Eén organisatie voor rattenbestrijding Liefhebbers van goudvink krijgen gouden tijdperk SINDS ARREST HOGE RAAD Trekpaardenkeuring in Goes: veel animo Goese bejaarden biljartten om tulbanden en wijn papier voor uw ^-pen Als eenling kun je geen verandering brengen in het systeem STREVEN BIJ START VAN NIEUWE GEMEENTEN OP ZUID-BEVELAND Sint komt vandaag in Retranchement Winst Zwevend iLAGRUIMTE kantoren iENHUIS BRIEKSPAND Waalwijk JYTER n.v. G. L. de Kok Van Dissel eventueel JENNEBROEK" >p gevraagd of te koop Onmiddellijk I 1.. 1dsstenveulens gr. m.: IA en Bewijs Show van De Nachtegaal in Nieuw-Namen Man van het jaar VII Man van het jaar VIII Man van het jaar IX Man van het jaar VI Ir. Tuynman komt spreken voor ZLM Argumenten „Vergeetboek" in schouwburg Middelburg DR. H. VAN DER VEN (51) De jonge arbeider (7) DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 6 NOTARIS te IJZENDIJKE zal op maandag 22 decern, I ber a.s. des n.m. 15.— uut| (3.— uur) in het restau.| rant Vermeirssen-Wisltet.l ke, Havenstraat 2 Philip.J pine in het openbaar jJ één zitting verkopen teJ verz. van de fam. Ver.l meire-De Vriendt: De percelen BOUWLAND en zijkantdijk in de Phjl lippinepolder te PhilippjnJ (op de grens met Sas vjJ Gent) kad. bek. PhilippinJ sectie C no.'s 123, 123bis| 136b en 136 c tez. grotJ 2.46.10 Ha. De percelen zijn mondelini in pacht bij Albert Roe.| giers te Assenede voorf B.frs. 12.300.— per jaar! :1 Aanvaarding in genot 1-1.1 1970, lasten met ingang" van 1-1-1970 voor koper. Betaling koopsom binnenl 30 dagen, betaling onkoJ ten binnen acht dagen na| de toewijzing. Meerdere inlichtingen tenl kantore van genoemde n0.| taris. ng af ag ïen os- de ten po- VEILING NISSE NOTARIS te GOES zal op vrijdag 12 decemtal 1969 te 14.00 uur in „Hetl Dorpshuis" te Nisse ten" verzoeke van de erven J.| Paauwe te Nisse publiek verkopen: het woonhuis met erf en tuin aan t Paul Krugerstraat 28 Nisse, groot 3.79 aren. Zeer geschikt voor recrea-| tiewoning. Ontruimd te aanvaarden] bij de betaling der ka penningen. Bezichtiging woensdag en zaterdag 6 december! 1969 telkens van 14.00 tot| 16.00 uur. Nadere inlichtingen tenl kantore van de notaris. gelegen in 't hart van Roo- pppervlakte 325 m'2. gaarden per 1 januari 1970. Bouw- en Exploitatie My. Roosendaal. Telefoon O1650- it. verk. modern klein arage, 3 slaapkamers [ge buurt te Breda, gaarden ca. 3 maanden. tussenpersoon. 132388. ■an krachtstroom en c-v-,yE o m geschikt voor proawt ng en discountverkoop. "u er i aai Koopsom n.o.t.k. rg.g. 32528. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een initiatiefcomité onder leiding van dijkgraaf P. Dekker van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beve land laat op het ogenblik nagaan, of er een mogelijkheid bestaat om de bestrijding van ratten in Zuid- Beveland op korte termijn over te laten aan één organisatie. Een dergelijk apparaat wil men zo gaUw mogelijk aan de gang brengen, liefst nog in de loop van januari, bij de start van de nieuwe Zuid-Bevelandse ge meenten. In het initiatiefcomité zij-n verte- I Miwoordigd: het waterschap „De Brede Watering", alle Zuid-Beveland se gemeenten en de betrokken land bouworganisaties. Door het comité is een werkgroep gevormd, die tot taak heeft, ideeën en suggesties, die geopperd worden te onderzoeken en waar nuttig uit te I uerken. Momenteel is de situatie zo, dat de rattenbestrijding een zorg ia, zowel van de ondernemer, de gemeenten, het