Bisschoppen bezorgd over geestelijken Waarom je in Moskou nooit iemand 'kaviaar uit het vuistje' ziet eten. I )e*e.|yd Verlaging van invoer rechten in E.E.G. Koudegolf op komst VERMIST JONGETJE NIET GEVONDEN Dreggen gaat vandaag door Spanje favoriet vakantieland voor 1970 OP 1 JANUARI - Nog meer processen tegen Braziliaanse Bisschoppen verwacht Actiegroepen vragen daden in t Grieks" RENTE RPS OMHOOG el PLASTIC Spoorwegongeluk in West-Duitsland CELIBAAT Handen en Li ppen ruw? pUi^OfL Lijn baanwinkeliers gaan onderhandelen I 55 Capaciteit aarde Nederlandscli blijft moeilijk op sommige schooien Time: gemiddelde Amerikaan man van het jaar BRUSSEL (DPA) In de Eu ropese Economische Gemeen schap wordt op 1 januari een groot aantal invoerrechten ver laagd. Op die datum treedt na melijk een vijfde van de tariefs verlagingen in werking die het resultaat zijn van de onderhande lingen in het kader van de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT), de zogenaam de Kennedyronde. Op 1 juli van het vorige jaar is reeds twee-vijf de van deze verlagingen van kracht geworden. De EEG zal de invoerrechten op eeh aantal chemische produkten even- ■wel niet verlagen en wel omdat de Verenigde Staten het systeem van de American Selling Price" nog met hebben afgeschaft. Dit systeem houdt in dat de tarieven voor chemische nrodukten niet aan de hand van ae importwaarde der goederen worden berekend maar op basis van de meest al hogere verkoopprijs op de Ameri kaanse markt. Ook voor produkten van de horloge-industrie worden de invoerrechten in de gemeenschap nog niet verlaagd. Hierover zijn nog on derhandelingen gaande. Op 1 januari 1971 en 1972 zal op nieuw een vijfde van de Kennedy ronde worden uitgevoerd. Dat bete kent dat de invoerrechten in de vier envijftig landen die bij de GATT zijn aangesloten, en die ongeveer tachtig procent van de wereldhandel voor hun rekening nemen, op 1 januari 1972 gemiddeld met vijfendertig pro cent van het peil van voor 1 juli 1968 zijn verlaagd. Onafhankelijk van haar verplich tingen uit hoofde van de Kennedy ronde wil de EEG nog een aantal in voerrechten verlagen. Dat geldt bij voorbeeld voor grondstoffen die niet in de gemeenschap worden geprodu ceerd en door de verwerkende in dustrie in de zes landen worden ge bruikt. Hieronder vallen grondstoffen vooi de vervaardiging van plastic, farma-| ceutische produkten, alsmede midde len voor de bestrijding van insecten en planteziekten. Op 1 januari worden in de EEG voorts de invoerrechten afgeschaft voor de onderlinge handel der EEG- landen in landbouwprodukten die niet onder een gemeenschappelijke marktregeling vallen. Dat is voorzien in de verdragen van de gemeenschap, waarin staat dat de totstandkoming van de douane-unie eind 1969 een feit moet zijn. Voor produkten die onder de marktregelingen vallen, dat is meer dan negentig procent van al le landbouwprodukten, waren de in voerrechten binnen de gemeenschap al medio 1968 afgeschaft, tegelijk met de vervroegde totstandkoming van I de douane-unie voor fabrieksproduk- ten. De invoerrechten die in de onder linge handel tussen de zes landen gaan verdwijnen bedroegen tot dus verre bijvoorbeeld voor consumptie aardappelen 5 tot 7,5 procent, voor honing 10 procent, voor schapen 3,7 procent, voor de voornaamste zee vissen 0,7 tot 2.5 procent en voor vis- consewen 3,5 procent van de invoer- waarde. HAARLEM Tegen het vallen van de duisternis hebben de 150 mi- iitairen uit Haarlem, die maandag avond en dinsdag geholpen hebben bij het zoeken naar de vermiste acht jarige Erik Hoogenboom, het werk "estaakt. Hoewel de in de nabijheid van de Hartekamp (waar de jongen werd verpleegd) gelegen buitenplaat sen nauwkeurig werden