POLEN HEEFT IN MOSKOU TOESTEMMING GEKREGEN VOOR GESPREK MET BONN T s jechoslowakije en West-Duitsland verklaren zich bereid tot toenadering Leger grijpt macht in Dahomey K WEER KLEINE KANS OP RODE KRUIS- VLUCHTEN BIAFRA Studenten Eindhoven vóór inspraak H MARTE LINGEN IN T GRIEKS „Nobel-eer" voor prof. Tinbergen DDR Gewichtloos leren lopen Reactie Oder-Neisse MAANLANDING GEZIEN VANUIT APOLLO-12 PRESIDENT THIEU ZOU PARLEMENTARIËRS MEI ONTHOOFDING HERREN GEDREIGD ENQUêTE: 97 PCI. Wil INSPRAAK IN ONDERWIJS, 51 PCT. OOK BIJ BENOEMINGEN "mtei I A O Bijna 100 min liter Irisdrank méér geproduceerd [Weelde, warmte; winterluxe. Lange kalf met nertz 13 DE STEM VAN DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 17 BRANDT HUSAK (Van onze redactie buitenland) BONN - PRAAG - WARSCHAU De Westduitse regering heeft zich gisteren bereid verklaard onderhandelingen te be ginnen met Tsjechoslowakije om de betrekkingen tussen de twee landen te normaliseren. In antwoord op een verklaring die de Tjechoslowaakse partijleider Gusfav Husak gisteren eerder op de dag deed, dat West-Duitsland de eerste stap moet doen, heeft de Westduitse minister van buiten landse zaken Walter Scheel verklaard dat Bonn „te allen tijde bereid is te spreken". Volgens de Duitse minister is de regering van Willy Brandt „be reid samen met de Tsjechoslowaakse regering te onderzoeken welke stappen men kan ondernemen om de betrekkingen te verbeteren". De Tsjechoslowaakse partijleider verklaarde gisteren in een interview met het partijdagblad Rude Pravo dat Tsjechoslowakije wacht op een initiatief van West-Duitsland. Ieder Westduits voorstel dat gericht is op herroeping van het verdrag van München van 1938, waarbij grote de len van het Tsjechoslowaakse Sude- tenland aan nazi-Duitsland werden toegewezen, zal zorgvuldig worden afgewogen. Praag, en ook de ande re landen van het Warschaupact, hebben er sindsdien siteeds op aan gedrongen dat het verdrag des tijds door Duitsland, Italië, Frank rijk en Èngeland ondertekend on geldig wordt verklaard. Husak, die een van zijn eerste commentaren over het buitenlandse beleid gaf, sinds hij in april partij secretaris werd, zei dat Tsjechoslo wakije groot belang heeft bij het verbeteren van de betrekkingen met West-Duitsland. Ook op het ge bied van economische overeenkom sten op lange termijn en economi sche en technische samenwerking zou een voor heide partijen voorde lige samenwerking ontwikkeld kun nen worden, aldus Husak. De Tsje choslowaakse partijleider gaf de links-liberale regering in Bonn ech ter ook wensen te kennen over de Westduitse verhouding tot de DDR. (Van onze redactie buitenland) COTONOU De regering van dr. Emile Derlin Zinsoe in Dahomey is gisteren door een militaire staats greep omver geworpen. De telefoon verbindingen met de hoofdstad zijn verbroken. Dit is de achtste staats greep in het land binnen zes jaar. President Zinsou is in een auto weggevoerd. In Franse kringen zijn berichten ontvangen, dat hij ernstig gewond zou zijn. Er gaan ook geruch ten, dat de staatsgreep het werk is van de presidentiële garde. In Coto- nou zijn naar verluidt schoten geval len. De president is slechts één jaar en vijf maanden aan het bewind ge weest. Hij werd door het militaire bewind benoemd voor vijf jaar. Het leger staat onder leiding van luite- iat-kolonel Maurice Kouandete. STOCKHOLM In het middel- Punt van de belangstelling bij de tra- ditionele plechtige uitreiking van No belprijzen stond dit jaar de geheel Ueuwe prijs voor de economie, toe gekend aan de Nederlandse professor Tinbergen en de Noorse professor Ragnar Frisch. Aangezien deze laatste niet aan lig, kon zijn om de prijs van koning Gustaf Adolf in ontvangst te nemen, wel de aandacht geheel op prof Tin bergen Vandaag zal hij eerst de prijs verzilveren bij de Nobelstichting en aanzitten aan een diner dat koning uustaf Adolf geeft in het koninklijk Paleis ter ere van de prijswinnaars Morgen geeft hij een lezing in het auditorium van de Economische Ho- Seschoo] in Stockholm en luncht hij de Nederlandse ambassade. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het Revali- datie-Instituut te Amsterdam be schikt over een gewichtsloos heid-simulator, ontwikkeld door Re NASA. Deze -experimentele looptrainer is de enige in Euro- Pa. Hij kan een gekozen pereen- iage van het lichaamsgewicht wegnemen, zodat de onderste ledematen slechts gering worden heiast. Dit nieuws werd gisteren hekend gemaakt tijdens de of- uciéle ingebruikstelling van het Amsterdamse Revalidatie-Insti- tunt. Het wordt nu mogelijk pa- henten, met bijv. een beenbreuk minder belast te laten lopen en «e spieren of gewrichten toch te etenen. De snelheid van deze ottoir-roulant" wordt bepaald «oor de handicap van de patiënt. „De relaties van West-Duitsland met de DDR betekenen niet slechts de verhouding tot een schakel van maar ook tot de gehele socialistische gemeenschap als zodanigEen re alistisch beleid is onmogelijk als Bonn blijft volhouden de enige ver tegenwoordiger van Het Duitse volk te zijn". Husak meendé dat de sta tus van de DDR op een Europese veiligheidsconferentie gelijk zou moeten zijn aan die van de andere deelnemers. Scheel repte in zijn antwoord met van 6e eis van Husak dat Bonn heit pact van Müncherf ongeldig moest verklaren. Hij zei eerst de volledi ge tekst van het interview waarin Husak dat gezegd had, te moeten hebben voordat hij commentaar kon leveren. De Westduitsers zeggen echter dat zij het pact nu reeds als ongeldig beschouwen. Het ziet er verder naar uit dat Polen bereid is spoedig besprekin gen te beginnen met West-Duits land. Het Warschause dagblad Zy- cie Warszawy (Warschaus Leven), dat algemeen beschouwd wordt als een spreekbuis van de regering, heeft gisteren in een hoofdartikel geschreven: Politieke bespre kingen tussen Polen en West-Duits land staan op het punt te begin nen". Deze zinsnede was de eerste dui delijke reactie van Poolse zijde op een Westduitse nota van 25 novem ber, waarin Bonn voorstelt zo spoe dig mogelijk besprekingen te begin nen over vraagstukken van weder zijds belang. Polen en West-Duitsland onder houden geen diplomatieke betrek kingen en sinds de tweede wereld oorlog zijn er tussen beide landen geen directe contacten op regerings niveau geweest. Wel zijn handels missies uitgewisseld. Het artikel in Zycie Warszawy be- vestigt, dat Polen bereid is te gaan onderhandelen met West-Duitsland en daartoe op de topconferentie van het Warschaupact die verleden week in Moskou is gehouden, toe stemming heeft gekregen. Men ver. wacht nu dat Polen nog deze week of ..nders in de loop van de komen, de week de Westduitse nota zal be. antwoorden. Bij de besprekingen zal de kwestie van de erkenning van de Oder-Neisse grens centraal staan. Zoals bekend zijn maandag de on derhandelingen tussen Bonn en Mos kou begonnen over heit Wederzijds afzien van het gebruik van geweld. Dergelijke onderhandelingen zouden ook op komst zijn tussen Bonn ön Warschau. Volgen^ welingelichte bronnen in Bonn is men trouwens optimistisch 'lat ook Praag binnen kort zal worden uitgenodigd aan dergelijke besprekingen deel te ne men. Deze foto is gisteren door de NASA vrijgegeven en ge eft, aldus de NASA, een beeld vanuit de ApoIIo-12 op de maansloep LM Intrepid (geheel bovenaan) v'ak voor de landing in de Zee der Stormen op de maan. SAIGON (RTR) Saigonse bladen hebben gisteren gemeld dat presi dent Ngoejen van Thieu heeft ge dreigd drie parlementariërs te laten onthoofden als de nationale vergade ring hen niet in staat van beschuldi ging stelt wegens hoogverraad. Het gaat om de afgevaardigden Tran Ngoc Tsjau, Hoang H-o en Pham the Truc, tegen wie een onderzoek gaande is door een commissie. Tsjau broer van een veroor deelde kapitein van de