Sovjet-Unie en VS op 16 in Wenen seriens rond april tafel BIAFRA Polen wil praten met Bonn J. LUNS THEODO RAKIS IS N] ZIEK 't Wagen spel en de ridder Vrees voor uit hand lopen van lonen en prijzen in '70 RAMSES: SORRY VOOR DE MISKLEUM I )ereUJcl GESPREK OVER BEPERKING WAPENWEDLOOP Sinaasappelen uit dank In Philips-cao toeslag kosten levensonderhoud Itll'IITiVIfc. KWATftt OPNIEUW 1,2 MLN. VOOR BIAFRA Huisbrandolie duurder Ongeveer 100 doden bij vliegramp in Zuid-Vietnam „Het wordt tijd" bankbedrijf cao: ^es pet. méér bijsturing in cao Bernadette krijgt halfjaar cel vacuum Turkije: „Geen bordeel voor Zesde Vloot" OP VERGADERING VAN VERBONDSRAAD NKV: Bewuste keuze Centrum Brussel in gevaar door hotelbrand Aanslag ,E1 Al- toestel: 12 jaar dwangarbeid cosmétique exclusive prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1970 DE STEM VAN DINSDAG 23 DECEMBER 1969 13 {Van onze redactie buitenland) HELSINKI Amerika en Rus land zijn gisteren in Helsinki overeengekomen de volledige on derhandelingen over beperking van de strategische bewapening (liet zogenaamde „Salt-overleg") op 16 april volgend jaar in Wenen te beginnen. Later zullen de on derhandelingen in Helsinki wor den voortgezet. De keus van Wenen als plaats waar de eigenlijke onderhandelingen over een beperking van de strategische (kern) bewapening zullen worden ge houden, kwam in Helsinki als een complete verrassing. In conferentie- kringen in Helsinki is er de laatste dagen herhaalde malen op gewezen dat Rusland tegen een conferentie in de Weense hoofdstad was. Amerika zou daarom als compromis Genève hebben voorgesteld. Rusland wilde in eerste instantie Heisin kh als con ferentieplaats. Volgens goed ingelichte kringen in de Finse hoofdstad willen zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie de Salt-conferentie helemaal geschei den houden van de ontwapeningscon ferentie in Genève, waaraan 26 lan den deelnemen. Op de laatste, de tiende, bijeen komst in Helsinki heeft de leider van de Amerikaanse delegatie, Ge- raid C. Smith, de bereikte overeen komst toegejuicht als „een eerste stap in de goede richting". Als resul taat van het overleg in de Finse hoofdstad hebben, aldus Smith, „on ze regeringen nu een beter inzicht in eikaars standpunten". „Wij hopen ten zeerste dat bij de komende onderhandelingen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie het 1 eens zullen worden over een beper- I king van hun respectieve 'strategische I arsenalen. Onze landen en de wereld I in het algemeen, hebben zoveel te [winnen bij een dergelijke overeen- komst. Het wordt tijd dat de hulp- bronnen en de begaafdheden van on ze landen meer worden gebruikt bij het oplossen van de vraagstukken [van de moderne maatschappij. Vele van deze vraagstukken zijn van alge- mene aard voor alle teehnotogisch ver gevorderde landen", aldus Smith. Hij dankte de leider van de Rus- Isische delegatie, de onder-minister 1 van buitenlandse zaken Wladimir _Se- I menow, voor de „zakelijke wijze" I waarop hij en de andere leden van I zijn delegatie aan de besprekingen I hadden deelgenomen. Semenow zei in een slotwoord, dat I de Sovjet-Unie „constant en onwrik, I baar bezig is met de bevordering van ■het vreedzaam naast elkaar bestaan Ivan landen, ongeacht hun maatschap- Ipeliike stelsels, van de vrede en een ■algehele en complete ontwapening" „Het zijn deze hoge beginselen die j de delegatie van de Sovjet-Unie heb- Iben geleid bij de besprekingen in ■Helsinki", aldus Semenow. EINDHOVEN (ANP) De in 1968 [gesloten meerjarige C.A.O. voor