Culturele raad leest actiegroep danig de les Krititek op woonbeleid Lamswaarde Krachtig pleidooi voor meer openheid En hij maar denken dat 't alleen om fonteintjes ging nstuif zeeland Vlissings jeugdkoor trekt volle kerken DUITS SCHIP AAN DE GROND GE10PEN TANKER VOER OMHOOG DIJ BORSELE KWAm Brandweercommandant Grote fmitvoorraden op Zuid-Beveland Lamswaarde wil met eigen lijst in raad Hontenisse Redelijk weer Brand in Middelburgse gashouder snel geblust Aanrijding bij brug Souburg RAAD MIDDELBURG N ieu wj aarsreceptie commissaris Geopend Handeltje Weg ermee VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 DE STEM VAN WOENSDAG 24 DECEMBER 1969 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorzitter van de Zeeuwse culturele raad, de heer M. J. van Poelje en de directeur van de raad, de heer A. L. Borst, hebben de „B.B.K. Zeeland", een actiegroep die invloed en inspraak van de beeldende beroepskunste naars in het provinciaal cultureel beleid eist, geducht de les gelezen. Dat is gebeurd via een lange brief, die ook aan de pers is gezonden. De culturele raad heeft hiermee een laatste reactie gegeven op voor gaande „open brieven" van de ac tiegroep, namens welke de in Ijzen- dijke wonende kunstenaar Georges Degenhart het woord pleegt te voe ren. Het antwoord van de culturele raad komt in verkorte vorm op het volgende neer: 1. De open-brievenmethode van de BBK acht het bestuur onaanvaard baar. Er is een duidelijk verschil tussen openheid en het op effect be rekende spreken voor de publieke tribune. 2. De heer Degenhart beschuldigt de Zeeuwse culturele raad van kwa de trouw, door (in een brief van 6 december) te zeggen dat de raad de inspraak slechts met de mond be lijdt en toezeggingen als zoethou dertje gebruikt. „Bedoelt u het wel serieus of gaat het alleen maar om gerucht te maken?", vraagt de raad. 3. „Waarom houdt u zich van den domme?", vraagt de raad vervolgens aan de B.B.K. „Uw eisen" (betref fende inspraak, beslissingsrecht en eventuele vertegenwoordiging van beeldende kunstenaars in de cultu rele raad), „zijn in een openbare vergadering van de raad op 8 okto ber behandeld", zo vervolgt de brief van de culturele raad. „Uw schrij ven van 16 september" (waarin de zelfde eisen vermeld zijn), „is in handen van de Zeeuwse kunstkring gesteld. De reactie van het dagelijks bestuur op uw eisen zijn op de pu blieke tribune uitgedeeld. Uw eisen ten aanzien van bindende voorstel len. en beslissende kritiek, werden overduidelijk van de hand gewezen als zijnde ondemocratisch". 4. Namens wie spreekt de heer Degenhart?, vraagt de Zeeuwse cul turele raad zich af. „Er zijn in Zee land leden van de BBK-'68, van de BBK-'69, van de Zeeuwse kunst kring en dan zijn er nog beeldende kunstenaars die nergens lid van zijn en andere die een combinatie van lidmaatschappen verkiezen". 5. „Wat is de reden van de open- brieven-guerrilla tegen de culturele raad?", vragen dagelijks bestuur en directeur aan de heer Degenhart. Daarna wordt uiteengezet, dat de raad een adviesorgaan is, onder meer ten behoeve van de overheid die het beleid bepaalt. De raad heeft zelf geen beslissingsrecht en kan dit dan ook moeilijk aan anderen toedelen, zo wordt aan de BBK-ver- tegenwoordiger gemeld. Daarna wordt gewezen op hetgeen de raad heeft verricht in het belang van dc beeldende kunst. „Uiteraard moet er nog veel meer gebeuren, maar er is toch geen en kele aanleiding voor beeldende kun stenaars om zich zo agressief tegen over de culturele raad op te stellen. Te meer, waar toen de culturele raad moeizaam wat successen boekte ten behoeve van de beeldende kunsten, de beeldende kunstenaars schitter den door afwezigheid". Tenslotte volgt het advies: „Zoek eens uit waarom u juist uw agressie op de culturele raad afreageert". Het antwoord aan de heer Degen hart noemt een brief die deze op 6 december aan de culturele