Strenge selectie beperkt aantal deelnemers Steeds meer enthousiasme over Whimpier Thursday nes, Bijna iedereen die Je spreekt denkt dat Royal Club Tonic veel meer kost dan gewone tonic Réral Club quiz Trimactie in Vlissingen VEN Kerstexpositie Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal in Middelburg Schilders Goes Verbranding van kerstbomen Dr. Tesink spreekt voor Vrouwenraad ONDANKS BOZE BRIEVEN EN POLITIEBEZOEK Raadsvergadering Reimerswaal 1 n vijand winter emén. dian Tonic Quinine Naar Engeland? Pop-festival in Middelburg onderbroken Middelburg Kasporgo gaat jufoil eum vieren Eerste vergadering van gemeenteraad Reimerswaal Oecumene II Belasting Betaalbare woningen Dr. Tesink spreekt op 8 januari over Industrie en landbouw" DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 kalveren 32, graskal- htere kalveren 2087, ggen 15, veulens 6, mieren 204, bokken of zen: slachtrunderen in :tra kwal. 525545, lg 2e kwal. 380405, 3e vette kalveren 420— 380400, stieren 460— en 340360, kalf- en gld. p.s. 1100—1600, 151500, vaarzen 950— 650—875, graskalveren ntere kalveren in ets, lo, mestkalveren in gld. schapen per stuk 90— n 130145. Overzicht: n aanvoer ruimer, prijzen als gisteren, koeien als vorige week, inderd, vare koeien ge. onveranderd, vaarzen un, flauw prijshoudend, kleiner, stug, als vori- te kalveren klein, lui, ;re kalveren groot, Ie- en met moeite gehand- schapen en lammeren dig, onveranderd. EN Per 100 stuks: Sla bos: selderie 23-29; pe. 1, Knolselderie 44. Per ;ool 14-18, Breekpeen 9- lerie 48-52; Prei 46-70; i5; Rodekool 5,5-36; Wit- iruiten 104-138; Uien 47- 129-159; B 140-166; B2 29-123. Appelen: Jona- 70 30, 65 18, III-grof 18; 85 42, 75 45-47, 65 39-40, ■rof 32; Cox's Orange 75 '63, 65 39-41, 60 21-23, II 58-64, 65 35-41, 60 20-23, -grof 15-21, Golden Deli- 26-32, 70 17-32, 65 15-22, of 15. Peren: Conférence 47-48, IID 22, Triomphe I 60 23, II 55 20. CHT, 30 december An- J; Groenekool 15-30; Boe- 32- Uien 41-52; Veldsla tlof Al 189-223; A2 168- •167. Spruiten A 133-156; C 70-81; D 107-168; Knol- 57; Sla Al 27-42; Cl 12- 24-40; Peterselie 21-35; ;e P. 40-79; Golden Delic, 'renet 28-46; Jonathan 27- ié du Cornice 110-115, :M (ANP) Vier Nuts- n zijn het eens geworden olledige samenwerking in van hun 234.000 reke- met een gezamenlijk circa f 375 min. Het zijn te Haarlem IJmuidcn, Heemskerk en Alkmaar, tOKEN 1. Muller, Verbeetenstraat L.G.M. van Buchem, 8, Breda. Lugtmeyer, Verbeeten Breda. L.G.M. van Buchem, Park Sreda. van der Maaden, scheep •nemer, v. Hogendorp Breda. C.C. Spiegel, Sophiastraa A.J. Jansen, kapper, 1 Moergestel. L.H.F. van der Vijver, aat 19, Tilburg. driaansen, slager en n» driaansen-De Laat, beid' aan de Strausslaan If.'j :gens gebrek aan aktiei. ;nek, autospuiter, Leeuw'- 60, Breda. Idem. fcrthijssen, havenarbeid® traat 3, Steenbergen. Id* CURATELE STELLING: i Tilborg, wonende 267 (onv.), Eheinfelden -raatsburg 178 10). 319 (+1). Maxau 368 (W'J en 128 (+4), Mannheiw' Steinbach 116 4), M Bingen 131 (-2), Kaub .-Ier 293 (—12), Koblenz' Keulen 125 (-13), Kf Lobith 905 10), NO» 2), Arnhem 720 (—2)- 1 293 (onv.), Deventer ionsin 5460 8), B™0 6) Belfeld 1169 10),®l de sluis 515 15). (Van onze kunstmedewerker) MIDDELBURG Een goede traditie getrouw organiseert de Zeeuw se Kunstkring, waarschijnlijk niet ten onrechte aannemend dat de Jagen rond Kerstmie en de jaarwisseling met hun sfeer van bezinning en stilte, de geest van vele mensen meer dan gewoonlijk doet open staan voor uitingen van kunst, een kersttentoonstelling, die ook dit maal in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis werd ingericht. Andere jaren droeg deze expositie het karakter van een meer massale de- montratie omdat op enkele uitzon deringen na vrijwel alle leden een aantal werken instuurden. Deze wijze van doen heeft natuurlijk