waterschap als de landbouworga nisaties. Het komt herhaaldelijk voor dat onderling kortsluiting ontstaat. Taak wordt afgewacht, tot van over heidswege iets wordt gedaan tegen de ratten, terwijl van de ondernemer verwacht wordt, dat hij zijn eigen gebied zoveel mogelijk schoonhoudt. De secretaris van de werkgroep M. van der Linden, technisch hoofd ambtenaar bij het waterschap „De I Brede Watering", is van oordeel dat er veel te weinig tegen het rat- tenkwaad, dat op het ogenblik weer op veel plaatsen zijn kop opsteekt, wordt ondernomen. „Dat is erg jammer", zei hij ons, „want er wordt veel vernield, ook al al men daar op het eerste gezicht niet zo zwaar aan tillen. Ais een rat bjr. een zak gerst kapot vreet, dam zal een boer daar niet direct vam on dersteboven zijn. Hij repareert de schade en denkt er verder niet meer aan. Maar hij vergeet, dat dit ene kleine geval zich herhaalde malen kan voordoen, al is dat dan telkens weer op een andere mamier. Als een rat wordt gesignaleerd, dan moet er onmiddellijk vergif worden gestrooid. En dat is nu precies wat met na zorg wordt bedoeld: zodra een rat wordt opgemerkt maatregelen tref fen. Anders wordt het kwaad alleen erger. Op het ogenblik zwerven er nog niet zoveel ratten rond als vorig jaar rond deze tijd. In januari dit jaar werd een grootscheepse actie opge zet om een eind te maken aan de na righeid. Deze actie werd een succes. Daarna ging men door met inciden tele bestrijding. „Maar", aldus de heer Van der Linden, „dat is niet overal even ef fectief gebeurd. Het gevolg was dan ook, dat de rattemstand groter werd en daar moet weer wat aan gedaan worden." Inmiddels hebben deskundigen van de gezondheidsdienst uit Wagenin- geri zich op de hoogte gesteld van de situatie in het Zuid-Bevelandse. Er is contact geweest met diverse ge meenten. Samen met waterschaps mensen is een tocht door de polders gemaakt. Een rapport over een' en ander zal nog voor Kerstmis worden uitgebracht. „Nu de landbouwprodukten weer van het veld zijn, concentreren de ratten zich vooral in en rond de ge bouwen op de landbouwbedrijven. Ook in slootkanten naast de bieten velden en in boomgaarden houden de ratten zich bij voorkeur op. De gemeenten beschikken over lok aas. Bij het uitleggen zijn de kan toniers van het waterschap graag bereid te helpen. De werkgroep rattenbestrijding Zuid-Beveland dringt er met klem op aan, dat vooral de december maand wordt gebruikt voor de strijd tegen de ratten. Van groot belang acht men het daarbij, dat er onder ling contact en samenwerking is. De heren De Kok (rechts), Bink (midden) en Schipper (links) rangschikken de lekkernijen op een grote tafel, waarbij vooral niet vergeten wordt, dat er voor iedereen ook een tulband moet liggen. VIER MANNEN hebben op een ver laten landweg in de omgeving van Darmstadt in West-Duitsland een geldtransport overvallen en daarbij 500.000 mark buitgemaakt. (Van onze medewerker) VOERENDAAL Binnenkort zijn tentoonstellingen en concoursen te verwachten waarop goudvinken een zeer grote rol zullen spelen. Voor liefhebbers van goudvinken is namelijk een gouden tijdperk aange broken sinds een arrest van de Hoge Raad. Tevoren kon ieder, die in het bezit was van een goudvink, gever baliseerd worden wegens overtre ding van de vogelwet. Naar aanlei ding van zo'n verbaal heeft de Hoge ia staat, L-kamer, c.v„ 3 slaapt zolder, bijkeuken 37 500,— eurige na-oorlogse hoekwoW11^ i voor garage, vrij ul*ZjCg 0oO,-- aapk Gelegen aan verkeerspel eind 1970. f uyaal woonhuis met 4 slaap n en div extra's. 47.000,^ 1: hoekwoning, met c.v., >rs Pr stand. 