raad schreef, een „onbehoorlijk en onbe kookt schrijven". In deze brief staat onder meer, dat de culturele raad toezeggingen in haar vergadering van 8 oktober heeft gedaan, die tot een „zoethoudertje" zijn geworden. De bij het antwoord van de cultu rele raad gevoegde notulen van de bewuste vergadering vermelden geen toezeggingen aan de BBK. De raad blijkt volgens deze notulen wél in het algemeen overtuigd te zijn van de noodzaak om méér beel dende kunstenaars in haar midden op te nemen dan thans het geval is. De dialoog, onder meer op dit punt, zou (aldus nog steeds de notulen) tot stand worden gebracht in een ledenvergadering van de Zeeuwse kunstkring. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Uit een overzicht van het Con sulentenschap voor de Tuinbouw te Goes blijkt dat bij de fruitveilingen en de telers op Zuid-Beveland de voorraad appelen per begin decem ber van dit jaar bijna 14 miljoen kg bedroeg tegen 8 miljoen kg het vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Peren zijn er belangrijk minder dan een jaar geleden. Dit jaar was de voorraad van dit produkt per be gin december ruim 3 miljoen kg en het vorig jaar was dat 6 miljoen kg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Duitse m.s. Spitzfels (9335 brt) is dinsdagmiddag ter hoogte van de Ballastplaat, op het Belgische gedeelte van de Wester- schelde aan de grond gelopen. Het schip, eigendom van de Hansa-Linie in Hamburg, was geladen met stuk goed en het had kort daarvoor de ha ven van Antwerpen verlaten. Waarschijnlijk tengevolge van de mist liep het schip tussen de boeien 74 en 76 aan de grond. Het bevindt zich ongeveer 180 meter binnep de boeienlijn. Sleepboothulp was spoe dig aanwezig; getracht zal worden de Spitzfels vannacht bij hoog water los te trekken. Er is geen gevaar voor de opvarenden aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE In de verkie zingen voor de nieuwe gemeenteraad van Hontenisse zal Lamswaarde uit komen met een eigen lijst. Dit is de ze week beslist op een openbare ver gadering in het dorpje lamswaarde. De kandidaatstelling is nog niet be kend. Daarvoor zullen de komende weken nog een aantal besprekingen volgen. Er bestaat nog een mogelijkheid dat Terhole zich eensgezind met de gemeenschap van Lamswaarde in de verkiezingen zal werpen. Op de jong ste bijeenkomst is gesproken over het uitbrengen van een gezamenlijke lijst. Niet alle betrokken partijen hadden daarvoor op het moment van de besprekingen overigens belang stelling. Een definitieve uitspraak over het al dan niet samengaan mag in de toe komst nog worden veiwacht. Het ge meenteraadslid P. Eggermont, dat nu de belangen van Lamswaarde in de gemeenteraad van Hontenisse behar tigt, ziet de verkiezingen van volgend jaar optimistisch tegemoet. Hij ver wacht dat het dorp met minstens twee zetels voor de nieuwe raad uit de bus zal komen. In het gunstigste geval, als de medewerking van het nabijgelegen Terhole verzekerd is, houdt hij rekening met de mogelijk heid dat beide plaatsen in totaal met drie zetels uit de bus zullen komen. iSSï .00 Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: tijdelijk neer slag en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor don derdag: aantal uren zonjtO tot 3; min temp. omstreeks normam; max. temp omstreeks normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 56 procent. Kans op een geheel droog etmaal 20 procent. Y?