actieve jenwoordiger j „HANDHAVING EERSTE TEAM IN DERDE KLAS" Graag perfecte samenwerking ruiterclubs Judotitelstrijd voor heel Zeeland „Liefst minder onnodig werk" R. Dobbelaar: kampioen of niet? Dampo NHV-voorzitter A. Heijens: :us jenwoordiger i I A. L. RcijllS. titel en pleegkuiidige. kantine „MEER CLUBS' gen met en INGASTHUIS STEEN-voorzitter Pleunis I VAN STEE: GROOTHEID [annequin, co stun ,mi;jnwerker,gar< Veel wensen voor atletiek STAF DE MOOR: 11.50 laatslng van een pparatuur, waar- ien bewaakt en len van de sche- i in het bezit zijn ctrotechniek met inica en ervaring elde tekenwerk, woning verlenen nder vermelding ervaring aan de elfare-leidsteï ngieter,caf£-ho e, bleekster, tol e laar, laborant^ stente,kinderve dierentemmer,W •eau-employé8 e,metselaar,zei edicure,telefon teur,koster,los juffrouw, tuinar VERBETERINGEN UITBOUWMOGELIJKHEDEN Tekst: ROB VAN DEURSEN Het Witte Schaap zalig nieuwjaar KNWU-CONSUL IJSEBAERT: J. Koek (KNBB): <£fo> DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 19 14 ZEEUWSE SPORTWENSEN VOOR 1970 HUISHOUD- DUSTER 3/4 model met 3/4 j mouwen. Mooie kwa liteit geweven nylon, dus snel gewassen, snel droog en niet strijken. In wit, bleu, koren, rose en groen. Maten S, M, L, EL. „Uithouwmogelijkheden Zeeuwsch-Vlaanderen" A. L. Reijns: secretaris HW '24 Goed ingevoerde zaadhandel J vraagt voor direct een J in het rayon N.-Brabant en J Z. Holl. eilanden. Iize branche bekend zijn genieten J r beschikking gesteld. no. 39240 bur. van dit blad. j v. ..V. v... Jen zijn er als u het diploma MULO of van de INAS-oplei' duizenden dat eruit springt? ÉHet Hoofd van de Opleiding ikamp". Zuid-Willemsvaart 65, 1, toestel 476. ari 1970 en 1 september 1970. (Van onze sportredactie) HULST Secretaris A.L. Reijns van de Hulster voetbalvereniging HVV'24 hoefde niet lang na te den ken over zijn grootste wens voor het volgend jaar: kampioen worden van derde klasse D. De heer Reijns maakte daarbij gelijk de opmerking, dat het volgens hem bepaald niet ge makkelijk zou worden om die wens in realiteit om te zetten. Reijns: „De tweede helft van de competitie wordt voor ons beslist moeilijker dan de eerste. Onze tegen standers weten nu wat ze aan ons hebben. Ze kennen onze speelwijze. Dus de tegenstand zal wel toenemen. Ten slotte geldt nog steeds het ge zegde: een gewaarschuwd man telt voor twee." De secretaris van HW ziet MOC'17 uit Bergen op Zoom als de grootste concurrent voor de titel. Reijns: „Van alle tegenstanders die we tot nu toe hebben ontmoet heeft MOC de beste indruk op mij ge maakt. De eerste ontmoeting tegen MOC speelden we hier in Hulst ge lijk. Dus we moeten nog naar Bergen op Zoom toe. Dat zal zwaar worden. Maar we hebben weer het voordeel, I dat de andere concurrenten Goes en Vogelwaarde bij ons op bezoek ko men. Dat scheelt toch altijd een beetje. Om het kort en duur te zeg- I gen: van alle tegenstanders, die we I tot nu toe tegen gehad hebben heeft MOC mij het meest geïmponeerd". Een tweede wens voor 1970 is, dat I HW de beschikking krijgt over een I eigen clubgebouw. Reijns' „Op het I ogenblik hebben we kleedkamers on- I der het sportcafé van de Heinekens- I brouwerij. Er bestaan plannen om I °at café over te nemen van Heine- I ken We hebben al contact gehad I met de brouwerij, maar we weten I nog niet wat de prijs is. Als het bin- I aen onze mogelijkheden ligt dan zul- I M WS zeker overnemen. I