Oplossing in zicht voor Walcherse ziekenhuiskwestie Gestrand vliegtuigje weer opgestegen „Volkomen gebrek aan objectieve voorlichting'' van water Meesterv oordracht van het duo Leonhardt-Brüggen Vorst Minder tolgeld voor brug over Haringvliet dood in bed Scheidedijk bij Ossenisse startbaan Jubilarissen Glasfabriek en Zuid-Chemie gehuldigd Bath fscheid ;ang hield in damme 'ii rood won •t-prijskanip COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN BRACHT RAPPORT UIT: Protocol Haven van Oude- Tonge weer open Opdracht voor „De Schelde" STUDIEGROEP OOSTERSCHELDE IN MEMORANDUM AAN DEN HAAG Klimaatverruwin g Misverstand rond regeling rooipremie Auto in sloot Oude jaarsbijeenkomst DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1969 van oppervloktewa. „Een oplossing van meende de heer Dek- zonder urgente zaak", ie vervuiling van dé ioor allerlei oorzaken oeneemt", zo zei hij, loor de vele varkens.! pluimveebedrijven die n, zullen wij als water- genoodzaakt zijn p toe te zien, dat geen ozingen meer plaats en dat de vergun den in overeenstem- gebracht met de ernst te realiseren dat dit inciële belasting bete- >edrijven in oprichting, emin de lozing van on- onvoldoende gezuiverd (t meer getolereerd zal n. gevolgen", aldus de de gemeente Goes door ge zuivering aan den ïdervonden, is te be- een teken aan de wand ■er een doelmatige zui- emeenten, die nog niet tie of een persleiding t afvalwater naar de kam worden afge- 11 mzer verslaggevers) 1ATH Vandaag om at de raad in vergade- het dorpshuis Luctor enig punt op de agen- fscheid van de gemeen- i w., burgemeester en tot i9 00 uur is er een irbij de bevolking af- emen van de bestuur- ïze correspondent) AMME De hand- g Vooruitgang hield op de liggende wippen Huige. Er waren 45 11 verenigingen aan slag van de eerste wip igel: P. Rijk van Vios ïoek; le zijvogel: W. Willem Teil uit Ove- rogel: F. Daalman van vadendamme; le boven longe van ADLM uit e; 2e bovenkal: B. n Zeelandia uit Ove- derkal: P. Rijk van :erenhoek; 2e onder- 5 van Spes Nostra uit klep: J. F. de Kpe ndboog uit Oudelande; :an Steenbergen van lit Ovezande; 3e klep: van ADLM uit KW- ileeste kleine vogels: Vios uit 's-Heerenhoes de tweede wip: 'e ac. Traas, wilde schut- srenhoek; 2e hoofdvo- inge-Rijk van Wille™ ande, bij loting: le zij- e Jonge van ADLM uit ie; 2e zijvogel: >es Nostra uit Ovezan- 3e zijvogel: Jac. Doe- ria uit Kwadendaim® zijvogel: A. Boonman ïutters uit 's-Heeren- Lg; 1 e kal: A. Meeusen >tra uit Ovezande; «J van Spes Nostra ui kal: Jac. Traas u« wilde schutter; aas van Vooruitgang imme, bij loting: Mfs; els: P Traas van Vios nhoek (6 stuks). [elprijzen waren vO Daalman van ADI* imme. ize correspondent) De topbiljartclub ..D"s' organiseerde een PrlJs A. Lijbaart, waaraan ilnamen. Het werd een rijd die tenslotte ver en werd door F. ^as le biljartclub 't Cen lag luidt als d, 2 P. v. Kerkhoven. 4 W. Bracke, 5 M. a. Smit 7 L. v. Daele, aer, 9 Don Carlos, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een pro bleem dat zich bijna tien jaar heeft voortgesleept con centratie van de drie zieken huizen op Walcheren is plotseling oplosbaar geworden. Een commissie van goede diensten, ingesteld door de Stichting Nationale Zieken huisraad, heeft in snel tempo een rapport over de situatie gemaakt en een advies uitge bracht, dat door de besturen van de betrokken ziekenhui zen is overgenomen. De commissie, bestaande uit wet houder P. J. van Meurs uit Dordrecht de arts J. A. F. Coebergh, directeur- geneesheer van het Gerardus Majel- laziekenhuis in Bussum en drs. C. H. van Rijn, economisch directeur van het Utrechtse Diaconessenziekenhuis, heeft snel gewerkt. Even snel hebben de ziekenhuisbesturen, de