PARIS „DUYNDAM EN EUGEN GINGEN SCHIMMEN ZIEN" Ottenbros tevreden SPANNING IN TOP VIEL WEG Wat zijn Pandbrieven'? Top-zeiler Simon. Korver: directeur van schaakbond Pijnen wil graag meer medewerking Belgisch voetbal EEN VASTOMLIJND DOEL JE MOET INSIDERS HEBBEN „ER IS TEVEEL VERLOOP" Pandbrieven Stand in Charleroi Ontkenning Overplaatsing SPASKY KREEG SCHAAKOSCAR DE STEM VAN DINSDAG 16 DECEMBER 1969 W stae .ze Parijse correspondent Lucas Kleijn) ten de laatste dagen in Pa- niet Meen over de griep et schandaal dat het mini- n gezondheid niet bijtijds orgd voor vaccin maar ook schandaal bij de Paryse van La Vil lette. arijse ochtendbladen staan n. In het weekeinde zijn de Je schuldigen bij de Parijse Braad op het matje geroepen kosten van La Villette, aan- c geraamd om 250 miljoen jn zondag gestegen tot 1 mil- itoriteiten hebben ons over Btte gouden bergen beloofd. i een abattoir worden nog veel moderner dan de slacht- van Chicago. Er kwam zo geen mensenhand meer aan Hlles aan de lopende band. ■ukke dagen gingen 1600 os- kalveren, 4000 schapen en 'me varkens naar het hierna- tan de dierenwereld. Er zon nen: drie lopende transport- voor 70 tot 90 ossen per uur, ansportbanden voor 300 scha- uur en dan was er ook nog id voor 300 krulstaarten ieder ichinaal werden de karkassen iitkken gesneden. Ieder brok gerei automatisch gewogen en koelkasten getransporteerd de sluitingsklok sloeg, hadden ers alle facturen uitgeschre- wist men op de centime zurig wat een kilo vlees zou kosten. inlanders, schreven de Franse geestdriftig, waren naar La komen kijken en wisten niet zagen. Je kon van de grond Die Fransen toch! Laat ze schuiven! de oude slachthuizen verdwe- oas hard nodig, want die da rt, nog uit de vorige eeuw, toen maar twee miljóen mensen De bouw van het eerste plan 1 was geschat op 250 miljoen Een jaar later werden het er 1965 600 en thans zijn het er ird frank. maal zoveel. Ook dat bedrag ir worden overschreden, want s in La Villette nog steeds aan ouwen en moderniseren. Ieder jleek dat men ruimte tekort zodat in de hoogte of in de 5 moest worden gezocht, wat lit de breedte van de geraamde kwam. ■geten was onder meer een par- ilaats te bouwen voor 1400 auto zien en vrachtwagens, waardoor igroting andermaal met 14 mil- moest worden overschreden. De ter van Financiën sputterde wel i, maar wat kon hij tegen pol en feiten anders doen dan er bij neerleggen? t alles is nog niet het ergste. Zo er nog belastingbetalers zijn u ood niet aan de man. Maar het ziende is dat de nieuwe slacht en van La Villette niet rendabel door allerlei omstandigheden de leek geen kijk op heeft. De zegt: Frankrijk produceert niet eg vlees. Een tweede zegt: de sen eten veel te weinig vlees. E" derde beweert dat de perfectie inbegrip van de hygiëne in lf itte zover is doorgevoerd dat ae grijzen veel en veel te hoog zvn orden. In de provincie, niet to ver van Pa"ijs vandaan, wersc toirs op een veel goedkoperei 0 - zodat de slagers La Villette Ivn i liggen en elders laten slacht r het veel goedkoper is. en overweegt thans diverse mo- kheden om La Villette rendaW raken. Bijvoorbeeld om het v La Villette te voorzien yan eei •iaal label. Maar wie zal wtm gezien het kleine aantal eurs waar Parijs over beschiK en slager niet met die 6 eien. Een ander plan ts om van de markt van fruit >.nte reeds overgeplaatst va e hallen naar het nieuwe K 9 zuiden van Parijs, terug te r La Villette en van La VM z grote supermarkt te m r levensmiddelen. e komende dagen en w Parijse gemeenteraad aaa gaderen en beraadslagen, u jkheid is geopperd dat ae ratie van La Villette fe. -:,.en xende jaren niets zal afsFj,Jeum lat alle inrichtingen fonkel )ok is aan de gemeente van •raagd voorlopig het water y leveren. Waar de directie lerleiding natuurlijk niet ikt, mant daar zit men met irotingsmoeilijkheden. ntussen troosten wij ons