ofden Westcoast in Eindliovens Van Abbe museum GEKRAKEEL OM „GANGREEN" Lekker stoken zonder iteen! schoor si rs d ZESTIG WERKEN VAN TWINTIG KUNSTENAARS Geen auto meer veilig voor Franse politie Uitstoting Grieken land wordt dubbeltje op z n kant REMBRANDTEXPOSITIE SEAAI ALLE RECORDS Spelcollege adviseert: Inspraak en huiswerk „Nederlandse verkenners niet naar jamboree \>p pen. Bezwaren DALET BAI.SEM DALET BALSEM Belang' en DE STEM VAN DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 19 ichtèr >n Special 100. tondeuse, 55,—. il van uw oude >paraat f 45,v •at is maandelijks dduizend snel en plezierig eend: 't is e en modernste privé-leningen folder ligt voor u klaar. 27, (01600) 4 87 57. 26 EINDHOVEN We verkijken ons nog altijd op „het wilde westen". Zitten we ons niet regelmatig te vergapen aan de harde cowboy-romantiek op de tv dan dwepen we misschien met de songs van de Westcoast-groepen. Dat er aan de Amerikaanse westkust van nu ook zeer vitale stromingen zijn op het gebied van de beeldende expressie is nauwelijks tot Europa doorgedron gen. Directeur Leering van het Eindhovense Van Abbemuseum heeft gedurende drie weken deze West-coast „afgegraasd" (met name Los Angeles en San Francisco). Ilij is teruggekeerd met een op het oog redelijke vertegenwoordiging van de ontwikkelin gen (sedert 1945) in dit gebied. Zestig werken van twintig kunste naars zijn tot 4 januari in het Van Abbe in de serie Kompas tentoonstellingen geplaatst. Daarna gaat deze expositie naar Dort mund en Bern. De enige kans dus in ons land om de Amerikaanse westkust verder te leren zien dan onze neus lang is. Nu stel ik me helemaal niet voor, dat direct iedereen spoorslags naar Eindhoven zal reizen om dit te gaan zien. Op zijn minst genomen is het gewoon belangrijk te weten, dat de Amerikaanse westkust méér is dan hetgeen wij er ons meestal van voorstellen. En zeg nu niet: zal mij een zorg zijn, want dat ligt zo ver weg. Zolang wij ons hier ook be zighouden met Amerikaanse presi dentsverkiezingen en Vietnam-po- litiek is het gewoon goed iets te weten van het leefklimaat, waaruit leze zaken zich ontwikkelen. Van lat leefklimaat vertelt deze ten toonstelling. Rembrandt-snobisme (u weet wel na zoveel honderd jaar) mag, maarniet zonder wer kelijke interesse voor hetgeen de wereld nu beweegt. En dat is ook via een stuk cultuur goed te ont dekken. Omdat zoals met alles stro mingen, opvattingen en dergelijke zich tegenwoordig niet meer zo aan plaats en land gebonden voelen, kun je hoogstens nog spreken van ac centverschillen. Kompassen uitzet ten in afgelijnde gebieden wordt een wat hachelijke onderneming. Begrijpelijk is dan ook dat de di rectie van het Van Abbe deze serie (de vorige exposities waren gericht op Parijs, Londen en New York) wil afsluiten met een Kompas 5, ge wijd aan de ontwikkelingen in Europa na '45. Het accent, dat deze Westcoast tentoonstelling kreeg wordt voor het grootste deel bepaald door het leefklimaat van de stad Los Ange les (10.000 vierkante kilometer!) en het onderscheid tussen oost- en westkust. Dat laatste is van belang omdat de kunststromingen van de oostkust (met als hart New York) ua de oorlog voor een zeer groot rleel de kunstontwikkelingen in Europa beïnvloed hebben. Het Eu ropese Walhalla der kunst, Parijs, is merrs op sterven na dood. Namen al Rauschenberg, Warhol, De Koo ning, Pollock, Indiana, Motherwell, Lichtenstein e.a. zijn hier gemeen goed geworden. Namen van de westkust zijn hier op enkele uitzon deringen na praktisch onbekend (Still, Bell, Kienholz binnenkort in het Amsterdamse Stedelijk te zien). Dat daarin verandering zal komen lijkt een uitgemaakte zaak. Wat oost- en westkust gemeen hebben is een