BUITENLANDERS, LATER VROUWEN Ontslagen bij AaBe na vijf jaar flink verlies Vrouwen uit V.S. bij delegatie van Hanoi in Parijs Man schiet vrouw in auto dood I )e?e|!/cl KERSTTOESPRAAK KONINGIN JULIANA llSli IJ NV Johnson: mijn vrouw haalde mij over president te worden met cv? MO-studenten ontevreden over reactie mr. Grosheide Vasten op Piccadilly Circus STEIJLEN Nieuwe klap Merkwaardig INGEKROMPEN Bezorgd om het lot mannen en vaders Kanaaalschap wil Deltamuseum AUTOPARADE Autobedrijf ROB HELLEMONS Neerslag DE STEM VAN ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 TE HTJUR >A IJPELAAR inswoning met «elegen aain de ;steinstraat. ;rekken op zeer ermijn. Huurprijs p. mnd. ingen: kelaarskantoor KOEPEL" N.V. helmïnastraat 3 ;da Tel. 22511* ig kosteloos nis der Arrondisse- •echtbank te Breda p december 1969 n staat van faillis- verklaard Jan van iaden, v. Hogen- aat 31, Breda, met ling van mr. M. A lymakers tot rech- imissaris en de on tkende tot curator. irator, 3. C. Spiegel, iastraat 28, Breda. •EN: [DIS del, gemeente Ruc- gem. Rucphen, sec betaling der koop- ïeidsinstantie. :en na toewijzing, genot is voor risico ;rdag van 2-3 uur. )e Drie Zwaantjes" e Sint-Janstraat 68, ecember 1969 en de 1970, telkens des in voornoemde nota- Rucphen, Rucphen- 55.000,- 38.500,- 75.000,- 45.000,- 55.000,- 45.000,- 80.000,- 67.500,- 43.500,- 42.000,- k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. k.k. 56.000,— k.k. 57.500,— k.k. 82.500,— k.k. lEWONING 20.000,— k.k. 20.000,— k.k. 22.500,— k.k. 26.000,— k.k. ktel.2 2511" fond, meter- en ;ijdebuitentoe- j er: 750 lang en j ïur op de patio, Ie woonkamer: ntblad, centrale kderne was- en afel, toilet, twee 3mer met hang- jit op één gang li Centrale an- ur naar garage jnti-slijt-dorpels, euven boven de isolatiewaarde, tetegeling, veel mgalows met Hypotheek jen en voor de en techniscne 13245 Een van Tilburgs grootste en fi nancieel krachtigste textielbe drijven, AaBe, kan niet langer op de oude manier blijven optornen tegen de felle storm die de internationale wollenstoffen- en dekenmarkt al ja ren teistert. Een aanpassing van het produktiepakket en het beleid aan de internationale markt is nodig om AaBe te redden van de ondergang. Dit zal ongetwijfeld tot ontslagen gaan leiden. De vraag lijkt meer dan gewet tigd of in Den Haag de minister van Economische Zaken nog langer in staat zal worden gesteld schuile vinkje te spelen met de ontwikke lingen op de Middenbrabantse ar beidsmarkt. Een beroep op het feit dat er in dit gebied, ondanks de massale sluitingen in de laatste ja ren, geen arbeidskrachten zijn te krijgen, geeft een half, en dus on juist beeld. De feiten zijn dat in Mid den-Brabant het aantal arbeidsplaat sen met ongeveer 2000 terug is ge lopen in enkele jaren, van 21.000 tot 19.000. Dat gebeurde terwijl het aantal werkzoekenden sterk steeg. Prognoses over de komende ja ren stellen dat er 9000 nieuwe ar beidsplaatsen nodig zullen zijn om de jonge mensen, die in het arbeids proces wensen te worden opgeno men, te kunnen bergen. Midden- Brabant verliest echter arbeidsplaat sen. Van een werkelijke, aanzien lijke nieuwe industriële vestiging is geen sprake. Een teken aan de wand is dat de uitgaande pendel in het gebied in enkele jaren steeg van 2000 naar 5000. Daar ligt het ant woord op de vraag waar dan al die arbeidskrachten, die ontslagen zijn of nieuw op de arbeidsmarkt kwa men, zijn gebleven. Midden-Brabant, een dichtbe volkte streek, wordt meer en meer woongebied voor mensen die el ders, soms ver weg, werken. Vaak kunnen zij elders geen woning krij gen. Die trek naar buiten zal onge twijfeld worden versneld als de Bel gische plannen tot opvoering van de industrialisatie van de streek tussen Antwerpen en Luik, met als kern de omgeving van Genk en Mol, gestal te krijgen. De Belgen steken er tientallen miljoenen in, geven nieuwe indu strieën tal van faciliteiten, en leggen zo de basis voor een toekomst van volledige werkgelegenheid en wet- vaart, die Midden-Brabant verspeeld door een ernstige kortzichtigheid, die zo langzamerhand benauwend gaat worden. Het open antwoord van staatsse cretaris Grosheide aan de Til- burgse m.o.