Uitgebouwde Péchiney kan wel degelijk gevaarlijk zijn 3dagen gratis reizen slijterskwaliteit dat proef je december- voordeel „Dialoog binnen kerk moet weer mogelijk worden" l ardappel ordt eeds iiurder Meer vorst Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Rustiek Stoppeldijk zit zonder kapper nstuif zeeland KVP houdt groslijst stemming in Oostburg Secretarie Veere naar eland legt ofd niet de schoot Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? Raffinaderij is welkom oe r in g OKK culatie door ating minister voordelig uit met NS Snoeidemonstratie voor tuinbouwers heus... uw slijter heeft de juiste keus! voordelig uit met NS Kerstmuziek-avond in Middelburg lkssterrenwacht ddelbürg et waarnemingen DR. W. HOEFNAGELS (ACTIEGROEP WERELDKERK) GEEN ETIKETJE ALLE GELEDINGEN TRADITIE DUUR VAN MENSEN DINGEN EN DADEN NOTULEN OEVERVERBINDING GEEN MIJL OOSTELIJKER /"an onze correspondent) TKAPELLE Onder grote stelling gaf het fanfarecorps de jaarlijkse uitvoering jj, 'enigingsgebouw „WestkapeJ. rijst". yumband bracht een drietal ïrs onder leiding van de heer inepiar. Erna volgde het op. van het leerlingencorps, ïr leiding van de dirigent d<, Boon speelde O.K.K. verder ivental nummers. Na de pau. arin de traditionele verloting 'ehouden, speelde de toneoi de* thriller „Pimmetje". an een onzer verslaggevers) JDELBURG In de begro. ergadering van de Zeeuwse i heeft gedeputeerde Kalanfl ;n voor persoonlijke rekening ard, dat het onrealistisch zon dien Zeeland aan Rotterdam el. tpansie zou ontzeggen en de ing van Shell-Chemie aan de lijk nu nog zou betwisten of raststeilen, dat verdere indu- uitbreidingen aan ie Moerdijk aatbaar zijn. t is niet in strijd met de Zeeuw, angen, als ik düt zo stel", zei er Kaiarnd, „het is slechte rea- Het is stellig niet „een hoofd schoot leggen", zoals ten on- in een ongeiulckig uitgeval- :op" in een landelijk ochtend- vas gesteld. Pan een onzer verslaggevers) EDA/GOES De aardappel- ïn bevinden zich in de lift. Aard en zijn op het ogenblik een stuk der dan verleden jaar om deze [iemiddeld betaalt de huisvrouw 'tig cent voor een kilo bintjes, tnige supermarkts rekenen zen' belangrijk meer dan de groente- tot 46 cent per kileno. voornaamste oorzaak van de stijging is het mislukken van de appeloogst in de Duitse Demo- sche Republiek en Polen. De thandel in aardappelen rekent op exportbeweging naar die landen ioudt de voorraden langer vast normaal. ivendien heeft een uitlating van ïinister van Landbouw, ir. J. Lar- is, een paar weken geleden in :sel gedaan, tot deze speculaties dragen. De minister verwachtte elijk dat de aardappelprijzen deze er tot tachtig cent per kilo zullen pen. Een voorspelling die men iet Produktschap voor Aardappe- Jiverigens even onbegrijpelijk als dreven vindt. ist staat dat de export naar net enland, die in oktober nog 96.000 beliep, in november tot 57.001) daalde. De handel verwacht voor maand een nog verdere ver lering. is na half januari wordt een gro- export tegemoet gezien, met ais dg hogere prijzen voor de Neder- se consument. Maar dat hangt ;n met het aantal exportvergun- en dat wordt verstrekt. Dat van de weinige mogelijkheden de aardappelprijs te •raadvenorming vindt door ge aan koelhuizen nauweljJK ts. DE STEM VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 1969. (ADVERTENTIE) Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 654~kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De deskundigen zijn het er vrijwel over eens, dat een raffinaderij in Zeeland geen gevaren voor de milieuhygiëne oplevert. Men heeft zich hierbij o.m. georiënteerd in Amsterdam, waar Mobil een groot complex aan het Noordzeekanaal heeft ontworpen. „De ene raffinaderij is natuurlijk de andere niet", zei gedeputeerde A. Kaland, toen de Staten van