„Zelfs geen basis voor discussie JONGENS MAG IK OVERVAREN In Manilla BOMMETJE NAAR AUTO AGNEW Mi!j oenenwinst in eiersehaiulaal 99 Frankrijk zal betrekkingen met Israël niet verbreken) Libië annuleert contract met Britse firma Jongen verpletterd onder bussel ijzer Wetsvoorstel hogere a.o.w. niet voor eind januari Redelijke kans van slagen voor plannen augustijnen Prostituée (62) mishandeld en beroofd MEIR OVER AMERIKAANSE VREDESVOORSTELLEN- Verwachting in Parijs: HI-HA-HO jbanezen moesten Boeing kapen GEWEER AES KLUIF Enclaves Advies over cyclamaten begin 1970 lekker energie iirnm 19 DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1969 13 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De Israëlische regering verwerpt de nieuwe Amerikaanse voorstellen ter regeling van het conflict in het Midden-Oosten onvoorwaardelijk. Premier Golda Meir: „Ze komen zelfs niet in aanmerking als basis voor een discussie". Vice-president Allon: „Het zou het begin kunnen zijn van een burgeroorlog, als de Palestijnen als vijfde colonne wor den binnengehaald". Golda Meir verklaarde gisteren nog eens nadrukkelijk dat er geen andere weg is om uit de crisis te geraken dan die van rechtstreekse onderhandelingen tussen de betrokken partijen. Zij sprak de hoop uit dat de Verenigde Staten, „die toch door zulke sterke vriendschapsbanden met Israël verbonden zijn", dit zouden gaan inzien. „De weg van de rechtstreekse onderhandelingen is weliswaar de langste, maar ook de enige die tot succes kan leiden". PARIJS Men acht het in Parijs niet waarschijnlijk, dat de Franse mi nisterraad, die morgen onder voor zitterschap van Pompidou bijeenkomt, zal besluiten tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen mei Israël als gevolg van het vertrek dei vijf snelboten uit de haven van Cher bourg. Twee overwegingen maken zulk een ernstig besluit onwaarschijn lijk. In de eerste plaats vertrekt Pom pidou over twee maanden naar Ame rika, waar hem door de openbare mening een slechte ontvangst zou be reid Worden, wanneer tevoren de diplomatieke betrekkingen met Israël zouden zijn verbroken. In de tweede plaats heeft Pompidou in navolging van generaal De Gaulle veel hoop gesteld op de vier mogendhedencon- ferentie waarin Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland gezamenlijk zoeken naar een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten. Deze conferentie zoekt weliswaar naar het vierkant maken van een cirkel, maar er wordt voortdurend gepraat en overlegd en zelfs dat is van belang. Breken met Israël zou voor Frank rijk betekenen dat zijn stem in de conferentie van vier geen waarde meer heeft, erger nog, dat de confe rentie practisch zal ophouden te be staan. Wel is mogelijk, dat Frankrijk zijj. ambassadeur in Jeruzalem terugroept voor overleg en dat deze ambassa deur voorlopig niet meer naar Israël terugkeert. In dat geval is er geen officiële breuk. Maar ook tot deze maatregel zal de Franse regering niet gemakkelijk overgaan, want een am bassadeur zit vooral in Jeruzalem op een hoge uitkijkpost en die zal men pas in de alleruiterste noodzaak wil len opgeven. Bovendien zou zo'n tij delijke terugroeping een bijzonder slechte indruk make\i op de Franse openbare mening, die juist na het ge beurde met de vijf snelboten met toe nemende kracht aandringt op ophef fing van het door De Gaulle eenzijdig geproclameerde embargo. Terugroe ping, zelfs een tijdelijke terugroeping van de Franse ambassadeur kan in Israël alleen maar uitgelegd worden, dat dit land van de grote mogendhe den niets meer heeft te verwachten en volkomen op eigen kracht moet rekenen. Van diverse kanten wordt in Frankrijk aangedrongen op een bui tengewone zitting van het Franse parlement, waarvoor 241 handteke ningen van kamerleden nodig zijn. Gezien de Gaullistische meerderheid in de kamer is niet te verwachten, dat deze 241 handtekeningen bij elk aar komen. Normaal is het parlement tot half april met vakantie. Tot morgen gebeurt er niets. Beide regeringen, die van Frankrijk en die van Israëlkijken de kat uit de boom en zeggen naar buiten niets. Inmiddels zijn in de Sinaï-woestiijn de grootste Israëlische militaire ma noeuvres begonnen, sinds die welke voorafgingen aan de