Ml 18, Zweden rekent op Kind val J Vorm Charlton loopt terug SCHEIDSRECHTERS MEXICO ZEKER NIET TE BENIJDEN Tennistroef T om Okker sportman van het jaar Opwindend voe tbal jaar NAC bijna zeker van nederlaag Toto 21- Protest Go Ahead tegen afgelastingsbeleid Sterke rijders naar Bislet jNTVB benoemde strafcommissie Post-Sercu op kop in Keulen Toto-protest Uitblinkers Maria Gommers sportvrouw Erelijst GELIJKWAARDIG 1 X X X X X X 1 X X X X X X grote Zaterdag in Antiver pen: Stayers rijden om de prijs Ronsse 12 113 DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 14 m annonce in de krant, id vignet. in u gaat adverteren bezit), n dat het dcrachten gaat. ederlanders zijn bejaard. achting Ideële Reclame S1RB I |v L|:. a !i li Illi CHAiviuiUiV... ..OVE KINDVALL.... FKANZ BECKENBAUER ..steunpilaar van Westduits elftal. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de KNVB heeft de nieuwe straf- commissie voor het betaalde voet- i bal geformeerd. De zittende com missie trad begin november af, toen het sectiebestuur betaald voetbal, evenals Feijenoord, beroep aante kende tegen de schorsing opgelegd aan de Rotterdamse international Wim van Hanegem. Na het aftreden van de commissie waren enkele le den bereid tot 31 december van dit jaar de lopende zaken af te hande- len. De nieuwe commissie bestaat uit: Idrs. J. A. Brons (alg. voorzitter), Imr. J. W. Jansen, mr. C. G. B. H. [Winters (beiden kamervoorzitter), J. Bijleveld, P. P. Roomer (beiden oud-scheidsrechters)en J. P. Vrees- [wijk. Algemeen secretaris is de heer A. van Zon. Gedelegeerde voor het l bondsbestuur de heer H. J. van Daa- len. Er zuilen twee kamers worden [geformeerd, waarvan de juristen van de commissie het voorzitter- schap zullen vervullen. Gezocht I wordt naar een zesde lid. Hiertoe zal een oud-speler worden benaderd i KEULEN (ANP) In de Keulse zesdaagse heeft het Nederlands - Belgische koppel Post - Sercu de I leiding genomen in het uit tien kop Ipels bestaande veld De stand: 1 Post - Sercu 32 punten, op een ■ronde: 2 Altig - Merckx (Did - Belg) 131, 3 Bugdahl - Kemper (Did) 31, 4 Renz - Schulze (Did) 24, 5 Wolfs burg - Oldenburg (Did) 13, op twee ronden: 6 Roggendorf - De Loof (Did - Belg), op zeven ronden: 10 [Ottenbros - De Wit (Ned) 6. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het systeem van vervangende uitslagen bij de I sporttoto blijkt weinig populair I te zijn bij verenigingen en „in- I vullers". Het aanwijzen door de (onbekende) deskundigen van 1 Heracles als winnaar van het I duel met Blauw Wit en het ge- tijke spel dat Go Ahead—Ajax als resultaat werd toegeschoven 1 in de laatste toto heeft nogal wat I kritiek ondervonden Een Haagse I vereniging die wekelijks een I k|eine 800 rijtjes inzendt heeft I als protest tegen het wat wordt I genoemd klakkeloos vaststellen I van vervangende uitslagen, be- I sloten niet deel te nemen aan de I eerstvolgende toto (ADVERTENTIE) LONDEN (AP) Het wordt een opwindend voetbaljaar - 1970. Be halve de Europese bekerwedstrijden die de nodige spanning en sensa ties gaan opleveren, is er het grote vierjaarlijkse evenement: de we reldkampioenschappen. De voorronden hebben al verrassingen op geleverd: Argentinië en Hongarije werden uitgeschakeld. Voor de Argentijnen was dit seizoen het zwartste sinds jaren. Be halve de uitschakeling voor de