Paradijs voor padvinders Philmontboerderij Lucky Luke: in de rechter De Dromen- diefstal 1 Naakt - - toneel Stroom Smoort Vuil GOUDEN ADVENTS PENNING SUSKE en WISKE ltin de doet? MA 19 DE STEM VAN DINSDAG 16 DECEMBER 1969 19 Dit prachtig kleinood geslagen In zuiver 24 karaats gedegen goud, symboliseert de vrede en bezin ning die de Christenen in de tijd voor Kerstmis ondergaan. De voorzijde is gecopieerd van een antieke adventsmunt, geslagen in 296 na Christus. U ziet keizer Constantius Chlorus gezeten op zijn paard en voor hem een gelovige die (REDITOR LUCIS AETERNAE) zijn handen naar het eeuwig licht opheft. De achterzijde toont het Lotharin gen kruis met de daarbij passende spreuk: „NIET DOOR MACfiT OF GEWELD MAAR DOOR MIJN GEEST". No. Aantal C? mm Gram PrIJ# A. 1500 22,8 6 66,— B. 1500 28 12 125,— C. 500 38 30 295,— D. 100 38 60 i 590,— E. 25 60 150 1450,— Alle penningen zijn voorzien van een garantie-, en verzekerings bewijs. C., D. en E., genummerd en in luxe cassette. Prijzen incl. B.T.W. Levering voor Kerstmis. Een gouden penning, een waarde vol en historisch bezit. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij: DE ORANJE MUNT VOORBURG Waalhofflaan 7 - Tel.: 070-870602* IN het noordwesten van <ïe Amerikaanse staat Nieuw-Mexi- co in het gebied waar de gro te vlakten en de Cimmaron Ber gen elkaar ontmoeten ligt een terrein van 55.000 hectare dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een waar paradijs voor Ame rikaanse en buitenlandse pad vinders. Centraal punt van het terrein is de Philmont boerderij, evenals het hele gebied geschonken door Amerikaanse zakenmensen. Een daarvan was Waite Philips uit Oklahoma die als ideaal had jon geren in kennis te brengen met de natuur in de hoop, dat zij daardoor betere mensen in de maatschappij worden. Op die oppervlakte Lichten- s'ein, Monaco en Malta passen er gemakkelijk in en dan is er ook nog wel plaats voor een stad als Amsterdam lopen 500 stamboek- koeien, 250 paarden, 200 ezels en ongeveer 100 Amerikaanse bisons. Maar de belangrijkste inventaris is ongetwijfeld het grote aantal pad vinders, dat naar de Philmont Boerderij trekt om daar het spel der verkenning in de praktijk te brengen. Kaartlezen, sterrenkunde, kokerellen, bergbeklimmen, zijn maar enkele van de 12-daagse ex pedities die regelmatig worden ge organiseerd. Het is een gebied met een inte ressante geschiedenis: zo'n tien tot twaalf duizend jaar geleden roos terden voorhistorische mensen er hun zelf gevangen wilde dieren, duizenden jaren later bakten In dianen er hun aardewerk en nu ma ken de volgelingen van Baden Po well er hun eigen potje klaar. Een paar kilometer van de Phil mont Boerderij staat het 40 kamers tellende huis van pionier John Maxwell, dat door de padvinders in de oorspronkelijke staat is terug gebracht en nu weer echt de sfeer ademt van ruim 120 jaar geleden. Een romantische droom van een blokhuit. Een nieuwe aanwinst is een bibliotheek, opgericht ter na gedachtenis aan een der oprichters van de padvindersbeweging in Amerika, Ernst Thomson Seton. Deze Engelsman van geboorte woonde in Canada en trok door 1 bijna alle Amerikaanse staten, voor dat hij zich uiteindelijk in het zuid westelijk deel van Amerika vestig de. Daar was hij regelmatig de gast van verscheidene Indiaanse stam men, die hem als een goede vriend beschouwden. Vandaar dan ook dat Zijn uitgebreide collectie geschen ken nu een vaste plaats veroverd heeft in het museum op de Phil mont Ranch. In deze collectie zijn onder meer 168 Indianenpakken, tientallen opgezette vogels, huiden en veel Indiaans aardewerk te vin den. Het is een uitgemaakte zaak dat het onderhoud van een boerderij met een zo'n groot stuk land weel geld kost. Vandaar dat de voor naamste donor van het land, Waite Philips, met vooruitziende blik ook een gebouw van 23 verdiepingen in de stad Tulsa in de staat Okla homa aan de padvindersorganisatie ten geschenke gaf. De opbrengst van huren etc. van dit gebouw draagt er in belangrijke mate toe bij dat de Amerikaanse padvinder en zijn broeders uit andere landen jaar in jaar uit kunnen genieten van het verkennersspel. VOOR de tandhygiëne is het eigen lijk nodig na elke maaltijd de tan den te poetsen. Meestal beperkt men zich tot twee keer per dag: één keer bij het opstaan en één keer bij het naar bed gaan. Om deze nare plicht wat gemakkelijker te maken, kan men nu een elektrische tandenborstel kopen. Deze kan automatisch niet anders dan de juiste bewegingen maken: van het tandvlees af en naar de snijkant toe. Het wordt ook ge bruikt bij de instructie tandhygiëne als onderdeel van de tandartsenop leiding. Het apparaatje heeft vol gens deskundigen twee voordelen: het tandvlees wordt gemasseerd en men kan niet slecht poetsen. De borstels zijn vrij duur 32,-). Bij een der merken bestaat de mo gelijkheid zo'n apparaat voor 15,90 aan te schaffen. Het is de Denta Lux