Werkloze beul Allen wil ze nog wel hoog hangen DAAGS NA HET FEEST Schotels lï Voornemens Dansen Blikopeners Popfestival Opstand ©t £^.NvkiaÊ\ Lucky Luke: in de rechter De charmante koffiepot HOEWEL DE DOODSTRAF IN ENGELAND AFGESCHAFT Opinie-on derzoek Galg 69 w sta ons toe uw tere huid tegen vijand winter in bescherming te nemen. 89 69 2? wat???L. y\ :onze alaterie SUSKE en WISKE k 18 jper TV met 51 cm Geschikt voor t van alle Neder- :n Duitse zenders, ps snel/fiinafstem- 595.- '.uid-Nederland araten leverbaat irsele uitvoering DE STEM VAN VRIJDAG 1 JANUARI 1970 v- r i DE FEESTDAGEN zijn voor bij, het eten is op en het leven van alle dag neemt zijn normale vormen aan. De grote manden en tassen met inkopen voor vier of vijf dagen zijn ..pipe? van het straattoneel verdwenen. De huis-1 vrouwen kunnén hét' nu weer aan met een eenvoudig nétje voor de alledaagse boodschap pen zoals pakjes boter, halfjes wit en aardappelen. Eventueel een buisje aspirine erbij om de kater te verdrijven. We hebben het weer gehad. [JET BRITSE parlement heeft de doodstraf door ophanging officieel afgeschaft en zeven beulen komen spoedig zonder werk. Deze mensen zijn altijd anoniem geweest. Slechts de naam van een hunner is bekend, de 51-jarige Henry Allen, wiens officiële functie die van „securi ty officer" is. Beulen mogen op gevaar van straf niets over hun werk vertellen, maar Allen was bereid er toch iets over bekend te maken. „Ik heb het ophangen altijd ge woon als mijn werk beschouwd", zei Allen, een blozende en een ge zonde man met een keurige onder houden snor. „Hoeveel klanten ik heb gehad weet ik niet precies, ik heb het werk 30 jaar gedaan, en neb honderden „patiënten" ge had. Spijt van mijn werk heb ik nooit gehad. De ter dood veroor deelden waren mensen, die slechte dingen hadden gedaan, die anderen van het leven hadden beroofd. „Ik ben een christen die vindt, dat er veel waarheid zit in wat de bijbel zegt over „een oog om een oog en een tand om een tand" en ik vind het ophangen van moorde naars helemaal geen onchristelijk werk. „Ik ben nu mijn baan kwijt, daar zou ikesj aargeen en en en „Ik ben nu mijn baan kwijt, maar moet een beul hebben, wat zou kun nen bijdragen tot het verminderen van de moordgolf die over het land is gegaan sinds de afschaffing van de doodstraf (die vier jaar gele den al bij wijze van proef was beëindigd)". Al'len gaf hiermee blijk er net zo over te denken als de grote meer derheid van het publiek, zoals enige tijd geleden na een grootscheeps opinie-onderzoek bekend was ge worden. Het ophangen van een mens is meer dan het overhalen van een greep alleen. Het is vakwerk. De beul moet, als hij iemand moet op hangen, de middag tevoren om vier uur in de gevangenis verschijnen, en mag die niet verlaten tot na de terechtstelling. Eerst moet hij nagaan hoe lang zijn slachtofer is en hoeveel hij weegt en dan, als regel via het kijk gaatje in de deur van de cel, be studeren hoe de man gebouwd is Dan gaat hij aan de hand van zijn getallen en tabellen de galg precies instellen. Is dat gebeurd dan wordt er ge repeteerd met behulp van zandzak ken, die hetzelfde gewicht hebben als de ter dood veroordeelde. De volgende morgen, kort voor de te rechtstelling, begeeft de beul zich met enkele anderen naar de doden cel en bindt dan de armen van de veroordeelde achter de rug vast. De gevangene wordt op het scha vot gezet, krijgt een witte kap over het hoofd en de strop om de nek. Dit is het werk van de beul zelf. Als alles in gereedheid is, haalt die assistent van de beul de handgreep over, waardoor het schavot onder de. gevangene wijkt, de man valt en de strop hem de nek breekt. Dan is het de taak van de gevangenisarts om de dood te constateren. De doodstraf is nu afgeschaft in Groot-Brittannië, maar niet in ge val van misdaden gericht teigen de staat en de strijdkrachten. Daarom zal er een galg blijven bestaan, die van de gevangenis van Wands worth. Daar zijn sinds 1861 slechts 15 mensen opgehangen, maar de heer Allen wil zich voor het te rechtstellen beschikbaar stellen als de staat hem nodig heeft. Is hij niiet bang om „eruit te raken'" „Wis en waarachtig niet," aldus Allen. „Het is net als met fietsen, eens geleerd, nooit meer vergeten." n met rijst 0 gram gekookte 100 gram gram reepjes ham. am gekookte rijst, schijfjes ananas, bonen. aarse bruine liter bouillon: bruine k) en 3 gekookte Voeg toe: 1 blik geheel afmaken paprika's. ie bonen. goulash. ^85 am aprika's. am zs aaitijd e bonen (uit pot) es. gebakken f rolpens, ne bonen. Tussen Haakjes heeft zoals iedereen in dit jaargetijde goede voornemens gemaakt: meer kwaliteit minder eenzijdigheid meer strips minder naakt meer tekeningen minder foto's minder drinken minder roken meer „roken" meer leven meer menselijkheid meer kritische noten minder oubolligheid meer betrokkenheid bij het wereldgebeuren meer actualiteit en meer verrassingen VAN ALLE oer-instincten is de, vraatzucht het eerst tot het