het lersoneel in het Philipsconcern voor in ziet in een jaarlijkse „toeslag kosten |van levensonderhoud". Deze is bedoeld, om de beoogde 'eële koopkrachtverbetering zo goed mogelijk zeker te stellen. In het overleg tussen Philips en de Fvakbonden gisteren werd voor 1970 een reële koopkrachtverbetering van 2,5 pet. een verantwoorde doelstelling fgeacht. Afgesproken is in december 1970 ■deze doelstelling te toetsen aan de [ontwikkeling van de kosten van le- Tensonderhoud en in juni 1970 te Ffcszien of zich op dit gebied sinds J-md 1969 bijzondere ontwikkelingen |hebben voorgedaan. UTRECHT (ANP) De delegaties van werkgevers en werknemers in het bankbedrijf hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe een- phriRe C.A.O.die voorziet in een peele verbetering van het besteed baar inkomen met drie proeent, om- Pat per 1 januari een algemene sala risverhoging van zes procent zal wor- ut "onrgevoerd. I Wanneer de prijzen in 19V0 met «er dan drie procent stijgen zal in L veede helft van het volgend jaar extra-uitkering volgen. Sim52? ?v.entuek bijsturing zal ma- aal drie procent bedragen. i Dordrecht (anp) Bij de In r, v°orheen firma M. Mampaey Dordrecht, bedrijf voor installatie |an centrale verwarming enz. (klein- reiaai) is gisteren volledige over- bereikt over een C.A.O. lm alu I°°I de 135 werknemers fan dit bedrijf. Lrwengekomen is °-m-: een loons- fcar r -iVan ^,73 Procent met in- Rhkwi Januari 1970 en de ™- lkw van maximaal drie procent ■«sturing op 1 juli 1970. (Vervolg van pagina 1) Mr. Mommersteeg en drs. Bos van de CHU vroegen de Kamer ook om een uitspraak tot het zenden van een parlementaire commissie, naar Nigeria en Biafra. „Deze commissie kan dan ter plaatse overleg plegen over wat hier noodzakelijk geacht wordt", al dus beide Kamerleden. Ook het En gelse parlement moet benaderd wor den, meende mr. Mommersteeg. Want Engeland speelt in dit conflict een bijzonder betekenisvolle rol. Waarbij drs. Bos bij de P.v.d.A. aandrong op stappen in de socialistische internatio nale om gezamenlijk de Engelse La- bourregering te benaderen. De socialisten hadden de regering 's middags ook nog voorgehouden dat desnoods economische en politieke druk op de federale regering van Ni geria uitgeoefend worden om haar tot onderhandelingen met Biafra te be wegen. „Want", aldus de radikaai. drs. J. M. Aarden, „het eigenbelang van Nederland speelt in deze kwestie ook een rol mee. Men mag dit niet verge ten. Moeten wij om druk te kunnen uitoefenen niet gaan denken aan er kenning van Biafra als oorlogvoeren de partij", aldus drs. Aarden. De PSP-er Van der Spek ging nog ver der. Hij diende 's middags een motie in tot erkenning zonder meer van Biafra, een denkbeeld, dat dr. Im- kamp van D '66 verwierp. LONDONDERRY Bernadette Devlin, het militante Noordierse parlementslid, gaat in hoger beroep tegen een veroordeling tot zes maan den gevangenisstraf, wegens het deelnemen aan ongeregeldheden in Londonderry tijdens de afgelopen zomer. Tijdens de rechtszittiin/g, die vijf dagen duurde, heeft zij toegegeven ,het gooien van Molotow-cocktadls te hebben georganiseerd. Ze ontkende echter, dait zij zelf ook benzinebom men had gegooid. (ADVERTENTIE) Onder het motto „Gracias Holan- da" zijn de afgelopen dagen - uit dank voor de geboden werkgele genheid - door de ruim 12000 in ons land werkzame Spaanse gast arbeiders 20 ton sinaasappelen ge schonken aan ruim 4000 gehandi capte kinderen. De vruchten wer den beschikbaar gesteld door de vereniging van Spaanse exporteurs Hier een van de Spaanse