uitgekamd, leverde dit zoeken geen succes op. De Heemstedense politie neemt aan dat het jochie door het ijs van de Leidse vaart is gezakt en is verdron ken. Men heeft een zwakke plek in het ijs ontdekt, die in de afgelopen nacht weer dichtgevroren kan zijn. Politie en militairen hebben grote stukken ijs weggehakt en gedregd, (foto). Ook zijn nog twee kikvors mensen te water gegaan. Het ligt in de bedoeling vandaag het dreggen voort te zetten. Dat zal echter pas kunnen geschieden als het ijs weer opengehakt is. Nadat het be richt via de radionieuwsdienst was verspreid ontving de Heemsteedse politie tips uit Amsterdam en Zeist. Men zou de jongen daar hebben zien lopen. De tips hebben na onderzoek echter nog geen resultaten opgele verd. DEN HAAG (KNP) In een brief, die de Nederlandse bisschoppen aan de yooravond van de vijfde zitting van het pastoraal concilie van Noordwijkerhout tot de katholieken richten maken zij hen deelgeno ten van hun grote zorgen over priesters en religieuzen in deze tijd en vragen zij om gebed. De bisschoppen dragen deze zorgen als een dagelijkse last met zich mee, zo schrijven zij. Samen met de katholieken willen zij bepalen hoe zij in die moeilijkheden hun beleid moeten bepalen. Dat is speciaal het geval nu het gaat over de priesters en religieuzen, over wie de bisschoppen heel speciale zorgen hebben. DUSSELDORF (DPA) Bij een spoorwegongeluk in West-Duitsland zijn twee postbeambten om het leven gekomen en 23 personen gewond ge raakt. Op het station van Altenbeken (Noordrijn-Westfalen) reed een snel trein in op een rangeerlocomotief, die een postwagon voorttrok. Volgens de Westdutise spoorwegen was de rangeerlocomotief door een onveilig signaal gereden. RIO DE JANEIRO (KNP) Bin nen afzienbare tijd worden in Brazi lië nog meer processen verwacht te gen progressieve bisschoppen. Dit op treden zou zich met name richten te gen de mgrs. Candido Podim, Antonio Fragoso, Marcos Neronha, Helder Camara en David Picao. De vermoedens zijn gegrond op het feit, dat de nationale dagbladen -inds kort vrijheid hebben beschuldi gingen tegen deze bisschoppen te uiten, maar geen enkele krant is het toegestaan het voor deze bisschoppen op te nemen. Waarnemers in Brazilië zien in de ontwikkeling een uitgewerkt plan. In Brazilië is men van mening dat de Amerikaanse geheime dienst CIA, met haar vertakkingen in Zuid-Ame- rika een grote rol speelt. De bisschoppen sommen in hun brief nog eens de feiten op 1. In twee jaar tijds ongeveer 400 uittredingen van priesters, we reldheren zowel als religieuzen. 2. Het aantal priesters dat over lijdt overtreft het aantal wijde lingen. 3. De orden en congregaties krij gen bijna geen nieuwe leden. Deze feiten stellen katholieken en bisschoppen voor een aantal klem mende vragen, welke in Noordwij kerhout besproken zullen worden. Zonder direct hun mening erovei te geven signaleren de bisschoppen enkele van de problemen. „Er zijn veel priesters en theologiestudenten die streven naar opheffing van de verplichte binding van priesterschap en celibaat. En veel gelovigen zijn van mening dat dit streven niet on evangelisch is. Tegelijk mag ver wacht worden dat in de kerk op le vende wijze getuigenis wordt afge' legd van de evangelische waarde van het voor God en de mensen on gehuwd blijven. Er zijn er velen die van de bisschoppen verwachten dat zij opkomen voor de noden van onze eigen Nederlandse situatie, voor de eigen Nederlandse kerk, waaraan zij zich gebonden weten. Wel merken de bisschoppen op dat men „uiteraard van hen mag ver wachten dat zij de band met de we reldkerk willen bewaren, ook als zij streven naar de rechtmatige eigen heid van een lokale kerk in het ge heel van de wereldkerk". Zij