voordat de toeschouwer een meer omvattend beeld krijgt van wat de leden van de Zeeuwse Kunstkring presteren, an derzijds staat het aantal aldus samen, komende werken een strengere se lectie en een rustige beschouwing van en verdieping in het werk van be- paalde leden van de groep van wie men meer zou willen zien in de weg. Ditmaal hetft men bij de inrichting van de Kerstexpositie streng geselec teerd. Het gevolg daarvan is dat een twaalf- tot dertiental leden van de Zeeuwse Kunstkring met elk een groter aantal werken dan anders mo gelijk was geweest, vertegenwoor digd zijn. Van de beeldhouwers ver melden wij Liesbeth Messers met en kele bronzen, waarvan vooral de liggende vrouwenfiguur met titel „Alles stroomt niets blijft" en een vTOUwfiguur met paraplu getiteld „Tegen de storm in" getuigen van haar typisch vrouwelijk lyrisch ta lent De kunst van beeldhouwer Petei de Jong draagt op haar beurt een zuiver mannelijk karakter, wat niet wil zeggen dat tederheid eraan ont breekt. Deze komt juist sterk naar voren in de door zijn beheerste een voud opvallende houten Tors en een even eenvoudig wit objekt met een sterke ruimtelijke werking dat gelij kenis vertoont met een scheepsboeg. Joop Rijnsaard en het echtpaar Ad en Tessa Braat representeren de ke ramiek. De eerste met overwegend vazen, waarbij het niet in de eerste plaats om functionele vormen, maar voornamelijk om (mooie en interes sante) glazuren schijnt te gaan. Tessa Braat, veel traditioneler van instel ling dan Rijnsaard, zoekt het niet in extravagante vormen maar binnen de traditie komt zij tot een aardewerk van verfijnde makelijk, zorgvuldig afgewerkt en bedekt met gedempt- kleurige glazuren, waaronder vooral haar bruinen en blauwen een ver rukking zijn voor het oog. Haar man Ad Braat zond enkele bronsplastie ken in waarvan met name „Ontspan nen Filosoof" en hef beeldengroepje „Eenzaam maar niet alleen" bekoren door de wijsheid en humor die er een charmante plastische gestalte in kregen. V»a de schilders bewijst Louis Heymans met ziin inzending dat het getal der jaren de experimenteeriust geenszins behoeft te drukken. Piet Bulthuis (ook de zeventig gepas seerd) daarentegen blijft zijn zorg vuldige preciese schildertrant trouw, maar zoekt vernieuwing in andere landschappen. De zuidelijke overtui gen daarbij heel wat minder dan de beide gezichten van Harlingen, waar van hij de harde noordelijke sfeer 'die men ook in het Lahringen van Vestdijk terugvindt) uitstekend heeft weten te vatten. Een briljan zelfportret vormt het natuurlijk middelpunt van zijn inzen ding. Vele van de leden van de Zeeuwse Kunstkring verraden hun Zeeuwse afkomst of hun verbonden heid met het Zeeuwse landschap en leefklimaat in hun werk. Men stelt dat vast bij Heymans, bij Eis Holle- brandse („Compositie met schepen") bij Joop Dam, die de laatste tijd ver rast met prachtige geabstraheerde aquarellen geïnspireerd op zee en strand, bij Cora van Citters hier ver tegenwoordigd met enkele fjjne aquarellen en een paar objekten en ook bij de Borsselse schilder Duve- lcot. Als de laatste een hem soms be dreigende Araselm Feuerbach-roman- tiek weet te bedwingen, maakt hij een uitstekend en imposant schilderij als „Koraalrif", waaraan de late Max Ernst zijn goedkeuring zou hechten. Antoine Mes toont in prachtige okers gedane zuidelijke landschappen (Van onze correspondente) VLISSINGEN „Kom, laat zien, dat het je menens is met je goede voornemens. Hijs uzelf in het trainingspak, een trui en oude broek, en loop mee in de rij der goedwillende sportieve Vlis- singers". Deze kreten -worden gehoord uit de richting van het pas opgerichte co mité Trimactie Vlissingen, waarin zitting hebben Frans Naerebout en C. van Venendaal van Sportbelan- gen en twee leden van de advies raad, C.H. van Nijf en de sportamb tenaar C. Louwerse. Zaterdagmorgen