„Optimale bevolking" eis apart in ontwikkelingsbeleid Noodlanding vliegtuigje op dijk te Ossenisse Voor 20% van Zeeuws fruitareaal is thans rooipremie aangevraagd Israël DISCUSSIE OVER INDUSTRIALISATIE IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT SLECHTS LICHTE SCHADE DR. FESTE OVER DE TOEKOMSI Panorama rectificeert Vorst Brand in oude woning te Terneuzen Gesol met kinderen in Z.-Vlaanderen" EDITIE VOOR ZEFLAND REDACTIE ZEELAND EXPLOITATIE ADV.: Voorstellen in Sasse raad Andere drijfveren AUTO MAAKT HELE SALTO Laatste raadsbesluit van Wemeldinge is „lichtend" Auto tegen gevel in Terneuzen Raad Zuiddorpe stelt begroting 1970 vast Goes Z.L.M.: ERNST VAN DE TOESTAND WORDT DOOR VELEN ONDERSCHAT Veilingomzetten VEERE HEEFT VEEL TE KORT Laatste vergadering raad Kruiningen Erepromoties TH in Eindhoven Wat en waar VANDAAG Films Toneel Muziek Dsns Tentoonstellingen Nieuw hart en twee nieuwe longen DE STEM VAN MAANDAG 29 DECEMBER 1969 - (Van onze correspondent TERNEUZEN In de nacht van zaterdag op zondag om even na twaalf uur brak te Terneuzen brand uit in een onbewoonbaar verklaarde woning, die voor opslagplaats ge bruikt wordt, achter ijzerhandel Ta- zelaar. De brandweer die in drie kwartier het vuur meester was kon niet verhinderen dat de brand uitsloeg. Het aanwezige oude mate riaal ging geheel verloren. Over de oorzaak ia (nog) niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) HULST-AXEL De redactie van het weekblad Panorama heeft in de jongste editie van het blad een rec tificatie geplaatst met betrekking tot de reportage „gesol met kinderen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen", die en kele weken geleden nogal wat stof heeft doen opwaaien in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals gemeld, wekte het weekblad in het gewraakte artikel de indruk, dat Zeeuwsch-Vlaamse koppelbazen zouden doen aan ronselarij van jonge arbeidskrachten. De koppelbedrijven, die in de re portage met name werden genoemd, hebben de rectificatie van Panorama geëist. Onder het kopje „Eerherstel uitleenbedrijven" schrijft de redactie van het blad onder meer: „Wij wen sen uitdrukkelijk te verklaren dat de genoemde bedrijven ten onrechte zijn beticht en dat ons van hen geen en kele onregelmatigheid bekend is". En verder over de beschuldiging van duistere praktijken op het gebied van de arbeidsmarkt: „Nader aan de tand gevoeld gaf onze zegsvrouwe, mej A Puyn, leidster van de Katho lieke Werkende Jongeren te Vlissin- gen, ons te verstaan dat ze over geen enkel tastbaar bewijs beschikt". Deze opmerkingen worden in het artikeltje gevolgd door het aanbie den van de verontschuldigingen aan de betreffende bedrijven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws Tijdschrift legt overtuigender dan welk drukwerk ook voor het nageslacht vast wat het heden beroert. Het laatste nummer van de jaargang-1969 zal in de archie ven van toekomstige historici wel een rood ruitertje krijgen. Een gedachtenwisseling over de indu strialisatie van Zeeland, recente lijk op gang gebracht door twee medewerkers van het ETI, (even eens in het Zeeuws Tijdschrift) krijgt in het zojuist verschenen nummer 6 van de jaargang-1969 een vervolg. De heer J. van Mal de, hoofd van de studiedienst Vlissingen van de Rijkswaterstaat, schrijft enkele „particuliere ge dachten over industrialisatie" neer. Dat artikel krijgt het rode archief ruitertje De heer Van Malde schreef zijn mening vooral neer, omdat de arti kelen van de ETI-medewerkers De Schipper en Van der Zee, een ster ke anti-reactie hebben opgewekt bij gedeputeerde A. Kaland, die sprak van „jeremiëren" en de artikelen „duidelijk