ÏJs en weder dienende rE IATIS LD- GELS NS "•g I Bloed Olie Reclame Nooit Vis Weer Zak koffie urn Lucky Luke: in de rechter De Dromen- diefstal BANTIA kBANTIA Zie je, ik hou van je.. heetman\ De dorpelingen zijn weg'. Zou den zj lao indesteek gelaten hebben De sadhoc heeft ons gewaarschuwdDe mannen overvielen de wachters en het hele dorp b de I vlucht on zun bevel Laat me de wapens van de wach ters brengen! Ik zal de aftocht dekken SUSKE en WISKE lo dia hij voorbij de plane ste nen tijal eruit desooi branden de tribesmen lonen en han hij niel meet Oei'J'jn Walkte- Min Heel eenvoudig IH'j moet tiuittevallen I Wat h dooi het raam maai als hij faatei nujebeinenfj.de vaas aanmHL.Wtl! 26 ti met een >lsadministratie, cor- l een medewerkster >loma MULO en evt. steno Neder- ïten aan: iiial 9 DE STEM VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 27 CAFE HOPPE aan het Spui in Am sterdam is met zijn 200.000 liter bier in elt en een halve maand de groot ste pilsafnemer in Nederland. Ter gelegenheid van dat heuglijke feit werden voorbijgangers onthaald op een glaasje gerstenat. EEN FUTURISTISCH stedemodel hoog boven het land. Een Duitse architect ontworp deze woontoren, die woonruimte schijnt te bieden aan 25.000 mensen. Het gebouw is 1250 meter hoog en telt 356 verdie pingen. De bewoners van de bo venste etages zullen de ramen niet meer kunnen opehen. In plaats daarvan krijgen zij veel zonneschijn. Op dit niveau is de rust echter wel verzekerd. DE AFGEVAARDIGDEN op een vierdaags congres over de toekomst van de Eskimo's dat in Rouaan en Le Havre is gehouden, hebben hun regeringen verzocht de opleidings methoden voor de vorming van de Eskimo's te verbeteren. De afge vaardigden van Denemarken, Cana da en de VS protesteerden boven dien tegen de massale slachting van jonge zeehonden in nationale en in ternationale wateren. Zij wilden de traditionele zeehon- denjacht, die onontbeerlijk is voor de Eskimo's, beter beschermd zien. O ONDERZOEKERS in de Westduitse stad Marburg hebben ontdekt, dat in de eerste levensweken van een kind ernstige stofwisselingsziekten die misschien blindheid, zwakzin nigheid of zelfs de dood tot gevolg kunnen hebben, herkend worden. Voor dat doel neemt men een klein beetje bloed uit de hiel van het pas geboren kind, drenkt er een stukje filterpapier in en stuurt dit naar een onderzoekcentrum. Wanneer dergelijke ziekten vroegtijdig ont dekt worden, kunnen zulke ziekten zonder meer genezen worden. EEN FIRMA in de Verenigde Sta ten rust een eskadertje onderzeeërs uit om op het continentaal plat on der het Canadese deel van de Noor delijke IJszee olie te zoeken. De on derzeeërs, die voor hun navigatie gebruik maken van signalen uit kunstmanen, gebruiken onderwater televisie en moderne geografische apparatuur, terwijl ze op veilige diepten onder de ijslaag varen. De „snorkels", waarmee ze onder water lucht kunnen aanzuigen van het wa teroppervlak, worden voor alle vei ligheid voorzien van ijsboren. O DE POLITIE van San Francisco heeft een poging van de „toploze" danseres Lola verijdeld om een meer vrouwelijke noot aan het kerstmannetje te geven. Gekleed als de gulle gever, maar met ont kleed bovenlichaam en op de ene borst „Merry" en op de andere „Christmas" geschreven trachtte zij, kusjes uitdelend op straat, reclame voor haar nachtclub te maken. Het resultaat was echter een verkeers opstopping. De politie kwam er aan te pas en een proces-verbaal wegens verstoring van de openbare orde was het slot. DE 19-jarige Vivienne Adaway heeft van een Londense rechter te horen gekregen „dat zij het nooit meer mag doen". Vivienne was naar een wasserette gegaan, had zich daar uitgekleed en vrijwel alles wat zij aan had in de machine gedaan. Toen was zij op de klok gaan zitten kijken, tot de was „klaar" was, slechts gekleed in een kort rokje. De rechter zei: „U moet dat soort dingen echt niet meer doen. Daar komt maar gebabbel en akeligheid van." en gaan over tot de wanorde van de dag. HET KWEKEN vam vis in afgeslo ten wateren is niet alleen 'n steeds meer beoefende manier om eiwit rijk voedsel te verkrijgen, maar