Fusie van sociaal- culturele stichtingen Kanaalzone kreeg meer zee schep en TIEN JAAR SCHOOLORKEST Geen optimisme bij kring Hulst Z.L.M. heerlijke ERA op het brood... gezonder voor uw lijn! PER 1 JANUARI IN TERNEUZEN „INSTRUMENTALE" MET BAS BLACKMON Aardenburg VERA BETHS IN AXELSE HALLE AVOND PJZ TE AXEL GROOT SUCCES 'Steeds Sneller" met 212 duiven in IJzendijke Sportvereniging in Zuiddorpe Axelse oliebollen voor BiafrH Mr. Wage op najaarsvergadering Nationaal belang Gunstig oogstjaar Interkerkelijke viering in IJzendijke Zaamslag wint van „Poedelaars" Raadsvergaderin g Van Glansbeek tien jaar in Graanbeurs Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen DE STEM VAN DINSDAG 16 DECEMBER 1969 Kalkoenschieting Zaterdag 2'/ december zal op de liggende wip by Pierre Blondeel in Aardenburg een kalkoenschieting worden gehouden. De schieting begint om half drie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdagavond jeeit de violiste Vera Betlis in het cultureel centrum De Halle in Azel een recital. Zij speelt werken van art (sonate in G. grote terts) en so natine van Ton de Leeuw (de sonate nr. 1 van Schumann en van Cesar Franck de sonate in a. gr. tersts). Vera Beths wordt begeleid door de pianist Stanley Hoogland. Vera Beths werd OP 1 iuni 1946 in Haarlem ge- toren als jongste telg van een mu- ziekfamilie. Haar eerste vioollessen kreeg zij op zes-jarige leeftijd. Op 14-jarige leeftijd won Vera een eer ste prijs op het internationaal mu ziekfestival in Wales. Zij zette haar vioolstudie voort aan j het Amsterdamse conservatorium on der leiding van Herman Krebbers. zij in 1967 met daarbij de hoogste on derscheidingen. Regelmatig ontvangt I Vera Beths uitnodigingen voor het geven van recitals bij Nederlandse symfonie-orkesten en voor radio en tv, Zij bespeelt een prachtige „Stra divarius" uit 1727. Stanley Hoogland is afkomstig uit Deventer. In 1963 behaalde hij zijn diploma solospel piano en kreeg daar bij enkele onderscheidingen. Op dit moment studeert hij verder in Lon den. Als solist, begeleider en kamer muziekspeler treedt Stanley Hoog land regelmatig op, ook in het bui- tfftland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De al jaren be staande plannen om in Terneuzen, Zaamslag, Hoek en Sluiskil te komen tot één organisatie op het gebied van sociaal cultureel werk hebben thans geleid tot een fusie van de be staande stichtingen, die zich op dit terrein bewegen. Met ingang van 1 januari a.s. zul len de algemene stichting voor club- en buurthuiswerk in Terneuzen, de algemene stichting voor club- en buurthuiswerk in Zaamslag, de inter kerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk in Terneuzen, de stichting clubhuis de Hoekse Rak kers in Hoek en de stichting voor so ciaal cultureel werk in Sluiskil in de centrale stichting voor sociaal-cultu reel werk in de gemeente Terneuzen een overkoepelend orgaan krijgen. Als directeur van de nieuwe stich ting, die zowel met beroepskrachten als met vrijwilligers werkt, treedt op de heer A. H. Huberts, voormalig hoofd van de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk te Terneuzen. De laatste jaren werd steeds meer de behoefte gevoeld aan een effi ciëntere organisatie vanuit een een traal punt van het sociaal cultureel werk in Terneuzen en naaste omge ving. Op die manier zou men een betere planning van de activiteiten kunnen verwezenlijken en zou het soms elkaar doorkruisen van de werkzaamheden voorkomen kunnen worden. Ook de overheid maakte er geen geheim van dat zij liever met één overkoepelende organisatie te doen had, dan met vijf verschillende stichtingen die alle hetzelfde doel nastreven. De nu in het leven geroe pen centrale stichting voor sociaal cultureel werk omvat rond tweedui zend jongeren en volwassenen. Na moeizame onderhandelingen is de fusie tot stand gekomen. Een be sluit dat mede van belang is met het oog op de per 1 april ingaande ge meentelijke herindeling van Terneu zen, Hoek en Zaamslag. Het secreta riaat van de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk is gevestigd Dijkstraat 80-82 in Terneuzen. tel. 01150-4621. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tot en met no vember van dit jaar hebben in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone 571 zeeschepen 2.496.156 ton goederen »Nost. Da' zijn 96 schepen en 725.957 ton meer, dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal geladen zeeschepen bedroeg tot en met no vember 761 (593.968 ton) tegen 507 schepen (819.263 ton) in de overeen komstige periode van 1968. Gedurende de maand november werden in de westsluis en midden- sluis in Terneuzen 692 zeeschepen met een totaal van 1.509.221 brt ge sehut. Dit jaar zijn t.e.m. novem ber in beide sluizen totaal 8.711 zee schepen met 16.145.182 brt geschut tegen 6.392 schepen met 5.631.845 brt ut dezelfde periode van 1968. Wat de binnenvaart betreft, wer ken in november in de westsluis, middensluis en oostsluis 5.636 sche pen geschut met totaal 3.153.813 ton, waarmee het totaal aantal schuttin gen in de drie sluizen tot en met no vember gebracht werd op 68.808 sehepen met 37.009.191 ton. Tot en met november hebben in de ail- ont 9-4®6 binnenvaartschepen •>113.955 ton goederen gelost. Dat jjijn 442 schepen meer, dan in dezelf de periode van vorig jaar. Het aantal geloste tonnen was echter 494.681 la ger dan in de overeenkomstige peri ode in 1963. Tot en met november laadden in de kanaalzone 6.764 bin nenschepen 3.481.830 ton goederen te- ?Ti 7193 schepen resp 3.357.412 ton dezelfde periode van vorig jaar. De veerpont te Sluiskil vervoerde "ovember 52.553 voetgangers, - .691 fietsers en 17 overige voertui gen (Van onze correspondent) AXEL De grote ontspannings avond die door de afdeling Axel - Zaamslag van de P.J.Z. in „De Halle" te Axel is gehouden, werd een groot succes. Daarom was het te betreuren, dat tengevolge van de slechte weersomstandigheden de be langstelling iets beneden de verwach tingen bleef. De avond werd geopend met het optreden van de boerenkapel Concor dia. De korte revue geschreven, be dacht en uitgevoerd door eigen krachten viel bij de aanwezigen goed in de smaak. Ook het blijspel „Het oude gezag" door J. Bosker, dat door de toneelgroep van de P.J.Z. onder de bekwame regie van mevrouw San- derse-Jacobs en P. Scheele voor het voetlicht werd gebracht kreeg grote waardering. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE - Door de duiven- 'ouflersvereniging, „Steeds Sneller" c IJzendüke werd in hotel „De Gou- <1 Leeuw" de jaarlijkse duiventen- "M-telling ge„ouden. Er waren 212 lven ingezonden Als keurmeester ««'loffers trad op de heer J. Dus- i JJostburg en voor de duiven de Hamelijnck IJzendijke. 0ade doffers: 1. J Putter Zn, van de Sande, 3. J. Timmerman, rlnfV' 3ermote, 5. L. Claeys. Jarige «otters: 1. putter - - Zn, 2. en 3. dm"aTnJS' 4' de Jaeger, 5. dezelf- 2 J,onfe doffers: G. de Boevere, ter j U timmerman, 4 en 5 Put sch^ ate Doffers: 1. M. Not- Sme e4 2,' A' Termote' 3- Joh- de •..;n J van de Sande. Oude dui- rn.: 1- R- Lammens, 2. P. Zee- li tu' Dlaeys, 4. J. de Smet 5. Nevp T\es -IariSe duivinnen: 1. P. 4 J. van de Sande, 3. J. De- Prèz, 4 J- de Smet, 5. I. van der Smët% ??g?, Duivinnen: 1. Joh. de 4. H Hamelijnk, 3. B Tanghe Slikke. ;utter Zn. p duivinnen: Npve, 3 5 J Timmerman M. Notschaele, 2. ®aes k' d^, M"ester> 4- R- Tho- alS| 5 J de Smet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Woensdagavond geeft de vereniging voor instrumen tale muziek („De Instrumentale") uit Middelburg in het Terneuzense Zuidland Theater een concert. Tot nu toc zijn voor deze uitvoering onge veer 100 kaarten verkocht. Toch is het uit te voeren programma aan trekkelijk. De bas Henry Blackmon, al der tien jaar in Nederland woonachtig, zingt enkele aria's uit de negeropera Porgy and Bess van Gerswin. Ver der brengt deze Amerikaan de solo- cantate „Ich habe genug" van Bach. Het orkest onder leiding van Al fred Salten, de plaatsvervanger van de vaste dirigent Jan Out, speelt de St.-Pauls suite van Gustav Holst, die dit werk speciaal voor strijkorkest in 1913 componeerde. Van de Nederland se componist Hans Henkemans wordt het stuk Primavera uitgevoerd. Na de pauze wordt het concert be sloten met de tweede symfonie van Beethoven. Henry Blackmon is niet alleen in Terneuzen aanwezig. Hij is ook te be luisteren in Middelburg, 18 decem ber en op 9- ianuari in Oostburg. Op dit momenf Blackmon in Maas sluis woonachtig. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE In Zuiddorpe heeft een voorlopig sportcomité het plan opgevat een sportvereniging op te richten. De vereniging, waarvoor zich zo wel dames als heren kunnen opge ven, zal haar activiteiten ontplooien in de nieuwe gymnastiekzaal van Zuiddorpe (Van onze correspondent) AXEL De oliebollenactie die de leerlingen van de christelijke MAVO in Axel voor Biafra hebben gehouden heeft een bedrag van f 2.000,. opge leverd, hetgeen tweemaal zoveel is als men had verwacht. Het initiatief voor deze actie de oliebollen werden tegen de prijs van 6 stuks voor 1 gulden op straat aan voorbijgangers en in een kraampje op de weekmarkt verkocht is uit gegaan van de leerlingen van de hoogste klassen van de ULO. Dit idee vond bij de overige leerlingen een dermate grote weerklank, dat allen onmiddellijk hun medewerking toe zegden, zodat zaterdag meer dan honderd leerlingen grote hoeveelhe den oliebollen hebben staan bakken. Gesteund door dit succes is er be sloten om nog een aantal andere ac ties te gaan voeren. Op 19 en 20 de cember wordt een bazar georgani seerd, op donderdag 18 december wordt een disco-avond gehouden en een dezer dagen zal worden gestart met de verkoop van 5000 kerst- en nieuwj aarskaarten, die ontworpen zijn door de leerlingen van de scho len. Ook de opbrengst van deze acties zullen ten goede komen aan Biafra. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Op de algemene najaarsvergadering van de kring Hulst van de ZLM in hotel Van Leuven te Kloosterzan- de kantte de algemene secretaris van de ZLM, mr. Wage die sprak over de positie van de Ne derlandse land- en tuinbouw in het licht van de jongste ontwik kelingen van de EEG zich fel tegen uitlatingen van dr. Mans- holt op een vergadering van de Cultuur- en Contact Commissie voor Landschapsbescherming, waarbij ook een televisieploeg aanwezig was. De heer Mansholt had in die te levisieuitzending uitgerekend hoe veel een hectare met diverse pro- dukten de EEG kost. Hij zei dat de Europese Commissie graag twee duizend gulden per ha. aan de Ne derlandse regering wilde betalen als deze de landbouwgrond in de IJs- selmeerpolders beschikbaar zou stel len als militair oefenterrein. De cij fers, die de heer Mansholt noemt, zijn van verschillende zijden als on juist bestempeld, aldus de heer Wa ge. Het is net of hij denkt dat de landbouw een verouderde zaak en een achtergebleven gebied is. Mr. Wage had kritiek op enkele onderdelen vpn het Plan Mansholt, zoals op de prijsverlaging van o.a. boter óm de landbouw- en zuivel- overschotten te lijf te gaan. De zgn. boterberg maakt slechts een paar procent van de produktie uit en kan door omstandigheden ineens ver dwenen zijn. Als men het standpunt bekijkt van de oorspronkelijke opzet van de gemeenschap, vastgelegd in het ver drag van Rome. dan blijkt dat nog niet zoveel is bereikt De devaluatie van de Franse frank en de reva luatie var. de Duits, mark betekent voor de gemeenschappelijke markt een stap terug. Hoewel de toestand vooral in de fruitteelt slecht is, was mr. Wage ervan overtuigd, dat we er als klein exporterend land mee gebaat zijn als we onze produkten over de grens krijgen. We zijn altijd beter af met een zwakke douane-unie dan dat de grenzen van buiten dicht zijn. Het plan Mans holt gaat door en de situatie van de goede ondernemer op de goed geleide bedrijven komt nu ook in gevaar. Daartegen moeten we blij ven vechten, aldus mr. Wage. In zijn openingswoord zei de heer J. Scheele voorzitter van de kring Hulst, dat het afgelopen oogstjaar gunstig weer gekend had. Wegens de droogte was het inzaaien van de wintertarwe gestagneerd, maai' dit is nu ook gebeurd. Toch is de heer Scheele niet optimistisch voor de toekomst Steeds verdergaande in dustrialisatie zal grote veranderin gen teweeg brengen. De landbouw komt voor een zware taak te staan. Tot slot was er een bestuursverkie zing waarbij B. de Bruicker werd herkozen en de