emotioneel en politiek ge laden" vond. De heer Van Malde stelt de vraag van de „meespraak" in het ontwikke lingsbeleid, van de zijde der bevol king op de voorgrond, in welk ver band hij de pers een voorname func tie toekent „Het is bemoedigend", zo stelt hij, „dat de Provinciale Zeeuw se Courant zich de laatste tijd wat kritischer lijkt te gaan opstellen". Na te hebben onderzocht wat de inbreng van diverse disciplines is bij een discussie over de industrialisatie van Zeeland (bar weinig, meent de schrijver), stelt hij vast dat een der gelijke discussie noodzakelijk is. „Het gaat gewoon niet aan, dat enkele machtige groepen belanghebbenden en een kleine groep bestuursfiguren autonoom of vrijwel autonoom onher roepelijke besluiten nemen, die ons DAGBLAD VOOit ZUIDWEST NEDERLAND i Abonnementsprijs t 14,75 per 1 kwartaal (excl. 50 cent incas sokosten); 5,10 per maand (incl. 7 cent incassokosten). RAYONKANTOREN HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES Klukstraa' 1, Tel. 01100 8030 3 lijnen) klachten over bezorging Na kantooraren tel 0H80-5550 (midd"n-Zeeland) en tel. 01158-1940 (Z-Vlaanderen) Chef-Zeeland A. F Koopman (01180-7438) Postbus 116 Middelburg Coördinerend redacteur Zeeu wsch - Vlaanderen G van Berkel f01150 4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01i40-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. Schell (01150-4865) Ass. redacteur W Z.-Vlaanderen W van Dam (01170-2096) Redacteur Zuid-Beveland en N.-Zeeland: J. Robesin (01100-8030) Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367 Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer, Trumanlaan 10 Axel Inspecteur Zeeland l. K M de Jong (01150-4281 Hulst en O Z Vlaanderen: Th de Bakkei (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: j. Schieman Axel (01155-1224 Walcheren en Zuid-Beveland. C. Menu (01100-8030) (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In verband met de verkoop van het industrieterrein aan de nv Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent die begin januari 1970 zal plaatshebbén, stellen b. en w. in de raadsvergadering van a.s. dinsdag voor een nieuwe lening van f 500.000 te sluiten, zodat men aan de verplichtingen kan voldoen, die uit de transactie voortvloeien. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag is bereid deze kasgeld lening te verstrekken per een januari 1970, met als aflossingsdatum dertig juni 1970, rente negen en een kwart procent per jaar. Tevens wordt voorgesteld de stich ting M.A -scholen voornamelijk voor Zeeuwsch-Vlaanderen 't eertijds toe gekende subsidiebedrag van f 18 per uit Sas van Gent afkomstige leerling te verhogen. aller toekomstig bestaan grotendeels vastleggers", zo schrijft hij. De heer Van Malde stelt nuchter vast, dat geen enkele onderneming een fabriek sticht om het algemeen belang te dienen. „Het is dan ook reëel om ervan uit te gaan dat ver dergaande voorzieningen op het ge bied van de milieuhygiëne in de re gel van een industrie moeten worden afgedwongen, hetzij door de overheid, hetzij door de openbare mening", zo concludeert hij. Voor de overheid kan industrialisa tie nooit doel op zichzelf te zijn. Zij behoort het toelaten of aantrekken van industrieën te toetsen aan nor men van welzijn m de meest uitge breide zin des woords en op lange termijn. De schrijver somt dan enkele met te weerleggen bestanddelen van wel zijn op. Hij noemt: optimale werkgelegen heid, optimale welvaart, optimaal ruimtegebruik, optimale bevolking, optimale biosfeer en optimale natio nale economische kracht. Bij het af wegen van deze diverse factoren te genover elkaar, dient naar de me ning van de