biedt bovendien mogelijkheden om de vervuiling van oppervlaktewa ter te verminderen. Poolse weten schapsmensen experimenteren op het ogenblik met het gebruik van niet-gifbige industrie-afvalstoffen die vaak rijk zijn aam organische stoffen alls voedsel voor visvij vers. Het laboratorium voor waterbio- logie van de Poolse academie van wetenschappen in Krakau heeft met succes afval van de suikerin dustrie toegepast om een karper- bassin te „bemesten": de vispro- duktie werd vijf keer zo groot. Der gelijke resultaten boekte ook het research-instituut voor visserij en hydrobiologie in Vodnany, waar af val van aardappelmeelfabrieken en kippenfokkerijen werden toegepast. In al deze gevallen hadden de stoffen in het toegevoerde afval water tot gevolg, dat het plankton, waarmee de vissen zich voeden, in grotere concentraties voorkwam dan tevoren. HOE OCEAAN en atmosfeer op el kaar inwerkend het weer beïnvloe den en hoe water uit de diepten vol voedingsstoffen voor vis omhoog stijgt zijn twee punten uit een pro gramma van ruim 50 dat de Inter gouvernementele Oeeanografische Commissie van de UNESCO in de tijd wil trachten uit te werken. In die tien jaar zou niet alleen gezocht kunnen worden naar de sleutel voor weersvoorspellingen op lange termijn, maar ook zouden methoden, ontwikkeld kunnen wor den om de zeevisvangst van bijna 60 miljoen ton per jaar te verdub belen of zelfs te verviervoudigen. (ADVERTENTIE) Beginregel van een gedicht, diewondeiwel past in deze advertentie. Want ook een geschenk met brillantis pure iiefdespoezie van een intieme; blijvende schoonheid Uw manier om te zeggenrzie je, ik hou van je! gouden armbanden met brillant van 880.-tot 5.0.00.- enhoger edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a, LIJNBAAN 32 tel. «6570 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam HET WEER gaf altijd al aan leiding tot speculaties en prognoses. Het ene deel be perkte zich tot voorspelling van dag tot dag, de andere trachtte voor tientallen jaren klimaattendenzen te verza melen. Nauwelijks had Euro pa een paar warme en droge zomers achter de rug, of de pessimisten beweerden ook al, dat het niet meer lang zou duren of wij zouden in een woestijn leven. Kwam er dan een strenge winter, zoals bij voorbeeld in het jaar 1962/63, dan was men er snel bij, hei begin van een nieuwe ijstijd te voorspellen. Hoe het in werkelijkheid met het klimaat in Midden- Europa gesteld was, kan men leren uit een boek, dat'Hans von Rudloff uit Freiburg on langs publiceerde. Volgens dit werk is er in de klimaatge schiedenis van Europa in de loop van eeuwen een voort durend op en neer, een wis seling tussen overwegend vochtig-koele en droge-war- me perioden geweest. In de loop van onze tijdrekening zal het eerste klimaat-opti- mum hebben gelegen tussen 1.000 en 1.200 na Christus. Aan de hand van water standen, grenzen van land bouwgronden en ijsomstan- digheden, gerekend naar de toestand van de gletschers en de verslagen in oude kronie ken, komt de schrijver tot de conclusie, dat in deze tijd in Noord- en Midden-Europa een buitengewoon mild kli maat geheerst moet hebben. Het is aan te nemen, dat deze verwarming de bewoning van Groenland door de Noorman nen mogelijk maakte en daar mee indirect ook tot de eer ste ontdekking van Amerika bijdroeg. Evenzo zou men de aan het einde van de lie eeuw intre dende klimaatverslechtering voor de ondergang van de ne derzettingen van de Noor mannen in Oost- en West- Groenland verantwoordelijk kunnen stellen. Het slechte klimaat had al spoedig daar na heel Midden-Europa in zijn greep. Rond het midden van de 16e eeuw volgde daar na zelfs een tijd van uitge sproken strenge winters. Pas in 1680 kwam er weer een periode met aanhoudend war me zomers, geringe neerslag en milde winters. Sinds 1880 registreren de geleerden een algemene ver warming van de aarde. Door deze warmteperiode begonnen bijvoorbeeld grote hoeveel heden van de ijsmassa's van de Zuid- en Noordpool en van de gletschers te dooien. Dat heeft tot een verhoging pan de zeespiegel van 1 tot 2,2 millimeter per jaar ge leid. Nauwkeuriger