Maar komt het rond dan is er aan I adrdig centje te verdienen voor de Penningmeester. Wij zullen het café namelijk in eigen beheer houden." I In de verre toekomst speelt dan I noR mee. dat de hockeyvelden bij de I accommodatie van HW zullen ver- I anderen in voetbalterreinen. Reijns: :,Als het eenmaal zover is, dan is natuurlijk helemaal gunstig om I v e'/en kantine te hebben, waar- I o?" opbrengsten in de vereni gingskas vloeien." (Van onze sportredactie) KLOETINGE De heer A. Heijens, voorzitter van de afdeling Zee land van het Nederlands Handbal Verbond, is bescheiden met zijn reeks van wensen voor het volgend jaar. De heer Heijens stelt direct, dat de handballers al veel verlangens verwezenlijkt hebben gezien in de laatste jaren. De bouw van de verschillende sporthallen was voov de handballer^ al een flinke stap vooruit. De heer Heijens: „Ongeveer zeven jaar geleden zijn we begonnen met zaalhandbal.. We waren toen aangewezen op de veilimghaMen in de ver schillende plaatsen. Nu de sporthallen in Middelburg, Vlissingen, Goes en Hulst gereed zijn en die in Terneuzen in aanbouw hebben wij niet zoveel meer te wensen. Vooral ook niet omdat er plannen bestaam voor de bouw van een hal in Oostburg". Verbeteringen zijn er dus voor de afdeling Zeeland van het NHV ge noeg geweest, maar toch heeft de heer Heijens nog wensen. Verlangens op het gebied van leidinggevend kader in de Zeeuwse handbalwereld. De heer Heijens: „De jeugd is enthousiast genog voor het handbal maar het is zo moeilijk om geschoolde mensen te krijgen die de verschillende vereniginger goed kunnen begeleiden. En omdat die mensen niet beschikbaar zijn word de uitbouw van ons ledental duidelijk geremd". De afdeling Zeeland van het NHV organiseert herhaaldelijk propagainda- toernooien zo-als die van het afgelopen weekeinde in Hulst. Voorzitte: Heijens: „Steeds weer blijkt dan dat de jeugd graag wil handballen. Er be staat ruimschoots belangstelling voor, maar nogmaals het kader ontbreek', om die jongeren op te vangen. We krijgen een rijkssubsidie om cursussen te organiseren. Maar het is moeilijk om uit vijftien, zestien verenigingen het vereiste aantal van twintig deelnemers aan zo'n cu-rsus te rekruteren We zijn n-u bezig om van de Zeeuwse sportraad gedaan te krijgen, dat die subsidies gaat geven voor basiscursussen voor alle sporten. De specialisfen- opleidingen komen dan wel achteraf'. De heer Heijens ziet vooral uitbouwmogelijkheden in Zeeuwscb-VIaan- deren voor het handbal. Speciaal voor het zaalhandbal, wat volgens hem dc echte competitiesport van de toekomst wordt in het handbal. De lieer Heijens: „Er zijn op het ogenblik verenigingen in Terneuzen, Sluiskil en Kloosterzande. Nu de sporthal in Hulst klaar is en die van Terneuzem in aanbouw liggen eT in Zeeuwsch-Vlaanderen voor ons goede mogelijkheden. Dat heeft de propaganda-actie in Hulst van zondag wel bewezen. We hopen dan ook - en dat is een van onze grootste wensen voor 1970 - dat er binnen kort in Huist en Axel verenigingen van de grond komen". Staf de Moor: judoleraar. J. Hokke: secretaris ponyaange legenheden (Van onze sportredactie) SINT JANSTEEN De voetbal vereniging Steen maakt een moeilijke periode door. Door de ontmanteling van het spelersmateriaal heeft de Steense formatie moeite om zich in de derde klasse D te handhaven. Ten minste tot op dit moment. Mochten de wensen van voorzitter Z.F. Pleu