heer Van Malde, de op timale bevolking volstrekt te prevale ren hetgeen inhoudt: een krachtig bevolkingsbeleid, gericht op een zo spoedig mogelijk stabiliseren van de de grootte der bevolking. Hij noemt het verbijsterend, dat hiervan in fei te geen sprake is. „De veelgeroemde openheid is in belangrijke mate al leen een fraaie term voor hedonisme, met als fraai richtsnoer „nemen en laten nemen". „De overheid verdient ontzag, maar zij kan niet zonder kritiek", meent de heer Van Malde, die erop wijst dat overheidspersone n niet volmaakt zijn. „Ongetwijfeld spannen zij zich in voor het alge meen welzijn, maar even ongetwij feld kunnen bij hen - evenals bij „ge wone" burgers - ook geheel andere drijfveren een rol spelen, drijfveren die de betrokkenen wellicht niet eens onderkennen". Na optimale bevolking als toets steen voor een ontwikkelingsbeleid, noemt de heer Van Malde op: opti male ruimtegebruik, een optimale biosfeer, en optimale nationaal-econo- mische kracht. Alleen bij deze keu ze, zo zegt hij, is op langere termijn het welzijn van de bevolking zo goed mogelijk verzekerd. Het industriali satiebeleid dient in een daaruit voort vloeiend beleid te passen". „Wjj zijn er namelijk niet voor de industrie. De industrie mag er uitsluitend zijn ten dienste van ons allen. Wie dat niet in woord en daad onderschijft lijdt aan industrialitis. Voor hem zijn schoorstenen statussymbolen. Hij is een niet-ongevaarlijke maniak!" In het vervolg van zijn betoog be pleit de heer Van Malde nuchterheid inzake de nijverheid en wijst hij op de gunstige vestigingsomstandigheden in Zeeland, die een „uitverkoop" van industriegronden onnodig maken. Over de recente problemen rond de vestiging van Péchiney vraagt hij zich af hoe het mogelijk is. dat voor dit concern in januari 1969 de beslis sing tot vestiging viel. terwijl in sep tember 1969 de verontreinigingsge volgen, volgens een mededeling van B. en W. van Vlissingen, „thans be studeerd worden". 1* (Van onze correspondent) ZOUTELANDE Zondagmiddag om 15.30 uur reed mejulfrouw A. K. uit Gilze-Rijen met haar personen auto over de provinciale weg van Westkapelle naar Zoutelande. Op on verklaarbare wijze is zij de macht over het stuur verloren. Hierdoor is haar auto eerst over de kop in de sloot beland, om van daaruit weer staande op de vier wielen in een weiland te belanden. De auto werd geheel vernield. De vier inzittenden konden, na eerste hulp van dokter Sloos uit Koudekerke, weer huis waarts keren. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE Het laatste raadsbesluit, dat de gemeenteraad van Wemeldinge morgenavond (dins dag) zal nemen, zal als een „lich tend voorbeeld" de geschiedenis in gaan. Alvorens Wemeldinge opgaat in Nieuw-Kapelle, zal er nog een be drag van f 25.000,. gevoteerd worden voor verbetering van de straatverlich ting in de Dorpsstraat. De bedoeling is, dat er 38 lantaarns komen, voor zien van zeshoekige armaturen. De raad zal verder een voorstel behandelen tot bestemming van ge meente-eigendommen, in verband met de opheffing van de gemeente. Tevens zal een overzicht van zaken, die de raad van de nieuwe gemeente Kapolle onmiddellijk moet kennen, worden vastgesteld. Daarna worden de werkzaamheden van de raad afgesloten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN P. N. G. uit Den Haag reed 's nachts met zijn auto tegen de gevel van de woning van D. O. in de Smidswal. Auto en huis werden zwaar beschadigd. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE In de vanavond maandag om zeven uur te hou den raadsvergadering van Zuiddor pe worden de volgende onderwerpen behandeld vaststelling van de be groting 1970, vaststelling van een nieuWe regeling rioolbelasting, vast stelling van diverse rechtspositiere gelingen voor het personeel in dienst van de gemeente, en verkoop van een perceel bouwgrond aan H. de Mul. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria, d.v. P. J. Krie- kaard-Geiuk te Goes; Pieter, z.v. P. van Eijzeren-Minderhoud te Borsse- le, Santina, d.v. J. M. Eggebeen- Nieuwenhuize te Goes. Anthonius, z. v. E. de Jong-Mijnsbergen; Kornelis, z.v. J. A. Vermaire-Haverhoek te We meldinge, Arnoldus, z.v. J. P. Uiter- hoeve-Burgs te Goes, Huibrecht, z.v. J. A. D3gevos-de Graaff te Wemel dinge, Sender, z.v. D. J. Rijswijk- Wortman te Kloetinge, Pieternella, d.v. J. A. van der Weele-Huissen te Goes, Frank, z.v. E. H. F. Plouvier- van Zeist te Goes, Denis, z.v. C. A. van Eijkeren-Gijzel te Goes, Marcel, z.v. M. J. van Riet-Duvekot te Goes, Fernand, z.v. F. Bachet- Boone te Kloetinge, Jannetje, d.v. j. de Jonge-Krijnsen te Goes. Gehuwd: P. Korstanje, 21 te Axel en P. Knuit, 23 te Goes, A. Koch, 24 te Heinkenszand en T. Wierink, 22 te Goes, J Sonke, 21 te Kapelle en A. Leijten, 25 te Goes, A. Hanne- wijk, 24 te 's-Heer Arendskerke en M. Heijnsdijk, 21 te Goes, J. Meeuw- se 22 te Middelburg en J. de Witte, 19 te Goes W. van den Broek, 21 te Wolphaartsdijk en C. Verburg, 23 te Goes, C. Lavooij, 20 te Kruiningen en J. van Schaik, 22 te Goes, J. Mossel man. 24 te Hendrik-Ido-Ambacht en A. van 't Veer, 24 te Goes; J. Frijns, 29 te Goes en J. Eversdijk, 27 te Goes. Overleden: Cornelia Murre, 56 te Kapelle, e.v. C. Blankenburgh, Cor nells Wisse, 76 te Kapelle, echtg. v. A Dorrepaal, Pieter Koeman, 81 te Wolphaartsdijk, e.v. C. W. de Hallu, Jacoba Aaltje van der Maas, 84 te Kortgene, echtg. v. M. H. Noordhoek, Jacob Marinus Peels, 65 te Goes, echtg. v. C. Bliek, Adriaan van de Guchte, 81 te 's-Heer Arendskerke, ongeh., Jacomina van der Male, 85 te 's-Heer Arendskerke, wed. v. M. Nagelkerke, Anthonie Mullié, 65 j. te Kortgene, e.v. M. A. Oele, Augus tijn Kareise, 50 j. te Heinkenszand, echtg. v. A. J. Ponse, J. Cornells, te Yerseke, wedn. v. M. de Visser, Silvia Maria Lootens, 86 j. te Krui ningen, ongeh., Pieter Marinus Hoek man, 70 te Goes, echtg. v. G. van der Hooft, Pieter Droogers, 66 jr te Goes, echtg. v. G. Muller. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tot nu toe werd in Zeeland in totaal voor meer dan duizend hectare boom gaarden rooipremie aange vraagd. Dat komt overeen met twintig procent van het totale Zeeuwse fruitareaal. Dit is, gezien naar de landelijke ver houdingen, nog betrekkelijk gunstig. Over geheel Neder land gerekend is er voor onge veer 21 procent van het totale areaal rooipremie aange vraagd. Deze sombere geluiden werden ge hoord op de jongste vergadering van de tuinbouwcommissie van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij wel. ke onder leiding van de heer P. J. J. Dekker bijeenkwam. „De ernst van de toestand wordt door velen on derschat" zo typeerde de heer Dek ker de situatie, welke invloed het massaal rooien van fruitbomen op de produktie zal hebben, is nog niet te overzien. Er worden veel oude bo men, met een lage produktiecapaci- teit gerooid, maar de indruk bestaat dat er ook vrij veel jonge bomen, die flinke opbrengsten konden geven, verdwijnen. Zoals bekend geldt de Nederland se rooiregeling tot 31 december van dit jaar De tuinbouwcommissie sprak zich uit voor verlenging van de Ne derlandse regeling. De vergadering was van mening dat ons land zijn bijdrage aan de noodzakelijke pro- duktiebeperking al grotendeels heeft geleverd. Als andere landen, en dan in het bijzonder Frankrijk, naar ver houding evenvee] zouden