men selijk bewustzijn doorgedrongen. De eerste gevechten werden geleverd om voedsel te bemachtigen. De eer ste orgieën waren vreetpartijen. En nog vandaag de dag kruipt een hele pygmeeënfamilie zielsvergenoegd in een gevelde olifant en blijft daar een week iang schransen. CLAUS JACOBI „MEN KAN beter lege kerken heb ben, dan priesters die dansen," al dus is verklaard door de aartsbis schop van de Noord-Braziliaanse stad Fortaleza, De Medeiros Del- gado. De aartsbisschop heeft een .scher pe en energieke' waarschuwing ge richt tot alle priesters onder zijn jurisdictie waarin deze wordt ver boden in het openbaar te dansen. Kort geleden had de aartsbisschop verklaard, dat ofschoon dansen op zichzelf geen zonde is, priesters dit niet behoren te doen „omdat zulks tot schandaal onder de gelovigen kan lijden." VRAAG van Joost de Draaijer aan zijn luisteraars: „Waarom zit er vet in de melk?" Antwoord: „Anders piept het zo bij het melken." „WE HEBBEN het hen, die op zoek zijn naar een goed bruikbare blikopener gemakkelijk gemaakt. We kochten en onderzochten er niet minder dan 62 in een grote verscheidenheid van uitvoeringen en met een welhaast even grote verscheidenheid in prijzen. De goedkoopste kostte 25 cent, de duurste f 23,50", zo wordt in/ het jatiuari-nummer van de Consumen tengids gezegd. De meest gangbare typen zijn onderzocht, dat wil zeggen een voudige hefboom-openers, hef boom-openers met tandwiel, draai- sleutel-openers en wand-openers. Elektrische openers bleven buiten beschouwing. De zogenaamde hef boom-openers, waarmee het blik op een gevaarlijke wijze wordt opengewrikt, zijn niet aan te ra den, zo luidt de conclusie. Van de overige handopeners bleek er één prijs en kwaliteit tezamen ge nomen ver boven de andere uit te steken. Datzelfde deed zich voor bij de wandopeners. Ook de rest van de Consumen tengids, kunnen we u aanbevelen. Er staan onderzoeken in over grammofoonplaten, handelen bij autoschade, soldeerbouten en sol- deerrevolvers en wasemkappen. NA 22 JAAR heeft de Amerikaanse luchtmacht zijn onderzoek naar ufo's (uinidenitified flying objects vliegende schotels) opgegeven, maar de wetenschappelijke discus sie duurt voort. Op de jaarvergade ring van de gezaghebbende Ameri kaanse vereniging voor de bevorde ring van de wetenschappen is een symposium over de ufo's gehouden. Dr. Donald H. Menzel, astronoom aan de Harvard universiteit, zei: „de geleerden van de 21e eeuw zul len de ufo's de grootste nonsens van de 20e eeuw noemen". Dr. J. Allen Nynak, astronoom van de noordwestelijke universiteit, ging daar tegen in, zeggende: „Wij zijn in deze 20e eeuw waarschijn lijk even ver verwijderd van een oplossing van het ufo-probleem als de natuurkundigen van de 19e eeuw verwijderd waren van een verkla ring voor het noorderlicht." OP HET popfestival dat in de eerste week van augustus in Apel doorn wordt gehouden, zullen de volgende artiesten optreden: Led Zeppelin, Ten Years After, Joan Baez, Donovan en Judy Collins. The Beatles hebben volgens orga nisator Sid Bernstein zelfs na een bod van 1 miljoen dollar gewei gerd live op te treden. Nu gaat hij proberen Elvis Presley naar Ne derland te halen. Het hele gebeu ren zal zo'n drie dagen in beslag nemen. Noteer vast in de agenda: begin augustus in Apeldoorn, pop festival. GEHOORD OP straat: Of ik nu in maxi of in mini loop, de mannen blijven hun ogen laag richten. (ADVERTENTIE) STUDENTEN VAN de oude En gelse kostschool Eton vragen in spraak en democratisering. „Verdomde communisten", al dus de reactie van enige conserva tieve oud-leerlingen. De directeur, Anthony Chenevix-Trench, die vol gend jaar met pensioen gaat, vindt echter dat de jongens ieder recht hebben kritiek te leveren op de directie. Dertig leerlingen heb ben een onderafdeling gevormd van de actiebond van scholen (SAU), een militante leerlingenor ganisatie die doorgaans op de staatsscholen opereert, maar die nu heeft weten door te dringen tot de oude kostscholen zoals Harrow en Rugby en zelfs Eton. In pamfletten die onder de leer lingen worden uitgedeeld, wordt het volgende gezegd: „Het doel van het onderwijs is de voorberei ding voor de maatschappij. Daar voor hebben wij geen uniformen, lijfstraffen, verplicht christendom enzovoorts nodig". Droge handen? Onze R0ZEN- GLYCA helpt. De crème met echterozenolie.fi.70. Ruwe, rode of gesprongen handen verzacht u met GLYCA. Alléén Glyca helpt, f 1.55 Gebruik deze crèmes altijd na 't handenwassen. Voor uw gezichtshuid hebben wij vochtinbrengende lanoline- crème LANE. De dag- en nachtcrème die uwhuidweefsel stimuleert en rimpels helpt bestrijden. Speciaal voor de droge gevoelige huid I f 1.80 Al onze heilzame crèmes zijn verkrijgbaar in tubes en/of potten. VERENIGDE FABRIEKEN N.V. ilmoes netten. ns. am ïgesteld itte Holthausen.) O-k" QSCHTSQ IOOQDSEL ZELF Ma AI? 00 gram lor Range toffees. 00 gram M is zelfs verdachUh al eens door JB deie buiicn nar bel huisje

de Stem | 1970 | | pagina 19