om half tien gaat men van start vanaf het tennispark Zwanenburg onder de duinen onder deskundige leiding van een leraar lichamelijke opvoeding, de heer D. Stoelhorst. Het kost één gulden per keer of 4,50 vooi een „vijf-ritten-kaart". „Wel was het," aldus de heer Naere bout tijdens de persconferentie op het stadhuis, „wenselijk even je huisarts te raadplegen." en stadsgezichten van een beheerste en gedistingeerde verfijning en Jan Jongschaap, een der boeiendste figu ren van de Zeeuwse Kunstkring, laat tusen enkele interessante nonfigura- tieve schilderijen een paar half-figu- ratleve zien, waarachter zo iets ais de sfchim van Campigli opduikt. Als geheel een Kerstexpositie van selectie en niveau, waarmee men de Zeeuwse Kunstkring en de hopelijk vele bezoekers geluk mag wensen. Te Dezichtigen tot en met 10 januari 1970. WILLEM ENZINCK De wijkverenigbig Goes-Zuid or ganiseert op vrijdag 2 januari een gezamenlijke kerstboomverbranding. Hot vum zal worden ontstoken op een terrein aan de Beukestraiat in Goes-Zuid. 's Middags worden de kerstbomen opgehaald. Om zeven uur 's avoinds worden ze in brand gesto ken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dr. J. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland zal op donderdag 15 januari a.is. tijdens een vergadering van de Zeeuwse Vrouwenraad in ho tel De Korenbeurs te Goes spreken over het onderwerp „Luchtverontrei niging in Zeeland". De bijeenkomst begint om 20.00 uur. GITARIST ETIENNE HAGEMAN (Van onze correspondent) YERSEKE Vrijdag 2 januari zal 's middags om drie uur in het Dorpshuis te Kruiningen de eerste vergadering van de gemeenteraad van het nieuwe Reimerswaal plaats vinden. Na afloop van de vergade ring bestaat er gelegenheid met het nieuwe gemeentebestuur kennis te te maken. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Als Whimpier Thurs day de eerste tonen van een nieuwe repetitie uit de enorme Marshall zuilen laat rollen, fronsen aan de Gravenstraat in Clinge sommige om wonenden bedenkelijk het voorhoofd. De vier muren van de garage op huis- numer 320, die dienst doet als oefen ruimte, bieden slechts een schamele bescherming tegen het muzikale la waai. Bij de ouderen worden deze muzikale activiteiten niet onverdeeld gunstig ontvangen. Een enkele keer heeft zich dat geuit in een boze brief en in het ergste geval een politie- bezoek. Zuid-Nederland's en Noord- België's jongste generatie daarente gen wordt steeds enthousiaster over de verrichtingen van de Whimpier Thursday-familie. Whimpier Thursday: een van de zes bands met muzikale kwaliteiten in het Zeeuwsch-Vlaaiimse land. De vier bandleden, Etienne Hagernan, Peter Everaers, Airne van de Kelen en Ronny de Moor, sparen zich kos ten noch moeite om steeds beter voor de da,g te komen. En dat streven lukt hun wonderwel goed, al wordt de muzikale familie achtervolgt door veel pech. Zoals op dit moment. Lead-gitarist Ronny vervult in Duitsland zijn mi litaire dienstplicht. De andere jon gens van de band zijn daar' een beet je rouwig om, want openbare optre dens behoren voorlopig tot de onmo gelijkheden. Oefenen en nog eens oefenen is het enige, wat ze in af wachting van de come-back van Ron ny kunnen doen. En dat oefenen is zelfs al geen lolletje meer, als het buiten vriest. Whimpier Thursday is aangewezen op de garage aan de Clingese Gravenstraat, waar de tem peratuur met dit weer verre van aan genaam is. Men heeft dan nog niet geen last van ijsafzetting op de gi- (ADVERTENTIE) me die uw huidweefsel a rten rimpels helpt n. Speciaal voor de oelige huidf 1.80 leilzame crèmes zijn aar in tubes en/of Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. taarsnaren, maar daarmee is dan ook alles gezegd. De formatie bestaat in de huidige vorm één jaar. In die tijd heeft men voornamelijk in Noord-België een aardig