Geestelijk gehandicapten hebben eigen instuiven Religieuze communes: duidelijke evolutie t Willem I in galeri Frans Kassander won Kruiningse talentenjacht BRESKENSE JUDOKA'S OP DREEF Wiersma en Sijbrands zegevierden DOOR GROTE SAMENWERKING EN DANK ZIJ VRIJWILLIGERS een terreinknecht een assistent beheerder/badmeester Bij Margaret tot 17 januari G. de Kok uit Goes veertig jaar kerkorganist Met kwekelingen Meer is mogelijk Bewuste keuze Gemengd Niet eeuwig SUIKERD AM- TOERNOOI Wijkraad in Nieuw- en Sint-Joosland wil dorpshuis met gymzaal Nieuwe raad van Kapelle vergadert op 2 januari Nieuwjaarsreceptie b. en w. Vlissingen t A. 6. H. Laumen afwezig Herenbanden en buikbanden V. d. WALLE- BLOMMAERT Gemeente Kloetinge donderdag 1 en vrijdag 2 januari 1970 niet wordt gevent. N.V. Prov. Zeeuwse Elektr. Mij. Middelburg op vrijdag 2 januari a.s. tussen 9 en 12 uur v.m. ENERGIEKE DAMES INTERLANDEN N.V. Gemeente Vogelwaarde ELKE „STEM" LEZER is het dubbel en dwars waard op de hoogte te worden van uw advertentienieuws lllllllllllllllllllllllllllllllllllll WITTE PRIJZEN Geldig tot 6-l-'70 BONTÊHONDSTRAAT 2-4. HUIST. TEI.QMQ-2&23 JUISTE PLAATS DC STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 196'. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland organiseert, in samen werking met de katholieke en al gemene ouderverenigingen en de hervormde jeugdleider F. A. Bergwerff, instuiven voor geeste lijk gehandicapten van zestien tot en met dertig jaar. De maatschap pelijk werkster, mejuffrouw K. Boonstra, treedt op als woord- voerdster van dit pedagogisch centrum. Ze is zeer nauw betrok ken bij dit werk. Ze helpt organi seren en is op elke instuif aan wezig. De geestelijk gehandicapten wor den na het verlaten van de bijzonde re lagere school eigenlijk min ol meer aan hun lot overgelaten. Sommigen van hen worden dan wel geplaatst op de sociale werkplaatsen of dag verblijven, maar veel contact met lotgenoten is er niet meer. Voor de thuisblijvers is het over het algemeen helemaal een trieste bedoening. Na overleg met de r.-k. instelling Voor het Zorgenkind, de protestantse Philadelphia en de algemene instel ling Helpt Elkander, werd een com missie opgericht, de Ko-Com-In waar in één persoon uit elke oudervereni ging zitting nam. De commissie zorgt (Van onze correspondent) KRUININGEN Frans Kassander uit Vlissingen is de winnaar gewor den van de talentenjacht 1969 om de Scheldeprijs in Kruiningen. Met 330 punten won hij de door de gemeente beschikbaar gestelde beker, de gou den Sennheiser Microfoon en de tie- nerprijs (een horloge). Hij werd even eens eerste in de klavierserie met de nummers Russian Fantasie en Sprin gende Punkte. (Van onze correspondent) KAPELLE Op 1 januari is het 40 jaar geleden dat de heer G. de Kok nit Goes begon als kerkorganist. Van deze 40 jaar is hij al 20 jaar werkzaam als organist van de her vormde kerk in Kapelle en voordien was hij 17 jaar organist van de her vormde kerk in Nisse en 3 jaar van de vrij evangelische gemeente in Goes. De heer De Kok is een bekend oor- garnist, niet alleen in Zeeland maar ook in het buitenland; met name in Engeland heeft het vele concerten gegeven. Gedurende zijn 40-jarige loopbaan als kerkorganist heeft de heer De Kok in ruim 5.000 kerkdien sten gespeeld. Verder gaf hij ruim 300 orgelconcerten in binnen- en bui tenland. In vele grote Engelse kathe dralen bespeelde bij het orgel. On der meer was dat het geval op het grootste orgel van Europa in de kathedraal van Conventry. Ook speel de hij op het orgel in de Royal