STILLE KERSTTOCHT DOOR TERNEUZEN ...en toch wordt Hulst mooier... Ontwerp kandidatenlijst P.v.d.A. Terneuzen Discussie over cijfers woningbouw vereniging Oproep tot steun aan noodlijdende landen Woiiingboiswverenigmg controleert wanbetalers M. Dalebout kampioen met Vlaamse reus Beroepen VANDAAG MORGEN Tentoonstellingen Vrouw plotseling overleden Biblio-bus ook in Breskens Inschrijvingen in handelsregister God is mijn Lied bestaat 50 jaar Breskens Oostburg Retranchement St.-Jansteen Vogelwaarde Raad Zaamslag akkoord met begroting 1970 Oudheidkundige kring Sas van Gent houdt dia-avond 40 jaar onderwijzeres Westdorpe Kerstavond van plattelandsvrouwen f DE STEM VAN ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 S (Van onze correspondent) OOSTBURG De tentoonstelling, georganiseerd door de konijnen- en pluim veefokkersvereniging aange sloten bij de NKB en de NPB te Oostburg en omstreken, gehouden in de Katholieke Kring te Oostburg is een groot succes geworden. Er wa ren plm. 450 inzendingen waarvan de kenners ten volle hebben genoten. De heer M. Dalebout uit WoMhaants- dij'k behaalde met zijn ingezonden Vlaamse reus (ijzergraauw) het kampioenschap, waarmee hij niet al leen de medaille van H. M. de Ko ningin won maar ook de NKB Wis selbeker. De beker voor de mooiste voedster grote rassen en de medaille voor de mooiste Vlaamse reus (ijzengnaiuw). De medaiille, gemeentewapen van Oostburg, was voor F. Verstelle Philipine met Tam, Zwart, alsmede die NKB-med-ai-lle en die leden voor de mooiste ram kletae rassen. Beker voor het mooiste dier op een na en de Lexington wiSselbetoer: A. Janse, Heinfceszand, alsmede de be ker voor de mooiste ram, midden klasse. Beker voor de mooiste ram grote rassen: M. Kopmete, Wolf- haartsdijk Beker voor de mooiste voedster kleine rass-en: O. ch. Rofoin- sin, Oostlburg. Beker voor mooiste ram, dwergrassen: J. Harimck, Goes. Beker mooiste voedster dwergrassen: M. J. Verdank, Goes. Medaill-e mooiste dier van Jeugd lid NKB, Fr. Dellmert, IJzendijke. Beker mooiste dier O en O.: F. Ver- sKeOle. Plaquette, mooiste Vlaamse reus: M. Dalebout, medaille voor mooiste Vlaamse reus, konijngrijs Iz. de Hullu, Nieuwvliet. Medaille voor mooiste Vlaamse reus (ijzergrauw) M. Halebout. Medaille voor mooiste Lotharingen: A. Hameliinck, Middel burg. Medaille voor mooiste Franse Langoor: K. Broeksma, Middelburg. Medaille voor grote chinchilla: C. Vermeute, Lewedorp. Medaille voor wilt/te N.-Zeelanider: L. R. Dees, Ter- neuzen. Medaille voor mooiste groot zilver: W. Diefemam, St.-Kruis. Me daille voor mooiste Wener Zwart: L. W. Kievit, Oostburg. Medaille voor mooiste Wener blauw: A. Janse. Films HULST Bioscoopgebouw De langste dag. 14 j. MIDDELBURG Schouwburg 20.30 uur: „Liefdespa ren" (Jeugd en Muziek). TERNEUZEN Luxor 20 uur: Mc. Kenna's Gold. 14 j. Toneel - Muziek Dans MIDDELBURG Hal Stadhuis 20 uur: Kerstconcert met Frans Brüggen (blokfluit) en Gustav Leonhardt (clavecimbel). ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De Griekse Passie. Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Het Lokboek" door Jean-Claude Carrière. Arenbergschouwburg 20.15 uur: Toon Hermans met zijn one man show. Schietingen AARDENBURG P. Blondeel 14.30 uur 's Lands Welvaren 14.30 uur. OVEZANDE Wed. C. Verbeek 14 uur. Diversen AXEL Breda Bar 10 - 12 en 13.30 - 20 uur: Internationale vogelshow. AARDENBURG Sociëteitsgebouw 20 uurKlucht „Papa strijkt de vlag" van de Kon. Aardenburgse Fanfare. GRAAUW V. de Caluwé 18 uur: Kaartavond N.K.V. IJZENDIJKE Café de Lozanna 20 uur: Jongeren- sociëteit. Cafétaria Boerjan 15 uur: Seriewed- strijden topbiljart. J. de Does 15 uur: Seriekaarting. Hofzicht 20 uur: Bol ZUIDZANDE Hotel de Zwaan 14 uur: Oriënta- tierit. Films HULST Bioscoopgebouw De langste dag. 14 j. 14.30 uur: Bambi, a.L TERNEUZEN Luxor 14.30 en 20 uur: De eend en de Cadillac, al.l.; 17 uur: Mc. Ken na's Gold. 14 j. Toneel Muziek Dans ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 14.30 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. 20 uur: Twee harten in Driekwarts maat. Kon. Ned. Schouwburg 15 en 20 u.S „Het Logboek" door Jean-Claude Carrière. Schietingen v HENGSTDIJK P. van Dijk 15 uur. HULST S. Blommaert 15 uur. KWADENDAMME W. Huige 14 uur. ZUIDDORPE Café Centraal 15 üur. ZANDBERG P. Leeraert 15 uur. Diversen AARDENBURG Sociëteitsgebouw 20 uur: Klucht „P'apa strijkt de vlag" van de Kon. Aardenburgse Fanfare. HULST P. Wentzler Hoktentoonstellmg. De Kriekeputten 14.30 uur: „Jan Klaassen en de leugenaars". KOEWACHT Patronaat 19.30 uur: Bal. TERHOLE Café De Kroon 19.30 uur: Biljart- prijskamp. IJZENDIJKE Café de Lozanna 20 uur: Jongeren- sociëteit. Cafétaria Boerjan 15 uur: Serlewed- strijden topbiljart. J. de Does 15 uur: Seriekaarting. Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsthandel van GeytExpositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 31 jan.) Stadhuis (Vleeshal) Kerst-expositie van de Zeeuwse Kunstkring (t.m. 9 jan.) Open 14-17 uur ma. t.m. zond, be halve 1-1. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagmid dag is mevrouw B. V. uit Temeuzen in de Frederik van Eedenstraat plotseling onwel geworden. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. (ADVERTENTIE) TOFFE SPULLEN BIJ: herenmodes hulst DEN HAAG Beroepen in Ter- neuzen als predikant voor bijzonde re werkzaamheden (ziekenhuispre dikant Julianaziekenhuis) A.J. Mooij uit Silvolde. Aangenomen naar Wad- dinxveen (buitengewone werkzaam heden in wording) N.J. Flink uit Burgh in Zeeland. Bedankt voor Warnsveld vacature P.H. Bog-ers, toezegging P.J. Flink uit Burgh in Zeeland, MARKTEN GOES, 24 dec. Groenten: per stuk: kropsla II 1528, d 1218 en d.d., knolselderij met groen 2140, per bos: selderij 26, peterselie 27 33, per kg: witlof II 235237, afw. 136, spruiten al 72, all 2578, bil 15 46, dll 2747, rodekool 19, andijvie 99101, prei I 36, II 2538, wijnpeen omgesont. 2223, knolselderij afw. 26 —28* (Vain een onzer verslaggevers) Voor de tweede achtereenvolgende maal is de Stichting Streekbiblio- theek West-Zeeuwsch-VIaanderen in de raad van Breskens behandeld. Na nog enkele opmerkingen werd het voorstel van b. en w. om de bibliobus ook Breskens te laten bezoeken, aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Bij begrotingswijziging werd dan ook 9.377,voor dit doel beschik baar gesteld, zodat nu ook Breskens van de bibliobus kan profiteren. Een viertal bezwaarschriften te gen de aanslag xioolbelasting wer den behandeld. De heer v. Schaick (KVP) wilde wel eens juist weten hoe men de belastbare opbrengst be rekent. Aan het Zeeuws Brassband Festi val werd een subsidie toegekend van 97,25. De Stichting Dierenasiel Zeeuwsch- Vlaanderen zal zich voorlopig tevre den moeten