rooien, zou het probleem van de overproduktie sneller kunnen worden opgelost. Me de daarom, zo meende de commissie is het dringend gewenst dat de EEG- rooiregehng wordt verbeterd, zodat het opruimen van boomgaarden in de andere EEG-landen aantrekkelijk wordt gemaakt. De rooiactie kan gevolgen voor de veilingen hebben. De tuinbouwcom missie is van mening, dat concentra tie en samenwerking nu nog urgen ter worden. Men mag niet alles van de overheid verwachten, doch wat de afzet betreft zal het bedrijfsleven ook een bijdrage moeten leveren voor een betere afzettoekomst van de fruitteelt. Betreurd werd dat de door de voorzitter ingebrachte voorstellen voor een toeslag per hectare, nooit verder zijn uitgewerkt, en als „anti- sanerend" werden verworpen. Het feit blijft intussen bestaan, aldus de tuinbouwcommissie, dat de huidige overbruggingsregeling onvoldoende soelaas biedt en dat er daarom aan vullende maatregelen nodig zijn. Ge dacht werd aan een bedrag a fonds perdu Met een rentesubsidie over het gehele in het bedrijf geïnvesteer de vermogen zou hetzelfde effect be reikt kunnen worden als met een toe slag per hectare. Op 8 januari a.s. zal in Goes een voorlichtingsdag voor de fruitteelt worden gehouden, georganiseerd door de gewestelijke standsorganisaties en de kring Zeeland van de N.F.O. De heer Zijlstra, voorzitter van de CBTB Eric Warrens alt Ossenlw»! zijn zusje, die als eersten de M| lijkheden van de Pup bemerkteI Het was Eric, die via zijn vader *1 rijkspolitie in Stoppeldijk alannwJ de. (Van een onzer verslaggevers) OP DE FOTO OSSENISSE Een sportvlieg- tuig van het type Beagle Pup 100 heeft zaterdagmiddag omstreeks half drie op een dijk onder Osse nisse wegens motorstoring een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig was vanaf de luchtha ven Gent onderweg naar het vliegveld Seppe in Bosschenhoofd. Het toestel werd bestuurd door pi loot R. uit 's-Gravendeel. Bij de landing op de asfaltdijkweg werd de Pup licht beschadigd. zal als spreker optreden. Een forum onder leiding van ir. J. Prins, voor zitter van de ZLM, zal vragen van de aanwezigen beantwoorden. In liet forum hebben de voorzitters van de drie landelijke standsorganisaties zit ting, namelijk de heren Knottnerus, Mertens en Zijlstra. De voorzitter van de tuinbouwcom missie maakte tijdens de vergadering de voorlopige cijfers betreffende de veilingomzetten over 1969 bekend. De totale jaaromzet beloopt f 1185,- mil joen, waaronder 114 miljoen gulden aan hard fruit en f 49 miljoen aan zacht fruit. De totale omzet was f 94 miljoen hoger dan in 1968. Het zach te fruit bracht f 7 miljoen meer op. Het harde fruit bracht f 12 miljoen minder op dan in 1969. Vooral de af zet van golden delicious is erg zwak geweest. De kwaliteit viel dit jaar in ons land ook niet mee. De afzet van Nederlandse appels naar oost-Duits- land is goed verlopen. Er worden, na de december-tranche. voorberei dingen getroffen voor de januari- tranche. Vandaag zal de Rijksluchtvaart dienst een onderzoek instellen naar de toedracht en de juiste oorzaak van het ongeval, waarvan de gevol gen alleen tot geringe materiële scha de beperkt bleven. Het toestelletje was geruime tijd tevoren opgeste gen vanuit Engeland, waar een lid van die vliegclub Rotterdam was af gehaald. Door het bizarre weer be ven de Noordzee zag de piloot zich aanvankelijk genoodzaakt uit te wij ken naar Gent. Na een korte pauze vertrok de Pup voor de reis naar het Brabantse Seppe. Halverwege be gon de motor evenwei te sputteren om tenslotte geheel dienst te weige ren. Voor de piloot zat er toen niets anders op dan uit te kijken naar de dichtstbijzijnde