HET DROEVE VERHAAL VAN BIAFRA Vóór 15 april nog 50.000 man terug uit Vietnam Honderdduizenden lopen Wathebje aan een dure automobiel... ...als er geen Mercedes-service achter staat naar kwakzalvers NIXON STEEDS AAN KOP Sovjet schrijversbond draait klok verder terug Bij na 3,5 min voor hulp aan Tunesië Dubcek naar Ankara: een nieuwe vernedering Kamer-vragen over het Vrije Volk Argumenten voor Nigeria Argumenten voor Biafra De rol van Engeland Wie wint er? HAAGSE ARTS IN PROEFSCHRIFT: De geboorteplaats van Christus DE STEM VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 19Ó9 19 lYjn onze speciale correspondent) i )le Afrikaanse landen kennen "Y spanningen tussen de stam- uén, maar die van Nigeria zijn er- «r, omdat er te midden van hon derden stampten drie giganten do mineren. (zie kaartje) Dat zijn: pe Haoessa en Foelani in het 'oorden: 13 miljoen, mohammedaans onderontwikkeld en feodaal, maar iewend aan een heersende rol, die met matiging werd gespeeld. De Joroeba in het Westen: 12 miljoen, mohammedaans en chris telijk, cultureel ontwikkeld, maar wispelturig en voortdurend onder ling verdeeld. De Ibo's in het Oosten: 9 miljoen katholiek, hongerig naar land, on dernemend en alom tegenwoordig (de „joden" van Nigeria), maar ar rogant en meedogenloos, als ze de macht hebben. Engeland gaf Nigeria een fede rale structuur, die iedere gigant min of meer het beheer in eigen gebied gaf, terwijl de nationale macht in het midden lag en door middel van een democratische vertegenwoordi ging verkregen moest worden. Maar de Noordelijken hadden altijd een meerderheid in het parlement, om dat zij het talrijkste waren. Zij kon den alleen bedreigd worden, als Ibo- of Joroeba-kandidaten in het noor den hadden kunnen winnen. Maar de politiek in Nigeria wordt niet bedreven zoals in de demokra- tische westerse landen. Er werd ge- keknoeid met de verkiezingen en niet-noordelijke kandidaten wer den vrijwel het Noorden uitgetrapt. Door dit systeem voelen niet al leen de Joroeba's en de Ibo's, maar ook de kleinere stammen in ieder gebied, die door hun „eigen gigant" werden onderdrukt, zich gefrus treerd. Als men hierbij nog de algemene corruptie van de politici voegt (hier waren het de Ibo's en niet de Noor delijken, die „uitblonken"), dan wa ren alle ingrediënten aanwezig voor de coups van 1966. De januari-coup deed de weeg schaal van de macht naar de Ibo's doorslaan. Generaal Ironsi was een nieuweling in de politiek, die zich door de Ibo's liet adviseren. Zij overreedden hem om een lbo overheersing in te stel len door zonder meer Nigeria's fe derale structuur op te heffen (mei 1966). Toen explodeerde het Noorden. Honderden Ibo's, die in het Noorden woonden, werden afgeslacht en noordelijken militairen voeren een tegen-coup uit (juli 1966). Ironsi en alle andere Ibo-militairen bin nen bereik werden gedood. Twee maanden later werden er tien duizenden Ibo-burgers in het Noor den afgeslacht. De Noordelijke coup had tot doel om de afscheiding Van het Noor den te bewerkstelligen, terwijl de slachtingen het parellel lopende doel hadden om de Ibo's uit Nigeria te verdrijven. Maar de weegschaal van de macht was nu doorgeslagen naar het Noor den en de militairen bedachten uit een kleine minderheidsstam, kreeg een mandaat om Nigeria toch bijeen te houden. Zijn voornaam ste steun kwam van de TIV en an dere noordelijken in het leger, die niet tot de grote Haoessa-stam be hoorden. In een laatste poging om een ramp af te wenden ontmoetten de militai re leiders elkaar in Aburri in Gha na in januari 1967. Ojoekwoe, voor het Oosten, voerde aan, dat „we enigszins uiteen