achterlandje weten op te bou wen: afzetgebied voor blues en un derground. Genres, waarmee het re pertoire van Thursday rijkelijk is ge zegend. „We treden het liefst op in België" vertelt een van de bandleden. Hij windt geen doekjes om de ware re den: „We kunnen er meer verdienen dan hier". Toch is de band naar eigen zeggen niet commercieel. „We bren gen de muziek, die we zelf goed vin den. Waren we keihard zakelijk, dan speelden we alle Top 40-nummers". Maar de Thursday-jongens zijfi niet keihard zakelijk en spelen dus ook geen Top 40-nummers. Zonder dienstplichtig militair Ron is het momenteel erg moeilijk repe teren. Dit is de reden, waarom het rondom de groep ook bijzonder rus tig is. Men zal voorlopig wel niet verder komen dan de ijskoude Clin gese garage. De plaats van heup wiegende, hip geklede dametjes in de danszaal wordt in die kille ruim te ingenomen door lege loudspeaker- hoezen en minder-fotogenieke kisten aardappelen. Het zijn niet bepaald in spirerende objecten. Ba vendien is het een degradatie, waarvan de Thurs- day-jogens zelf waarschijnlijk wel de meeste spijt zullen hebben. Ondanks al deze ellende is de blues- formatie niet ontevreden. Begrijpelijk De groep heeft een succesvol seizoen achter de rug met o.m. optreden met een aantal nationaal bekende bands en een internationale popgroep The Men. Aan die laatste ontmoeting heeft men zelfs een invitatie voor een bezoek aan Engeland overgehouden. Serieus wordt overwogen om daar op in te gaan. Wie weet wat Albion de Clingese formatie aan bijzonders zal weten te bieden. Mensen, die het weten kunnen, zijn ervan overtuigd dat de bluesgroep op de eerste spor ten van een bijzonder lange show- bussinessladder staat. En wie weet hebben ze gelijk. De vooruitzichten zijn goed. Alleen de militaire dienst zit hen tegen. „Maar och", verzucht Road-manager Rudi d'Hondt, „ook daar zullen we wel weer overheen komen". Evenals de koude winter die nu nog alle repetities erg bemoei lijkt en er een ware ellende van ma ken. Om dan verder over de opgelo pen koude voeten nog maar te zwij gen TON VERLIND (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een kleine groep jongeren heeft maandagavond ge tracht een pop-festival in de Schouw burg van Middelburg te verstoren. Tijdens een pauze bekloiq een groep van ongeveer 26 jongeren het toneel om via een microfoon, die werd uit geschakeld, een door de Socialistische Jeugd, BBK en Provadya Middel burg ondertekend pamflet voor te le zen. Onmiddellijk daarop ontploften in de homvolle schouwburgzaal en de foyer rotjes en zevenklappers. „Er is iets mis met de schouwburg. Dat vindt iedereen en daarom moet er wat veranderen zo riep een jongeman door de microfoon. Wat er moest veranderen ging evenwel ver loren in de luid gescandeerde leuzen van de overige leden van de actie groep, die de woorden van hun woordvoerder overstemden toen de microfoon werd uitgezet. Vanaf het balcon in de zaal geworpen pamflet ten maakten duidelijk waarop het protest zich richtte. „Er lopen hier een aantal elemen ten rond die de schouwburg zien als een verlengstuk van hun commer cieel horecabedrijf en die zich be moeien met zaken waar ze niets mee te maken hebben", zo stond in dit epistel te lezen. In het pamflet maak ten de jongeren bezwaren tegen de „schandelijk hoge prijzen voor con sumpties". Het rondgestrooide pamflet komt ook met een alternatief. Daarbij wordt aangevoerd dat omdat de schouwburg gebouwd is met geld van de gemeenschap het beleid ook in banden van die gemeenschap dient te liggen. „Er zal een bestuur moeten komen, waarin de gehele gemeen schap vertegenwoordigd is en die ook verantwoording aflegt aan de gemeenschap. De Schouwburg moet een meer geïntegreerde rol gaan ver vullen in het culturele leven van on ze stad. En daarom dient de Schouw burg beschouwd te worden als een cultureel ontmoetingscentrum voor Jon-g en oud". Commentaar van de heer J. Rade maker, exploitant van het Schouw burgrestaurant: „Het is nu wel dui delijk dat zo'n avond hier niet thuis hoort. Trouwens, als je je ergens niet thuis voelt moet je er niet ko men." Auto geslipt Een in de richting St.