°r vrijdag: aantal uren zon: 0 tot !n- temP van ongeveer normaal ot 4 graden boven normaal. Max. 11 pj omstreeks normaal. Kans „I" °"°8e Periode van minstens iz ïl. ,ptOC,e?; kans °P een geheel droog etmaal 50 procent (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Het raadslid P. Eggermont uit Lamswaarde is het niet eens met de visie van de samen stellers van het rapport over de woonproblematiek in de gemeente Hontenisse, waartoe ook Lamswaar de behoort. Het rapport maakt mel ding van de steeds verdergaande ontvolking van Lamswaarde. Het ge meenteraadslid heeft met name kri tiek op de factoren die in het vrij lijvige rapport worden genoemd als oorzaken voor het steeds verder leegstromen van Lamswaarde. Het verslag dat afgelopen week is gepubliceerd werd samengesteld door de Gemeentepolitieke Middenstands- groep Hontenisse. De oorzaken van het vertrekoverschot in Lamswaarde moeten volgens het gemeenteraads lid niet zozeer worden gezocht in het dorp zelf. Het politieke beleid van de gemeente, zo meent de heer Eggermont, is debet aam de voor Lamswaarde bijzonder ongunstige ontwikkelingen. Vijfentwintig jaaT geleden telde het dorp nog ruim 1600 inwoners. Nu zijn er dat nog 1100. Het aantal woningen steeg sinds 1945 met tien, slechts vam 350 tot 360. Het gemeentebestuur heeft in het verleden veel te weinig oog gehad voor de belangen van de gemeen schap van Lamswaarde, meent de fruitkweker uit het plaatsje. „In de gemeenteraad heb ik daarop dikwijls gewezen", vertelt hij, „maar dat hielp niet". Dat Lamswaarde zon der voldoende werkgelegenheid, met een tekort aan huizen en een twij felachtig uitbreidingsplan zit opge scheept, waarvan de datum van rea lisatie nog niet eens bekend is, wijt hij allemaal aan de nonchalance van het gemeentebestuur in het verleden ten aanzien van het dorpje. Ook over het rapport woonproble matiek Hontenisse, dat voornamelijk is gewijd aan de situatie in Lams waarde, is de gemeentebestuurder helemaal niet enthousiast. „Het is in het dorp erg sceptisch oinitvaingen", is zijn commentaar. Hij zegt ten overvloede namens een vrij grote be langengroep uit Lamswaarde, tegen de steWiogname van het rapport te hebben geageerd. Wethouder R. Rademakers van de gemeente Hontenisse heeft een an dere visie op deze materie. Als lid van de Gemeentepolitieke Midden- standsgroep Hontenisse is hij nauw bij de samenstelling van het rap port betrokken geweest. Uit zijn re laas blijkt dat de groep niet over een nacht ijs is gegaan. „Aan de samen stelling", aldus de wethouder, „is een onderzoek van bijna een jaar voor afgegaan. Het gehele verslag is ont leend aan gemeentelijke gegevens. Er is geen sprake van, dat het werk rapport een subjectieve weergave is van oorzaken van een voor Lams- waarden minder gelukkige ontwik keling." Uit de kritische geluiden vanuit Lamswaarde valt op te maken dat het verslag min of meer wordt be schouwd als een politieke stunt met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen. „Geen sprake van", is daarop het commentaar van wethouder Rademakers. „Daar heb ben we helemaal geen baat bij. Trouwens de plannen voor samen stelling bestaan al erg lang." Een van de voornaamste oorzaken voor het verval van Lamswaarde is het ontbreken van een geschikt uit breidingsplan. Sinds kort wordt ge dokterd aan een uitbreidingsplan in zuidoostelijke richting, maar dit is met gemengde gevoelens ontvangen, en het ziet er niet naar uit dat spoe dige realisatie bewerkstelligd kan worden. „De gemeenteraad praat nu al acht jaar over uitbreiding", zegt de heer Eggermont. „De plannen zijn tot nu toe op alle mogelijke futilitei ten blijven steken." (Van onze correspondent) IIANSWEERT Woensdag te 01.00 uur is de 41 voet diep liggende 34.886 ton metende Liberiaanse tan ker nabij Borssele op de Wester- schelde omhooggevaren. Het schip w*ï geladen met olie en onderweg naar Antwerpen. Een poging, die 's nachts reeds werd ondernomen om het schip vlot te trekken mislukte. Woensdag middag om 13.30 uur zijn sleepboten van Muller uit Terneuzen en van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten uit Antwerpen er in geslaagd het schip weer in dieper water te krij gen. Hiervoor waren echter veertien sleepboten nodig. Het ligt thans op de rede van Vlissingen, waar het een gedelte van de lading zal