Noordvietna- mese inlichtingendienst en Ho wor den beschuldigd van het onderhou den van contacten met de Vietcong en Truc heeft in vrijwillige balling schap vorig jaar in Tokio gepleit voor een coalitieregering en volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen. Bij een plechtigheid in Voeng Tao heeft president Thieu gisteren, vol gens de kranten gezegd dat „het volk en de strijdkrachten de hoofden van deze afgevaardigden zullen afhak ken" als de nationale vergadering geen maatregelen neemt. „Onze plicht is dergelijke honden dood te slaan' Het officiële Zuidvietnamese persbu reau heeft in zijn samenvatting van de toespraak .geen melding van deze uitlatingen gemaakt. (Van onze redactie buitenland) LAGOS/DAR ES SALAAM De federale regering van Nigeria heeft gis teren formeel verklaard dat zij geen enkel militair voordeel wil behalen uit hulpvluchten overdag naar het afgescheiden Biafra. De Nigeriaanse regering verklaart o.m. „dat het niet in de bedoeling ligt dat de Nigeriaanse lucht macht aanvallen uitvoert pp Oeli-Ihiala als vliegtuigen van het interna tionale Rode Kruis zich daar overdag bevinden en dat zij ook niet van plan is toestellen van het internationale Rode Kruis te escorteren of te volgen tijdens die hulpvluchten". DEN HAAG (ANP) In de eerste acht maanden van 1969 is 95,7 miljoen liter frisdrank méér geproduceerd dan in de overeen komstige periode van 1968. In laatstgenoemd tijdvak is, blijkens de produktiestatistiek voor fris dranken (van het CBS) 366,7 miljoen liter geproduceerd tegen 462,4 miljoen liter dit jaar. Dat betekent een toename van 26 procent. Deze cijfers heeft de heer S. Th. van Bijsterveld, waarnemend voorzitter van het bestuur van het bedrijfschap frisdranken, gisteren meegedeeld in 'n vergadering van dat schap. Voorts verklaarde hij met na druk nog eens, dat meer dan 99 procent van de Nederlandse frisdranken uitsluitend met kris talsuiker wordt vervaardigd. Diplomatieke kringen in Laos zien in de verklaring een mogelijkheid dat Nigeria en Biafra overeenstem ming bereiken over het hervatten van de hulpvluchten overdag onder toe zicht van het internationale Rode Kruis. Zoals bekend werden de vluchten in juni opgeschort, nadat de Nigeriaanse luchtmacht een Zweeds toestel van het Rode Kruis had neer geschoten. Biafra gaat echter niet akkoord met hulpvluchten overdag tenzij de ze door een neutrale derde partij worden gegarandeerd. De garantie moet sancties bevatten - militair, eco nomisch of diplomatiek - voor het ge val Nigeria zijn woord breekt en het Biafraanse vliegveld Oeli zou bom barderen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Biafra voor Oost- en- Centraal- Afrika, Austin Okwoe gisteren in Dar es Salaam verklaard. OP EEN VEILING in Parijs is dins dag het schilderij „De Rumfles" van Picasso voor het kapitale bedrag van ongeveer drie kwart miljoen gulden in het bezit van een onbekende koper gekomen. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse uitge vers, „Editions de Seuil" hebben zojuist een verslag gepubliceerd van een 29-jarige linkse auteur, Perisles Korovessis, over kwel lingen in Griekse gevangenissen. Nadat hij ervan beschuldigd was lid te zijn van een van de verzetsbewegingen, die na de staatsgreep van 21 april 1967 als paddestoelen uit de grond schoten, werd hij in zijn huis in Athene gearresteerd en toen aan de militairen overgeleverd, die hem opsloten in de Averoff-ge- vangenis en hem in een hospi taal aan elektrische kwellingen onderwierpen. Na zes maanden werd hij vrij gelaten, maar men verbood hem te werken of om Athene te ver laten. Hij ontsnapte met zijn vrouw uit Griekenland en schreef dit boek: „De Methode". Het boek bevat een van de meest aangrijpende verslagen van een menselijk wezen onder kwelling, die in lange tijd ge schreven zijn, en onthult in het bijzonder de toestand van gees telijke verwarring, waartoe