in P&t wij het evengoed zo ™etgt fan (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Wereldkampioen Harm Ottenbros blijkt halfweg de Amsterdamse zesdaagse ietwat te pessimistisch geweest te zijn. ,Als ik het op twintig ronden houdt", filosofeerde hij voor de start, ,mag ik niet ontevreden zijn". Met nog twee volle werkdagen voor de boeg, staat Ottenbos er met zijn partner Sigi Renz echter lang niet zo beroerd voor als hij toen wel dacht, met twee ronden achterstand op het leidende koppel BugdahlKemper mag hij beslist niet onte vreden zijn. Harm Ottenbros", zegt wedstrijdleider Arie van Vliet, „rijdt goed. Hij valt me alles mee. Hij is natuurlijk geen wereldkampioen op de baan, maar hij trekt zijn plan en dat doet hjj uitstekend". De Hoogerheidese adelaar zelf is evenmin ontevreden. De vooruitzich ten op een gunstig eindresultaat in deze Amsterdamse zesdaagse stem men hem bijzonder gelukkig na een wat stroef verlopend debuut op de piste. In zijn eerste zesdaagse, dit van Minister, eindigde hij op 24 ron den. In Zurich waren het er 48. „Maar", attendeert Harm Otten bros: „In Zürich heb ik er weinig aan gedaan. Ze wilden me niet beta len wat ik vroeg. Op aandringen van Peter Post deed ik toch mee, maai meer om te trainen dan om werke lijk te koersen. Ik spande me niet in en beschouwde het alleen als voor bereiding op Amsterdam." In zijn derde zesdaagse heeft Harm Uttenbros ook zo goed als helemaal zijn angst voor het gejakker op de piste verloren. „Ik ben niet zo bang als voor ik aan die zesdaagsen begon Het went dat gemanipuleer. Maar soms wordt het me toch wel eens te benauwd als ze zo vreselijk hard te keer gaan. Dan kan ik het allemaal niet zo goed meer bekijken". Als Harm Ottenbros over hard te Keer gaan spreekt, noemt hij in een adem de naam van Peter Post. „Als die op kop komtzucht hij. Ottenbros ontkent dat Peter Post net pelotoif tegen Buyndam en Eugen opzette. „Weet je", zegt hij, „in Mini ster en Zürich had ik ook steeds het gevoel dat ze me niks gunden. Ik dacht ook steeds: ze zitten me op een vervelende manier achterna. Maar toen ik eens goed ging naden ken ontdekte ik dat het gewoon aan mezelf lag. ik reed slecht. Zo was het met Duyndam en Eugen ook vol gens mij ook. Die gingen schimmen zien omdat ze niet meekonden zoals ze wilden." Harm Ottenbros' plaatsgenoot Re né Pijnen bezet in het klassement een wat lagere plaats. Met de Tsjech Jiri Daler als koppelgenoot staat hij achtste op negen ronden. Pijnen „In net begin had ik het te moeilijk. Ik hen nu ruim een maand in militaire dienst en al die tijd zat ik geen mi nuut op de fiets. Ik kreeg geen toe stemming om te trainen. Vooral .op de tweede dag van deze zesdaagse voelde ik dat gemis aan conditie erg. Het was toen alsof mijn henen vol stenen zaten, zo zwaar. Ik stortte na twee jachten bijna in elkaar van ellende." René Pijnen mocht van de militai re autoriteiten omdat hij voor zijn oproep het contract tekende, zoals hij nok een overeenkomst aanging voor de zesdaagse van Bremen, Maar wat er met hem gaat gebeuren als die twee zaken zjjn afgewikkeld, is nog met bekend. „Ik heb er geen idee van zegt René Pijnen met een stem angstige spanning blijkt. ..Kijk, als ze me geen medewerking Boven ben ik als wielrenner twee seizoenen uitgeschakeld en dat nadeel 'Jkt me later amper weg te werken. heb er trouwens nu al veel last van. Als wielrenner moet je goed re- ening houden met je voedingssche- a maar daar kan in dienst vanzelf- prekend weinig van komen. En wat Pk je dat het excerceren voor een 'eur betekentSteeds maar met e benen op de grond stampen. Dat verschrikkelijk, dat kun je gewoon net hebben." Pijnen bezint zich dan ook tig op de mogelijkheden om zijn "ere als beroepswielrenner te red en en hoopt daarbij in eerste in- V™ e, °p overplaatsing van de mersfoortse Juliana van Stolberg- naar een