moe ten gaan, willen we überhaupt bij een blijven". De anderen stemden hier mee in en men vormde een tijdelijke mi litaire confederatie. Maar terug in Lagos veranderde Gowon van gedachten. Federale ambtenaren en naar men zegt, de Britse hoge commissaris wisten hem ervan te overtuigen, dat het „enigszins uiteen gaan, beteken de dat men voorgoed uiteen zou gaan". Deze verandering van gedachten werd in het Oosten als een verder verraad gezien en Ojoekwoe zag zich geconfronteerd met een toene mende druk om zich af te schei den. Om zijn aanhangers uit de kleinste stammen tevreden te stellen en om een afscheiding te voorkomen, ver anderde Gowon de vier provincies in 12 staten. Drie van de nieuwe staten zouden in het Oosten liggen. Geconfronteerd met de dreiging, dat zijn rijk ver deeld zou worden, voordat het in wording kwam, scheidde Ojoekwoe zich af (mei 1967). Een maand later werd zijn nieuwe staat binnengevallen. De Ibo-grieven in 1966 vorm den geen rechtvaardiging voor het uiteen doen vallen van de veelbe lovende staat van Afrika. Zij waren het gevolg van vele fouten en ex cessen begaan zowel door bo's als Noordelijken. Zelfs al hebben de negen miljoen Ibo's recht op on afhankelijkheid, dan kunnen zij nog niet de vijf miljoen niet-Ibo's mee slepen. En zonder de niet-Ibo's, zou den zij geïsoleerd midden in het land, afgesloten van de zee, wonen. Als men de Biafraanse afscheiding zou toestaan, dan zou heel Nigeria uiteenvallen, aangezien de anderen zouden volgen. Het systeem van twaalf staten (pro vincies) is de oplossing voor de vroe gere strijd tussen de „giganten", aangezien dit de verzekering is, dat niemand de anderen kan overheer sen. Nigeria was nooit een echte fede ratie, maar een gebied, waarbij de overwinnaar alle anderen domineer de. De Ibo's trachtten meer dan enige andere groep om de federatie te doen slagen, maar zij werden opzet telijk weggejaagd en gehinderd. De laatste hoop lag in de Aburri- overeenkomst maar deze werd gesabotteerd door de gevestigde belangen van Lagos en door de Britten. Nu hebben de bombardementen en de honger de gevoelens verslech terd en de Biafranen een nieuwe identiteit en nationalisme gegeven, dat ook door de minderheden in de Ibo-stam wordt gedeeld. Ais men nu op zou geven, zou dat betekenen, dat de moord verder zou gaan. EDO 50% en mee: KANOERI ^3150% en meer /JK%"50% HAOESSA 50% en meer 25%" 50% IBO 50% en meer 25%-50% IBIBIO m 50% en meer 8°l° 25%-50% TIV 50% en meer 25%-50% JOROEBA ÜBiS0%en meer FOELANI H25%-50% OERHOBO S3S 50% rn meer NOEPE 50% en meer £3 25%-50% ANDERE TAMMEN 25%-50% In de kritieke weken na de noor delijke coup van 1966 hield Enge land de ambtenaren in Lagos voor ervoor te zorgen, dat Nigeria niet uiteen zou vallen. Toen de afschei ding op handen was, dacht de Brit se regering, dat Biafra niet lang stand zou houden. Shell-BP, de grootste der oliemaat schappijen, hield er andere ideeën op na en stelde voor om Ojoekwoe royalties te betalen. Maar de Brit se regering, die eigenaar is van de BP, wees dit van de hand. De Britse wapenleveranties aan La gos werden opgevoerd, maar men leverde geen vliegtuigen. Op het di plomatieke vlak spanden de Britten er zich voor in om ervoor te zor gen, dat andere staten Biafra niet zouden erkennen. Door hun monopolie op het gebied van pantservoertuigen hebben de fe deralen de belangrijkste steden van Biafra behalve Owerri veroverd. Maar de federale troepen bewegen zich alleen op de wegen. Het land blijft Biafraans. De kleine luchtmacht van Ojoekwoe bracht grote schade toe aan de olie export van Nigeria en Biafraanse troepen rukten onlangs