VAN ZIJLL: NSF-SECRETARIS Welzijn is voorwaarde welvaart Sercu: Loevesijn is MARC! „Nit het GREINTJE GELUK Sigmans over op ander merk „INSTl een machtig talent ZAKELIJK BELANGE Gantoise liep niet in op leider Standard; topper eindigde in 0-0 Okker: beste van Europa In Zesdaagse Madrid: Janssen-Koel op 3e plaats 5 2 januari GESLOTEN 5 G. J. Heetman Nederlandse sporters van het jaar ZAKELIJK FUSIE ERKENNING Jan de Jong, de voorzitter van het KNGV, heeft nog steeds hoop op een fusie met het NKGB. ban. Ik kan dat laatste niet gelo ven". Kees Broekman, Europees kam pioen in de rampdagen van 1953 en thang coach van de dameskernploeg: „Het komend jaar graag betere re sultaten dan het vorige seizoen. Eén titel willen we toch wel in de wacht slepen. Ik hoop, dat de top zich uit breidt. Twee jaar geleden schaatste gp alleen Stien Kaiser „vooraan", in g| 1968 waren het Elly van den Brom, wn Stien Kaiser en Ana Schut. En nu streef ik naar een nog ruimere top". Leen Pfrommer, wenst heel schaatsminnend Nederland een ple- f/ zierig 1970 met mooie kampioens wedstrijden. „Ik hoop in ieder geval op een Nederlander in de hoogste regionen", zegt de coach van de schaatsenrijders. „Daarbij zou ik graag zien, dat de top breder wordt. Dat kan een grotere stimulans bete kenen voor de sportbeoefening in Ne- j derland en van de schaatssport in 't bijzonder Men vergeet wel eens. dat de voorbereiding op een nieuw sei zoen al in mei begint". DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1969 PRAAG (ANP) Tom Okker is door een groot aantal sport-journa listen, die deelnamen aan een door het Tsjechoslowaakse blad „Cesko- slovensky Sport" uitgeschreven en quête, uitgeroepen tot de beste ten nisser van Europa in het seizoen 1969. Hij kreeg 100 punten tegen de Spanjaard Andres Gimeno, ook een professional, 80. De eerste amateur is de Roemeen Ilie Nastase, die met 66 punten op de derde plaats staat Vierde is de Zuidslaviër Zeljko Fra- nulovic (62) en vijfde de Spanjaard Manuel Santana (56). Bij de dames wordt de lijst aange voerd door de Wimbledonkampioen' Ann Jones-Haydon (GB). Evenals Tom Okker behaalde zij 100 punten Haar landgenote Virginia Wadt volgt met een achterstand van elt punten op de tweede plaats, voor Frangoise Durr (Fra), die 77 punter, kreeg. MADRID (ANP) De Spanjaar den Perurena en Lopez Rodriques hebben de leiding in de wieler-zes- daagse van Madrid, voor de Zwit sers-Franse combinatie Pfenninger- Alain van Lancker. Het Nederlandse duo Jan Janssen-Gerard Koel is der de met een achterstand van een ron de. De stand: 1. Perurena-Lopez Ro- driquez (Spa) 100 punten, 2. Pfen- ninger-Van Lancker (Zwi-Fra) 32, op een ronde: 3. Janssen-Koel (Ned) 46, 4. Hortelano-Seeuws (Spa-Belg) 17, op twee ronden: 5. Severijns- Stevens (Belg) 20. (ADVERTENTIE) 4 4 j Wegens inventarisatie zijn onze t zaken op 2 januari GESLOTEN. J J Juwelier J Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 55 - ROTTERDAM (Van onze sportredactie) HILVERSUM In de altijd rond deze tijd sterke stroom „sporters v-an het jaar", zal vanavond bekend worden wie deze onderscheiding in Nederland krijgen. Traditiegetrouw hield de AVRO een enquete en de uitslag daarvan krijgt via de televi sie (programma Pro Sport, Neder land 1 van 21.10-22.30 uur) bekend heid. Het is de negentiende keer dat er een Nederlandse sportman en sport vrouw gekozen worden en voor de dertiende maal komt er ook een „sportstad" De vorig jaar ingestel de trofee „beste sportploeg" is bo vendien gehandhaafd. In het pro gramma Pro Sport van vanavond zal voorts voor de