-studenten is onthullend èn merkwaardig. Voor de goede le zer, ingewijd in het eigen wereldje van de m.o.-examens, staat er on omwonden dat de minister, geen kans ziet op korte termijn te komen tot de regeling die hij zelf de beste vindt. Hij is gewoon de gevangene van de wet èn de opwillige examen commissies. Daarom gooit hij het over een an dere boeg. Hij gaat chaos en nog grotere discriminatie scheppen. Ken nelijk rekent hij er terecht op dat de duizenden studenten dat niet nemen en tot acties overgaan. Zij zullen het immers te zot vinden dat instituutsstudenten voor een mid delbare akte voor het ene vak vrij wel gelijkgesteld worden met de m.o-universiteitssfudenten en voor het andere vak niet. Dat is dan af hankelijk van de bereidheid van examencommissies om te vernieu wen of niet te vernieuwen. De minister ziet geen kans daar onderuit te komen. Hij past dus het middel van de scheppende chaos toe. Met de zekerheid dat de stu denten er wel voor zullen zorgen dat daarover onrust ontstaat. Bij voorbaat staat immers vast dat de regeling-per-vak, de commissie Duits m.o. lijkt het meest aan de studenteneisen tegemoet te willen komen, op den duur rechttrekking op basis van de verst gevorderde regeling onvermijdelijk is. Een be denkelijke tactiek die niet getuigt van beleidskracht. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De koninklijke AaBe wollenstoffen- en dekenfabriek n.v. in Tilburg verkeert in moeilijkheden. Er is gedurende vijf jaar met niet onaanzienlijke verliezen gewerkt. Om hieraan een einde te maken is besloten het bedrijf snel te herstructureren. Daarbij zal de nadruk komen te liggen op de produktie van woning- en kleding- textiel. Dit zal op kortere termijn ontslagen noodzakelijk maken. Over de omvang van de personeelsinkrimping bestaat nog geen juist beeld. Gedacht wordt dat in de eerste plaats de buitenlandse werknemers ongeveer veertig van het bedrijf zullen worden ontslagen. Als tot verdere beperking van de personeelsbezetting zal moeten worden overgegaan, zal dit vooral de groep gehuwde vrouwen in het bedrijf ongeveer honderd treffen. Een december is voor een deel van het bedrijf een verkorte werktijd in gevoerd. Geruchten over de moeilijk heden bij AaBe doen reeds enige ja ren de ronde. Ze zijn woensdagmid dag bevstigd door president-direc teur G. L. van den Bergh. Hij kon digde in zijn nieuwjaarsrede „ingrij pende beieids- en structuurwijzigin gen" aan. Die zijn nodig geworden door het vrijwel ineenstorten van de EEG-dekenmarkt, en de moordende concurrentie op de wollenstoffen- markt. AaBe heeft in enkele jaren miljoe nen geïnvesteerd om de 'Fiberwol- ven-produküe op gang te brengen. (ADVERTENTIE) EN HET IS TECHNICA NOVA die in staat is u een service te bieden, die het toestel volkomen waard is. U krijgt van ons deskundig en dus betrouwbaar advies Uw toestel wordt vlot en correct geplaatst een team van uiterst bekwame technici staat ge heel te uwer be schikking. U belt en dezelfde dag nog wordt bij U door ons aan huis gerepareerd. onze garantie is gegarandeerd meer. Koopt U dus bij Technica Nova het is het toestel dubbel waard. Dit gebeurt op Amerikaanse machi nes. Deze weinig arbeidsintensieve