Zeeland in hun begrotingsbespreking gisteren de eventuele vestiging van Total bij de kop namen. Het is, aldus de heer Kaland, uiteraard onmogelijk om vooraf door de raad van de luchtver ontreiniging te laten bepalen aan wel ke voorwaarden betreffende de mi lieuhygiëne een bedrijf, dat zich hier wil vestigen, moet voldoen. Een be drijf. dat zich wil gaan vestigen heeft er nu eenmaal geen belang bij, om voordat tot vestiging op een be paalde plaats s besloten een inge nieursbureau in te schakelen om het produktieproces op het gebied van de zuivering van afvalstoffen te laten aanpassen. gYooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Lichte tot matige, plaatselijk strenge vorst. Weersvooruitzichten in cjjfers ge middeld over Nederland. yoor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; max.temp.: 7 tot 12 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 4 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 7 tot 12 graden onder normaal; kans op een dmge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de eind fase van de ontwikkeling van het Péchineycomplex in het Sloegebied kunnen zich geva ren voor de milieu-hygiëne of de volksgezondheid voordoen. In de beide eerste fasen (een jaarproduktie van 85.000 ton aluminium, gevolgd door een uitbreiding in dezelfde orde van grootte) speelt dit pro bleem beslist nog niet. Het provinciaal bestuur van Zee land ziet de gevaren, ,die op lange termijn opdoemen, wel degelijk en neemt ze ernstig, ook in samenhang met andere toekomstige luchtvervuilers. Maar dit bestuur wil niet de geschiedenis ingaan als „het college van de grote vervui lers". Dit was in het kort de inhoud van de verklaring van gedepu teerde A. Kaland, gisteravond aan het slot van een bewogen dag in het begrotingsdebat van de Zeeuwse Staten. De kwestie: is Péchiney een bedreiging voor het milieu?, opgeworpen door de heer Van Bennekom (AR) door mid del van een aantal keiharde vra gen, beheerste de tweede dag van het begrotingsdebat geheel en al. Zij leverde de minutie op voor een onder doodse stilte aange hoord duel tussen Kaland en Van Bennekom, waarbij mr. Schlinge- man (WD) de rol van secondant van de heer Kaland vervulde, terwijl Van Bennekom zijn frac tiegenoot Huson aan zijn zijde vond. De heer Van Bennekom, die door de heer Kaland in eerste termijn in de touwen was gedreven, kwam bij de replieken terug met wat een kaak slag had moeten -zijn: een rapport van de biologissche raad van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen, dat zou moeten bewijzen, wat hij op de eerste dag van het debat had gezegd, o.m.: „Is het juist dat de fluor-uitstoot door Péchiney hon derd maal zo erg is als die van Hoechst-Vlissingen Het bewuste rapport behandelde echter de gehele problematiek van de biochemie, zo bleek al spoedig, en had geen betrekking op Péchiney of op het Sloe-gebied. De heer Kaland veronderstelde indiscretie bij een van diegenen, die bij het onder ge heimhouding gevoerde overleg tus sen een commissie van de gemeente Vlissingen en elkaar tegenspreken de deskundigen. „En dat is een hoogst ernstige zaak", zei de gedeputeerde. „In de raad voor de luchtverontreiniging zijn nog niet afgeronde gegevens gebracht. De fei ten, waarover de raad in dit stadium slechts zijdelings beschikt, betreffen de proces-technieken bij Péchiney en derhalve vormen zij fabrieksgehei men, die slechts onder voorwaarde van absolute geheimhouding worden verstrekt. Een mogelijke schending van vertrouwen voor een dergenen, die bij het overleg van de Vlissingse commissie zijn betrokken, kan ernsti ge consequenties hebben", zei de heer Kaland. „Als het een ambte naar betreft, die feiten heeft ont huld,- dan is hjj zelfs strafbaar." De heer Kaland zei, dat er op 5 januari a.s. met de