op naar Port Harcourt. Het huidige federa le offensief is dood gelopen. Het kan nu zijn, dat binnenlandse onenigheid, oorlogsmoeheid, finan ciële inspanningen en druk van het buitenland generaal Gowon zullen dwingen om een compromis te aan vaarden. De blokkade tegen Biafra was het eerste wapen van Nigeria en het ziet er naar uit, dat het het meest effectieve is. Op papier is de kloof kleiner ge worden en beide zijden zijn bereid om zonder voorafgaande voorwaar den te praten. Biafra zegt dat zelfs haar souvereiniteit onderhandelbaar is, maar de Nigerianen geloven niet, dat Ojoekwoe met minder genoegen zal willen nemen. (Copyright The Guardian-De Stem) NIXONRISICO VOOR DE VREDE (Van onze correspondent) UTRECHT Ruim honderdduizend Nederlanders bezoeken per jaar kwakzalvers zogenaamde paranormale genezers, kruidendokters, magnetiseurs enz. Maar een derde van hen wordt genezen, een derden ondervindt verbetering van zijn klachten en de rest ondervindt geen genezing. Tot deze conclusie komt de Haagse arts L. F. Bakker (46) in zijn proefschrift „Kwakzalverij en onbevoegd uitoefenen der genees kunst" waarop hij gisteren pro moveerde aan de Utrechtse uni versiteit. Dr. Bakker heeft als motivering van zijn studie gebruikt het gevaar dat elke patiënt kan lopen die van de diensten van onbevoegden ge bruik maakt. Hij stelde centraal een nader onderzoek naar de me thoden waarvan de onbevoegden gebruik maken en wel het mag netiseren, de kruidentherapie en de gebedsgenezing. „Ik heb zo gedacht: de mensen die dat doen zijn toch niet gek", «ei hij ons. „Er moest toch wat in zitten". Waarom zijn de artsen er niet in geslaagd hierin verbetering te brengen? Ik ben de mening toegedaan dat therapieën als magnetiseren, kruidentherapie en gebedsgene zing archaïsche geneesmidde len noem ik ze waarschijnlijk bij bepaalde mensen met psycho somatische aandoeningen, heter responderen aan de diepste lagen vap het onderbewustzijn". Een proefschrift begin dit jaar van dr. Oliemans heeft overigens aan het licht gebracht, dat 20 pro fent van alle zieken psychoso matisch zieken zijn, waarbij de ziekte dus in de geest schuilt. Dr. Bakker verwerpt zonder meer de kruid»i.dokters, magnetiseurs en wat dies meer zij in hun huidive versehiiningsvorm. Hii stelt ech ter dat de mod»rne veneesknnde wel degeliik gebruik kan maken van d„ diensten van magnetisme, maar dan van goed opgeleide en onder goed toezicht staande. „Vergeet niet dat de heilmas- seurs destijds oo'- hebben moeten vechten om erin te komen, maar dat geen arts ze vandaag de dag zou willen missen". Het grootste bezwaar tegen de onbevoegden is wel het feit dat ze niet in staat zijn een diagnose te stellen. Dr. Bakker: „Wil je iets maken dan moet je eerst weten wat r kapot is, dus een diagnose stellen. Daarvoor is een opleiding nodig en het mag als bekend worden verondersteld, dat de on bevoegden niet die opleiding heb ben". Het gaat niet op te zeggen dat een paranormaal begaafde au tomatisch een goede diagnose stelt. Dr. Bakker: „Prof. Ten Haeff is door experimenten tot de con clusie gekomen dat paranormaal begaafden er ook vaak naast zit ten en daarom is deze begaafd heid zeker geen basis voor een dia nose". Welke mensen lopen snel naar magnetiseurs? „Ik zou met de grootst mogelij ke voorzichtigheid willen zeggen dat de voorkeur voor archaïsche geneeswijze waarschijnlijk gebon den is aan de persoonlijkheids structuur van de patiënt. Ik heb enkele duidelijke aanwijzingen in die richting. Het zijn de meer in troverten onder ons, die deze ge neeswijze kiezen". Waarom past de huisarts dan geen kwakzalversmiddelen