Electric, dat de Lencofabrieken in Zwitserland hebben ontworpen Hij werkt onafhankelijk van het stroomnet met een gemakkelijk ver wisselbaar 1,5 volts batterij. Elk der vijf gekleurde borsteltjes zijn in een oogwenk op het apparaat om te wisselen en aan te brengen. De bediening is uiterst simpel: de tandpasta goed tussen de borstel haartjes verdelen, de Denta Lux horizontaal voor de mond brengen en dan de schakelaar met de duim aanzetten. Na afloop het borsteltje van het apparaat afhalen en schoon maken. De tandenborstel kan staan of hangen met behulp van een wandhouder, waarin de borsteltjes bengelen. VAN nu af zullen Engelse ac teurs en actrices beschermd worden door een arbeidsover eenkomst tegen naaktheid en sex. In een nieuwe overeen komst staat, dat men toneelspe lers, voordat zij een contract te kenen, moet vertellen of naakt heid of seksuele handelingen van hen vereist worden. De overeenkomst luidt verder, dat er een waarnémer van de bond van toneelspelers bij toneelre- petities-in-het-naakt aanwezig moet zijn. De directies van schouwburgen moeten acteurs, die gearresteerd worden voor wat zij op het podium deden, alle bijstand verlenen. Na een bespreking tussen de or ganisatie van nationale schouwbur gen die het „levende toneel" in GTüot-Rrittoaiaiië vertegenwoordi gen en Equity, de bond vaai to neelspelers, werd men het eens over een uit zes punten bestaande ge dragslijn om het hoofd te kun trien bieden aan si'tlualties, die konden voortvloeien uit „naaktheid, gedeel telijke naaktheid en seksuele han delingen" op het toneel. Toen de bespreking beëindigd was, zei Emile Littler, de voorzitter van de orga nisatie, „deze overeenkomst be schermt toneeldirecties, acteurs en toeschouwers". De zes punten luiden als volgt: Als er naaktheid en of hande lingen van seksuele aard worden vereist van een acteur of actrice in een bepaalde produktie, dan moet men hem of haar daarvan tevoren schriftelijk op de hoogte stellen, ai- vorens het contract getekend is. De tekst moet voor de ondertekening van het contract ter inzage beschik baar zijn. Er mag van geen enkele acteur geëist worden, dat hij of zij zich ge heel of gedeeltelijk ontkleedt, voor dat hij of zij deel heeft genomen aan een auditie als acteur, zanger of danser. Naaktheid of gedeeltelijke naaktheid tijdens audities mag al leen toegestaan worden, als: (a) er een officiciële waarnemer van Equi ty aanwezig is. (b) als Equity en de theaterdirectde het er over eens zijn, dat alle aanwezige personen op de auditie daar beroepshalve moeten zijin. Men zal niet zonder meer van iedereen, op audities seksuele han delingen vereisen. Als een artiest gearresteerd of beschuldigd wordt op grond van zijn optreden, dan zal de directeur alles dioen wart in zijn macht ligt om de artiest juridisch bij te staan. Handelingen van een seksueel karakter en seksuele handelingen zijn die handelingen, die als onze delijk beschouwd zouden worden, wanneer ze in het openbaar bedre ven zouden worden. HOGE grondprijzen maken het economisch onmogelijk in Tokio nog onderstations voor stroomdistribu- tie te bouwen aan de oppervlakte. Een 270.000 volt onderstation wordt nu zes verdiepingen diep en hon derd meter lang onder een park ge bouwd. Dergelijke stations moeten groot zijn om de onder spanning staande „rails" voldoende ver van de aarde verwijderd te houden, zo dat geen vonkende ontladingen plaatsvinden. VOOR smoort hebt u de volgende ingrediënten nodig: 214 dl yoghurt, 2Ve dl karnemelk, 30 gram bloem, 25 gram suiker, 25 gram rozijnen, 25 gram krenten, suiker en kaneel. Meng de bloem met de koude karnemelk aan en bind het geheel al roerend op een laag vuur, laat het afkoelen, roer er dan de yog hurt, krenten en rozijnen door en breng de smoort op smaak met sui ker en kaneel. Dien hem koud op. DE KOREAANSE industriegebieden kampen met een ernstige luchtver vuiling, zo blijkt uit een onderzoek dat voor het ministerie van sociale zaken en gezondheid werd ingesteld. In sommige steden is het probleem veel nijpender dan bijvoorbeeld in Chicago, een van de gebieden in de V.S., waar de industrie sterk ge concentreerd is. Daar werd in één kubieke meter lucht 0,2 milligram rook- en stofdeeltjes aangetroffen, in de Koreaanse steden Teagu en Ulsan was dat 3,17 milligram, bijna zestien keer zoveel. ERICH KaSTNER is altijd een fer vente tegenstander geweest van iedere vorm vain militarisme. Twin tig jaar geleden, toen iedereen oor- ltogsmoe was als nooit tevoren, schreef hij zijn vertelling Confe rentie der dieren. De truccineast Curt Linda heeft in samenwerking met de schrijver daarvan de eerste avondvullende Duitse tekenfilm ge maakt. De fabel verhaalt van een wereld conferentie van dieren, die beslui ten de mensen te dwingen vrede te sluiten door hun kinderen te ver stoppen. Op de foto enkele van de verstopte kinderen. (ADVERTENTIE) IWMMPW

de Stem | 1969 | | pagina 19