Al eerder boten uit Cherbourg gekaapt Spooksmaldeel bijna „thuis"' PRIJZENSLAG PANTY-NYLONS IN JANUARI FISCUS BETAALT DEEL VAN BRUILOFT December: populaire trouwmaand Döpfner onderzoek naar moord Indianen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND FRANSE REGERING OVERLEGT VANDAAG EE STEM Verkaveling Rijsbergen resoluut afgestemd >U N.V. Rampbrigade krijgt bezoek andaag in Twee doden op Mactra RADIO DE KOCK editie voor weerbericht Op de drempel Vertrouwen Eigendom Lid van Les Compagnons overleden ND NOOR IN BRAND Noor is nachtrust 22 )ing van ons its voor iputer, welke erkeer in ge- ad resserings- correctie van theoretische m telex-sectie ijkheid van de deze functie egen een zeer aar) met enige spondentie En- strekt na telefo- 109e jaargang no. 26314 ZEELAND Directeur: Dr. W. A- J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 felefoon 22341. Postgiro 1114111 woensdag 31 dec. 196-9 Kans op sneeuw Wolkenvelden met een karts op lichte sneeuwbuien. Matige 1ot lichte vorst. Matige tot krachtige oostelijke wind. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14. TEL. 3751 Twee luchtopnamen van de kanonneerboten in de Middellandse Zee. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/TEL AVIV Volgens verwachting arriveren vandaag de vijf kanonneerboten, die in de kerstnacht de haven van Cherbourg uitslopen, in een Israëlische haven. Sommige maritieme deskundigen hielden het er op dat de snelle scheepjes reeds in de afgelopen nacht onder dekking van de duisternis - in Haifa of een andere Isra ëlische basis zouden binnenlopen. K 291 Het meest teleurstellende van elk nieuwjaar is, dat het nooit nieuw is. De drempel tussen 31 de cember en 1 januari is volkomen j kunstmatig. De vorst bijvoorbeeld trekt zich van klokke twaalf heel weinig aan. Maar tijd en duur zijn nu een- I maal rare dingen. De mens zou [onmogelijk kunnen leven zonder de tijd te markeren en die wonderlijke mijlpalen (toe maar) te gebruiken [tot bezinning op zin en onzin van 1 het bestaan. In dit licht bezien staan we nu bij een mijlpaal met een gekleurde rand. De jaren zestig liggen achter [ons en een nieuw decennium be- [.gint. Een terugblik geeft weinig reden [tot juichen. We hebben het niet zo [best gedaan. Met Kennedy en Mar- tin Luther King stierven grote sym- [bolen van vrijheid en vooruitgang. [En het geweld, overal ter wereld, kan de gedachte wekken dat er voor hun idealen ook geen ruimte meer is. Vietnam raast door, voor Biafra is er [weinig uitzicht, de Tjsechen voelen (de duimschroeven steeds pijnlijker I en degenen die blank en zwart wil len blijven scheiden, zijn allesbehal- ve door ervaring wijs geworden. En [intussen hebben we, dank zij de [computers, de maan al ongeveer [ingelijfd. Uit de samenhang van deze con- dateringen springt een sombere [waarheid naar voren. En wel deze; dat ook de cascadische ontwikke- van techniek en wetenschap de nenselijke natuur maar weinig [heeft kunnen veranderen. Hef is niet prettig om met die gedachte de |aren zeventig in te gaan. Maar wel kan ze ertoe dwin gen aan het protest, aan de eerlijke en ongeduldige wil tot verandering neer dan ooit en ongeduldiger dan aandacht te schenken. Want er 'zullen dingen moeten veranderen en ze zullen snel moeten verande ren, wil ons niet het verwijt treffen dover tien jaar, over twintig jaar?) dat we de wereld onleefbaar heb- pen gemaakt. Zelfgenoegzaamheid waarschijnlijk de gevaarlijkste mo derne ondeugd; ook de agressieve Zelfgenoegzaamheid waarmee