eerste keer een indoor cyclo-cross te zien zijn. In „De Meerpaal" te Dronten komen aan de start wereldkampioen Eric de Vlaeminck, ex-wereldkampioen Renato Longo, amateur-wereldkam pioen René de Clercq en de Neder landers Huub Harings, Jan van Katwijk en Jos van der Vleuten. (Van onze wielermedew erker) ANTWERPEN De twintigjarige Amsterdamse wielrenner Lijn Loeve sijn (op 2 januari wordt hij 21 jaar) is hard op weg op de Europese win- terbanen een plaats tussen de huidige wielervedetten te gaan innemen. Toen hij zes weken geleden tijdens de zesdaagse van Gent met de Belg Ro ger de Kindt als partner zijn prof debuut maakte en reeds na twintig minuten koers samen met Eric de Vlaeminck bij een fikse valpartij, die beider uitschakeling tot gevolg had, was betrokken zag het er voor de jeugdige prof niet zo best uit. Hoewel de zesdaagsen hem tot nu toe niet zo bijster veel geluk brachten, want niet alleen in Gent maar ook in Zurich en Amsterdam werden enkele valpar tijen gemaakt, bleek hij uit deze bui- telpartijen een flinke les getrokken te hebben. Hij ontpopt zich de laatste weken als een allround pistier, die vooral op het onderdeel snelheid de aangewezen man blijkt te zijn om zijn grote voorgangers op dit nummer, Arie van Vliet en Jan Derksen, te gaan opvolgen. Jan Derksen, die het talent Loevesijn tijdens diens ama- teurtijd ontdekte, zegt: „Die vent heeft een karakter als een leeuw. Hij kan zich voor de volle honderd pro cent inzetten en dat kom je tegen woordig nog slechts sporadisch tegei onder de baanrenners." Is Loevesijn voor Jan Derksen ee verrassing? „Voor mij in geen geval want hij was toch de man die tijden: de Olympische Spelen van Mexico oj de één kilometer de snelste tiji maakte. In Nederland heeft hij geei concurrenten. Naast de Belg Serc en de Italianen Damiano en Gaiardo ni zou ik niet zien, wie met hem zoi kunnen wedijveren op het onderdee sprint. Als ik eerlijk mijn menini mag zeggen: tijdens de wereldkam pioenschappen die in 1970 in Leices- ter worden gehouden, verwacht il een finale tussen Sercu en Loevesijn.' Patrick Sercu over LoeVesijn: „Hi is een machtig talent van het typt Jan Derksen, die het vooral moei hebben van het demarreren vanaf grote afstand. Op tweede kerstdag verraste hij mij in de Dortmunder (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Het competi- tiegebeuren in de Belgische eer ste klasse werd dit weekeinde be heerst door het treffen van num mer één en twee van de rang lijst: Standard en Gantoise. De Gentse formatie kwam op eigen terrein niet verder dan een doel puntloos gelijkspel, zodat de mar ge van twee punten ten opzichte van de Belgische kampioenen niet aangetast werd. Wel moest Gantoise toestaan, dat Beveren Waas tot op één punt naderde. De Waaslanders wonnen met 1 0 van Union St. Gillis en klom men daarmee op naar de derde plaats. Beveren wordt gevolgd door FC Brugge, dat evenveel verliespunten heeft als nummer twee Gantoise, maar twee wed strijden minder speelde. De griep en de toestand van het veld in Gent heeft Gantoise van een zege op koploper Stan dard afgehouden. De griep, om dat een paar spelers onder wie topschutter Johnny Leonard, niet voor 100 procent fit waren en de toestand van het veld, omdat het op de hard bevroren bovenlaag onmogelijk bleek met korte com binaties de hechte Standard-de- fensie uit elkaar te spelen. Gan toise zocht dan ook naar een an dere speelwijze. De Gentenaren veroverden het middenveld en vormden een hecht cordon, waar in Standard volkomen werd opge sloten. Vanuit het middenveld trachtte