moe ten overslaan zodat de diepgang minder zal gaan bedragen en het ri sico van aan de grond lopen tot een minimum wordt beperkt. Raadslid P. H. Eggerman (Van onze correspondent) YERSEKE - In de afscheidsbijeen komst van de commandant van de vrijwillige brandweer Yerseke, de heer J. W. de Jager, werd hem door burgemeester Pijl Hogeweg de zilve ren ere-medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Na 38 jaar trouwe dienst geeft hij het commando over aan de heer L. C. Wisse. Aanwezig waren onder meer b. en w. met bijna voltallige raad, het brandweerkorps, familie en vele be langstellend en genodigden. De heer Takema, voorzitter van de Commissie Brandweervoorzieningen, overhandigde een gesp met oorkon de voor trouwe dienst. Namens de commandant van Kapelle, Wemel- dinge en Kruiningen sprak de heer Sandee. De heer de Koeijer sprak namens het korps. Vervolgens spraken de heer Haverhoek van de Commissie Brandweer, de heer de Clercq, voor malig commandant van de afdeling Kruiningen en de heer Hoogstraten uit Kapelle en wethouder Phkaar uit Yerseke. Allen spraken hun dank uit voor de prestaties, opofferingen en voor uitvoering van soms moeilijke opga ven. De heer de Jager dankte voor zijn onderscheiding. De cijfers die in het rapport van Hontenisse worden genoemd, spre ken wat de woningbouw betreft boekdelen. Wethouder Rademakers beaamt dat in het verre verleden de belangen van Lamswaarde inderdaad wel eens achtergesteld zijn geweest. Dikwijls nog uit noodzaak. „Daarvan is nu geen sprake meer", aldus de wethouder. Als oplossing voor de ontvolking van Hontenisse en ook Lamswaarde wordt tenslotte vestiging van schone industrie bepleit. De heer Egger mont betwijfelt of er in de huidige situatie nog verandering is te bren gen. „Afgelopen jaar zijn er in het dorp 24 mensen getrouwd. Twee ervan zijn blijven wonen. De ande ren zijn vertrokken naar andere plaatsen", zegt hij tenslotte somber. (Va-, onze correspondent) MIDDELBURG Dinsdagmiddag is de Middelburgse brandweer uitge rukt in verband met het feit dat brand was uitgebroken in een van de te slopen gashouders aan de voormalige gasfabriek aan het Mo lenwater. De dubbele wanden van deze hou der zijn bewerkt met olie, terwijl de tussenruimte gedeeltelijk is gevuld met water on olie. Waarschijnlijk doordat een vonk van een van de snijbranders tussen deze ruimte is komen te vallen is de brand ont staan. In verband met eventueel ge vaar voor belendende percele-n waar schuwde men de brandweer, die de brand spoedig had geblust. Er is geen schade. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de kruising Nieuwe Vlissingseweg-Kanaalweg bij de bru„ te Souburg ontstond een aanrijding tussen een personenauto bestuurd door M.M. uit Vlissingen e.n een volkswagenbusje bestuurd door WAV. uit Souburg. Hierbij werd de volkswagenbus geheel vernield, terwijl de bestuurder licht gewond raakte. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de personenauto, de heer ,M. de bocht na-ar de Nieuwe Vlissingseweg vanaf de brug te groot nam en daardoor op het linker weggedeelte in aanrijding kwam met de volkswagenbus. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburg se gemeenteraad heeft maandag een krachtig pleidooi gehouden voor meer openheid en openbaarheid. Aan het begin van de gemeente raadsvergadering sneden de heren G.M. Kerkhof (AR) en W. Don Don (PvdA) de vertrouwelijkheid aan die rust op de voor intern ge bruik bestemde rapporten over de luchtverontreiniging Vervolgens kwam de heer W. Don bij de rond vraag nogmaals terug op de burge meestersbenoeming, over welk on derwerp het college van b. en w. een brief aan de commissaris der koningin heeft gestuurd. De heer G.M. Kerkhof wees er bij het punt „ingekomen stukken" op, dat bij de lijst het rapport over de luchtverontreiniging, dat ieder kwar taal bij de raadsstukken voor de