Luchtverontreiniging Sloe varieert seizoensgewijze Stadhuis Terneuzen de kouwe grond van I MAXIMUM: MEI, MINIMUM: WINTER ZLM: „Waarschijnlijk twee dingen door elkaar gehaald" Provincie speelde het tweede bedrijf nstuif zeeland Nieuwe politieke groepering in Terneuzen 24.000 KUIKENS KOMEN IN VLAMMEN OM Automatisch internationaal telefoneren medio 70 mogelijk ■Leurse trein Aededeling aan onze abonnees Commentaar Geen antwoord maar een veto WELKE STOFFEN? DITIE VOOR ZEFLAND vacuüm IAI MA neerslag Kans op Kroon verwerpt bezwaren tegen conservenfabriek in Baarland Deelnemende partijen aan raadsverkiezingen Zeeuwsch-Vlaanderen 5? Boeiend Ei Kernenergie Terugblik VAN MENSEN DINGEN EN DADEN DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 onzer verslaggevers) EUR Dinsdagmorgen er half acht is de acht- mejuffrouw J. M. p it Etten op een onbevei- re g in de Kattenstraat ij haar bromfiets onder de ioosendaal naar Breda ge. meisje was op slag dood. bekende oorzaak is overweg opgereden toen aantocht was. De trein een half uur vertragb» rarsreceptie Vrijdag het gemeentebestuur van mnds om zeven uur een receptie houden. donderdag 1 jan. Zoom 8.57 en 21.28, 8.23 en 20.53 nmelen 11.33 en 0.18 7.57 en 20.25 7.28 en 19.55 ge 8.47 en 21.18. 2 januari. i Zoom 9.48 en 22.28 t 9.17 en 21.52 mmelen 12.30 en 1.22 8.52 en 21.24 8.23 en 20.55 ïge 9.38 en 22.18. krant van 6 december wij U reeds dat de nementenadministratie januari 1970 mede ge- aal gaan worden m.b.v. nputercentrum. and hiermede willen wij naals vriendelijk verzoe- willen wachten met be- van de maand januari, ievelijk het eerste kwar- 70, tot het moment waar- ij een kwitantie aange- an krijgt ij een stortingsacceptgiro- ;t ontvangt. U een machtiging afge- heeft voor periodieke/ jtische overschri|vmg is at geheel uitgesloten dar malig) toch een stortings girokaart ontvangt. U ge- deze kaart terzijde te leg- echter onverhoopt auto-1 e afschrijving niet plaats- bi nnen de eerste drie I van het kwartaal, dan ken wij U beleefd alsnog s kaart gebruik te willen Tevens dient U dan con- o te nemen met onze ad-1 ratie (1st. 49). medewerking in dezen I ten zeerste op prijs ge- n wij U er tevens nog op leren dat de abonne-1 prijs (landelijk) verhoogd treft het gewijzigde tarief in dit blad aan. NAMENS DE ADMINISTRATIE De „studiegroep Oosterschelde" vertoont het typisch Zeeuwse kenmerk van vasthoudendheid. Tot aan het moment dat de laatste be tonblokken in het sluitgat van de Oosterscheldedam vallen, zal de stu diegroep wijzen op het haars in ziens noodlottige van de afsluiting van deze zeearm. De vraag of de studiegroep daar mee realistisch handelt kan buiten beschouwing worden gelaten. Zij meent hef te moeten doen en be roept zich op andere gevallen in de historie dat zaken hopeloos schenen en profeten in eigen land aan de paal werden genageld, waarna hun postuum gelijk geen zin meer had. Wij willen slechts wijzen op hef proces van negatief-futuristisch den ken dat in ons land en in onze pro vincie volop aan de gang is met be trekking tot de industrialisatie, maar dat zich niet bemoeit met de Ooster schelde. De gevolgen van industrialisatie voor het milieu kunnen niet diep ge noeg worden doorvorst, zo vindt iedereen die het serieus met de le venskansen van ons nageslacht meent. Het verzoek van de Studie groep Oosterschelde aan de over heid om, in het licht van nieuwe kennis, te onderzoeken wat afslui ting van deze zeearm onder meer voor het milieu betekent, wordt niet ingewilligd. De reden: „De afslui- tingswerken zijn al begonnen". Dit is geen antwoord maar een veto. Zelfs half-gedane zaken schij nen geen keer te kunnen nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De neerslag van bepaalde stoffen die factoren in het totaal aan luchtverontreiniging in het Sloegebied vormen, vari eert seizoensgewijze. Een onderzoek van het instituut voor gezond heidstechniek TNO, over de periode van juli 1968 tot