meisjes die in nationaal kostuum, de si naasappelen aanboden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering gaat met het Rode Kruis en met de hulp organisatie van de gezamenlijke ker ken, de Joint Church Aid, overleggen welke overheidsbijdragen nodig zijn om de nood in Biafra te kunnen le nigen. Daarop vooruitlopend heeft zij gis teren opnieuw 1,2 miljoen gulden be schikbaar gesteld, naast de 1,2 mil joen gulden van het begin van deze maand. Dit heeft minister Udink gis teravond in de Tweede Kamer mee gedeeld tijdens het debat over Biafra. (Van onze redactie buitenland) BONN De Poolse regering heeft gisteren ingestemd met het West- duitse voorstel tot een gesprek. Zij deed dit in een nota die in Bonn is overhandigd. Tijd, plaats en niveau van de besprekingen zullen in on derling overleg worden bepaald. De Poolse premier, Jozel Cyram- kiewicz, had eerder in het parlement gezegd dat de definitieve erkenning van de Oder-Neisse-grens naar Pool se mening het uitgangspunt voor de normalisering van de betrekkingen met Borvr moet vormen. In Bonn is van officiële zijde ge zegd, dat een akkoord over het af zien van geweld de eerbieding van eikaars territoriale integriteit insluit en daarom kan bijdragen tot de op lossing van het grensprobleem. IZMIR Vijf schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot heb ben gisterochtend een driedaags bezoek aan de Turkse havenstad Izmir beëindigd. Hun verblijf daar was aanleiding tot anti- Amerikaanse betogingen van studenten, waarbij in totaal 103 arrestaties werden verricht. In Ankara, waar vrouwelijke stu denten met spandoeken liepen met de leuze „Turkije is geen bordeel voor de zesde vloot", werden benzinebommen naar een Amerikaanse bioscoop ge gooid. Er waren geen slachtof fers. THEODORAKIS DEN HAAG (ANP) De regering beschikt over reca"te. betrouwbare bron dat de Griekse componist en politicus Mikis Theodorakis, die vrijwel sinds het begin van de staatsgreep wordt gevangen gouden, niet ziek is. Dit heeft minister Luns in antwoord op vragen van het iweeue- Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) meegedeeld. In antwoord op een vraag of de regering onmiddellijk stappen wil nemen ten gunste van de vrijlating van Theodorakis en andere leden van de partij die worden gevangen gehouden, zegt minister Luns, dat de humani- taire aspecten van kwesties als deze haar steeds ter harte gaan. Zij is alles zins bereid waar nodig en mogelijk dienovereenkomstig werkzaam te blijven, Elias Eliou, die in de vragen van de heer Van der Spek eveneens was genoemd, woriT? in het ziekenhuis van de Averoff-gevangenis te Athene dagelijks voor zijn suikerziekte behandeld. Manolis Glezos was tot eind november eveneens in dit ziekenhuis, en is teruggezonden naar het kamp op het eiland Leros. Minister Luns herinnert er voorts aan dat het internationale Rode Kruis krachtens een begin november met de Griekse regering gesloten overeen komst meer dan voorheen toegang heeft tot Griekse gevangenissen, deten tiekampen en politiebureaus. (Van onze redactie binnenland) HEEMSTEDE Mr. A. G. A. ridder van Rappard, die het afgelo pen weekeinde in het nieuws kwam, omdat hij in Heemstede een wagen spel over de tegenstelling tussen de oorlog en de honger in de wereld en de betekenis van Kerstmis onmo gelijk maakte, is een jongere broer van de burgemeester van Gorkum. De beide ridders hebben inderdaad een ingrijpende belangstelling voor kunst en aanverwante uitdrukkings mogelijkheden gemeen. In het begin van zijn ambtsperio de vestigde hij al