Al- bert Hall in Londen. Behalve organist was en is de heer De Kok dirigent van vele koren in Zeeland en Rotterdam. In totaal wa ren en zijn dat 21 verschillende ko ren. In de klavierserie werd P. Werk- hoeve uit Ouddorp tweede met 312 punten. Harrie Schroevers uit Vlis singen legde met 296 punten beslag op de derde prijs. De eerste, drie prijzen in de categorie vocaal gingen achtereenvolgens naar Duo van Vre- degem uit Goes (292,5 punten), Vivi an Hughes uit Sluiskil (281 puinten) en Ineke van Marion uit Alphen aan de Rijn (273,5 punten). Instrumentaal waren de besten Ria en Henk Hame link uit Sas van Gent met 282 punten tweede Super Session Zeeland met 267,5 punt en derde Nellie van de Parel uit Kruiningen. De totaaluitslag luidt: 1 Frans Kassander, Vlissingen, 330 punten; 2 P. Werkhoeve, Ouddorp, 312,5 punten; 3 Harrie Schroevers, Vliiingen, 296 punten; 4 Duo van Vredegem, Goes, 292,5 punten; 5 Ria en Henk Hamelink, Sas van Gent, 282 punten; 6 Vivian Hughes, Sluiskil, 281 punten; 7 The Gordinis, Terneu- zen 278 punten; 8 Visserine Krajen- brink, Hansweert, 257 punten; 9 De Twinlights, Bruinisse, 256,5 punten; 10 Grandpa Child, Noord-Brabant, 252 punten. Voor dit festival bestond veel be langstelling. In de middaguren was de grote zaal geheel met muziekmin- nenden gevuld. De talentenjacht vond plaats in Ons Dorpshuis in Kruinin gen en werd georganiseerd door het comité concertfonds Kruiningen, de KRO, Muziekexpres en Polydor. Als speciale gaste trad de van radio en t.v. bekende Anja op. Burgemeester A. Schipper reikte de prijzen uit. Daarvoo. sprak hij de hoop uit dat het festival in de nieuwe gemeente Reimerswaal doorgang kan blijven vinden. De tienerprijs werd uitgereikt door de voorzitter van tienerjury, Hans de Jonge uit Kruiningen. Presentatrice was Els Blok uit Kruiningen, die dit weer vlot deed. Voor de muzikale omlijsting zorgde het duo A. en P. Augustijn uit Hoo- gerheide. 's Avonds vond er een bij zonder druk bezocht sluitingsbal plaats met de Rhythm and blues- groep van Rob Hoeke. Het geheel is, dank zij de uitstekende organisatie, weer een groot succes geworden. onder meer voor het contact met de vereniging, de werkgroep en de heer Bergwerff. Ze steunt financieel, re gelt vervoer en probeert ouders voor dit werk te interesseren. De werk groep zoekt wrijwilligers die opgeleid worden en zorgen voor de samen stelling van de programma's. Het pedagogisch centrum is op het idee gekomen, kwekelingen van de christelijke- en rijksscholen in te schakelen. Dit omdat deze jongelui in het kader van hun opleiding ook met de groep geestelijk gehandicap ten contact moeten hebben gehad. Het effect dat de jongelui op het pro gramma hebben is erg verfrissend: nog steeds worden nieuwe ideeën te berde gebracht. In maart 1968 werden de eerste instuiven in Middelburg en Vlissin gen georganiseerd. Elders in het land is dit ook wel het geval maar deze worden hoofdzakelijk door beroeps krachten geleid. In Vlissingen - Mid delburg kan men ook rekenen op me dewerking van padvindsters. De geestelijk gehandicapten ko men graag naar de instuiven". Er heerst 'n geweldige vrolijke sfeer ver telt mejuffrouw Boonstra, door ge zelschapsspelletjes, zoals zakdoekje- leggen en blindemannetje. Het lopen op marsmuziek, js wel een van de grootste attracties. Handenarbeid wordit over het algemeen ook graag beoefend". „De instuiven blijken een fijne ont spanning te zijn voor deze mensen. Toch zijn veel ouders van de geeste lijke gehandicapten nog niet genoeg doordrongen van het belang van de ze