Wen uitblAzen Lekker KLERK meer dan 1500 merken en rond 17000 produkten in de handel HUISVROUWEN DROMEN OVER 1980 UITSLAG LOTERIJ A» Godeau iwoordiger Waterkrullers Make-up zoals het echt moet \G IT iu's ITE VUSSINGEfc) 15 205 33 aks méér voetveeg koude voeten wensen 8 stu t linge iTEN en! k>es. lel gereed in lle-n uw ver- worden. opgeroepen voor de van enkele jaren voort- kt tot aanbeveling. 693,per maand met ogingen tot maximum >rdt een vakantietoelage e premie AOW/AWW der gemeente. iet Verhuiskostenbesluit gemeente Vlissingen is IZA-Zeeland. 8 dagen na het verschij- richten aan burgemees- p/a afdeling onderwijs Stadhuisplein 2. Supportersclub „DE VOLHARDING" Heikant lste pr. 1095 20e pr. 1®" 2 29 3 1736 21 191' 4 1524 22 1«2 5 1344 23 1® 6 1561 24 685 7 1434 25 1W 8 1098 26 537 9 976 27 1258 10 1588 28 ?17 11 367 29 I® 12 1860 30 502 13 541 31 664 14 729 32 1» 16 604 34 17 654 35 J5 18 930 36 11M 19 13 37 1548 38 1°82 Prijzen afhalen voor 1 i®; 1970 bij Pr. Saman, caie „Centrum" te Heikant STEEN HOUWËK1JI «j, N ATUURSTEENHANDbO Antwerpsestraat 33-39 Bergen op Zoom Tel 01640 - 6461 Speciaal adres voor n vervaardigen van ffra snnootschap zoekt n Fineerhout 'n Nederland. richten aan 'landvliefstraat, 60, VFVPEN België. ?r maand verdienen! mmeur. Een boeiend beroep voormannen iid biedt voor de toekomst. 290.000 goedbetaalde vaste banen ope I kan u helpen om er op tijd b'J bsende stap doen. De ADVANCE soU 1 date en compleet. Naast 360. iding in het programmeren op de m raarschijn/ijk méér verdienen dan op léér. Stuur spoedig onderstaande bo plus een gratis geschiktheidstest; tpunt in uw leven kan betekenen nU'^a.n,f omputer vraagt leder Jaar 25 procent tn mensen zijn. ïïtü computer divison J ÖJ Engefandfaan 287 NV. Haarlem Oplichting mijnerzijds - volledig In ieur"en mlj.na inschrijvi/ig. eQn 90 VOORLETTERS - WOONPLAATS LEEFTIJD kippevel van de cosmetica Het is niet veilig krullen met warm waterkrullers: Als ze lek raken af apenspringen bomt de warme in houd water of paraffine op 't hoofd. Dat betekent: brandwonden. De consumentenbond heeft zeven tien sets onderzocht op eventueel openspringen of lek raken. Van vijf van deze sets begaven enkele rollers het al voor ze tien beer dienst had den gedaan. Van vijf andere voor ze twintig keer waren gebruikt. „Vrouwen van welke leeftijd dan ook, maagd, gehuwd of weduwe, die een onzer onderdanen bedriegen, verleiden en tot het huwelijk bren" gen met behulp van huidcrèmes, cos- metische lotions, valse tanden, prui- ken, corsetten, crinolines, schoenen met hoge hakken of queues, vallen onder de wetsbepalingen tegen hek serij, worden bestraft als misdadigers en het aldus tot stand gebrachte hu welijk is nietig". Aldus een wets besluit van 1770 in Engeland. Waar zou de tegenwoordige vrouw zijn met dit wetsartikel? Zij, die zich bloot en ontmaskerd voelt zon der haar crèmetje zus, haar lotion netje zo, haar haarstuk, haar hoge hakken, haar streepje boven de ogen? En niet te vergeten wat zou het lot zijn van de cosmeticafabri- kanten? Zij, die op het ogenblik meer dan 1500 merken en rond 11.000 produkten op de markt bren gen? Zij die ervoor zorgen, dat er jaarlijks zo'n 1800 nieuwe of gewij zigde artikelen in de handel komen? Want iedereen, man of vrouw, baby of bejaarde, gebruikt nu wel een creme, lotion of pommade. Wat cij fers: 80 procent van de Franse be volking, 78,3 van de Duitse, 77 van le Oostenrijkse, 75,7 van de Engelse, 85 van de Belgische en 62,6 van de Nederlandse bevolking gebruikt cos metische produkten. En in Italië is het percentage toegenomen van 3 in 1924 tot 36 in 1969. Wat is eigenlijk de invloed van de schoonheidsmiddelen? Deze middelen „ter verfraaiing, be scherming of reiniging van het men selijk lichaam, teneinde dit aantrek kelijker te maken, het