de aandacht op zich, omdat het College van b. en w. van Heemstede subsidie wei gerde aan een katholieke ulo om dat hij een door de Haarlemse schil der Hans Wiesman aan te brengen muurschildering op het nieuwe schoolgebouw niet zo mooi vond. Een paar jaar geleden speelde mr. Van Rappard een solo tegen de be kende cabaretier Sieto Hoving. Hij verlangde vooraf de absolute verze kering dat Hoving het koninklijk huis buiten zijn conférence zou hou den. De artiest weigerde op deze interventie in te gaan en kwam niet. De kans dat hij ooit nog eens in Heemstede zal komen moet gering worden geacht, want het enige the ater dat deze forensenplaats van bijna dertigduizend inwoners rijk was, is wegens gebrek aan gemeen telijke subsidie overleden. Verleden jaar was er weer een ander akkefietje. Burgemeester Van Rappard weigerde een alleraardigst beeldje van haasje-over spelende jongens te onthullen, want hij vond het beneden zijn waardigheid aldus met zijn persoon „reclame te maken voor een kunstenaar". Kort daarop opende hij wel een verbouwde krui denierswinkel. Het verbod van het wagenspel komt eveneens voort uit de goede smaak van Heemstedes burgemees ter. Hij vindt dat het zwart van de meegevoerde doodskisten niet in overeenstemming met het traditio nele milde wit van wat velen nog als een typische kerstsfeer beschou wen. Het wagenspel zelf verbieden kon hij niet, want het zou worden opgevoerd op het terrein van de Heemsteedse Sint-Bavokerk. Maar mr. Van Rappard kent de gemeentewet en die stond hem wel toe de doortocht van de wagen op de openbare weg in zijn gemeente te verbieden. Dat het wagenspel werd georganiseerd door een inter kerkelijk comité kon aan zijn be slissing blijkbaar niets veranderen. Evenmin de omstandigheid dat het wagenspel in het aangrenzende Haarlem zelfs op'de Grote Markt was opgevoerd, tussen de oude Ba- vo en Stadhuis in. Thorbecke's woord dat het niet aan de overheid is kunst te beoor delen, is blijkbaar niet voor ridders geschreven. JOOP BARTMAN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Verschillende vakbondsvoorzitters hebben gistermiddag op de verbondsvergadering van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) in Utrecht de vrees uitgesproken, dat de Ioon-prijsspiraal, ondanks de afspraken in de S.E.R., in 1970 moeilijk te beteugelen zal zijn. Die vrees was hun met name ingegeven door de „wilde loonontwikkeling" in het noorden van het land. De heer H. M. de Groodt, voorzit ter van de industriële bond „St.- Willibrordus", zei clat het SER-ad- vies een beetje „onwezenlijk" is, om dat het geen rekening houdt met de wet van vraag en aanbod. Realise ring van het akkoord heeft volgens hem geen enkele kans, als niet aUe drie betrokken partijen overheid, werkgevers en werknemers zich er stipt aan houden. „Als enkele werkgevers zeer royaal de C.A.O. openbreken wordt het voor die vak bonden moeilijk om zich tegen loons verhogingen te verzetten", aldus de heer De Groodt. Ook de heer A. C. Bastiaansen, voorzitter van de katholieke bond van personeel in agrarische en voe- dings- en genotmiddelienbedrijven, voorziet dat het „proces vraag-aan- bod" bij de huidige zeer gunstige economische ontwikkeling niet tegen te houden zal zijn. „We voeren een schijngevecht, want de werkelijkheid zal ons achterhalen". Hij noemde de situatie levensgvaarlijk. De heer F. van der Gun, de loon- deskundige van het NKV, stelde naar aanleiding van deze opmerking, dat bij de aanvaarding van het SER- rapport een bewuste keuze is gedaan die ook nu nog overeind