52.500,- zicht over plantsoen, v., incl. stoffering e.d- oed onderhouden herenhuis uin. 57.5OO, Pr. kantoorpand, veel rui® :ken stookgelegenheid. n.o.t.R» NIEUWBOUW: 57 000,- woningen v.a. J 0„o,— -vorm kamer J '500.- ngen in tussenwoning) FN DIJ IN ONR. GOEDEREN KENSTRAAT 36 - BBL49 48656* - b.g.g.: 41155^3" - (Van onze correspondent) GOES De trekpaardenkeuring 'onder auspiciën van de samenwer- bonden van Zeeland) heeft ondanks het slechte weer, toch veel igstelling getrokken, niet alleen I van huiten de provincie maar ook uit Belgie. t fokmateriaal blonk in alle op- I achten uit. Niet alleen de jonge, ®aar zeker de oudere merries wel- voor het eerst waren samenge- bracht voor een Zeeuwse keuring. Be uitslag is als volgt: Merrieveulens kl. m.: IA en kam poen Judith v. Kouwenberg, eig. L. C Brooymans, Oud-Vosse- I "er; IB Ina, eig. A. N. Steendijk, I Meuwerkerk; IC Anja v. Vluchten- 5, eig. gebr. Ovaa, Souburg; 1D 1 v. Steenzwaan, eig. Steendijk; -A Frida, eig. A. N. Steendijk, Nieu- 1'«verkerk; 2B Ursula v. Reimers- toek, eig B. de Maker, Wolphaarts- Merrieveulens gr. m.: IA Cynthia I d. Goede polder, eig. J. Louwer- Vrouwenpolder; 1B Tosca v. 't lrP, eig B. Simonse, Heinkens- and; ie Margriet v. Malland, eig. Noom, Scherpenisse; 2A Flin- ara v. Meliskerke, eig. M. J. Mol, I "aarde. Hengstenveulens kl. in.: IA Due., -'ï- Brooymang vnd.; IB René van üngvenda, eig. C. v. d. Houten - J J Hart en A. N. Steendijk, I Aerkwerve en Nieuwerkerk; IC j Jart uit de Keutelmeer, eig. P. E. 'e Backere, St.-Kruis en T. H. Huis- I "au, Grootegast (Gr.); 2A Frits, ,A. N Steendijk vnd.; 2B Bart J q. Laatste Stuiver, eig. Brooy- I ®ans, vnd. I Kampioen Avenir v. Bleyendaal, Brooymans vnd.; 1B Maurits, J R. J. de Milliano en A. J. E. I riwmerman, Oostburg; 2A Costand I t Dorp, B. Simonse, Heinkens- J 2B Friso v. Schelphoek, A. N. I Steendijk vnd. I "-maandse merries kl. m.: IA en I kampioen Vera, Brooymans j IB Frida v. Krabbeneiland, C. 'annussen, Biggekerke; IC Mari- nne v 't Hoogland, A. Serrarens, laÜjM«se' Bianca v. 't Hoog- t- A, P A Suy, Absdale en A. L. tier, Kapelle; 2A Tosca v. Rei- «ershoek B. de Maaker, Wol- aartsdijk; 2B Christina v. d. 1 kanse, A. Gideonse, v. St.-Laurens W-: IA en kampioen Jolanda v, Er, ^kerke, M. J. Mol, Waarde; 1B I e v <L Goede polder, J. Lou- Z' Vr°uwenpolder; IC Erna I "oofdplaat, C. N. de Hamer, 1 ï.dijke; 10 Grietje, Al. Serra- I Ham ssenissei 2A Astrid, C. N. de I Schoondijke; 2B Karin v. poHen20"' J' Louwerse Vrouwen- I ka^,'maarulse hengsten m.m.: 1 en I .ampioen Barnum v. 't Eiland, P.E. Backere, St.-Kruis en T. Huis va Grotegast; gr. m.: IA Frits kanón IenweS, Maljaars, Oost- A 0' 2 Alexander v. d. Abeele, ün ten. Souburg. dse merries kl. m.: IA en Pwen Jenny v. Baron, B. Si monse, Heinkenszand; 1B Yola v. Bleyendaal, M. J. Mol, Waarde; gr. m.: IA en reserve kampioen Mirza v. 't Hoogland, P. A. Suy, Absdale en A. L. Schrier, Kapelle; IB Yvon ne v. Bleyendaal, Brooymans vnd.; 2A Sibilla v. 't Hoogland, P. Duve- kot, Grijpskerke. 30-maandse hengst: IA en kampi oen Alexander v. Cromstrijen, de Backere en anderen. 3,5-j. merries kL m.: IA en kam pioen Jacqueline, A. Gideonse, St.