Gantoise met hoge voor zetten, Johnny Leonard in sco- ringspositie te manoeuvreren, maar daar was Standard geheel op berekend. De lange Jeck on derschepte elke voorzet en als hij eens een foutje maakte, dan was daar altijd nog uitblinker Piot, die het doel van Standard met veel snoeksprongen „schoon" hield. Slechts één keer in de wedstrijd vergiste Piot zich. Szta- ni schoot na vier minuten spelen vanaf de rand van het strafschop gebied te midden van een kluwen van spelers verrassend op het Standard-doel. Piot verkeek zich op het schot, maar wist toch het leer met zijn arm te stuiten. De bal sprong voor de voeten van Gantoise-middenvelder Eric Del- mulle, die echter op vijf meter afstand hopeloos faalde. Stan dard geschrokken legde vanaf dat moment het accent to taal op de verdediging. Voor Gan toise werd de opgave toen te zwaar, om nog tot een treffer te komen. FC Brugge lijkt over de inzin king heen. De twee weken ver plichte rust hebben de pupillen van Frans de Munck kennelijk goed gedaan. AS Oostende werd met 40 overklast, en dat on danks het feit, dat „Club" het zonder de Zweed Axelsson en de Belgische internationals Thio en Lambert moesten stellen. In de eerste helft bood Oostende nog afdoende tegenstand, maar toen Rob Rensenbrink een paar se conden voor het rustsignaal Brug ge de leiding gaf, was het in de tweede helft gebeurd met het verweer van de West-Vlamingen. Brugge draaide de verdediging van Oostende vaak dol en nie mand van de 13.000 toeschouwers zou het verwonderd hebben, als de eindstand 06 of 07 zou zijn geweest. Doordat het veld spek glad was, werden echter veel kansen om zeep gebracht. Mar- menout, Turesson en weer Ren senbrink gaven in ieder geval de score een redelijk aanzien voor Brugge: 04. Eddy Koens, de Schiedammer in dienst van St. Truiden, heeft dit weekeinde weer eens bewe zen tot de scherpschutters van de Belgische eerste klasse te beho ren. In het duel van St. Truiden tegen staartploeg FC Luik be paalde de Nederlander met twee doelpunten de eindstand. Jan Mulder, de Nederlandse schutter van Anderlecht, had zondag niet zoveel succes als Eddy Koens. De Brusselse formatie trad op het Astrid-park aan tegen stadge noot Racing White, dat nog nooit één punt had kunnen veroveren in een uitwedstrijd tegen Ander lecht. Maar deze keer lukte het wel. De eindstand was 00 en daar mocht Anderlecht bijzonder gelukkig mee zijn. Racing had zich enkele zeer reële kansen we ten te scheppen, maar het had to taal geen geluk met de afwer king. Een verrassing was zondag ook het verlies van Beerschot bij Sporting Charleroi. De Antwer penaren verloren door een doel punt in de 29e minuut van de tweede helft van Majchrowsky met 10 en dat betekende, dat Beerschot het contact met de koplopers verloor. Beveren nam de positie van Beerschot over. Het kostte de Waaslanders ech ter nogal wat moeite om Union St. Gillis van een doelpuntloos gelijkspel af te houden. Beveren had constant een groot veldover- wicht, maar Union speelde zo de fensief, dat er bijna geen doorko men aan was. Tenminste tot ze ven minuten voor het einde. Toen eindelijk zag Jean Janssens een klein gaatje, waarvan hij dan ook ogenblikkelijk met een ferme kop stoot profiteerde: 10. (Vanl HULST Jan Witz< meer dan twintig jaar daar vele jaren deel uitn teel in de tweede klas v Niklaas, zal dit seizoen gelachen. Hij zag een voc was het die het bestuur aanwerven van de 1.8f Steense reus heeft aang alvorens de thans 23-jar naar de op vijftien kilt van het Waasland nam. Vier jaar geleden voelde Verschueren nog bitter weij