moet wor- den gehouden. Hij voegde hieraan toe diat de SER zich heeft gebaseerd op cijfers van het Centraal Planbu reau, waarin wel rekening is gehou den met de situatie op de arbeids markt. Het in de hand houden van lonen en prijzen in 1970 blijft uitermate be langrijk en de vakbeweging zal er van haar kant volgens de heer Van der Gun mee moeten doorgaan, tot haar dat onmogelijk wordt gemaakt, bijvoorbeeld doordat werkgevers zonder overleg met de vakbonden van de C.A.O.'s afwijken. NKV-voorzitter Mertens had gis termorgen op de verbondsraadsver- gadering minister Rooi vink (Sociale Zaken) een starre houding verwe ten. Sprekende over de loonwet zei Mertens dat Roolvink met het be drijfsleven wel wil onderhandelen als maar wordt gedaan wat „ik, minister Roolvink" precies wil. Bedroevend noemde NKV-voorzitter het dat de regering meent zich zo'n starre op stelling te kunnen veroorloven. „Het ergste is dat de regering dit meept te kunnen doen in een fase waarin een gezamenlijke aanpak van regering en bedrijfsleven noodzake lijk zou kunnen worden om te voor komen dat de sociaal-economische ontwikkeling uit de hand loopt". ROTTERDAM (ANP) Als ge volg van gewijzigde marktomstan digheden zijn de netto-verbruikers- prijzen van gas-, diesel en huisbrand olie met ingang van zaterdag 20 de cember verhoogd met veertig cent per honderd liter. Deze verhoging geldt niet voor dieselolie voor het wegverkeer aan de pomp. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Hotel Amigo, een der meest luxueuze hotels in de binnen stad van Brussel, is gisteravond ge teisterd door een zware brand, die gepaard ging met explosies. Het vuur heeft geen slachtoffers geëist. (Van een onzer verslag geefsters) AMSTERDAM Ramses Shaffy heeft gisteren per advertentie in enkele lande lijke dagbladen de televisie kijkers zijn excuses aange boden voor zijn optredrn in het door Mies Bouman ge leide programma „Een van de acht". Die advertentie luidde: „Lieve mensen., sorry voor de miskleun bij Mies za terdagavond. De microfoon was stuk. Ik geloof dat nie mand er iets aan kan doen. Ramses Shaffy". Ramses Shaffy zelf was gisteravond niet te berei ken. Mies Bouman vertelde over Ramses' optreden in haar show, waarin hij o.a. het liedje „Marije" zong: „Het was verschrikkelijk. Die jongen zingt goddelijk. Dat kwam er helemaal niet uit. Ik merkte het pas na zijn optreden, want tijdens zi.jn show was ik achter be zig. Na afloop was hij zo ver drietig. De mensen gaan na zoiets meteen zeggen: „Ram ses is de oude niet meer". Maar Ramses is juist beter dan hij ooit geweest is. Wat hij gedaan heeft met die ad vertentie, is een erg leuke oplossing. Maar ik vind wel dat de NOS die advertenties moet betalen. Die was ten slotte verantwoordelijk voor de techniek". SAIGON (Reuter) Bijna hon derd mensen vonden gistermorgen de dood, toen een passagiersvliegtuig van „Air Vietnam" zich in de Zuid- Vietnamese kuststad Nha Trang bran dend in een school en andere gebou wen boorde. Het toestel, een DC-6b, was over de landingsbaan van het nabijgelegen vliegveld heengeschoten. Tot 'de slachtoffers behoren volgens mededelingen van de politie circa 60 van de 68 vliegtuigpassagiers en 30 kinderen van een lagere school. De inzittenden, die de ramp over leefden, ontsnapten door een nood- deur. Het toestel kwam uit het op 320 km afstand gelegen Saigon. Onder de passagiers bevonden zich naar verluidt drie Amerikanen en een Zuidkoreaan. De anderen waren Vietnamezen. Een vrouwelijke passagier vertelde, dat zich 25 km van Nha Trang een