gevoel voor concreet heid. Zo zijn „de" Amerikanen wel. Aan de oostkust gaat evenwel de belangstelling vooral uit naar het ding: een schilderij is een schilde- Een verschijnsel vooral van de laatste jaren, maar deze tentoon stelling beslaat 25 jaar. Je beseft met enige verwondering dat er te genwoordig na 25 jaar al geschiede nis te schrijven is. De veelzijdig heid van opvattingen en stromin gen op deze tentoonstelling demon streert hoe snel tegenwoordig iets geschiedenis wordt. Duidelijk wordt ook dat de „toeschouwer" geschie denis aan het worden is; laat staan de „kunstenaar". Welke nieuwe mensen zich uit deze bewegingen, die ongetwijfeld vaak nog verwar rend op ons inwerken, zullen ont staan laat zich moeilijk raden rij; een gat 'in de muur. De west kust-artiesten zoeken die concreet heid meer bij de „toeschouwer"; bij het concrete zien en ervaren. Het gaat niet zozeer om het ding op zich, maar meer om het idee erachter; meer om door middel van ruim ten, licht en schaduw en nieuwe materialen de grenzen tussen het ding en de ziende mens op te hef fen. Het wordt een soort gedrags therapie, die de ervaringsgrenzen wil doorbreken. Je vraagt je af: hangt er iets of verbeeld ik me; zijn daar wanden of zijn ze er niet; waar loop ik; wat zie ik? Is ik nog wel ik? Die 25 jaar 'kunst-geschiedenis' van de westkust heeft Leering boei end en instructief beschreven in de uitvoerige catalogus. De beide cen tra, die daarbij leidinggevend zijn, heten San Francisco en Los Ange les. Ze staan respectievelijk voor een eerste en een tweede generatie binnen een kwart eeuw. Mentaal zou je beide steden met de Neder landse steden Den Haag en Rotter dam kunnen vergelijken. San Fran cisco is op het tweede plan terecht gekomen. Informatief: San Francisco is vooral verbonden met de naam van de vanuit „het oosten" geïmigreer- <le Still. Frank Lobdell, Hassel Smith en Diebenkorn fo.a. invloed -ran De Kooning) voltooien op de expositie dit kwartet. AL „vader" van de Los Angeles- periode fungeert Peter Voulkos, die vanuit de' keramiek experimenteer de met vorm en kleur en daarmee Invloed uitoefende op de schilder kunst. Werken met moderne mate rialen, het maken van assemblages, het oproepen van visuele ervarings effecten, pop-art zijn illustratief. Te zien zijn onder anderen Larry Bell (gecoated glas), Irwin en Wheeler (ruimten met licht en schaduw); Kienholz en Conner met sociaal commentariërende assemblages (Conner is op filmen overgegaan op gezette tijden worden daarvan in het museum resultaten gedraaid). De perfecte oppervlakken van MacCracken kwamen een uur voor de tentoonstelling nog binnen. Kort ervoor het hij weten: „Stuur me maar 800 dollar, (k was niet tevre den en heb alles vernietigd wat ik gemaakt had voor Eindhoven". In de pop-zaal de befaamde mo- oor-coureur-kunstenaar Billy Al Bengston, die zichzelf vereenzel vigt met het glanzende lak van zijn motoren. Wayne Thiebaud (op de top gedreven realisme) en Ruscha (het sarcastische reclame-oog) vul len dit facet aan. Verder is er een zaal met informatie om uw geheu gen over deze streek aan Amerika's kust op te frissen. Deze tentoonstelling kun je beter gaan zien dan er veel over te praten, want ze boeit meer nog om de ideeënwereld dan om de objecten zelf. In ieder geval is ze in staat om enkele grillige «tukken bij te schuiven in de puzzel die West-coast heet. HENK EGBERS (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL De procureur-gene- ba] in het rechtsgebied van Brussel ec't zich de moeite getroost om de t0®an „Gangreen" van de Vlaamse auteur Jef Geeraerts uit te lezen. De- Ju. magistraat, die bekend staat dat Jij zich geen inspanning ontziet bij de •Mdediging van zijn rechtsgebied