het slachtoffer binnen korte tijd werd gebracht. Het was zo erg, dat zelfs al wilde hij spreken, hij nog niet in staat was om enige samenhangende klanken te uiten. Een andere factor is de schijn bare onverschilligheid van zijn kwellers voor dat wat naar men zou denken het doel van de kwellingen was om zo doel treffend mogelijk inlichtingen te verkrijgen. De kwellers schijnen hem slechts op mechanische wijze te slaan of elektroden aan te bren gen en zij schijnen zich nauwe lijks te interesseren voor enig grondig ondervraag-programma. Perisles Korovessis sprak niet vanwege de goede reden, dat hij niets te vertellen had, naar hij zegt. Hij wist niets over de per sonen, die bommen in Athene hadden geplaatst. Als hij wel op de hoogte was geweest, dan zou dat tamelijk gauw in iedere on dervraging naar voren zijn ge komen. In het militaire hospitaal werd Korovessis gedurende meer dan een week gemarteld. Maar Korovessis zegt: „Na april 1967 kreeg het recht om als menselijk wezen te bestaan de naam van verzet." Nog een factor, die uit zijn verslag naar voren komt is, dat de politie van de Griekse junta in tegenstelling tot de efficiënte nazi's haar werk niet erg ern stig opvat. Zij schfjnen zich er niet druk over te maken om naar aanleiding van goede in lichtingen verdachten op te spo ren. Zij pikken in het wildeweg mensen op, naar het schijnt, en trachten hen te vernietigen. In het geval van Korovessis nam de politie-officier een complete editie van de werken van Plato in beslag en beweerde, dat zij de complete werken waren van de vroegere secretaris van de communistische partij, Zacharia- dis. Korovessis werd naar de Ave- roff-gevangenis gebracht, waar een politie-officier een noncha lante poging deed om hem aan het spreken te krijgen en hem daarna wegzond voor martelin gen, hetgeen klaarblijkelijk in de wasserij gebeurde. Hij werd onder zijn voetzolen geslagen de „falanga-kwel- ling". Korovessis zegt, dat het effect zodanig is, dat als je niet wist dat ze je tegen de voeten sloegen, je dan niet zou kun nen vertellen, waar ze je raak ten. Het was alsof je tegen een granieten muur werd aangewor pen. Een regelmatig ritme is iets minder pijnlijk dan een onregel matig ritme en zijn bewakers deden natuurlijk het laatste. Hij werd aan vele andere kwellingen onderworpen, de een nog erger dan de ander. Men plaatste ook elektroden over zijn gehele lichaam. Hij verloor ge durende de tijd, dat men hem daarmee martelde, alle gevoel voor de werkelijkheid. Na zes maanden werd hij vrijgelaten en men heeft hem nooit ergens of ficieel van beschuldigd. (Copyright The Guardian/ De Stem) (Van onze onderwijsredacteur) EINDHOVEN De Eind- hovense Studenten Maat schappij en de groep Onder wijsresearch van de Techni sche Hogeschool hebben in februari en juni een onder zoek ingesteld naar de me ningen van Eindhovense stu denten over begrippen als inspraak en medezeggen schap. Daarbij stond voorop dat er dringend behoefte be staat aan feitelijke gegevens op dir. punt. Om althans enige feitelij ke houvast te krijgen is on der bijna 800 (216 in juni) studenten van de TH in Eindhoven een onderzoek ingesteld, een schriftelijke enquête. De nadelen van de ze werkwijze heeft men ui teraard van tevoren onder kend. Men kan niet nagaan onder welke condities de vragen zijn beantwoord en men weet niet, of het vra genformulier voldoende aan dachtig is gelezen. Verder staat niet vast of de geko zen groep als totaal repre sentatief is voor de gehele Eindhovense studenten-ge meenschap. Desondanks is het onder zoek schriftelijk gehouden. De resultaten kunnen bij dragen tot een beter gerich te en hehlderder discussie over de opvattingen van „de" studenten over in spraak en medezeggenschap. Minstens de helft van de studenten wenst minimaal inspraak. Dit varieert van 97 procent die inspraak wil in de wijze waarop onder wijs wordt