nis voor het volgend jaar echter uit komen dan zijn alle moeilijkheden voorbij. De heei Pleunis: „Naast het feit, dat ik hoop, dat het met de vereni- (Van onze sportredactie) KLOOSTERZANDE De paarde- sportwereld heeft voor het jaar 1970 ook nogal wat wensen. De heer J. Hokke, secretaris ponyaangelegenhe den van de gewestelijke bond voor Zeeland van de Landelijke Rijvereni- gingen koestert naar zijn zeggen een groot ideaal: perfecte samenwerking tussen de verschillende ruitervereni- gingen in Zeeland. De heer Hokke „Vooral in Zeeuwsch-VIaanderen en in mindere mate op Walcheren is dat wel eens een probleem. Het zou een groot geschenk zijn als daar het vol gend jaar verbetering in kwam". De lijst van wensen van de heer Hokke is vrij groo-t. Naast die betere samenwerking zou hij graag het vol gende in 1970 voor elkaar krijgen: een Zeeuws veelzijdigheidskam pioenschap. Dat wil zeggen een titel strijd waarin opgenomen de onder delen dressuur, een wegparcours, een eross-country en- een springconcours. De heer Hokke: „Tot n-u toe is het niet mogelijk geweest om een Zeeuw se ruiter naar het nationale kam- (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Jan van Stee, naast voorzitter van de Zeeuwse wieler vereniging Theo Middelkamp ook gespreksleider van de discussiegroep Wie- 'erbelangen Zeeland had een korte, maar zeer krachtige wens voor 1970. De naar zijn zeggen vurige wens luidt als volgt: „Ik wens, dat de mensen die de wielersport in Zeeland een warm hart toedragen ook inderdaad de grootheid van geest op kunnen brengen om eens een keer over de tafel heen te kijken en om naast allerlei persoonlijke, plaatselijke en of regionale belangen het provinciaal belang en daardoor het nationaal belang te zien van een bijzonder goede en vooral prettige samenwerking in de Zeeuwse wielerwereld." pioensctoajp veelzijdigheid af -te vaar digen. En we weiten, dat er bij een behoorlijk aantal Zeeuwse ruiters be langstelling voor bestaat. De moei lijkheid is, dat er hij-na geen mensen te vinden zijn, die het willen organi seren. Dat is wel begrijpelijk, ais je - bedenkt, dat alleen het bouwen van een crossparcours een week vergt. In die tijd moet je nog hulp hebben ook anders lukt het nog niet eens". veel goede concoursen in Zeeland. De heer Hokke: „Axel heeft in 1970 weer haar grote concours-hippique, maar er zouden er meer georgani seerd kunnen worden". het ponybampioensehap van Zee land, dat in 1970 in de Braakman wordt georganiseerd, moet een suc ces worden. De heer Hokke: „De da tum van het kampioenschap kan ik nog niet bekend maken, maar ik hoop echt, dat het evenement slaagt. een nieuwe voorzitter. De heer Hokke: „Daar burgemeester Quarles van Ufford van 's-Gravenpolder weg gaat uit Zeeland, zitten we volgend jaar zonder voorzitter. Er wordt op het ogenblik druk gezocht naar kan didaten. Het laatste wat ik gehoordd heb, is dat er al twee waren. Ik hoop, dat we op de jaarvergadering snel tot een verkiezing van een nieuwe voor zitter kunnen komen". ging goed gaat, wens ik voor 1970, dat ons eerste elftal zich zal hand haven in de derde klasse. En voor mij zit hei er in. Het zal beslist niet gemakkelijk zijn, maar met hon derd procent inzet moet het eerste er kunnen komen. Ik ga er altijd van uit, dat iedere tegenstander is te kloppen. Welke plaats op de rang lijst hij ook in neemt. Je moet nooit bij voorbaat zeggen: van die