te- »e® de oprukkende libertijnen van 'eze tijd, had zijn mannetjes uitge- nnird voor een huiszoeking bij een ruim denkende boekhandelaar. Zij 'enden de hand te leggen op de oorraad van een Frans plaatwerk et de kennelijk veelzeggende titel: ar]etés", en eveneens een exem- ihar mee te brengen van Gangreen. be magistraat had reeds menige vnl g^00Id over dit werk, dat wgens z'n verontwaardigde zegslie- n, een grote verspreiding genoot ura een jury zo onoordeelkundig 1st ^weest daaraan de driejaar- JKSe staatsprijs voor Nederlands Proza toe te kennen. Dit« auteur k°n zich moeilijk een dn?Ëer rec'ame voorstellen dan de va® een verbod. Terstond haais V0°F radio en televisie ge- alt v?°r z«n visie op het gpval en do a°» .1iterat0T vond hij de passen- (lad„- H-Ü noemde het „zuiver Inmiddels ploeterde de or van justitie zich door de zo- slaging van de jury over de toewij zing van de staatsprijs was het tot een slaande ruzie tussen de leden ge komen. De z.g. rechtsen hadden voor „Gangreen" gekozen. Zuiver Literair gezien, wat blijkbaar ook uitsluitend de maatstaf van die leden is geweest, betekent het inderdaad een nieuw en apart geluid in de Vlaamse letteren. De roman is een herschepping vam schrijvers hedonische existentie tus sen onderdanige en bereidwillige in landse vrouwen in de voormalige ko lonie Kongo. In een felle, directe stijl, die sterk aan de verbale stootkracht van een Hemmingway e.d. doet den ken, weet hij dit waarachtig over te brengen. Ironisch genoeg water, de z.g. linkse leden, tot welke strekking de auteur zich eveneens rekent, tegen toewijzing vanwege de inhoud. Zij veroordeelden daarin het koloniaal fascisme, waarvan de held door-zijn machtsmisbruik als blanke heerser zich een exponent toont. Zij stelden er een werk van Ivo Michiels tegen over en liepen kwaad weg toen de meerderheid by Geeraerts bleef. veel v.] j ".J tio-i. y°en genietingen van een de negerdorpen van voorkwam een goed- tol door het werk de reis in T uuor net w ^«nland te laten voorzetten. \vo?e„reis intussen wel een be verloop, want bij de beraad- Deze foto schokte de openbare me ning in Indonesië. In een gang van een gerechtshof in Djakarta is een verdachte van de honger in elkaar gezakt. Het gaat hier om een man die met een ander (ook op de foto) een fietstaxi wilde stelen en ruim drie maanden in voorarrest moest blijven. Gevangenen krijgen de be schikking over 25 roepia's per dag, terwijl één kilo rijst er 40 kost. Het kabinet is nu bezig hierin verande ring te brengen. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse ministerraad heeft een besluit genomen dat heel wat opschudding zal verwekken in kringen van alle automobilisten. Volgend jaar komt namelijk bij het parlement een voorstel in behandeling dat politie agenten en gendarmes met een loper iedere automobiel mogen binnen komen die het verkeer in de weg staat en de wagen naar een autokerkhof kunnen brengen waar hij verkocht zal worden als de eigenaar zich niet binnen een bepaalde tijd aanmeldt. Over de studie van dit voorstel is twee jaar gedaan. De staatsraad maakte geen bezwaar, maar geruime tijd hield de minister van justitie de voet stijf omdat naar zijn mening het nieuwe voorstel inbreuk maakt op het persoonlijk eigendom. Tenslotte schijnt de minister van justitie te zijn gezwicht. De leden van de kamer en van de senaat zul len zich waarschijnlijk sterk verzet ten en zich onder meer beroepen op een uitspraak van het hof van be roep dat in juni 1964 een automobi list in het gelijk stelde die aan een agent van politie weigerde de ba gageruimte te onderzoeken, zonder schriftelijk bewijs van de rechter van instructie. Het hof besliste dat alleen douane ambtenaren