over merk MARCEL VERSCHUEREN TEVREDEN IN BELGIË Niet voor het geld... Goes boekt een fraaie prestatie ZATERDAGVOETBAL OP EEN HOGER NIVEAU „INSTUIF' IN GOESE SPORTHAL Ver poor te weg bij Gantoise ZAKELIJKE BELANGEN Anton van der Wey kampioen Rillandia-trainer Jan Meesters: KORT ZAKELIJK VRIENDSCHAPPELIJK VOETBAL SCHAKEN Volkomen fit IS I 13 DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1969 16. de Munck kennelijk AS Oostende werd rerklast, en dat on feit, dat „Club" het Sweed Axelsson en de iternationals Thio en oesten stellen. In de bood Oostende nog ;genstand, maar toen ïbrink een paar se- het rustsignaal Brug- ig gaf, was het in de ft gebeurd met het n de West-Vlamingen, aide de verdediging de vaak dol en nie- de 13.000 toeschouwers rwonderd hebben, als d 06 of 07 zou zijn oordat het veld spek- werden echter veel zeep gebracht. Mar- iresson en weer Ren- aven in ieder geval een redelijk aanzien 'e: 04. >ens, de Schiedammer an St. Truiden, heeft nde weer eens bewe- scherpschutters van de eerste klasse te beho- t duel van St. Truiden rtploeg FC Luik be Nederlander met twee de eindstand. Jan Nederlandse schutter ■lecht, had zondag niet ces als Eddy Koens, lse formatie trad op park aan tegen stadge ig White, dat nog nooit had kunnen veroveren wedstrijd tegen Ander ir deze keer lukte het indstand was 00 en it Anderlecht bijzonder mee zijn. Racing had zeer reële kansen we- eppen, maar het had to- geluk met de afwer- rassing was zondag ook van Beerschot bij Jharleroi. De Antwer erloren door een doel- 29e minuut van de ilft van Majchrowsky en dat betekende, dat het contact met de verloor. Beveren nam van Beerschot over. de Waaslanders ech- wat moeite om Union van een doelpuntloos af te houden. Beveren ant een groot veldover- ar Union speelde zo de- it er bijna geen doorko was. Tenminste tot ze- ten voor het einde. Toen zag Jean Janssens een ;je, waarvan hij dan ook elijk met een ferme kop- ïteerde: 10. suitenland op Greeves gaat .■rit Wolsink heeft zijn con- Husqvarna nog niet ver- laatste jaren bereed hij merk, maar bereikte blijk- geen akkoord voor 19'0 ederlandse importeur. Wol- migend seizoen zoveel mo de Grand Prix in de zwa- deelnemen en hoopt dit nog loen dan in 1969. De laatste eft hij geen motor meer ge- ch volledig gewijd aan zijn de tandheelkunde. Zijn be- e doel voor 1970 is de na- ,el in 500cc en zoveel moge uitslagen in de Grand Lammers uit Schijndel be- wel worden aangenomen clgend jaar aan het stuur A.J.S. zal opereren. De man ndel verandert nog al eens c en reed dit jaar zowel op >p Husqvarna. Op het einde eizoen schakelde hij over op zal dit merk ook in Is"" liven. tionale kampioen Pierre ers zweert bij C.Z. Er J ook geen twijfel dat hij nj dit merk aan de start za Carsmakers die tot een va ite Nederlandse rijders ëe' nag worden heeft eY,enaj het plan om alle Grand ;aan rijden. Of dit ook w beurt zal vermoedelijk ai- zan de resultaten in de een trijden welke gelden vooi ;el. Grand Prix rijden k° I en zeker voor een full-pr makers speelt dit een rol. Vooral de landen a" jzeren gordijn betalen slee lname aan hun Grote vijl de Nederlandse ka™ ede contracten kan afS'u ternationale wedstrijden ensazullen de Nederlaag Dssfans na mei op het aangewezen zijn om hun t v an het werk te zien. Het ïale seizoen in Nederlan op tweede pinksterdag Sigmans en Jo LaiwneT® et komende seizoen veei aan de start verschyne Pierre Karsmakers vOOT óch kan vrij maken. Nederlandse kampf™., ien betreft, zijn 'de rijders overgeschakeld »v iasse. Vorige jaren war twee klassen verdeeld, t nu meer in de 500cc. de buitenlandse ër°te„ aan veel aandacht besteden t e klasse zal daar wel aan zijn. (Van onze voetbalmedewerker) HULST Jan Witzel, een Nederlander van afkomst, die reeds meer dan twintig jaar in de Belgische plaats St.