een overgang. Omdat hij zie jong voelde en omdat Ste kampioen van de vierde klas warden. Toen, twee jaar Samain en De Smet naar r velijk St. Gilles en Beveren ken, stond ook hij op het pur zwactwittem uit Steen vaarw< gen, maar Steen maakte jaar op voor het veertigj: staan en hij zou het jammer gevonden dat zijn vereniging door zijn vertrek zou hebbej, degraderen. Dus besloot Ver: nog een jaartje te blijven. V* reeds een voorlopig contra! keirtd, waarin stond vermeld! vanaf het seizoen 1969-1970 1 Waaslamdse club zou uitkome kwam nog bij dat Verschuer de aanvang van het seizoen! Antwerpse Steenweg te St. J een aluminium-constructiebed gevestigd. Hij zegt daarover mij is niet het geld dat ik m ballen kan verdienen van d gevende aard geweest, om v te veranderen. Hoewel de spe SK St. Niklaas voor een ge wedstrijd f 175, voor een g£ f 120 ein voor een verloren w f 35 krijgen, terwijl verder einde v-an de competitie nog leuke attracties in de vorm va premies, en meestal nog een landse reis staan te wachten, Nee, mijn zaak, daar ging mij om. En door het spelen Niklaas ontstaan zakelijke rela vriendschap, dat merk ik nu en dat kan alleen maar zijn za goede komen. Uiteindelijk m het daar later van hebben, werkelijk voor de centen zou gevoetbald, dan zou ik toch i geen zeven jaar voor niets gespeeld, wat ik nu wel gedaa Trouwens, vurige supporters 1 mij heel wat geld beloofd, ine bij Steen was blijven spelen. Ik ben achteraf bekeken echt zonder blij dat ik mij niet do geld heb laten overhalen wall zat ik nu zo vast als een muur je kent het: voor wat hoort v vind het dan ook bijzonder j< dat voorz. Pleunis zo afkerig tegenover mijn overgang, terwi ieder nuchter denkend mens c blote voeten kan aanvoelen da! boterham over de grens ligt". Bijzonder te spreken is Marce schueren over het feit dat het b van St. Niklaas hem alle tijd DEN HAAG (ANP) „Half Nederland trimmen en voor heel Neder land een beleid in het teken: welzijn is voorwaarde voor welvaart" was het antwoord van dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van dc Nederlandse Sport Federatie, op de vraag wat zijn sportieve nieuw jaarswensen voor 1970 zijn. „Ik hoop dat het beleid zich daarop richt", vervolgde de strijdvaardige propagandist voor de sportbeoefening in Nederland, „dus meer ruimte, meer accommodaties en meer mogelijk heden voor lichamelijke opvoeding, sport en recreatie". Reacties van andere prominenten uit de Nederlandse sportwereld die in het nieuwe jaar direct betrokken zijn bij Europese of wereld kampioenschappen zijn: J. H. (Roepie) Kruize op de valreep voor zijn vertrek met de hockeyploeg naar India: „Ik hoop, dat het Neder lands elftal zich in 1970 in Brussel zal kunnen plaatsen voor de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, dat een jaar later in Pakistan wordt gehouden. Het spelersmateriaal is aanwezig. De nieuwe ploeg moet nog een een heid worden. Daarom eindigen wij het oude en beginnen wij het nieuwe jaar met een tournee door India. De opbouw van het jonge team, het vor men van eenheid, is primair. Niet de resultaten daar". „Het nieuwe jaar zal goed voor mij zijn als de belangstelling voor de baansport bij de renners stijgend blijft", betoogt Frans Mahn, bonds coach van de KNWU. „Met de zes baandirecties hebben wij al leuke plannen gemaakt. Ik hoop natuurlijk ook, dat de centjes die ervoor nodig zijn beschikbaar zullen komen en dat de samenwerking met Martien Wier stra en Joop Middelink zo goed zal blijven. Ik heb de medewerking van het Unie-bestuur en de sportcommis- sie. Er blijft dus