ETS Geen staking „ISRAËL WIL ALLEEN DUURZAME' VREDE KERSTGROET slachtoffers bomaanslag begraven Vredes- instituut gaat voorlichten Golda Meir presenteerde nieuw kabinet: JONGE NEDERLANDERS IN O.-DUITSLAND VRIJ Monniken in Saigon slaags met politie here IG cl HERMINE VAN WIERINGEN ;tratief itionaris i monteurs iede imonteurs BERNADETTE DEVLIN BESCHULDIGD VAN OPRUIïNG Recreatie ondernemers samen Man wurgt zijn vrouw met stropdas Studenten terug naar kweekschool Man pleegde tien jaar ontucht met meisjes Kans op aansluiting 70.000 ambtenaren bij bet NKV Opnieuw ernstig gewonde in Dordtse binnenstad :o Liften ssins, ruiten it. Set be at formaat loop iESMANN OVER OORLOG EN YREDE 5? Meerderheid Paus benadrukt opnieuw koppeling ambt-celibaat BRITTEN STEMMEN OVER DOODSTRAF NORMAAL Getuigenis geweigerd; wee maanden cel .DE STEM VAN DINSDAG 16 DECEMBER 1969 13 or zo spoedig mogelijk bn met reis- en kost ing, koffiegeld etc. lies te richten aan ons |le 51-52, Rotterdam. 38. pERLAND N.V. Imfabriek aan de Sloehaven het Hoofd Administratie bh niveau is noodzakelijk. Ikandidaat moet een ruime iciaal en juridisch gebied, che kennis tot aanbeveling e franse taal wordt op prijs functie is afhankelijk van de kandidaat. Het betreft <omstmogeJijkheden in sen ochteronderneming van de leming voor produktie en im. ;n soljicitaties, eventueel in gesteld, voorzien van een jasfoto, te zenden, onder tienummer A 1 naar het N.V., Postbus 49, e inlichtingen kunt u zich de Heer Scheuerman. kensets zullen verkocht zijn. lug bij zijn. (Van onze redactie buitenland) MILAAN Naar schatting driehonderdduizend Mllanezen hebben gis- ;rmorgen de uitvaartplechtigheden (zie foto) bijgewoond van (ie veertien lachtoffers van de bomaanslagen in Milaan. Fabrieken en winkels sloten iun poorten om de werknemers in de gelegenheid te stellen de begrafenis iij te wonen. Ook premier Rumor, vele ministers en leiders van partijen en 'akverenigingen, waren uit Rome naar Milaan gekomen. Inmiddels gaat het politie-onderzoek naar de bomaanslagen op de Land- ouwbank voort. Er zijn diverse hoofdkwartieren van extreme bewegingen itgekamd. Daarbij was ook het bureau van de Helleense studentenclub, die •et kolonels-bewind in Griekenland steunt. Dit is een van de aanwijzingen 'at de Milanese politie de daders eerder zoekt in de kringen van de neo- ascisten dan van linkse kringen, hoewel men deze mogelijkheid ook niet uit- iuit. Momenteel worden in Milaan nog zestig verdachten vastgehouden om ader ondervraagd te worden. De Italiaanse vakbonden hebben gisteren overigens besloten de stakin- en, die waren aangekondigd voor gisteren en vandaag niet door te laten aan. Er waren stakingen aangekondigd van alle personeel in rijksdienst posterijen, spoorwegen enz.). De mogelijkheid bestaat dat deze staking in •et geheel geen doorgang zal vinden. De vakbonden hebben hiertoe besloten om een eventuele chaos bij een massale staking te voorkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na ruim 5,5 jaar van voorbereiding, is giste ren in Den Haag de „Stichting Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken" opgericht, dat zich ten doel stelt studie te ver richten en voorlichting en vor ming te bederven terzake de pro- Hemen van oorlog en vrede. Het gaat om een onafhankelijk, los van de regering werkend insti tuut, dat voorshands echter volle dig zal drijven op een aanvangs- overheidssubsidie van 750.000 gulden voor 1970 en 250.000 gul den voor dit jaar. Namens de commissie van voor bereiding deelde het stichtingsbe stuurslid mr. M. van