-Niklaas woont, en daar vele jaren deel uitmaakte van het selectiecomité van de momen teel in de tweede klas van het Belgische voetbal uitkomende SK St. Niklaas, zal dit seizoen reeds meer dan eens in zijn vuistje hebben gelachen. Hij zag een voorlopige wens in vervulling gaan. Immers, hij was het die het bestuur van deze club reeds een viertal jaren het aanwerven van de 1.88 meter metende en 87 kilogram wegende Steense reus heeft aangepraat. Vier volle jaren heeft het geduurd alvorens de thans 23-jarige Marcel Verschueren, de definitieve stap naar de op vijftien kilometer van St.-Jausteen gelegen hoofdstad van het Waasland nam. Vier jaar geleden voelde Marcel Verschueren nog bitter weinig voor een overgang. Omdat hij zich nog te jong voelde, en omdat Steen juist kampioen van de vierde klas was ge worden. Toen, twee jaar geleden, Saman en De Smet naar respectie velijk St. Gilles en Beveren vertrok ken, stond ook hij op het punt om de zwartwittem uit Steen v-aarwel te zeg gen, maar Steen maakte zich dat jaar op voor het veertigjarig be staan en hij zou het jammer hebben gevonden dat zijn vereniging dat jaar door zijn vertrek zou hebben moeten degraderen. Dus besloot Verschueren nog een jaartje te blijven. Wel werd reeds een voorlopig contract gete kend, waarin stond vermeld dat hij vanaf het seizoen 1969-1970 voor de Waaslanidse club zou uitkomen. Daar kwam nog bij dat Verschueren voor de aanvang van het seizoen aan de Antwerpse Steenweg te St. Niklaas een aluminium-constructiebedrijf had gevestigd. Hij zegt daarover: „Voor mij is niet het geld dat ik met voet ballen kan verdienen van doorslag gevende aard geweest, om van club te veranderen. Hoewel de spelers van SK St. Niklaas voor een gewonnen wedstrijd f 175, voor een gelijkspel f 120 en voor een verloren wedstrijd f 35 krijgen, terwijl verder op het einde van de competitie nog enkele leuke attracties in de vorm van extra premies, en meestal nog een buiten landse reis staan te wachten. Nee, mijn zaak, daar ging het bij mij om. En door het spelen bij St. Niklaas ontstaan zakelijke relaties en vriendschap, dat merk ik nu reeds, en dat kan alleen maar zijn zaak ten goede komen. Uiteindelijk moet ik het daar later van hebben. Als ik werkelijk voor de centen zou hebben gevoetbald, dan zou ik toch immers geen zeven jaar voor niets hebben gespeeld, wat ik nu wel gedaan heb. Trouwens, vurige supporters hebben mij heel wat geld beloofd, indien ik bij Steen was blijven spelen. Ik ban achteraf bekeken echter bij zonder blij dat ik mij niet door dat geld heb laten overhalen want dan zat ik nu zo vast als een muur, want je kent het: voor wat hoort wat. Ik vind het dan ook bijzonder jammer dat voorz. Pleuinis zo afkerig stond tegenover mijn overgang, terwijl toch ieder nuchter denkend mens op zijn blote voeten kan aanvoelen dait mijn boterham over de grens ligt". Bijzonder te spreken is Marcel Ver schueren over het feit dat het bestuur van St. Niklaag hem alle tijd heeft gegeven om zich in te burgeren bij zijn nieuwe club. Naast een tiental oefenwedstrijden trainde hij de eerste maanden va>n de competitie vier keer per week. Thans wordt nog driemaal per week -getraind, en wel op dins dagavond, waarna saunabad in het huis van Cautreels, -alsook op don derdag. en vrijdagavond. Op laatst genoemde avond komen alleen de mannen van de kernploeg aan bod De man uit St. Jansteen, die het rug nummer 4 op het blauwgele olub- s-hirt draagt, heeft