wereldkampioenschappen moesten zi ook de nederlaag slikken van Estudiantes tegen A.C. Milan om de wereldclubtitel. Van de Argentijnse club werden spelers zwaai ge traft wegens onbehoorlijk gedrag. Tot nu toe is de wereldtitel nooit door een Europees land in Ame rika gewo ïien. Dit keer wacht de ploegen van Zuid- en centraal Amerika in Mexico een zware strijd tegen Rusland, Rotme>"i", Tsjt choslowai ije, Italië, Zweden, België, West-Duitsland, Bulgarije Engeland. De scheidsrechters die in mei en juni in Mexico gaan optreden zijn niet te benijden. Ze zullen geïnstru eerd worden om het hoofd koel te houden en met strakke hand te lei den. Het grote probleem is echter de verschillende interpretatie van de regels in Latijns Amerika en Euro pa. Een beslissing die in Europa zonder meer wordt geaccepteerd kan tot woede-uitbarstingen van het publiek van Zuid- en Centraal-Ame- rika leiden. Opwinding is er overigens ook in 1969 genoeg geweest. Natuurlijk was de Braziliaan Pele de voetballer van het jaar. Hij scoorde zijn duizendste goal als prof en de sportwereld juichte hem toe als een van de bes te voetballers van alle tijden. Naast deze gedenkwaardige ge beurtenis beleefde Brazilië ook de onvermijdelijke herrie. In een vriendschappelijke wedstrijd op 9 april tegen Peru kreeg de Braziliaan Gerson het aan de stok met een te genstander, die naar het ziekenhuis ging. De wedstrijd werd een kwar tier gestaakt. Aan de vechtpartijen deed iedereen mee: spelers, mana gers, trainers en publiek. Brazilië won met 32. In een andere wedstrijd voor het Roberto Gomes Pedrosa-tournooi ranselden drie spelers de scheids rechter af. Zij werden voor een jaar geschorst. De belangrijkste overwinning voor Brazilië was die op wereldkampioen Engeland met 21. Pele en Tostao, een 22-jarige boerenzoon, waren de uitblinkers. Tostao is aan een van zijn ogen geopereerd en herstellend, maar er bestaat twijfel over zijn deelneming aan de wereldkam pioenschappen. De Argentijnse doelman Alberto Poletti van Estudiantes wegens wan gedrag tegen A.C. Milan voor zijn leven uitgesloten de zwaarste straf in de geschiedenis van het voetbal. Twee andere spelers van Estudiantes werden eveneens zwaar gestraft Eduardo Lujan Manera werd voor drie jaar en Ramon Sua- rez voor vijf jaar uitgesloten van in ternationaal voetbal. In Italië ontstond een volksoproer met grote vernielingen in de stad Ca- serta met 40.000 inwoners omdat de plaatselijke club van die naam van de tweede naar de derde klasse werd gedegradeerd wegens omkope rij. In Engeland loog het er ook niet om Daar trokken supporters na af loop van wedstrijden keet schoppend en geweld plegend door een aantal plaatsen. Treinen werden bestormd. Het regende projectielen op de vel den De gevangenisstraffen wegens dit soort wandaden werden strenger. Italië heeft een speler die „Koning Pele" zou kunnen evenaren of over treffen Luigi Riva van Cagliari. Er zijn nog anderen bij Italië die in Mexico een grote rol kunnen spelen: back Gia^into Facchetti. rechtshalf Giorgio Puia, middenvoor Sandro Mazzola en linksbinnen Giancario de Sisti. Engeland heeft problemen. Mana ger sir Alf Ramsey houdt het nog steeds op sommige spelers die in 1936 meehielpen de titel te verove ren Maar er zijn tekenen dat deze sterren hun vorm beginnen te ver liezen Bobby Charlton, een van de grootste spelers