juni-oorlog van 1967. Aan de oefeningen, die ver scheidene dagen zullen duren, neemt ook de luchtmacht deel. Hoeveel mili tairen erbü betrokken zijn is niet ge zegd. Nadere bijzonderheden zullen pas na afloop bekendgemaakt worden. Waarnemers zien in deze Israëlische wapenschouw een waarschuwing aan de Arabische landen. Van die landen heeft Jordanië een protest ingediend bij de Veiligheids raad over de Israëlische aanvallen van zondag. Jordanië noemde het de uitgebreidste aanvallen sinds de juni- oorlog. De Israëlische aanvallen wa ren volgens een woordvoerder in Tel Aviv gericht tegen een Jor daans radarstation bij Adjoelan. De aanvallen duurden 316 uur. Alle toe stellen waren behouden teruggekeerd. De woordvoerder zei dat de aanval len waren bedoeld als represaille voor een toegenomen reeks acties vanaf Jordaans gebied. In de afgelopen we ken waren er 120 aanvallen gedaan, waarvan 27 tegen burgerlijke doe len, aldus de woordvoerder. Ook gistermorgen is er weer strijd geleverd langs het Suez-kanaal. Is raëlische vliegtuigen trachtten, aldus een Egyptische woordvoerder, Egyp tische stellingen aan te vallen. De Is raëli's werden door luchtafweerge schut verdreven. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv meldde dat de Israëlische lucht macht vier Syrische Migs verdreef j die boven het Golan-gebergte het Is-i raëlische luchtruim binnendrongen.1 Een Syrische woordvoerder daaren tegen maakt melding van schending van het Syrische luchtruim door 12 Israëlische toestellen die „werden verdreven". De Libische leider, kolonel Moeam- mar Gaddafi, heeft een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten van de hand gewezen en opgeroepen tot de „bevrijding van Palestina". Hij sprak 65.000 mensen toe in een sta dion in de Libische hoofdstad Tripoli. President Nasser van Egypte was daarbij aanwezig. Volgens kolonel Gaddafi, die op 1 september jl. de macht overnam van koning Idris, had de revolutie in Libië de wereld op nieuw het bewijs geleverd „dat de Arabieren compromissen en een vreedzame oplossing afwijzen". (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze redactie buitenland) ATHENE De drie Libanese le den van het „volksfront voor de be. vrijding van Israël", die op 21 decern, ber op het vliegveld van Athene wer den gearresteerd nadat de politie wapens in hun bagage had gevonden, hebben schriftelijk verklaard op dracht gehad te hebben een Ameri kaans vliegtuig te kapen. Het was een Boeing 707 van de Trans World Airlines, die van Tel Aviv op weg was (via Athene) naar New York. Boven Napels moest het vliegtuig naar Tunesië gedwongen worden. De Griekse politie had explosieven, revolvers en granaten in de bagage gevonden, maar de drie verklaren niet schuldig te zijn omdat zij niet van plan waren boven Grieks grond gebied op te treden en de wapens niet tegen het Griekse volk zouden worden gebruikt. Tot hun arrestatie kenden zij elkaar niet. Ieder wist een teken waaraan men elkaar aan boopd van het vliegtuig zou herken nen. Twee van hen zeggen niet ge weten te hebben van een plan, het ■"liegtuig na de landing op het vlieg veld van Tunis op te blazen. LONDEN (RTR) Libië heeft een contract tot levering van uitrus ting tot luchtafweer, gesloten met de British Aircraft Corporation, verbro ken ondanks „lange en vriendschap pelijke besprekingen" met de nieuwe Libische regering. De maatschappij maakte dit „tot haar grote spijt" bekend. Het contract was gesloten door de voormalige ko ninklijke regering die in september door het leger werd afgezet. De or der werd in april 1968 bekendge maakt en bedroeg 130 min. pond. De uitrusting bestaat uit Thunderbird- raketten voor luchtafweer voor grote hoogte, rapier-raketten voor geringe hoogte, radar, communicatiesystemen en computers. De Britse maatschappij zou daarbij tevens voor technische hulp zorgen, zoals vervangende onderdelen, on derhoud en opleiding. Eerder deze maand stemde Engeland toe in ont ruiming van zijn militaire bases in Libië, voor 31 maart, drie jaar voor dat het vriendschapsverdrag tussen beide landen van 1953 afloopt. (Van onze redactie binnenland) BEUNINGEN Een 12-jarige jon gen uit Beuningen (bij Nijmegen) is verpletterd door een bussel ijzer van ruim 