stellen met een sympa thiebetuiging. In verband met de her indeling wilde men geen beslissing meer nemen om een subsidie toe te kennen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ongeveer ze ventig Terneuzense jongeren kwamen op kerstavond bijeen in het Zuidlandtheater om zich te bezinnen op het probleem van de onderontwikkelde volkeren. Te voren hadden ze een stille tocht gemaakt vanaf het clubhuis Het Toestandje aan de Dijkstraat. Op de meegevoerde spandoeken stonden leuzen, die opriepen tot steun aan de noodlijdende landen. In het Zuidlandtheater voerden verscheidene sprekers het woord en werden dia's vertoond over misstanden in Zuid-Amerika. Aan de avond verleende medewerking de Belgische soulgroep Oscar Har- ris and the Twinkle Stars. Het ensemble oogstte met zijn gospels bij het jeugdige publiek veel bij val. Tot besluit van de samen komst legden de aanwezigen een verklaring af, waarin zij zich so lidair toonden met de volken in hun strijd om een menswaardig bestaan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het handelsre gister van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren werden de volgende onderne mingen ingeschreven: 10264. Cafébe drijf „Café Casino", Korte Kerkstraat 17 Terneuzen (eig. D. J. Dokter). 10262: Sexboetiek „Apollo", Nieuw- straat 19 Sluis. Eig. J. .1. Milius. 10263: Vlasbedrijf L. J. Bosmans (eig.), Vlasstraat 22 Sint-Jansteen. 10265: Kleinhandel in handwerken en breiwol ,,'t Spinnewiel", Molendijk 9 Hoek. Eig. M. van der Have-Eve- groen. (Van onze correspondent) BRESKENS De christelijk ge mengde zangvereniging God is mijn Lied te Breskens heeft haar 50-jarig jubileum gevierd met een uitvoering in de hervormde kerk en een recep tie in de Uitkomst. De uitvoering werd bijgewoond door 500 belangstellenden. Ook was het Noordbevelands mannenkoor aan wezig. De avond werd geopend door voorzitter A. Wisse. Aan de uitvoering werkten mee de sopraan mevrouw Risseeuw-Verdouw uit Axel, de organiste mevrouw De Feyter-la Gasse uit Axel en de orga nisten P. v. Zanten en J. v. Oosten- brugge. In hoofdzaak werden Neder landse geestelijke liederen uitge voerd. Tijdens de receptie in de Uitkomst werden gelukwensen aangeboden door ds. W. Musch, namens de ker ken; J. Bot uit Oostburg namens Soli Deo Gloria; de heer Hullu namens de kring West-Zeeuwsch-VIaanderen en de heer v. Brunen uit Den Haag, voorzitter van de bond van christe lijke zang- en oratoriumverenigin- gen. De heer v. Brunen speldde de heer en mevrouw Van den Heuvel-Eras mus de zilveren bondsspeld op voor hun 50-jarig lidmaatschap. De heer C. Bakker, koorlid, maakt melding van 25 nieuwe donateurs. Vismijn Aan de Vismijn te Bres kens zijn in de week vam 15 tot en met 20 december aangevoerd: 6733 kg garnalen 128277;- 239 bot 18-40; 282 schar 85-139; 9582 schol 30-108; 5050 tong 301-609; 1896 rog 42-78; 8217 kabeljauw 34-159; 1189 wijting 26-71; 90 schelvis 38; 495 griet 200- 293; 221 tarbot 350-651; 47 poon 40; 71 haai 17-56; 63 kommeraal 38-50; 67 tongschar 151-250; 25 ham 201- 386; 34983 sardijn 10-100; 11678 ha ring 38-56; 6 wulken 52. St. Bavo In de bovenzaal van Chez-René kwamen de leden van de wandelsportver. St. Bavo bijeen voor een jaarlijkse ontspanningsavond. Na de traditionele maaltijd organiseerde de heer Vader en mej. v. Buiten een quiz, waarbij verschillende boeken- bonnen werden gewonnen. De avond werd besloten met muziek en dans. Kerstverlichting De plaatselijke VW heeft voor het eerst kerstver lichting op de Markt aangebracht. Tevens heeft de PZEM het midden licht op het kruispunt verwijderd en vervangen door verscheidene licht masten. Invalidebond Door de invalide- bond St.