zeggen te hopen dat de bespre kingen in Noordwijkerhout hen zul len helpen bij het bepalen van hun beleidslijnen voor de toekomst. Maar de bisschappen waarschuwen alvast „dat een concreet beleid nooit aan ieders verwachtingen beantwoordt". (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari 1970 zullen enige wijzi gingen worden gebracht in de rente die de rijkspostspaarbank vergoedt op gewone rekeningen, jeugdspaarrekeningen en premiespaarrekeningen en op de door deze instelling in het kader van het premiespaarplan uitgegeven spaarbewijzen. De wijzigingen zijn De rentevergoeding op gewone spaarrekeningen, die per 1 januari 1968 werd gebracht op 3,5 pet wordt gewijzigd in 4 pet. Dit tarief is hierdoor meer in overeenstemming gebracht met het tarief van boerenleenbanken, de lo kale spaarbanken en de handelsbanken. De rentevergoeding op jeugdspaarrekeningen en premiespaarrekeningen bedraagt 1 pet meer dan de rente die op gewone spaarrekeningen wordt vergoed, zodat zij thans 4,5 pet bedraagt. Het is gebleken dat een vaste relatie tussen de rente op jeugdspaarrege- lingen en dergelijke en de rente op gewone spaarrekeningen bezwaren van praktische aard met zich mee brengt. De rente op de gebonden spaarreke ningen zullen daarom voortaan op directe wijze in het postspaarbankbesluit 1955 worden vastgelegd De rijkspostspaarbank is met de andere spaarinstellingen overeengekomen op de spaarbewijzen die in 1970 (op grond van de algemene premiespaarwet) worden uitgegeven, een rente van 4,5 pet te vergoeden. Zoals bekend be draagt de rente op spaarbewijzen die in 1969 zijn verkregen, 4 pet. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 23 Lijnbaan winkeliers, die van de beleggings maatschappij Nationale Nederlanden n.v. nieuwe contracten voor hun huur panden hebben aangeboden gekregen tegen met 100 tot 150 procent ver hoogde huurprijzen, zullen alles doen om aan deze huurverhogingen te ont komen. Het gaat hierbij dan om be dragen van f 20.000,- tot f 50.000,- per jaar. Er is een commissie van winke liers benoemd, die met de Nationale zal onderhandelen. Dit betekent dat de betrokkennen niet de contracten zoals vereist was voor het eind van dit jaar al of niet getekend zullen terugsturen naar de Nationale. HELDER CAMARA (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De gezamenlijke Griekenlandwerkgroepen in ons land menen, dat het uittreden van Grie kenland uit de Raad van Europa geen enkele garantie biedt voor een terugkeer van de democratie in dat land. Zij vragen daarom in een brief aan de Tweede Kamer er bij de re gering op aan te dringen de volgen- va stappen te ondernemen: het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO op te zeggen, omdat de partners onvoldoende invloed op net Griekse kolonelsregime uitoefe- J nen; I het associatieverdrag van Grie- Kenland met de EEG te verbreken; I Nederlandse investeringen in I Griekenland te verhinderen en er bij aue andere regeringen op aan te dringen hetzelfde te doen; - alle regeringen te vragen wa penleveranties aan het Griekse re- S'me stop te zetten, met name bij V.S., West-Duitsland, Frankrijk en Engeland; sleun aan samenwerkende ver- tsorganisaties, die streven naar ven democratisch Griekenland; ®en onderzoek in te stellen aar de situatie in het kamp Aghia varaskevi, waarvoor de NAVO ver antwoordelijk is; stappen te ondernemen om de nekse politieke gevangenen in vrijheid te stellen. fes! i'inunri en de eerste helft van oruari zullen intensieve steunac- 'e.