explosie voordeed in de cockpit. eZ had gezien dat een stewardess de twee vliegers eerste hulp bood. De ramp is de ergste in de ge schiedenis van de Zuidvietnamese luchtvaart, en de tweede in drie maanden. HET LIJKJE van de 2,5 jaar oude Zaandamse Richard de Jong, is gisteren langs de spoorlijn Purme- rend - Zaandam uit het water ge haald. De kleuter, die sinds woens dag werd vermist was door het ijs gezakt. -J Een goede voormiddag, glijers en glijsters van dit kille landje, waar je normaal al zo snel uitglijdt. Ik sprak gisteren iemand die ondanks de warrelingen van de hedendaagse tijd zegt altijd met beide benen op de grond te blijven. Maar dat betekent nu ook al niets meer, want voordat je het weet lig je. Je kunt kankeren wat je wilt, maar het is sympathiek dat ze er een rus tige zondag voor hebben uitgekozen! Er zitten trouwens nog meer voor delen aan zo'n glad weekendje. De mens kan dan helaas niet gaan en staan waar hij wil, maar we hebben welkeen diepte-record meegemaakt wat de verkeersslachtoffers betreft. Ga zo door, want over blikschade valt heen te komen. Hoe vervelend het ook is. En dat heb ik vorige week nog meegemaakt. Vraag aan de consumptiemaat schappij: Vindt u gezonde bloedvaten ook zo belangrijk? Automobilisten: een slippertje ma ken en toch zonder schuldgevoelens bij moeder de vrouw komen! Ik wou dat ik rijk was en niet zo knap (een collega). Weet u wat Biafra is? Dat is een steeds kleiner wordend stukje grond gebied, waar dagelijks kinderen ster ven. Actie Biafra, giro 400, Utrecht, Een zinnetje uit deze krant van zaterdag: „Er is niemand die uit vol le borst LSD gebruikt". Lijkt me eer lijk gezegd ook wat moeilijk. Het volgende is echt gebeurd, daar hoeft u niet aan te twijfelen. Het speelt zich af in het toepasselijke Winterpark, wat in Florida ligt. Daar werd de heer Edwart Stewart wak ker door een voortdurend getik op de voordeur. Hij sprong uit bed, rende naar be neden en weer even hard naar bo ven, want er stond een olifant op de stoep. En omdat je nooit weet wat een olifant doet, smeerde Stewart hem. Met zijn vrouw. De olifant in middels, een wat ludiek beest, had de deur open kunnen kragen (ik denk door er even tegen te duwen),' stapte naar binnen en ging via de ga rage weer weg, na hier en daar speels een stuk of wat gordijnen te hebben verslonden. Na drie uur werd het dier (een jong beestje nog van een ton of zo) door de eigenaars opgehaald. Hij bleek er ook al met een jeep vandoor te zijn gegaan. Voor de goede ver staander: waar hij aan was vastge bonden. Een piek zet je het beste op het topje, als de kerstboom al staat! Een piek geef je ook uit! Veel ge makkelijker zelfs! Bericht aan de consumptiemaat schappij: Pas op, de ster is alleen nog maar een reclameboodschap. Tot morgen. MERIJN WINTERTHUR (RTR) De drie Palestijnse comnu.ndostrijders, twee mannen en een onderwijzeres, zijn maandag in het Zwitserse Winter- thur elk tot 12 jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens de aanslag op het El Al-vliegtuig in februari te Ziirich, waarbij ze de piloot doodden. De Israëlische veiligheidsfunctio naris aan boord vain het vliegtuig, Mordc-chai Rachamim, die een vierde Arabier had doodgeschoten, werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken van de beschuldiging van doodslag. (ADVERTENTIE) PARIS - NEW YORK wenst haar nederlandse clientèle Ook in het nieuwe jaar zullen onze Consulentes u gaarne - bij u thuis - met raad en daad ter zijde staan bij de keuze van onze exclusieve cosmetica.

de Stem | 1969 | | pagina 9