specialis ten die aan de diverse ziekenhuizen zijn verbonden en de andere betrok kenen gereageerd. De bestuurders zijn overeengeko men een overkoepelend orgaan in te stellen, waarin de drie ziekenhuizen op Walcheren met elkaar zullen sa menwerken. Hun streven (daartoe hebben zij zich per protocol uitgesproken) zal zijn: een gemeenschappelijk zieken huis op Walcheren met een capaciteit van ongeveer 500 bedden. Dit zieken huis zal op een gemakkelijk bereik bare plaats op Walcheren moeten worden gebouwd en zijn beddencapa citeit is gebaseerd op de thans beken de en te verwachten bevolkingstoe name in de kanaalzone van Walche ren. De geestelijke verzorging zal in dit ziekenhuis voor elke gezindte vol ledig tot zijn recht komen. Als periode voor de totstandko ming is gedacht aan tien jaar. In deze interimperiode staan de besturen van de drie bestaande zie kenhuizen hun bevoegdheden af aan het overkoepelend orgaan. Voor de noodzakelijke capaciteits uitbreiding van de twee Vlissingse ziekenhuizen is gekozen voor een sa menvoeging van Bethesda (protes tants-christelijk) en St. Jozef (r.-k.) doch louter als tussenoplossing. Het protocol, waarin de overeen komst tussen de drie ziekenhuisbe sturen is neergelegd, is gisteren in een bijeenkomst in Brittannia in Vlis- singen ondertekend in aanwezigheid van de leden der commissie van goe de diensten. Het bereikte akkoord heeft de trein, die al zo vaak ontspoord was, weer op de rails geholpen. De noodzake lijke schaalvergroting op het gebied van de medische behandeling en ver pleging blijkt verzekerd. Voor dit perspectief werd de commissie, zo wel namens de ziekenhuisbesturen als namens de Walcherse artsen, wier geluid in de „ziekenhuisaöaire" meermalen heeft geklonken, gisteren tijdens de bijeenkomst in Brittannia hartelijk geprezen. De „Commissie Walcheren", zoals de commissie van goede diensten (Van onze correspondent) OOSTFLAKKEE Het besluit van 4 nov. j.l., genomen door b. en w. van Oostflakkee. om de haven van Oude Tonge voor de scheepvaart te sluiten, ia ingetrokken. De sluiting was het gevolg van het feit, dat te veel slik en modderige delen gevaar voor vastzuigen van de schepen op leverden. Alleen op eigen risico was binnenvaren toen nog toegestaan. Nu 21Jn op de gevaar opleverende plaat sen waarschuwingsborden geplaatst en als verboden gebied aangegeven. Men heeft zich thans te houden aan een beslissing van de havenmeester waar de ligplaats genomen kan wor den. werd genoemd, beschouwt, zo deelde haar woordvoerder en aanvoerder P. J. van Meurs, mee haar taak als geëindigd. Het wordt nu aan het overkoepelend orgaan, dat reeds op 15 januari zal gaan functioneren en uiterlijk een juli 1970 geïnstutionali- seerd moet zijn, overgelaten hoe de praktische vraagstukken zullen wor den opgelost. Deze vraagstukken betreffen onder andere: de investeringen in de af zonderlijke ziekenhuizen; toelating van „nieuwe" specialisten; het vast stellen van een bouwprogramma en het zoeken naar een bestemming voor de bestaande ziekenhuizen. Bij elk besluit dat wordt genomen, zal het gezamenlijk streven naar de bouw van één ziekenhuis op de achtergrond staan, hetgeen, zoals de heer Van Meurs meedeelde, betekent dat uit- breidingsvoorstellen en grote inves teringen aan het ene centrale doel zullen worden getoetst. Ziekenhuisconcentratie in een re gio als Walcheren is, volgens het rap port van de commissie, het vanzelf sprekende antwoord op alle actuele problemen die zich voordoen in eco nomisch en sociaal-economisch op zicht, en wat betreft benutting van medisch-deskundig potentieel. Het vraagstuk van de levensbe schouwelijke basis, waarop zieken huizen werken, wordt daaraan, aldus de commissie, niet