-Liduima afd. Zeeland werd in het patronaat te St.-Jansteen een kerstmidden gehouden. Voorzitter G. v. Schaik uit Bres kens heette een groot aantal leden welkom. De opkomst was groter dan vorig jaar. Na de Eucharistieviering volgde een koffietafel, waarna de toneelverenigingen St.-Jan ter Stee- ne het toneelstuk Fieneke Beulemans opvoerde. Extra kerstconcert Omdat het weer afgelopen zondag het bezoek aan het kerstconcert van het Zeeuws Vlaams Kinderkoor in de parochie kerk van Stoppeldijk zo ongunstig heeft bein-vloed, heeft de leiding van het koor besloten een extra uitvoe ring in te lassen. Er staat nu een concert op het programma voor zon dag 28 december. Het koor zingt onder leiding van broeder Leander om drie uur in de parochiekerk van Boschka-pelle. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens een in Ter neuzen gehouden vergadering van de besturen van de PvdA-afdelingen Biervliet, Hoek, Terneuzen en Zaam- slag is de volgende ontwerp-kandi- datenlijst opgesteld voor de komende gemeenteraadsverkiezing 1. J. M. Hamelink, Temeuzen; 2 R. Hol, Temeuzen; 3 P. J. Huijbrecht, Terneuzen; 4 M. de Putter, Hoek; 5 A. Dijk, Biervliet; 6 H. J. Balk, Ter neuzen; 7 mevr. W. Kes-Spruijt, Ter neuzen; 8 mevr. K. Dobbelaar-Klaas- sen, Zaamslag; 9 G. J. Verbrugge, Temeuzen; 10 J. van de Pijl, Hoek; 11 E. W. Roco, Temeuzen; 12 J. J. van de Velde, Biervliet; 13 mevr. E. Dooms-Ortelee.' Terneuzen: 14 J. H. Strijbos, Temeuzen; 15 A. J. Rekveld, Terneuzen: 16 A. Klaeysèp, Biervliet; 17 mevr. A. Bijl-van Donk, Temeu zen; 18 R. J. P. Bauwens, Terneuzen; 19 Jac. Leunis, Heok en 20 L. F. J. Meijer, Temeuzen. Volgens het huishoudelijk reglement van de Partij van de Arbeid dient de ledenvergadering te beslissen over de definitieve kandidatenlijst. Deze le denvergadering een gezamenlijke vergadering van de genoemde afde lingen zal dinsdag 6 januari wor den gehouden in de bovenzaal van hotel Centraal, Markt 6 te Temeu zen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De raad van Zaam slag is maandagavond zonder hoof delijke stemming akkoord gegaan met de begroting. Dit betekent dat Zaamslag in 1970 ruim f 37.000 over zal houden voor onvoorziene uitga ven. Verder gaf de raad goedkeuring aain een voorstel tot uitbreiding van het zwembad met een aparte spring- kuil. Dit ging wel gepaard met enige dispusgie. De heren J. Pladders (sgp) en A J. de Visser (gpv) von- cjep,-h-gt, een overbodige uitgave.. Het voorstel van b. en w. werd aangeno men met de aantekening dat beide eerder genoemde heren geacht wer den te hebben tegen gestemd. De Axelsestraiat zal vanaf de ge meentegrens tot aan de bebouwde kom worden geasfalteerd. Kosten voor de gemeente: f 80.000. Met in gang van 1 januari zal het huisvuil niet door Axel, maar door Temeu zen opgehaald worden. Naast em mers zullen dan alleen nog plastic zakken met huisvuil worden meege nomen. Grof huisvuil zal twee keer per maand worden opgehaald. (Van onze correspondent) AXEL De Axelse gemeenteraad heeft dinsdagavond een 23 punten tellende agenda afgewerkt, waarbij