Westbrabantse le- "^'s 'k dan bovendien een uiandant tref die begrip voor mijn omstandigheden heeft, is hei misschien mogelijk dat Ik nog be hoorlijk kan koersen". Op één ronde achter René Pijnen en Jiri Dale: draait Rini Wagtmans (met Louis Pfenninger) zijn rondjes. De beschei den positie die Wagtmans inneemt vindt zijn oorzaak in de ondermij ning van de conditie door een ontste king van de luchtpijp. „Ik heb er nog iteeds last van", meldt Rini Wagt mans. „De grootste pijn is over, maar mijn forme heeft er wel veel onder geleden". Peter Post is bijzonder te spreker over die manier waarop Wagtmans. zich weert: „De moeste jongeren ne men het tegenwoordig ai te gemak kelijk op. Ze steken elkaar aan met die ziekte. Gelukkig zijn er ook nog die wél willen knokken. Wagtmans bijvoorbeeld, dat is een jongen met karakter. Zoails René Pijnen trou wens ook. Die twee redden het wel" De stand in de zesdaagse: 1 Bug- dahl-Kemper 104 punten; 2 op een ronde Post-Defoof 259 punten; 3 op twee ronden Olden-burg-Loévesijn 120 puhten; 4 Gilmore-Lawrie 151 punten; 5 Kool-De Wit 198 punten; 6 Ossenbros-Renz 88 punten; 7 op vier ronden Schulze-Jamsen 172 pun ten; 8 op negen ronden Pijnen-Daler 226 punten; 9 op tien ronden Wagt- mans-Pfenninger 154 punten; 10 Van der Lans-Van Midden 215 punten. Bij de neutralisatie in de zes daagse van Charleroi was de stand: 1 Sercu-Seeuws (Bel) 102 pnt; 2 Merckx-Stevens (Bel) 85 pnt; op een ronde: 3. A. van Lancker-Mourioux (Fra) 83 pnt, op twee ronden: 4 Por- ter-Gowland (Ghr.) 88 pnt., op drie ronden: 5 Bracke (Bel) - Altig (Wdl.) 48 pnt. De overige koppels hadden zeven tot dertien ronden achterstand. men dan Chicago, alw :l en veel duurder. Dat ZV i paar weken geleden al et gekomen met de elek oom van atoomcentrales, y itrales werkten voortreffa (J reen uit het buitenland s rt open mOnd naar te kyke stroom in andere io1I0f,rjl0ji)C ikken goedkoper ena >am de Franse industrieel ternationale concurrentie 77 ekschuit achteraan. •t Maar waarom zouden late, rstdagen door La Ville rgallen? Gaan de dagen na 1 januari et zoetjes-aan lengen. Wereldkampioen Harm Ottenbros in volle actie tijdens de zesdaagse van Amsterdam. Hier het moment waarop hij koppelgenoot Sigi Renz in de baan „gooit". U ,ül'n' agtmans: „De grootste pijn v«.i a maar mi'n forme heeft er 'eei bader geleden". (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Het reeds enkele weken sluimerende herstel van An- derlecht heeft zich dit weekeinde ten koste van nummer twee op de rang lijst, Gantoise definitief doorgezet. De Gentse farmatie trok op het Astrid- park in Brussel met 31 aan het kortste eind. Het betekent eveneens dat de spanning in de top van de eerste klasse weer vrijwel is wegge vallen. Koploper Standard maakte namelijk tegen Waregem geen fout en won met 2—0. Het Antwerpse Beerschot liet het lelijk liggen bij Sint Truiden. De „Sinjoren" verloren kansloos met 30. De situatie aan de top ziet er nu als volgt uit: 1. Stan dard 14-22; 2. Gantoise 14-19; 3. Beer schot 14-17; 4. Lierse SK 13-17; 5. SK Beveren Waas 14-17; 6. FC Brug ge 13-16. Anderlecht startte bijzonder fel. Reeds in de derde minuut had Tom Nordahl succes. De Zweed ving op het middenveld een slordige uitttrap van Gantoisedoelman Brkljacic op, stoomde ongehinderd door naar het Gentse strafschopgebied en knalde beheerst langs de geheel verraste keeper van Gantoise: 1-0. Anderlecht ging door, maar het moest in de 24e minuut toestaan, dat Gantoise langs zij kwam, Jef Jurion tilde de bal uit een vrije trap hoog voor het doel van Anderlecht. Spitsspeler Leonard klom via de ruggen van enkele Brusselse verdedigers de lucht in, om even la ter doelman Van den Bossche met een ferme kopstoot kansloos te ma ken 11. Anderlecht kwam even in moeilijk heden, maar het was „gouden" Pol- leke van Himst, die een minuut voor rust de Brusselse