convenant-part ners over het veronderstelde „lek" zal worden gesproken. Daarbij zal dan tevens worden onderzocht in hoe verre men tegemoet kan komen aan de zeer gerechtvaardigde verlangens van de bevolking om te weten waar over het nu eigenlijk gaat. Tevoren had de heer Kaland uit een gezet, dat er van de kant van Péchiney positief tegen de problemen wordt aangekeken. In principe is men zelfs bereid een gehee) nieuw systeem ter zuivering van de afgas- sen toe te passen, waardoor 95% van de „uitstoot" wordt gereinigd. Dit zou een groenzone, over wellis nut de deskundigen trouwens nog twisten, overbodig maken, aldus de heer Ka land. Blijkt in de toekomst, dat de scha de aan het milieu onverwacht groter worat, aan kunnen aanvullende voorwaarden worden gesteld, met als sanctie: zelfs stopzetting van de pro- duktie van het bedrijf. De weigering om de asbestfabriek van Asbestos uit Canada toe te laten, wijst er, aldus de heer Kaland, even zeer op, dat de raad de rijzende pro- blerhen niet met de losse pols aan pakt. Over het vraagstuk van de grensoverschrijdende luchtverontrei niging merkte de heer Kaland op, dat binnenkort met de provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen en met Noord-Brabant gezamenlijk zal worden overlegd wat hieraan ge daan kan worden. De staten namen met tevredenheid kennis van zijn mededeling, dat de luchtverontreiniging in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone door maatrege len van de kant van de industrie is afgenomen. De openbaarheid van de vergade ring van de raad voor de luchtver ontreiniging bleek een tere zaak te zlin. „Veel is geheim. Openbaar heid schendt de onderlinge open heid", zei de heer Kaland hierover. Wel zag hij iets in het idee van drs. Dusarduijn om een statencommissie, eventueel aan de hand van nota's van de raad, zich met de problema tiek te laten bezighouden. (Van, onze correspondent) KAPELLE Op het bedrijf van de heer M. Wisse aan de Goesse- straat in Kapelle werd dinsdag de eerste snoeidemonstratie gehouden van een serie van vier die de afde ling Kapelle en omgeving van de N.F.O. deze week houdt. De heer J. Ruissen van het consulentschap voor de tuinbouw geeft op deze bij eenkomsten een demonstratie. Het gaat bij deze demonstratie in het bijzonder om het snoeien in de zgn. dichte beplanting (dat zijn de moderne aanplantingen van de laat ste jaren). (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig1. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 73.-. Vraag ernaar op het station! (Van onze correspondent) MIDDELBURG In samenwer king met de Zeeuwse Muziekschool zal woensdagavond (vanavond) in de Schouwburg te Middelburg een ker-tmuziek-avond worden gege ven. Aanvang om 19.30 uur. Uitge voerd zullen worden o.a. de Marc- Antoine Charpentier's „Messe de Mi- nuit" een symbolisch kerstspel. Medewerking aan deze muziek avond wordit verleend door: het Jon gens- en Mannenkoor van de Zeeuw se Koorschool, onder leiding van Evert Heyblok; het Jeugdbaroken- semble van de Zeeuwse Muziek school, onder leiding van Peter E- Janse; het Jeugdcorps ONDA te Middelburg,' o.l.v. C. Cevaal; de ele mentaire orkestklassen van de Zeeuwse Muziekschool, o.l.v. Peter E. Janse; 300 muziekschoolieerlin- gen van het algemeen vormend mu ziekonderwijs. (Van onze correspondent) OOSTBURG De 6 KVP-afdelingen in de nieuw te vormen gemeente groot. Oostburg hebben inzake de sa menstelling van de lijst met kandi daten overeenstemming gekregen. Besloten is om bij de komende raadsverkiezingen onder de naam KVP uit te komen. Voor de juiste op stelling van de kandidaten zal zater dag en zondag een groslijststem- mjng worden gehouden welke dan be palend zal zijn voor de definitieve aanwijzing op de lijst. Uit de diverse afdelingen zijn kan didaat gesteld