der Stoel (Tweede-Kamerlid P.v.d.A.) giste ren mee, dat de voorzitter van de stichting nog moet worden aangewe zen en de bureaudirecteur nog be noemd. Wel is men er zeker van, dat de Groningse hoogleraar in de pole mologie prof. dr. Röling voorzitter ral worden van een adviescollege van 25 a 40 personen dat het stichtings bestuur zal bijstaan. Deze raad zal betaan uit vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Zaken, Defensie, O. en W., van de weten schappelijke vredesinstituten te Gro ningen, Tilburg en Nijmegen en van <fe bestaande 80 vredesorganisaties in ons land. Volgens mr. Van der Stoel wil men vooral werken als „service-instituut" voor personen, organisaties, scholen, vormingscentra etc., die in de onder havige problematiek zijn geïnteres seerd, en er meer van willen weten. Het stichtingsbestuur ziet het insti tuut als bijvoorbeeld het genootschap voor internationale zaken. Het bedrijven van wetenschappe lijk onderzoek en het rapporteren daarover, is een andere voorname hak die men in alle openheid wil verrichten. Het is daarbij niet on denkbaar dat het instituut soms tot naspraken kan en zal komen, die te gengesteld zijn aan het regerings standpunt op dat moment, aldus mr, >an der Stoel. Daarin mag de kwestie van subsi diering door de overheid geen enkele rol spelen. Men wil voorts niet indoc trineren, maar men beschouwt de in formatie van de publieke opinie wel i oen van de hoofdtaken. Door re- p'matig te houden opninieonderzoe- "on wil men op de hoogte blijven over de wensen inzake functionering van het instituut. ine.^roHting van het instituut werd I9b4 in overweging genomen door minister Luns en de toenmalige mi nister van Defensie, De Jong. Als rUr'er na™ laatsgenoemde de op- ng op in de regeringsverklaring van april 1967. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM „Alleen een duurzame vrede is het doel van Israël". Aldus premier Golda Meir van Israël, die giste ren haar nieuwe regering aan het parlement presenteerde. „Zolang er geen vredesverdrag is zal Israël de situatie, zoals deze is neergelegd in de bestandovereenkomsten, volledig handhaven". Mevrouw Meir zei dat de regering zich tegenover ernstige vraag stukken geplaatst zag. Er is haar inziens geen oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten mogelijk, die niet voor de in dit ge bied gelegen landen zelf aanvaardbaar is. LONDONDERRY (AP) Het jongste lid van het Britse parlement, de 32-jarige Bemadette Devlin, is gisteren voor de rechtbank van op- ruïng beschuldigd. Ook zou zij tij dens de ongeregeldheden in de Noordierse hoofdstad in augustus van dit jaar, de politie met stenen hebben bekogeld. Zfj ontkent schuldig te zijn aan de den gelegd, waaronder opruiing en dertien feiten die haar ten laste wor- geweJdpleging. Haar supporters op de publieke tribune applaudiseerden en stampten op de grond toen zij de rechtszaal binnenliep. Zij zal worden verdedigd door de bekende Britse advocaat Sir Dingle Foot, de broer van de Britse ambassadeur bij de Ver. Naties, Lord Caradon. Met een indirecte verwijzing naar de besprekingen van de Grote Vier zei Golda Meir dat degenen die pro beren de Arabische landen te onthef fen van de noodzaak vrede te bedrij ven slechts de Arabische weigering om Israël te erkennen en het Ara bische voornemen Israël te vernieti gen, steunen. Volgens de Israëlische premier zal president Nasser op de komende Arabische topconferentie proberen zijn mislukte politiek op te dringen aan andere Arabische lei ders, die hij „jarenlang geprobeerd heeft te wippen