formatie op winst .zett. Van Himst knalde uit een vrije trap de bal met een grillig effect richting Gantoise-doel. Keeper Brkl jacic probeerde het leer te onder scheppen, maar kwam echter een fractie van een seconde te laat. Ten minste volgens de grensrechter, die arbiter Geluck adviseerde een doel punt toe te kennen, omdat de bal de lijn was gepasseerd. De heer Ge luck nam dit advies over en Ander lecht stond op 21. Na rust kwam Gantoise weer volop in de aanval, maar verder dan een kans voor Dos Santos kwam het niet. Vier minuten voor het einde besliste Jan Mulder het treffen definitief in het voordeel van Anderlecht. De Nederlander werkte een voorzet van Jean Corne lls af met een droog schot, dat tussen de benen van Brkljacic door in het net vloog: 31. De nederlaag, die Beerschot leed bij Sint Truiden was geflatteerd. Sint Truiden had het voordeel, dat het hoe gek het ook klinkt geen hinder had van een surplus aan techniek op het licht besneeuwde veld. Uitblin ker Polleunis van Sint Truiden wist met eenvoudige lange halen het con stant in de meerderheid zijnde Beer schot zodanig te ontregelen, dat de voorwaartsen van Sint Truiden volop kansen kregen. Eddy Koens benutte er twee en Jeuris scoorde voor- Sint Truiden uit een strafschop. Beveren Waas blijft het verrassend goed doen. Dit weekeinde werd Be ringen met 21 verslagen. Het begin was niet zo hoopvol voor de Waas- landers. Immers reeds na vier minu ten zette Steensels Beringen op 01. Raeymaeker en Van de Sompel bo gen na rust de score om in een ver diende 21 zege voor Beveren. PALMA DE MALLORCA (AP) De wereldschaakkampioen Boris Spasky is voor de tweede maal on derscheiden met de internationale „schaakoscar", een jaarlijkse prijs, die wordt uitgereikt door de interna tionale vereniging van schaakjourna listen. De prijsuitreiking geschiedde aan het slot van het vijfde internationale schaaktoernooi van Palma de Mallor- ca, dat gewonnen werd door de Deen Bent Larsen. Op de lijst van kandidaten voor de schaakoscar stond de Rus Victor Korchnoi op de tweede plaats. Hij werd gevolgd door zijn landgenoot Tigran Petrosian, Larsen, de Rus Po- lugajevski, de Tsjech Vlastimil Hort. de Hongaar Lajos Portisch, de Rus Smislov, zijn landgenoot Gueler en de Zuidslaviër Svetozar Gligoric. VOETBAL PEC en AGOVV heb ben overeenstemming bereikt over de transfer van de 23-jarige speler Har- rie Lammers. Het transferbedrag is minimaal. Lammers heeft twee jaar voor PEC gespeeld, maar weigerde aan het begin van dit seizoen een contract te tekenen. Hij -heeft nog niet gevoetbald sinds het begin van de competitie. (ADVERTENTIE) Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Elke hypotheekbank geeft ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage. (Van onze sportredactie AMSTERDAM „Ik was toen 28 jaar en dan moet je je vrouw toch wel eens verklaren waarom je nog niet bent afgestudeerd. Ik zei net tegen haar: „Ik kan wel wat maar wie heeft een directeur nodig?" toen ik een advertentie van de schaakbond los. En wat vroe?-». die? Een di recteur. Als ik nu zeg, dat ik er eigenlijk voor de grap op neb geschreven, gelooft niemand dat want ik ben nu directeur van de KNSB. Als volkomen outsider schreef ik op die advertentie. Er waren, bleek later, 83 schakers die ook hadden gesolliciteerd. Enfin, ik kreeg een briefje dat ik er nog wel van zou horen. Toen moest ik in Utrecht komen en dacht ik: ziezo, die eerste schifting heb je overleefd. Altijd een aardig idee, nietwaar. Na de bespreking hen ik lékker gaan zeilen. Er kwam nadien een telefoontje. „Met Goudsmit dat is de voorzitter van de KNBS de keus is op u gevallen". Ik ben een zondag niet gaan zeilen maar naar Hengelo gegaan om eens uitgebreid te praten met mr. Goudsmit. Toen ben ik begonnen als directeur van de KNSB". S-imcxn Korver, ruim een jaar terug met een bruinverbrand