MEESTE ZIEKENFONDSEN Premie vrijwillig verzekerden opnieuw omhoog Explosies in Italië: 13 doden Vrije Volk: ontslag voor 300 mensen Misverstanden aan begin nieuw grensgebiedorgaan Griekenland na de lente '67 DE RAAD VAN EUROPA Bankoverval Leiderdorp buit f 40.000 VOLKSKRANT CONTRA H1LTERMANN IN HOGER BEROEP VREDESBOODSCHAP VAN PAUS PAULUS Beatles slaan Amerikaans tournee (èn 15 miljoen gulden) af GRIEP IN ITALIë EIST 3 DODEN „voor mij alléén de béste! ROYAL CROWN COLA BEJAARDEN Veel (duizenden) reacties op aktie- groep Wereldkerk GESLACHTS ZIEKTEN VOORAL IN GROTE STEDEN Ji Honden en Li ppen ruw?pimfl>IL BISDOM DEN BOSCH KAMPT MET GROOT GELDTEKORT 9 DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 9 LONDEN (Reuter) Oe Beat les hebben een aanbod van 1,7 miljoen pond sterling voor een tournee langs 13 grote Ameri kaanse steden afgeslagen. Dit is gisteren meegedeeld door hun impressario, Allen Klein Het aanbod was vrijdag gedaan door de Amerikaanse theater agent Mike Belkin. De Beatles zijn sedert 1966 niet meer geza menlijk opgetreden. De m Ame rika geboren Allen Klein sloeg het aanbod af, kort nadat hij in Londen was teruggekomen van een zakenreis naar New York. Een woordvoerder voor „Apple", de maatschappij van de Beatles, zei gisteren: „Indien en wanneer de Beatles besluiten om weer een tournee te maken, zal zulks uit gaan van „Apple". Twee leden van de Beatles be vinden zich op het ogenhlik niet in Engeland. Paul McCartney is op de Bahama-eilanden Geor ge Harrison is in Zweden. (ADVERTENTIE) LEIDERDORP (ANP) Omstreeks zes uur gisteravond is een roofover val gepleegd op het filiaal van de Boerenleenbank in Leiderdorp. De overvallers hebben zich met een buit van ongeveer 40.000,uit de voeten Zoals bekend zijn vele bankkanto ren op vrijdagavond enige uren open. De kassier van de Boerenleenbank in Leiderdorp trof gisteravond, toen hij om zes uur het kantoor ging openen, enige mensen aan, die kennelijk op bet opengaan van de bank stonden te wachten. Toen hij hen voorging naar bin nen, voelde hij zich een voorwerp, mogelijk een vuurwapen, in de rug gedrukt en werd hij gesommeerd het aanwezige geld af te geven. De 40.000 golden, die hij de overvallers daarop overhandigde, was al het geld, dat in bet kantoor aanwezig was Onmid dellijk nadat de overvallers waren vertrokken, heeft de kassier de poli tie gealarmeerd. ROME (AP) In Rome zijn giste ren drie personen gestorven ten ge lige van griep. In Napels is een arts, die ondanks hoge koorts zijn visites bleef afleggen, eveneens gestorven. De Romeinse gezondheidsdienst heeft verklaard, dat meer dan 1,3 hhljoen mensen in de stad aan griep tijden. Dit is 40 procent van de hele bevolking van Rome. Ook in Oostenrijk woedt nu de epi- Volgens de berichten heeft rich bij sommige fabrieken meer dan Procent van de arbeiders ziek ge Meld. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De vraag, of AVRO-commentaitor mr. G. B. J. Hiltermann De Volkskrant antisemi tisch, althans anti-Israël mag noemen is gisteren weer aan de orde geweest. Ditmaal in hoger beroep voor de civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof. Eerder had de president van de hoofdstedelijke rechtbank, mr. U. Stheeman in kort geding bepaald, dat mr. Hiltermann op grond van overge legde knipsels uit De Volkskrant zeer wel tot dit inzicht kon zijn gekomen en dat de gewraakte kwalificatie geen aantasting van eer en goede naam betekende van het (katholieke) ochtendblad of diens hoofdredacteur. Deze laatste, drs. J. van der Pluym was het niet met deze uitspraak eens en probeerde gisteren opnieuw, mr. Hiltermann via de rechter te verbie den zijn krant van anti-semitisme te betichten. Het hof zal op 8 januari arrest wij zen. VATICAANSTAD (RTR) Paus Paulus heeft gisteren in een bood schap tot de wereld waarin hij erop aandringt 1 januari te vieren als dag van de vrede, verklaard dat een ra dicale wijziging van de ideeën die de wereld beheersen, nodig is om tot vrede te komen. Het geweten van de wereld, aldus paus Paulus, verdraagt geen misda den meer als de marteling van ge vangenen, vergeldingsmaatregelen tegen onschuldigen, de oprichting en het voortbestaan van concentratie kampen en de moord