samenkomsten. Ze sturen lang nog niet allemaal hun kinderen naar deze instuiven. Toch hebben de jon gelui ontspanning nodig", aldus me juffrouw Boonstra. De leiding zou in de toekomst wel iets zien in een toneel- of dains-groep- je. Daarvoor zou je wat vaker bij el kaar moeten komen. „Maar we zit ten nu al zo moeilijk met het ver voer...", aldus mejuffrouw Boonstra. „Veel meinsen die oorspronkelijk be loofd hebben voor het vervoer te zor gen, laten het nu vaak afweten. Je kunt de gehandicapten nu eenmaal niet alleen naar huis laten gaan" „De afgelopen zomer hebben we twee vakantie-kampen georganiseerd in Gauwe op Schouwen-Duiveland, waar het Mr. De Rooshuis, het bud- tencentrum van het volksonderwijs, tot onze beschikking stond. De eer ste week was be9temd voor jongelui boven de achttien jaar, de tweede week was voor schoolkinderen van acht tot achttien jaar". De leiding bestond weer hoofdzakelijk uit kwe kelingen, een wijkverpleegster en mejuffrouw Boonstra. Het werd een geweldig succes: de mensen worden zelfbewuster en opgewekter. Men is van plan dit initiatief de komende zomer te herhalen. In Goes, IJzendijke en Hulst wordt bij d-eze instuiven veel gebruik ge maakt van gespecialiseerde vrijwilli gers. „Het initiatief om met kweek scholieren te werken is wel uniek voor Zeeland en we zijn er dan ook erg gelukkig mee", concludeert me juffrouw Boonstra. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Behalve ruim twintig communes, vooral van stu denten en kunstenaars, telt Nederland nog ruim 200 communes op religieuze grondslag. Volgens een rapport van de benedictijn Ton Nuy voor het oriëntatiecentrum voor kerkelijke roeping in Tilburg zijn er 215 van dergelijke religieuze communes. Sedert zijn telling van enkele maanden geleden zijn er echter al weer een paar bijgekomen, want zo zegt men in kringen van experimenterende jonge reli gieuzen het hoort tegenwoordig tot de bon ton van de orden en congregaties om ook een experimentele leefgroep te hebben. Ofschoon dit lang niet voor alle van die communes geldt sommi gen zijn niet meer dan mini-kloos- sters zijn vele volgens Ton Nuy toch centra, waar jonge religieuzen nieuwe vormen van religieus leven uitproberen. Maar een duidelijk on derscheid is vaak niet mogelijk om dat de meeste groeperingen zich nog In een duidelijke evolutie bevinden. De meeste groepen vindt men in de middelgrote steden, waarvan Nij megen met 22 er duidelijk uitspringt. Ton Nuy meent in dit verband, dat er van een strategie inzake vestiging van experimenteergroepen weinig sprake is. De eerste communes da teren van 1965. een jaar na beëindi ging van het tweede Vaticaanse con cilie. Van de 215 door Ton Nuy ge registreerde centra zijn er 72 pro cent van actieve zustercongregaties, 25 procent van priester-religieuzen, 8 procent van broedercongregaties, 3 procent van contemplatieve mon niken. Aanvankelijk stond men in de or den en congregaties nogal afkerig tegenover experimenterende religi euzen, maar nu bestaat volgens Ton Nuy het gevaar, dat dit wantrouwen overslaat in het tegendeel en dat men alle heil verwacht van de stich ting van nieuwe kleine leefgroepen. Het meeste heil verwacht de rappor teur van die groepen, welke geboren zijn uit een vruchtbare samenspraak met het bestuur van de orde of con gregatie, waaruit zij voortkomen en erin slagen die samenspraak vol te houden, juist met het oog op de gro te verschillen van religieuze bele ving, welke groeit tussen het tradi tionele kloosterleven en dat in de communes Enkele voorname kenmerken van de