GEOLOOG DRS. A. VAN MEURS TOONT AAN Houding Nederland in Biafra- oorlog uitermate belangrijk MUZIKAAL KERSTONTHAAL SUBSIDIE VOOR SANERING OUDE WIJKEN KERSTFEEST IN KAZERNE V\V en Opel nek-aan-nek in ons land Moskou prijst harde lijn Peildatum loongrens ziekenfondspliclit voortaan 1 november VERNIETIGING Londense krant; „Drinkwater door pil besmet EMBARGO Parlementaire delegatie naar Engeland Premier De Jong gisteren in Tweede Kamer Om een visie te kunnen geven moet je, toch eerst -4 I )e^e|yd iets ZIEN. Vrouwelijk bloot als zondig bestempeld Kamervragen over verbod wagenspel mm r de stem van woensdag 24 december 1969 wordt. Elegante litermate verfijnde orna- erd. Losse, donsgevulde met de beste Dralon- jjrm, minutieuze afwer- aristocratisch geheel. jelijk zaterdagen geopend WAALWIJK ROTESTRAAT Z99 EL. C04160) 3355 Beste Hollandse konjak. Doet het puur even Bootz-goedalsin sprankelende longdrinks. jgjfi is wn 6bbjA OS'Ü-1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting) heeft een nieuwe rijks regeling ontworpen voor de sanering van oude wijken en de verbetering van oude woningen. De regering vervangt de in 1953 afgekondigde premieregeling woningverbetering en -splitsing. Minister Schut acht de nieuwe regeling veel gunsitger, zo schrijft hij aan de gemeenten. Elk kind wordt graag door de kerst man op cadeautjes onthaald, zo ook Heintje. De eer viel hem te beurt na een optreden in Heerlen, waar zijn kerstliederen een overvolle zaal trokken. Beintje's nichtje mocht de len in de kerstvreugd. UTRECHT (ANP) Drs. A. P. H. van Meurs van het geolo gisch instituut in Utrecht heeft in het „Geopol-bulletin" een uit voerige uiteenzetting gegeven van het belang van de Nige- riaanse olie voor West-Europa. Hij komt tot-de conclusie, dat de houding van Nederland in het Biafraconflict uitermate be langrijk is. Sinds dit voorjaar voeren de Biafranen rechtstreekse aanvallen uit op olie-installaties. In oktober van dit jaar werd bijvoorbeeld de uit. voerhaven Forcados vernietigd door een bombardement op de 137.000 ton „storage-tanker" Nissho. De gevolgen van deze acties op de olieproducties zijn volgens drs. Van Meurs enorm. Voorzover bekend is de productie van ruwe olie gedaald van 594.000 bar rels per dag (7,2 barrel is 1 ton) in april tot minder dan 400.000 per dag in september. Voor het verbeteren vaal woningen bedraagt de subsidie 25 procent van maximaal f 10.000,- van de kosten van de te treffen voorzieningen. Voor verbeteringswerken ten bedrage van f 10.000,- (of meer) kan derhalve in totaal een bijdrage van f 2,500,- wor den verkregen. Voor bepaalde, veel voorkomende voorzieningen als het aanbrengen van een douche of wc, of bijvoorbeeld het vernieuwen van de keukeninrichting, is de geldelijke steun als een vast bedrag in de rege ling vermeld. Van de subsidie komt 80 procent ten laste van het rijk en 20 procent van de gemeente. In het algemeen komen alleen in aanmer king woningen, welke voor 1945 tot •tand zijn gekomen. Een belangrijk nieuw element van de regeling vormt voorts de moge lijkheid, dat de gemeente een bijdra ge van het rijk krijgt voor het ver beteren van de woonomgeving in een I buurt waar de woningverbetering op schaal wordt aangepakt. Dit betreft bijvoorbeeld het opknappen van bin nenterreinen, het wijzigen van I straatprofielen en het aanleggen van j parkeermogelijkheden. Minister Schut (Volkshuisvesting) wil bij de toewijzing van woningen I komen tot meer „normale" verhou- dingen. De woningtoewijzing zal dan j ook in de toekomst soepeler gaan verlopen. Hij heeft hierover aan de gemeentebesturen in gebieden waar de huren nog niet „geliberaliseerd" vij zijn, nieuwe richtlijnen gestuurd. Voor 1 maart moeten de gemeenten hun voorschriften aan deze nieuwe richtlijnen hebben aangepast. Minister Schut wil niet alleen be reiken dat mensen gemakkelijker in het bezit van een woonvergunning komen, maar ook voorkomen dat goedkope huizen worden verhuurd aan mensen die in verhouding te veel verdienen. Volgens de nieuwe richt lijnen mag voor een goedkope