juli 1969 heeft dit aan het licht gebracht. Volgens de metingen op drie punten, name lijk in Borssele, Nieuwdorp en Oost-Souburg ligt het maximum van de stofneerslag in de periode rond mei en het minimum in de winter maanden. De metingen zullen worden voortgezet. Volgens de uitkomsten van het on derzoek is er geen gevaar voor cor rosie door met het regenwater of op andere wijze neerdalende stoffen in het Sloegebied. De maatstaf die men hanteert om aan te geven wanneer corrosie kan gaan optreden, is 300 mg van diverse stoffen per vierkante meter per dag Op de verschillende meetpunten werd nauwelijks de helft van die concentratie gemeten. Een vergelijkend onderzoek over twee meetjaren heeft ook gegevens opgeleverd over de toename, aan wel de afname van bepaalde verontreini gende stoffen in het gebied rond de 3 meetpunten, welke het industrie complex rond de Sloehaven marke ren. De totale neerslag aan stof steeg op het meetpunt Nieuwdorp met 26 en op het meetpunt Borssele met 18 procent. Voor de opgeloste stof (in regenwater) steeg het kwantum in Nieuwdorp met 22 en in Borssele met 25 procent. Deze gegevens volg den uit een vergelijking met de meet resultaten over 1967-1968. De seizoen variaties, waarvan hierboven sprake was, zijn hierin verwerkt. Het instituut voor gezondheids techniek heeft ook aparte tabellen gemaakt voor bepaalde chemische stoffen die worden aangeduid als „luchtverontreinigers". Chloride. Een daling van 60 procent op het meetpunt Nieuwdorp en van 48 procent op het meetpunt Borssele. Fluoride. Een daling met 33 procent in Borssele en een gelijk gebleven percentage in Nieuwdorp. Onopgeloste stof In Borssele een stij ging met 13 procent en in Nieuwdorp een stijging van 1 procent. Nitraat: Een daling-van 16 procent Fruittelers leggen premieregeling voor rooien verkeerd uit 4} VOOR ZUIDWEST NEDEBLM® nementsprijs 14,75 J* artaal (excl. 50 cent inl osten): f 5,10 per rmatd :1. 7 cent incassokosten;. ONKANTOREN 5T: Steenstraat 14, 01140-3751 (3 lijnen) Kloastraat 1, 01100-8030 (3 lijnen) 3HTEN OVER 1R61116 antooruren tel 01töO-55S ïdton-Zeeland) en 01158-1940 (Z-Vlaanderen ACTIE ZEELAND: Koopman (011»0"743" athus 116 Middelburg 1 merend redacteur wsch-Vlaanderen. van Berkel (01150-4866 cteui UZ-Vlaanderen- Verlind (01140-3447) cteui Kanaalzone en euzen rn A Schel) (0115Ö-48® redacteur W Z.-Vlaan^re van Dam (01170-2096) cteur Zuid-Beveland en ïeland Robesin (01100-8030) tredactie Zeelf"d,:=s.l367) van Üeursen (Olio»' journalist Zeeland: r de Boer. Trumanlaan tel 'LOfTATIE ADV.: ?cteui Zeeland: ^jii K M de Jong <011™. t en O Z Vlaander -»qi) de Bakker fOllSO- burg en W.Z.-Vlaanderen Bogers (01170-28. aalzone en Tcrneuz j224) Schieman, Axel (OU» cheren en Zuid-Be Menu (01100-8030) (Van een onzer verslaggevers) GOES De georganiseerde I fruitteelt in Zeeland is opgeschrikt door een verkeerde interpretatie van de Nederlandse rooipremie- regeling. Een nieuwe voor Ne derland ongunstiger regeling in EEG-verband zou in januari van kracht moeten worden, maar de algemene verwachting is, dat het nog wel langer zal duren. (ADVERTENTIE) ^4T|T|T4 in cijfers ge- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Aanhoudend Winterweer met toenemende kans op neerslag. Weersvooruitzichten nuddeld over Nederland. 2 ttf donderdag: aantal uren zon: l j m'n--temp.: 5 of meer graden E onder normaal; max.-temp.: 6 of "leer graden onder normaal; kans op f0". o-°Se Pe™de van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel I tu-pjtg etmaal: 90 procent. t i j yijdag: aantal uren zon: 0 i j m'n-"tcmp.: 2 of meer graden on(ter normaal; max.