ploeg verliezen we. Hoe vaak gebeurt het niet, dat nummer een van numimer laatst verliest. Nogmaals in de eer ste plaats wens ik dat het in 1970 goed gaat met onze gehele vereni ging, maar in de tweede plaats hoop ik toch dat Steen zich kan handha ven in de derde klasse". Steen-voorzitter Pleunis heeft ver der weinig wensen. Vooral ook, om dat een van de belangrijkste nog geen drie weken geleden is ingewil ligd: de vergunning voor de bouw van een paar extra-kleedkamers en de bouw van een kantine. De kleed gelegenheid zal in samenwerking met de tennisclub gebouwd worden, maar de kantine wordt een voUedige Steen-aangelegenheid. De leden van de Sint Jansteense voetbalvereni ging gaan het gebouw zelf neerzet ten. Een kleine doch zeer dringende wens is ook, dat de verlichting nu eindelijk eens kan gaan werken. Voorzitter Pleunis: „Er zijn nog een paar onderdelen niet voorradig, maar het wordt tijd dat de verlich ting gaat branden. We zitten er drin gend om verlegen." (ADVERTENTIE) CAFé-RESTAURANT Meidoornstraat 156 Tel. 35149 Breda wenst familie, vrienden, kennissen en clientèle een dit i.p.v. kaarten (Van onze sportredactie; GOES Als alle verlangens van Adrie de Munck, penning meester van het district Zeeland van de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie in daden wor den omgezet tijdens het volgend jaar, dan moet er heel wat ge beuren in de Zeeuwse atletiek- wereld. Maar dat mag ook wel want atletiek is een van de snelst groeiende sporttakken in do provincie. Het verlanglijstje van Adrie de Munck ziet er als volgt uit 1. In Zierikzee zou er een volle dige sinteïbaon moeten komen. Op dit moment ligt er een baan met 100 meter sintels en 300 me ter gras. De Munck: „Dat is ei genlijk een halfwasje." 2. De uitstekend geoutilleerde baan van Goes moet officieel gemeten worden zodat er „ech te" wedstrijden op gehouden kunnen worden. De Munck „De gemeente Goes heeft ons toege zegd, dat de meting verricht zou worden. Een jaar geleden al. Maar nu zitten we er nog steeds op te wachten." 3. Een vereniging in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De Munck: „Vroeger was er in die streek de atletiekvereniging 't Zwin, die bijzonder actief was. Op een of andere manier is die plotseling verdwenen en er is er nooit meer een voor in de plaats gekomen. Op dit moment zijn er mensen bezig om weer een vereniging op te bauwen. Ik hoop dat het 1970 lukt." (Vivn onze sportredactie) AXElt Het grote ideaal voor 1970 is voor Staf de Moor, de ju doleraar uit Axel, het organiseren van dis judokampioenschappen voor hnel Zeeland. Voortgedreven door hg.i' succes van de Zeeuwsch- Vlaamua titelstrijd die hij afgelo pen zaterdagavond in sporthal Den D-ullaert te Hulst door zijn leerlingun liet verwerken, wil De Moor rond de herfst van 1970 tot een grotere opzet van dit evene ment kurmen. VaaH vragen vrienden aan mij waarom ik de zaken niet groter aanpak-,, maar tot voor kort kon dat niiet. Er was immers geen ruimte-., die geschikt was", aldus De Moor. „Nu het in Den Dullaert zo'n s,ucces is geworden, wil ik proberen om in samenwerking met de andere judoleraren in Zeelamd een groot toernooi in elk aar te zetten. Met officiële scheidsrechters en dergelijke." Stajr de Moor heeft voor 1970 nog meer pijlen op zijn boog. Zo gaat hij hard werken aan dr de finitieve doorbraak van zijn pu pillen naar de landelijke top. Acht jaar is hij nu