of zelfs te vermoor den". Mevrouw Meir zei voorts, dat Rus land de Arabische landen wapens le vert met de bedoeling elke mogelijk heid tot vrede te ondergraven. Sinds de zomer van 1967 heeft Egypte voor een waarde van zeven miljard gul den aan Russische wapens en mili taire uitrusting ontvangen, aldus Gol da Meir. „In Egypte bevinden zich meer dan drieduizend Russische spe cialisten en adviseurs". Golda Meir had ook kritiek op de Veiligheids raad, die gezwegen had toen Nasser van het Suezkanaal „een brandpunt van agressie op grote schaal" maakte. Maar de Israëlische strijdkrachten hebben de Egyptenaren en andere Arabische landen zware verliezen toegebracht, aldus de premier. Het nieuwe Israëlische kabinet kan op een ruime meerderheid in de Knesset rekenen. De regering steunt op een coalitie op zeer brede basis: 102 van de 120 afgevaardigden. AMSTERDAM (ANP) De orga nisatie van kamp- en vakamtiebeste- dingsbedrijven (Orkava) en de orga nisatie van ondernemers en leiding gevenden in recreatie-, vakantie- en conferentieoorden (Rekavo) zijn op gegaan in de „organisatie van recre atie-ondernemers Nederland". Het nieuwe instituut is thans de enige vakorganisatie op dit gebied in Ne derland. DEN HAAG De 23-jarige Hans Verbeek uit Den Haag is af gelopen zaterdag veilig op Schip ooi aangekomen, na bijna drie maanden in Oost-Duitsland ge vangen gezeten te hebben. Zoals Delend wilde Hans Verbeek me mo september een vriend helpen noot diens verloofde uit Dresden naar het westen te „smokkelen" rhi£v.ei?swac'lten bemerkten de aubbele bagageruimte in de auto, PPirW 24-jarige Heidimarie mppj, was verstopt. Het trio e'd gearresteerd en voor lange gevangenisstraffen veroordeeld nana zou veertien maanden ge- t;^gen blliven, zijn vriend aeht- inimiai en de jonge vrouw f veroordeeld tot een laar cel- trio berustte er al in 6<>n AonSe week vrijdagochtend celdeuren open gingen en men te horen kreeg dat bij wijze van kerstgeschenk hen de volle vrij heid werd gegeven. Per C.D.-wa gen werden de vrouw en de twee mannen naar West-Berlijn ge bracht, waar een vliegtuig gereed stond om hen naar' Amsterdam over te brengen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had In middels de ouders van de ont voerders ingelicht over hun onver wachte komst. De vader van Hans de heer J. Verbeek zei ons desge vraagd: „Ik snap nog niet hoe het mogelijk is. Hans, zijn vriend en diens verloofde evenmin. Buiten landse Zaken beid me op, dat was vorige week vrijdag, dat Hans mo gelijk binnenkort vrijgelaten zou worden. Enkele uren daarna kwam een telefoontje binnen van het Ministerie, dat vrijlating van Hans en de andere twee een feit was". Enkele namen uit het nieuwe ka binet van premier Golda Meir: Abba Eban (buitenlandse zaken), Mosje Dayan (defensie), Pinhas Sapir (fi nanciën), Hayim Gvati (landbouw). Koning Feisal van Saoedi-Arabië zal donderdag Caïro bezoeken voor besprekingen met president Nasser van Egypte over coördinerende stap pen van de twee landen tijdens de Arabische topconferentie, die eind de ze week in Rabat begint. De vijandigheid tussen Israël en Jordanië heeft even plaats gemaakt voor een menselijk aspect, toen een Jordaanse vrouw, de 39-jarige Najla Sarairi, uit Amman de Jordaan pas seerde om in Israël een hartoperatie te ondergaan. Na een verzoek van haar in Jeruzalem wonende oom had het Israëlische ministerie van bin nenlandse zaken de vrouw een pas gegeven. Zij zal in het Beilinson-zie- kenhuls in Petah Tikva, bij Tel Aviv, voor een hartkwaal worden behan deld. Het was niet de eerste