-temp.: 2 tot 8 I graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: I procent; kans op een geheel droog etmaal; 40 procent. In de krant van gisteren maakten wij er melding van, dat het hoofdbe stuur van de Nederlandse fruitte lersorganisatie ontdekt had, dat er altijd eeii misverstand heeft geheerst met betrekking tot de huidige rooi- premieregeling. Deze ontdekking komt te laat, omdat de fruittelers maar tot 31 december dit jaar aan vragen konden indienen om in aan merking te komen voor de premie van f 2000,- per hectare als zij voor 1 mei 1970 hun boomgaarden gekapt zouden hebben. Gebleken is nu, dat wel de subsi dieregeling op 1 mei 1970 ophoudt te bestaan, maar dat de uitgegeven pre miebeschikkingen een jaar lang gel dig zijn. Dit betekent dat een fruitte ler die voor 31 december een aan vraag zou hebben ingediend, ook nog na het volgend oogstseizoen zijn bo men had kunnen rooien. De mensen, die nu een premieaan- vraag hebben ingediend, voelden zich duidelijk gebonden aan de da tum van 1 mei 1970, waarop zij (zo werden zij voorgelicht) hun bomen uit de grond moesten hebben. Zo werd immers de regeling overal ge ïnterpreteerd. Nu is geconstateerd, dat de aflopende subsidiebepaling door allerlei misverstanden foutief is uitgelegd, wordt in fruitteeltkrin gen ernstig betreurd, dat een groot aantal fruittelers geen aanvraag heeft ingediend, omdat zij niet onder druk wilden staan van de datum 1 mei 1970. Het gaat hier om degenen, die lie ver de kat nog eens uit de boom wilden kijken en zich nader wilden beraden over de situatie in de fruit teelt. De heer A. van Oosten van de af deling tuinbouw bij de maatschappij tot bevordering van land- en tuin bouw in Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) in Goes gaf ons als commen taar over deze zaak: „Er is mijns inziens sprake geweest van een ver schil in interpretatie. Twee dingen zijn waarschijnlijk door elkaar ge haald. Hoe dat komt, is nog niet pre cies te zeggen. Ik geloof overigens niet, dat je kunt spreken van een blunder ot een fout. Het is alleen jammer dat een groot aantal men sen geen aanvraag heeft willen in dienen, omdat ze dachten dat hun bo men voor 1 mei 1970 gerooid moes ten zijn' De heer Van Oosten zei te ver wachten, dat de standsorganisaties stappen zullen ondernemen om de sluitingsdatum voor premieaanvra- gen op te laten schuiven met min stens een maand. in Borssele en van 12 procent in Nieuwdorp. Stofneerslag: Een daling van 1 pro cent op het meetpunt Oost-Souburg, een daling van 16 procent in Nieuw dorp en een stijging van 400 procenl (\j in Borssele. FosfaatEen stijging van 600%op het meetpunt Nieuwdorp. Het fluorgehalte is op het meetpunt Oost-Souburg vijfvoudigd. Do waarschijnlijke zaak daarvan is het vervoer van slakken, afkomstig van Hoechst-Vlissingen, over de weg en het lossen van deze slakken aan de loswal te Souburg, op slechts 100 meter van het meetpunt. Dit lossen heeft enkele maanden geduurd. In het vervolg van het onderzoek naar de luchtverontreiniging zal het IG-TNO ook gaan rapporteren ovei de toeneming van zwaveldioxyde in de lucht en over het standaard-rook- gehalte. Voor de metingen in het Sloege bied is gebruik gemaakt van neer- slagvangers, waarmee de hoeveel heid stof dat met het regenwatei neerdaalt wordt gemeten en vari „Luikse" bollen, waarop het stof dat vrij in de lucht rondzweeft zich vast hecht. BAARLAND De kroon heeft een aantal beroepen tegen de vesti ging van de n.v. Speyer Brothers en Van der Vijver uit Rijnsburg ver worpen. B. en w. van Baarland had den het bedrijf vergunning verleend voor het oprichten van een conser venfabriek aan de oostzijde van de Oude Dierikpolderweg 1. De meeste van de bezwaren te gen de vestiging heeft de kroon niet ontvankelijk verklaard. Er bestaat namelijk weinig of geen gevaar dat de vestiging stank- of lawaaihinder met zich meebrengt. Ook het op 800 meter afstand gelegen recreatieoord Scheldeoord zal weinig last van ver ontreiniging hebben. Mocht er toch verontreiniging op treden, dan kan er ingegrepen wor den door middel van een aantal voor waarden, die de kroon aan de vesti ging heefi verbonden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen is een nieuwe groepering opgericht die zal deelnemen