-Laurens rijdende personenauto, bestuurd door H. W. V. uit Utrecht, is in een flauwe bocht van de Leliën- daalseweg met een snelheid van 90 kilometer in een slip geraakt. De auto belandde over de kop in een aan de overzijde van de weg staande be planting. De 29-jarige mede-inzitten de, mejuffrouw N. V. uit Domburg, liep een gebroken arm en een boven beenbreuk op en moest per ambu lance worden overgebracht naar het Gasthuisziekenhuis in Middelburg. De auto werd geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 31 januari a.s. zal de Goese dansgroep „KASPORGO" zijn twintigjarig bestaan vieren met een uniek optreden van een Roemeense muziek-, dans- en zanggroep uit Scornicesti. Op dezelfde dag zal van 15.00 uur tot 17.00 uur in Slot Ostende een receptie worden gehouden. Op woensdag 2 februari is er in de za len van Krijger aan de Beestenmarkt een besloten feestavond. (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL Op vrijdag 2 januari zal 's middags om drie uur de eerste vergadering worden gehou den van de raad in de nieuwe ge meente Reimerswaal. Tijdens deze bijeenkomst zullen de nieuwe wethouders worden geko zen en benoemd. Na de vergadering zal het gemeentebestuur een receptie houden om de bevolking de gelegen heid te geven kennis te maken met het nieuwe bestuur. Vergadering en receptie vinden plaats in „Ons Dorps huis" te Kruiniragen. Toen ik, bij toeval, het interview las in uw blad van 20 december j.l., wat uw verslaggever gehad heeft met de lieer drs. Houtepen, moest ik onwillekeurig denken aan hetgeen we geleerd hebben van prof. Rogier, die in zijn geschiede nis over het ontstaan van het pro testantisme, zegt dat gehele „ge meenten" van het katholicisme on gemerkt overgingen naar de nieu we godsdienst, daar de een of an dere pastoor op een gegeven ogen blik ketters begon te preken: de beminde gelovigen „tuinden" er in. Hetgeen de heer Houtepen, zelf ont slagen uit zijn priesterlijk ambt op eigen verzoek ons weet te vertellen over de verwerkelijking van de oecumene is eenvoudig ab surd! Ondanks zijn doctoraal schijnt hij eenvoudig niet logisch en zinde lijk meer te kunnen denken. Opzettelijk doet hij voorkomen of de éne Kerk ooit een compromis zal sluiten met welke andere leer dan ook: dit gaat eenvoudig niet, wil zij Christus niet als een leuge naar wegzetten. De heer Houtepen moet weten dat er twee zeer be langrijke zinnen staan in het Nieu we Testament: Ik zal met u zijn tot aan het einde der tijden waarmee Christus belooft zijn Kerk zonder dwaling door de wereldge schiedenis te loodsen, en: Gij zijt Petrus, dit betekent steenrots en op deze steenrots zal ik mijn Kerk bouwen. Hieruit volgt onmiddellijk dat al leen de katholieke kerk de enige ware kerk moet zijn. Daarom be staat er voor de Kerk slechts een soort oecumene: dat de afgeschei den bröeders terugkeren onder ge hoorzaamheid van de opvolger van Petrus, de plaatsvervanger van Christus. Die oecumenische dwaas heden, die. er in Breda plaatsheb ben, zijn ergerlijk en aanstootge vend, ook al gebeuren ze onder het goedkeurend oog van een bisschop aan wiens orthodoxie men met de dag meer kan twijfelen. Die zogenaamde intercommunie is de grootste larie en heiligschennerij die er bestaat! Waarom? Je gelooft in de tegenwoordigheid van Chris tus in de eucharistie of je gelooft dit niet. Als katholiek zal de heer Houtepen in elk geval moeten aan vaarden, dat het toch een sacra ment is, door Christus ingesteld, waardoor de priester en alleen de priester Christus tegenwoor dig kan