heer A. van de Zan- de als nieuw lid werd gekozen. oaa onze correspondent) TERNEUZEN Het schoolorkest van de rijksscholengemeenschap Pe trus Hondius bestaat tien jaar. Tij dens de openingsceremonie van het nieuwe schoolgebouw, vorige week, trad het 32 leden tellende orkest on der leiding van dirigent Jan Wisse op met een aangepast programma. Iedereen was gekleed in rococo-kos- tuum. Dit om de Haagse gasten dui delijk te maken, dat de rijksbijdrage voor de aanschaf van speciale mu ziekinstrumenten (alleen de strijkin strumenten zijn eigendom van de be spelers) goed is besteed. De heer Wisse, die vioolleraar is aan de muziekschool in Terneuzen, heeft op dit moment de beschikking over een volledige strijkersgroep, twee fluitspelers, twee hoboïsten, twee klarinettisten, een fagot en twee trompetbespelers. Aan het begin van elk schooljaar kunnen leerlingen, die belangstelling voor het orkest hebben zich opgeven. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Ter voorbereiding op Kerstmis zal donderdagavond om half acht in de r.k. kerk een geza menlijke bijeenkomst worden gehou den voor katholieken en hervorm- Iden. Aan deze dienst zullen medewer ken: het r.-k. gemengd koor onder leiding van zr. Gratiana, het kinder koor „De Rietvinken" onder leiding van zr. Josephina en het zangkoor „Zanglust" onder leiding van me vrouw Van Sorgen. Organisate is Lieu van Sorgen. trompettist Hanny Langeraert. Het welkomstwoord zal worden gespro ken door pastoor Lanen. Verder spre ken dominee Van Anrooy en kape laan Buysse. Als slotlied zal gezongen worden Stille nacht, waarna zegen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De uitslag van de biljartwedstrijd tussen de Zaamslag- se biljartvereniging „Z.B.C." en „De Poedelaars" te Terneuzen, gespeeld in hotel „Het Wapen van Zeeland" te Zaamslag is: F. van de Velde W. Verhage 02; H. Koekoek - L. Verhage 20: Chr. de Vos - P. Houcke 02; J. van Doorn - M. v.d. Akker 20; M. Ver- helst C. de Zutter 20; A. van Kerkvoort J. v.d. Akker 20; A. de Groote J. van Dixhoorn 02; A. Buyze - P. van de Velde 2—0; R. Dieleman - J. Machielsen 20; J. de Pooter - J. Jonkman 02. To taal einduitslag Zaamslag 12 „De Poedelaars" 8. Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard! En bovendien eet u lekker. ER.loff.ZK.ZU. Ais voorwaarde wordt dan gesteld, dat de adspirant-musici op de mu ziekschool les gaan nemen. Voor men in het grote orkest mag spelen moet in een soort aspirant-orkest worden geploeterd. Net zo lang tot dat Jan Wisse de tijd rijp acht voor een plaatsje in het echte orkest. In de loop van de tien jaar heeft dirigent Wisse nooit moeite gehad de plaatsen in zijn orkest gevuld te krij gen. De animo onder de leden is zelfs zo groot, dat er elke zaterdag avond wordt gerepeteerd. Dit buiten de normale repetitie, een maal per week. die in het kader van de school uren is opgenomen. Buiten de jaar lijkse concerten met Kerstmis (dit jaar niet door de drukte rond de of ficiële opening van het Petrus Hon dius) en Pasen treedt het schoolor kest vaak elders op. Men concer teerde in Gent (°P de universiteit) in Breda, Middelburg en tal van an dere plaatsen. Ook na hun schoolo- leiding gaan de orkestleden door met hun hobby. In tal van studentenorkes ten in Nederland zitten vroegere pu pillen van de heer Wisse. In het na tionaal jeugdorkest b.v. zitten vijf musici, die uit Terneuzen afkomstig zijn. Ook gaan enkele jongelui direct naar het conservatorium. De heer Wisse houdt niet van de muziek die speciaal voor schoolorkesten wordt gecomponeerd. Hij is een voorstander van het brengen van volwaardige muziek. Ondanks alle moeilijkheden die dan ontstaan. „De ervaring die wordt opgedaan door in een orkest te spelen komt altijd van pas", aldus de heer Wisse. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeenteraad van Sluis vergadert woensdagavond a.s. Op de agenda staat een voorstel om de stichting dierenasiel Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen een bijdra ge in de stichtingskosten (totale bouwkosten 135.000,te geven. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de stichting 1,10 per inwoner te geven. Dit in plaats van het alternatief tien jaar lang dertien cent per inwoner als subsidie te ver strekken. Voor Sluis betekent dat een uitkering van ongeveer 3135,-. De raadsvergadering begint om half acht. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gezellige sfeer in café-restaurant „De Graan beurs" aan de Terneuzense Nieuw- straat, werd tijdens het weekende verhoogd door de vele bloemstukken die de heer en mevrouw F. van Glansbeek bij gelegenheid van het tien-jarig bestaan van talrijke vrien den mochten ontvangen. Tien jaar geleden betrok de heer Van Glansbeek dit horecabedrijf en hij heeft de reeds lang bestaande goe de naam ervan stevig gehandhaafd. Op de „gewone" werkdagen ver zamelen zich grotendeels oudere be zoekers op de talrijke krukken aan de meterslange bar. Op zaterdag avond voeren de jongeren de boven toon. De heer Van Glansbeek (voor ve len vriendschappelijk „Lange Frans" genoemd) is een man die uitstekend met zijn bezoekers overweg kan en heel veel van „de jeugd" kan heb ben, maar geen bonje. „Ik heb daar aan vanaf het begin streng de hand gehouden en ieder weet dat ik in dit opzicht kort van stof ben", zo zegt de heer Van Glansbeek rustig, maar beslist. Hij komt zelf uit Nijmegen, woont al vele jaren in Zeeuwsch - Vlaanderen en wil over dit gewest, waar hij gastvrij werd opgenomen, geen kwaad woord horen. Ook wat dat betreft is hij een echte Zeeuwsch- Vlaming geworden. (Van onze adverteerders) In de doe-het-zelf zaak van de heer H. de Troye-Heene (Geranium- straat 30, Terneuzen) is er twee da gen lang een zeer grote belangstel ling geweest voor demonstraties van boormachines met een onvoorstel baar groot aantal mogelijkheden. Een groot aantal hulpstukken, die op elk type passen en met een hand omdraai kunnen gemonteerd en ge demonteerd worden, staan de doe- het-zelver ter beschikking. Films GOES Grand 20 uur De terugkeer van Dracula 18 jaar MIDDELBURG City 20 uur The Glenn Miller Story, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur De lefschopper a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur De blanke slavin 18 jaai ANTWERPEN Rex Moordbureau, 14 j. Rubens Ben Hur, 14 j. Odeon Bye bye Barbara, 18 j. Pathe Katerine, het hunkerend hart, 18 j. Quellin Oorlog in het heelal, 14 j. Ambassade Model shop, 18 j. Capitole Chairro, 14 j. Astrid De dolle kever, a.L Metro Honderd dollars voor een sheriff, 14 j. Savoy De dokter van Sankt Pauli, 18 jaar GENT Rex Hibernatus, a.l. Riva Weduwnaar met vijf doch ters, a.l. Metro Gejaagd door de wind, 14 j. Scaldis Het beste van Laurel en Hardy, 14 j. Capitole Aprilgekken, 18 j. Select Moord met kleine dosissen, 18 jaai ST. NIKLAAS Renova De dag van de wraak, a.l. Century De reuzen van het wes ten, 14 j. Scala Voor een dollar glorie, 14 j. Select Dokter Zjivago, 18 j. Toneel Muziek Dans 1IDDELBURG Schouwburg 10.30 uur Rob Geraerds' solo-toneel met „Sarooge en Marley". Jeugdvoorstelling voor het voort gezet onderwijs. Schouwburg 14 uur Rob Geraerds' solo-toneel met „Breero, de bezeten dromer." Jeugdvoorstelling voor het voort gezet onderwijs. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur Don Carlos Schietingen KOEWACHT J. de Guchteneire 13 uur Diversen GROEDE Gemeentehuis 19 uur Raads vergadering MIDDELBURG De Schakel 20 uur Lering, georganiseerd door het Natuurkundig Gezelsc' ap Middel burg. Dr. ir. P. L. Walraven „Kleuren zien". KAPELLE Gemeen tehuis 17 uur Receptie afscheid wethouders 15.30 uur Raadsvergadering Tuinbouwschool 19.30 uur Voorlichting ziektebestrijding Bedr. M. Wisse, Goessestraat: 13.30 uur Snoeidemonstratie appels 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve 19.15 uur Wildprijskaartimg Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. VT ia 11 BERGEN OP ZOOM Etcetera, aan de Molstr. Expositie van werken van de schilder Piet Bulthuis (t.m 21 dec.) Geopend van 13.30 tot 17.00 uur. HULST Kunsthandel van Geyt: Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38; Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 31 jan.) 'OSTBURG Burgerzaal stadhuis: Expositie „25 jaar Zeeland" (t.m. 20 dec.)

de Stem | 1969 | | pagina 5