( worden gevoerd; in Leiden zal 'lc eerste week van februari ho 'iiekenlaiul-week worden ge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Spanje is het komende jaar als vakantieland favoriet. Dit blijkt uit een enquête van het tijdschrift „Rei zen" van de Nederlandse tour operators. Oostenrijk en Italië komen op respectievelijk de tweede en derde plaats. Uit het onderzoek blijkt, dat 49 procent van de Ne derlanders. die hun vakantie boe ken via een reisbureau, dit al deen in de maand januari. Enkele belangrijke punten uit het onderzoek O De reisorganisators verwach ten ruim 18 oroeent meer boe kingen voor 1970 dan dit jaar 0 Jongeren prefereren vliegrei zen en zgn strandvakanties. ou deren geven de voorkeur aan reizen per touringcar en zoge naamde romantische arrange menten (bergen, meren etc.) Reizen boven de 1590,— zijn bii de meeste reisbureaus taboe, O De zogenaamde romantische arrangementen zijn zeer in trek. De reisbureaus hebben voor het komend vakantiejaar goede verwachtingen ten aanzien van de reizen naar Scandinavië Ook is er een toenemend aanbod in groepsreizen naar Indonesië. DE BILT De komende dagen van het nieuwe jaar zullen ons in een koudegolf brengen. Wij zullen dit op deze laatste dag van het jaar al gaan merken, want de vrij sterke oosten wind voert geleidelijk koudere lucht aan die via Duitsland binnenstroomt. Verder stroomopwaarts zijn lage temperaturen aanwezig. In Rusland 25 tot 30 graden onder nul, in Polen 15 tot 18 graden vorst, en in Duits land is het inmiddels ook weer streng gaan vriezen. Er drijven met deze oostelijke stroming enkele lichte sneeuwbuitjes over, maar dit blijft van weinig be tekenis. Het is te verwachten dat in Brabant, en ook in Zeeland, op nieuwjaarsdag de vorst matig blijft, en in de daarop volgende dagen (tij dens het weekeinde) 's nachts wel licht strenge vorst. BOSTON (RTR) De aarde kan ongeveer het dubbele van de huidige bevolking van 3,5 miljard mensen bevatten, maar meer mensen zouden waarschijnlijk het vermogen van de aardse hulpbronnen te boven gaan. Dit is de mening van een deskundige in de ecologie van de universiteit van Washington, dr. Barry Commonder. Hij schat, dat nog net voedsel ge noeg voortgebracht zou kunnen wor den voor 6 a 8 miljard mensen een bevolkingsdichtheid, die de aarde omstreeks de eeuwwisseling zou be reiken maar niet meer. UTRECHT Op een landelijke vergadering van werknemers in de sociale werkvoorziening (ongeveer 40.000 man) is een actieprogramma opgesteld met als belangrijkste pun ten verhoging van de basisionen tot minstens honderd procent van het wettelijk minimumloon (nu 95 pro cent), verkorting van de arbeidstijd tot veertig uur per week, uitbreiding van het minimum vakantieverlof tot zeventien dagen per jaar en een uit kering ineens, bijvoorbeeld omstreeks Kerstmis of Nieuwjaar. DE LEEUWARDER rechercne heeft 30 inbrekers aangehouden die de laatste t-d voornamelijk in de drie noordelijke provincies ruim 200 in braken hebben gepleegd. De leeftij den van de daders varieerden van 15 tot 47 jaar. DE VOORZITTER van de KVP Delft, de heer A. F. de Munck is als zodanig afgetreden en heeft ook zijn lidmaat schap van de partij opgezegd. Hij heeft hiertoe besloten omdat „hij zich niet langer meer kan verenigen met de politiek van de landelijke KVP' DE AMERIKAANSE oud minister van buitenlandse zaken ondér de de mocratische presidenten Kennedy en Johnson, Dean Rusk, is gekozen als hoogleraar in het volkenrecht aan de universiteit van Georgie in Atlanta. OLYMPISCHE SPELEN De Finse stad Tampere heeft zich kandidaat gesteld voor de Olympische winter spelen van 1967 in plaats van Lahti. De aanmelding van Tampere is vrij dag binnengekomen bij het Interna tionaal Olympisch Comité in Lau sanne. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE Staatssecre taris Grosheide zal er bij de school besturen op aandringen, geen gebruik meer te maaken van leeschboekjes in de oude spelling van De Vries en Te Winkel Deeze spelling werd in 1863 ingevoerd. De Neederlandsche taal werd daarna geschreeven met hand having van enkele historische schrijf wijzen, die in de taal eigenlijk geen steun meer vonden, tooals het ver schil tusschen ei en ij, ee en e, oo en o, de ch in woorden zooals „tus schen". Reeds in 1892 maakte Kolle- wijn hierteegen bezwaar, maar het zou nog tot 1934 duuren, dat door minister Marchant een nieuwe spel ling werd ingevoerd. De Tweede-Kamerleden dr. J. G. H. Tans en drs. E. L. Berg (beiden van de PvdA) hebben onlangsch den staatssecretaris van onderwijsch vraagen gesteld: „Is het den Staats secretaris bekend, dat bij het laager onderwijsch nog leeschboekjes wor den gebruikt, die gedrukt zijn in de spelling De Vries en Te Winkel?" en „Is het den Staatssecretaris ook be kend in welken omvang zich dit bijna voorwereldsche verschijnschel nog voordoet en, zoo neen, wil hij dit via de Rijksinspectie doen onderzoeken?" In zijn antwoord heeft de staats secretaris erkend, dat deeze boekjes heeden ten daage nog gebruikt wor den, zij het dan op een slechts gering aantal schooien. Een onderzoek, zoo als gevraagd, vindt hij niet noodig. Wel zal hij via de inspecteurs bij de bestuuren er op aan laaten dringen bedoelde leeschboekjes niet meer te gebruiken. Een andere vraag zou nu kunnen zijn: worden er op schooien nog voor wereldsche geschiedendschboeken en dergelijke gebruikt, waarin Luther nog als ketter en Willem de Zwijger nog als misdadiger afgeschilderd worden? RADKO FAFFR, ambassaderaad bij de Tjechoslowaakse ambassade in Bern, heeft „dezer dagen" politiek asiel verzocht. MET INGANG van 1 februari 1970 is dr. C. N. Peijster benoemd tot hoofd commissaris van gemeentepolitie te Den Haag. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Het Ameri kaanse tijdschrift „Time" heeft de titel „man van het jaar" toe gekend aan „de gemiddelde Amerikaan". Deze ongeorgani seerde groep van ongeveer 100 miljoen mensen, of de helfi van de bevolking van de V.S., had, aldus „Time", de laatste jaren het gevoel dat zij de verliezende partij was, doordat de rebelle rende minderheden alle aan dacht ook die van de regering voor zich. opeisten. ,De gemid delde Amerikanen waren het echter die hun gelijke Richard Nixon naar het Witte Huis af vaardigden met bijna evenveel stemmen als een ander der hun nen, Hubert Humphrey en die in 1969 twee maanreizen bekos tigden. Het gemiddelde Amerika kan vooral gekenschetst worden als een geesteshouding, een moraal een reeks normen en vooroorde len, aldus „Time". Dat komt niet door de prijs, al is die ook in Moskou lang niet mals. Maar zelfs de rijkste grootvorsten van vroeger deden er niet aan. Want kaviaar is wel uitermate hartig er heerlijk en even rijk aan eiwitten als kaas, maar helaas - niet elke hartige delikatesse is geschikt voor de vuist. Onze vaderlandse kazen daarentegen hebben alles mee: ze zijn makkelijk te snijden oj elke maat, zo'n forse plak is makke lijk te pakken en je hoeft er niets op en bij te doen. Bovendien hul digen onze kazen niet het isolatio nisme, maar staan goedhollands open voor de wereld je kunt er elke drank bij drinken die je maar wilt. In Moskou zie je niet eens iemand vodka drinken met kaviaar uit het vuistje. Maar bij ons zie je vaak genoeg kaas uit het vuistje met vodka. En dan het verschil in roebelsC Natuurlijk, we gaan ervan uit dat u gebeurtenissen als de geboorte van uw zoon of dochter, het ontluiken van uw grote liefde, de eerste maan landing, het heengaan van De Gaulle, uw trouwdag, de revaluatie van de D-mark of de wedstrijd Feijenoord - AC Milan het allerbelangrijkste vond in de afgelopen 364 dagen van 1969 (aan