ondergeschikt ge maakt. Het is mogelijk, zoals op an dere plaatsen waar samenwerkings- ziekenhuizen bestaan, is aangetoond om aan een volledige en moderne zielzorg recht te doen. Ook hier werkt, nog afgezien van wat de naaste toekomst aan vernieu wing van de pastoraal brengt, een praktische factor mee. Dokter Coe bergh formuleerde deze in de vorm van een vraag: „Wat is een katholiek ziekenhuis zonder religieuzen, en wat is een Diaconessenhuis zonder diaconessen o De Scheidedijk in nei .ixeise Ambacht doet dienst als startbaan voor het vliegtuigje dat er zaterdag een noodlanding gemaakt heeft. Het i S sj juist het luchtruim gekozen. >emS'daig 31 8.14 en 20.40; Ha» Made-Drimb* Terneuzen. -j 6.38 en en 20.30. 3.04; om n 20- 23.29 issingen 8.04 Vooruitzichten voor woensdag pn donderdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Aanhoudende vorst en Weinig of geen neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, l e w?ens^ag: aantal uren zon: tot 5: min.-temp.: 4 of meer graden nder normaal; max.-temp.: 6 of meer graden onder normaal; kans P een droge periode van minstens 4 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent, voor donderdag: aantal uren zon: tot 6; min.-temp.: 4 of meer gra- en onder normaal; max.-temp.: 5 of eer graden onder normaal; kans ,?en „I0®0 periode van minstens l, VUJ' 95 procent; kans op een ge- droog etmaal; 80 procent. MIDDELBURG Stadhuiszaal. Het was een goede gedachte van de ZVU om de „lege hoek" van dit weekend na Kerstmis te vullen met een recital van twee groot meesters: het duo Gustave Leon- hardt (clavecimbel) en Frans Brüggen (blokfluit). De belang stelling was zo groot dat een ma tineeconcert werd ingevoegd. Ik bezocht het avondconcert in de fraaie met kaarsen verlichte stad huiszaal: een ideaal huis om muziek te maken Het programma bestond uit werken uit de barok met in het centrum van het programma een hedendaags stuk voor blokfluit-solo. De inleidende sonate van Loeillet had de functie van introductie, aftasten, het inleidende praatje om ter zake te komen Terzake kwamen we bij de grandioze solo-sonate in G. voor clavecimbel, meer bekend als de Derde Sonate voor viool-solo van Bach. Leonhardt gaf ons een les praktische muziekgeschiedenis, maar in de eerste plaats een les in schoon heid. Al te weinig wordt nog naar deze gezaghebbende meester geluis terd. Het gehele pakket barok-inter- pretatie kwam ter tafel. Deze barok- taal leeft, is rethorisch gesticuleerd, en laat discussiëren met een felheid of ontspanning die niets heeft van de vrijblijvende barokuitvoeringen die we zo vaak horen. Het is zinloos details te noemen in een rubriek als deze, het helpt de werkelijk geënga geerde luisteraars geen stap verder: hij zal de bronnen moeten raadple gen. Brüggen verstrekte gegevens o- ver het vervolgens door hem gespeel de „Gesti" van de hedendaagse com ponist Berio. Zijn toelichting was soms duidelijk, soms gevaarlijk dis cutabel. Zo maakte hij paralellen als chaos-rijkdom en orde-armoede. Het stuk verloopt van een chaotisch eers te deel via een orde-scheppend twee de deel naar een volstrekte orde in het derdn deel. Ik wil graag in deze gang van zaken geloven, waarnemen kon ik het niet. Het stuk heeft onge veer overal eenzelfde gemiddelde aan beweging Een en ander werkt sterk nivellerend Bruggen speelde het aan hem opgedragen stuk met overtui ging en had storenderwijs de boerti ge lachers op zijn hand. Het zou wen selijk zijn dat er in onze Zeeuwse (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het toltarief van de Haringvlietbrug zal per 1 januari worden verlaagd van f 2,50 tot f 2,- per motorvoertuig. Het goedkeuringsbesluit voor verlaging van dit tarief werd gisteren