die Engeland ooit heeft gekend, boet in aan schittering en schotvaardigheid. Martin Peters en Geoff Hurst zijn de greep kwijt Van Portugal, dat voor Mexico werd uitgeschakeld, won Engeland onlangs met een magere 1-0. Veel te prijzen was er niet. Ramsey wil spelers die als ploeg kunnen samen werken. Hij meent dat een nationale ploeg nioet spelen als een clubelftal waarbij elke speler snel kan over schakelen van de defensie op de aan val en omgekeerd. De andere finalist van 1966 West-Duitsland hoopt te beschik ken over spelers als Helmut Haller van Turijn, Wolfgang Overrath van Keulen, IT^f Seeler van Hamburg e»i het trio uit München Franz Beckenbauer. Sepp Maier aGe- Müller, West-Duitsland, bevocht Mexico door een 32 overwinning cp Schotland. De wedstrijd leverde in clusief de tv-rechten 265.000 dolla op, een record in de geschiedeni? van het Duitse voetbal. In Zweden was de held van he- jaar Ove Kindvall, midvoor var Rotterdam's Feijenoord. Hij scoord beide doelpunten in de voor Mexic- beslissende 20 overwinning op Frankrijk Middenspeler Tomm.' Svensson kan in Mexico de Zweedse matchmaker worden. Als topspeie» van Zweden in dit seizoen :s hem cU* gouden bal toegekend Orvar Bergmarx, manager van Zweden in 94 wedstrijden, koos vijf spelers voor de wedstrijd tegen Frankrijk die in buitenlandse clubs spelen, behalve Kindvall waren dit Órjan Persson (Glasgow Rangers), Ove Grahn (Grasshoppers, Zurich), Kurt Axelsson (FC Brugge, België) en Roger Magnussen (Olympique Marseilles). Wegens club verplichtingen staat deelneming van Kindvall, Grahn en Magnussen niet vast. De Braziliaan Pele, de man die zijn duizendste doelpunt scoorde in het algelopen seizoen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De uitslag van de door de AVRO gehouden traditionele verkiezing van de sportman, de sport vrouw, de sportstad en de sportploeg van het jaar is gebeurd. De door Dick van Rijn geleide jury, die bestond uit sportredacteuren en sportexperts heb ben Tom Okker, Maria Gommers, Eindhoven en Ajax tot respectievelijk sportman, sportvrouw, sportstad en sportploeg van 1969 gekozen. De tennisser Tom Okker, die vorig jaar op de derde plaats beslag legde achter Jan Janssen (wielrennen) en Jan Wienese (roeien), is de eerste tennisspeler aan wie de titel sportman van het jaar is toegekend. De jury was namelijk van mening, dat Tom Okker zich met de grootste vedetten in de tennissport met succes heeft kunnen meten. De schitterende prestatie van de kampioene Maria Gommers, die op de 1500 meter tijdens de Europese atle- tiekkampioenschappen in Athene „zilver" won, heeft een zo diepe in druk gemaakt op de deskundigen, dat voor het eerst in de geschiede nis een atlete tot sportvrouw van het iaar werd uitverkoren. De schaatsster Ans Schut, die de eerste plaats bezet op de wereldrang lijst aller t'ijden, werd tweede en de kampioene op de honderd meter Wil- ma van den Berg, die bij de Europese atletiekkampioenschappen in Athene eveneens een zilveren medaille be haalde, eindigde als derde. Voor de dertiende keer werd gelijk met de sportman en sportvrouw van het jaar >ok de sportstad aangewezen. Met dertien kampioenen in tien takken van sport staat Eindhoven op de eer ste plaats. Tweede werd Amsterdam ®n derde Den Haag. Voor de tweede achtereenvolgen- te maal werd ook een titel toegekend aan de