toe? „Omdat dacht ik de geneeskun de zoals elk ander beroep of vak zo sterk geëvolueerd is, dat hij als het ware te functioneel is ge worden. Nee, de mensen begrij pen het niet meer". (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - President Richard Nixon heeft gister nacht bekend gemaakt, dat hij opdracht zal geven vóór 15 april 1970 nog 50.000 militairen terug te trek ken uit Vietnam, zoals in een deel van onze oplage gaste ren nog gemeld. De terugtrekking betekent de derde fase van het door de regering Nixon opgestelde schema voor terugtrekking der troepen en zal doorgang vinden ondanks verhoogde infiltratie van Noord Vietnamese militairen in Zuid-Vietnam. „Maar", verklaarde de president, „ik heb altijd betoogd dat wij bereid moeten zijn risico's te aanvaarden voor de vrede". De korte rede van de president werd uitgezonden door alle grote Ameri kaanse radio- en televisiestations. Nixon waarschuwde Hanoi dat „als de infiltratie en het niveau van de gevechtshandelingen zouden toe nemen terwijl wij onze troepen te rugtrekken, zjj ook risico's lopen". Nixon noemde de nieuwe,fase een „nieuwe ordelijke stap in het kader van ons plan voor vrede in Viet nam". Hij zei dat vooruitgang werd go- maakt met de' opleiding van het Zuidvietnamese leger met het doel de Amerikanen te vervangen. De terugtrekking van nog eens 50.000 militairen betekent dat per n onze correspondent) LONDEN „Blaas hel stof van de klok", schreef Solzlienilsyn aan de Russische schrijversunie, toen hij tegen zijn uitstoting protesteerde. „Jullie horloges lowi achter in deze tijd". Maar de klok is tijdens de grote discipli naire conferentie van kunstenaarsbonden en partijambtenaren nog verder teruggedraaid. Deze conferentie eindigde vorige week in Moskou „Er is hier geen plaats voor bloedende harten en een alles vergevend libe ralisme. De meerderheid van ons realiseert zich, dat de verdraagzaamheid yan het onverdraaglijke schadelijk voor onze zaak zal zijn". Dat was het thema van de belangrijkste toespraak van de toneelschrijver Sergei Mikhal- kov, het hoofd van de Moskouse organisatie van de schrijversunie. Deze toe spraak werd in extenso in de Russische pers weergegeven. Hetgeen volgens hem en de toespraken van de anderen ondraaglijk is, is muzikaal „anti-humanisme", het werk van schilders, die zichzelf in de gunst 7an de burgeoisie trachten te brengen en hun werk illegaal naar het Westen rachten te krijgen. AMSTERDAM (ANP) De actie „Hulp aan Tunesië" heeft tot nu toe f 3.402.354,56 opgebracht. Aangezien er aan de stortingen op giro 999 te Amsterdam nog geen einde is geko men en er ook nog enkele lokale ac ties worden gevoerd zo bracht een kunstmarkt in Enkhuizen zater dag jl. f 2.200,- op verwacht het „Nederlandse comité hulp aan Tune sië" dat het eiifdresultaat rond de drie en een half miljoen gulden zal komen te liggen. Met dit bedrag zal in elk geval een deel van de nieuwe hulpprojec ten, die nog in voorbereiding zijn, kunnen worden uitgevoerd. Vele tientallen gevers, die bijdra gen per giro hadden overgemaakt, hebben zich de afgelopen dagen tot de postcheque- en girodienst of het comité gewend, nadat ze op het af schrift van de giro hadden gelezen, dat hun geld was Overgeboekt op gi ro 999 van het „Nederlandse comité vluchtelingenhulp 1966". Ze' verkeer den hierdoor in de mening, dat hun bijdragen zouden worden gebruikt ten behoeve van vluchtelingenhulp in het algemeen en niet speciaal voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in» Tunesië, zoals in hun bedoeling lag. Dit berust echter op' een misverstand. Het „Nederlands comité hulp aan Tunesië" had