- Laurens; 1B Ylonke v. Steenzwaan, A. N. Steendijk, vnd. Gr. m.: IA en reserve-kampioen Tineke v. Nieuw Zoetendale, G. A. Leendertse. Mid delburg; IB Besie v. Reimershoek, B. de Maaker, Wolphaartsdijk; 2 Zita v. Goedleven, C. N. de Hamer, Schoondijke. Merries geboren in 1965 of eerder, kl. m.: IA Leentje v. 't Hoogland, Al. Serrarens, Ossenisse; 1B Conny v. Cromstrijen, St.-M. v. d. Velde, Zonnemaire; IC Tanja v. d. Hoek, C. Houten en P. J. Hart, Kerkwer- ve; 1D Marietje v. Tonenhof, Al. Serrarens, Ossenisse; IE Hilda d'A- miee, B. Simonse, Heinkenszand; 1 F Nellie v. 't Dorp, B. Simonse, Heinkenszand; 2A Ma ja v. 't Hoog land, Al. Serrarens, Ossenisse; 2B Farah v. Molenhoek, J. L. de Vlie ger. Nieuwdorp; 2C Ursula v. Ulke- sluis, C. v. Houten en P. J. Hart, Kerkwerve; gr. m.: IA en kampi oen Tosca v. Klerkenhof, Brooy mans, vnd.; 1B en res.kamp. Dina Brooymans vnd.; IC Jariska d'O range, C. v. d. Houten en P. J. Hart, Kerkwerve; ID Emmy, P. Duvekot. Grijpskerke; IE Wilma v. Steenzwaan. A. N. Steendijk, Nieu werkerk; IF Ingrid v. Doolman, B. Simonse, Heinkenszand; 1G Brillan- te v. Moerkappelle, Brooymans vnd.; 1H Corrie v. d. Buikstraat. P. J. Noom, Scherpenisse; IJ Anja v. d. Statendijk, C. N. de Hamer, Schoondijke; IK Carolien d'Orange, A. v. Soeten, Souburg; 2A Wilma v. d. Linge, B. de Maaker, Wolphaarts dijk; 2B Sylvia, A. Gideonse, St.- Laurens; 2C Rosalie, A. Gideonse, St.-Laurens; 2D Giselle. C. Mari- nussen, Biggekerke. Merries met afstammelingen: IA Ingrid v Doolman, B. Simonse, Heinkenszand; 1B Marietje v. To nenhof Al. Serrarens, Ossenisse; IC Wilma v. d. Linge, B. de Maaker, WolDhaartsdijk. Hengsten met afstammelingen van 1 jaargang: IA Bart v. Wijngaar den Brooymans vnd.; IB Rainier v. Kannelust, A. N. Steendijk, vnd. Hengsten m. afstammeling v. meerdere jaargangen: IA Favori v. Moerkappelle, C. N. de Hamer vnd. 1B Diogene v. 't Hoogland, Al. Ser rarens, vnd. Stalgroepen tot 2,5-j.: IA stal A. L. C. Brooymans, 1B stal de Bac kere e.a.y IC stal J. Louwerse, 2A stal M. J. Mol, 2B stal B. Simonse, 2C stal A. N. Steendijk. Stalgroepen 3,5 j. en ouder: IA stal Brooymans, 1B stal Serrarens, IC stal C v. d. Houten e.a„ 1D stal Gideonse, IE stal Simonse, 1F stal Steendijk. Raad de uitspraak gedaan, dat de goudvink, die in gevangenschap ge boren is, niet onder de vogelwet res sorteert, maar onder de categorie pluimvee. De wildzang gaat hierdoor een an dere toekomst tegemoet: liefhebbers van zangvogels, die in Europa in het wild leven, kunnen nu legaal deze vogels in hun volière houden. Met instemming hebben de volièrehou ders daarom de uitspraak van de Hoge Raad ontvangen. Opeens schijnt hiermee een eind te zijn gekomen aan een jarenlange strijd tegen het verbod van het kwe ken van vinken en het organiseren van vinkenconcoursen. Deze strijd was vooral emotioneel in het ge bied langs de Belgische grens. Het was voor de vogelliefhebbers in dat gebied niet gemakkelijk te verteren, dat op enkele kilometers afstand op Belgisch grondgebied de vogelvangst vrij is. Wel hebben de vogelliefhebbers zich unaniem gedistantieerd van de extreme praktijk van onze zuider- buren, die massale slachtingen hiel den onder de trekvogels. Maar het zat hun wel dwars dal zij de vogels niet mogen houden en dat het niet toegestaan was in beperkte mate zangvogels te vangen voor de bloed- verversing. Het gevolg daarvan was dat vogels wel clandestien gevangen werden en dat er een vrij intensieve vogel- smokkel bestond. Daardoor werden door de Belgen hoge prijzen ge maakt voor de smokkelvogels, het geen voor onze zuiderburen aanlei