WIJNEN BESLOOT CARRIERE MET TITEL 't Heeft me nu genoeg geld gekost' GAME-GEMIDDELDE GAF DOORSLAG Bij DE HEREN Uitslagen vijfkamp 11 NIEMAND WIL NAAR VIGO GAAN Tafeltennis in De Veste Gelijk spel EMM- dames tegen Volt BootzVieux Brandy Spécial It'pods Apiang mki;a zioog Moeilijkheid Driebanden Ongerust Drlnk'mult VIERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 22 DECEMBER 1969 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Tiny Wijnen heeft zijn biljartloopbaan afgesloten met het behalen van het Nederlands kampioenschap petathlon. Voor Wijnen betekende deze titel, die dit jaar voor het eerst werd ver speeld, een (voorlopig?) afscheid van de biljartsport. Wijnen, die in biljartcentrum Scholte zijn concurrenten Vultink, Scholte en De K]ejne gemakkelijk voorbleef heeft niet de minste behoefte onder de huidige omstandigheden deel te nemen aan het Europees kam pioenschap pentathlon, dat van 4 tot en met 12 april in het Spaanse Vigo wordt gehouden. Reden van zijn besluit: de KNBB geeft een te -cringe vergoeding in de onkosten. De trip naar Vigo, die de reisda gen inbegrepen, zo'n veertien dagen in beslag neemt, kost Wijnen op zijn minst duizend gulden en dat is voor hem onaanvaardbaar. „De opkomst van het publiek was bedroevend, je lijkt hier in Eindho ven niets te kunnen organiseren" toonde Tiny Wijnen nog steeds tot de onbetwiste toppers te behoren. De ster van Wijnen fonkelde vooral in het anker kader 71/2, zijn speciali teit, waarin hij geen enkel verlies- punt accepteerde. Meest grandioze prestatie in deze vijfkamp leverde Wijnen zaterdagavond tegen zijn grote rivaal Henk Scholte. In drie beurten veegde hij zijn aartsvijand van de tafel: 300187. Met series van 78, 127 en 95 snelde Wijnen naar de finish. Het betekende tevens evena ring van het Nederlands record par tijgemiddelde (100.00), dat sinds 1964 op zijn naam staat. In Eersei kwam hij toen tot dezelfde presta tie. Ook tegen Vultink (300231 in 8 beurten) en De Kleine (30089 in 7 beurten) maakte Wijnen geen fout. Hij onderstreepte hiermee zijn abso lute meesterschap in deze spelsoort. Voor vuurwerk zorgde ook Hans Vultink. De Aalten-aar, dip naar Eindhoven was gekomen om heerlijk te trainen „Ik heb veel te weinig gespeeld de laatste tijd. Ik doe dit bewust, want ik wil steeds minder kampioenschappen mee gaan doen". schitterde in zijn partij tegen Scholte. Vultink ging in het 71/2 van start met een formidabele reeks van 267. Een prestatie van formaat levér de vechtjas Scholte hierna. Hij vocht goed terug, maar kon toch niet ver hinderen dat Vultink hem op de meet klopte: 300293. De tweede nederlaag in het anker kader 71/2 leed Vultink tegen Henk de Kleine, die, naarmate het toernooi vorderde, steeds beter in vorm kwam. In het bandstoten leed De Kleine geen en kele verliespartij, terwijl hij in het 71/2 alleen in Wijnen zijn meerdere moest erkennen. Scholte versloeg hij met de cijfers 300212 in 7 beurten en Vultink moest er in het zelfde aantal beurten aan geloven: 300 169. Wijnen, die in Eindhoven een voortreffelijke indruk achterliet, hierover: „Een Nederlands kam pioenschap mag me gerust wat geld kosten. Dat vind ik nog niet zo be zwaarlijk. Wat ik nooit zal doen is naar Vigo gaan als het me zoveel eigen geld kost. Ik vind het een scheve verhouding als ik in Vigo als eerste zou eindigen en ik het Wil helmus te horen krijg dat ik zelf be taald heb. Misschien klinkt het wat hatelijk, maar zo zie ik het. Ik kan het gewoon niet betalen. De biljart- sport wordt me te duur. Alleen als er een sponsor komt opdagen, die mij mijn loon betaalt en mijn onkosten vergoedt als ik in Vigo speel, dan be staat er nog een kans dat ik op mijn besluit terugkom. Op dit moment zet ik er een punt achter. Ik ben blij dat ik in dit kampioenschap eerste geworden ben. Dat is een mooi ein de van zijn loopbaan als ereklasser. Het is nu mooi genoeg geweest. Ik zal ook niet deelnemen aan het Ne derlands kampioenschap anker kader 47/2, dat volgende maand in Valken burg wordt gehouden. Daar zou ik mijn titel moeten