de 365e bent u NU bezig), maar misschien vind u van het volgende, dat mij dit jaar vooral bewoog, ook wel iets belangrijk om op terug te blikken. De DAMSLAPERS. Nou! Onvoor stelbaar, hoe je door op een nationaal monument te gaan slapen, een halve natie slapeloze nachten kan bezorgen. Minister DE BLOCK, die geleerd heeft dat je de dag niet moet prijzen, voordat de b.t.w. erop gevallen is. Zelfs voor de KVP is hij onverkoop baar geworden. VEROLME, de Vader die uit de hemel viel HANS van Z.: Nol-ens volens levens lang. PAUL K1JZER, ex-man van La Man- cha. TINBERGEN, Nobelprijs aan een no bel doel schenken. Van het REVE: hier...' KLOMPé: mmmmmmmh.! Hoe is uw kennis der chemie? Zat er nou endosulfan in de zoetstof en cyclamaat in de Rijn, of andersom? En bijna alle kamerleden maakten hun nevenfuncties bekend, maar wat is hun hoofdfunctie nou? Na twintig jaar kwamen we met z'n allen achter het nieuws dat, lang voordat de Amerikanen hun MY SONG kregen, wij al onze goordel van smaragdiegoei-eouwetijd hadden. In de R.-K. kerk gingen zeer velen vinden dat levenslang cel-ibaat wel wat erg lang is. LUNS nam De Jong mee naar Roe menië en kreeg zelfs de koningin, Bernhard, Beatrix en Claus mee naar Hadle Selassie. Maar ze zagen niets van de buiten Addis Abebarre armoe. WERKSPOOR dreigde op dood spoor te raken en in Oude-Pekela gingen strokartonnen geld verloren. De gebruikelijke Amsterdamse drukte rond de Maagdenhuisbezetting mag het oog nooit afwenden van Til burg, waar de studenten er het eerst bóvenop zaten. Waar blijft de uni- versitijd? Onze regering heeft een ZWAK voor leger en NAVO. Het beleid in deze was dat dan ook: marechaussees naar Willemstad om een overzees ge biedsdeel te redden, 250 miljoen ex tra voor de NAVO, Oirschots en an der natuurschoon wordt tankspeel tuin. Daartegenover staat alleen een rampenbrigade naar Tunesië. DEN TOOM: oliebollenbakker. Tweemaal sprak de regering het „onaanvaardbaar" uit. Eenmaal moest De Jong het zelf komen zeggen, om dat Roolvink bang was dat ze hem zelf niet zouden geloven (of niet soms?) en de tweede maal zei Witte- veen het helemaal alleen. Dat was 19 november: de nacht van Biesheu vel. Ee.i rotnacht. Nee, dan de nacht waarin Armstrong voet op de maan zette. Daar gebéurde tenminste iets. Om iedere verdenking van eenzij digheid verre te kunnen houden, heb ik onder mijn collega's ter redactie een, wetenschappelijk nogal onver antwoord maar in ieder geval zeer met het lot der mensheid begaan, onderzoek gehouden ter peiling van ergernissen en opgeroepen frustra ties, zodat u niet alleen de mijne leest. De vraag luidde: Aan wie heb je je in het afgelopen jaar het meest geërgerd? (De formulering was iets collegialer, maar minder geschikt voor publikatie) Bovenaan de lijst prijkt met de hoogste scores: mr. Pieter van Vol lenhoven (indachtig de vaderlandse kreet: oranje boven, denk ik). Direct daaronder kwam de in deze krant reeds vele malen geciteerde en geportretteerde Amerikaanse vice- president Spiro Agnew. Dan lopen de meningen uiteen, zo dat ik slechts namen van ergernis- wekkenden achter elkaar, zij het on willekeurig, kan plaatsen: Roolvink, Von Thadden, Schut, Hiltermann, Karei Prior, Strauss, Biesheuvel, bur gemeester Jan Boudrie van Putte, de die de nieuwe damesschoenen mode (juist, die hakken!) heeft ge lanceerd, Roel van Duyn (Hé, die valt hier op), Klompé, Ted Kennedy, luffr. Ooievaar, Kurt Vyth, de hele rechterlijke macht, Paulus VI. Goed, misschien vindt u uw eigen rijtje hier een beetje in terug, mis schien komt u ook tot de conclusie dat u zich dit jaar het meest geërgerd hebt aan MERIJN P.S. Eigenlijk vind ik dat wel leuk! Prettige jaarwisseling!

de Stem | 1969 | | pagina 9