1.300 kg. De jongen was op slag dood. Het slachtoffer, Richard vtm As. vergezelde samen met zijn 15-jarige broer een expediteur uit Beuningen, die in Brunssum een partij moest lossen. Terwijl de chauffeur in de werkplaats zijn vrachtbrief liet af tekenen. begonnen de jongens al aan de loswerkzaamheden. Plotseling viel een bussel ijzer van de wagen en verpletterde de kleine jongen, die naast de wagen stond. De chauffeur van de vrachtwagen, die het ongeluk zag gebeuren, liep een zware shock op. Bij gebrek aan een been kluift dit hondje aan het machinegeweer van een tank van het tweede Ameri kaanse leger. Het tanksquadron is betrokken bij de operatie Long Reach, het vrijmaken van een weg van Loc Ninh naar het kamp van de speciale troepen in Bu Do. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is te verwachten dat de wetsvoorstellen voor een struc turele verhoging van de AOW-AWW met drie procent en de invoering van een vakantietoeslag voor AOW-AWW- trekkers van drie procent niet voor eind januari bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Nu het kabinet over deze zaak een principe-beslissing heeft genomen, dienen de wetsvoorstellen in overleg tussen verschillende ministeries te worden uitgewerkt. Met name de financiële consequenties van deze wetsontwerpen dienen nog in het overleg tussen ministeries van So ciale Zaken en van Financiën te worden bezien. Het is de bedoeling dat de extra verhoging van de AOW-AWW per 1 april worden ingevoerd, met terug werkende kracht van 1 januari af. De hogere uitkeringen zullen dus pas na 1 april volgen. (Van onze redactie buitenland) MANILLA In de eerste etappeplaats van zijn Aziatische reis, Manilla, is een klein bommetje naar de wagen van de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew gegooid. De politie dacht met vuurwerk te doen te hebben, maar het bleek een „pillendoosbommetje" te zijn, dat gemaakt is om te ontploffen wanneer het een hard voorwerp raakt. Agnew was op het moment van de ontploffing drie uur in Manilla. Twee bommetjes van dezelfde soort knalden voordat Agnew voor bijreed, daarna werden er nog vier gevonden die niet waren ontploft. De Philippijnse politie vindt de bomme tjes levensgevaarlijk. Het bommetje dat door de demonstrant was gewor pen kwam twee meter achter de auto vanAgnew terecht. Een tele visieverslaggever werd door een bomsplinter licht gewond. De Amerikaanse vice-president bleek van het incident niet onder de indruk te zijn. Hij bleef een uur op de Amerikaanse ambassade, waar 300 gasten op een receptie kwamen. Daarna keerde hij terug naar het presidentiële paleis Malacanang, waar hij met zijn echtgenote de gast is van president Marcos. Twee stu denten die van het bommengooien verdacht worden zijn gearresteerd. Bij zijn aankomst bij de ambassade riepen ongeveer 300 demonstranten „Ga naar huis Agnew". Agnew blijft twee dagen op de Philippijnen. Daarna zal hij Formo sa, Thailand, Nepal, Afghanistan, Maleisië, Singapore. Indonesië, Aus tralië en Nw.-Zeeland bezoeken. Mo gelijk gaat hij ook naar Zuid-Viet- nam. Agnew wil in deze landen uit eenzetten hoe president Nixon denkt over regionale samenwerking nadat de oorlog in Vietnam is afgelopen en Washingtons bondgenoten zeggen dat de V.S. hoopt dat zij meer defen- sielasten op hun schouders zullen nemen wanneer de Amerikaanse troepen uit dat gebied zijn terugge trokken. De demonstranten verklaarden le den te zijn van twee nationalistische groepen, die menen dat Agnew's be. zoek „een inspectiereis is van een topagent van het meest imperialisti sche land ter wereld door een van zijn neo-kolonialistische enclaves" GENERAAL-MAJOOR Soeadl, gou verneur van het Indonesische defen sie-instituut is gearresteerd. De aan houding zou verband houden met het gemelde streven van een groep hoge officieren oud-president Soekarno weer aan de macht te brengen. (Van een onzer verslaggevers) GENT De Gentse onderzoeks rechter mr. De Baets houdt zich mo menteel bezig met wat het grootste eierschandaal in de Benelux kan wor den genoemd. In verband hiermede arresteerde de Belgische justitie de directeur B. D. (40) en drie mede werkers van de grootste Belgische eiermijn in Kruishouten nabij Gent. Zij worden verdacht van