aan de komende r i ds- verkiezingen onder de naam „Ker- neuzen) 70-2000". De groepering heeft zich in een brief tot de bevolking van de stad Terneuzen gewend waarin zij haar verontrusting uitspreekt over de vaststelling van de kandidatenlijsten der politieke partijen voor de nieuwe gemeente Terneuzen. Gesteld wordt dat het aantal kan didaat-raadsleden uit Terneuzen-stad belangrijk lager ligt dan die uit de plaatsen die bij Terneuzen worden gevoegd door de gemeentelijke her indeling, t.w. Biervliet, Hoek en Zaamslag. Daarbij wordt gewezen op de volgens „T(erneuzen) 70-2000" scheve verhouding tussen het aantal kandidaten uit de stad Terneuzen en dat van de andere woonkernen. Terneuzen zou met zijn 21.000 in woners slechts tien zetels in de nieu we gemeenteraad kunnen bezetten te gen dertien van vertegenwoordigers uit de andere kernen, die te zamen 9000 inwoners tellen. Als initiateifne- mers van de oprichting van de nieu we politieke groepering worden ge noemd de heer F. H. M. de Meijer, directeur van de scheepvaart- en ex peditiemaatschappij A. de Meijer nv, de heer J. Pannevis, directeur van de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij, de heer H. de Vriend, advi seur en de heer W. Muller, direc teur van de sleepdienst W. Muller. „T(emeuzen) 70-2000" wil een stuw- groep zijn om Terneuzen als woon-, haven- en industriestad op een hoger plan te brengen. Men acht een sa menwerking met de bestaande poli tieke partijen zeer goed mogelijk. (Van onze correspondent) TILBURG Dinsdagmorgen brak brand uit in een loods van het kui- kenfokbedrijf van de firma Van Meerendonk aan de meest oostelijke rand van Tilburg nabij het Bakse ven. Juist de vorige dag waren 24.000 kuikens aangevoerd. Zij zijn alle in de vlammen omgekomen. Vermoed wordt, dat een defect aan de verwarmingsinstallatie de brand heeft veroorzaakt. Het ge houwtje, bestaande uit metselwerk, hout en asbest ging geheel verlo ren. Ook een partij hooi viel aan de vlammen ten offer. Het bedrijf was verzekerd. Omtrent de hoogte van de schade verkeert men nog in het onzekere. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Aan de komen de gemeenteraadsverkiezingen in de acht nieuwe gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen de vol gende politieke partijen aan de strijd om de raadszetels deelnemen. Zoals bekend hebben deze verkie zingen op 25 februari a.s. plaats. Terneuzen: CHU, Boerenpartij, A RP, CPN, SGP, KVP, D'66, PvdA, Verenigde Christelijke Partijen, GP V en Terneuzen'70-2000. In Hontenis- se en Hulst: Boerenpartij. Axel: Gemeentebelangen, Christelijke Pro testantse Lijst, ARP, KVP, PvdA en Algemeen Belang. In Oostburg: SG P, PPR, D'66, VVD, KVP, PvdA, C PN en Protestants Christelijke Groep (CHU - AR). In Sas van Gent: Gemeentebelang, PvdA, Boe renpartij en de Confessionele Groe pering Sas van Gent, Westdorpe, Philippine. In Sluis: PvdA, Algeme ne Vrije Katholieke Lijst en Ge meentebelangen. Zogenaamde „vrije lijsten" (zoals in Hulst) behoeven op de gemeentesecretarie niet geregi streerd te worden. In district Goes (Van een onzer verslaggevers) GOES Alle abonnees in het technisch district Goes, waarvan de netnummers beginnen met OU zullen medio 1970 rechtstreeks kun nen telefoneren met België, West- Duitsland, Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Voor de abonnees in de sectoren Goes en Kruiningen bestaat reeds de mogelijkheid om rechtstreeks te bel len met België, West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië. De aangeslotenen in de sector Terneu zen kunnen automatisch met België telefoneren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om begin 1970 de secto ren Hulst en Oostburg te koppelen aan het automatisch internationaal telefoonverkeer met België. In verband met een voorgenomen wijziging van het grenstarief met België en de daarmee samenhangen de ingrijpende veranderingen in de technische apparatuur, zal dat pas in de helft van volgend jaar mogelijk zijn. Gelijktijdig zal dan het volauto matisch telefoonverkeer met West- Duitsland (tariefzone 1 en 2), Frank rijk en Groot-Brittannië in dienst worden gesteld. Ook de sectoren Middelburg en Zierikzee zullen dan worden toegelaten tot het recht streeks internationaal telefoonver keer. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bouw van het nieuwe stadhuis in Terneuzen is bo ven de „kouwe grond" gekomen. Met het storten van de keldervloer is men grotendeels gereedgekomen. Op het ogenblik ligt het werk stil in ver band met de vorst. In veel opzichten is 1969 te ver gelijken met het tweede bedrijf van een toneelstuk. De personages en de problemen die zij vertegen woordigen waren in het eerste be drijf al aan de toeschouwer voor gesteld maar nu beginnen de dingen te gebeuren. Af en toe is er ;en acteur die zijn rol nog even naleest, terwijl anderen achter de coulissen een speelscène opnieuw -epeteren en er gauw nog wat aan veranderen, maar het staat vast dat er aan de intrige van het ge- deel weinig of niets meer veran derd kan worden. Of de zaal zal juichen of fluiten, als het stuk is opgevoerd (wanneer?, in 1975, 1980, 2000?) kunnen wij niet voor spellen. Het stuk heet: „De ontwikkeling van Zeeland". Het spel is geschre ven door velen, maar wordt door slechts enkelen op het voorplan gespeeld. U vindt delen van het spel in de bijna honderd rappor ten, studies, referaten, inleidingen, beschouwingen, commentaren, die ,n 1969 aan „De ontwikkeling van Zeeland" zijn gewijd. En dan spre ken wij nog niet eens van de ein deloze reeks markante redevoe ringen, harde kreten en bewogen toespraken die gewijd waren aan wat wij gemakshalve „Delta-pro blematiek" zullen noemen, doch die niet uit Zeeland zélf kwamen maar uit Rotterdam, Gent, Ant werpen, Zeebrugge, Den Haag en zelfs uit Delfzijl, Utrecht en an dere plaatsen. Het stuk „De ontwikkeling van Zeeland" trekt nationale aandacht. Het is zelfs als fragment uit een nog groter spel te beschouwen: ruimtelijke ordening en economi sche ontwikkeling van Nederland. Het tweede bedrijf van „De ont wikkeling van Zeeland" was boei- ;nd genoeg. Wij laten de belang rijkste spelmomenten de revue nog eens passeren en oordeelt u dan zelf: De provinciale staten gingen akkoord met een fusie van de PZEM en de ZEGAM, die weldra pok echt een feit zal zijn. Stroom en gas in één hand. De Baalhoek-onderhandelingen zijn begonnen. Of daarbij nu wel of niet de inpoldering (en indu strialisatie) van het land van Saef- tinghe betrokken worden: in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is men rechtop gaan zitten. De commissie „Zeehavenover- leg" „geleid door ir. Posthumus) is geïnstalleerd. De naam van de voorzitter duidt er op, dat men eigenlijk postuum aan het wer ken is geslagen, maar beter laat dan nooit. Zeeland bereikte meer dan 300.000 inwoners, na eeuwen van langzame vergrijzing en expulsie. De zoetwaterfabriek in Terneu zen is met veel lawaai beginnen te draaien. Wij mochten opeens hardop praten over een vaste oeververbin ding. Minister Bakker noemde zijn voorkeurtracé: Kruiningen-Perk- polder. Het provinciaal bestuur had de toekomstige verbinding lie ver bij Terneuzen gezien, maar als men daaraan zou vasthouden komt het nooit voor de Bakker. Het regende nota's die betrek king hebben op het welzijn: over de jeugd, over de sport, de cul tuur, de bejaardenoorden, de so uaal-medische zorg kortom het kon niet op. Samen vormden zij de sociaal-culturele ontwikke- lingsschets, die in Provinciale Sta ten is aanvaard. Het tracé voor de Oosterschel dedam werd vastgesteld. De oes ters en mossels zingen hun zwane- zang. De Noorse fabriek „Elopak" be gon met haar produktie in Ter neuzen. De Zeeuwse watervoorziening (een drama apart) is eindelijk uit het slop gekomen, doordat va dertje Staat bijspringt. Voorwaar de van één provinciaal waterlei dingbedrijf. En ook dat is in prin