eri ontvangers van de in directe belastingen het recht hebben buiten de rechter van instructie om bagageruimten na te kijken. De regering stelt zich op het stand punt dat alleen agenten en gendar mes in uniform een wagen die in de weg staat mogen wegrijden. En dat dat zij in geen geval het recht heb ben bagage te inspecteren. Men wil namelijk vermijden dat agenten in burger misbruik zouden maken van hun loper, want ook agenten met of zonder uniform, zijn geen engelen. Aan het voorstel zitten nog andere bezwaren vast. Nieuwe auto's moe ten namelijk voorzien zijn van een anti-diefstal-systeem met een speciaal slot, waarvan er al 35 miljoen zijn verkocht. Dezelfde sleutel past maar op één auto van iedere zesduizend. Bovendien hebben sommige automo bilisten ook nog in hun wagen een elektrisch apparaat waardoor iemand (ADVERTENTIE) Als modieüié schoener^ voor U ondra gelijk zijn door knobbëts dan helpt Zwellingen aan de grote teen behoeven U niet langer te kwellen. Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep door in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling vermin deren, waardoor ook de pijn verdwijnt. Maak Uw voeten weer pijnloos slank met de beroemde Franse bij apotheker en drogist AMSTERDAM (A.N.P.) De Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum heeft alel museumre- cords in ons land geslagen. Toen dinsdagavond nog eens bijna 2200 be zoekers de expositie hadden bezocht en daarmee de laatste avond tot de drukste hadden gemaakt, waren er in totaal in drie maanden tijds niet minder dan 460.489 liefhebbers ge weest. De op een na drukst bezochte expositie in het Rijksmuseum was de Rembrandttentoonstelling in 1956 toen 405.000 personen de afzon derlijke exposities van schilderijen en tekeningen bezochten. Maar die tentoonstelling duurde in totaal vijf maanden. Andere „top pers" in het Rijksmuseum waren de Frans Hals-expositie in 1965 met 275.000 bezoekers en de Jeroen Bosch-tentoonstelling in 1967 met 270.000 personen. Op de zo juist gesloten Rembrandt tentoonstelling werden meer dan 150.000 catalogi verkocht. Alles te za- men reden voor de hoofddirecteur dr. A. F. E. van Schendel, om op een gisteren gehouden persconferentie uiterst tevreden te concluderen, dat het museum een massameditlm is ge worden. die de werking ervan niet -kent, de motor nooit op gang kan brengen. Verder zijn er ook nog bezwaren van praktische aard. Zodra een agent of een gendarme in andermans wa gen gaat zitten en er mee weg rydt, verbruikt hij benzine die niet vain hem is en derhalve kam de eigenaar een eis tot schadevergoeding instel len. Bovendien kan de agent onder weg verkeerd schakelen, waardoor de versnellingsbak wordt bescha digd. Ook kan hij kleine pf grotere ongelukken veroorzaken met een wa gen die hij niet kent. En wie is aansprakelijk ais ondei- weg voorwerpen van waarde ver dwijnen? Verzekeringsmaatschap pijen betalen alleen maar aan de werkelijke eigenaar, tenzij de staat de plaats gaat innemen van die eige naar. Slachtoffers van verkeersonge lukken, veroorzaakt door agenten of gendarmes zullen jaren en jaren moeten wachten op schadeloosstel ling. Gelukkig hebben we nog de tijd, want pas in het voorjaar komt het regeringsvoorstel bij kamer en se naat in behandeling. Als die twee hun fiat geven begint de uitvoering niet eerder dan in de herfst van volgend jaar. De automobilisten hebben dus nog alle tijd om zich massaal te mo biliseren. OSLO (RTR) Twee tieners, een jongen en een meisje, zullen deel uitmaken van een Noorse regerings commissie die een wetsontwerp voor bereidt dat leerlingen meer zeggen schap moet geven bij de gang van zaken ir. lagere en middelbare scho len. De 13-jarige Anne Cecille Allsaker merkte op: „Ik hoop dat ik ook nog tijd zal vinden om mijn huiswerk te maken". 