afdeling van het bedrijf ondervindt, voor zover het de dekenproduktie betreft, afzetmoeilijkheden. Snelle aanpassing van de produktie en in terne organisatie aan de huidige marktsituatie is noodzakelijk om een verdere terruggang van AaBe te voorkomen. Het beheer en de dage lijkse leidling van het bedrijf worden gescheiden. Er komt een aparte be- heersmaatschapplj. De huidige pre sident-commissaris, de heer Van den Bergh, wordit voorzitter van de raad van bestuur van deze beheersmaat- schappij. Voorts zitten in die raad dr. B. Pruyt, voorzitter van de hoofddirec tie van de Steenkolenhandelsvereni ging, en ir. J. Loopuyt, voorzitter van de raad van bestuur van Texo- prtnt n.v. Tot president-directeur val de n.v., de werkmaatschappij dus, is benoemd de heer J. O. Feenstra, de man die voor de Koninklijke Neder landse Textiel Unie een aantal reor ganisaties en sluitingen doorvoerde, waaruit de n.v. De Haes-Holland, een woningtextielproducent, ontstond. Daarna werd hij marketing-directeur van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie. AaBe heeft in de laatste jaren het personeelsbestand reeds aanzienlijk ingekrompen en het liep terug van ongeveer 1300 naar 800. De vertegen woordigers van de vakbeweging zijn woensdagmorgen ingelicht. Hun zijn geen exacte cijfers over eventueel te verwachten ontslagen genoemd. De heer Feenstra heeft toegezegd het contact met de vertegenwoordi gers van de vakbeweging in de ko mende maanden intensief te gaan on derhouden. De leden van de onder nemingsraad zijn eveneens woens dagochtend geïnformeerd over de herstructurerin'gsplannen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG De stuurgroep van de m.o.-studenten van de Tilburgse Ka tholieke Leergangen heeft een on bevredigend antwoord gekregen op het ultimatum dat zij de minister van Onderwijs en Wetenschappen on langs heeft gestuurd. In dat telegram 5 januari is de fatale datum eist zij voor de studenten die via een instituut studeren voor een middel bare akte dezelfde examenmogelijk- heden als die studenten die daarvoor op een universiteit een cursus vol gen. Staatssecretaris mr. J. H. Groshei de heeft geantwoord dat reeds „ge ruime tijd wordt gewerkt aan de harmonisatie van de universitaire en niet-universitiaire opleidingen en aan de verbetering van de examenpro gramma's". Hij wijst erop dat het splitsen van de thans nog ongedeelde akten op bezwaren stuit „gezien het vergevor derde stadium van voorbereiding van de staft van expermenitele docen ten-opleidingen op basis van de wet op het voorgezet onderwijs. Mr. Grosheide deelt mee dat de verwerkelijking van de minsteriële plannen „helaas vrjj veel tijd" vergt en op een „aamitall praktische moei lijkheden stuit. „Vermoedelijk zal het mogelijk zijn in de loop van 1970 de inrichting van een aantal m.o.-exa mens ingrijpend te wijzigen", aldus de heer Grosheide die eindigt met de mededeling dat hij over enkele maansfen daarover de stuurgroep nader hoopt te kunnen inlichten. De Tilburgse m.o.-leergasngen stu denten vinden dit antwoord onvol doende. Zij stellen op prijs dat de staatssecretaris heeft gereageerd, doch vrezen dat er regelingen uit de bus gaan komen die van vak tot vak verschillen en dat daardoor de discriminatie per vak gaat variëren. Zij hebben dan ook besloten met in gang van 6 januari een collegesta- king van een week door te voeren. VVilhelminastraat 34-36 Breda Tel. 24500 WASHINGTON (RTR) Oud president Johnson van de V.S. heeft in een televisie-vraagge sprek verklaard, dat het voorstel van Hubert Humphrey tot het in stellen van een pauze in de bom bardementen op Noord-Vietnam hem vorig jaar de presidentsver kiezing gekost heeft