raadsleden wordt gevoegd, ontbrak. „Wij betreuren dat" aldus drs. Kerkhof. „Wij hebben al vaak tan denknarsend bij deze voortreffelijke politieke kluif gezeten. Het is jam mer, dat we nergens de gelegenheid krijgen om dit stuk in de openbaar heid te brengen". Hij zei het voorts te betreuren, dat in het statendebat over de luchtverontreiniging tijdens de begrotingsbehandeling de heer Van der Peijl (CHU) zijn partijge noot drs Beinema had verweten met betrekking tot uitlatingen over de luchtverontreiniging „als acade micus onnauwkeurig te werk was gegaan" Hij wees erop, dat in de Staten vrijwel geen academici zit ten. „Wat dat betreft is de raad Middelburg beter toebedeeld. De Middelburgse raad staat dan ook an ders tegenover openheid", aldus drs. Kerkhof De heer Don voegde daaraan toe, dat het rapport over de luchtveront reiniging zo technisch is geschreven, dat hij er geen zinnig woord over kon zeggen. Temeer njet, omdat in bet rapport geen enkele conclusie wordt gesteld. Over de kwestie van de luchtverontreiniging in het Sloe zei de heer Don, het volste vertrou wen te hebben in het gemeentebe stuur van Vlissingen. dat de hinder wetsvergunningen moet uitreiken. Hij drong tenslotte aan op openbaar heid en goede leesbaarheid van de stukken met betrekking tot de lucht verontreiniging Loco-burgemeester W.P.J. Baars zei: „De vertrouwelijkheid is ons op gelegd door Gedeputeerde Staten. We hebben wel een verzoek gericht tot G.S. of de vertrouwelijkheid, die rust op deze rapporten, niet kan wor den opgeheven". De heer Baars zegde voorts toe, alles in het werk te zullen stellen, de gewenste open baarheid te bewerkstelligen en in dien deze is verkregen pogingen te ondernemen, goed leesbare rap porten te verkrijgen. De heer W. Don zei, teleurgesteld te zijn over de reactie van Zeelands commissaris der koningin op de al gemene roep tot openheid bij burge meestersbenoemingen. „Ik had ge dacht, dat de commissaris der ko ningin als oud-minister nog wel zo- vee] politiek inzicht zou kunnen op brengen om aan het algemeen ge voel tot openheid tegemoet te ko men. Zijn collega in Zuid-Holland houdt er kennelijk andere opvattin gen op na over de instructies aan de commissarissen der koningin", al dus de heer Don, die de vurige wens uitsprak, dat de instructies aan de commissarissen der koningin spoedig zullen worden gewijzigd in die zin, dat zij meer openheid kun nen betrachten bij burgemeestersbe noemingen Ook loco-burgemeester Baars sprak in bedekte bewoordin gen zijn teleurstelling uit over de re actie van mr. J, van Aartsen, com missaris der koningin in Zeeland. Hij voegde er echter aan toe, dat in een overleg met de commissaris er over een „programma van voor waarden, waaraan een nieuw te be noemen burgemeester moet vol doen" de gedachte eenzelfde rich ting op bleken te gaan. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en mevrouw C. van Aartsen-Stap hou den een nieuwjaarsreceptie op za terdag 3 januari middags van 4 tot 6 uur. De ontvangst zal plaatsvinden in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdijplein. „U vraagt om merkwaardige belevenissen", schrijft ons een le zer in Terneuzen. „Houdt u zich dan maar even vast, want wat ik heb meegemaakt is ongelooflijk. Publiceer mijn naam liever niet, ander? ben ik vanaf het moment dat „instuif Zeeland" verschijnt het lachnummer van de hele fa briek", aldus de bewuste lezer. Het is een lang verhaal en wij moeter de inleiding bekorten, 't Komt hierop neer. Enkele jaren geleden zag onze Instuif-klant in een geïllustreerd weekblad 'n ad vertentie waarin een sproeiend fonteintje werd aangeboden. Het was te bekomen via een postbus nummer in Utrecht, waarachter zich een onbekend postorderbe drijf schuilhield. De Terneuzense lezer zag wel iets in een spuitend fonteintje en hij deed wat velen onzer dage lijks doen: „vul in, knip uit, stuur