landingsplaats, waar bij zijn keuze tenslotte op de dijk viel Bij de landing raakte heit toestelletje evenwel een schapenhek van prikkel draad waardoor het de lichte bescha digingen opliep. Wat er met de spik splinternieuwe Pup eigendom van de vliegclub Rotterdam vandaag zal gebeuren was zondagmiddag nog niet bekend. Het zal waarschijnlijk onmogelijk zijn om na de noodzake lijke reparaties ter plaatse weer op te stijgen in verband met de onover zichtelijke situatie. Demontage en vervoer per auto zal wellicht de eni ge mogelijkheid zjjn om het toestel letje uit zijn benarde poditie te krij gen. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Het college van b. en w. van Veere is van mening, dat voor lopig een verdere ontwikkeling van recreatiemogelijkheden voor de ge meente moet worden getemporiseerd. De taak die aan de gemeente Veere in het kader van de recreatieve ont wikkeling van Zeeland is toebedeeld, kan wegens gebrek aan financiële middelen eenvoudigweg niet worden uitgevoerd. Dit staat te lezen in de geleidebrief bij de begroting voor 1970 van de gemeente Veere een somber stuk, omdat de begroting een tekort van 120.000,vertoont. Veere, hoe weelderig het zich ook in de ogen van de duizenden toeris ten voordoet, verkeert in grote moei lijkheden dat is de conclusie die men uit de geleidebrief moet trekken. De gemeente, bestaande uit vier ker nen, heeft een uitgesproken functie op cultureel en historisch gebied. Door zijn ligging en mogelijkheden, heeft Veere een taak op het terrein van de recreatieve ontwikkeling op gelegd gekregen. Maar deze taak is, door het ontbreken van geld, niet op een behoorlijke wijze te vervul len. B. en w. van Veere betreuren het dan ook dat er maar geen schot komt in een systeem van toeristenbelas ting, dat een gemeente als Veere cir ca een ton per jaar zou opleveren. Er wordt in de geleidebrief gewezen dat het toerisme het gemeentelijk ap paraat op allerlei extra en onver haalbare kosten jaagt. Tegen de ex tra-inspanningen heeft men in Veere uiteraard geen bezwaar, maar wel fulmineert men tegen het feit dat er tegenover de extra-werkzaamheden, die uiteraard ook extra personeel vragen, geen vergoeding staat. (Van een onzer verslaggever!) KRUININGEN Vanmiddgl (maandag) om drie uur zal de rail van de gemeente Kruiningen het laatst bijeenkomen. Per 1 jwl ri zal Kruiningen worden toegev«t|il aan de nieuwe gemeente Rein»! waal. De agenda voor deze laatste, t tcmigewone vergadering is uitenwifF kort. Er staat slechts één vootfell op de agenda: de aankoop van eal perceel in de Nijverheidsstraat, Jti in het saneringsplan NieuwstrnjJ 1967 is gelegen. Daarna zal af'1'" worden genomen van de gem raad, de voorzitter, secretaris, «tl vanger en de directeur van de vtel keuringsdienst. (Van een onzer verslaggeven] EINDHOVEN De Technici Hogeschool Eindhoven gaat er#| toraten in de technische wetwwl pep verlenen aan professor ir.B J| H. Tellegen en aan ir. K. Posth®1! Professor ir. Tellegên is ouMI tenschappelijk adviseur bij het tuurkumdig laboratorium van Wl en oud-buitengewoon hoogleraar V de afdeling der elektrotechniek '"'l de TH-Delft. Ais zijn erepron*! zal optreden professor dr. if. I f,l Schouten. Ir. Posthumus is OuMJI dewenker bij het natuurkundig 1*1 ratorium van Philips en oud-iwl teur van de Philips Telecotnmlï.l'1 tie Industrie in Hilversum. sor ir. J. W. Alexander is ZW promotor. hulst Bioscoopgebouw De langste I 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur De eend en de lac, a.l. middelburg Schouwburg 20.30 uur Jaz.) concert met de popgroepen 6 I Leaf en George Cash Jeugo Muziek) ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uffl L „Het Logboek" door Jean-t Carrière. Arenbergschouwburg 20.1a uui^ Toon Hermans met zijn et® show Opg. voor deze rubriek tel. 011*1 VRg. VUUT UCÏC iuuxav. 