Péchiney-Parijs: geen enkel gevaar Kotalla dient klachten in wegens smaad Ziekenhuisbouw in landelijke planning DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND andaag lil Fout kost V.N. miljoenen Telefoongids wordt (veel) dikker TE KOOP: WETSONTWERP KRUISINGA UITGEBREID Péchiney BRIEF VAN ULBR1CHT AAN HE1NEMANN Vliegers willen doodstraf voor vliegtuigkapers TEGEN .JOURNALISTEN EN JURIST origineel bevervoertuig als bouwpakket! editie voor Commentaar RUSSISCHE JONGEN WINT NEDERLANDSE PRIJSVRAAG Journalisten Proces College 109e jaargang no. 26306 ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 vrijdag 19 dec. 1969 WEERBERICHT Aanhoudend koud Veel bewolking met af en toe op klaringen. Geen sneeuw van bete kenis. Lichte tot matige vorst. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TS- a/150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT l, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 ~r (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Met de meest moge lijke nadruk heeft een der direc teuren van het Péchineybedrijf in Parijs ontkend dat de nieuwe fa briek in Zeeland ook maar enig ge vaar zou opleveren voor de bevol king. „Wij hebben", aldus een der di recteuren die onze Parijse corres pondent gistermiddag ontving, „geen kennis van het rapport van de Koninklijke Academie over luchtverontreiniging. Wél zijn wij wat de oprichting van de nieuwe fabriek betreft, in voortdurende on derhandeling met de Nederlandse regering besprekingen die van beide kanten achter gesloten deu ren worden gevoerd en waarover naar buiten vanzelfsprekend geen inlichtingen kunnen worden ver strekt maar in die vertrouwe lijke gesprekken is de zaak van benz-pyrenen nooit ter sprake ge komen omdat dit gevaar eenvoudig niet bestaat. Péchiney heeft over de gehele wereld ongeveer tien aluminium- fabrieken waar zich nog nooit enig gevaar van benz-pyrenen heeft voorgedaan. Sterker nog: in de we reld werken tussen de 250.000 en 300.000 arbeiders In aluminiumfa- brieken. Als in die fabrieken ook maar een hoofd- of handarbeider zou zjjn besmet, zouden wij er als directie zeker van hebben gehoord en zou in elk geval de pers er vol van hebben gestaan. In dat geval zouden wij onmiddellijk de vakbe weging bij ons thuis hebben gehad. Met de vakbeweging hebben wij voortdurend te maken maar nimmer is het probleem van besmetting aan de orde gesteld. In ai onze fabrie ken wordt regelmatig een strenge medische controle uitgeoefend. De resultaten ervan hebben nooit, nooit enig positief resultaat opgeleverd. Wél is er een flur-probleem. Fluor levert echter geen enkel gevaar op voor de mens. Het kan wel schade berokkenen aan regelmatien gras- etende dieren. Fluor heeft op bepaalde gewas sen, b.v. op dennebomcn, een n; delige invloed. Bijgevolg heef Péchiney maatregelen genomen on bij alle aluminiumfabrieken dir werken in streken met veel vee, d-: uitlaatgassen zo te zuiveren da voor dieren geen gevaar meer kaï bestaan. Ook voor Zeeland zulle: de vrijkomende gassen voor de voll honderd procent worden gezui verd". Aldus de Péchiney-directeu' Hij besloot zijn verklaring me deze woorden: „In de aluminiumfa brieken komt geen enkele beroeps ziekte voor. Naar eer en gewetei mag ik mede op grond van alle me dische rapporten constateren da voor welke bezorgdheid dan oo' geen enkele reden bestaat". A. KALAND sleuterlol PECHINEY GEVAAR OPLEVEREN ^AT gaat de vestiging van Péchi ney betekenen voor de volks gezondheid in Zeeland Deze vraag, waarover een geladen debat in de begrotingsvergadering van de Zeeuwse staten alleen maar nieuwe vaagheid en nieuwe onrust Wt gewekt, begint antwoorden te hijgen. Wat een diep geheim be raad moest zijn over een geheim rapport van een deskundige op het gebied van de millieuhygiëne, le vert (en niet alleen