lichaam met de Nederlandse zeilafvaardiging bij de Olympische Spelen in Mexico, heeft de studie (natuurkunde) eraan gegeven. In een Amsterdams etablis sement vertelt hij de wonderlijke story van de zeiler, gewend aan de ruimte, de lucht, de wind, het water, de strijd (met partner) en de flying dutchman. De zeiler die directeur werd van een bond, dlie de binnensport propageert. Grotere tegenstelling lijkt in de sportwereld nau welijks mogelijk. Simon Korver, inmiddels 29, ziet er helemaal niets vreemds in. Hij heeft een vastomlijnd doel voor ogen. Hij zal zich volledig inzetten voor de schaaksport maar bovendien topzeiler blijven. „Dat vind ik nodig om de KNSB meer van dienst te kunnen zijn. Je moet het contact met de topsport bewaren, zodat je weet wat er omgaat". Simon Korver, met zijn blonde haar en blauwe ogen puur de „viking in de boot" en veel minder die denker achter het schaakbord, is niet van plan tóch op te sluiten op de bovenste verdieping van zijn huis aan de Admiraal de Ruyterweg 74 III in Amsterdam waar hevig wordlt ge timmerd „ik heb het pas" aan het bomdsbureau van de KNSB met een verdieping lager de ook nog troosteloos overhoop liggende warboel van het in orde brengen van de woonvertrekken. Simon Korver weet zo onderhand zijn weetje omtrent de topsport. „Ik kom al zo'n jaar of tien in aanmerking voor vertegenwoordiiigendie zeil teams. Al die tijd heb ik dus ook al te maken met de topsport en de daaraan gekoppelde problemen. Want die zijn er, dat weet iedereen. In de meeste van onze sportbonden beslist de koekebakker en niet de vak man. Ik zal dat duidelijk stellen. Als wij in de zeilbonid verhaal willen halen, moeten we dat in de bondsvergadering doen. Daar zitten mensen 'bij die nog nooit een FD hebben gezien. Ik noem dat recreatie-koe-kebakkers, die mede beslissen over wat er zal gaan gebeuren of wat er niet goed is. Die mensen hebben geen flauw benul van topsport, die weliswaar niet meer dan twee procent van het gehele potentieel uitmaakt maar 95 procent werk eist van de banden. Er is trouwens bij het bestuur van de zeilbond een aversie tegen topsport. Ze vinden het belangrijker dat Pietje in zijn FD met je op de plas ligt te zonnen dan dat Verhagen in San Remo als eerste over de finish gaat. Mijn ideaal is, ook bij de schaakbond, voor elk probleem een insider bij de band te hebben. Dat gebeurt hier niiet. Er zitten te veel mensen aan het roer die vroeger, jaren geleden, in de sport hebben gezeten. Ze hebben de problematiek van toen meegemaakt maar die verschilt wél even na zoveel jaren. Het gaat niet om de mensen, maar om hun methoden, waarvan ze niet los kunnen komen. Toen Ad Paulen in de grijze oud- niet zijn. Toen Wim de Graaff schaatste en hij kon de bocht niet snel heid succes had, was er geen doping en dan moet die er nu ook maar genoeg om komen, zag hij van een ander dat die tien in plaats van acht passen maakte. En toen Ard Schenk de bocht niet omkwam, zei De Graaff dat hij tien in plaats van acht passen moest maken. Dat bedoel ik. Ze zijn niet meegegaan. Wat ze zelf geleerd hebben, gaven ze door maar ze ver geten dat er in die jaren enorm veel is veranderd. Ze willen alles zelf oplossen en raadplegen geen insider van dit moment. Ze geven een kwakzalversoplossing want ze moeten het zo hoognodig zelf doen". Simon Korver: „Nee, ik niet. Straks belt iemand op en vraagt: ik moet op school schaaklessen geven, wat moet ik doen? Dan pak ik mijn zak boekje en zeg: hier is het adres van meneer Boon in Breda, die is leraar op een h.b.s en kent dat probleem. Een ander gaat naar de tropen en» vraagt welk soort schaakspel hij kan meenemen. Dan geef ik het adres \an een goede firma die hem kan adviseren. Straks moet Hans Ree in dienst. We zullen proberen er iets aan te doen, maar niet Simon Korver. Ik zoek iemand die dat kan regelen. Stel dat