commune-experimenten zijn, dat gebleken is. dat zonder de klooster regels en zelfs zonder een overste het beter gaat dan met en dat de commune de mondigheid der leden veronderstelt. Dit geldt zeker voor die experimenteergroepen, welke de nodige vrijheid hebben gekregen of genomen. Een ander belangrijk kenmerk is, lat de experimenten der jonge reli gieuzen gedragen worden door hun geloof in de toekomst van het onge huwde religieuze leven omwille van het rijk Gods. Maar de jongeren zien dit rijk Gods niet in de eerste plaats in het hiernamaals maar als een op dracht van nu. Zij wijzen de „vlucht uit de wereld" dan ook af en wen den zich juist tot de wereld. Vandaar de grote belangstelling van vele communeleden voor de maatschappe lijke vakken: sociologie, psychologie enz Zij zijn de mening toegedaan, dat de religieuze orden en congrega ties dan wel met de dood bedreigd worden het aantal toetredingen is vrijwel tot het nulpunt gedaald maar dat zij toch nog vitaal genoeg zijn om samen nieuw leven voort te brengen. Er ls dan ook een duidelijke ten dens in de experimenteercentra tot verregaande samenwerking of fusie van de tot dusver meestal toch nog afzonderlijk opererende orden en con gregaties. Praktisch alle religieuzen communes zijn nog exclusief manne lijk of vrouwelijk. Een enkele kennen eengemengde bezetting, zoals die in Bergeyk en de Koinonia-groep in Utrecht. De laatste kent namelijk enige gehuwde leden, uitgetreden kloosterlingen, die gehuwd zijn, maar de band willen bewaren. Er is een tendens om het exclusief mannelijke of vrouwelijke te doorbreken. Met name de experimenteer-groep der Kapucijnen in Utrecht begint met een gemengde bezetting. Er treden enkele Franciscanessen tot de com mune toe. Deze commune beschikt over twee flats: één blijft voor de mannelijke leden, de andere voor de vrouwelijke religieuzen. In zijn rapport concludeert Ton Nuy tenslotte, dat veel experimen teergroepen niet pretenderen, dat ze noodzakelijk voortgezet moeten wor den. Vroegere instituten waren altijd bijzonder bezorgd voor hun voortbe staan. Daarom was recrutering van nieuwe leden zo belangrijk, maar tot nu toe komen bijna alle leden van de nieuwe kleine leefgroepen voort -rit de bestaande religieuze instellin gen. Men moet zich afvragen wat er gaat gebeuren, wanneer de kleine re serve aan jongeren uitgeput raakt. Het experimenteercentrum hoe groot zijn invloed ook kan zijn biedt geen antwoord op het recrute- ringsvraagstuk. De nieuwe religieuze communes kunnen wel fungeren als bron van inspiratie en bezieling, die in de toe komst het religieuze leven voor an deren misschien weer geloofwaardig maakt, of als pressiegroep in de vernieuwing van kerk en maatschap pij en als centrum van bezinning op de godsdienstige problematiek. Het feit dat in enkele jaren tijds zo'n be weging is losgeslagen is volgens het rapport van Ton Nuy in leder geval een bewijs voor vitaliteit van het re ligieuze leven. (Van onze judomedewerker) BRESKENS Op een massaal toernooi van de sportschool Felix Janssens, met bijna 500 deelnemers uit Zeeland en West-Brabant, dat in Etten-Leur is gehouden, hebben en kele leden van judosportvereniging Breskens, uitstekende resultaten be haald. Bij de jeugd van 11 t.m. 14 jaar zegevierde de talentvolle Ko Mookhoek in de gewichtsklasse van 40 t.m. 45 kg. Plet de Bruyne deed hetzelfde in de leeftijdsklasse 11 t.m. 14 jaar boven 50 kg. Bij de meisjes t.m. 17 jaar behaal de Magda Cambeer een fraaie twee de plaats. Martine van Schoote won op overtuigende wijze bij de datnes