cipe rond gekomen. Het Rotterdamse plan 2000- plus kwam van de pers. Ontvangst in Zeeland: minnetjes! Het Franse aluminiumbedrijf °échiney besloot zich in het Sloe te vestigen. Er scheen geen vuiltje aan de luchtDat hebben we dan gemerkt! Eind 1969 wist nie mand meer of Péchiney nu in het Sloe of in het Slop terecht was gekomen. Uit de luidsprekers klonk in 1969 voor het eerst „stereo uit Zee land", via de tv/fm zendtoren in e De toneelgroep „Proloog" maakte zijn voornemen tot binding aan Zeeland bekend. Heel pro-lo gisch. Commissaris Van Aartsen stap- :e van het eerste kievitsei af. Eén tievit méér in Zeeland, maar een uaditie minder. Het streekplan W.-Zeeuwsch- Vlaanderen kwam „rond" bij de Staten. Het Havenschap Terneu zen (a.i.o.)-betekent: altijd in op richting, kreeg ook de zegen van provinciale staten. De herindeling van gemeenten op Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen werd door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het wetsont werp betreffende Zeeuwsch- Vlaanderen was rijk versierd met amendementen. De woonruimtewet in Zeeland kon buiten werking worden ge steld. Er werd uranium opgegraven m Haamstede. Op het aindere punt van Schouwen-Duiveland, in Zie rikzee, ontplofte een ouderwets explosief: kruit dat in een „lege" zeemijn zat. Enkele spectaculaire branden mogen ook niet worden vergeten, (n Hulst stichtten inbrekers brand in het warenhuis van Wilking. Ge volg: twee doden en een ernstige verminking van de binnenstad. In Middelburg werd de rechtbank in brand gestoken. Een hete daad. Praktisch de gehele koninklijke familie heeft Zeeland bezocht. Wij hebben ook weer heel wat minis ters mogen ontmoeten. De vooruitzichten op nieuwe veerboten verbeteren met de dag. Behalve over „Prinsesseboten", zullen we straks moeten spreken over de „Prinsjesvloot". In elk ge val zit er een derde dubbeldekker in de pen. Fabrieksuitbreidingen zijn er genoeg. We noemen er maar een paar: bij Hoechst-Vlissingen, bij ,De Schelde" (Vlissingen), bij de NSM (Sluiskil), bij Dow-chemical (Terneuzen) en gaat u nog maar even door. En dan valt de grote klap: In het Sloe zal een kernenergiecen trale worden gebouwd. Bovendien komt er een conventionele cen trale. Het Zeeuwse fruitcorso (een smakelijke traditie) viel niet ver van de fruitboom. Met andere woorden: het was huilen in de boomgaard. Corso van de baan. Na het haringwormpje van ja ren geleden, was daar opeens de mosselbacterie, die Yerseke en alle schelpdierenvrienden de schrik in Ie benen joeg. De Terneuzense raad keurde de bouw van een nieuw stadhuis goed. De kwaliteit van de vakantie verblijven werd in het zonnetje gezet, na een spectaculair heen gaan van de VVV-directeur in Haamstede. De Zeeuwse stromen kregen, evenals het Veerse Meer, sen slechte reputatie doordat een zestal Belgische watertoeristen jammerlijk om het leven kwam. Het Zuidlandtheater in Terneu zen opende zijn deuren. Laten we wel wezen: dat is een stuk wel zijn. De beeldende kunstenaars roer den zich hevig in 1969, evenals de ieugd, de milieu-deskundigen en de kiezers, die bij de raadsverkie zingen in Zuid-Beveland lichtelijk naar links zwenkten. De sporthal in Hulst (tien jaar geleden waren die dingen nog dro men) werd in gebruik genomen. Schaalvergroting doet zich op veel manieren voor. Zeeland be sloot tot vorming van één (r.-k.) dekenaat. Enzovoort, enzovoort Je kijkt aan het eind van. een iaar alleen maar achterom, ten einde moed te scheppen voor de tocht voorwaarts. Nu er twee cij fertjes tegelijk op de kalender ver springen, mag verwacht worden dat dit ook op de kilometerteller die de ontwikkeling van Zeeland registreert, zal gaan gebeuren! Middenstanders zijn vaak bijzonder bedreven in het bedenken van aanprijzingen. Een caféhouder in Terneuzen vestigt met dit bord de aandacht op de kwaliteit van zijn koffie en op die van zijn Ge vulde Heer", die hij er hij serveert.

de Stem | 1969 | | pagina 3