maal, dat een Jordaans burger in Israël werd toegelaten voor een geneeskundige behandeling. Israëlische hartspecia listen hebben al eens een Jordaans kind behandeld. ROME (KNP) Paus Paulus heeft voor de tweede maal binnen twee maanden het verplichte celibaat voor priesters benadrukt. Het groeiend aantal uittredingen van priesters be schouwt de paus als zijn „doornen kroon". Hij stond gistermorgen tijdens zijn traditionele kersttoespraak voor de kardinalen en prelaten der Romeinse curie langdurig stil bij de onzeker heid onder de priesters. Andere pro blemen die hij ter sprake bracht wa ren de problemen van de hedendaag se jeugd, de vrede, de ontwikkelings samenwerking en de conflicten Nige- ria-Biafra, Vietnam en het Midden- Oosten. De verndeuwingbewegingen van het tweede Vaticaanse concilie en de veranderingen op sociaal en kerkelijk gebied hebben in de kerk een ern stige situatie geschapen, waarvan het gewenst is die niet te verdoeze len, aldus de paus. De paus wees er tenslotte in zijn passage over het priestercelibaat op: „Wij achten het evenwel noodzake lijk ook bij deze gelegenheid weder om krachtig onze plicht als paus en onze wil als opperherder te bena drukken, dat de wettelijke verplich ting tot het priesterlijk celibaat in de Latijnse kerk gehandhaafd blijft." Hij sprak de hoop uit, dat alle pries ters jong en oud „met gods genade deze wet zullen begrijpen en verdedigen." LONDEN (RTR) Het Britse par. lement is gisteren een debat begon nen over de vraag, of de doodstraf in Engeland afgeschaft moet worden. Het Lagerhuis zal vandaag over de kwestie stemmen, waarbij de step»- ming vrij zal zijn. Er ligt een rege ringsmotie ter tafel met het voorstel, de huidige proefneming met afschaf fing van de doodstraf voor de duur van vijf jaar permanent te maken. (Van één onzer verslaggevers) EGCHEL Zondagavond om streeks acht uur heeft de 38-jarige S. uit Egchel (Limburg) zijn één jaar jongere vrouw met zijn stropdas om het leven gebracht. De man die sinds enkele jaren werkzaam is op de werkplaats voor aangepaste arbeid te Helden, had de zondagmiddag in een vlakbij zijn wo ning gelegen café met kaarten en bil jarten doorgebracht. Tegen acht uur keerde hij huiswaarts. Toen zijn echt genote hem de deur niet open deed werd h(j zo kwaad, dat hij aan de achterzijde van de woning een raam insloeg en zich zodoenRe toegang tot het huis verschafte. Alvorens hij tot zijn gruwelijke daad overging was er tussen beide echtelieden een twist ontstaan. De man sloeg vervolgens het huisraad kort en klein waarna hij met zijn stropdas de keel van zijn echtgenote dicht kneep. Totaal over stuur belde hij hierna de politie. Het gezin van S. bestond uit man, vrouw en vier kinderen in de leeftijd van zes weken tot zeven jaar. „War is over, if you want it. Happy Christmas from John and Yoko". Deze kerstgroet van John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono staan in zwarte letters op een wit affiche die op aan plakzuilen in Amsterdam en op borden aan de invalswegen van de hoofdstad is aangebracht. Te gelijk gebeurde dit in negen andere wereldsteden: New York, Los Aiigeles, Montreal, Toronto, Londen, Parijs, Rome, Athene en Tokio. (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK Met de terugkeer van de alternatieve studenten gister morgen op de hogere paedagogische school, is het onderwij sconfliet te Be verwijk officieel Ten einde. Ook de met de stakers sympathiserende do cent W. Sprenger heeft zich bij de onder-directeur, de heer G. N. M. Merz, gemeld. De studenten betraden om