boven 18 jaar Oo-k de heren senioren gingen niet met lege handen naar huis. Theo Klippel verraste vriend en vijand door in zijn eerste grote wedstrijd meteen de eerste plaats voor zich op te eisen in het halfmiddengewicht t.m. de groene band. Tot slot legde Harry Lalkens beslag op de tweede plaats in de klasse alle categorieën. Ook alle overige deelnemers uit Breskens behaalden goede resulta ten, door bijna allen poule-winnaar te worden. AMSTERDAM (ANP) - Harm Wiersma en Ton Sijbrandts hebben het suikerdamtoernooi te Amsterdam gewonnen. In de laatste ronde ver overden de jonge Nederlandse spelers maandag twee punten, Wiersma won van Smith en Sijbrandts van Gant- warg. Hun puntentotaal in de eind stand kwam daardoor op 13. Zij de len de eerste en tweede prtjs van respectievelijk 1500 en 1000 gulden. Het toernooi, dat op 20 dec. begon, leverde hen dus ieder 1250 gulden aan prijzengeld op. De uitslagen van de negende/laat ste ronde zijn: Sijbrands, Ned. Gantwarg, Rus 2-0; Andreiko, Rus Hisard, Fra. 2-0; Smith, VSt.Wiers ma, Ned. 0-2; Koeperman, Rus Kuyken, Zwi 1-1; Cazemier, Zwi Van der Sluis, Ned 0-2. De eindstanend in de topgroep is: 1; Wiersma en Sijbrands 13, 3. An dreiko 12, 4. Koeperman 10, 5. Kuy ken 9, 6. Hisard en Van der Sluis 8, 8. Smith 7, 9. Cazemier en Gant warg 5 pnt. De uitslagen van de negende ronde in de reservegroep zijn: De Ruiter, NedDrost, Ned. 2-0; Werner, Ned. Sanirsad, Sur. 1-1; Mogiljanski, RusPalmer, Ned. 1-1, Post, Fra Fanelli, Ita. 1-1; Kaderabek, Tsj Van Heerde, Ned. 0-2. De eindstand in de reservegroep is: 1. Mogilajnski 15, 2. Werner 12, 3. Palmer en De Ruiter 11, 5. Drost 10, 6. Fanelli en Van Heerde 9. 8. Post 7, 9. Sanirsad 6, 10. Kaderabek 0 pt. (Van onze correspondent) NIEUW- en SINT JOOSLAND Het nieuwste plan voor een dorps huis in Nieuwland is enige weken ge leden ingediend bij de Stichting Maatschappelijke Ophouw in Middel burg. Het plan voorziet in de bouw van een grote zaal met enkele nevenver- trekken Voor de uitvoering van dit plan moet het bestaande verenigings lokaal van de hervormde gemeente worden opgeofferd. Het bestuur van de wijkvereniging is hiermee niet erg gelukkig, omdat in het geheel geen rekening is gehouden met de wens van de inwoners om toch vooral voor de schooljeugd maar voor haar niet alleen een sportaccommodatie in de wijk te verwerkelijken. Van daar dat het oorspronkelijke plan was: een dorpshuis mei gymnastiek- accommodatie. Het bestuur van de wijkvereniging ontwikkelt in overleg met de betrokken gemeentelijke in stanties tegenvoorstellen. (Van onze correspondent) KAPELLE Op vrijdag 2 januari om drie uur komt de raad van Ka pelle voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeen. De nieuwe raadsleden, de tijdelijke secretaris en tijdelijke ontvanger worden dan be ëdigd. Burgemeester Van Suylekom zal een nieuwjaarstoespraak houden en er zullen nieuwe wethouders wor den gekozen. Op de agenda staat verder de be handeling van voorstellen over zaken waarvoor een direkte beslissing nood zakelijk wordt geachit. VLISSINGEN Aansluitend op de raadsvergadering van 2 januari, zul len b. en w. van Viissingen hum ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie hou den, De receptie begint om vier uur. Ter gelegenheid van mijn ZILVEREN KOSTERSJUBILEUM geven wij gelegenheid tot feliciteren op donder dag 1 januari a.s. van 23 uur n.m. J. Moelker-v. Gestel. Philippine, Raveljjnstraat 5. In de vrede des Heren ontsliep op 27 december 1969 te Hulst, gesterkt door de sacramenten der zieken en de Pauselijke