in Zeeland) stof voor soms panische discussies op. Nu licht De Stem een tipje van de sluier op. De grote misère bij het oplichten van tipjes van sluiers is, dat de feiten onsamenhangend een eigen leven gaan leiden en dat veronder stellingen worden vereenvoudigd tot conclusies. Het is de ideale at mosfeer voor paniek. Tot in de lengte van jaren zal van aluminiumsmelters worden gezegd: «Dat zijn fabrieken waarvoor hele landstreken geëvacueerd moeten worden!" Die faam is even kwalijk als - voorlopig onverdiend. Intussen is daar Péchiney het bedrijf dat (laten wij dat we! in het °og houden) zelf (heel erg vertrou welijk) de gegevens heeft verschaft •lie één der deskundigen in de hin- tlerwetprocedure tot de illustratieve verklaring heeft gebracht: vier Zeeuwse dorpen worden feitelijk on bewoonbaar als Péchiney over een tiental jaren op zijn maximum-capa- 'iteit draait. Het bedrijf ook, dat zich b beginsel bereid heeft verklaard om het beste systeem voor zuivering van de afvalgassen te zullen toe. Passen, als dit nodig zou zijn. Daar is verder de vrij ernstige communicatiestoornis tussen de de partementen van economische en van sociale zaken. Economische za- ken gaf de principiële toestemming 'ot vestiging en bovendien een ste vige bonus van, naar verluidl 50 miljoen gulden, terwijl sociale zaken "°g geen oordeel had over de ge volgen van de Péchiney-vestiging voor de volksgezondheid. Er dient op nationaal niveau, bl| volledige openbaarmaking van ge- 9*vens opheldering te worden vei "haft. Het woord zal aan de rege- "ng moeten zijn - niet aan enkele 'Suren in de regio waar zich het orobleem toevallig toespitst Daar voor heeft de zaak te ernstige pro sodies. Graag wordt in Zeeland verwe- ien naar de weigering van het Ca nadese asbestbedrijf .Asbestos" als deze weigering de zorgvuldig- sid jou staven waarmee de indus- e vesfigingspolitiek in Zeeland Wordt gevoerd. Indien bevestigd wordt - en hte> het verlossende woord door 1 del burg worden gesproken at Asbestos nog geen aanvraag tot s iging |n Zeeland heeft inge- -r.d dan komt de „weigering" als ogitimatiebewijs voor een ,orgvul- '9 en waakzaapn beleid uiteraard P losse schroeven te staan. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Ondanks de geheimzinnigheid, waarmee momenteel over de gevolgen van de vestiging van het Franse aluminiumbedrijf Péchiney in het Sloegebied wordt gesproken, is een deel van die consequenties bekend geworden. In een spoedvergadering van de Zeeuwse raad voor de luchtveront reiniging heeft een van de experts, die daarin zitting hebben, nieuwe berekeningen ter tafel gebracht. Deze hebben, wanneer de Zeeuwse Péchiney-vestiging volledig is uitgebouwd, o.m. de volgende consequenties het uitstoten van ongebonden fluor neemt zodanige vormen aan, dat evacuatie van de bevolking van Borssele, 'Nïeuwdorp, 's Hee- renhoek en Nieuw- en St.-Joosland onvermijdelijk wordt. De concentratie van het z.g. agressieve fluor is zodanig, dat mense lijk en dierlijk leven in deze kernen en binnen het gebied, dat zjj omringen, ernstig bedreigd wordt. Voor bejaarden en baby's is er zelfs levensgevaar; Zender op Axelse vlakte be veiligt scheepvaart op Wes- terschelde. Pagina 3. Agrarische promotor P. Vercau- teren (70) in cie bloemetjes. Pagina 3. Kapucijnerklooster in Sluiskil te koop. Pagina 5. Vlissingse raad blijft optimis tisch, financiële zorgen ten spijt. Pagina 7. Europa's economie in de zeven tiger jaren onder Amerikaanse hegemonie. Pagina 9. Kerstkonijn mag worden gevild. Duitse vlakte. staalgigant niet levend Pagina 13. op Maas- Pagina 15. Sport-ups-and-downs in het ver streken jaar. Pagina 21. Radio op vri de luisteraar. contact met Pagina 21. The Rolling Stones kunnen niet altijd krijgen wat ze hebben vyilien. Pagina 23. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De Oostduitse partij leider Walter Ulbricht heeft gisteren een boodschap gestuurd aan bonds president Gustav Heinemann. Een woordvoerder van de Westduitse re gering heeft verklaard dat de brief zai worden beantwoord. Over de in houd is niets meegedeeld. De diplomatieke activiteit rond de beide delen van Duitsland volgt op initiatieven van de regering-Brandt om de betrekkingen met het Oost blok te verbeteren. de fluorconcentratie is zo sterk, dat ook gebouwen van andere vestigingen in het Sloegebied (Hoechst met name) gevaar lo pen. Glas bijvoorbeeld wordt bin nen een straal van 5 tot 10 kilo meter „geëtst" en verpulvert op den duur. Bovendien neemt de aanvaardbare belasting met fluor van de buitenlucht door de Pé- chineyvestiging zodanig toe, dat Hoechst (zelf eveneens een fluor- bron) niet tot uitbreiding kan overgaan; door een nieuw produktieproces komen behalve fluor ook bitumi neuze stoffen vrij, die groot ge vaar voor de volksgezondheid op leveren. Op grond van soortgelij ke gevaren (bitumineuze stoffen zijn o.m. kankerverwekkend) is kórt geleden de vestiging van de Canadese Asbestos Corporation in Zeeland geweigerd; het werken in het bedrijf zelf is alleen mogelijk wanneer er voor het personeel verregaande veilig heidsmaatregelen worden getrof fen. Verwacht mag worden dat buiten het (Franse) stafpersoneel slechts gastarbeiders willen wer ken, zoals bij de Amerikaanse aluminiumfabrieken alleen maar negers werken, die nergens an ders meer aan het werk kunnen (aldus een ervaring van dr. J. Tesink, directeur van de provin ciale gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland, die een studiebe zoek aan deze bedrijven heeft gebracht). Een en ander is ons uit zeer be trouwbare bron bekend geworden. Het rapport, waarin de bovenvermel de bevindingen zijn neergelegd is on der meer bekend bij de Zeeuwse ge deputeerde A. Kaland, evenals bij de staatssecretaris van Volksgezondheid en Sociale Zaken. Zij weigeren er mededelingen over te doen in ver band met de geheimhoudingsplicht, die hun is opgelegd. De staatssecreta ris ontkende tegenover ons dan ook geruchten als zou Sociale Zaken een voorlopige weigering van de Péchi ney-vestiging hebben uitgesproken. Hel is geen geheim gebleven, dat er met name door de vertegenwoor digers van Sociale Zaken en Volks gezondheid krachtig stelling is ge nomen tegen de overrompelende wijze waarop slechts door enkele mensen in Zeeland over een industrie vestiging met zulke consequenties is gehandeld en besloten. Zelfs het woord amateuristisch is gebruikt toen de vestigingsproeedure aan de orde kwam. Tevens is de heer Kaland, ook voorzitter van de raad voor de lucht verontreiniging, verweten dat hij niet tijdig het advies heeft ingewonnen van deze raad. Om misverstanden te voorkomen: eerder genoemde gevaren dreigen wanneer de uitbouw van Péchiney is voltooid. In de eerste twee fases van de uitbouw speelt dit probleem niet, aldus de heer Kaland dinsdag tegen de statenvergadering. Voor Pé chiney staat het nog niet vast of de derde fase wel ooit zal worden uit gevoerd ZIE VERDER PAGINA IS (Van onze correspondent) UTRECHT Een zestienjari ge Russische jongen, Yoeri Har bus die in het dorpje Oecraina Dncpzopelrowsk woont, heeft als een van de 25.686 kinderen die deze zomer hebben deelgenomen aan een Nederlandse kleurwed- strijd een spaarbankboekje met f 100,gewonnen. De wedstrijd werd opgezet door de afdeling markt-, straat- en rivierhandei van het hoofdbe drijfschap detailhandel in ver band met de deelname van praal wagens van de afdeling aan het Bloemencorso in Aalsmeer. Een van de tien hoofdprijzen ten bedrage van 100,elk gaat naar Yoeri Harbus die zijn kleur plaat vermoedelijk tijdens een vakantie in Nederland verkre gen met bruin, geel, rood en blauw