en de Parijse vredesbesprekingen achterop ge bracht heeft. Johnson sprak deze mening uit over zijn toenmalige vice-presi dent in het interview, waarin hij zijn eigen besluit toelichtte om in 1968 geen tweede ambtstermijn na te streven. Johnson zei verder, dat hij in 1964 toen hij president werd met de grootste meerderheid in de Amerikaanse geschiedenis niet het Witte Huis ambieerde. Hij voelde zich niet geschikt voor het ambt van president en geloofde, dat elke taak, die hij in zijn lange politieke loopbaan had vervuld, te groot voor hem was geweest. Johnson heeft verder verteld, dat hij Robert Kennedy of Hum phrey in de gelegenheid zou heb ben gesteld in 1964 de officiële kandidatuur van de democratische partij te verwerven, als mevrouw Johnson hem Johnson niet had overreed, zich kandidaat te stellen. Het interview is het eerste van een reeks, waarin Johnson zijn po litieke loopbaan zal belichten. Het werd in september j.l. in Texas opgenomen. Maar het was, aldus Johnson, ook mevrouw Johnson, die hem afried zich opnieuw kandidaat te stellen bij de verkiezingen van 1968. Volgens Johnson was zijn vrouw „een van de meest wijze adviseurs", die hij ooit gehad heeft en zeer zeker de adviseur in wie hij het meeste vertrouwen had. ■m Leden van het Britse Biafra Actie Londen gevast. Zij gaven hun rede- Comité hebben beide Kerstdagen op nen te kennen op veie duidelijke de trappen op Piccadilly Circus in plakkaten en borden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS SAIGON De Noord- vietnamese delegatie in Parijs heeft gisteren de deur gesloten gehouden voor 152 Amerikaanse vrouwen en kinderen, familieleden van vermiste Amerikaanse militairen in Noord- Vietnam. Het gezelschap werd later echter onverwacht uit een kerkdienst in de kathedraal van Notre Dame ontbo den om een boodschap te ontvangen met vage hoop voor het lot van hun vermiste of gevangengenomen echt genoten en vaders. De Noordvietnamezen lieten een afvaardiging van drie vrouwen uit het gezelschap weten dat zij „binnen kort" geleidelijk inlichtingen zouden krijgen over de toestand van alle Amerikanen die in Noord-Vietnam gevangen worden gehouden. De vrouwen, wier reis was gefi nancierd door een miljonair, ver trokken dezelfde dag weer naar huis. Intussen hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers gisterochtend zes uur na afloop van het door de Ame- (Van een onzer verslaggevers) N1EUW-VOSSEMEER Het Ka naalschap De Eendracht zou vol gens een juist verschenen memo randum in zijn werkgebied een Deltamuseum willen bouwen en in richten. Dat museum zou o.m. een algemeen beeld van het hele Delta gebied moeten geven. Daarbij wordt gedacht aan een historisch overzicht van de geografi sche ontwikkeling van het gebied en de maatschappelijke en economische ontwikkelingen in de Delta. Verder aan de stormramp in 1953 en voor afgaande waterinvloeden, het Delta plan en de voorgeschiedenis, voorbe reiding en uitvoering van de Delta werken e.d. rikanen en Zuidvietnamezen afge kondigde kerstbestand van 24 uur, hun bombardementen op doelen in Zuid-Vietnam voortgezet. Het kerst bestand van drie dagen van het Na tionale Bevrijdingsfront liep gister avond om 18.00 uur onze tijd af. J (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De 29-jarige Eind- hovenaar M. T. N. heeft volgens de politie bekend dat hij zijn 21-jarige vrouw dinsdagavond laat tijdens een autorit op de E 9 heeft doodgescho ten. Als motief heeft N. opgegeven dat zijn vrouw hem wilde verlaten om bij een andere man in (e gaan wo nen. N. heeft de auto dinsdagavond omstreeks 22 uur onder Heeze aan de kant van de weg gezet. Hij trok een revolver en joeg vijf kogels door het