sportploeg van het jaar. De keuze viel op het Amsterdamse Ajax, >p grond van zijn unieke prestatie 'n de Europa Cup voor landskam pioenen 1968-1969 De totale uitslag van de verkiezing: Sportman Uitgebrachte stemmen: 440;; 1 Tom Okker (tennis) 221 punten, 2 Joop Zoetemelk (wielrennen) 112 pt, 3 Coen Moulijn (voetbal) 41 pt, 4 Aad Steijlen (atletiek) 34 pt, 5 Kees Ver kerk (schaatsen) 32 pt. Sportvrouw Uitgebrachte stemmen; 440; 1 Maria Gommers (atletiek) 181 punten, 2 Ans Schut (schaatsen) 115 pt, 3 Wilma van den Berg (atletiek) 100 pt, 4 Judith de Nijs (zwemmen) 44 pt. Sportstad 1 Eindhoven 2308 pt, 2 Amsterdam 1720 pt, 3 Den Haag 1391 pt, 4 Haar lem 1296 pt, 5 Rotterdam 1235 pt. Sportploeg Uitgebrachte stemmen 430 10 ont houdingen: 1 Ajax 298 pt, 2 Neder lands honkbaknegental 94 pt, 3 wie lerploeg Swift (Leiden) 38 pt. De erelijst sportman, sportvrouw, sportstad en sportploeg ziet er nu als volgt uit (respectievelijk sportman/ sportvrouw, sportstad, sportploeg) 1951 Abe Lenstra (voetbal), 1952 Abe Lenstra (voetbal), 1953 Arie van Vhet (wielrennen), 1954 Geertje Wie- lema (zwemmen;, 195a Mary Kok (zwemmen), 1956 Klaas Boot (tur nen), 1957 Anton Geesink (judo), Eindhoven, 1958 Gerrit Schulte (wiel rennen), Utrecht, 1959 Arie van Hou- welingen (wielrennen), Sjoukje Dijk stra (kunstrijden). Eindhoven. 1960 Eef Kamerbeek (atletiek), Sjoukje Dijkstra, Den Haag, 1961 Anton Gee- sink (judo) en Henk van der Grift (schaatsen), Sjoukje Dijkstra, Hil versum. 1962 Henk Nijdam (wielren- ilSlX SjQulcje Dijkstra, Amsterdam, 1963 Peter Post (wielrennen). Sjoukje Dijkstra, Eindhoven, 1964 Anton Gee sink (judo) Sjoukje Dijkstra, Gro ningen, 1965 Anton Geesink (judo), Ada Kok (zwemmen). Haarlem. 1966 Ard Schenk en Kees Verkerk (schaat sen), Ada Kok (zwemmen). Eindho ven, 1967 Kees Verkerk (schaatsen), inèo" Kaiser (schaatsen). Den Haag, 1968 Jan Janssen (wielrennen), Ada Kok (zwemmen), Rijswijk (Z.-H.), Ajax. 1969 Tom Okker (tennis), Ma-' ria Gommers (atletiek). Eindhoven Ajax. (Van onze sportredactie) BREDA Voor NAC wordt het zondag bijzonder moeilijk in dc eredivisie. De Bredanaars gaan naar landskampioen Feije noord en zelfs de grootste opti mist zal weinig geven voor de kansen van de equipe van Leo Canjels. De Rotterdammers zijn in de „Kuip" de grote favorieten. NAC mag dan wellicht de nodige inspiratie hebben geput uit de overwinning op DOS, maar dat kan Feijenoord niet verontrusten. De zege van NAC was immers allerminst imponerend. Voor het zelfde geld had NAC kunnen ver liezen Het gaat er in Rotterdam slechts om voor NAC de neder laag zo klein mogelijk te houden. Het belangrijkste duel is onge twijfeld de topper tussen de laag geplaatsten in de eredivisie DOS en DWS. Beide teams leden zon dag een wat ongelukkige neder laag. DOS zoals bekend tegen NAC en DWS met slechts 10 te gen FC Twente. Beide teams hebben uit zeventien wedstrijden nog slechts acht punten verza meld en weten alleen SVV nog achter zich. Het team van trainer Flans Kraay speelt thuis, en mo gelijk dat de kanaries dit voor deel kunnen uitbuiten. Bij verlies wordt de situatie voor DWS er "iet -ooskleuriger op. Een ontmoeting waarvan de uitslag eveneens niet ver van een gelijk spel zal afliggen is het duel tussen Holland Sport en ADO. Holland Sport draait verrassend goed mee in de kopgroep achter de .grote