram yoghurt. In het algemeen geldt, dat men als men wil vermageren alcohol moet vermijden: het is 'n enorme dikma ker. Ook vet en suiker moet men niet gebruiken. Extra lichaamsbewe ging kan geen kwaad, maar. heeft geen enkele zin zonder dieet. Om 1 kg af te vallen moet men 225 km lopen en dat dan nog in flink wandeltempo Kijken naar een slecht TV-beeld leidt tot gebrek aan vitamine A, een vitamine dat automobilisten nodig hebben als ze 's avonds goed willen rijden. Vooral op donkere wegen zal men zijn fonds aan vitamine A goed kun nen gebruiken. Het voert het aan passingsvermogen aan slecht zicht enerzijds en aan mogelijke verblin ding door tegenliggers anderzijds op. Voor een goede vitamine A-produk- tie zorgen o.a. lever, leverworst, bo ter, eieren, tomaten, spinazie en abri kozen. En al heeft men geen slecht TV-beeld, het kan nooit kwaad hier op te letten. Een wat komisch aandoende, maar eigenlijk niet eens onpraktische vin ding van Cardin: Maxi-jas gecombi neerd met minirok van dezelfde stof. In de kou buiten lekker warm gekleed, binnen bij de kachel een minimum aan textiel. Blikopeners zijn onmisbare appara ten, maar er wordt vaak heel wat mee afgeworsteld. De Consumenten bond heeft er 62 onderzocht, in prijsklasse tussen een kwartje en 23.50. Hefboomopeners, hefboomopeners met tandwiel, draaisleutelopeners en wandopeners werden onderzocht, electrische openers bleven buiten be schouwing. Hefboomopeners zijn niet aan te ra den, vanwege de gevaarlijke wijze waarop daarmee het blik wordt opengewrikt, concludeerde men. Wasemkappen zijn overbodig in een keuken met een goede afvoer of ven- tilatiemogelijkheid. De conclusie van de Consumentenbond naar aanlei ding van een onderzoek dat is inge steld naar 23 wasemkappen met prij zen tussen de 220 en 460 gulden. Er zijn drie typen onderzocht. Kap pen die kookluchtjes naar buiten af zuigen, kappen die de kooklucht fil treren en de gereinigde lucht weer terugblazen in de keuken en kappen die.op afzuigen en filtreren kunnen worden afgesteld. Gelet is op elek trische veiligheid, prestaties en la waai. Voor slechte keukens zijn ze nuttig. VALKENBURG, 3 jan. Volksho geschool „Geerlingshof" te Valken burg organiseert van 16 tot 2Q febru- rari 1970 een cursus voor huisvrou wen. Het programma ziet er als volgt uit Maandag, 16 februari 12.00 uur Aankomst op Geerlings hof, koffie; 1.00 u warme maaltijd; 2.30 u opening van de cursus; 6 uur eten; 7.30 uur Mevrouw R. Mul- lenders houdt een inleiding over problemen van huwelijk en gezin, opvoeding, gehuwde vrouw met kin deren die buitenshuis werken e.d.m. Discussie. Dinsdag 17 februari Ochtend: in kleine groepjes praten over het onderwijs, een stukje maat schappijstructuur. "Waar moet het naar toe met al die protesterende, stakende en demonstrerende scholie ren en studenten En als zoon of dochter mee gaat doen en lopen: wat zeggen wij daarvan middag: Ver der met het vanmorgen besprokene het wordt voorgelegd aan de 'heer Hans van Waarsenburg, onderwijzer te Maastricht; avond: Rollenspel. Woensdag 18 februari Ochtend: Rondrit door Heerlen o.l.v. de heer Nic Tummers; middag: win kelen in Heerlen; avond: o.l.v. de heer N. Tummers zelf ontwerpen van een leefbare woonsituatie. Donderdag 19 februari Ochtend: de heer Cartigny praat over het verschijnsel godsdienst; middag: groepsdiscussie over gods- Vrijdag 20 februari dienst en geloof: Wat is de zin in Ochtend: Evaluatie, koffie en ver- onze tijd avond: film. trek. „Betere dekens zijn er niet, wel duurdere". Aldus een advertentie, waarmee een elektrische onderdeken rechtstreeks van de importeur te koop wordt aangeboden. Wie de de ken bestelt, leest in het bijgevoegde drukwerk dat aan de hoogste kwali- teits- en veiligheidseisen is voldaan en dat de deken dubbel is geïsoleerd De Consumentenbond heeft dat na gegaan. De resultaten waren minder verblijdend dan de advertentie deed vermoeden. Soortgelijke dekens als die waarom het hier gaat, werden als „onveilig" beoordeeld. „Het „betere dekens zijn er niet", gaat bepaald niet op," aldus de Con sumentenbond, „die zijn er wel de gelijk, en ook al zijn ze duurder, we geven daar toch de voorkeur Tweedehands-auto's kopen is een kwestie voor kenners. Vooral om dat zo wordt gezegd de kilo meterstanden vaak worden terugge draaid. Is dat waar? De Consumentenbond heeft bij 33 garages of handelaren de kilometer standen van ruim 400 gebruikte au to's genoteerd. De vorige eigenaars werden opgespoord en verzocht de kilometerstand op te geven op het moment, dat zij de auto verkochten. Er kwamen 131 antwoorden binnen. Van 15 auto's, dat is dus ruim tien procent, bleek de kilometerstand te ruggedraaid.

de Stem | 1970 | | pagina 19