op gijzelaars HET AMERICAN HOTEL in Am sterdam komt nu definitief in de Ca- ransagroep. Het aanbod van aandelen N.V. American Hotel is zodanig ge weest, dat het door Vermeer en Co. namens de Caransagroep uitgebrach te bod van 665 procent gestand zal worden gedaan. UTRECHT (ANP) De mees te ziekenfondsen zullen de pre mie voor de vrijwillige verzeke ring per 1 januari 1970 moeten verhogen, zij het dat deze verho ging over het algemeen procen tueel minder zal zijn dan vorige jaren. De ziekenfondsen krijgen in 1970 weer een flinke kostenstijging te verwerken. Het besluit van de mi nister van Onderwijs en Weten schappen dat de kosten van de po liklinische hulD in de academische poliklinieken, die tot nu toe voor re kening van de overheid kwamen, voortaan door ziekenfondsen en par ticulieren moeten worden betaald, vergt volgens een grove schatting een bedrag van zeventien a achttien miljoen gulden. Dat komt per verze kerde neer op een kostenstijging met f 3.-. Voorts zullen de ziekenfondsen worden geconfronteerd met een ver dere stijging van de honoraria van artsen, apothekers, tandartsen en andere medewerkers en met hogere uitgaven voor de ziekenhuisverple- ging. Onzeker is nog, hoevee] bejaarden uit de vrijwillige verzekering naar de bejaardenverzekering zullen over gaan in verband met de overheids maatregelen voor de minst draag krachtige ziekenfondsverzekerden. De ziekenfondsen hebben echter al wel rekening gehouden met de daling van de gemiddelde kosten die daar van het gevolg zal zijn. Volgens de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers bestuurde Ziekenfond sen (V.M.Z.) weegt deze daling evenwel niet op tegen de algemene kostenstijging. De V.M.Z. heeft wel vernomen, dat sommige ziekenfondsen in 1970 voorlopig dezelfde premie voor de vrijwillige verzekering zullen aan houden ale in 1969, omdat zij reke nen op een overschot uit voorgaande jaren. (Van onze redactie buitenland) MILAAN - ROME In de „Banca Nazionale de l'Agricultura" (foto) in het centrum van Milaan heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan die het leven van dertien mensen heeft geëist en veertig anderen heeft gewond. Het is niet bekend of het een helse machine of een stoomketel is geweest. Het centrum van Rome werd vrij dagmiddag door een hevige ontplof fing opgeschrikt. Vijf minuten later ontplofte, even eens op het graf van de onbekende soldaat op het Venetiëplein, een twee de bom. Het zouden eigengemaakte bommen geweest zijn. Bij de eerste ontploffing werden een vrouw en een meisje gewond. (Vam een onzear verslaggevers) DEN HAAG De publicatie „Aan Katholiek Nederland" van de „aktie- groep Wereldkerk" heeft bij postbus 3600 te Den Haag de eerste reacties opgeleverd. „Ik kan alleen maar zeggen, dat het er veel zijn", aldus een van de initiatiefnemers. „Wij hebben nog geen aantallen voor ogen gehad. Bovendien zal er nog een tweede actie komen. Een eer ste blik kan de indruk geven, dat veel geestelijken hebben gereageerd". Volgens het KNP loopt het aantal brieven in de duizenden. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De zetel van Het Vrije Volk wordt met ingang van 6 april 1970 verplaatst van Amsterdam naar Rotterdam. Tegelijkertijd wordt het aantal edities van vijfentwintig teruggebracht tot vier met een aantal nevenedities. Een en ander betekent de sluiting van de krantendrukkerij aan het Amsterdamse Hekelveld. De handelsdrukkerij, uitgeverij en het boeken bedrijf blijven te Amsterdam gevestigd. Het brengt tevens mee het ontslag van ongeveer driehonderd man grafisch, administratief en journalistiek per soneel. Over de afvloeiingsregelingen is overleg gepleegd met de Algemene Nederlandse Grafische bond, de Bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius" en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten. Naar Rot terdam zullen worden overgeplaatst 85 man grafisch en administratief personeel en 40 journalisten. In Am sterdam blijft een stadsredactie ach ter ter verzorging van de stadseditie. Het is voor Het Vrije Volk uit be drijfseconomisch oogpunt gezonder de gehele krant te vervaardigen in de stad waar men de meeste abonnees telt. De gezamenlijke Rijnmond-edi ties hebben een