woning geen vergunning worden gegeven aan mensen die daarin gezien hun inko men niet thuis horen. (zie ook pagina 1) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wijziging van de ziekenfondswet, waarbij de peildatum voor de vraag of iemand al dan niet verplicht verzekerd moet zijn, wordt verschoven naar 1 novem bèr van elk jaar. Hoewel de Eerste Kamer dit on derwerp pas in de loop van januari zal behandelen, hebben de uitvoe ringsorganen van de ziekenfondswet reeds machtiging gekregen te hande len, alsof er al een wet is. In de oude regeling gold als peildatum 1 januari. De directe strijd van de Biafraanse troepen tegen de westerse oliebelan- gen is voor West-Europa een uiterst onplezierige ontwikkeling in het con flict, aldus drs. Van Meurs. Gowon, de Nigeriaanse leider, heeft echter een belangrijke troef in han den tegenover de Biafraanse acties. De oliemaatschappijen moesten per 30 november 1968 volgens hun con tract de helft van hun exploratiecon cessies aan de federale regering te ruggeven. De gebieden buiten de kust blijken enorm rijk te zijn aan olie en zeker de gebieden van Gulf, Shell- BP en Amoseas zijn nog onvoldoende onderzocht. Gowon zal het 12.000 vierkante kilometer grote gebied op nieuw aanbieden aan de gezamen lijke oliemaatschappijen en die zullen volgens drs. Van Meurs zeker alles in het werk stellen om de blokken te bemachtigen. Intussen gaat de „offshore"-oldeproductie rustig door. Gulf wint ruim 200.000 barrels per dag en Mobil verwacht in 1970 een productie die zal oplopen van 50.000 tot 150.000 barrels per dag. Over de toekomst zegt drs. Van Meurs, dat er drie mogelijkheden ziijn: een snelle vernietiging van Biafra door een geslaagd offensief en hand having van de voedselleveramties op het huidige peil, een langzame ver nietiging door uitgebreider voedsel hulp en clandestiene wapenleveran ties, en onderhandelingen. De olie-industrie heeft in eerste in stantie belang bij een snelle oplos sing. Onderhandelingen hebben daar bij het nadeel, dat de toestand voor de maatschappijen eng onduidelijk wordt en dat een eventuele economi sche zelfstandigheid van Biafra hein voor problemen zou kunnen plaat sen, omdat ze alle voor Lagos (Nige ria) hebben gekozen. Bij snelle of langzame vernieti ging van Biafra zijn de oliemaatschap Dijen in ieder geval zeker van hun be langen, al staat daar tegenover dat de guerrillabeweging nog enkele ja ren kan blijven bestaan, hetgeen ook geen rust brengt voor de olie-indu strie. Nederland is de tweede handels partner van Nigeria. Twee grotendeels Nederlandse ondernemingen (Shell en Unilever) zijn nauw bij het con flict betrokken, evenals een groot aantal andere Nederlandse bedrij ven. Van een Nederlands standpunt LONDEN (Reuter) „In zekere neemt iedere vrouw, man en kind in Londen de pil", concludeert het .ondense avondblad „London Eve- ■J'gg Standard" uit berichten, dat het drinkwater in Lond enbesmet is door "et gebruik op grote schaal van de anticonceptie-pil Volgens het blad komen de vrou welijke hormonen via de riolering m het watervoorraden van de hoofd- stad. Een woordvoerder van het mi nisterie van huisvesting, waaronder «e riolering ressorteert, heeft ver maard dat de mogelijkheid van be smetting onderzocht is, maar dat er geen enkele aanwijzing is gevonden vel.reden k* bezor®dheid kan ge- Het koninklijk paar, prinses Bea trix en mr. Pieter van Vollenhoven in geanimeerd gesprek over het pro gramma van het traditionele kerst feest, dat gisteren voor het personeel van Paleis Soestdijk, werd gegeven. Ter gelegenheid hiervan was de ka zerne van de Kon. Marechaussee te Soesterberg in kerstsfeer gebracht. Later arriveerde ook prinses Christi na en prins Claus. zou naar het oordeel van drs. Van Meurs ook een belangrijke invloed uitgaan op Groot-Brittannië. op het Als Nederlandse politici het conflict door middel van onderhandelingen beëindigd wensen te zien, zo zegt hij, zal men via de oliebelangen van Ni geria, kunnen werken. Men zou bij voorbeeld een embargo kunnen in stellen op voor de oliewinning