verdedigen, maar ik zie er van af. Het heeft me nu genoeg geld gekost Moeilijkheid voor de KNBB is dat er ook bij de overige drie deelnemers aan dit eerste nationale kampioen schap vijfkamp geen belangstelling bestaat voor een retourtje Vigo. Scholte: „Ik kan mijn zaak niet in de steek laten voor zo'n lange tijd"; Vul tink: „Ik beschouw dit toernooi meer als een trainingsaangelegenheid, ik had toch al niet het plan me in te spannen voor Vigo" en De Kleine „Probeer maar eens een werkge ver te vinden, die je zo'n lange tijd kan missen en die zo goed is alles door te betalen" gaan eveneens niet. Een domper dus voor de KNBB, die dit toernooi toch duidelijk geor ganiseerd had met de bedoeling de sterkste vijfkamper af te vaardigen naar het Europees kampioenschap. De KNBB heeft misschien wat te ge- Makkelijk gedacht over de houding van de spelers betreffende de uit zending naar Spanje. Bondsofficial Smit en de heer Ver hoeven, lid van de technische com missie van de KNBB, zagen het ten minste aanvankelijk zo zwaar niet. Verhoeven zaterdagavond: „Wijnen kan natuurlijk wel zeggen dat hij met naar Vigo gaat, maar dat is al lemaal grootspraak. Dat is gewoon tactiek. Hij is nog niet zeker van het kampioenschap, dus is het de meest logische zaak dat hij zegt niet te zul len gaan. Dan komt de klap wat minder hard aan voor hem als hij geen kampioen wordt. Datzelfde re cept geldt voor de andere spelers. Ze willen liever niet afgaan. Maar let op mijn woorden, als de kampioen bekend is, wordt dat wel anders Dan ■s er ineens wel de belangstelling JNor het Europees kampioenschap. Dat is meestal zo". Na de partijen in het 71/2 stond het al vrijwel vast dat Wijnen niets meer kon gebeuren. Met nog slechts het driebanden voor de boeg een van de sterkste troeven van Wijnen zou theoretisch alleen Scholte hem nog kunnen bedreigen in een boeiend duel maakte Wijnen een ein de aan de illusies van Scholte. De driebandenpartij tussen dit duo ging lange tijd gelijk op en Scholte had zelfs de beste kans op winst. Scholte strandde op 59 toen Wijnen, die op dat moment op 56 stond aan stoot kwam. Wijnen had bij zijn derde ca rambole bijzonder veel geluk toen de „klos" te hulp kwam. Toen was het gebeurd met Scholte. Daarvoor had Wijnen verloren van Vultink (6050 in 86 beurten). De Kleine rukte op naar de tweede plaats door twee winstpartijen in het driebanden, respectievelijk tegen Scholte (6039 in 70 beurten) en Vultink (6057 in 65 beurten). Een bijzonder fraaie prestatie le verde in deze titelstrijd Henk de Kleine, die achter Wijnen op een zeer verdienstelijke tweede plaats eindigde, na het eerste weekend slechts een figurantenrol te hebben gespeeld. Scholte en Vultink stel den wat teleur in Eindhoven. TON KOOMEN Meestal mag dat dan wel zo zijn, m Eindhoven bleek dat niet het ge val. Reden voor de heer Verhoeven °m zich na afloop toch lichtelijk on gerust te maken. Verhoeven, na het bekend worden dat Wiinen kam- P'0c" was geworden: „We zullen achten een sponsor te vinden voor wimen. Misschien dat de NSF hier- ?an 'f's kan doen We zullen alsnog wachten de kampioen naar Vigo af e vaardigen. Het zou bijzonder jam- j?er z„'in als dit niet kon gebeuren". Dok Scholte, Vultink en De Kleine f .i" k'i 'lun eerder ingenomen standpunten: we zaan onder deze omstandigheden zeker niet. 1 Ac^terai bezien dus een Neder lands kampioenschap waarvan de waarde op zijn minst twijfelachtig w en genoemd. Toch is het zeker geen onaantrekkelijk toernooi oeweest in Eindhoven. In de beslist biljartzaal van Scholte, zlt'h slechts een handjevol toe schouwers had verzameld Scholte: Tiny Wijnen, die door fraai spel de nationale titel penta thlon veroverde, voelt er toch niets voor Europese kampioenschappen te gaan. Wijnen is zelfs van plan zijn biljartcarrière te beëindigen. om naar de (Van onze handbal medewerker) BREDA De dames van 't ongw» slagen EMM uit Middelburg hebben in de districtsklas van de handbal competitie een punt moeten prijsga ven aan het Tilburgse Volt. De be slissing viel in de laatste seconden