valsheid in geschrifte en „inbreuk op de wissel controle", zoals dat in Belgische wets- termen luidt. Het onderzoek begon enige maan den geleden nadat het Belgisch-Lu xemburgse instituut voor de wissel een klacht tegen D. bij de justitie in diende. De verdachten hebben op dusdanige wjjze met een fictief be drag van 300 miljoen Belgische fran ken op de Benelux-eiermarkt gema nipuleerd, dat zij zond-er leveranties te doen een winst maakten van cir ca 10 miljoen Belgische franken. „Maar het kunnen net zo goed", al dus de onderzoeksrechter, 700 of 800 miljoen franken zijn geweest". In dat geval is de winst uiteraard nog gro ter. Bij het onderzoek deed de Belgi sche justitie een beroep op de Ne derlandse politie-autoriteiten, omdat de fraiudes over de Belgisch-Neder landse grenzen heen werden ge pleegd. Vermoed wordt, dat verdachte D. en zijn medeplichtigen hulp heb ben gehad van Nederlandse zijde. Sporen daarvan leiden naar Weert en Roermond. Mr. De Baets kon echter niet zeggen in hoeverre zich daar strafbare feiten hebben voorgedaan. De verdachten zouden met fictieve facturen voor eieren en eipoeder dus danig hebben gemanipuleerd, dat zij met hun eventuele handlangers niet alleen van bepaalde koersvoordelen zouden hebben geprofiteerd, maar ook zouden zij exportpremies hebben opgestreken voor eieren die alleen op papier bestonden. Hoe de juiste toedracht is geweest, wordt thans door de Belgische justi tie uitgezocht. Het is echter een dus danige ingewikkelde administratieve affaire, dat nog niemand aan de hand (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG De vernieuwings gedachten die het provinciaal bestuur van de Nederlandse augustijnen on langs in een nota heeft vastgelegd, hebben redelijke kans van slagen. Tijdens de twee hearings van 13 en 29 december te Culemborg gehouden, en waaraan in totaal 40 procent van de in ons land werkzame augustijnen deelnamen is gebleken dat de meer derheid er voor is om naast de be staande structuren, ook nieuwe we gen te openen. De afgevaardigde van het gene raal bestuur in Rome, pater A. van den Weijden, gaf als zijn mening te kennen dat experimenten ook door Rome kunnen worden toegelaten, „mits zij niet een totale ommekeer van de bestaande structuren van de orde inhouden". Daarover kan alleen een generaal kapittel beslissen. Het eerstvolgende zal in 1971 plaatsheb ben. Tijdens de twee hearings is overi gens weinig aandacht besteed aan de structuren waarbinnen de vernieu wingsgedachten van een religieuze federatie, waarbinnen zowel mannen als vrouwen, gehuwden en ongehuw- den, een plaats kunnen hebben, ver vat dient te worden. De paters, broeders en zusters heb ben zich met fundamentele vragen beziggehouden over de zin van het religieuze leven als zodanig, van ge loften en van de religieuze betekenis van gehuwd en ongehuwd zijn. Bij de besprekingen waren waarnemers aanwezig van de augustijnen in Bel gië. Ook de augustijnen uit Duitsland, Frankrijk en Engeland hebben be langstelling voor de nota van het Nederlands provinciaal bestuur ge toond. Voor de niet-augustijnen, onder wie ook niet-katholieken, die interes se te kennen geven voor de ideeën van de augustijnen wordt waarschijn lijk op 24 januari a.s. een samenkomst belegd. Jaja, rondbuikige en/of nog om arme Biafraantjes of andere ontwik- kelingsilanders traantjes plengende landgenoten, het is me je kerstnacht wel geweest. Terwijl u devotelijk in een nachtmis zat mee te neuriën, of de kerstnacht anderszins feestelijk beging, dan wel reeds onder de wol snurkend lag te popelen op het ver lichte bomenfeest dat komen ging, sloegen de mannen van Golda en Mosje hun slag. En op het moment dat ik dit schrijf, staan de mensen bovenop de berg Carmel en op de havenhoofden van Haifa, om vooral het moment niet te missen waarop „hun" snel boten aan de einder opdoemen. Al is de vrede nog zo snel, een snelboot achterhaalt haar weL Pompidou een oogje dicht, dan staan we quitte (Dayan). Dat kerstmis aanzet tot vredestich tend werk, is weer eens overduidelijk gebleken op het kerstcongres van de KVP-jongeren in het Bredase Bou- vigme. De jongelui hebben werkelijk roerend hun best gedaan om de grote (moeder-)KVP en de Partij van de Arbeid nader tot