zich door een har de training intussen opgewerkt tot een van de bruikbaarste elementen van zijin club. Samen met de aanvoerder van zijn nieuwe club, de 34-jarige Jef Jans sens, heeft hij tot op heden de meeste punten verzameld, die iedere week door een Belgisch sportblad aan de diverse spelers van de clubs worden toebedeeld. Bij zijn nieuwe club be staat zijn voornaamste taak er in om de snelle spitsspelers van de tegen partij uit te schakelen, of, zoals hij dat zelf uitdrukt, „de goaltjesdieven te beletten hun gang te gaan". Tot op heden is hem dit bijzonder goed gelukt. Op het veld van de oud-eredivisie- club Daring-Brussel wist hij onlangs de gevaarlijke Colon-val van het vroe gere Standard Luik schaakmat te zet ten, terwijl hij in de wedstrijd tegen Berchem-Sport de vroegere Biervliet- spelar Ad Versluys, de voet dwars- zette. Colonval en Versluys ziet hij trou wens als de gevaarlijkste voorhoede- spelers in de tweede divisie van het Belgische voetbal. Over Versluys zegt hij: „Typisch dat i-k hem nu even eens moest uitschakelen iets dat ik vier jiaar geleden toen we in Bier vliet wonnen, en daardoor kampioen van de vierde klas werden, ook moest doen". Marcel Verschueren heeft tij dens de korte periode dat hij bij de Waeslanders speelt bijzonder veel ge loof in eigen kunnen gekregen. Ten eerste omdat hij wat betreft deze competitie de goedkoopste aan winst van zijn club, en trouwens van de gehele Belgische tweede divisie is, want voor hem immers is het transferbedrag van slechts driedui zend gld neergeteld, terwijl om maar een voorbeeld te noemen, St. Ni klaas voor zijn beide vleugelspelers Louis Christiaens (ex-Gamtoise- en Jef Dupont (ex-Racing Gent) een slordig bedrag van f 150.000 neertel de. En als je dan nog bedenkt dat St. Niklaas sukkelt met het maken van doelpunten, terwijl daar tegenover staat, dait de achterhoede elke zondag door de Belgische sportpers wordt bewierookt, dan ka-n het bij-na niet anders of de 23-jarige Marcel Ver schueren moet het vertrouwen in ei gen kuninen met de zondag zien groeien. De Belgische pers bleef intussen •ok niet onberoerd over hem. Cita- Marcel Verschueren: „Ik deed het niet op de eerste plaats voor het geld. Voor mij waren de zakelijke contacten het belangrijkst." ten: „Marcel Verschueren is de ver rassing van St. Niklaas". Een ander artikel luidt: „Merkwaardig is de overkomst van Marcel Verschueren van het Nederlandse St. Jansteen. De broer van Theo Verschueren heeft zich in een minimum van tijd opge drongen als een certitude in de cen trale verdedigingsstrook". Marcel Verschuerens mooiste voetbalherin- iieringen: het kampioenschap met Steen behaald in de vierde klas, en de reis naar Gorkum, met welke stad St. Niklaas een sportuitwisseling houdt. Daar werd voordat de compe titie van start ging, deelgenomen aan een toernooi dat glansrijk werd gewonnen. Ook de wedstrijd die St. Niklaas onlangs speelde op het veld van de eredivisieclub FC Brugge, in 't ka der van de Belgische bekerstrijd, en die met 102 werd verloren, heeft grote indruk op hem gemaakt. Al lereerst stond hij daar tegenover de Belgische international Lambert em verder die geweldige sfeer die daar heerstte. En, voegt Verschueren er met een knipoogje aan to>e, „We kregen voor ons moedig spelen nog t 225, en dat voor een mijn-s inziens smadelijke nederlaag. Zoals u ziet, nog nidt zo gek om de blauwgele kleuren van St. Niklaas te dragen". Evenals broer Theo verkoos hij in piaats van de leren bal tijdens zijn jeugdjaren, de racefiets. Verschue ren zegt daarover: „Ik reed reeds bij de nieuwelingen, maar toen was ik nog zo klein en tenger, dat