door de ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën bekend ge maakt. Het provinciaal bestuur van Zee land, maar ook diverse Zeeuwse in stellingen, hebben bij herhaling op verlaging van het toltarief aange drongen. De verwachting is dat het goedkoper worden van de zogenaam de bruggenroute zal leiden tot een toenemend verkeer op de Zeeland- brug en daardoor tot betere exploi tatie-resultaten. Verlaging voor het voor deze verbinding geldende ta rief is voorlopig echter niet te ver wachten. In tegenstelling tot de ï.v. Brugverbinding Haringvliet maakt de Provinciale Zeeuwse Brug maatschappij geen winst. Op langere termijn, als de Volke- rakdam voor 't verkeer wordt open gesteld, zal het toltarief voor de Haringvlietbrug waarschijnlijk ge heel vervallen. programma's wat meer hedendaagse zaken voorkwamen. Na de pauze vermaakten Leonhardt en Brüggen ons met het geraffineer de „Rossignol en Amour" van Cou- perin. Vergelijkbaar met Gesti was het befaamde „Engels Nachtegaal tje" van de Nederlander Van Eyck (helft zeventiende eeuw). Brüggen (blokfluitsolo) speelde met dit werk je al zijn troeven uit, jongleerde met het materiaal dat het een lieve lust was en bewees in de eerste plaats dat muziekmaken een kwes tie van spel (op hoog niveau) is. Met name willen we de bouwer van het prachtige clavecimbel noemen: De Bredanaar Willem Jiskoot. In tegen stelling tot de vele spijkerachtige ap paraten klonk dit instrument rank, een klank alsof hij gestrooid wordt. Zelden hoort men deze gaafheid bij elkaar: de fijne Scarlatti sonates op een goed instrument door een mees ter bespeeld. Welnu, het viel ons de ze avond ten deel. Het concert be sloot met „La Follia" voor blokfluit en clavecimbel van Corelli. Het pu bliek dankte de concertgevers met een ovationeel applaus. DAAN MANNEKE (Van onze correspondent) VLISSINGEN „De Schelde" te Vlissinger. heeft voor rekening van de regering van Venezuela opdracht gekregen tot de bouw van twee vrachtschepen. Het betreft schepen van 11.600 brt., die alle soorten vrachten kunnen ver voeren. De bouw is voor de Compa- nia Anonima Venozolua de Naviga tion. De mecanicien van het Rotterdamse vliegveld Zestien hoven neemt de schade op. De reparatie duurde twee uur. Het vliegtuigje draait warm op de „startbaan" van de Scheidedijk onder belangstelling van Ossenissenaren. (Van een onzer verslaggevers) GOES De „Studiegroep Oos- terschelde" deelt in aanvulling op het memorandum van 1 augustus gericht aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat, mee gehoord te hebben dat men in politieke kringen denkt dat er in Zeeland weinig belangstelling be staat voor het probleem afsluiting of niet-afsluiting van de Ooster- schelde, omdat er weinig stem men over dit onderwerp tot Den Haag zouden doordringen. Belangstelling is er, aldus het of ficiële stuk, ongetwijfeld voor dit probleem. „Dat echter de veelal heer sende twijfel aan de juistheid van de door de regering gekozen oplos sing niet meer tot uitdrukking komt, moet worden toegeschreven aan ver schillende oorzaken". In de eerste plaats, zo wordt ge steld, is nog steeds de bittere her innering aanwezig aan de ramp in 1953. „Verder is de mentaliteit van de Zeeuwse bevolking over het alge meen zo, dat men geneigd is tot aan vaarding van heit opgelegde lot, en de beslissingen van het ingestelde ge zag. Dan is er een volkomen gebrek aan objectieve voorlichting". In dit verband wordt gewezen op de volgende punten: Het provinciaal bestuur heeft zijn standpunt, dat alle zeegaten dicht moeten, en het accepteren van de Deltawet, vastgelegd. G.S. wensen er eigenlijk niet over te spreken. De provinciale pers, met name de Provinciale Zeeuwse Courant, heeft