en -ex ploratie strategische goederen. „Aangezien in Nederland op het ogenblik wordt gewerkt aan Hike goederen, die moeilijk wel met aanzienlijke vertraging in andere landen kunnen worden gepro duceerd, lijkt de invloed van een der gelijk embargo relevant". Drs. Van Meurs denkt daarbij on der meer aan de „Nissho", die mo menteel in Nederland is. Als dit schip na hprsteld te zijn weer dienst gaat doen bij Forcados, zou een embargo op „de uitvoer van het schip" van grote betekenis zijn. Verder vestigt drs. Van Meurs er de aandacht op, dat een te bauwen drijvende „500.000 banrél storage barge" ten behoeve van de nog op gang komende pro ductie van Mobil een Nederlands ont werp is. Volgens hem zijn er talloze goe deren waarvan de vermindering van de uitvtoer uit Nederland een tijde lijke maar belangrijke terugslag kan betekenen voor de Nigeriaanse olie- produktie. Hij meent, dat de ver mindering van de oliegelden voor de Nigeriaanse schatkist de voortgang van de oorlog moeilijker en het over gaan tot onderhandelingen aantrek- keltiker zal maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal een parlementaire delegatie naar Engeland afvaardigen om met de le den van het Engelse Lagerhuis spreken over het conflict tussen Ni geria en Biafra. Daarbij wil de Nederlandse dele gatie bij de Engelse parlementariërs aandringen op politieke beslissingen van de Engelse regering om wapen- leveranties aan Nigeria stop te zet ten. De Tweede Kamer heeft hiertoe gisteren itn meerderheid besloten door het aannemen van een motde- Mammersbeeg. Tegen de motie ver klaarden zich de PvdA en de CPN, MOSKOU (RTR/DPA) Het een trale comité van de Russische com munistische partij heeft gisteren in het partijblad Pravda een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gewezen op de noodzaak van een versterkte strijd tegen het „rechtse" en „linkse" revisionisme. De lijvige verklaring (13.000 woorden) wordt door politie ke waarnemers in Moskou gezien als een verscherping van de ideologische oorlog met China en Joegoslavië, hoewel deze landen in de verklaring, die is uitgegeven ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Le nin volgend jaar april, niet met name worden genoemd. Slechts twee landen worden name genoemd, de Ver. Staten West-Duitsland, waarmee de Sovjet- Unie op het ogenblik belangrijkste besprekingen voert. Maar in de ver klaring van dinsdag wordt gematig der over deze twee landen gesproken dan in de verklaring van 1967, die werd uitgegeven ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de Russische revolutie. De verklaring van het cen trale comité juicht de huidige col lectieve leiding bij binnenlandse aan gelegenheden toe en kritiseert de vroegere partijleiders Stalin Kroestjev in een adem. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/AMERSFOORT Opel en Volks wagen zijn momenteel in een felle strijd gewikkeld met als inzet de eerste plaats op de Nederlandse automobielmarkt. Op 10 december jl. had Opel een voorsprong van 1139 wagens op Volkswagen. Opel had op dat mor nt 45.270 wagens dit jaar verkocht tegen Volkswagen 44.131. Volkswagen is sinds 1958 het meest verkochte merk in Neder land. Vorig jaar verkocht V.W. volgens de opgaven van het RAI-documentatie centrum 46.812 auto's tegen Opel 43.360. Opel was meestal goede tweede met uitzondering van 1967 toen Fiat op verrassen de wjjze beslag legde op de tweede plaats en Opel naar het derde plan verwees. Opel heeft de afge lopen maand zonder enige twijfel geprofiteerd van de prijsverhoging die VW reeds op 10 oktober in voerde. Opel deed zulks' pas zeer recent. Waarschijnlijk is het besluit om de prijzen zo laat te verhogen mede ingegeven uit concurrentie- overwegingen om daardoor meer kans te hebben VW van de eerste plaats te verdrijven. De vraag naar het twee-deurs model van de Kadett was de afgelopen maand bijzonder groot. Dit model staat bij Opel dan ook veruit aan de spits. Volkswagen heeft ondanks de op 10 december geregistreerde achterstand de strijd nog niet op> gegeven. Volgens een woordvoerder