zegen, de heer AUGUSTINUS, THEOPHILUS PRAET, weduwnaar van mevrouw Justina Maria van Strijdonck geboren te Clinge op 4 januari 1891. Dit melden U: Clinge: J. J. A. Praet C. M. G. Praet-Wagemans Günther Sint-Jansteen: A. M. V. Pollet-Praet G. A. Pollet Eric en Ellen Heikant: B. M. A. van Dorsselaer-Praet P. J. Dorsselaer Anniek. De families: Praet, van Strijdonck, Blommaert en van Mullem. Nieuw-Namen, 27 december 1969. Husterloostraat 129. De H. Eucharistieviering gevolgd door de ter aardebestelling, zal plaats hebben in de parochie kerk van de H. Jozef te Nieuw-Namen op woens dag 31 december 1969 te 10 uur. Samenkomst aan het parochiehuis te Nieuw- Namen. Rozenkransgebed dinsdag 30 december 1969 te 19 uur in de parochiekerk. Wij bevelen zijn ziel in uw godvruchtige gebe den aan. Met leedwezen geven wij u kennis van het over lijden van ons bestuurslid, de heer R. A. DHERT te Zuididorpe. Bijna 14 jaar heeft hij onze coöperatie mede ge leid en zijn werk zal bij ons in dankbaarheid blij ven voortleven. Kloosterzande, 27 december 1969. Bestuur en directie Coöp. „Zuivel fabriek Kloosterzande". Heden is rustig en kalm ingeslapen, mijn lieve zorgzame echtgenoot onze zwager en oom ARTHUR KUYNTJES in de ouderdom van 81 jaar. A. M. P. Kuyntjes-Mey. Rotterdam, 28 december 1969. Randweg 11 B. De crematie zal plaatsvinden vrijdag 2 januari a.s. in het crematorium „Ockenburgh" aan de Ockenburghstraat 21 te 's-Gravenhage, Loosdui nen ca. 11.00 uur. TANDARTS Vanaf woensdag 31 december 's-middags t.m. zondag 4 januari DROGISTERIJ STATIONSWEG 9 HULST BESTEMMINGSPLAN BEBOUWDE KOM De burgemeester van Kloe tinge maakt ingevolge het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat van af 5 januari 1970 geduren de één maand op het Stads kantoor, van de nieuwe gemeente Goes, afdeling Algemene Zaken, Oostwal 31, Goes, voor eenieder ter inzage ligt het ontwerp- bestemmingplan voor de bebouwde kom van Kloe tinge met bijbehorende be bouwingsvoorschriften. Ge durende bovenvermelde termijn kan eenieder schriftelijk bij de gemeen teraad van de nieuwe ge meente Goes bezwaren te gen voormeld ontwerp plan met bebouwingsvoor schriften indienen. Kloetinge, 30 december 1969. De burgemeester voor noemd, P. Daniëlse. DANKBETUIGING Mede namens de familie, dank ik u allen, die hun blijken van deelneming hebben betoond bij het over- lijden van mijn dierbare echtgenote, mevrouw MAGDALENA M. VAN LAERE Ook alle zusters en broeders, die haar naar hun beste krachten en met liefde hebben verzorgd. En in het bijzonder dr. Murris en alle zusters van het H. Hart, die verbonden zijn aan het Elisabeth-zieken- huis te Sluiskil, die ook hun blijken van deelneming en medeleven hebben betoond. S. Berghgracht, Westdorpe, december 1969. DE GEZAMENLIJKE MELKSLIJTERS VAN TERNEUZEN MAKEN BEKEND DAT OP HET BESTUUR Onze stroomverbruikers te WALSOORDEN e.o. worden er hiermede op attent gemaakt, dat de levering van ELEKTRISCHE ENERGIE onder broken zal zijn wegens noodzakelijk te verrichten werkzaam- heden. DE DIREKTIE Vooraanstaand bureau voor reclamediensten zoekt leeftijd plm. 20 - 30 jaar. i.v.m. het bezoeken van winkels in Nederland voor het plaatsen van displays en/of het verko pen van artikelen/het uitdelen van monsters op freelance basis. Zij dienen goed met mensen om te kunnen gaan, representatief te zijn en over een auto (even tueel telefoon) te beschikken. Zij, die menen aan de gestelde eisen te voldoen kunnen hun sollicitatie met recente pasfoto stu ren naar: Olmenlaan 3, Zwanenburg post Halfweg, onder vermelding van