1>5 (Van onze correspondent) BREDA Ruim 1800 verkenners uit de hele wereld zullen in 1971 in Japan hun vierjaarlijkse wereldjam boree houden onder het motto „For understanding". Tot voor kort was het de bedoeling dat ongeveer hon derd Nederlandse verkenners deze jamboree zouden gaan bezoeken, maar de deelnemersprijs. die '4500 gulden bedraagt, is een te zware be lasting. Het spelcollege van „De Katho lieke Verkenners" vraagt zich af in haar leidersblad of financiële acties, die gevoerd moeten worden om de deelname van één jongen mogelijk te maken de manier is om de wereld- broederschapsgedachto kracht bij te zetten- Op grond hiervan meent het spelcollege de stafleden van de Ka tholieke Verkenners te moeten advi seren in plaats van het voeren van acties voor deze jamboree een geza- melijke actie te gaan voeren, waar door de wereldbroederschap duidelij ker gericht wordt op de daadwerke lijke verbondenheid tussen scouting en de wereld. (Van onze correspondent) PARIJS Het wordt morgen een dubbeltje op zijn kant of de achttien ministers van buiten landse zaken van de Raad van Europa, in vergadering bijeen te Parijs, zuilen besluiten om Grie kenland, dat sedert april 1967 ge regeerd wordt door een militaire dictatuur uit de raad te verwjjde- In de eerste plaats zal moeten wor den uitgemaakt of zulk een besluit moet worden genomen met meerder heid van stemmen of met een ge kwalificeerde meerderheid van twee derde. Is dat laatste het geval dan maakt de Griekse dictatuur een kans om andermaal de dans te ontsprin gen. Voor verwijdering van Grieken land uit de Raad van Europa zijn tot dusver gewonnen de drie Skandina- vische landen, Zweden, Denemarken en Noorwegen; verder IJsland, Ne derland en Engeland. Dat zijn er zes. Naar dit standpunt hellen over Italië, België en Luxemburg en dat zijn er dus bij elkaar negen. De doorslag zal moeten geven West-Duitsland met aan het hoofd de nieuwe socialistische bondskanselier Willy Brandt. Maar die schijnt te aar zelen onder druk van Amerika. Ook de houding van Wilson in En geland is niet zo afwijzend als zij er op het eerste gezicht uitziet. Wilson heeft namens de Britse arbeidersre gering laten weten dat naar zijn me ning Griekenland uit de Raad van Europa in Straatsburg moet worden verwijderd, tenzij de Griekse dicta tuur er zelf vrijwillig uittrekt of zelfs nog op het allerlaatste ogenblik waarborgen geeft dat op zeer korte termijn de democratie in Griekenland zal worden hersteld. Die waarborgen, op papier althans, zullen de Griekse kolonels maar al te graag geven om de vernedering te ontgaan als schurftige honden bui ten de deur van Straatsburg te wor den gezet. Diverse Griekse vertegenwoordi gers zijn al in Parijs met zakken vol beloften, waar naar alle waarschijn lijkheid de lommerd geen cent voor schot op geeft. Wat Frankrijk betreft, de tegen woordige Franse regering voelt voor straffe maatregelen tegen Grieken land bijzonder weinig. Frankrijk denkt meer aan zijn economische be langen in Griekenland, dan aan het zwaaien met de vlag van de demo cratie, die niettemin in Straatsburg hoog van de gevel van dé Raad van Europa wappert. Gaullistische verte genwoordigers in Straatsburg hebben hun sympathie voor de Griekse dic tatuur nooit onder stoelen of banken gestoken. Men zal derhalve goed doen zijn verwachtingen voor a.s. vrydaig niet al te hoog te spannen. (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. \4 Meer dan 40 verschillende uitvoeringenJ K-is van klein tot groot! 'n DRUgasar werkt tegen de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V„Uift

de Stem | 1969 | | pagina 15