in alfabetische volg orde per afdeling: G. Claeijs, Bier vliet; R. Calon, Breskens; G. v. Sehaick, Breskens; R. v. Damme, Groede; E. v.d. Hemel, Groede; G. Termote. Hoofdplaat; F. Thomaes, Hoofdplaat; R. Versaevel, Hoofd plaat: J. Ouwendijk, mevrouw Re- mijn-de Badts Oostburg; G. de Badts, Schoondijke, P. Rijk, Schoon- dijke; J. de Milliano, Th. Pijcke en A. Raes, Waterlandkerje; J. v. Hael, P. v. Rijen en A. Termote, Ijzend ij- ke. De stemmingen zullen worden ge houden zaterdag 20 en zondag 21 de cember voor en na de Eucharistievie ringen in de volgende lokalen: Groe de - r.k. lagere school; Breskens Wit Gele Kruisgebouw; Hoofdplaat - lagere school; Slijkplaat - zaal naast kerk; Oostburg - Wit Gele Kruis in de Katholieke Kring; IJzendijke - Jeugdgebouw; Biervliet - r.k. kleu terschool; Schoondijke - zaal Zegers; Waterlandkerkje kiest zowel in Oost- burg als in IJzendijke. (Van onze correspondent) 1DDELBURG De Nederlandse niging voor weer en sterr le, afdeling Zeeland, organist lerdag een bijeenkomst ui ssterrenwacht in Middelburg, sen unieke serie dia's van de ruimtevaart vertoond en enkele opnamen, die we lakt tiidens de landing °P i van Apollo-11. Middelburgse 1 Volkssterrej_ ït heeft van de gemeente Mi de officiële toezegging gei^0. voor de oude molen aan de raat. Via een actie bij de b en de middenstand probeert eld bijeen te krijgen om een ring tot sterrenwacht moge t :n. Directeur Jac. Sohier j tale kosten op zo'n dertigdwf ;n. Maar voor Zeeland mo toch mogelijk zijn vind terdag en zondag gaat meni ngen verrichten over de P kking. Dit is een zeldzame^ tenis, waarbij deze sterre -r. aan bedekt worden. Pez®jracht ngen worden gedaan in OP™ een Amerikaans sterren n_ uut. De twee nieuwe n rs die de volkssterrenwa uit Amerika heeft ontvang? en hierbij ingewijd. (Van een onzer redacteuren) BREDA „U moet niet de term „middengroep" gebruiken" zegt dr. W. Hoefnagels uit Bre da, voorzitter van het voorlopi ge bestuur dat het werk van de Actiegroep Wereldkerk van de grond wil krijgen, „Wij zijn na melijk geen middengroep, wij zijn een groep die de stem van het midden een kans wil geven". Het lijkt erop, dat de stem van het midden die kans graag aan grijpt. Vorige week woensdag verscheen, zoals bekend, in een aantal Nederlandse dagbladen sen advertentie van een pagina groot, waarin aan de oprichting van de Actiegroep bekendheid werd gegeven. Nu, na het eerste weekeind, liggen er de adhesie betuigingen waar de advertentie om vroeg, In een van de kamers van het grote huis van dr. Hoef nagels worden ze geteld. „Ik weet niet hoeveel het er zijn", ze8 hij, „nog niet. Misschien we ten we vanavond wat meer. Al- een weet ik, dat het er enkele inzenden zijn. En voor zover ik gezien heb afkomstig uit plaat- sen over heel het land, vooral veel van priesters en religieu zen". 6 Het lijkt er op, dat de Actie groep in de roos geschoten heeft met haar manifest, dat er inder daad behoefte bestaat aan een stem van het midden. ben?» 1™,vo°f of tege nde actie zult mn Hoefnagels vast, „je winsm?, A™ t0?gev*n dat het al een loon m ls ^at er weer een dia- w£.' Lgang komt' dat de mensen lief eö"Praten' °at is een posi' Voor de Actiegroep is dat trou wens niét zó maar een positief effect, het is een hoofddoel. De dialoog binnen de kerk moet weer mogelijk worden. Dr. Hoefnagels: „Wij pra ten niet over groeperingen zoals „Confrontatie" en „Septuagint", ook niet in onze publikatie, wij praten alleen over gedachten. Als we ons als groep presenteerden zou men ons van sectarisme kunnen beschuldi gen. Dat doen we niet. Iedereen kan horen en zien dat de uitdrukkings vormen van de extreme groeperin gen steeds scherper zijn geworden. Dat is te betreuren. Binnen de gren zen van wat voor gelovige katho lieken aanvaardbaar is moet een