op. Wij betalen de postzegel voor u" De lezer in Terneuzen vertelt: ,Na een paar dagen kwam het spuitend fonteintje bij mij thuis aan. Het was een lief dingetje, al heeft het na een paar maanden de geest gegeven. Maar dat is bij zaak. Ik werd dat gespuit toch al zat. Toen het spuitend fonteintje werd afgeleverd was er een bro chure bij, met een bon eraan vast. Als je die bon opstuurde zou je een catalogus ontvangen met op gave in woord en beeld van aller lei andere leuke uitvindinkjes, zo als spaarpotten met graaihandjes, in boeken verborgen geldkistjes, kammetjes waarmee je kleur aan je haar kon geven en nog meer van dat spul. Omdat het fonteintje aanvanke lijk goed spoot en ik geen klachten had, vulde ik de bon. En jawel, daar kwam de catalogus. Er stond van alles in, dat is waar, onder andere een goedkope dia projector compleet met (zo stond het er) „Beeldekens van vrouwe lijk schoon in Deense nudisten- kampen". dan ook kennis met ons boeken fonds, waarin u boeken zult vin den die juist zijn wat u altjjd zocht maar nooit kon kopen". Ik gooide het ding ook weg. Je kreeg destijds wel meer van die reclamefolders in je bus. Ik snap te niet hoe ze aan mijn naam en adres waren gekomen. Misschien uit de telefoongids, dacht ik. Zowat twee maanden later kreeg ik wéér zo'n vreemde brief. Blanco enveloppe, Duitse postze gels eiop. Daarin stond: „Wij ont vingen uw adres van een relatie. Tot ons genoegen kunnen wij aan bieden. complete dia- en fotose ries, gemaakt in de nudistenkolo- nie op het eiland Sylt. Alle foto's ongerctoucheerd! Vul de bon in en u krijgt de prijslijst gratis thuis, met voorbeelden". Hup weer de vuilnisbak in! Poosje later: wéér een vreemde brief, nu in een blauwe envelop pe, maar ook uit Duitsland. De firma „Eros" had het genoegen mij een pikante lectuurserie aan te bieden tegen voordeelprijzen, plus gratis sex-surprise. Nu stuur de ik 't ding terug (natuurlijk was bet weer een postbusnummer) en het bleef lange tijd rustig. Dit jaar kwam er een brief uit Denemar ken voor mij. „Van een relatie ontvingen wij uw adres. Sexlec- tuur is thans vrij in Zweden. Be kijk bijgaande folders eens op uw gemak. Dit is werkelijk „Knall- harte" sex (Het was in het Duits gesteld.) De folder was inderdaad „Knallhart". Ik wist niet dat zulke dingen bestonden, terwijl ik toch ook niet ouderwets ben. Ik schreef een bcze brief naar de Deense fir ma waarin ik vroeg hoe zij toch aan mijn adres waren gekoemen. Had ik soms in de uitgeverswereld de reputatie van gluurder of iets dergelijks? Ik gooide de catalogus weg. Niet uit preutsheid wegens die „beelde kens", maar omdat ik aan het spuitend fonteintje bij nader in zien vcldoende had. Daar zat trou wens nog een lampje in ook! Leuk bij avond. Er gebeurde maandenlang niets Alleen ging het spuitend fontein tje kapot. Ik schreef naar het postorderbedrijf, maar de brief kwam terug: „Firma opgeheven" stond er op de enveloppe. Niet lang daarna vond ik een aan mjj geadresseerde brief op de voordeurmat. Ik maakte hem open en las: „Mijnheer-Mevrouw. Van 'n relatie ontvingen wij uw adres. U bent iemand van deze tijd. Mo dern, openhartig en ruim van op vatting Als u bijgelsoten bon in vult en aan ons opstuurt, ontvangt u onze voorlichtingscatalogus, strikt voor volwassenen. U maakt Laat ik nou antwoord krijgen! De firma „Bingo" (zoheette hij) had de adressen gekocht van an dere, soortgelijke bedrijven in Duitsland Ik sloeg aan het nadenken. En opeens schoot mij dat spuitend fonteintje te binnen en de catalogus die ik toen inder daad bad aangevraagd! Die postorderzaken, zo conclu deerde ik, verkopen de adressen gewoon aan elkaar door. Zo kan het gebeuren dat je een spuitend fonteintje bestelt, en jaren later midden in de vuilspuiterij zit! Ik hoop dat „Bingo" zo fatsoenlijk is, mijn naamkaart te vernietigen. Wie weet wat mij anders nog te wachten