som migen aan hun privé-opvattingen peuwigheidswaarde trachten te ge- pn. Overigens zou het verkeerd zijn e onderschatten wat er in de zesti- por jaren aan positiefs is gebeurd. Pe wijze waarop de mens zijn recht 1 eigen mening en eigen verant- Jyoordelijkheid is gaan opeisen kan poor de toekomst grote gevolgen rebben. Het gezag, politiek en reli gieus, mag er door gedevalueerd i'in, de eerlijkheid en waarachtig heid hebben er zeker door gewon den. En wie zou dit onbelangrijk ^urven noemen? We mogen elkaar, ondanks alles jpch weer wel een gelukkig nieuw- "tr toewensen. Maar laten we het n. op deze markante drempel, [rel doen met gedachten die verder piken dan de eigen vertrouwde ge meenschap, die immers onmogelijk een eiland kan zijn voor ver late romantici. Gisteravond werd uit Kreta ge meld dat de schepen dit eiland in middels waren gepasseerd. Volgens Griekse marine-autoriteiten zou de spookvloot, die nu al sinds zondag avond de aandacht van de hele we reld gevangen houdt, gemakke i a tegen de morgen van vandaag a»n Israëlische haven kunnen bereiken. De Egyptische marine en strijd krachten liggen op de loer. maar de kans dat zij de schepen onderschep pen wordt in het algemeen gering ge acht. De Griekse marine had haar sche pen opdracht gegeven geheel en al afzijdig te blijven. Het „spodksmal- deel" voer Kreta voorbij op een af stand van nauwelijks 35 mijl. De Franse marine in Cherbourg bevestigde gisteren een bericht in Le Figaro dat al eerder twee van der gelijke kanonneerboten door Israël werden „gekaapt". Dat gebeurde in januari van dit jaar, twee dagen na dat generaal De Gaulle het wapen embargo had afgekondigd. De schr/ pen, die nog niet helemaal war.ln afgebouwd (vijf en dus niet zeven zoals tot nu is gezegd waren juist vóór het embargo afgeleverd) keer den op 5 januari niet meer van een proefvaart terug in Cherbourg. Via dezelfde weg als het vijftal dat met Kerstmis aan de haal ging, voeren de twee kanonneerboten naar Israël. Dit precedent aldus Le Figaro maakt het onwaarschijnlijk dat de Franse regering, die zich vandaag over de kwestie zal beraden, zware sancties tegen Israël zal afkondigen. Een Egyptische woordvoerder heeft gisteren verklaard dat zijn regering ervan overtuigd is dat de Franse re gering in de kwestie geen schuld treft. De Franse autoriteiten hebben hun misnoegen geuit en een onder zoek ingesteld. De Egyptische rege ring volgt dat met vertrouwen en wacht op de resultaten. Uit Bordeaux wordt bericht dat de laatste drie „Mirage"-straaljagers van de vijftig die Israël besteld heeft, gisteren aan de Franse luchtmacht zijn overgedragen. Nadat het leveringsverbod was op gelegd heeft de Dassault-fabriek de toestellen over verscheidene bases verspreid. Luchtvaartmensen wijzen er op dat een gang van zaken zoals bij de kanonneerboten bij de Mira ges niet mogelijk is. Commercieel en juridisch ligt dit heel anders. Israël heeft terugbeta ling van het bedrag dat voor de ka nonneerboten was gestort, aanvaard, mc ar weigert pertinent om de koop som voor de Mirages terug te nemen. Deze vliegtuigen zijn dus nog ge heel hun eigendom. De Franse regering levert de vlieg tuigen niet af, maar kan er op geen andere manier over beschikken. De Oud-soldaten die het vroeger in oost of west zittend tijdens de kerst- en nieuwjaarsdagen moesten doen met de pakketjes van de NIWIN (blikje sigaretten, blikje kaas, zakmes, grammofoonplaatje met de stemmen van thuis) kunnen met enige afgunst deze foto bekij ken. De soldaten