gezegd: de afgelopen 70 jaar is rond een duizendste van de rond de eeuwwisseling nog aanwezige ijsmassa's weggesmolten. Als ook het overgebleven ijs nog smelt, dan zou volgens de berekeningen van de auteur de zeespiegel met 55 meter stijgen. Maar dat is geen re den tot ongerustheid: zelfs als het huidige smelttempo ge handhaafd blijft, dan zou dat over 55.000 jaar het geval zijn. Zelfs tegenwoordig kunnen de meteorologen nog geen exacte voorspellingen op de lange duur over het toekom stige weer doen. Zo blijven er ook voor Hans von Rudloff alleen vermoedens op grond van het weersverloop in het jongste verleden over. Hij ge looft, dat het klimaat in Eu ropa op dit moment op een gemiddeld niveau is ingere- geld. Naar zijn mening be hoeft men de komende jaren noch op een algemeen sterke verwarming noch op een bo ven de normale maat uitgaan de afkoeling te rekenen. ONGEVEER 2000 experts uit de hele wereld' medici, gezond- heidskundigen, biologen, natuur kundigen, ingenieurs, juristen en meteorologen zijn naar Düs- seldorf gekomen om tijdens een meerdaags congres over de zui vering van de lucht over ge schikte beschermingsmaatrege len te praten. In het Roerge bied waar het grootste deel van de industriële „luchtvervuilers" geconcentreerd is, konden de congresbezoekers inlichtingen inwinnen over de huidige stand van de ontwikkeling. De Essener Landesanstalt für lm. missions- und Bodermutzungsschutz" heeft voor de eerste keer in 1963 exacte gegevens verstrekt. Volgens deze kwamen aan de Rijn en Roer per jaar rond 340.000 ton stof en bijna twee miljoen tan zwaveldiox- ydie op het land en de bevolking neer. Daarna begon een door de regering in Bonn en de deelstaten ondersteunde actie; „Zuivere lucht". Tijdens de actie investeerde de in dustrie 2,5 miljard mark in was sers, ontstoffers, filters en afzuig- apparatuur. Bovendien werd een controlesy steem met 6.000 meetpunten op gebouwd, dat iedere ontoelaatbare stofconcentratie opspoort en direct de bedrijfseonitrolediensten mobili seert. De stofneerslag in het steenkool- gebied is de laatste vijf jaar tot 250.00 ton verminderd, de zwavel- dioxyde-belasting leip meit meer dan 40 procent terug. Verder is de af scherming van de industriegebieden van naburige woongebieden door groenstroken of de omschakeling op een hygiënische vorm van sto ken (zwavelarme respectievelijk, zwavelvrije brandstoffen). Daarbij behoort de aansluiting van grote stadsgebieden op afstandsverwar- mingsnetten. De autoindustrie moet in de toe komst op bepalingen rekenen, vol gens welke de grenswaarden voor het uitstoten van koolwaterstof en koolmonoxyde wezenlijk verlaagd worden. In de Duitse Bondsrepu bliek laten meer dan 15 miljoen mo torvoertuigen per jaar meer dan 700 miljard kubieke meter uitlaat gassen los. Als uitweg bestaat de omschakeling op uitlaatgasarme of elektrische energievorm en elektri sche aandrijving van auto's. Op de foto een hoge schoor steen, die een bijdrage zou kunnen zijn om het zwavel- dioxyde-probleem op te lossen. EEN GROTE witte zak op de ach terbank van een tamelijk vieze wit te Rolls Royce veroorzaakte twee uur lang grote verkeersopstoppin gen en trok ook grote menigten aan vanuit het gehele centrum van Lon den. In de zak zaten John Lennon en zijn vrouw, Yoko Ono, in een protest tegen de ophanging van James Hanratty in 1962. Zij steunen hiermee de ouders van James Han ratty, die nog steeds strijden voor de rehabilitatie van hun zoon. Later werd de zak met de be roemde inhoud neergezet op Spea kers Corner bij de stand, waar de ouders van de opgehangene iedere zondag voor hun zoon pleiten. Dit was in antwoord op de vraag van verleden week van een sceptische verslaggever, die John Lennon vroeg of hij ook zoiets prozaïsch zou doen, als het doorbrengen van een middag met de Hanratty's op Spea kers Corner. Later boden de Han ratty's en de Lennons een petitie aan op Downingstreet 10, de ambts woning van de Britse premier. j voorbehouden (3 ÏGGIES BEREIKT HET D6RPMTECHTER TÜTM UÏT6E- STQRVEH HIKT. m Hallo? Hallo! Hemel r ttljnhattemvjnoni'

de Stem | 1969 | | pagina 27