Cesar Boga-ert, dlie ons toen de wielrennerij trachtte bij te brengen, op een keer tegen mij zei: stop jij voorlopig maar met wielrennen, want je kunt niet afzien. Ik heb die raad maar wijselijk opgevolgd, en ben gaan voetballen". Merk je daar iets van dat je een bekend wielrenner als broer hebt? Met een probleem zit Marcel Ver schueren. Namelijk het volgen van de trainingen. Overdag moet hij hard werken om 's avonds op tijd op de trainingen te zijn. Ik hoop dat ik dat tempo kan blijven volhouden, zegt hij. Gelukkig voor mij is dat ik fy siek altijd mijn mannetje heb kun nen staan (Van een onzer voetbalmedewerkers) TERNEUZEN De Zeeuwse ama teurclubs hadden een bijzonder rus tig weekeinde door het karige pro gramma dat de KNVB had vastge steld. Enkele clubs gebruikten deze gelegenheid om een oefenwedstrijd te spelen. Vlissingen ontmoette Goes, Breskens Schoondijke en RCS kwam tegen Zeelandia binnen de lijnen. BRESKENS SCHOONDIJKE. Breskens en Schoondijke speelden op het strand te Breskens een oefenpar tijtje. De KNVB-ers wonnen met 50 nadat de rust al met een 3—0 stand was ingegaan. Scherbeijn, Hoefnagel en De Nooijer scoorden voor de rust en Scherbeijn en Hoef nagel deden dat in de tweede helft (Van onze schaakmedewerker) GOES De jeugdige Anton van der Wey uit Goes is dit weekeinde schaakkampioen bij de junioren ge worden. De beslissing viel in de achtste ronde van het toernooi om de Zeeuwse titel, toen de 14-jarige Van der Wey zijn concurrent Kees de Wolf uit Middelburg een remise afdwong. De Middelburger Martin Leenhouwers verspeelde in de acht ste ronde de kans op een mogelijke tweede plaats door verrassend van Alex Jonkheer (Middelburg) te ver liezen. Anton van der Wey stelde zijn titel veilig door in de negende ronde gemakkelijk van de twaalfja rige Paul Benski te winnen. (Van onze sportmedewerker) RILLAND Jan Meesters, de 35- jarige militaire sportinstructeur uit Rilland, die voor het zesde jaar trai ner is bij de derde klas zaterdagvoet balclub „Rillandia", vindt dat 't spel peil van het zaterdag en het zondag- amateurvoetbal momenteel gelijke tred houdt. Jan Meesters kent zowel het zaterdag- ais het zondagvoetbal op zijn duimpje. Hij was als voetbal ler zo'n twintig jaar actief. Lange tijd was hij bij „Rillandia" de centra le figuur in de verdediging. Hij impo neerde als stopper door zijn rustig en beheerst ingrijpen en was ook de architect der spelopbouw. Als stop per had Meesters ook tien jaar lang zijn vaste plaats in liet Zeeuws Za terdagelftal. In 1959 accepteerde Meesters een aanhod van N.A.C. en ging in het tweede team van de Bre dase club spelen. Dat duurde echter maar één seizoen. Jan Meesters kwam toen bij DOSKO in Bergen op Zoom waar hij (overigens ook maar voor één jaar) als trainerspeler ging fungeren. „Mijn actieve voetballoop baan had toen lang genoeg geduurd". Meesters keerde bij zijn oude club „Rillandia" als trainer terug, ter wijl hij van 1963 tot 1968 ook „Ter- neuzen" onder zijn hoiede mam. Jan Meesters, die als voetbaltrainer het C-dïplorna bezit hij is ook bevoegd als handbal- en atletiekoefenmeester zegt over het niveau van het za terdag- en zondagamateurvoetbal: „Een jaar of tien geleden was er nog een groot verschil. In bijna elk op zicht voerden toen de zondagama teurs de boventoon. De groei en de verbetering van het spelpeil in het zaterdagvoetbal is vol gens mij vooral te danken aan de spreiding van de vrijetijdsbesteding (invoering van da vrije zaterdag). Diverse spelers die voorheen 's zon dags speelden meldden zich aan bij een zaterdagclub en kwalitatief be- zien was dit natuurlijk niet direct on