voor zijn te voeren ac tie begin november al een gironum mer nodig, maar kon daarover toen nog niet de beschikking krijgen, aan gezien de officiële oprichting van het comité nog niet had plaats gevonden. Daarom heeft het Nederlands comi té hulp aan Tunesië dankbaar bruik gemaakt van het aanbod van 't Nederlands comité „Vluchtelingen hulp 1966" om het gironummer 999 voor een half jaar te gebruiken voor „Tunesië" Alle voor de hulp aan dat land gestorte gelden zullen dus inderdaad ook voor dat doel worden gebruikt, zo laat het comité weten. half april 110.000 militairen zullen zijn teruggetrokken. Nixon zei dat statistisch dan zelfs 115.500 man Vietnam zullen hebben verlaten (als met als begincijfer het „plafond" voor de troepensterkte in Vietnam aanhoudt dait was vastgesteld toen Nixon president werd). Het aantal militairen in Vietnam zal per half april nog 434.000 bedra gen minder dan ooit sinds maart 1967, toen ongeveer 421.000 militai ren in Vietnam waren gestatio neerd. Nixon zei dat de Verenigde Staten bij de onderhandelingen in Parijs geen vooruitgang hebben geboekt, maar dat de Amerikaanse onder handelaars hun pogingen niet zouden opgeven. De president heeft nog geen op volger voor ambassadeur Henri Ca bot Lodge benoemd, hij verklaarde dat het waarnemend hoofd van de Amerikaanse delegatie, Philip Ha- bib „volledig gemachtigd is tot hert bespreken vam elk voorstel dat zal bijdragen tot een rechtvaardige vre de". President Nixon, aldus verklaarde hert Witte Huis, heeft bij zijn besluit nieuwe contingenten troepen terug te trekken zich onder andere laten leiden door rapporten van sir Ro bert Thompson, een Engelse expert die in 1950 heeft geadviseerd bij het overwinnen van de gueirilla-strij'ders in Maleisie. Nixon verklaarde dat hij op 3 december een rapport had ontvangen van sir Robeyt Thomp son, nadat deze vijf weken had be steed aan het opstellen van een „direct, oprecht en volkomen onaf hankelijk verslag over de situatie aldaar (in Vietnam)". Nixon her haalde zijii verklaring van 3 novem ber dat Hanoi zich vergist als het denkt voordeel te kunnen behalen door uitbreiding der vijandelijkhe den. Hij herhaalde ook dat hij „krachtige en effectieve maatrege len" zou nemen mochten de in Vietnam overblijvende troepen grote hinder ondervinden van de vijand. BONN (AFP) Professor Hart- mut Stegemann, protestante theoloog aan de universiteit van Bonn, is van mening dat er alle red'en is aan te nemen dat Jezus in Kafarnaüm is geboren, waar zijn ouders woonden. Bij de vertaling van de Griekse term „Nazareeër" heeft men volgens hem de Aramese oorsprong van dart woord over het hoofd gezien. Het zou niet betekenen „Van Nazareth", maar „beschermer van de goddelijke ge rechtigheid". De professor tekent hierbij nog aam, dat alleen de evangelist Lucas spreekt van „Jezus van Nazareth" en dat in alle andere boeken van het nieuwe testament na Lucas gespro ken wondit van „Jezus van Galilea". President Richard Nixon tijdens zijn korte toespraak voor radio en t.v., waarin hij aankondigde nog een contigent van 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam te zullen terugtrekken. DUBCEK (Van onze correspondent) ANKARA Alexander Dubcek, de vroegere eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, is toch tot ambassadeur in Turkije benoemd. Volgens welinge lichte bronnen stelde de huidige Tsjechoslowaakse ambassadeur in Ankara, Pavel Kanka, het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken verleden week op de hoogte van de plannen van zijn regering om de vroegere Tsjechische leider als di plomatiek vertegenwoordiger in