stellen met ziel en li chaam, met zijn Godheid en mens heid onder de gedaante van brood en wijn. Verder weet de heer Houtepen zeer goed dat op de eer ste plaats de h. mis niet is de maaltijd, maar de hernieuwing van het kruisoffer, ook al beweren ze misschien aan de katholieke her' vormde universiteit van Nijmegen wel anders. Verder wil ik er ook nog op wij zen dat de uitspraken van het pas toraal Beraad van Kerken in Zee land, Noord-Brabant en Limburg een gruwel zijn voor de katholieke kerk. Overigens, als oecumenisch „Ex pert", moest de heer Houtepen toch ook weten dat door Vaticanum II elke intercommunie tussen de ka tholieken en protestanten verboden is. NIJMEGEN P. Dr. A. Janssen, ofm conv. (Drs. Houtepen is niet ontslagen uit zijn priesterlijk ambt. Hij heeft op eigen verzoek dispensatie gekre gen van de celibaatsverplichting. Dit houdt in het opschorten van een aan priesterlijke ambtsfuncties, zoals het voorgaan in de eucharis tie. Van andere pastorale functies, zoals de prediking, is hij echter geenszins uitgesloten. Dit is de nor male gedragslijn die in dergelijke gevallen door het bisdom wordt ge volgd. Voorts distantiëren wij ons na drukkelijk van de volkomen onge nuanceerde en beledigende wijze, waarop inzender zijn kritiek meent te moeten spuien. Red.). Nu pers, radio en t.v., zoals de tra ditie dat wil, rond de jaarwisseling doende zijn het voorbije jaar nog eens in vogelvlucht te overzien valt met een ontmoedigende duidelijkheid op hoe onrustig onze wereld is. Viet nam, Biafra, grensconflicten tussen China en Rusland, de dreigende si- j tuatie in het Midden-Oosten, stakin gen in Italië, het kapen van vliegtui gen, voor enige dagen op de achter grond gedrongen door de sensationele vaart van de vijf snelboten, het zijn allemaal conflicten - en de opsom ming is niet volledig - of gevolgen van conflicten, die nitzichtioos schij nen. En er mee praten kun je ook niet", stond er in De Stem te le zen. Weet u in welk verband dit werd gezegd? Kwam die uitlating voor in een verklaring van minis ter Luns over Biafra? Of in een interview met de Franse minister van buitenlandse zaken Schu- man over het kapen van snelbo ten? Of hebt u het kunnen lezen in een van de stripverhalen in onze krant 1 minister Luns 2 minister Schuman 3 stripverhaal. Omdat De Stem op Nieuwjaarsdag liet verschijnt komt vandaag ook de v ierde vraag van deze week. Ook die houdt verband met de onrust in de wereld. Maar meer nog met een an- ler verschijnsel; het groeiende aan tal vrouwen, dat op het politieke we reldtoneel voor het voetlicht treedt en zelfs, zoals in Israël (Golda Meir) en India (Indira Ghandi) aan het hoofd van de regering staat. Of re gelmatig in het nieuws komt door haar strijdbaarheid zoals de Noord- Ierse Bernadette Devlin. Een van deze vrouwen heeft in mei van dit jaar verklaard „vóór een socialistische republiek te zijn". Wjj zouden graag van u we ten wie van deze drie vrouwen dat heeft gezegd. 1 BernatWte Devlin 2 Golda Meir 3 Indira Ghandi. Het wordt hoog tijd dat de °yer" heid een regeling treft waardoor hplasting-vriie voet omhoog gast, omdatA.OW-trekkers anders over 1969 (dus in 1971) een aanslag krij gen voor de inkomstenbelasting. De le belasting komt voort uk de A.O. W.-verhoging van dit jaar (1969), aangevuld met de extra uit kering van f 65,- (voor gehuwden) of f 45,- (voor ongehuwden). Ook al wordt er rekening gehouden met de beiaardenaftrek en f 150.- zogenaamde de'1 verwervingskosten,, toch zal men als er geen verandering komt, in komstenbelasting moeten betalen. A O W.