drie" (Ajax, Feije noord en PSV) en heeft de ber'-» kans op succes. Nog een w< - strijd waar weinig zinnigs over te zeggen is: Haarlem-MVV. Haar- len dat een geweldig debuu1 maakt in de hoogste divisie en MV", dat de laatste weken aai. een indrukwekkende opmars be zig is. Ook hier kan men het rus tig op een puntenverdeling aan houden. Of Barry Hughes moet zijn spelers op eigen terrein zo kunnen oppeppen dat MVV over donderd wordt AZ '67 is even eens in de running en dat zou Go Ahead wel eens twee kostbare punten kunnen kosten. De Deven- 'enarên zijn wat van slag dit sei nen, er. mogen in Alkmaar blii zijn met een gelijk spel. Ajax zal tevreden zijn als het na zondag nog steeds aan de top van de ranglijst staat. De Amsterdam mers hebben een fraaie voor- DOS-DWS Hall. Sp.-ADO Haarlem-MVV AZ '67-Go Ahead Ajax-Sparta NEC-GVAV HVC-Vitesse Fort. Vl.-DFC Willem II-Elinkw. VVV-EDO Roda JC-Limburgia HDVS-Eindhoven Wageningen-RBC sprong van twee punten opge bouwd op rivaal Feijenoord, maar de formatie van Rinus Mi- chels staat zondag voor een zeer zware opgave. Sparta, altijd een lastige tegenstander komt naar Amsterdam en dat zal niet mee vallen voor de Ajacieden, NEC kan twee punten rijker worden als he* erin slaagt GVAV een ne derlaag te bezorgen. Geen onmo gelijke taak. Op het toto-formulier staan eveneens enkele wedstrijden uit de eerste divisie vermeld. Aller eerst HVC-Vitesse, een duel dat door de Arnhemmers in winst moet kunnen worden omgezet. Fortuna Vl.-DFC is een wedstrijd tussen twee gelijkwaardige tegen standers, zodat het cijfer drie de juiste prognose lijkt. Willem II zal, wil het zijn laatste kans op aansluiting met de promotiekan didaten behouden, geen fout mo gen maken tegen Elinkwijk. De Utrechters staan er echter veel heter voor, zodat het niet waar schijnlijk lijkt dat Willem II voor stuntwerk kan zorgen. In de tweede divisie strijden EDO en VVV voor een eervoller plaats dan de laatste. De winnaar van dit duel kan zich enkele plaatsen omhoog werken op de ranglijst. Interessant belooft het duel tussen Wageningen en RBC te worden. Beide kampioenskan didaten maakten zondag een mis stap. RBC tegen het lager ge plaatste Baronie en Wageningen tegen het sterke Heerenveen. De punten in dit duel zijn daarom dubbel kostbaar. Als Redel nog niet hersteld is van zijn blessure ziet het er voor RBC weinig hoopvol uit. Hermes DVS gaat zijn fiaaie positie consolideren te gen Eindhoven, terwijl Roda JC favoriet is tegen Limburgia. DEVENTER (ANP) Namens Go Ahead heeft de heer Brands, alge meen leider van de afdeling betaald voetbal van de Deventer eredivisie club, bij de afdeling betaald voetbal van de KNVB geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de afgelasting van de wedstrijd Go Ahead - Ajax van zondag. In een brief vraagt de heer Brand zich af, welk nut 't heeft om een consul het veld te laten keu ren, als de scheidsrechter later toen de weersomstandigheden en de toestand van het terrein precies het zelfde waren tot afgelasting kan OSLO (ANP) Aan de nieuw jaarswedstrijden, die op 1 en 2 janu ari in het Bisletstadion te Oslo wor den gehouden, zullen 43 rijders uit zes landen meedoen. Voor Neder land verschijnen aan de start in de all round-klasse: Ard Schenk, Jan Bols, Peter Nottet, Arie Eriks, Ed dy Verheyen, Jappie van Dijk, Co Giling, Karei te Winkel en