bewerkte tot een mozaïek achtig fraai geheel. LONDEN (Rtr.) De internatio nale federatie van verkeersvliegers eiist de doodstraf voor vliegtuigka- pers. Dit is na een besloten confe rentie in Londen meegedeeld. De pi loten hebben ook gedreigd met een reeks internationale 24 uurs-stakin- gen om de regeringen tot maatrege len tegen vliegtuigroof te dwingen (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MAASTRICHT Jo seph Kotalla (61), één van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Koepel-gevangenis te Breda, heeft bij de officier van justitie in die plaats een drietal klachten inge diend wegens smaad en belediging. Zijn klachten zijn gebaseerd op een aantal artikelen in een week en een dagblad, die zijn versche nen in de periode dat de mogelij ke vrijlating van de Drie van Bre da in discussie was. Dit heeft mr. R. H. F. H. M. Grasco, officier van justitie en hoofd van het parket in Breda ons meegedeeld. Hij heeft de klachten doorgezon den aan zijn ambtgenoten in Maastricht, Amsterdam en Dor drecht. Voor deze drie zal de offi cier van justitie in Maastricht, mr. Houben ais coördinator bekijken in hoeverre de klachten gegrond zouden, kunnen zijn. Mr. Houben deelde ons gister middag mee dat hij momenteel nog niet kon zeggen of hij tot ver volging zou overgaan of de zaak zou seponeren Kotalla heeft de klachten inge diend tegen een tweetal journa listen en een advocaat, zo hebben wij van welingelichte zijde verno men. De door Kotalla gewraakte artikelen zijn verschenen in het i het weekblad „Vrij Nederland' „Limburgs Dagblad". De „aangeklaagde" journalisten zijn J. van den Berg van VN, die interviews heeft gehad met J. Kreeuwen uit Voorburg, een oor logsinvalide en T. Pasing uit Hoensbroek, die een gesprek heeft weergegeven met de heer J. Na gelhout, een oorlogsinvalide uit Hoensbroek. Daarnaast zou Kotal la zich beledigd hebben gevoeld door uitlatingen van mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht, voorzitter van de Stichting Expogé (Ex-poli tieke Gevangenen). Mr. Grasso,. lichtte desgevraagd toe dat Kotalla hem schriftelijk heeft gevraagd hoe hij moest han delen om bepaalde personen aan te klagen in verband met het feit dat hij zich beledigd voelde door uitla tingen over zijn optreden in het kamp Amersfoort tijdens de Twee de Wereldoorlog. Het zou hier met name passages betreffen, waarin hem handelingen en gedragingen worden ten laste gelegd, die in werkelijkheid nooit bewezen zou den zijn; ook niet tijdens het pro ces tegen hem binnen het kader van de bijzondere rechtspleging. Mr. Grasso zei tenslotte: „Ik heb hem gezegd schrijf uw klachten maar op, dan zal ik ze wel door sturen. Dat is de normale proce dure". NEW YORK (Reuter) Een ad ministratieve vergissing gaat de Ver enigde Naties miljoenen guldens kos ten. En dat omdat er één woord is weggelaten op de reeds vervaardigde postzegels en medailles, die de vol kerenorganisatie gaat uitgeven ter gelegenheid van haar 25ste verjaar dag, volgend jaar. Dat woord is „justice" en het op schrift had volgens een besluit van de algemene vergadering in oktober moeten luiden „peace, justice and progress" („vrede, rechtvaardigheid en vooruitgang"). Diverse afgevaardigden vonden dat het VN-secretariaat zijn boekje ver te buiten was gegaan door opdracht HET BRITSE Hogerhuis heeft een voorstel om de uiteindelijke beslis sing over de afschaffing van de dood straf uit te stellen tot juli 1973 met 220 tegen 174 stemmen verworpen. Hiermee komt definitief een einde aan de doodstraf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezond heid) wil alle nieuwe ziekenhuisvoorzieningen onderbrengen in een landelijke planning. Hij heeft daartoe zijn wetsontwerp „Wet Ziekenhuis" uitgebreid en het de nieuwe naam „Wet Ziekenhuisvoorzieningen" gegeVen. De