gunstig voor het zaterdagvoetbal. Van doorslaggevende betekenis was dit echter niet omdat men ook wel eens een veer moest laten (overgang v-an het zaterdag- naar het zondagvoetbal of zelfs semi-beroepsvoetbal). De grootste factor die er toe bijdroeg dat het spelpeil van het zaterdagvoet bal omhoog ging moet toch dacht ik wel worden toegeschreven aan de in voering van de vrije zaterdag en de achturige werkdag, al geldt die dan ook nog niet voor iedereen. De meeste zaterdagvoetballers kun nen nu volkomen fit binnen de krijt- nen komen. Vroeger was het immers zo, dat men, wanneer mem 's zater dags om 12 uur het werk had beëin digd, zich moest haasten om tijdig op het voetbalterrein te zijn. Ook de training kan nu bij ons veel serieuzer worden aangepakt door de verbeter de accommodaties, die er de laatste jaren gekomen zijn. Jammer dat men nog niet overal over een behoor lijke lichtinstallatie beschikt. het erg belangrijk is om straks te kunnen putten uit jeugdig spelersma- teriaal. Ik tracht mijn spelers steeds voor te houden dat de techniek de basis van goej spel is. Veel aandacht wordt ook geschonken aan de spelop bouw dus het „komen" uit de verde diging. Voorheen probeerde men m het laterdagvoetbal het gemis aan techniek te compenseren door hard, vaak te hard spel, maar dat is nu wel over. Ook in onze provincie gaat men geducht meetellen. Kijk maar eens naar „De Meeuwen" en „Arnemul- den", die Zeeland vertegenwoordigen ln de tot nu toe hoogste klas (2de; van 't zaterdagvoetbal. Technisch en tactisch zijn deze beide clubs beslist geen figuranten en de kans dat zfj dit seizoen bij de bovenste vier ein digen acht ik nog volop aanwezig". elk nog een keer (50). RCS ZEELANDIA. Koploper RCS uit de vierde klas speelde een oefenwedstrijd tegen leider Zeelan dia van de eerste klas van de afde ling. De Souburgers wonnen deze door beide partijen voorzichtig ge speelde wedstrijd met 10. Leen Vader maakte het beslissende doel punt kort voor het einde (10). VLISSINGEN GOES. Het zag er voor Vlissingen in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Goes op een gegeven moment niet al te best uit. Nadat de Goesenaren door Lamain en' Vaji der Sluis een 02 voorsprong hadden genomen bracht Siwabessy de ruststand op 12. Na de thee schoot Debbaut tot tweemaal toe raak (14) maar toen werd Vlissingen wakker. Een prachtig doelpunt van Stroo betekende het keerpunt (24) want door Siereveld en Siwabessy sleepten de eerste klassers nog juist een gelijk spel uit het vuur (44). IN 'T 4 WIELRENNEN Ko Blok van de Clarijs/Braat-ploeg werd op de baan van het Antwerpse sportpaleis dit weekeinde vijfde in een afvalkoers voor amateurs. q WIELRENNEN In tegenstelling tot reeds eerder gedane mededelingen is het zo, dat de sportavond in Koe wacht niet wordt gehouden op 4 ja nuari maar op 25 januari 1970. Op eerstgenoemde datum zijn Ottenbros en Wagtmans in de zesdaagse van Bremen, zodat ze dan niet aanwezig kunnen zjjn. (Van onze sportredactie) AXEL Piet Verpoorte, die drie jaar geleden van Axel overging naar Gantoise heeft de belangstelling ge trokken van een andere Belgische vereniging. Verpoorte, die tweede doelman is van de Gentse topforma- tie, heeft een contract, dat aan het einde van het huidige seizoen af loopt. De Axelse slager heeft het uit stekend naar zijn zin bij Gantoise, maar zo zegt hij er is een an dere club, die een goed klimaat heeft geschapen voor een transfer. Verpoorte: „Hot is best mogelijk, dat ik bij Gantoise blijf. De andere vereniging heeft slechts geïnfor meerd bij het bestuur naar mij." Piet Verpoorte heeft bij Gantoise nog geen enkele competitiewedstrijd