hetzelfde standpunt bepaald, en houdt daaraan door dik en dun vast. Volgens de studiegroep heeft het blad het memorandum doodgezwegen. Mensen die voor openhouden van de Oosterschelde pleitten, werden „bet weters" en „nakaarters" genoemd. De voorlichting aan de bevolking is eenzijdig, onvolledig, tendentieus en soms zelfs beslist onjuist. Het ge volg is dat men in het algemeen al lerminst op de hoogte is van de aan afsluiting verbonden gevolgen. Men realiseert zich niet dat de kusten van Walcheren en Schouwen na een afsluiting van de Oosterschelde door de langs de kust trekkende getij- stroom zullen worden aangetast, zo dat verdedigingswerken noodzake lijk werden. Daardoor zal de recrea tieve waarde van de stranden ver minderen. Men weet niet dat er des kundigen zijn die er van overtuigd zijn dat een deel van de kop van Schouwen verloren zal gaan. Men is er zich niet van bewust dat de ontzilting van het gewenste Zeeuwse Meer (Oosterschelde, Kee- ten, Zijpe, Krammer, Volkerak) zeer twijfelachtig is, en op zijn best eerst na zeer lange tijd het zijn deskun digen die met een eeuw rekenen slechts gedeeltelijk bereikt zal wor den. Evenmin dienkt men aan het gevaar van vervuiling van het water en de milieuaantasting als gevolg van het inlaten van water uit de Rijn. Men denkt niet aan de mogelijk heid van klimaatverruwing, vooral in het oostelijk gedeelte van het Del tagebied. Men realiseert zich niet, dat de reeds op een hoog peil staande land bouw, geen behoefte heeft aan kost baar buitenwater van twijfelachtig gehalte. En evenmin denkt men er aan dait niet te voorspellen is hoe de toestand in de agrarische bedrijfstak ken zal zijn tegen de tijd dat mis schien wel min of meer bruikbaar buitenwater beschikbaar zal komen. Men is zich. er allerminst van be wust, dat de voorgespiegelde recrea tiemogelijkheden aan en op een af gesloten Oosterschelde, goeddeels op een illusie berusten, omdat de water kwaliteit slecht zal zijn, erosie van de oevers en de weilanden (nu zand banken en platen) verwacht moet worden, het water zeer uitgestrekt en roerig zal blijven, en zelfs bij gedeeltelijke verzoeting moeilijker bevaarbaar zal worden, zodat van massa-watersport geen sprake zal zijn, en de sportvisserij een gevoelig verlies zal lijden. (Van een onzei verstaggevers) GOES Het hoofdbestuur van de Nederlandse fruïtrtieeltoirigamisatie heelt zijn leden laten weten, dat er een misverstand heerst rond de Ne derlandse rooipremieregeling, die tot 31 december aanstaande van kracht Is. De indruk is gewekt, dat fruitte lers die van deze regeling gebruik willen maken voor 1 mei 1970 hun boomgaarden gerooid moeten hebben. Dat wordt door de fruitbelersorgani- satie tegengesproken. Gesteld wordt, dat gerooid kan worden tot 31 december 1970. Dit be tekent dat een fruitteler die nog wil rooien na de komende oogsttijd, hier voor een aanvraag kan indienen. Hij moet dat wel doen voor 31 december dit iaat. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Ten gevolge van de gladheid van het wegdek is een personenauto bestuurd door A. J. G. uit Hulst, in de Terneuzensestraat te Zaamslag geslipt en in de sloot terecht gekomen. De beide inzitten den liepen lichte verwondingen op. De auto werd zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) CLINGE Gistermiddag is het bijna twee jaar oude kind van de fa milie F. de M. in Clinge dood in zijn bedje gevonden. De moeder trof het kind aan, liggend op zijn buikje. Een te hulp geroepen EHBÓ-er paste ver geefs kunstmatige ademhaling toe. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE Maandagmiddag rond drie uur is de Beagie-Pup-lW) het sportvliegtuigje van de vliegclub Rotterdam, dat zaterdag in Ossenisse een noodlanding moest maken, vanaf de Scheidedijk weer opgestegen met bestemming Zestienhoven, voor net verrichten van de noodzakelijke re paraties aan de licht-beschadigde PUP is uit Rotterdam een mecani cien naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge komen. Het had nogal wat voeten ïtn cte aarde voordat het gehavende toe stelletje het luchtruim weer in kon. Behalve de rijksluchtvaartdienst kwamen daaraan verder nog douane en rijkspolitie te pas. Een uitvoerig technisch onderzoek wees uit, dat de schade nogal meeviel. Wel moest de propellor door een andere worden vervangen en de beschadigde hoogte meter worden hersteld. Een van de vleugels bleek te zijn ontzet; voor een vlotte start was dat echter geen belemmering. Nadat de nodige formaliteiten waj ren vervuld was de klus op de Schei dedijk snel geklaard. De niet direct noodzakelijke bagage werd uitgela den. De oorzaak van de moeilijkhe den is ijsafzetting in de motor ge weest. Het vliegtuigje kwam pas van de fabriek in Engeland af, waar het was opgehaald door een piloot uit 's-GravendeeL OndeTweg zag de ze zich genoodzaakt uit te wijken naar Gent in verband met de weers omstandigheden. Van daar werd de tocht voortgezet naar Rotterdam, tot dat halverwege de motor begon te sputteren en de noodlanding moest wm den gemaakt (Van onze correspondente^ SAS VAN GENT Maandagmid dag kwam het personeel van de n.v. Glasfabriek Sas van Gent en n.v. Zuid-Chemie bijeen voor de traditi onele oudejaarsbijeenkomst, tevens ook om twee jubilarissen van de Glasfabriek en twee van de n.v. Zuid- Chemie te huldigen. Directeur H. Kok van de Glas fabriek haalde in zijn toespraak aan, dat er ogenschijnlijk niets afwijkt van de bijeenkomsten die men in voorafgaande jaren had, doch dat er wel een wezenlijk verschil is. Vorig jaar hadden beide bedrijven name lijk een algemeen directeur. Dit was afgelopen jaar niet meer het geval, zodat het lo.gisch is dat deze bijeen komst niet langer zou plaatsvinden. Dat het dit jaar nog gezamenlijk ging, komt in de eerste plaats door een veertigjarige jubilaris van de Zuid-Chemie, de heer M. Remery uit Sas van Gent, doch die liet meren deel van zijn veertig jaar glasman was. Hierdoor was een gezamenlijke huldiging op haar plaats. Laten we de situatie zo stellen, dat de glas fabriek gastheer is en de Zuid-Che mie or.ze gast, aldus direi—iur Kok. Voorts gaf de heer Kok een over zicht over 1969, dat een beter jaar was dan 1968, doch voor 1970 wordt een daling van het rendement ver wacht. gezien de steeds hogere kos ten. Zo was alleen het ziektever zuim al schrikbarend hoog, namelijk 9/13 procent. Dat betekent dat elk personeelslid per jaar een maand ziek is en de extra kosten hiervoor op 170.0000 komen. Met het spiegel glas ondervindt men veel concurren tie van Italië, dat lage prijzen heeft. Het handglas heeft een produktie- toename van drie procent, maa ron- danks de Italiaanse invoer heeft men toch een betere produktig dan in '968. Drs. P. Neeleson, voormalig directeur van de Glasfabriek, bood de heer A. Kindt uit Sas van Gent, chef van de inkoop, voor zijn vijftig jarig jubileum een geschenk aan en vele woorden van lof en waardering gingen over de heer Kindt. Zijn vrouw kreeg een boeket bloemen. Tevens werd de heer M. Remery voor zijn veertigjarig jubileum een ge schenk overhandigd. Directeur Kok bood de heer L. de Vermandei (por tier) uit Sas van Gent voor zijn 25- iarig jubileum ook een geschenk aan. ■Tammer genoeg kon de heer J. de Caluwe niet aanwezig zijn door ziek te om voor zijn 25-jarig jubileum gehuldigd te worden. Burgemeester De BoeT vond het vooral prettig dat hij zich „tot allemaal Sassenaar*" kon richten.

de Stem | 1969 | | pagina 3