Ronnie Nooitgedagt. Jan Bazen rijdt in de sprintersklasse. Het is nog niet ze ker of Kees Verkerk, die herstellen de is van een griepaanval, op het ijs zal komen. Het deelnemersveld is bijzonder sterk. Voor Noorwegen starten on der meer Dag Fornaess, Fred Anton Maier, Roar Groenvold en Per Wil ly Guttormsen. Verder zijn o.a. in Bislet: Goeran Claeson, Johnny Hoeglin, Oer jan Sandler (allen Zwe den), Gerhard Zimmermann (West Duitsland) en de Zwitserse veteraan Franz Krienbuehl. Interessant is verder de komst van de Amerikaanse sprinter Neil Blatchford. TENNIS Tijdens een internatio naal tennistoernooi in Willemstad, hebben zowel de Surinaamse kam pioen als de Nederlandse kampioen, respectievelijk Kenneth de Koning en Niek Fleury, een nederlaag ge leden. De Koning verloor van Hum phrey Hose met 2—6, 8—10 en Fleury moest buigen voor Oscar Salas met 46, 63, 06. (ADVERTENTIE) OLIFANT OP DE WADDEN. S(eeds meer sportvissers gaan een dagje vissen op de wadden. Bot, schar, schol, krabben, tong en klonten mosselen zijn niet van de lucht. En soms een Olifant. Steeds vaker zelfs. Want wat is er heerlijker dan zo nu en dan even er tussen door een glaasje Olifant Vieux? besluiten. Enige andere aanwezige scheidsrechters, onder wie iemand met grote internationale ervaring, verklaarden dat zij dit terrein abso luut geschikt vonden om te bespe len. De heer Brands concludeert: „Het betaald voetbal is een zaak die uit sluitend kan bestaan bij voldoende belangstelling. De westrijd Go Ahead- Ajax was bijna uitverkocht en vele duizenden mensen waren op weg naar het Go Ahaad-terrem in de veronderstelling dat de wedstrijd zou doorgaan. Door net aesiuit van de scheidsrechter het besluit van één man op een laat tijdstip genomen tegen elk ander advies in is niet alleen lichtzinnig omgesprongen met de belangen van de toeschouwers, maar ook een schade berokkend, die wij ruwweg willen stellen op circa vijftigduizend gulden (de schade van Go Ahead buiten beschouwing la tend) als u alleen reiskosten zou tel len van de vele duizenden supporters uit Amsterdam en verre omgeving. Het betaald voetbal is niet gediend met dergelijke gebeurtenissen, zodat wij u dringend verzoeken maatrege len te nemen, die er toe leiden dat met de belangen van het publiek in de toekomst in hoge mate rekening wordt gehouden". (Van onze sportcorrespondent) ANTWERPEN In het Antwerp se sportpaleis, komen zaterdagavond een aantal sterke stayer» in actie voor „de grote prijs Georges Rons se". Een trofee, genoemd naar een van de meest bekende coureurs in de Belgische wielergeschiedenis. De medio dit jaar overleden Georges Ronsse werd twee keer wereldkam pioen op de weg, won driemaal Bor- deaus-Parijs en was Belgisch kam pioen achter zware motoren. „Antwerpen", nu heeft een stayers wedstrijd ingesteld als herinnering aan Georges Ronsse. Voor de Eer ste Grote Prijs werden gecontrac teerd: wereldkampioen Jaap Oud- kerk, Thee Verschueren (kampioen van België), Leo Proost, Romain De- loof, Francesco Julia en Emile Bo- dart. Als tweede van de avond staat een omnium voor profs op het pro gramma. Deelnemers zijn Herman van Springel, Roger Rossiers, Jiri Da ler, Valeet van Sweevelt, Staf van Roosbroeck, Mogens Frey en als enige Nederlander René Pijnen. De wedstrijden beginnen zaterdag avond om 19.30 uur.

de Stem | 1969 | | pagina 13