aanzien ervan 'e wijzigen, of esthetische onvolko menheden te corrigeren" zoals het officieel heet. Het verschijnsel valt haast niet te controleren. Pleitbezorgers van de gezondheidseis krijgen er kippevel van, zo merkt een van hen op. in Amerika bijvoorbeeld, verrichten dermatologen (huidartsen) 7,5 mil joen onderzoeken per jaar. Het ge bruik van anti-acnémiddelen van Personen tussen 14 en 42 jaar is enorm. Ook busteverstevigende mid delen worden zeer veel toegepast. Unlangs werden alle eierpoederover- schotten opgekocht om ze in schoonheidsmiddelen te verwer ken Dat lijkt niet zo erg, maar clinici vrezen allerlei allergische huidaan doeningen, allergische reacties op een bestanddeel dat onontbeerlijk is v°or haarverf, bovendien zijn ze bang yoor de invloed van de anti- 'ranspiratiemiddelen De heer dr. F. Wafelbakker, arts, meent: „Bij iedere vorm van aller- Pe moet eraan gedacht worden dat de oorzaak kan liggen in een van de schoonheidsmiddelen. Lippenstift, zalf, loticn, parfum, haarspray, of wat dan ook". niet in waarom een jonge s zonde huid moet worden lastig ge- Jrei? met crèmes of lotions. „En als blJ het ouder worden cosmetica JJÏ gebruiken, reinig de huid dan zo klinkt, zijn waarschuwing. Hij wijst op het belang van nacht rust voor de elasticiteit van de huid. De heer Wafelbakker geeft een aan tal adviezen en waarschuwingen. ,Om te beginnen: Overdaad schaadt. Het is verder af te raden snel van methode te veranderen of te vaak op nieuwe middelen over te gaan. Dage lijks wassen of douchen is noodzake lijk. Geregelde massage door je goed af te drogen met een ruwe badhanddoek is aanbevelenswaar dig." Hij gaat tekeer tegen haargroeimid delen: „Daarmee moeten we afreke nen: Die middelen voeden het haar niet, maar de portemonnee van de fabrikant, 'n Middel om de groei te bevorderen is nog niet uitgevonden". Wat de nagels betreft: „Tegen nagel lak bestaat geen enkel bezwaar, ten zij men er allergisch voor is. Maar nagelversterkers zijn niet gevaar loos. Ze bevatten vaak formaline. Dat heeft een paar minder prettige gevolgen: bloeding onder de nagels, verkleuring, en zelfs loslaten van de nagel. Er mag wel een heel dringen de noodzaak zijn, wil men ze ge bruiken. Van voeding is bij deze middelen geen sprake. En dan de jeugdpuistjes, nachtmer rie van talloze jongens en meisjes. „Ze kopen graag watertjes en zalf jes de jongens lenen ze vaak van hun zusje waarvan de fabrikant belooft dat ze genezing brengen. Maar dat hebben ze vrijwel nooit tot gevolg". Wel komt het soms voor, dat een tijdelijke vermindering optreedt, maar het blijft de vraag of dat door de middelen komt: „Acné gaalt altijd op en neer", aldus de heer Wafel bakker. In uitdrukken van meeëters ziet hij geen enkel bezwaar, mits het met schone handen gebeurt. „Maar het gebruik van een sleutel heel ou derwets, maar het komt nog voor is af te raden. Koop liever een comedonenlepeltje Wanneer men dat regelmatig met zeep wast en uitkookt, en wanneer men de huid afdept met alcohol 70 pet., bestaat daar geen bezwaar te gen". „Invloed van voeding op acné is ui terst gering, in tegenstelling tot wijdverbreide praatjes", zo zegt hij verder. „Niettemin is er niets tegen als men zich beperkt in het gebruik van vet eten als patat, spek en mayonaise". Doelmatig zijn: Zon en slaap. En: u wassen met zachte of d'esinfeciteren de zeep is beter dan een crème! Vooral elke dag! liefst onder de dou che". De hoge vlucht die de oosmetica-in- dustrie heeft genomen maakt het noodzakelijk, dat men er zich over beraadt in Europees verband. De Europese Economische Associa tie Uneurop heeft dan ook samen met de Italiaanse Sociéta di scienze farmaceutiche 'n congres geprgani- seerd, waar de medische, juridische en technisch-eoonomische proble men van de cosmeticaproduktie