Tur kije aan te stellen. Het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ambassadeur Kanka venvittigd van de Turkse instemming met deze aan stelling. Men verwacht in Ankara spoedig een officiële verklaring over de aan stelling van Dubcek tot ambassadeur. De eerste berichten over het voor nemen van het regime van Husak om Dubcek naar Ankara te sturen deden gedurende de vorige maand de ronde. Toen toas er in Ankara geen bevestiging van deze berichten 'te krijgen, aangezien de Turkse au toriteiten er niet officieel van op de hoogte waren gesteld. Dit werd gevolgd door berichten uit Praag, die in de buitenlandse pers werden gepubliceerd, dat Dub cek de baan weigerde en meer re cente berichten dat bepaalde con servatieve elementen in de Tsjecho slowaakse communistische partij zich tegen de benoeming van Dubcek op een post in het buitenland verzetten. Diplomatieke kringen hier gelo ven, dat de oorspronkelijke weige ring van Dubcek om zijn land te ver laten de reden van het uitstel van de benoeming was, die hij toch moest aanvaarden. Men beschouwt dit als een verdere stap in zijn vernedering. Het is nog niet bekend, wanneer Dubcek in Ankara zal arriveren, maar de buitenlandse diplomaten wachten reeds vol ongeduld op de aankomst van de vroegere Tsjecho slowaakse leider in de Turkse hoofd stad. (Copyright The Guardian/ De Stem) WASHINGTON (ANP/Reuter) Volgens een Amerikaanse opiniepeiling heeft president Nixon op het ogenblik een dui delijke voorsprong op elk van zijn vijf mogelijke tegenstanders bij de presidentsverkiezingen in 1972. De democraat Humphrey heeft 37 pet. van de stemmen gekregen, tegen Nixon 48 pet., de democratische senator Ed mund Muskie 35 pet., tegen Nixon 49 pet., de democratische senator Edward Kennedy 33 pet., tegen Nixon 50 pet., de onafhan kelijke burgemeester van New York, John Lindsay 29 pet., te gen 51 pet. voor Nixon en de democratische senator Eugene McCarthy 27 pet tegen Nixon 54 pet. DEN HAAG (ANP) De WD- Tweede-Kamerleden, T. H. Joekes en H. J. L. Vonhoff, hebben de mi nisters van Economische Zaken, So ciale Zaken en Volksgezondheid en CRM vragen gesteld over de reorga nisatie van „Het Vrije Volk", waar op zij mondeling antwoord wensen. Zij vragen onder meer of de af- vloeiings- en overplaatsingsregelin gen voldoem aan de eisen en wat de gevolgen van de ontslagen zullen zijn op eventuele rechten uit een winstdelingsregeling, ,zo deze be staat. Zij informeren voorts, of het be sluit is genomen op aandrang van de twee grootaandeelhouders van de N.V. De Arbeiderspers, het Neder lands Verbond van Vakverenigingen en de Centrale Levensverzekerings bank N.V., en of het waar is, dat tussen deze grootaandeelhouders verschillende vermogens- en be- stuursbandem bestaan? Zij vragen, of het waar is, dat door genoemde reorganisatie 250 werknemers zullen worden ontslagen. Ook vragen de kamerleden de minister van Econo mische Zaken of de berichten juist zijn, dat het bedrijf van NW thans emge miljoenen guldens per jaar verlies lijdt. Tenslotte vragen de afgevaardig den, of de minister van Cutuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk van mening is, dat de verlening van overheidssubsidie aan enig pers- of omroeporgaan in een democratie principieel ongewenst is. (ADVERTENTIE) Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan epn dure automobiel GARAGE VAN DONGEN-JONKERS N.V. Breda, Wilhelminasingel 42, tel. 01600 - 3 09 50 Roosendaal, Hoogstraat 71, tel. 01650 - 3 ^7 92 Bergen op Zoom, Guido Gezellelaan 40, tel. 01640- 69 18 Oosterhout, Bredaseweg 23, tel. 01620 - 38 80 38

de Stem | 1969 | | pagina 19