alleen over het Kees Broekmanbredere top verlangen naar succes. Maar dat zal iedere coach wel hebben Karei Muys, de scheidende coach van de Nederlandse kanobond, aan getrokken door West-Duitsland met meer dan 65.000 kanovaarders om de voorbereiding voor de spelen van Mijnchen te ledden: „Ik hoop dat alles ook na mijn vertrek erg goed zal gaan. Maar eigenlijk twijfel ik daar geen moment aan. Ik ken Hein Runeman, mijn opvolger, en ik ken de leden van de kernploeg. En laten wij dan bij de wereldkampioenschap pen van Kopenhagen eindelijk eens dat greintje geluk hebben, dat we de laatste jaren steeds bij titelwedstry- den hebben gemist". W. J. de Boer, directeur van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond: „Het belangrijkste zwemeve- nement van 1970 vormen de Europe se kampioenschappen in Barcelona. Laten we hopen dat onze zwemsters en zwemmers zich juist daar waar zullen maken. Voor ons dus een her haling van Leipzig 1962. Verder meer zwembaden voor de sport, een grote vlucht van de sportieve recreatie en zeker niet op de laatste plaats het aantrekken van een coördinator. Voor het vinden van die noodzakelij ke functionaris hebben we inmiddels een advertentie gezet". „Ik hoop dat in 1970 de fusie tus sen het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond en de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond toch nog tot stand komt", wenst Jan de Jong, voorzitter van het KNGV „Wij kunnen dan een groot potentieel van goede krachten krijgen voor de we reldkampioenschappen en de Olym pische spelen. Ter bestrijding van bewegingsarmoede hoop ik verder, dat de recreatieve gymnastiek nog meer belangstelling gaat trekken. Mijn laatste wens voor 1970: groei van het ledenaantal, dat nu al ruim 250.000 bedraagt". Jan Oskam, secretaris van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie, stelt de herstructurering van de KNAU centraal. „Op 17 januari, wanneer het Unie-bestuur het struc tuurrapport aan de gedelegeerden voorlegt, zal blijken waar het „esta blishment" van de KNAU zit en of de stormachtige vergaderingen van het afgelopen jaar „waar" zijn ge weest. Tevens zal dan duidelijk wor den of het Unie-bestuur progressie ver denkt en handelt dan de achter- „Erkenning van het damesroeien, internationaal, dat is mijn liefste wens voor 1970", zegt mevrouw N. Gambon-Dc Vos, de afgetreden vice- voorzitster, sedert enkele dagen ere lid van de Koninklijke Nederlandse Roeibond, die zij tien jaar als be stuurslid diende. „Ik hoop, dat we zover komen, dat ook op wereldkam pioenschappen en Olympische spe len wedstrijden voor dames worden uitgeschreven en dat we het niet al leen maar moeten hebben van de Europese kampioenschappen", ver volgt mevrouw Gambon, een van de weinige Nederlandse vrouwen die deel uit maakt van de leiding van een internationale sportfederatie. „Nationaal gezien hoop ik, dat het roeien zich zo zal ontwikkelen dat de prestaties van 1968 met het hoogte punt Mexico zullen terugkeren. Niet dat het dit jaar nu zo slecht ging Als ik nog denk aan de finale van de achten op de Europese kampioen schappen in Klagenfurt. We zaten toen maar zevenhonderd ste seconde van het brons af. Dat kan ik toch echt niet slecht vinden". nen- en buitenland op Greeves gaat verdedigen. Ook Gerrit Wolsink heeft zijn con tract mei Husqvarna nog niet ver lengd. De laatste jaren bereed hij steeds dit merk, maar bereikte blijk baar nog geen akkoord voor lffl met de Nederlandse importeur. Wol sink zal volgend seizoen zoveel mo gelijk aan de Grand Prix in de zwa re klasse deelnemen