bezig met zijn judo scholen in Zeeuwsch-VIaanderen. Dit jaar was de derde plaats van Ko Haak uit Axel bij de Neder landse jeugdkampioenschappen al een voorbode. De Moor: „Ik voel, dat een paar jongens ver kunnen komen. Tonny Sijs werd kampioen van Zuid-Nederland en Ko Haak dus derde van heel Nederland. Ik verwacht, dat nog een paar van mijn leerlingen zullen doorstoten naar het landelijke niveau." Staf de Moor kampt op het ogenblik ook met een groot pro bleem, dat hij in 1970 graag zo snel mogelijk ziet opgelost. Daar in Oostburg een bibliotheek wordt gevestigd in de ruimte, waar hij voor zijn lessen nu gebruik van maakt, dreigt de noodsituatie, dat hij een tijdje moet stoppen met het geven van judolessen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik heb uitgebreid met de burgemeester van Oostburg gesproken over de eventuele mogelijkheden. Hij heeft me enorm geholpen, maar ik kan gewoon geen ruimte vinden die geschikt is voor judo. En de sport hal is pas over een jaar klaar. Ik heb wel de verzekering gekregen, dat ik daar een plaats kan krijgen. Jammer genoeg heb ik daar op dit moment niets aan...." Z. F. Pleunis, voorzitter STEEN (Van onze sportredactie) TERNEUZEN KNWU-consuI Ben IJsebaert heeft de vervulling vsm een wens als het voornaamste wat hij graag zou bereiken in 1970. E»e wens spreekt hij met enige schroom uit, maar toch wil hij hem zij het aarzelend aan de open haarheid prijs geven. De heer IJse baert is namelijk bang, dat hij dan weer een heleboel mensen zonder dat het de bedoeling is op de teentjes trapt. De bewuste wens is, dat Ben IJse baert volgend jaar als het even kan gespaard wil blijven van het vele onnodige werk, dat hij de afgelopen seizoenen heeft moeten verrichten, omdat de plaatselijke comités de parata kennis van de KNWU-regle- menten niet hadden bijgeschaafd voordat de koers van een bewust jaar werd georganiseerd. IJsebaert. „Als alle wielercomi- tés voordat de koers op touw wordt gezet de moeite nemen om even de reglementen na te kijken, dan had ik stapels minder werk. De laatste jaren is het steeds meer geworden". Ben IJsebaert hoopt ook dat 1970 meer juryleden zal opleveren. „Het wordt elk jaar moeilijker om alle wedstrijden in Zeeland met het aan tal juryleden, dat de KNWU ver plicht stelt, de wielerkoersen te be mannen. Het moeten er negen zijn, maar ik haal dat praktisch nooit. Een ruimere keus zou geen overbo dige luxe zijn". Ondanks de wensen, die nog in vervuiling moeten gaan, ziet Ben IJsebaert de start van het decenni um 70 voor de wielersport in Zee land bijzonder gunstig. Er waren in het afgelopen jaar nogal wat pessi mistische geluiden hier en daar te horen, maar de KNWU-consuI is het daar beslist niet mee eens. „Het gaat goed met de wielrennerij in on ze provincie. Er komen steeds meer koersen Niet alleen plaatselijke rondjes, maar ook grote wedstrij den. In 1970 zullen er zoals het er nu naar uit ziet weer twee grote klassiekers bijkomen. Nee, er zit vaart in", aldus de heer IJsebaert. Een mogelijk probleem kan vol gens de consul de nieuwe regeling rond de hoogte van de afdracht van de wedstrijdgelden aan de KNWU zijn. „Ik weet niet hoe de comités in Zeeland er op zullen reageren, maar in Brabant heeft het een paar comités afgeschrokken. Ik denk echter, dat het wel zal meevallen". 