heeft men goede hoop om dit jaar weer als eerste te zullen eindigen al zal de voorsprong, zo zei hij, waar schijnlijk kleiner zijn dan ooit tevoren. Beide mer ken houden rekening met een totale afzet, het gaat hier dus om de werkelijk verkochte wagens, van ongeveer 47.000 stuks. «l - V Het is vreemd, ik denk wel eens dat Kerstmis niet twee dagen beslaat, maar veel meer. Niet dat de stem ming van de mensen zo devoot is en dat iedereen de geheimzinnige kerst sfeer wat is dat toch? koestert. Het is zo maar een idee van me. Ik krijg dat altijd als ik langs helver lichte etalages loop, waar kersttak ken en kerstballen het uitzicht op da aangeboden waar verminderen. Ik heb trouwens met zeer veel aandacht een verhaaltje in onze krant van gisteren gelezen, waarin werd opgeroepen om smakelijk te eten en „vooral erg veel". Het stond op de pagina met de strips (mijn vriend Lucky Luke), om even uw geheugen op te frissen. 'Waarvan akte. Bericht aan de consumptiemaat schappij: van iedere gulden die u aan chocolade opeet (wat natuurlijk iets anders is dan een chocoladegulden) krijgt het land van de cacao-herkomst maar liefst 6 (zes) centen. Dat zet dus lekker aan. Bij u tenminste. En uw hart- en vaatspecialist houdt er straks ook nog wat aan over. Mieskleun (Ramses Shaffy)! Volgens Luns is Theodorakis niét ziek. Nou, dan moet-ie dood zijn! Zo kwam er laatst op een postkan toor een vrouwtje binnen dat vroeg of er een brief voor haar was geko men. ,(Pastrestante1"vroeg de man achter de balie. „Nee", antwoordde het vrouwtje verbaasd, „katholiek!" „Wij zijn tegen het systeem en zo lang de anderen tegen het systeem zijn, is D'66 tegen de rest" (H. van Mierlo, fractieleider D'66). Het spaaroverschot bij de Bonds spaarbanken zo leert ons bericht van de Nederlandse spaarbankbond was in de maand november maar van bescheiden omvang. Het bedroeg namelijk slechts zeven miljoen gul den! Ik heb nog een aardige anecdote over een ambtenaar gehoord; u kent die anecdotes wel over ambtenaren. Ik vind dat overigens reuze-vrien delijke mensen en diverse anecdotes heel aardig. Dit ter informatie. Was een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht ramen aan het „lap pen" op de achtste verdieping. Plot seling stortte de man ter aarde, maar mankeerde totaal niets. Hij viel ts langzaam! Hebben we geen kans op een witte kerst, dan blijft er altijd nog de kans op een oranje! En daarmee wens ik iedereen te vens zoals altijd trouwens een paar zeer prettige dagen. Tenslotte zijn het er voor de meesten onder ons nogal wat. Tot zaterdag. MERIJN RIO DE JANEIRO (AFP) Wanneer de vrouwen en meis jes in de parochie van San An tonio de Padua in de Brazili aanse stad Rio de Janeiro het wagen in minirok of een ge waagd decolleté raar de kerk te gaan, lopen zij het risico op de niet bedekte delen van hnn huid een speciaal merkteken te krij gen, dat ontworpen is door de commissaris van politie van Rio de Janeiro. Dat is overeengekomen tussen de pastoor van de parochie, pa ter Pedro, en commissaris Bel- lot. Het „onteringsstempel" zal worden aangebracht op de vrou wen die door pater Pedro als zondaressen worden beschouwd. De maatregel heeft de veront waardiging gewekt van het ge lovige volk van het diocees. Sommige katholieke leiders wil len de bisschop, mgr. Antonio Meyer, verzoeken pater Pedro uit zijn parochie te verwijderen. De bisschop, leider van de con servatieve vleugel van de Bra ziliaanse rooms-katholieke kerk, meent echter dat het besluit van de pastoor ten volle gerechtvaar digd is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Wiegel (WD) heeft aan mi nister Beernink (Binnenlandse Za ken) de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat burgemeester Rid der van Rappard van Heemstede een wagenspel, dat zondagavond in Heemstede zou worden opgevoerd, heeft verboden? Welke is de grond van dit verbod? Welke zijn de reden van dit verbod? En Wat is het oor deel van de minister over dit besluit van de burgemeester van Heemstede? w: A- 'V "TT«* 7i

de Stem | 1969 | | pagina 15