-trekkers, weduwen en inva liden zouden ook van gemeentelijke belastingen vrijgesteld moeten wor- St" WILLEBRORD L. GABRIëLS De voorbereidingen voor de verlrie- zingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden zijn reeds in volle Bang, doch wat willen de diverse po litieke partijen doen aan het oplos- sen van de woningnood. Zaterdagavond jl. besteedde de actualiteitenrubriek van de VARA weer eens aandacht aan dit urgente probleem. En het is een probleem. Allereerst ligt de normbepaling van Minister Schut verkeerd, deze wil er n.l. van uitgaan dat 17 pet van het bruto-inkomen besteed moet worden aan de huur. Deze norm vind ik met erg sociaal te noemen, want 17 pet. van het bruto-inkomen betekent nog altijd beduidend meer dan het loon. dat men ter besteding heeft n.l. het netto-loon. Om dit met een voorbeeld duideujK te maken, men verdient 800,- bru to per maand (d.i. plm. 185,- per week) dan zou men volgens de nor- men van Minister Schut aaai huur op moeten brengen 136,- per maand (d.i. plm. 31,- per week). Dit terwijl men in bovenstaand ge val toch rekening moet houden met maar een besteedbaar inkomen van 600,- per maand (d.i. f 138,75 per week) Wat dus betekent dat men vol gens de normen van Minister Schut na aftrek van de huur overhoudt om van te leven, dus zoals elektrici teit gas en water, verzekeringen, zakgeld e„ verder het levensonder houd 464,. per maand (d.i. f 10 l,ia per week). Met bovenstaande wil ik aantonen hoe onjuist de norm van 17 pet van het bruto-inkomen is. Men moet m.1. niet uitgaan van de norm bruto loon, doch van het netto-loon, dit is immers het bedrag dat men ter be- stedinê voor levensonderhoud be schikbaar heeft. Het zou al een heel andere verhou ding geven als men de norm van 17 pet zou handhaven, doch dan van het netto-loon. In bovenstaand voor beeld zou men dan komen aan huis huren van f 102,- per maand resp. 23,60 per week. Met het noemen van deze bedra gen komen wij aan de vraag, zijn er woningen van deze prijs beschikbaar. Dan moet men keihard constateren, dat deze er maar sporadisch zijn, doch niet beschikbaar voor mensen die woningen zoeken. De huizen, die thans opigeleverd worden zijn zo hoog in huurprijs, dat deze voor gewone mensen niet betaal baar zijn, want wie kan er tram een gewoon loon een huur opbrengen van minimum 200,- per maand (d.i. plm ƒ46,- per week). In bovenstaand voorbeeld heb ik ee-n bedrag aangehouden van 800,- per maand, 'n bedrag dat door velen enigszins wordt overschreden, doch door nog velen niet of nauwelijks be reikt wordt. Denken wij hier maar eens aan de minimumloners, de bejaarden met AOW en AWW uitkeringen met of zonder aanvullend pensioen, de vele jonge mensen die willen gaan trou wen en niet aan betaalbare woon ruimte kunnen komen, omdat zij zich geen huren kunnen permitteren van 200,- of meer per maand, doch door de reserve aan huurhuizen vaak ge dwongen worden zulk een zware last op zich te nemen met alle consequen ties van dien. Mijn slotvraag is met het oog op de komende verkiezingen, welke po litieke partij bindt de kat de bel aan- Want moeten de huren nu werke lijk zo hoog zijn of kunnen de huizen, die vaak gebouwd worden met een grote dosis aan overheidssubsidies, niet goedkoper in huur zijn. Wie durft de verkiezingen in te gaa,n om waar te maken, dat de huren van enorme voorraden huizen geen 200,- of meer bedragen, doch slechts een huur van 100,- a 150,- per maand. Dit zou de oplossing kunnen beteke nen van een groot sociaal probleem, dat de laatste jaren onze zgn. wel vaartstaat plaagt. BREDA W. V. R. (Van een onzer verslaggevers) GOES Dr. J. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor Die ren in de urovincie Zeeland, zal op tonderdag 8 januari a.s. een lezing ïouden met als onderwerp „Indus- 'rie en Landbouw" Hij zal dit doen '-lidens de algemene vergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in de Brasserie, Lange Delft te Middelburg De bijeenkomst be gint om 10.00 uur. Op deze verga dering zal ook spreken drs. O. 3. H. Oevos over hel onderwerp „Marekse ziekte en leucose".

de Stem | 1969 | | pagina 7