ik defensie opbel en zeg: „Hallo, met Korver". Nou, en? In onze bondzitten allerlei mensen die zoiets beter kunnen doen. Als er een luitenant-generaal buiten dienst belt, is dat een betere entree. Overal moet je insiders, experts voor heb ben. Dat zou ook zo moeten zijn met die raad voor de sociale begeleiding van topsporters: een insider op militair gebied, een op onderwijsgebied en noem verder maar op. Dan bereik je wat. Ik zal niet de fout maken van zovele bestuurders, die zich met opzet onmisbaar maken. Neem Moerman van de KNAU. Hij heeft alle beschei den, hij heeft alle spullen. Als die man weggaat, weet niemand iets. Daarom blijft hij zitten. Maar als Guus Brox bij Feijenoord eruit stapt als manager, gebeurt er heus niets met de ploeg. Ik wil hiermee maar even het verschil aangeven. Je kunt jezelf onmisbaar maken. Dan werk je wel hard en doe je veel maar ze moeten je tot in lengte van dagen handhaven'. De KNSB zal in Simon Korver een strijdbaar figuur treffen, die voor zijn eerlijke overtuiging uitkomt en zicja meer een manager voelt „iedere bond zo iemand moeten hebben" dan een directeur in de ware zin des woord. „Dat bondsbureau, waarmee ik nu bezig ben, is een admi nistratief lichaam dat natuurlijk goed moet functioneren. Maar voor mij zijn een commissie topschaak en een dito jeugdschaak veel interessanter en daar zit ik ook in. Ik moet gewoon de leiding hebben van de bond, gecoached c.q. gecontroleerd door het bestuur dat een soort raad van commissarissen moet worden. We hebben in de KNSB eigenlijk twee duo's Heit en£ het tweetal Goudsmit-Kor ver, het andere Euwe-Slavenkoorde voor de Fide-zaken, Want denk erom dat Nederland organisatorisch het sterkste schaakland is. 1 Ze hebben niet voor niets dr. Euwe tot president van de wereldbond, de Fide, gekozen. Kijk eens naar ons IBM- en Hoogoventoernooi. Dat zijn' er twee van de, pak weg, vijf grote toernooien ter wereld. Plus nog een aantal iets lager genoteerde toernooien die we ook in Nederland hebben en waar altijd een knappe bezetting komt. We krijgen waarschijnlijk ook het Clare Benedict-toernooi hier. Nederland staat sterk. We willen ook de zaken intem sterker maken. De KNSB heeft eigenlijk maar dertien leden, de onderbonden. Die nebben zon vijftig verenigingen als lid en zo kom je aan een zes honderd verenigingen die op hun beurt weer leden hebben. Maar als wij als KNSB iets willen organiseren, moet dat een lange weg afleggen: bond, onderbond, vereniging". „We zouden naar één centrale leden-administratie willen, dus iedere scha ker rechtstreeks lid van de bond. En dan lid voor een jaar. Het is nu zo dat er veel verloop is in de contribuanten. In de maanden juni en juli zeggen er veel op. Dan wordt er toch niet geschaakt. Maar in oktober stromen de leden toe. Dat schept moeilijkheden met het uitgeven van het bondsblad maar ook met de begroting. Je weet nooit waar je aan toe bent. Je begroting mag toch geen gok zijn Verder ben ik ook gekomen om te onderzoeken of voor de schaaktop een professionele sfeer is te kweken. Neem een jongen van achttien jaar die meent dat hij van schaken zal kunnen leven, dus prof wil worden. Zo iemand kan tot zjjn achtentwintigste doorsukkelen om tot de ont dekking te komen dat hij de kwaliteiten mist. Als dat bij een wielrenner ge beurt, heeft hij op zijn eenentwintigste al de kous op de kop en gaat hij wat anders doeh. Maar dat wordt moeilijk als je tien jaar ouder bent. Wat moet zo iemand dan beginnen. Dat willen we voorkomen bij de jongeren die even tueel profamb/.ies hebben. Een vorm van sociale begeleiding dus. Vobrkomen dat zo iemand misgokt, zichzelf overschat en dan op latere leeftijd met zich zelf geen raad meer weet. Schaken kun je tot op hoge leeftijd doen maar je moet wel tijdig weten of je er zo lang je brood mee kunt verdienen." i

de Stem | 1969 | | pagina 15