onderwerpen, die de staatssecretaris ook onder de werking van de wet wil brengen, zijn Aanschaf van kostbare apparatuur voor ziekenhuizen; Wijziging van de bestemming van ziekenhuizen of van delen daarvan; Bepaalde nader aan te wijzen specialistische praktijken, bijvoor beeld nier- en harttransplantaties. Verder wil de staatssecretaris dat nieuwbouw of aanschaf van een nieuwe voorziening door de over heid op doelmatigheid wordt gecon troleerd. Voor een nieuwe voorzie ning in de gezonheidszorg wordt pas een vergunning gegeven wanneer is aangetoond dat er behoefte aan is. Plannen voor een nieuwe voorzie ning of nieuwbouw worden niet goed gekeurd wanneer ze een stijging van de tarieven tot gevolg zullen heb ben. Alleen een strikt noodzakelijke stijging is toegestaan. Toestemming voor een nieuwe voorziening kan de overheid binden aan afspraken tot onderlinge samenwerking van zie kenhuizen en verpleeginrichtingen. Staatssecretaris Kruisinga wil bo vendien dat ziekenhuizen voortaan hun jaarstukken (balans en winst en verliesrekening) ter inzage leg gen. Hij wil zo meer openheid tot stand brengen. Daardoor wordt het de overheid mogelijk tot een goede beoordeling van plannen in een ge ïntegreerd stelsel te komen. De staatssecretaris hoopt, dat de particuliere organisaties van hfet ziekenhuiswezen zelf een college voor ziekenhuisvoorzieningen zul len oprichten, dat de overheid gaat adviseren bij de landelijke planning van de voorzieningen. Mocht dit col lege er niet komen, bijvoorbeeld doordat de particuliere organisaties het niet eens kunnen worden over taak- en zetelverdeling, dan zal de adviserende taak worden toegewezen aan de centrale raad voor volksge zondheid, zo bepaalt het gewijzigde wetsontwerp. Staatssecretaris Krui singa schrijft in zijn antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over het oorspronkelijke wetsont werp, dat hij van plan is een wet telijke regeling te treffen voor de overgangsfase naar de werking van de komende wet. ZIE VERDER PAGINA 13 te geven alleen „peace and progress" af te laten drukken. De Saoedd-Ara- bische gedelegeerde Jamil Baroody stond er op dat het woord „justice" èr alsnog aan werd toegevoegd. Ondanks een geraamde extra-uit gave van circa 2,5 miljoen gulden wat neerkomt op zo'n 350.000 gulden per letter keurde de assemblee het voorstel goed. (Van otnize parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT gaat het systeem van de telefoongidsen reor ganiseren. Door een ander lettertype te gebruiken en de namen van tele foonabonnees niet meer in hoofd letters te schrijven wil de telefoon dienst alle nummers vam de dertien districtsgidsen onderbrengen in acht provinciale gidsen. Van enkele provincies bijvoorbeeld Groningen en Drente, met relatief weinig aansluitingen zou één geza menlijke gids gemaakt kunnen wor den. In de zomer van 1971 wordt een proefgids in gebruik genomen. Het systeem van acht provinciale gidsen komt in de plaats van een dubbel systeem: behalve de districts gidsen verstrekt PTT nu ook vier gidsen 'met alle plaatsen met net nummer in alfabetische volgorde, plus nog eens drie aparte gidsen voor de grote steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Ook het uiterlijk van de gidsen wordt, vernieuwd. De omslag vain de acht nieuwe gidsen zal in vier kleu ren worden uitgevoerd. De dienst- nummers die bij de huidige districts gidsen op de vooromslag staan, ver huizen naar de eerste pagina. (ADVERTENTIE) r een fijne Fina attraktie. Het bever- Slechts 2.50. Zolang de voorraad strekt, hii fFINAV uoert9'S als bouwpakket Kompleet met Ed Fina, ook voor een fabelachtige service. V 1 en Willem. Alleen bij Fina. Kom tanken bij Bij elk Fina-benzinestation.herkenbaar Fina en neem tm tweede voertuig mee! aan het raambiljet.

de Stem | 1969 | | pagina 1