in het eerste gestaan. Wel stond hij bij een paar vriendschappeiijke ont moetingen ondtr de lat. „Ik hoop, dat mijn kans nog eens komt. Voorlopig krijgt de Joegoslaaf Brkljajic nog de voorkeur. Het pro bleem bij Gantoise is, dat er vijf bui tenlanders zijn, waarvan er maar drie opgesteld mogen worden van de Belgische Voetbad Bond," aldus Ver poorte. Wat dat laatste betreft heeft ook „Rillandia" lange tijd gesukkeld. Jan Meesters kan daar over meepra ten. „Van 1963 tot 1967 moesten wij het doen met twee lampjes die op de kleedkamer waren gemonteerd eh slechts een klein gedeelte van het terrein verdichtten. Er kwam dan ook niet veel terecht van technische oe feningen met de bal. Bij heel slecht weer, als we op het terrein niei terecht konden, schaafden we wal ran onze conditie onder de straatlan taarns. Van druk verkeer hebben wij hier geen last en ondanks deze wei nig ideale toestand hield ik de jon gens bij elkaar en de teamgeest op peil. Dit alles resulteerde in 1967 in het behaden van het kampioenschap in de vierde klas. We kregen toen op Rilland een nieuw sportterrein waarop twee voetbalvelden liggen, maar er was geen verlichting. Daar om oefenden wij in het seizoen '67- '68 op een hobbelig stukje weiland Op dat terrein was het mogelijk stroom te betrekken van een in de nabijheid gelegen woning. Wij train den toen vanwege de overgang naar de derde klas tweemaal per week omdat conditie, snelheid en techniek moesten worden opgevoerd. Vorige winter hadden wij licht van de koplampen van een paar auto's Aan die toestand zal nu wel gauw een einde komen, omdat een nieuw kleedgebouw en een lichtinstallatie In aanbouw zijn. „Rillandia" is dan eindelijk uit de impasse. Het verdient ook daadwerkelijke steun van de overheid. Wij hebben een gezonde bloeiende vereniging. Vijf jaar gele den hadden we nog maar zo'n 25 ju nioren, nu beschikken we over 10U jeugdige voetballers. Deze worden voortreffelijk opgevangen door een handwerkende jeugdcommissie. Wij Vi® on« er terdege vaa bewust, dat Rillandia-trainer Jan Meesters: „Het zaterdagvoetbal is op een hoger peil gekomen. De gespreide vrijetijdsbesteding is daarbij de belangrijks factor geweest". (Van onze sportmedewerker) GOES De Goese sporthal, die jhaandag in gebruik werd genomen, beeft reeds op de eerste dag bewe zen in een grote behoefte te voor zien. Voor de Jeugdinstuif was er di rect flinke belangstelling, vooral in ?e 'eeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar. s Morgens kwamen al 150 kinderen °Pdagen, in de middaguren liep dit aantal op tot 250. Verschillende op drachten werden in circuit-vorm uit gevoerd onder leiding van enkele sportleraren: basketbal, volleybal en handbal waren in hoofdzaken de tak ken van sport waar aandacht aan werd besteed. Natuurlijk kwam ook de Goese wethouder voor jeugd- en sportza ken, de heer J. Roose, een kijkje ne men. Ook de voorzitter van de KN VB afdeling Zeeland, de heer I. W. Bakker, gaf van zijn belangstelling blijk. Hij toonde zich zeer enthousi ast over die fraaie ha/L en wilde wel kwijt, dat de KNVB ook in Zeeland wei interesse heeft om een compe titie zaalvoetbal op te zetten. Hans de Radder, de Goese sport ambtenaar, die de grote man in de sporthal is, toomd'e zi'dh zeer tevre den over de eerste dag van de jeugd instuif. Hij betreurt het alleen, dat er niet al te veel leiding is: voor zoveel kinderen komt er nogal wat kijken voordat alles in goede banen is ge leid. Liefhebbers zijn dan ook van harte welkom, aldus de heer De Rid der. De jeugd vermaakte zich uitste kend zoals wel blijkt uit bovenstaan de foto.

de Stem | 1969 | | pagina 13