van de wedstrijd. De Bredase dame» van EBHV (districtsklas) legden in Vlissingen beslag op de volle wlnM en zegevierden tegen Olympus mei 5-7 na een ruststand van 2-4. Na een goede eerste helft in de districtsklas haren ging Fortuna (Bergen op Zoom) tegen Dongen in de laatste minuten van de tweede helft door de knieën. De dames van EMM hadden, oen slechte start. Volto profiteerde hier van en maakte het eerste kwartier van de wedstrijd drie doelpunten. Een offensief van EMM bracht binnen vijf minuten met doelpunten de ba-' lans in evenwicht (3-3). De rust kwam met 5-4. Na rust een wisse» lende strijd. In de slotfase zorgde Ettie Meliefste voor twee doelpunten waardoor EMM met nog enkele se conden te spelen weer de leiding had met 7-3. In de nog resterend» tijd bracht Lia Pigmans met een strafworp die stand op 8-8. In de districtsklas nam EBHV (Bre da) in de uitwedstrijd tegen Olympvaj (Vlissingen) het initiatief en had bu de rust een voorsprong van 2-4. Na de hervatting ging de strijd e»p lijk op zodat een eindstand werd reikt van 5-7. De heren van Fortuna (Bergen op Zoom) hebben na een goede eerste helft toch de winst prijs moeten ven aan Dongen. Bij de rust had I gen nog een achterstand van 9-11. de hervatting kwam Dongen gei bij de stand 13-13. Hierna werd ojp beurten gescoord tot de stand 19-10» In de allerlaatste seconden wist Axte dre Verhoeven uit een moeilijke po» sitie te scoren, in de uiterste^ Imker» hoek waardoor de overwinning uw# 20-19 bij Dongen kwam. De waarde van het Nederlands kampioenschap vijfkamp in Eindho ven is zeer twijfelachtig. Het is een raadsel waarom de KNBB dit kam pioenschap heeft georganiseerd. Geen van de vier deelnemers, blijkt in aanmerking te willen komen voor een trip naar de Europese titelstrijd in het Spaanse Vigo, omdat dit kam pioenschap veel te lang duurt (met de reis mee veertien dagen) en om dat de onkostenvergoeding van de KNBB onvoldoende is. Zo'n „mara thonzitting" in Vigo elke speler staat voor de taak 35 partijen af te werken komt komt de spelers op ruim drieduizend gulden onkosten te staan, die zelf betaald moeten wor den. Begrijpelijk dat niemand er in Eindhoven iets voor voelde de KNBB onder deze omstandigheden te ver tegenwoordigen. De KNBB zou er verstandig aan doen het wedstrijd programma in de toekomst drastisch in te krimpen in plaats van het aan tal „biljarthappenings" constant uit te breiden. Kampioenschappen orga niseren op deze manier is tijdverspil ling. (Van onze tafeltennismedewerker) GEERTRUIDENBERG In sport hal De Veste te Geertruidenberg vonden de tafeltennisfinales plaats om de Limburg-coupe voor dames en de NTTB-cup voor heren. De heer W. Prik, organisator van dit tafel- tennisevenement was na afloop te vreden. Vooral wat betrof de orga nisatie in de sporthal en de samen werking met de plaatselijke tafel tennisvereniging Smash. De accom modatie was goed, terwijl men over de publieke belangstelling niet te klagen had, de barre weersomstan digheden in aanmerking genomen. „De spanning", aldus de heer Prik, „heeft er gelukkig tot de laatste par tijen ingezeten". Minder gelukkig was hij met de einduitslag van de NTTB-cup. Er eindigden drie spelers gelijk, zodat het toernooi uiteindelijk werd beslist op game-gemiddelde. In de toekomst zal dan ook terdege met deze mogelijkheid rekening wor den gehouden, zodat een beslissings wedstrijd wordt gespeeld tussen eventueel gelijk geëindigde spelers. De tafeltennisvereniging Smash, die veel werkzaamheden verrichtte en ook de uitgifte van een gratis pro gramma met wedstrijdschema, dat bij de vele belangstellenden zeer in de smaak viel, verzorgde, leverde een goede propaganda voor de tafel- tennissport. De wedstrijden werden onder gro te-spanningen gespeeld, hetgeen men duidelijk kon merken aan de con centratie van de deelnemers. Ook de verrassingen bleven niet uit. Bij de dames viel vooral op Ria Bogmans, die het presteerde om zowel van de uiteindelijke nummers een en twee te winnen en zelf maar derde werd. Na drie ronden leek het erop dat Verondque