en hoopt dit nog beter te doen dan in 1969. De laatste weken heeft hij geen motor meer ge zien en zich volledig gewijd aan zija studie in de tandheelkunde. Zijn be langrijkste doel voor 1970 is de na tionale titel in 500cc en zoveel moge lijk goede uitslagen in de Grant Prix, Wat Jo Lammers uit Schijndel be treft mag wel worden aangenomen dat hij volgend jaar aan het stuw van een A.J.S. zal opereren. De ma? uit Schijndel verandert nog al van merk en reed dit jaar zowel of C.Z. als op Husqvarna. Op het eind' van het seizoen schakelde hij over of A.J.S. en zal dit merk ook in U» trouw blijven. De nationale kampioen Pi® Karsmakers zweert bij C.Z. Er In staat dan ook geen twijfel dat hü 1970 op dit merk aan de start komen. Karsmakers die tot een v» de sterkste Nederlandse rijders P rekend mag worden heeft eveni» Wolsink het plan om alle Gr# Prix te gaan rijden. Of dit ook ws- kelijk gebeurt zal vermoedelp ai' hangen van de resultaten in de ste wedstrijden welke gelden voor® wereldtitel. Grand Prix rijden W» veel geld en zeker voor een full-Pf* als Karsmakers speelt dit een w langrijke rol. Vooral de landen ter het ijzeren gordijn betalen ste? voor deelname aan hun Grote "f zen, terwijl de Neder'andse ka®' pioen goede contracten kan afslu1'® voor internationale wedstrijden West-Europa. Overigens zullen de NederlaW® motorcrossfans na mei op het W? tenland aangewezen zijn om hun tor rijders aan het werk te zien. Het1 ternationale seizoen in Nederiw eindigt op tweede pinksterdag Zaltbommel Frans Sigmans en Jo BanW®J zullen het komende seizoen veel België aan de start verschil" evenals Pierre Karsmakers voor ver hy zich kan vrij maken. Wat de Nederlandse kampte® wedstrijden betreft, zijn praktlsJ( alle toprijders overgeschakeld °P - zware klasse. Vorige jaren ware" over de twee klassen verdeeld, j men ziet nu meer in de 500cc. feit dat de buitenlandse gr(>te c a„ sen niet veel aandacht besteden de lichte klasse zal daar wel reemd aan zijn. (Van onze motorsportmedewerker) BREDA Er bestaat nog weinig zekerheid omtrent de merken waar mee de Nederlandse top motorcros sers in 1970 aan de start zullen ko men. Wat Frans Sigmans betreft mag wel worden aangenomen dat het zeker geen Husqvarna zal zijn. De kleine man uit Bakel heeft een interessant aanbod gekregen van Greeves via de fa. Selling uit Am sterdam. Frans heeft momenteel de beschikking over twee machines om ze in de komende maanden uit te proberen en na enkele trainingen is hij vol lof over de bestuurbaarheid en de kracht van deze Engelse twee- takt, Greeves had zich de laatste jaren min of meer teruggetrokken van het motorcrcss-toneel en nam alleen nog maar deel aan wedstrijden in eigen land. In 1970 zullen twee Engelse toprijder3 namelijk Brian Wade en Arthur Browning, op dit merk deel nemen aan de Grand Prix 500cc. Het zal van de ervaring in de komende weken afhangen of Frans Sigmans volgend seizoen zijn kansen in bin- 'Van onze sportmedewerker Goese sporthal aandag in gebruik werd geno t reeds op de eerste dag b zen in een grote behoefte te V oor de Jeugdinstuif was c '"ke belangstelling, voor "ijdagroep van 8 tot 14 'JMorgens kwamen al 150 kinc 1 dagen, in de middaguren lie Westfalenhalle. Aangezien hij nogi zeer jong is en tijdens zijn amateur- tijd te weinig opviel, omdat hij in de schaduw stond van de FransenI Trentin en Moreion, verwacht ik nog heel veel van hem. Voor mij is hij in elk geval een jongen, om terdege re kening mee te houden." Patrick Sercu: „Loevesijn ia een zeer talentvolle coureur."

de Stem | 1969 | | pagina 12