155 B. IJsebaert: Zeeland KNWU-consuI (Van onze sportredactie) AXEL De voorzitter van het district Zeeuwsch-VIaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, de heer J. Koek heeft wensen op het organisatorische vlak, In zijn district zij» er volgens hem nog te veel verenigingen die niet aangeslo ten zijn bij de KNBB. Vooral in West Zeeuwsch-VIaanderen is dat pro bleem groot. Zijn grootste wens voor 1970 is dan ook, dat die verenigingen zullen besluiten om zich te voegen bij het district van de KNBB. De heer J. Koek: „Het district Zeeuwsch-VIaanderen bestaat uit dertien verenigingen, die hun domi cilie hebben tussen Hoek en Hulst. Het afgelopen jaar zijn we van elf naar dertien gegroeid en dat is al heel wat Ik hoop natuurlijk dat er in 1970 nog een paar clubs bij komen. Dat brengt dan misschien het nadeel met zich mee, dat de verenigingen te veel uit elkaar komen te liggen. Maar dat zal niet zo'n groot be zwaar zijn Het geeft namelijk ook veel voordelen. Kijk nu eens naar dat toernooi in Hoek van de laatste twee weekeinden. In het extra libre hadden we slechts vier deelnemers. Ik neem toch niet aan, dat er in Zeeuwsch-VIaanderen niet meer bil jarters van die klasse zijn om hier aan te kunnen meedoen. Die hele hoek van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren telt geen enkele bij de KNBB aangesloten club. Daar moeten toch biljarters zitten die met onze top mensen kunnen meekomen. Voor ie dereen is het veel leuker om een toernooi met z0'n acht mensen te spe len. In Hoek moesten de deelne mers nu tweemaal tegen elkaar spe len om aan het vereiste minimum van zes partijen te komen." (ADVERTENTIE) BIJ VERKOUDHEDEN (Van onze sportredactie) BOSCHKAPELLE Voor de voetbalvereniging Vogelwaarde is 1970 een jubileumjaar. De club be staat dan 25 jaar en voorzitter R. Dobbelaar zou dat graag vieren met een kampioenschap in de derde klasse. Maar hij heeft enige reserve. Dobbelaar: „Soms denk ik er wel ee>ns over na. En dan twijfel ik of het wel zo gewenst is. dat wij kam pioen zouden worden in de derde klasse D. Ik weet niet of we het wil len worden. Het achterland van po tentieel voetballersmateriaal is bij ons hijzonder klein". De heer Dobbelaar heeft echter ook gedacht aan de nieuwe mogelijk heden van de gemeenteherindeling in Zeeuwsch-VIaanderen. Dobbe laar: „Als de mensen uit de dorpen, die samen Vogelwaarde gaan vor men allemaal achter de vereniging gaan staan, dan zou ik graag kam pioen worden. Dan kun je materiaal halen uit zo'n 3000 inwoners. Ik moet natuurlijk zeggen, dat we niets anders willen dan promoveren, maar als er geen medewerking is, dan heb ik er een zwaar hoofd in. Onze vereniging zou een club moe ten worden voor heel Vogelwaarde. Dan is het belangrijk om te promo veren". Niet alleen het eventuele kampi oenschap van het eerste elftal be trekt Vogelwaarde-voorzitter Dobbe laar in zijn wensen voor het jaar 1970. „Ik zou bijzonder graag willen dat ons tweede elftal het volgend jaar zou overgaan naar de KNVB", aldus de heer Dobbelaar. „De basis voor het eerste elftal wordt dan veel steviger Verder vind ik het belang rijk, dat ons A-juniorenteam kampi oen van Zeeland kan worden. Op het ogenblik zouden zo twee spelers van dat elftal in het eerste kunnen wor den opgesteld, maar dat doen we niet omdat onze A-junioren op het ogenblik eerste staan op de rang lijst. We houden het team bij elkaar om zoveel mogelijk kansen te hou den op het Zeeuwse kampioen schap.

de Stem | 1969 | | pagina 15