de letters JR. In het recreatiegebied „De Vogel", (dat in 1970 geopend zal worden) kunnen de volgende mede werkers geplaatst worden: Deze medewerker zal belast worden met het onderhoud van terreinen en gebouwen. In voorkomende gevallen en buiten het zomer seizoen zal hij voor het verrichten van werk zaamheden bij de dienst gemeentewerken inge schakeld kunnen worden. Deze medewerker zal in nauwe samenwerking met de beheerder belast worden met het toe zicht op het dagrecreatieterrein. In verband met het feit dat het toezicht voor namelijk op de zwemaccommodatie betrekking heeft, wordt een opleiding tot badmeester en enige ervaring op prijs gesteld. De beloning zal afhankelijk gesteld worden van bekwaamheid en ervaring. De aanstelling geschiedt op arbeidsovereenkomst voor één jaar, waarbij bij gebleken geschiktheid aanstelling in vaste dienst zal volgen. Sollicitaties in te dienen bij de burgemeester van Vogelwaarde te Stoppeldijk binnen twee weken. - Groot blik Hoy knakworst ƒ0,89 Literblik fjjne erwten Gezinsfles Cola, Tonic of Up ƒ0,39 „Marie Thumas" ƒ0,79 Vz kilo Frituurvet ƒ0,79 Kilo (4 pakjes) margarine ƒ0,98 kilo Rozijnen „Sultana" ƒ0,99 Literfles koffiemelk ƒ1,29 Hele kilo zelfrqzendbakmeel ƒ0,89 Grote fles Alciera wjjn (volzoet) ƒ3,95 Grote fles goudgele slaolie ƒ0,99 gezinsfles Jus d'oranje GRATIS. Een beeld van de huidige situ: (Van onze kunstmedewerker) ASSENEDE De vorige exposit die wij zagen en bespraken bij avant-garde galerie Margaretha d Bouvé te Assenede was gewijd aa het werk van de Nederlandse schil der Pierre v. Soest. Het werk vand dertigjarige, te Kortrijk woonachtig Vlaming Willem Deneckere dat than deze expositiezaal vult heeft met da van Van Soest in zoverre iets ge meen dat het zeer sterk geabstra heerd maar toch figuratief is. Beiden hebben een zeer grafisch* mstelling en laten hun figuratie: graag uitkomen tegen een grote leef vlakken kleur of looter onbeschilder* linnen. Maar qua kracht van uitdruk kingswjjze, plastiek en kleur moei gezegd dat de jonge Deneckere eer frisheid en een verve bezit die mer bij de oudere en gearriveerde Var Soest helaas mist. Dat Deneckere in wezen een uit-l gesproken grafisch talent is, dat zich in den beginne dan ook in zuiver.! grafiek heeft uitgedrukt, ziet mer.1 aan de hier aanwezige serie tekenin gen. Onderwerp ervan zijn meesta de vrouw of enkele vrouwenfigurer j die in een grote ruimte gesteld wor u6n en zich daartegen nu eens sterke dan vager gecontoureerd aitekener Ze zijn met uiterst sensibele hand g daan, meestal in houtskool met som hier en daar een klein geraffineer gezet kleuraccent in rood. Dezelfö grafische opvatting vindt men in D; I neckere's schilderijen niettemin we hij ze zuiver picturaal op te loss' 6n is er niet in het minste spral van ingekleurde grafiek. Ook hier zi t vrouwenfiguren die hij in de vor van een soort dubbelportret met kaar in verband brengt of in arade houdingen onder spanning zet. Z: verf is zeeir dun opgelegd zijn kle. ren helder en fel, waarbij 'hij de fiji nuances even sensibel weet te hai eren als hij het in zijn tekening* i ae Min doet. Het lijkt erop dat Dc neckere zijn thematiek wil uitbreider en vernieuwen, zoails vooral een arietal hier aanwezige schilderijen Yl "nkerwand van de expositie- fn üaten zien" 2661 Soede aanzetten n een meer constructiristisehe rich-i »g. mits de schilder zich weet tei t^waren voor de invloed van Ra- v ™e w het schilderij met de IJs- we! neTg evid'e™t is. Te berichtt en tot 17 januari 1970. WILLEM ENZ1NCK

de Stem | 1969 | | pagina 4