elkaar te brengen. Toen ik dat las moest ik ineens denken aan de Boeken der, respec tievelijk de tv-serie De Kleine Zielen, waarin zoonlief Addy, wat oud voor zijn leeftijd, voortdurend, soms ver twijfelde. pogingen in het werk stelt om moeder Constance en pa Van der Welcke naar malkander te loodsen. De Anti-Revolutionairen hebben dat ook geprobeerd, herinnert u zich nog? De goede zielen. Maar ma noch pa willen. Mi Pieter van Vollenhuis. Naar verluidt bereidt overigens de RVD een communiqué voor, waarin wordt gesteld dat de uitlating van doorzetter mr. P. slechts LOO's alarm waren. „Onze affiches ,War is over* zijn minder duur dan het kost om een mens te doden". (Beatle John Lennon, vredesprofeet) We moeten er In deze wereld het bedstö van maken, fluisterde Yoko Ono toen. Ridder van Rappard heeft zijn werkzaamheden als burgemeester van Gorkum hervat. En hij heeft te genover minister Beernink ontoelaat bare uitdrukkingen ten aanzien van de gemeenteraad betreurd. Dat is netjes, nietwaar Inmiddels hebben kamerleden ech ter weer vragen gesteld aan minister Polak over uitlatingen van Van Rap pard onlangs gedaan in een week blad. Waaronder: „Die rotjongens, die hadden angst dat ik teveel zou open baren, want als je 37 jaar burgemees ter bent, dan weet je wat hoor, dat is waar. Geknoei met aamnemings- sommen, ik noem maar wat." (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken verwacht begin vol gend jaar het advies van de Gezond heidsraad over de toepassing van cy clamaten. De Gezondheidsraad houdt zich met name speciaal bezig met de vraag of het nog wel noodzakelijk is dat in ons land cyclamaten in de vorm van tabletjes verkocht worden. In de V.S. zijn de aanvankelijk strenge verbodsbepalingen voor cy clamaten inmiddels gewijzigd. Cycla- maten-tabletjes zijn weer toegelaten, onder voorbehoud echter, dat ze als medicamenten beschouwd worden en alleen in apotheken en drogisterijen op doktersvoorschrift verkrijgbaar zijn. Bij het ministerie van Sociale Za ken verwacht men dat, wanneer de Gezondheidsraad de cyclamatenta bietjes hier toestaat, ook de Ameri kaanse distributiemethode zal gaan worden gevolgd. (ADVERTENTIE) van de tot nu toe bereikte resulta ten van het onderzoek een afgerond beeld kan geven van de wetsontdui kingen en vervalsingen. Het Belgisch-Luxemburgs instituui voor de wissel kwam achter de frau des omdat het opviel dat er plotseling steeds meer eierimporten uit België plaatsvonden, terwijl het Nederlandse aandeel op de Belgische eiermarkt slechts zeer bescheiden is. In hoofd zaak exporteert Nederland bruine eieren naar België voor doorvoer naar Frankrijk. Het had heel wat voeten in de aarde om uit te zoeken wat er plotseling op de Belgische eiermarkt aan de hand was. Totdat men er achter kwam, dat men slechts met fictieve leveranties te doen had. slechts 60ct De ridder is weer terug in Gorkums veil'ge veste; itc wens hem en zijn volk veel vree en 't allerbeste. Ik gun hem best die baan, om d'eer en om de centen, maar is hij niet hardleers? üa's meestal met regenten. Nog twee dagen. U künt er nog wat van maken, dit jaar, vrienden MERIJN (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee nog onbe kende mannen hebben in Amsterdam de 62-jarige prostituée J. Y.-A. gru welijk mishandeld en daarna gepro beerd te wurgen. Zij zijn verdwenen met het kunstgebit van de vrouw, waarin twee gouden tanden zaten, enkele sieraden en een portemonnee met f 75,-. Volgens het slachtoffer, dat alleen in de Spuistraat woont en dat door haar broer in erbarmelijke toestand werd aangetroffen, nadat andere pros- tituées waren gealarmeerd door de dichtbliivende gordijnen, zijn dezelf de mannen drie weken geleden ook al bij haar geweest. Ze namen toen een gouden armband, een horloge en een radio mee. Aangemoedigd door het feit, dat de vrouw hiervan geen aangifte had gedaan drongen zij op nieuw bij haar binnen. Ze eisten geld. Toen de vrouw zei niets in huis te hebben, werd ze op bed gegooid, tot ontuchtige handelingen gedwongen, bekogeld met eieren en glaswerk, be werkt met een scheermes en daarna met een ketting of een stuk touw de keel dichtgesnoerd. Ze is totaal overstuur in een ziekenhuis opgeno men.

de Stem | 1969 | | pagina 9