gegeven tot 51 procent die ook inspraak bij benoemingen wil. Een her haalde, maar kleinere enqu- ete gehouden na de bezet ting van de Tilhurgse hoge school en het Maagdenhuis,, toont aan dat in Eindhoven toen meer studenten positief stonden tegenover Inspraak en medezeggenschap. Ruim de helft van de on dervraagden wil medebeslis singsrecht in onderwijsza ken en ongeveer 30 procent wil het ook bij benoemin gen, bij het bepalen van het financieei-organisatorlsche beleid en op de gebieden van het wetenschappelijk onderzoek. De studenten die invloed van studenten het meest nodig of nuttig vinden zijn te typeren als idealis tisch, maatschappelijk ge ëngageerd, relatief weinig belang hechtend aan een vaste orde, zekerheid, een goed salaris. Zij zijn kri- tisch-radikaai. De meeste studenten wen sen overleg. Zij vinden dat de beste manier om invloed te krijgen. Ongeveer 25 pro cent meent dat dit overleg met pressie gepaard moei gaan, of dat uitsluitend pres sie gebruikt moet worden om de inspraak en de me dezeggenschap te krijgen. Duidelijk is dat de junl- enquëte de standpunten minder tolerant heeft ge maakt. Er was toen meer te genstand hij de studenten tegen buitenparlementaire acties, het verstoren van vergaderingen en het be lachelijk maken van autori teiten. Maar in juni vonden minder studenten de bezet ting van gebouwen ontoe laatbaar dan in februari. Vandaag beste mensen roze van de koude, maar goedgemutst en in prima vorm in deze barre stonden wil ik een waarschuwende vinger opheffen naar het overdreven opti misme van de Feijenoord-mensen, die in maart weer gaan cuppen. De naam van die andere club, Vorwarts, zegt al genoeg. Die jon gens willen steeds voorwaarts. En weten niet van ophouden. Het is goed als we ons dat even voor ogen hou den. Biafra, gironummer 400, Utrecht Die regering van ons, soms óók al actief voor Biafra, zou ik een beetje halsstarrig willen noemen. Neem nou dat geval met die loonwet weer. Hebben ze eerst de Tweede Kamer de schrik in de benen gejaagd, en nu is premier P. de Jong in de Eerste Kamer weer tekeer gegaan. De senatoren hebben hem wat glimlachend aangehoord en roerend geconstateerd, dat „hij het mooi kan zeggen". Maar voor de rest besloten ze toch te doen wat ze al lang van plan waren, hun eigen tempo van be handelen te bepalen. „Piets people" begint eigenlijk wel op een schoolklas te lijken, die zo graag ijsvrij wil hebben en dat maar niet krijgt! „Merijn", zo vroeg de dame, „wat rust er op uwe zo smalle schouders?" „Op mijn zo smalle schouders", sprak ik, „rust een zware last". Mevrouw O'Hee, pardon O'Hair, heeft van een rechtbank ongelijk ge kregen. Zij wilde verboden zien dat Amerikaanse,astronauten vanuit de ruimte gebeden of bijbelcitaten uit zenden. „Staat en kerk moeten ge scheiden blijven", riep Madalyn O'Hair. Mevr. O.'H. „Wat doet het er toe", merkte het kind op, „wat voor griep het is, als het maar griep is." Die middengroep van katholieken wil onder andere onrust en verwar ring in de kerk van Nederland te lijf. Als u het mij vraagt, worden de on rust en verwarring er alleen maar groter op Advocaat: Raha-min. Laten we de kerk voortaan in het midden houden. MERIJN (ADVERTENTIE) vrnnw t ...hartewens van iedere vrouw j U wordt uitgenodigd om eens geheel czonder verplichting onze nieuwste collectie te komen bezichtigen en aan te passen kraan Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Vol- 0 ledige garantie Credietservice mogelijk Eigen atelier, ook voor J veranderingen en- reparaties Prijzen die binnen uw bereik -flg- gen Gespecialiseerd in grote 1 en kleine maten Deskundig advies Bontmantels in elke prijsklasse. Grote sorte~ ring bontstola's, cravatten en bonthoeden i Nieuwe Binnenweg 170 5 Rotterdam I O J bij 's-Gravendijkwal Tel. 234577 J Van vrijdag 19 dec. t/m dinsdag 23 dec., J 's avonds tot 9 uur geopend,

de Stem | 1969 | | pagina 13