gesprek mogelijk blijven". Over de ontstaansgeschiedenis van de Actiegroep wil dr. Hoefna gels liever niet praten. Ook hier weer de vrees voor sectarisme. „De feitelijke historie is helemaal niet belangrijk. U weet hoe zoiets gaat. Iedereen heeft wel een vrien denkring of een groepje waarbinnen dit soort zaken besproken wordt. Dat breidt zich uit, mensen met de zelfde gedachten ontmoeten elkaar en dan komt' zo'n actie tot stand" Maar wie zijn, uit die grote groep van ondertekenaars van het mani fest, nu de feitelijke initiatiefne mers Dr. Hoefnagels.' „Dat hebben we in het midden willen laten. Tot de ondertekenaars behoren de initia tiefnemers natuurlijk, maar ook de eerste adhesiebetuigers. Ikzelf bij voorbeeld ben bij het eerste gesprek niet aanwezig geweest, ik zat toen in het buitenland. Later had ik wat tijd beschikbaar, zodat ik er wat meer voor kon doen. Daardoor ben ik nu voorzitter. Maar nu wil ieder een plotseling weten wie de initia tiefnemers zijn. Waarom Om een etiketje te kunnen plakken Dat is in Nederland een ziekelijke gewoon te. Direct overal een etiketje op." Heeft de Actiegroep niettemin een bepaalde signatuur Is ze sa mengesteld uit een maatschappe lijke toplaag? „Absoluut niet", zegt dr. Hoefna gels. „Als u al de ondertekenaars kende zou u dat weten. Er zitten mensen uit alle geledingen in. Naast doktoren en hoogleraren vindt u er mensen bij uit de ambte lijke wereld, huismoeders die niet meer willen zijn dan huismoeder en mensen met een positie in de vakbeweging. Nee, u kunt de Ac tiegroep zeker niet aan een maat- scbaPDeiijke laag vastmaken". Niet maatschappeliik benaald dus. ook geen groep tussen andere groe pen, wél een groen die zichzelf zo vluir mogelijk overbodi® wil,maken. „Ik zou het liefst zi *1", aldus dr. Hoefnagels, „en ik zou me dat ook kunnen voorstellen, dat wij adhe siebetuigingen krijgen van mensen van de Septuagintgroep zogoed als van mensen uit het conservatieve kamp. Als die er met anderen voor zouden kunnen zorgen dat het ge sprek in de kerk weer op gang komt, dan is ons doel bereikt. Dan stoppen we. want meer willen we niet". In haar manifest heeft de Actie groep Wereldkerk zich uitdrukke lijk uitgesproken vóór vernieuwing in de kerk, maar tegen een vernieu wing die „de traditie eenvoudigweg overboord gooit alsof het nutteloze ballast was". Wat wordt hier met die traditie bedoeld Dr. Hoefnagels: „Niet iets wat vastgeroest en onveranderlijk is. Wel iets wat waardevol is. Ik zou het, bij wijze van vergelijking, zo kunnen zeggen: het is voor iedere mens waardevol als hij de band met zijn ouders vast houdt, ook als hij volwassen is. Dat betekent niet dat hij precies zou moeten leven zoals zijn vader en moeder gedaan hebben. Zo is dat met die traditie in de kerk ook. Het hoeft niet net als vroeger, liever niet. Wan toen zijn we veel te vertikaal opgevöed. Maar nu wordt het opeens weer te horizontaal. Met verlies van geloof, gebed en sacramenten. Als op de preekstoel de godheid van Chris tus in twijfel wordt getrokken, of het hiernamaals wordt ontkend, dan ben je via een horizontaal hu manisme in a-godsdienstigheid te rechtgekomen. Paus Johannes was een vernieuwer. Maar hij was be halve een goed mens, zoals ieder een hem noemt, ook een diep ge lovig man". Dr. Hoefnagels zelf wijst nog op een zin uit het manifest, dat de groep naar niet meer strijdbaarheid en openbaarheid verlangt dan no dig is. „Dat is de reden waarin ik niet ben ingegaan op het verzoek om een debat voor de t.v. met extreme groeperingen. Mijn ervaring is na melijk, dat bij openbare debatten de standpunten zich verharden. En daar werk je de dialoog juist niet mee in de hand. Maar dat de stem van het mid den wat meer gehoord wordt is op zich wel nodig. De moeilijkheid is, dat ze nooit