hoofd van de vrouw. Daarna ver volgde hij zijn weg, terwijl hij de vrouw naast zich liet zitten. Op de rotonde bij Eindhoven, waar de E-3 en de E-9 samenkomen, be dacht hij dat de vreemde houding van zijn vrouw in het stadsverkeer te veel zou opvallen. Hij reed an dermaal de vluchtstrook op, stopte de auto en borg het lichaam van zijn vrouw in de kofferruimte. Omdat hij vermoedde dat zijn vrouw nog leef de, laadde hij zijn revolver opnieuw en vuurde daarna tweemaal op het reeds dode lichaam Daarna reed hij de stad in, par keerde de auto in de Kalmoesstraat, zocht zijn ouders op en vertelde hen wat er gebeurd was. De moeder van N. lichtte de politie in. N. zal vandaag voor de rechter commissaris worden geleid. Een braue zaterdagmorgen, men sen. Neem me niet kwalijk, dat ik even stoor midden tussen al die vrije dagen, maar „waar een krant is, daar is „Deze Tijd", behalve 's maandags. En bovendien zijn er enkele zaken, die ik wel even met u wil bespreken. Op binnenlands gebied natuurlijk de geboorte van een nieuw prinsen kind, hetgeen betekent dat het, zoals ik overigens in alle bescheidenheid al Ln mijn prognose van woensdag had opgenomen, toch een oranje kerst is geworden. Ik heb me wel verwon derd over de toespraak van premier De Jong, die zei „Namens u allen" te spreken in zijn felicitatie. Dat moet ic nog maar afwachten. Mr. Kerstman (de trotse pa). van Vollenhoven Elders in deze krant kunt u lezen dat mr. Pieter (jaja) wil „doorgaan", zoals hij zei, „tot we een dochter heb ben". Vreemd. En daarna dan? Ook in het buitenland was het Kerstmis. Era daar is goed gebruik van gemaakt. Om te protesteren. Om niet te protesteren. Om te eten Om niet te eten. Om te vechten. Om niet te vechten. Zelf de rest invullen s.v.p. We kunnen wel zeggen, dat de Is raëli's en de Arabieren de kerst(s)t(r)ijd goed hebben benut. De herdertjes lagen langs het Suez- kanaal en bommen vlogen in 't rond als engelen. Trouwens, wat dacht u hiervan. Een grammofoonplatenmaatschappij drukte ons via een folder met onze neus op het feit, dat '„tijdens de kerst dagen een groeiend godsbesef op goed-Hollandse wijze gelijke tred houdt met een opbloeiend gezellig heidsleven". En daar had ik nog nooit aan ge dacht. „Wat heb jij lange rokken aan", sprak het meisje tot de vrouw. „Je lijkt wel een pastoor". Moraal: waar de maximode al niet toe kan leiden. Ook vandaag vergeten wij onze speciale prijs niet. Doordraver van de week is minister Joseph Luns, die zo vriendelijk was, de doodzieke Theodorakis volmaakt gezond te ver klaren. Hij wist dit uit betrouwbare bron. Hij lijkt wel een krant! Vrij naar een levensliedje. „Tante Luns, mag ik je bronnen even zien". En mag ik voorts even uw aan dacht voor Mao Tse Toeng. Die was gisteren jarig. Hij is nu 76 jaar. En nog rood! Verder wens ik u smakelijk eten (van de kliekjes) en een zo gewoon mogelijk, maar prettig weekeinde. MERIJN GISTERMORGEN vroeg is een bom aanslag gepleegd op het monument van O'Conneli aan de belangrijkste doorgangsweg in Dublinstaat. Er werd niemand gewond. (ADVERTENTIE) van goede inruuwagens, IN ALLE MERKEN en tegen reële prijzen ook van nieuwe Simca's BREDA: afd verkoop Doornboslaan 104, Tel. 01600-47650 Permanente show geopend v 10 tot 18 uur, 's zondags v 14 tot 17 uur. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Later weer minder koud en toenemende kans op neerslag. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 1 tot 6 graden on der normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden onder normaal; max.temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent- kans op een geheel droog etmaal; 3j procent. DEN HAAG (ANP) Op eerste kerstdag 's middags heeft koningin Juliana de volgende kersttoespraak gehouden: „Graag wil ik ieder die dit hoort op deze kerstdag van Harte het al lerbeste toewensen voor zijn of haar persoonlijk leven. Ik verkeer in de heel bijzondere situatie, dat mijn man en ik vanmorgen de groot ouders zijn geworden van een lief, klein, stevig gezond en welgescha pen jongetje. Het is voor ons de vijfde keer dat we dit beleven en het ziet er naar uit dat het niet de laatste is. Maar dit overkwam ons nog niet eerder op de vroege kerstmorgen. En nu dit ook samenvalt en het is al een poos bekend dat het min of meer zou samenvallen met het jaarlijkse moment waarop ik iets pleeg te zeggen wat uit mijn hart komt, zou ik u graag doen delen in deze gedachte. Het is een geweldig moment als je het meemaakt dat iemand ter wereld komt. Evenals het dat ia wanneer iemand uit deze wereld treedt. Ineens verzinkt al het ande re in het niet naast deze zaken van leven en dood. We verkeerden zelf in de hoogspanning die daartussen kan ontstaan, in de moeilijke eerste dagen van ons tot op vandaag jong ste kleinkind Constantijn. Ons be staan verbreekt zich te midden van ontelbare tegenstellingen en span ningen. Het is strijd, het is vechten. Iedereen denkt vroeg of later soms dat hij daaraan zal bezwijken, maar stilstaan is er niet. We moeten steeds verder nieuwe oplossingen zoeken. Uitziend naar ons ware doel. Het leven zal het altijd winnen van de dood. Het wint het over de dood heen. We behouden het leven om dat het ons is gegeven, een kerst geschenk, onvervreemdbaar. Maar dat leven is iets wonderbaarlijks. Ook dit begrip is met geen enkel woord weer te geven. Het leven is daarbij ook zo teer en kwetsbaar, dat van onszelf en dat van ieSer ander. Maar alle leven kan gedijen. groeien en z'n bestemming halen als hef door ons wordt herkend en we er stil van worden en we er heel onze toewijding aan geven. Het is een ongrijpbaar geschenk. Trachten we er iets van te pakken om het vast te houden, dan verpakken wij het graag plechtig in een fraai om hulsel, bergen het veilig op en ver geten het dan weer. Zo kan het dagelijks bestaan dan ongehinderd verder draaien en wer velen en in wezen toch een sleur zijn. Ondanks alle problemen en conflicten verandert er dan toch voor ons niets wezenlijk, want het wonder is dan veilig weggeborgen. Uit het oog uit het hart, en met het wonder te verkeren is eigenlijk zo gevaarlijk. En zoiets zijn waardoor je jezelf zou kunnen verliezen en toch zou je alleen juist dat verloren hebben wat er je blokkeerde, je be lette waarlijk mens te zijn. Met Kerstmis wil het wonder naar ons doorbreken in alle volheid. La ten we dat niet vergeten, achter al die kerstverpakking, te midden van dat oerwoud van versierde sparren. Ook een kerstrede kan men tot de uiterlijke aankleding rekenen, hoe wel ik steeds poog daarmee juist te helpen de omhulsels opzij te schui ven. Toch ben ik er niet zeker van dat we op den duur met zo'n vaste jaarlijkse gewoonte niet ook in een sleur terechtkomen, en overweeg daarom ernstig de dingen die ik op het hart heb en die ik graag wil uiten, voortaan soms met Kerstmis, maar soms ook bij een andere ge legenheid te zeggen. Ja, met Kerstmis zou je moeten begrijpen wat het is om jezelf te verliezen en om je terug te vinden in je oorsprong, in je bestemming en in je onverbrekelijke losverbon- denheid met heel de mensenge meenschap. Dat we hier en later thuishoren in het leven waarvoor mens en mensheid bedoeld zijn. De dichter zegt dat het een dagelijks wonder is te leven en elk ontwaken een verrijzenis. Ik wens u goede dagen, nu en in heel het komende jaar", aldus de koningin.

de Stem | 1969 | | pagina 7