7438 of Postbus 116 in Middel" HULST tvnostfL Kunsthandel van Geyt: blip 3b Maxi-Mini-Kunst van Neder» 1 en Belgische schilders <t.m. I MIDDELBURG ij; Rijksarchief, St.-Pieterstraat Expositie „Het Zeeuwse dorv (t.m. 31 jan.) n0Sl( Stadhuis (Vleeshal) Kerst-eXP van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma. t.m. halve 1-1. -w De 43-jarige Edward Falk in een ziekenhuisbed in New York. Hij is de eerste man die tijdens een operatie een nieuw hart en twee nieuwe longen ontving. De operatie werd uitgevoerd door een medisch team van veertien artsen onder leiding van dr. C. Walton Lillehei. De toestand van Falk wordt als bevredigend om schreven. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Pompidou die het embargo van zijn voorganger De Gaulle heeft overge nomen, zal iets moeten doen wil hij zich niet in de ogen van zijn eigen openbare mening, belachelijk maken. Op Panama heeft hij geen enkel ver- haal. Maar heeft hij het wel op Israël? I Eventueel het internationaal ge- I rechtshof in Den Haag zal moeten j uitmaken of de vijf snelboten zoals j zij in Cherbourg lagen, oorlogssche pen waren of civiele sphepen. En ais I de schepen inderdaad legaal aan de wei of niet bestaande Noorse maat schappij zijn verkocht, zoais de Franse douane volhoudt, waren zij I Noors (of Panatnees) eigendom ge- j worden en vielen derhalve niet meer onder het Franse embargo. Zondagmiddag waren de vijf sche pen ter hoogte van de Straat van Messina. Vandaar naar Haifa, de voornaamste Israëlische oorlogsha ven is het nog een afstand van 2.000 km. In het centrale deel van de Mid dellandse Zee was het de gehele zondag bijzonder slecht weer met zware stormen, zodat de snelheid van de vijf schepen niet hoger kon zijn dan 50 km per uur. In plaats van een topsnelheid van 70 km. Het zal derhalve nodig zijn de schepen onderweg van nieuwe brandstof te voorzien, wat gezien het slechte weer een hachelijke maar niet onmogelijke onderneming is volgens de deskun digen. Daarna komen de schepen in I rustiger water, want zondag was het langs de kusten van Turkije, Sy rië, de Libanon, Israël en Egypte bij zonder mooi weer met veel zon. Van- - zelfsprekend volgt, men in alle Ara bische landen met de grootst moge lijke belangstelling de tocht van de vijf schepen die niet eerder dan maandagavond of dinsdagmorgen in Haifa kunnen worden verwacht. Reeds kruisen Arabische vliegtuigen boven het oostelijk bekken van de Middellandse Zee om de vijf sche- Pen of op te brengen naar een Ara bische haven of ze te vernietigen. Aan de andere kant kan men ervan l op aan, dat ook de Israëlische lucht vloot zich aan bescherming en ver dediging niet onbetuigd zal laten. Maandag of dinsdag kan er der halve aan luchtgevechten boven dit deel van de Middellandse Zee van al les gebeuren. 1* Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. Aanhoudende vorst en weinig of geen neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers ge- I middeld over Nederland. °or dinsdag: aantal uren zon: 0 ot 3; min.-temp.: 4 of meer graden onaer normaal; max.-temp.: 6 of „„eer/raden 01}der normaal; kans op n?n. nï°®e Pei"i°de van minstens 12 I ur: 95 procent; kans op een geheel I droog etmaal; 80 procent. tro TT woensdag: aantal uren zon: 1 r.„a min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.; 6 of meer graden onder normaal; kans op „f". °r°«e periode van minstens 12 I ,w Procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent.

de Stem | 1969 | | pagina 2