zoveel nieuws te ver telden heeft. Daardoor klinkt ze ook in de publiciteitsmedia niet door. Er zijn in de afgelopen jaren prachtige brieven van de bisschop pen verschenen. Ik denk bijvoor beeld aan de brief van mgr. Bluys- sen over het priesterambt. Maar daar hoor je nauwelijks iets van. Vooral de katholieke publiciteits media zouden de stem van het midi Jen de middelen moeten verschaf fen om zich te laten horen." Tijdens het gesprek moet dr. Hoefnagels enkele keren naar de te lefoon. Voor Actiegroep Wereld kerk. In de aangrenzende kamer worden de reacties geteld die bij postbus 3800 Den Haag zijn binnen gekomen. „Aan het eind van deze week willen we ook reageren op commen taren die op onze actie zijn losge komen. In een perscommuniqué. Niet in een advertentie. Dat gaat ons teveel geld kosten. Die adver tentie van de vorige week is al duur genoeg geweest. We hopen die kos ten te kunnen bestrijden uit de stor tingen op onze rekening bij de Ned. Credietbank." En als dat niet ge noeg is „Dan zijn de onderteke naars van het manifest hoofdelijk aansprakelijk", lacht dr. Hoefnagels. Misschien weet hij, oud-staatssecre taris van financiën, er wel een op lossing voor. Het rustieke dorp Stoppeldijk lijkt gedoemd een nederzetting te worden waar lang haar noodge dwongen hoogtij gaat vieren. D.w.z. als de plaatselijke bevol king voor zijn haarverzorging geen reis naar het nabijgelegen Zaamslag of Kloosterzande over wil hebben. Sinds kort is de eni ge kapper die Stoppeldijk nog rijk was, met zijn zaak gestopt. Kap per R. de Maat (35) ziet nl. geen brood meer in het kappersvak. „Door die lange haarmode is de klandizie in mijn zaakje de laatste jaren zienderogen achter uit gegaan", vertelt de voormali ge kapper. „Deze mode-ontwikke lingen en mijn toekomstverwach tingen zijn tenslotte de reden ge weest om ermee te stoppen en uit te zier. naar ander werk", is zijn commentaar op zijn beslissing. meer ter hand kan nemen. Is het sluiten van de kappers zaak voor Stoppeldijk een groot ongerief, ook kapper De Maat voelt zich niet happy. „Het gaat me toch wel een beetje aan het hart dat ik er noodgedwongen mee heb moeten ophouden" geeft hij toe. Twintig jaar lang heeft hij met zijn klanten dagelijks uren lang gepraat over het weer en vooral ook over de voetbal want kapper De Maat is zoals de mees te van zijn collega's uiteraard een verwoed voetbalfan. „Dat alles mis ik nu toch wel een beetje", zegt hij. Voorlopig wil hij rustig uitkijken naar een ander baantje, al weet hij, naar zijn zeggen nog op geen stukken na wat het zal worden. Een ding staat wel vast en dat geeft hij ook zelf toe: „Als ex-kapper De Maat Goed beschouwd is Stoppeldijk dus de dupe geworden van de jon ge generatie die het zo nodig vindt de haren te laten groeien. Voor een dameszaak zou dat nog niet zo'n probleem zijn maar voor de herenkapperszaak van kapper De Maat was het de doodsteek. „Tot voor kort kon ik met kunst- en vliegwerk (jet hoofd nog boven wa ter houden", vertelt hij. „Maar het bezoek aan de zaak bleef te ruglopen en daarom vond ik het voor mezelf niet verantwoord door te gaan". Wat voor functie ambieert een voormalig kapper die twintig jaar in deze branche heeft geze ten? „Ik weet nog niet wat ik ga doen, is daarop het antwoord van Stoppeldijks oud-kaper. In ieder geval ga ik niet terug in deze be drijfstak". Hij heeft zijn klanten per ad vertentie officieel op de hoogte gebracht van zijn besluit om er definitief mee te stoppen. „Veel mensen hebben me al verteld dat ze het niet zo leuk vonden", vertelt de heer De Maat. „Dat is begrij pelijk want de mensen die nog wel regelmatig'bij De Maat binnen stapten zullen nu ujtmoeten zien naar een andere kapper, waar van de dichtbijzijnde toch nog wel op vrij grote afstand van de kom van Stoppeldijk