oplaag van 130.000 exemplaren. De florerende Arnhem se afdeling van het bedrijf blijft be staan. Het betreft hier de laatste fase van een saneringsproces dat reeds twee jaar geleden werd ingezet met de ge leidelijke opheffing van een groot aantal edities, waarvan er aanvanke lijk 42 verschenen. De opgetelde verliezen van het vroegere partij-orgaan van de Partij van de Arbeid kunnen over de afge lopen tien jaar op rond twintig mil joen worden geschat. De huidige ka pitaalverschaffers, het NVV en de Centrale Arbeidersverzekeringsbank, hopen door de vereenvoudigde exploi tatie de Arbeiderspers voor de toe komst veilig te stellen. (Van een onzer verslaggevers) NEERPELT (B) Het is aan alle betrokkenen kennelijk nog niet duidelijk wat het gisteren ge starte „Coördinatie-orgaan Bel gisch-Nederlands grensgebied" precies wil gaan doen. Na een bo ze brief (zie DE STEM van maan dag) van enkele leden van het West-Brabants-Antwerpse Benego, kwam er gisteren tijdens de op richtingsvergadering van het coör dinatie-orgaan in het Belgische Neerpelt, een brief ter tafel van leden van gedeputeerde Staten van Nederlands Limburg, waarin ze hun bevreemding uitspreken met de oprichting en zeggen „te vrezen dat uw initiatief tot ver warring aanleiding zal geven'. Die vrees voor verwarring en voor nóg een instituut er bij, werd ook tijdens de oprichtingsverga dering zelf uitgesproken. Het bestuur van het permanente coördinatieorgaan, dat werkt onder auspiciën van de Raad der Euro- Dese gemeenten (REG), verklaar de echter nadrukkelijk, dat hier kennelijk slechts sprake kon zijn van een misverstand. Men is aller minst van plan de bestaande sa menwerkingsorganen te vervan gen, integendeel, men wil die slechts adviserend en stimulerend „erzijde staan. Men zoekt juist het gebrek aan resultaat van de talrijke inspan ningen voor betere contacten, vooral in de afwezigheid van vol doende coördinatie. Vier functies zag men duide lijk voor het orgaan ter uitvoering ■iggen: het uitzetten van een net werk van contacten, als basis voor zijn informatieve taak In de pu bliekrechtelijke en in de privé- sector adviseren over verschillen de initiatieven zag men als twee de taak. Een stimulerende taak zag men als derde voor zich, ge richt op overheid en private in stanties en als vierde een bemid delende taak tussen boven-natio- nale organen en de grensgebieden. Uit een REG-enquête onder 90 Nederlandse grensgemeenten, wel ke enquête overigens pas eind van dit jaar wordt afgesloten, was nu al duidelijk gebleken, dat de over grote meerderheid van de gemeen ten duidelijk behoefte heeft aan een dergelijk centraal orgaan. Dat ook de zeven grensprovincies alsmede de landelijke overheden in België en Nederland, de waar de onderkennen van het REG-ini- tiatief, bleek uit de binnengeko men brieven en uit de vertegen woordiging bij de oprichtingsver gadering. Het coördinatie-orgaan is eigen lijk geboren uit de nood van de grensgemeenten, die eigen be voegdheden zouden wensen om sa men met „buitenlandse" grensge meenten, beslissingen te kunnen nemen over de grenzen heen. Het coördinatie-orgaan wil daar bij optreden als studie- en infor matieclub, die bouwstenen aan draagt voor een gedetailleerd be leid in de grensgebieden, maar zonder bevoegdheden aan te tas ten. Het twaalf leden tellende be stuur wordt voorgezeten door de heer F. Wildiers, afgevaardigd be heerder van het Vlaamse Econo misch Verbond. Voor Zuidwest- Nederland hebben zitting: ir. W. Merkx, burgemeester van Breda, mr. D. Osse, burgemeester van Al phen en Riel en de heer H. Ver- schaffel, voorzitter kring van werkgevers in de Zeeuwschvlaam- se kanaalzone. Dr. H. Vandeberg, voorzitter van de Hasseltse studiegroep, gaf een toelichting bij het vijfde rapport van de Belgisch-Nederlandse groep, die sedert 1960 aanstuurt op een algemeen structuurmodel van het Benelux-middenèebied. LEIDEN De in 1963 gesig naleerde toename van het aan tal geslachtsziekten met ongeveer 130 procent, heeft zich sindsdien voortgezet; in 1967 is een toena me van 40 procent gemeten. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag zijn de haarden vor tweederde van het aantal geslachtsziekten, waarbij de eer ste twee steden het grootste deel voor hun rekening nemen. De import van geslachtsziek ten is niet onaanzienlijk. Buiten landers en met name de in ons land werkzame gastarbeiders moeten in dit verband als de meest kwetsbare groepen worden beschouwd, evenals de zeelieden, die ongeveer 36 procent van het aantal patiënten uitmaken. Dit zijn enige resultaten van twee in 1967 uitgevoerde enquê tes onder alle praktiserende der matologen en de huisartsen, waarop de heer H. Bijkerk gis teren in Leiden promoveerde tot doctor in de geneeskunde. De heer Bijkerk is hoofd van de af deling besmettelijke ziekten van de geneeskundige hoofdinspectie. 38 Procent van de gehuwde mannelijke patiënten vermeldde de geslachtsziekte bij een prosti tuee te hebben opgelopen. Over de geslachtsziekten hij teenagers is men in Nederland slecht ge ïnformeerd. In tegenstelling tot vroeger vormen de militairen geen probleemgroep meer. Dr. Bijkerk schat, dat op de 100.000 personen er 58 aan geslachtsziek ten lijden. Het moet mij van hot hart mensen dat de vrienden van Spiropoudopo- poulos in Athene met hun verrassen de manoeuvre om uit de raad van Europa te stappen, slechts voor een deel hum gezicht hebben kunnen redden. Laat ik zeggen dat het n" een beetje op de Aeropolis lijkt! Trouwens voor alle regentenzit tende en staande, lijkt mij deze Griekse afgang een aardige les. Hoe wel, regenten zijn meestal nogal hardleers en proberen hard terug te slaan. Toch zie de Griekse kolo nels zullen ze zich ooit eens te rug moeten trekken. En dat is een troost voor alle onderdrukten. Papa-dopoailos; ik ziou niet graag zo'n vader hebben! Prof. Röling, die in Tilburg dezer dagen zei dat het Nederlandse volk zich maar nauwelijks voor de bui tenlandse politiek interesseert, heeft ook gesteld ,dat de volken van de welvarende landen in grote meerder heid „niet bereid zijn zich offers te getroosten om te proberen de pro blemen van de ontwikkelingslanden te verkleinen" Dat koont, en dat geldt ook voor Nederland, omdat de buitenlandse politiek een van de zwakste punten is van de democratie, dat toch nog het beste systeem is, volgens prof. Rölimg. Maar Luns is ziek, wat willen wij Nederlanders ook! „Tapcoinferentaes zijn eigenlijk pu re quatsch" (Willy Brandt, Westduits bondskanselier Onze wekelijkse vergroting van het aantal te winnen prijzen, onze unie ke kampioenschapsstrijd doordraven, gaat naar de mening van de scheids rechter en die beslissing is bin dend naar een vrij onpersoonlijke zaak: de WINTER, die duidelijk te vroeg is begonnen. En nü al te lang doordraaft! Kolo-nee-ls. Bericht aan de consumptiemaat schappij: pas op, de ster iis alleen nog maar een reclameboodschap! Biafra, giro-nummer 400, Utrecht. En voor de rest gaan wij genieten van een rustig, voethalloos weekeind. Of toch niet? MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DEN BOSCH De kerk in het bisdom Den Bosch is verre van rijk en zal, als de katholieken niet snel in actie komen, over 10 jaar finan cieel helemaal aan de grond zitten. De exploitatie-rekening van dit jaar zal weer een tekort van rond 1 mil joen opleveren. Vorig jaar ging het tekort over het miljoen heen. Bisschop Bluyssen schrijft in een huis-aan-huis krant, dat er toch nog hoop is uit de moeilijkheden te gera ken, wanneer de gelovigen ieder f 1,- per jaar méér geven aan him bis schop. Het tekort is dan weggewerkt Ook de pensioenregeling van de priesters blijft uitgesproken slecht. Het is een fabeltje dat de kerk rijk is, zo blijkt uit het eersite financiële jaarverslag dat het bisdom uit brengt. Deskundigen hebben bis schop Bluyssen de ware financiële situatie van zijn bisdom voorgelegd. De bisschop doet het nu aan zijn ge lovigen. Het totaal vermogen van het bis dom bedraagt ruim 20 miljoen. Daartegenover staat een schuld van bijna 13 miljoen. 