die nu in Tunesië zitten krijgen in plaats van de „stemmen" nu moe of zus persoon lijk op hun knie. Deze groep, ouders en verloofden van de Rampenhrigadiers, vertrok gisteren van Schiphol mét voor raad oliebollen naar Tunesië. PARIJS (AFP) Guy Bourguig- non die sedert de oprichting deel heeft uitgemaakt van de bekende Franse zanggroep „Les Compagnons de la chanson" is gisteren op 49- jarige leeftijd aan een ernstige ziekte overleiien. Hij werd 27 juli 1920 in Tulle geboren. luchtmachtbasis Istres, waar 40 van de 50 Israëlische Mirages staan, wordt streng bewaakt en bovendien kun nen deze vliegtuigen Israël niet be reiken zonder minstens eenmaal tij dens een dergelijke vlucht te tanken. Daarvoor zou een tussenlanding in Italië of Griekenland nodig zijn. Das sault onderhoudt de vliegtuigen op zijn koster omdat zij voortdurend vliegklaar moeten zijn. De luchtverontreiniging in het Sloe wisselt per seizoen. Pag. 3 Nederland koopt steeds meer zekerheid. Pagina 6 De rijkspostspaarbank gaat meer rente geven. Pagina 9 Het systeem beschermt de mannen die in My Lai slacht partijen bedreven zouden heb ben. Pagina 11 De Chinezen krijgen de schuld van de uitspattingen bij de be groeting van het nieuwe jaar. Tussen Haakjes. Pagina 17 Zeeuwse sportwensen voor 1970. Pagina 15 (Van een onzer verslaggevers) DENHAAG ENSCHEDE De fa brikanten van panty-nylons beginnen het nieuwe jaar met een prijzenslag waaruit de Nederlandse vrouwen en meisjes profijt kunnen trekken. De panty's zullen rond een gulden goed koper worden. Het Danlon-concern heeft het eerste schot gelost door aan zijn afnemers mee te delen dat vanaf 1 januari panty's van 1,75 op de markt zullen worden gebracht. Dat is f 1,20 goed koper. Andere merken hebben al laten weten te zullen volgen. Daar onder bevinden zich Janssen, De Wit, Jovanda, Tricotbest en Kool. Oorzaak van de sterke prijsverla- gnigen is de stagnerende omzet als gevolg van de lange, late zomer, die tot diep in oktober heeft voortge duurd. Daarnaast was er in Neder land een overproduktie van panty nylons als gevolg van te grote voor- raadvorming. Sommige bedrijven zouden daardoor zelfs in liquiditeits moeilijkheden zijn geraakt. Door de lagere prijzen hoopt de kousenindustrie van de „panty-berg" af te geraken zonder al teveei kleer scheuren op te lopen. Danlon zal zijn goedkope nylons vooral via het krui- deniersbedrijf trachten te slijten. Maar dat is nauwelijks nog niéuws sinds kousen panty's zijn gaan beho ren tot het assortiment van de krui denier. Overigens wijst de panty- berg op de netelige situatie waarin de Nederlandse kousenindustrie verkeert. Ondanks recente fusies is de over- oroduktie nog niet geweken. Er staat nog meer te gebeuren op dit gebied. Het is niet onmogelijk dat hierbij ook het buitenland een woordje mee zal spreken. Naar verluidt zou een grote Duitse kousenindustrie op zoek zijn naar een produktiebedrijf m Ne derland. Vanmiddag zijn onze kantoren na 4.00 uur gesloten. De Directie LONDEN (AP) Bij de ontplof fing aan boord van de Shelltanker Mactra zijn twee Britse zeelieden gedood, zo heeft de oliemaatschappij gisteren meegedeeld. De ontploffing, die een brand aan boord van het 104.723 ton metende schip veroorzaakte, gebeurde in de Straat van Mozambique voor de zuidoostkust van Afrika. Zes andere personen, onder wie een vrouw, werden gewond. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Shell maakte ook bekend dat de tanker op eigen kracht yrestwaarts koerst naar het continentale plat voor de kusit van Oost-Afrika. „De brand is geblust, maar smeult nog na. Het schip maakt geen slagzij en maakt geen water. De boot zal in de buurt van Beira voor anker gaan", aldus een woordvoerder. Inmiddels heeft zich ook op de 219.000 ton grote Noorse tanker „Kong Haakon VII" een ontploffing voorgedaan. Het schip voer toen 180 mijl uit de kust van Liberia (Afrika). De tanker raakte in brand en de be manning ging aan boord van een Ita liaans vrachtschip. Nadat het vuur uit zichzelf was uitgegaan, zijn de kapitein en de helft van de beman ning dinsdagochtend weer aan boord gegaan. Het deze zomer pas van stapel ge lopen schip was in ballast op weg van Schotland naar de Perzische Golf. Er hebben zich de laatste tijd meer ongelukken met tankers voorgedaan. Na die op de Mactra is dit de derde ontploffing op een supertanker. Op 15 december is de Shelltanker „Mar- pessa" van 207.000 ton na een ont ploffing voor de Westafrikaanse kust gezonken. BANDIETEN hebben in de nacht van maandag op dinsdag 87 zakken mei tien-shillingstukken, met een totale waarde van 21.750 pond (f 224.400) gestolen uit de trein van Londen naar Southampton. REUTER-correspondent Howard Whitten is in Ethiopië aangehouden. Hij zal binnen 24 uur over de grens worden gezet wegens werkzaamheid tegen het belang van het land. Whli.- ten zegt alleen maar te hebben ge tracht feiten te geven. JIRI TRNKA, de bekende Tsjecho- slowaakse kunstenaar, schilder en maker van marionettenfilms is op 58-jarige leeftijd aan een chronische hartziekte overleden, zo heeft het persbureau CTK bekendgemaakt. BREDA/BERGEN OP ZOOM/ HULST In heel Zuidwest-Neder land worden alleen al in de maand december gemiddeld 21 procent van alle huwelijken gesloten. Twee hoofd motieven van veel decemberpaartjes zijn: een belangrijke belastingverla ging over het gehele aflopende jaar, omdat de maatschappelijke situatie aan het eind van het jaar bepalend is voor het gehele belastingjaar en voorts het nog tijdig ontduiken van de algemene januari-prijsverhogin- gen, die bij het bouwen van een nieuw nestje niet erg w '.kom zijn. Beide verstandelijke overwegingen zijn natuurlijk niet voor alle trouw lustigen doorslaggevend, maar wel voor velen. De exacte cijfers van het aantal huwelijken tijdens het gehele aflo pende jaar en daarnaast alleen die van de maand december, volgen hier: Breda 1250 in 1969, waarvan 240 in december: Bergen op Zoom: 433 en 80; Roosendaal 450 en 100; Oosterhout 320 en 68; Goes 158 en 26; Vlissingen 364 en 55; Hulst 59 en 16; Middel burg 284 en 55 en Terneuzen 174 en 40. In het katholieke Brabant komt het ook veelvuldig voor, dat er nog vóór oudejaar voor de burgerlijke stand wordt getrouwd en pas later in het nieuwe jaar voor de kerk. Op deze wijze drukken de fiscale lasten lang niet zo zwaar. De verschillende ambtenaren van de burgerlijke stand gaven toe, dat mochten zij in de gelegenheid zijn geweest voor december nog meer huwelijken aan te nemen hiervan beslist nóg drukker was geprofiteerd. Een kreet uit Bergen op Zoom: „Het is hier geweldig druk geweest; we heDben de hele maand niets an ders gedaan dan „getrouwd" en hu welijksakten opgemaakt." Heel vaak lieten de toekomstige echtgenoten bij inschrijving de re den van hun decembervoorkeur ho ren: „We gaan lekker onze belasting centen terughalen; voor ons huis kunnen we het best gebruiken." Alle genoemde afdelingen van de burgerlijke stand konden met ver eende krachten de grote huwelijks toeloop van december intern