kwart over 9 het schoolgebouw om zich opnieuw massaal te laten in schrijven. Daarna woonden zij nor maal de lessen bij. HEERLEN Na een vooronder- zoek van enkele weken heeft de Heerlense recherche een 72-jarige in woner van die plaats door bunnen sturen naar het huis van bewaring in Maastricht, nadat onomstotelijk was komen vast te staan, dat deze bejaar de gedurende tien jaren in zjjn huis ontucht had gepleegd met veie tien tallen meisjes, in leeftijd variërend ivan 7 tot 13 jaar. Hoewel de praktij ken van deze man bij vele ouders van de wjjk Molenberg bekend waren, heeft tot voor enkele weken niemand de politie durven waarschuwen om dat zü dachten dat hun kinderen daardoor in opspraak zouden worden gebracht. UTRECHT (A.N.P.) Tussen het Nederlands Katholiek Vakverbond en de Rooms-Katholieke Centrale van Overheidspersoneel, worden be sprekingen gevoerd over aansluiting van de centrale bij het N.K.V. Vol gens de voorzitter van de katholieke bond van overheidspersoneel (nu al lid van het N.K.V.), de heer A. C. M. Weijters, is de kans groot dat in 1971 de aansluiting zal kunnen worden gerealiseerd. Dat zou betekenen dat het N.K.V. er zo'n 70.000 ambtenaren bij krijgt. De organisaties, die de centrale vormen, zullen zich echter alleen bij het N.K.V. willen aansluiten, als aan een aantal voorwaarden is voldaan. Belangrijk zijn daarbij de financiële consequenties. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Voor de tweede keer in 24 uur zijn gisteren in Saigon boed dhistische monniken slaags geraakt met de politie. De monniken eisen een aparte status en vrijstelling van dienstplicht voor Vietnamezen van Cambod jaanse afkomst. In het gevecht, dat twee uur duurde, werden 31 politie agenten gewond en 35 monniken, aldus de politie. Tien kilometer van de Cambod jaanse grens is gisteren hevig ge vochten. Volgens Amerikaanse be richten zouden 51 Noardvietnamese militairen zijn gesneuveld en geen enkele Amerikaan. Dit zijn de he vigste gevechten geweest sinds een maand. Het Amerikaanse opperbevel heeft gisteren meegedeeld dat het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam nu is gedaald tot 472.500, het klein ste aantal sinds twee jaar. 11 Amerikaanse mariniers, die zich in de omgeving van Song My bevin den, het dorp dat verleden jaar door Amerikaanse militairen is uitge moord, hebben verklaard dat „het doden van vrouwen en kinderen in Vietnam de meest normale zaak van de wereld is". Volgens hen zijn veel vrouwen en" kinderen in dienst van de Vietcong en „gevaarlijk omdat ze met_ geweren om kunnen gaan". Eén van de mariniers zei te hopen dat luitenant Calley „niet veroor deeld zal worden, want dan gaat de discipline hier helemaal kapot". De mariniers zijn in Song My om de overlevenden van de slachting te hel pen. Ze werken samen met Zuid- vietnamese militairen. In Sydney raakte gisteren de po litie slaags met ruim tweeduizend PRETORIA (RTR) Twee vrou- vMijke getuigen hebben twee maan den gevangenisstraf gekregen, om dat zij weigerden te getuigen tegen 22 Afrikanen, die in Pretoria terecht staan wegens overtreding van de Zuidafrikaanse wet op de onderdruk king van communisme. betogers die demonstreerden tegen de oorlog in Vietnam en de gruwe len, die door Amerikaanse militai ren tegen burgers zijn bedreven. Er werden dertien arrestaties verricht toen de betogers het verkeer gingen hinderen, nadat ze door de poliitie- afzetting waren gebroken. (Van onze correspondent) DORDRECHT De Dordtse re cherche moet wachten tot de 20-jari- ge P. van der L. bij kennis is ge komen