ding was de vogelvangst nog inten siever te beoefenen. De vogelwet had hierdoor een averechtse wer king: het Nederlandse verbod werk te stimulerend op de vangst in Bel gië. pluimveehouder, aldus volgens de jachtwet van 1954. Toch zijn de zorgen van de voliè rehouders niet helemaal opgelost. Noodzakelijk blijft dat naar genoe gen van de rechter moet worden aangetoond dat zangvogels, die eigenlijk volgens de wet verboden zijn, in gevangenschap geboren zijn. Dat bewijs is meestal niet in een vloek en een zuoht te leveren. De enige methode daarvoor is de zoge naamde vaste voetring, die niet an ders dan enkele dagen na de getxior- te van het vogeltje aan zijn pootje bevestigd kan worden. De controle van de volière wordt door deze ontwikkeling erg moeilijk gemaakt. Voor het arrest was de aanwezigheid van een goudvink al voldoende voor de controleur om te verbaliseren. Nu zal hij ieder vo geltje in handen moeten nemen, om een onderzoek in te stellen naar de ring. GOES De 45 leden tellende bil jartclub van de algemene bejaarden- bond in Goes heeft gisteren in de bejaardensoos, een sinterklaas-biljar wedstrijd gehouden. De heren gin gen zo op in hun spel dat niemand meer aan Sinterklaas dacht. Het leek wel of de goedheilg man de bewegingen op het groene laken van maar liefst vier biljarttafels lie ver niet wilde verstoren. De Sint bleef buiten de deur. Hij zal wel ge dacht hebben: „Ik heb vandaag wel meer te doen dan naar biljarten kij ken. Ook al gaat het om een wed strijd tor mijner eer. Ook al was Sinterklaas zelf niet aanwezig, geschenken waren er in handenvol naar huls, of hij nu ge- overvloed. Iedere speler ging met handenvol naar huis, of hij nu ge wonnen of verloren had. „We willen geen onderscheid maken", aldus de heer J. de Kok, voorzitter van de club. „Per slot van rekening betalen we allemaal zelf de contributie." Voor alle biljarters was er een tul band met krenten, flessen drank, fruit en andere lekkernijen. De hele morgen was de heer De Kok, samen met zijn secretaris, P. Bing en pen ningmeester J. Schipper, bezig de prijzentafel in te richten. „Dat moet goed gebeuren" zei hij, „want we willen niemand te kort doen". Dat is dan ook in het geheel niet gebeurd. Zeer tevreden gingen de be jaarden na afloop van de wedstrijd naar huis. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN De Vogelver eniging „De Nachtegaal" zal op za terdag 6 en zondag 7 december een grote en kleurrijke vogeltentoonstel- ling en bloemenshow geven. Deze tentoonstelling is zaterdag geopend van 14-21 uur, zondag ook van 14-21 uur. Tevens zal een verloting en trit sing gegeven worden met prachtige prijzen. Minister Luns is de main vain 1969 voor mij. De landing van de mens op d!e maan was de belangrijkste ge beurtenis. Wielrenner Fedor den Her tog is de sportman van het jaar. De programma's van de NCRV zijn mij het meest bevallen. Zo heb ik mij het meest geërgerd aan de heer Kloos. TETERINGEN C. van Geersaem In 1969 heeft Cruyffie de meeste indruk op mij gemaakt. De terugkeer van de astronauten is de belangrijkste gebeurtenis van het jaar. De sport man van het jaar is Pele; Dubbel spion het beste tv-programma en Robby Dale (disc-jockey van Jam) krijgt van mij de poedelprijs. BIERVLIET Riet van Waas Neil Armstrong, de eerste mens op de maan heeft op mij de meeste in druk gemaakt. De maanlanding op 21 juli 1969 was de belangrijkste ge beurtenis. Cees Verkerk is de sport man van het jaar. En de Flintstones het beste tv-programma. Aan m'n broer (2 jaar ouder) heb ik me het meest geërgerd. BREDA Diederick Sprangen (10 jaar) Minister Luns is de man van het jaar. De massaslachting in Vietnam is de belangrijkste gebeurtenis, ter wijl Coen Moulijn (op 32-jarige leef tijd nog een topvoetbalier) voor mij de sportman van het jaar is. De uit zendingen rond de maanlandingen waren de beste t.v.