vele punten hamerstukken werden. Btj de mededelingen voerde de heer D.J. Oggel namens de protestants- christeiyke fractie het woord naar aanleiding van het antwoord van de door hem gestelde vragen over de huurverhoging in de woningwetwo ningen van de regionale woning bouwvereniging Zeeuwsch-Vlaan- deren. Die antwoord was volgens de raad niet bevredigend. Het college was enkel afgegaan op gegevens van de woningbouwver eniging en dit is door bet college verder met geverifieerd. Bij verge lijking van de staatjes van de mi nister en dat van de woningbouw vereniging is een groot verschil. „Kan het ministerie niet rekenen, of kent men daar de realiteit niet?" aldus de heer Oggel. Het college ant woordde, dat de vereniging een be lofte zou hebben gedaan voor over leg met de huurders, over de verho ging, maar in de circulaire van drie januari 1969 staat, dat er contact zou worden opgenomen, alvorens tot verhoging over te gaan. Waarne mend burgemeester L.M.L.M. IJse- (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De oudheid kundige kring te Sas van Gent houdt a.s. maandag 29 december om half acht in de zaal van de heer G. de Reu (planetarium, Noordweststraat 3 te Sas van Gent) een dia-avond. De dia's, historische foto's en te keningen over het Kanaal van Gent naar Terneuzen zullen worden toege licht door de secretaris van deze stichting, de heer E. Sarneel. Het bestuur van de oudheidkundi ge kring is aangenaam verrast door de medewerking die zij ondervinden van het koninklijk Zeeuws genoot schap van wetenschappen en de stichting Zeeuwse Volks Universiteit te Middelburg. Deze hebben de in- schrijvingstermijn van de cursussen leergangen-ontwikkeling van Zee- land-ê69-'70 speciaal verlengd tot begin januari 1970. Dit zijn de ba siscursussen, die zijn bestemd voor degenen, die hun kennis van eigen streek en streekgenoten willen uit breiden en verdiepen. Bij voldoende deelname zal Sas van Gent gekozen worden als plaats in de Kanaalzone m de lezingen te doen plaatsvinden. (Van onze correspondent) HEIKANT Op 3 januari zal het 40 jaar geleden zijn dat mejuffrouw E. Vael als onderwijzeres aan de lagere school werd benoemd. Een comité werd gevormd om deze dag feestelijk te vieren en de gehele ge meenschap Heikant in dit feest te betrekken. baert. zei dat de zaak serieus is be keken en dat de cijfers zijn verkre gen van de bouwvereniging. Hij zeg de toe, nogmaals te informeren. Met algemene stemmen werd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Prinses Marijkeschooi te Axel mej. M.P. Schippers te Terneuzen vanaf 19 augustus 1968 benoemd. De heer J. Dieleman stelde na mens de raad voor het presentie geld van deze vergadering af te staan aan het comité van de chris telijke Mavo-school te Axel voor hulp aan Biafra. Dit voorstel werd door het college en raad gaarne aan genomen. De heer Oggel deed namens de prot. christelijke fractie het volgende voorstel: voor een goed functioneren van middenstand en kleinbedrijf is een periodiek contact tussen gemeen tebestuur en georganiseerd bedrijfsle ven noodzakelijk. De heer Oggel, stel de voor; a. het instellen van een com missie midden- en kleinbedrijf; b. de commissie te doen bestaan uit één lid van het college van b. en w. drie leden uit de gemeenteraad en min stens drie leden uit het georgani seerde midden- en kleinbedrijf in Axel; c. de zittingsduur der leden te bepalen voor de eerste maal tot aan het eind van de volgende zitting periode van de gemeenteraad, in de toekomst samenvallend met de zit tingsperiode van de gemeenteraad. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de regionale Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwver eniging is in de Halle te Axel de jaar vergadering gehouden, welke matig bezocht werd. Voorzitter Bartz deelde mede dat strenger zal worden toegezien op de huurachterstand die er kan zijn. De jaarrekeningen over 1962 t.e.m. 1967 werden vastgesteld. Voorzitter W Bartz werd als zoda uig herkozen evenals de bestuursle den Andriessen, Everaart, Van di Voorde en De Waal Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heer Barendregt uit Oostburg en dra. Kla uter uit Groede. De leden van de raad van commis sarissen Bleyenberg en Van Ruym- beke werden herkozen terwijl de heer Van de Lee uit_Axei als nieuwe commissaris werd benoemd. De voor zitter constateerde nog dat de ge houden besprekingen met de huur ders in de afgelopen periode zeer Prettig zijn verlopen. De voorgestel de commissies in de diverse plaatsen «omen vlot op dreef De woning- Bouwvereniging heeft op net ogen- oük 2300 woningen in beheer. Discotheek In samenwerking met het Sociaal Cultureel Werk en de Stichting „Concordia" te Westdor pe is besloten tot aankoop van een geluidsinstallatie met een draaitafel. De hieruit gevormde discotheek „Po lythene pam" zal zaterdag 27 decem ber geopend worden voor de jeugd van Westdorpe en omstreken. Lid maatschap is vereist, en de contribu tie bedraagt f 3,per jaar. (Van onze correspondent) OOSTBURG Door de afd. West- Zeeuwsch-VIaanderen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen is een kerstavond in Oostburg gehou den. Presidente mevr. v. d. Weele-Min- derhoud heette de aanwezigen wel kom, evenals mevr. den Hamer-Kal- lewaard uit Oostburg, namens de Oostburgse leden. Begeleid door mevrouw aRisseeuw-Basting aan het orgel, volgde een samenzang waarna mevr. Karels-Meeusen declameerde. Mevr. v. d. Berg vertelde een en ander over het Welfarenwerk, waar van werkstukjes te koop werden aan geboden. (Van een onzer verslaggevers) HULST De afgelopen jaren is in de Hulster binnenstad veel gesaneerd. Er zal in de toekomst nog heel wat gebroken moeten worden voordat de toestand in de ogen van de gemeen tebestuurders ideaal is. Vandaar dat regelmatig, nu eens hier, dan weer daar, vervallen woningen het veld moeten ruimen. Zo nu ook in de om geving van de Hulster molen in het verlengde van de Molenstraat, waar weer drie woningen ten prooi zijn gevallen aan de slopershamer. „Bit tere noodzaak", zeggen de planolo gen. Desalniettemin is het met een bedenkeiyke blik, dat vele rechtge aarde Hulstenaren steeds meer van de wel romantische, maar vrij onhan. dig ingedeelde binnenstad, zien ver dwijnen. Links en rechts kondigen grote open vlakten het begin van de nieuwe tyd aan. De onwetende bui tenstaander ziet steeds meer verdwij nen en niets daarvoor in de plaats komen. Het is blijkens de reacties van een woordvoerder op het ge meentehuis schyn: „Hulst wordt in de nabqe toekomst mooier dan het ooit is geweest", luidt de geruststel lende mededeling. Niet elke moker slag van de slopers hoeft daarom te worden uitgelegd als verraad aan de specifieke sfeer in de Hulster steeg jes.

de Stem | 1969 | | pagina 5