in het kader van de Europese Gemeen schap werden besproken. Behalve angsten voor allergie kwa men daar ook allerlei regelingen ter sprake. Chloroform is in Nederland en Italië toegestaan, in Duitsland aan beper kingen onderhevig, in België vrij en in Frankrijk verboden. Bepaalde hormonen zijn in Nederland en Ita lië wel toegestaan, maar in Frank rijk verboden om maar een paar voorbeelden te noemen. Bovendien weer een voorbeeld Frankrijk verkoopt zijn cosmetica in de hele wereld, maar verbiedt de verkoop van buitenlandse produkten in eigen land. Datzelfde geldt voor de Verenigde Staten. Er moet meer lijn in dit soort pro blemen komen, zo oordeelde men op de bijeenkomst in Milaan. Verschil lende mensen die de conferentie be zocht hebben willen in samenwer king met de overheid komen tot een „cosmetica-codex" ter bescherming van de consument. Het is duidelijk, in deze tijd hoeft de man niet meer zoals in 1770 beschermd te worden tegen de verleidingskunsten van de vrouw. Eerder moet de vrouw beschermd worden tegen de verleiding zich te verleidelijk te maken emmers als decoratie „Schrijf over huishonden-1980, nou eerlijk, daar heb ik niet lang over nagedacht. Ik heb namelijk een ge zin van zeven personen en ik heb al dikwijls gezegd: Ik wou dat ze eens iets konden bedenken om dat schoenenpoetsen gemakkelijker te doen." Een reactie op een prijsvraag uitge schreven door de Philips Koerier: „Schrijf over huishouden 1980." Er zijn stromen brieven binnengekomen van huisvrouwen die de gelegenheid te baat namen hun hart eens flink te luchten over de onvolkomenheden van de huidige huishouding. „Schoenenpoetsen, dat vuile karwei tje, daar moesten ze wat voor uitvin den schrijft een groot aantal in zendsters. Sommigen hebben de meest wonder lijke ontwerpen uitgedacht om Phi lips bij de verwezenlijking daarvan te helpen. Een voorbeeld: „Ik zou graag een schoenenpoetsbor stel zien, niet groter van diameter dan een doosje schoencrème met een roterende vertraging om in te sme ren en een roterende versnelling om uit te poetsen. Het moet een met één hand te bedienen apparaatje zijn, en dan nog het liefst op batte rij," wenst zich een huisvrouw. Een zeer zindelijke dame, die bang is dat het woord „voetveeg" in 1980 tot het verleden zal behoren, wil woordenboekenmakers geen extra werk bezorgen, zo schrijft ze. Ze wil een voetveegapparaat: een soort deurmat, die als een rupsband onder voeten doorrolt, terwijl men op het rooster staat. „Hij moet door een mechanische kracht worden aange dreven", voegt ze eraan toe. De meeste inzendsters hebben een ontzettende hekel aan strijken. Een van hen stelt Philips voor een broekpersautomaat op de markt te brengen, een andere zou haar volau tomatische wasmachine graag uitge breid zien met een strijkapparaat: „Een machine waar je de vuile was in doet, en waar je hem schoon, ge streken en wel uithaalt, zodat je al leen maar hoeft te vouwen", schrijft ze. De afwas is ook een vervelende zaak. Afwasmachines zijn voor gro tere gezinnen. Enkele dames stellen daarom een roterende afwasborstel voor, waardoor alles sneller en zon der krachtsinspanning kan verlopen. De steel zou voorzien moeten zijn van twee borstels: een harde en een zachte. Helemaal paradijselijk ziet de huis vrouw het, die het volgende in 1980 verwezenlijkt wil zien: „Een robot computer die alle werkzaamheden in de keuken doet; dan is ook de huisvrouw tegelijk klaar met de man." Een minder veeleisende schrijfster wenst zich een groenten-schil-, snij- en wasapparaat. „Ik zie het voor me; bevestigd aan de muur, bijvoor beeld boven het aanrecht, met aan- en afvoer van warm en koud water, met verschillende snij- en schilmes- sen, gemakkelijk te reinigen door stromend water; gemaakt van roest vrij staal en plastic." Met koude voeten is