van der Laan de hoogste ogen zou gooien, maar door twee verliespartij en tegen M. ten Broek en M. van Ruijten raakte ze volledig van slag, waardoor ze slechts als vierde eindigde. Evenals vorig jaar werd de Lim burg-coupe gewonnen door de tegen woordige mevrouw Ten Broek uit Duitsland. A. Wijniia Eet het bij de dames afweten. In haar plaats deed mee Cobie van Moorat, van Hunter '25. De einduitslag bij de dames: 1 M. Jeemies-Ten Broek, 2 M. van Ruij ten, 3 M. Bogmans, 4 Van der Laan, 5 E. Klat, 6 N. Broksbermam, 7 Van Moorst, 8 S. Heizel. Bij de heren wist Bert Schoofs zijn titel niet te prolongeren. De druk als favoriet te starten, is voor hem schijnbaar toch te groot geweest. Ook bij de heren waren zeer aan trekkelijke partijen, waarbij goed tafeltennis werd geboden. Dusasn Ti- german, de Nederlandse bondscoach was dan ook zeer tevreden en hij zal een moeilijke keuze hebben bij de samenstellinig van zijn team, dat op 3 januari te Veghel de imberfanid tegen Zwitserland moet spelen. Veel spelers bleken namelijk van gelijke .kracht. In het toernooi verloop bleek dat pas in de laatste ronde de beslis sing kon vallen, maar omdiat zowel Bert van dier Helm, zfjn clubgenoot Gerard Bakker en Frans Schoofs, de man die in Nederland de meeste in terlands op zjjn naam heeft staan (liefst 137 maal kwam hij voor Ne derland uit) ieder twee partijen ver loren, moest een gemiddelde de eind uitslag bepalen. Het spel van Bert Onnes viel te gen. Zijn spel is er niet op vooruit gegaan sinds zijn come-back in de Nederlandse tafeltenniswereld. H. Beynvoort, plaatsvervangend voorzitter van de NTTB, mocht na afloop dan pok de prijzen aan de ge lukkige winnaars uitreiken. De einduitslag bij de heren: 1, 2 en 3 Bert van der Helm, Gerard Bakker en Frans Schoofs! waarvan Bert van der Helm de cup ontving; 4 Nico van der Slobbe; 5 Bert Schoofs; 6 Bert Onnes; 7 Wim Schoo- nemeyer en als laatste Ed. van de Berg. GEWICHTHEFFEN Bij de Rus sische kampioenschappen in Lwow heeft Vladimir Starostenko zaterdag het wereldrecord gewichtheffen druk ken in de zwaargewichtklasso - ge bracht op 194 kilo. Bob Bednarski (V.S.) was recordhouder met 191,5 kilo. De winnares van de Limburg-coupe, mevrouw Jeemies-Ten Broek en Bert van der Helm, die de NTTB-eua veroverde. (ADVERTENTIE) BOKSEN Het gevecht om het wereldkampioenschap zwaargewicht tussen Gregorio Peralta (Arg.) en Jimmy Ellis (V.S.), dat in Buenos Aires zou worden gehouden, is afge last wegens te geringe belangstelling van het publiek. De beslissing tot af gelasting werd 24 uur voor de wed strijd genomen. Er was voor nog geen 10.000 gulden aan plaatskaarten ver kocht. In het Boca Junior voetbal stadion was plaats voor 21.000 toe schouwers. De prijzen van de toe gangskaarten lagen tussen de tien en honderdvijftig gulden. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De uitslagen van de laatste partijen voor het Neder lands kampioenschap pentathlon, dat in Eindhoven werd gespeeld luiden als volgt: (respectievelijk aantal ca ramboles, aantal beurten, hoogste se rie en algemeen gemiddelde. BANDSTOTEN Vultink Scholte De Kleine Wijnen 200 28 45 6.06 149 28 28 4.51 200 32 35 6.25 145 32 30 4.53 ANKER KADER 71-2 Vultink 231 8 95 28.87 Wijnen Scholte De Kleine Wijnen Scholte De Kleine Vultink Wijnen De Kleine Scholte Vultink Scholte De Kleine Vultink Wijnen Vultink :oo 8 114 37.50 212 7 74 30.23 300 7 110 42.85 300 3 127 100.00 87 3 45 29.00 300 7 136 42.85 169 7 88 24.14 300 7 158 42.85 89 7 31 12.71 293 6 103 48.83 300 6 267 50.00 DRIEBANDEN 60 65 6 0.920 59 73 4 0.800 60 73 5 0.820 57 77 4 0.740 60 77 5 0.797 60 83 5 0.722 60 83 9 0.722 39 70 6 0.557 60 70 6 0.850 60 86 50 86 57 65 0.690 0.581 0.870 De Kleine Scholte Wijnen Scholte Vultink Wijnen De Kleine EINDSTAND 1 Wijnen 20 17.649 373 47.36 2 De Kleine 16 18.126 369 49.12 3 Vultink 15 17.780 378 47.03 4 Scholte 9 16.362 350 46.74 (Bij eindstand: repeetievelijk aan- tal matchpunten, aantal caramboles totaal, beurten totaal en algemeen gemiddelde). sjntlïia.'ppa

de Stem | 1969 | | pagina 17