staat?" Tot zover het relaas van de le zer uit Terneuzen. Onze vraag: Hebt u ook zulke postordererva ringen, of andere in die geest? Schrijf het aan Postbus 116 Mid delburg. redactie „Instuif Zee land". (U krijgt van ons géén fol ders!) Vlissingen heeft een uniek jeugd koor dat bestaat uit honderdtwin tig kinderen. Niemand staat ge registreerd of betaalt contributie, toch komt iedereen trouw op de repetities en het koor is steeds voltallig present, als er wordt ge zongen in de kerk of bij diverse andere gelegenhden, zoals b.v. voor bejaarden, huisvrouwen of bij interkerkelijke diensten. De initiatiefnemer van dit kooi is A. M. van der Dries hoofd van de nieuwe R.-K. lagere Marcus- sehool. In de tijd, dat hij nog on derwijzer was aan de Petrusschool leidde hij het schoolbandje Tutti Frutti. it had zo'n succes en de ouderavonden werden zo druk be zocht, dat de schooi van alle kan ten werd benaderd, met de vraag of ze de band niet konden lenen. Uit dit initiatief werd eigenlijk dit enorme jeugdkoor geboren. De heer van der Dries bracht weer le ven in de kerk te Vlissingen Eerst werden er een paar negro spiri tuals herschreven en op stenciltjes in de kerk uitgedeeld. Het idee sloeg in als een bom. Ineens wer den de mensen weer wakker. Van verschillende kanten werd om vernieuwing van de volks kerk zang geroepen. De Eucharistievie ring die langzaam maar zeker in het slop begon te raken bij jong zowel als bij oud, moest nieuw leven worden ingeblazen. Hoe kun je zoiets beter doen, dacht van der Dries, dan door kinderen te laten zingen. Toen hij zijn voel horens eens uitstak, bleek dat er behoorlijk veel belangstelling voor bestond. Van zijn eigen school nam hij zo wie zo de vijfde en de zesde klas mee. Ze zongen en repeteerden. Langzaam maar ze ker groeide het koor en de kerk werd steeds voller. Twee jaar geleden kwam er een nieuwe kapelaan in de Pauwen burg parochie, n.l. G. Rosenberg, die zich ontpopte tot een vrucht bare componist, arrangeur en tekstschrijver. Ritmische muziek in de kerk Wie had er in Zeeland ooit van gehoord? Er waren in het begin dan ook vele katholieken, die maar moeilijk konden wennen aan het drumstel, de trompet en al die andere moderne instrumenten. Kinderen kunnen allemaal zin gen. Dit is de mening van Van der Dries. Als je de zogenaamde „brommers", vanaf de eerste klas vakkundig begeleid, dan zijn ze in de tweede klas zodanig bijge schaafd, dat ze gewoon in klas- verband mee kunnen zingen. Dit principe past hij ook toe in zijn koor. Het is pas een keer gebeurd in al die jaren, dat hij tegen een meisje moest zeggen: „Ik vind je lief, je doet je best, maar ik heb tiever dat je niet meer meezingt, want het gaat helemaal niet". De muzikale begeleiding bestond oorspronkelijk uit een orgel met ritmische begeleiding. Het gaat hiermee echter precies zo als met het koor. Mensen die gegrepen worden door het enthousiasme van de knicleren. komen zich vrijwil lig aanmelden Momenteel bestaat het orkestje al uit elf instrumen ten, n.l. uit twee violen, vier gita ren, een trompet, klarinet, drum, orgel en een altblokfluit en het is nog steeds groeiende. Tweederde van het koor be staat uit een vaste kern, de rest wisselt b.v. als jongens de baard in de keel krijgen of door de ver huizing. De heer van der Dries ziet zo'n koor als een vorm van jeugdwerk. Hij is dan ook dol gelukkig, als hij kinderen hoort zeggen: „Ik ben op judo, op voet ballen, en op het koor" Dan weet hij, dat hij goed geschoten heeft, dat al z'n moeite, tijd en z'n centjes goed besteed zjjn. En dat hij niet alleen voor de juegd in de roos schiet, moge blijken uit het feit, dat hij de toehoorders vraagt mee te zingen met het slot refrein Glory, Glory, Hallelua. Dan barst de zaal spontaan los in een samenzang, die ons in deze moderne individualistische tjjd bijna onmogelijk leek.

de Stem | 1969 | | pagina 5