'Van onze red. buitenland) ATHENE In de ochtendsche mering van een lentemorgen in 1967 timen tanks strategische posities in P verschillende punten in de Griek- va ?fclsttid en toen de bewoners tin Athene ontwaakten, Kwamen 'spoedig tot de ontdekking dat een tintal onbekende legerofficieren een staatsgreep had uitgevoerd, w v was "e geboortedag van het „.jtiige door het leger gesteunde ekse bewind en het was de eer- e ui een reeks gebeurtenissen, die tpn^u 'oe hebben geleid dat Grie- Ra-j z'in lidmaatschap in de ad van Europa bedreigd zag en tr0|. ">n zichzelf uit de raad terug- de^. n!euwe machthebbers zetten a "enkele Parlementaire regering hele tant' kondigden de staat van IHb. a ..en beperkten de persoon- IKe vnJheid. Verscheidene voor aanstaande politici werden ge vangen genomen of kregen voor on bepaalde tijd huisarrest. De man die als het meesterbrein achter de staatsgreep stond, was ko lonel Fapadopoulos, een officier van de artillerie. Hij zei dat de coup door hem en zijn collega's noodza kelijk was geworden, omdat de po litieke situatie van Griekenland op dat moment zou hebben kunnen lei den tot een communistische machts. overname. Kolonel Papadopoulos, die samen met zijn naaste medewerkers enke le maanden na de staatsgreep, van zijn militaire rang afstand deed. spreidde een voorkeur voor medi sche vergelijkingen ten toon. Her haaldelijk vergeleek hij Griekenland met een patiënt, met beide benen in het gips. De patiënt kan pas goed lopen, wanneer het gips verwijderd is, zei hij eens. Acht maanden na de staatsgreep van de kolonels probeerde koning Konstantijn tevergeefs een tegen- staatsgreep. Hij slaagde er echter niet in alle troepen achter zich te krijgen en vluchtte naar Italië. Papadopoulos benoemde zicht tot eerste minister en Stylianos Patta- kos, de tankcommandant, die met zijn tanks op 21 april 1967 zo'n be langrijke rol speelde bij de staats greep, benoemde hij tot vice-pre mier. Alhoewel de regering van tijd tot tijd verklaart, dat het land even tueel zal terugkeren tot de parle mentaire democratie, is nog nooit een datum genoemd voor algemene verkiezingen. In september 1968 kreeg de nieu we grondwet, die was opgesteld door de regering, de overweldigende steun van het Griekse volk, maar verscheidene artikelen die betrek- PAPADOPOULOS king hebben op de burgerlijke vrij heid, zijn voorlopig opgeschort. Onder de gearresteerde Grieken bevindt zich Mikis Theodorakis, de Griekse componist, die wereldfaam verwierf met zijn achtergrondmu ziek voor de film „Zorba, de Griek". Kort geleden hief de regering de censuur op, maar de kranten moe ten zich nog steeds onderwerpen aan bepaalde strenge regels. PARIJS De Raad van Europa is 20 jaar geleden op 5 mei 1949 op gericht met het doei een grotere eenheid te bewerkstelligen tussen de landen in Europa bij het bewaren van de idealen van hun gemeen schappelijk erfdeel en te profiteren van de economische en sociale voor uitgang. Tien landen tekenden in 1949 in de Britse hoofdstad het sta tuut van de raad: België, Denemar ken, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ierse republiek, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden. Sindsdien is het aantal landen uitgebreid tot 18, doordat in 1949 Griekenland en Turkije zich aanslo ten, gevolgd door IJsland (1950), West-Dnitsland (1951), Oostenrijk (1956), Cyprus (1961), Zwitserland (1963) en tenslotte Malta in 1965. De voornaamste instellingen van de Raad van Europa zijn: de mi nisterraad, een uitvoerend orgaan THEODORAKIS dat de regeringen van de 18 aange sloten landen vertegenwoordigt, en een raadgevende vergadering, die bestaat uit afgevaardigden van de nationale parlementen. De Raad van Europa heeft zich de laatste tijd beziggehouden met het streven naar Europese eenheid, vriendschappelijke samenwerking met niet-aangesioten landen en het leveren van een Europese bijdrage voor een betere wereldorde. De raad heeft een Europees hof vor de rechten van de mens opgericht en een uitgebreid programma op cul tureel en onderwijs-gehied opge steld. De zetel van de raad bevindt zich in Straatsburg. Het permanente se cretariaat bestaat uit een secretaris generaal, een plv. secretaris-gene raal en een griffier van de assem blee. Zij worden door de assemblee benoemd op voordracht van de raad van ministers, waarin meestal mi nisters van buitenlandse zaken zit ting hebben. Het secretariaat be schikt over een staf van ongeveer 500 internationale ambtenaren De huidige secretaris generaal is dr Lu- jo Toncic. een oud-minister van buitenlandse zaken van Oostenrijk.

de Stem | 1969 | | pagina 9