oplos sen. Middelburg had bovendien nog het nadeel door ziekten slechts over een halve bezetting te beschikken. Hiermee werd méér dan de dubbele werkzaamheden verricht. Algemeen is de tendens merkbaar van„ trouwen op duurdere da gen". Veel huwelijkssluitingen wor den chiquer geënscèneerd dan bij voorbeeld enkele jaren geleden en méér bruidjes en bruidegoms hebben graag een hoog tarief voor hun hu welijkssluiting over. Voor vandaag hebben de meeste ambtenaren van de burgerlijke stand geen trouwtjes meer aangenomen. Als record-trouwtijd in december werd vooral de periole van 18 tot en met 23 december genoemd. (Van een onzer verslabgevers) RIJSBERGEN Met een ver pletterende overmacht hebben de tegenstanders het ruilverkave lingsplan „Rijsbergen" verwor pen. Van de 1942 stemhebbenden stemden er maar liefst 1098 tegen. Het totale aantal „voorstemmers" bedroeg 844, maar hierbij waren overeenkomstig de bepalingen vam de ruilverkaveliiragswet ook de „stemmen" gerekend van de circa 470 stemgerechtigden, die géén stem hebben uitgebracht. Ook het dertig tal ongeldige stemmen werd, volgens de wettelijke bepalingen, bij de voor stemmers geteld. In feite hebben dus slechts circa 350 stemgerechtigden bij de stem ming in restaurant Napoleon daad werkelijk vóór het ruilverkavelings- plan gestemd. Het plan omvatte een gebied van ruim 5678 ha. Aangezien de tegenstemmers 58,9 procent van de in te brengen grond vertegenwoordigen werd het ruil verkavelingsplan definitief verwor pen. Alhoewel, de regering kan het plan alsnog verplicht opleggen. Po litieke deskundigen zijn echter van mening, dat dit gelet op de over weldigende oppositie om politieke redenen niet zal gebeuren. Het is voor het eerst in Brabant, dat over een ruilverkaveling schriftelijk is ge stemd. De oppositie kantte zich voorname lijk tegen het feit, dat de ruilverka veling op verouderde agrarische standpunten is gebaseerd. Verder is zij bevreesd, dat Rijkswaterstaat ten behoeve van de aanleg van de nieu we rijkswegen Breda-Antwerpen en Korteven-Tilburg meer bevoordeeld wordt dan de particulieren in het ruilverkaveliingsgebied. MUNCHEN (KNP) Onder druk van de katholieke organisaties voor ontwikkelingshulp in West-Duitsland, de „Adveniat-" en Misereor-acties, heeft kardinaal Döpfner van Mün- chen aan de Duitse missionarissen in het Braziliaanse Amazonegebied ver zocht om hem zo exact mogelijk rap porten te sturen over massa-moorden onder de Indianen. Hij heeft bovendien de regeringen van Brazilië, Columbia en Peru ver zocht commissies toe te laten, die een onderzoek zouden instellen naar de feitelijke situatie. De katholieke ontwikkelingsorga nisaties in Duitsland, welke jaarlijks vele miljoenen gulden aan ontwikke lingsgelden aan Zuid-Amerika beste den, hebben dit onderzoek geëist na de uitvoerige publikaties in de we reldpers over moordpartijen onder de Indianen van die landen. Inmiddels hebben de regeringen van de drie betrokken landen hetzij zelf of via haar ambassadeurs ont kend, dat zij op welke wijze dan ook verantwoordelijk zouden zijn voor de volkerenmoord onder de Indianen. Zij ontkennen niet, dat er geen moord partijen zijn geweest, maar zij wijten dit aan acties van individuelen. Kardinaal Döpfner heeft tenslotte de Zuidamerikaanse bisschoppen vér- zocht om de ontwikkelingsgelden, af komstig van Misereor en Adveniat, vooral ook te besteden aan de In diaanse volksgroepen. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN OLGA s J

de Stem | 1969 | | pagina 1