voordat zij meer achtergron den aan de weet kan komen van een vecthpartij, de zoveelste uit een se rie terreurdaden, die de Dordtse bin nenstad in de afgelopen vier week einden onrustig hebben gemaakt. De jongeman werd in het weekein de op straat gevonden, toen de poli tie voor de derde maal was gealar meerd wegens vechtpartijen op straat. In hetzelfde café, waar de meeste ongeregeldheden ontstonden, liep allereerst een ruzie tussen een Ethiopiër met zjjn meisjes en twee jongelui zo hoog op, dat er een ver hitte vechtpartij onstond Zes jonge lui raakten later op straat in gevecht met een aantal buitenlanders, waar bij opnieuw ruiten sneuvelden. E|e jongeman, die bewusteloos op straat werd gevonden, blijkt ernstig te zijn mishandeld. Hij werd met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. €1 V Hebt u dat nou ook wel eens? Denk je, rustig weekeinde deze keer, gebeurt weinig. Goed zo, de wereld begint het te leren! Maar als je dan maandagochtend de krant opslaat, mtdek je dat er van alles is ge beurd en dat die wereld nog niets leeft geleerd. Neem nu die boeren in Kiel, die de vice-president van de Europese Com missie dr. Sicco Mansholt het spre ken hebben belet. Maar ja, wat wil je? Ik zou niet eens willen spreken voor zo'n stel boeren in kiel. Sicco geeft bovendien niet om carnaval. Een aantal protestanten zijn ook helemaal dol van de oecumene. Die willen nu al een concilie houden. Al wordt het dan eer. (anti-revolutio nair) politiek concilie, het zal toch wel zoiets worden als: op het Neder lands Radikaal concilie zal mgr. Bruins Slot spreken over de AR- moede. Griekenland: gemarteld zieken- land. Hebt u het gelezen? Vërotme leest geen kranten meer, want, zo zei hij: „De pers heeft ons lieve industriële vaderland ernstig nadeel berokkend." Hij leest nu alleen nog maar zijn eigen blad „Verolme Nieuws". Maar dat leest de pers niet meer. Driehonderd man krantepersoneel: vrij volk. (Oorspronkelijk was Het Vrije Volk socialistisch, het lijkt of nu alleen de list is overgebleven). Wat heb jij op je brood? Margarine. En jij vangt hetzelfde als ik?!?! Ja, maar ze zegt dat ik het verdien! Er gebéuren soms dingen! Niet te gelóven! Zoals die vrouw van 73 in Oldersumer Neuland (Neder-Saksen), die 24 uur lang met een mes in het zitvlak heeft rondgelopen, zonder er moeilijk over te doen. Volgens het verhaal van de familie was zij van een stoel gevallen, toen zij een worst uit de schoorsteen wilde halen. Ze kwam op een mes terecht, dat bij het heft afbrak. De vrouw kookte daarna het eten voor haar man, kerft de hele avond naar de t.v. en ging toen gewoon naar bed. Pas de vol gende dag, toen haar man vroeg waar dat mes toch gebleven was, wees zij op haar zitvlak en zakte in elkaar. Jongstleden vrijdag is zij meteen geopereerd en volgens de berichten voelt ze zich nu weer opperbest. Maar wat een verhaal, hè? Je vóelt het gebeuren! Voor die agenten heb ik echt geen woord van Brussels lof over. Op die manier is er geen kunst meer aan. Tu quo que, Br uSSel? (vrij naar Caesar). Aillez, vrienden en vriendinnen, een prettige dag verder. MERIJN. (ADVERTENTIE) Nog juist voor de kerstdagen ontvangen Japonnen en deux-pièces in het meer geklede genre, van de bekende internationale huizen. Voor de wintersport moderne broekpakken. Zowel voor 's avonds als voor de dag. Oók in Rokken - skitruien sweaters en vesten is onze keuze dusdanig groot, dat u zeer zeker de voor u juiste combinatie zult kiezen! EXCLUSIVE KNITWEAR Wilhelminastraat 8 Breda Tel. 01600-32459

de Stem | 1969 | | pagina 13