-programma s. Aan Biesheuvel (geen ruggegraat) heb ik me het meest geërgerd. HANK, J. van Camperihout. Retranchement viert vandaag het Sinterklaasfeest. Om half 2 vertrekt het muziekgezelschap, samen met de scholieren van de Markt naar Terhofstede, waar de Sint om 2 uur door het comité wordt verwelkomt. Hierna volgt een tocht door de ge meente. Tot slot wordt feest geviert in de school, waar ook de jeugd van 4, 5 en 6 jaar deelneemt. De lijsbcollecte voor dit feest is bijzon der goed geslaagd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ir. D. S. Tuymmam, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, zal tijdens de algemene ledenvergadering van de maatschap pij tot bevordering van land- en tuin bouw in Zeeland en Noord-Brabant Z.L.M. op 22 december een inleiding houden over het onderwerp Verslindt ook de groene revolutie haar eigen kinderen? De bijeenkomst wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om twee uur 's middags. De vogelliefhebbers hebben de averechtse werking van de wet ge hanteerd als argument, om de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te overtuigen, dat de wet veranderd dient te wor den. Bovendien voerden ze als ar gument aan dat vogels, die in het wild leven, een leeftijd halen van twee tot vier jaar, terwijl ze als kooivogel vaak tien jaar oud worden. Deze argumenten hadden bij de mi nister echter geen succes. Het arrest van de Hoge Raad heeft hierin nu verandering gebracht. De ze verklaarde de volièrehouder, die in het bezit was van een in gevan genschap geboren goudvink, tot (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de stads schouwburg te Middelburg zal zater dag (vandaag) het eerste toneel stuk dat door Jean Claude Carrière werd geschreven, „Vergeetboek", worden opgevoerd. De voorstelling vindt plaats onder auspiciën van de Stichting Arbeiders Kunstkring. De voorstelling vangt aan om 20 uur. Carriere is vooral bekend gewor den door zijn romans, geschreven na zijn studie aan de Sorbonne en de Ecole Normale Superieure de Saint Claud. „Vergeetboek", een blijspel, wordt gespeeld door Ina van Faassen en Ton van Duinhoven De regie is in handen van Elise Hoomans. Dolf Spoor vertaalde het stuk. opleiding of vorming krijgen. Dr. Van der Ven is 51, studeerde economie in Tilburg, was o.a. acht jaar secretaris van de werkgevers vereniging in de metaalbedrijven en twaalf jaar directeur van Beckers haardenfabriek in Bergen op Zoom. Maar het liefst zou hij zich helemaal wijden aan die arbeidsresearch. Daar van zegt hij: „We besteden geweldige bedragen aan research, aan marketing, aan reclame, aan produktieverbete - ring. En dat is nodig om op de been te blijven. Toch zal gauw genoeg blijken dat het erven hard nodig is om geld te steken in de research van de arbeid." „Daarbij zullen vragen naar voren komen naar de motivatie van de werkende mens: waarom wil hij geid verdienen en waarom hier? Wat is de gewenste taakomvang? Wat is de invloed van zijn omgeving en van promotiekansen? Hoe ver kom je mensen belasten? Ik heb het gevoel