verblijft". Tel daarbij op de bijzonder moeilijke busverbinding waarmee het plaatsje al jarenlang wordt geplaagd. Het is dan niet moeilijk voor te stellen wat voor een hek sentoer het voortaan voor een in woner van het dorp zal zijn om zijn hoofdtooi te laten bijwerken. Een weg terug is er niet voor kapper De Maat. Zijn zaak is ver kocht en heeft inmiddels een an dere bestemming gekregen zodat hij zelfs onder druk van zijn voor malige klanten de schaar niet zijn haardos wil laten bijwerken, is hij aangewezen op een van zijn collega's en die hebben hun zaak in Kloqsterzande of Zaamslag...". Kapper De Maat. Het tweede informatieblad van Terneuzen staat in het teken van de reeds behandelde gemeentebe groting voor 1970. Gepoogd is op een eenvoudige manier uit te leg gen hoe zo'n begroting in elkaar zit. En natuurlijk wordt de vraag beantwoord waar blijft al dat geld en waar komt het eigenlijk van daan De samenstellers hebben gemeente, omdat een dagblad niet en in het officiële orgaan van de gemeente, omdat een dagblad nit het juiste orgaan zou zijn derge lijke gegevens te publieren. Tijdens die behandeling van de begroting kwam het informatie blad ook ter sprake. Gevraagd werd, de notulen van de raads vergaderingen er in af te druk ken. Tot voor kort verschenen de notulen op grond van een heel oude afspraak volledig afgedrukt in een plaatselijk nieuwsblad. Al lerlei oorzaken deden daar een einde aan komen. Om nu toch de vaste lezers van de notulen ter wille te zijn moesten de verhan delingen der raadsleden maar in het informatieblad. Het is te ho pen, dat zulks niet doorgaat, want in de huidige opzet van het fraai uitgevoerde blad is voor notulen van minstehs twee raadsvergade ringen per keer (het blad ver schijnt om de twee maanden) geen plaats. Bovendien, wie heeft interesse in notulen van een raadsvergade ring, die meestal in een sneltrein vaart wordt afgehandeld? Het is een beetje saai alleen de voor zitter van de raad aan te horen. (Van een onzer verslaggevers) VEERE De gemeente Veere is de gevolgen der gemeentelijke her indeling van Walcheren nog steeds niet te boven. Al heeft de stad een prachtig stadhuis dit is veel te klein om er bijvoorbeeld de gemeen tesecretarie in onder te brengen. B. en w. van Veere zQ£ljen naarstig naar onderdak voor de secretarie, welks afdeling Financiën de laatste tijd was ondergebracht in 'n gehuur de ruimte aan de Kaai. De eigenaar van het bewuste pand heeft het ech ter per 1 januari zelf nodig en hij heeft de gemeente dan ook de huur opgezegd, hetgeen op zichzelf al een uniek gebeuren is. Gisteravond voteerde de raad de benodigde gelden om de vroegere ambtswoning voor zijn nieuwe be stemming geschikt te maken. De kós ten bedragen f 60.000,- waarvan f 40.000,- kan worden verkregen uit een fonds dat al voor dit doel was gevormd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vaste oever verbinding over de Westerschelde zal beslist geen mijl oostelijker mogen komen dan het door de minister aan gegeven tracé: Kruiningen Perkpol- der. Dit zei gisteren toen de Staten van Zeeland de begroting van de provincie voor 1970 behandelden, de heer A. Kaland, namens het college van G.S. De heer Van der Peijl (CHU) viel hem daarin krachtig bij. De heer Ka land doelde op een mogelijk alterna tief voor een vaste oeververbinding tussen Kruindmgen en Perkpoider, dat zon bestaan uit een hangbrug ter hoogte van Waarde. „Als inderdaad voor deze laatste oplossing zou worden gekozen", al dus de heer Kaland, „dan is de vaste oeververbinding voor Zeeland niet interessant meer en kunnen wij ons gevoeglijk als deelnemer in het over leg terugtrekken indien de staten dit zouden wensen. Het rijk moet de verbinding dan maar alleen aanleg gen", meende hij.

de Stem | 1969 | | pagina 3