het kwaad huis houden. Een huisvrouw suggereert Philips daarom: „Als nu eens een schoenfabriek voor Philips een schoen met speciale hak en zool kon ontwerpen, waarin Philips dan listig een batterijtje verstopte, plus ver warmende tussenzolen Maar zomerse hitte is ook weer naar. Dus stelt ze vender voor: „Zou de koude lucht, die tijdens het zui gen achter uit de stofzuiger komt niet van dien aard kunnen worden gemaakt, dat hij zomers voor een aardige air-conditioning zorgt Uiteraard met minder geruis dan de stofzuiger doorgaans pleegt te ge ven." Ze geeft vervolgens een toekomstvi sie: „Woningen waarin als gezellig heidselement de eerste zinken em mers (nog uit 1940, énig op de hygiënisch betegelde kamervloeren verschijnen, gevuld met varens en ander groen. Wit geëmailleerde po's (nog uit grootmoeders tijd) zouden als papiermand dienst kunnen doen. Mattekloppers met beklede, gebor duurde stelen, zie ik langzamerhand aan de steriele muren naast het schilderij-met-de-stip verschijnen, om het geheel wat op te vrolijken." Tenslotte nog wat wensen: een broodsmeermaehine, een stofmag- neet, ramenwassers, ramenontdooi- res, een elektrische fietspomp, een behangapparaat, een eierkoker, een elektrische of door batterijen gevoe de plantenspuit (idee van een vrouw die pijn in haar duim krijgt van het op de knop drukken), een apparaat om zware velours gordijnen af te zuigen terwijl ze kunnen blijven hangen, enz. enz. En waarom dit alles Een huis vrouw zegt het voor velen: „De re den waarom ik graag een zo gemak kelijk mogelijke huishouding heb, is dat ik liever een leuke baan heb dan almaar te moeten poetsen en dergelijke." Vrouwen die zich helemaal niet op maken zijn in deze tijd zeldzaamhe den. Maar wie doet het allemaal zo als het hoort Voor de curiositeit het make-up recept, zoals een schoonheidsspecialiste dat zou ge ven. 's Avonds: een middeltje om oogma- ke-up en lipstick te verwijderen, een orème om de rest van het gezicht te reinigen, een lotion, een maskertje of een nachtcrème. 's Morgens: basiscrème, gekleurde vloeibare make-up (om schoonheids foutjes te camoufleren is een donke re en een lichte kleur nodig), rouge, poeder, wenkbrauwpotlood, oogscha duw voor op het ooglid en een an dere voor het gedeelte onder de wenkbrauw, mascara, eyeliner, kunstwimpers die los tassen de eigen wimpers moeten worden aan gebracht .lipstick, contourpot lood. Wie dit alles goed hanteert kan een totaal ander type van zichzelf ma ken. En dan mag men vooral de zeer veelomvattende nagel- en handver- zorging niet vergeten, terwijl allerlei voetpreparaten en crèmes of lotions voor de lichaamsverzorging onont beerlijk zijn. Als je het goed doet, moet je in de zomer blote henen tijd beenmake-up aanbrengen. Ditmaal biedt WE u een recepit geti teld „Les oeufs du ranch" (oftewel boere-eieren". Het is een populair ontbijt op het Mexicaanse platteland. Voor 6 personen hebt u nodig: 6 geroosterde boterhammen 6 eieren stukje boter Saus: 1 tablet vleesbouillon liter water 40 gram bloem 40 gram boter 5 eetlepels tomatenpuree 3 eetlepels gesneden ui 1 theelepel korianderpoeder 2 gesneden paprika's 1-2 theelepels aroma kruidenmelange nr. 3 Saus: Breng het water met het goudvlees bouillontablet aan de kook. Fruit de uien in de boter lichtbruin. Voeg de bloem toe. Schenk al roe rende de bouillon erbij en laat het even doorkoken. Roer de tomatenpu ree, de gesneden paprika's, korian derpoeder en aroma er door. Breng op smaak met kruidenmelange nr. 3. Laat het ongeveer 2-3 minuten door koken en houdt het warm. Eieren: Bak de eieren in de boter en leg ze op het geroosterde brood. Bedek de eieren met de saus. Serveer met wit te en of bruine bonen. Veel tijd zal de bereiding u niet kosten: in een kwartier hebt u het klaar.

de Stem | 1969 | | pagina 9