dat de meesten onderbelast zijn; ze krijgen te weinig verantwoordelijk heid te dragen." ken omdat hun gezin anders nog niet eens spek in de pan vond? Na eeuwen van ellende stap je zo gauw niet af van een nieuw verworven zekerheid met een verwarmd huis, genoeg te eten, een televisie en misschien zelfs een autootje." „Ik geloof niet dat wat er zich op de universiteiten afspeelt tot revo lutie zal leiden in de arbeiderswereld. We zijn hier niet in een situatie als voor de Franse Revolutie toen het water tot aan de lippen gestegen was en je kon zeggen: liever dood dan zo nog verder leven. Maar ik geloof wel dat er op de universiteiten ook creatief gewerkt wordt en dat we moeten proberen dit een evenwich tige vorm te geven in het bedrijfs leven. Je moet echter mensen vinden die het nut kunnen aantonen, die het operationeel maken en die in het bedrijfsleven een ingang vinden via de economische deur." i HALSTEREN „Mijn grootvader liet nog erwtensoep koken voor „zijn" arbeiders; mijn vader (hij zou nu 100 zün, dus ook dat is al heel lang geleden) kwam tegen dat goed bedoelde paternalisme in öpstand. Hij zei: je moet je arbeiders zoveel be talen, dat ze zelf genoeg erwtensoep of wat ze maar willen, kunnen ko ken." Dr. H. van der Ven uit Hal steren Rotterdammer van geboor te is dan de derde generatie in een fabrikantengeslacht. Hij is voor stander van zoiets als een research over het complexe probleem van de arbeid. Maar ons gesprek begint er mee dat hij zijn verbazing er over uitdrukt dat niet meer dan 150.000 van de 450.000 werkende jongeren „Zo'n onderzoek moet niet als een soort liefhebberij op touw gezet wor den, maar strikt wetenschappelijk. In die eerste plaats doodgewoon uit eco nomisch oogpunt. Dit inzicht leeft echter nog maar bij weinig leiders van bedrijven. Die zijn gewoonlijk- vooral technisch gevormd en hebben toch al de indruk dat die jonge we tenschappen als sociologie en psycho logie vaag en zwevend zijn. Vandaar dat in het bedrijfsleven velen alleen schrikken en geen enkele uitweg zien bij kreten als: eerst de bestaande structuur afbreken en dan pas den ken aan een nieuwe, (Re niet zo eco nomisch gebonden is." „Daar schrikken arbeiders trou wens even hard van. De meesten voelen zich het veiligst bij de conti nuering van de huidige maatschappij structuur. Allicht. Hoe lang is het allemaal bij elkaar pas geleden, dat ze vanuit dit deel van Nederland nog in Duitsland moesten gaan turf ste- „Natuurlijk hangen al die proble men samen, van situdent en 'jonge arbeider, van middelbare school en bedrijfsleven. En natuurlijk is het eigenlijk naast een economisch vooral toch ooik een menselijk probleem, ik bedoel: het gaat om het welzijn van de mensen. Dat kan geen enkele be drijf op z'n eentje bereiken. Bedenk wel, dat nu het behalen van winst aanvaard wordt als het uiteindelijke doel van de onderneming. Binnen dit kapitalistische systeem kun je hier ais eenling geen verandering in bren gen. Dan ben je gekke Gerrit Iets anders is of er geen maatschappij denkbaar is, waarin naast het be halen van winsit en de continuïteit van de onderneming, ook het welzijn van de daarin werkende mens als gelijkwaardige doelstelling wordt ge zien." „Persoonlijk geloof ik diaar beslis) in, maar het zal z'n tijd nodig hebben omdat ook de werknemer hiervoor nog niet rijp is en vasthoudt aan de gedachte van de consumptiemaat schappij. Vorming en opleiding zullen nodig zijn om de mensen mee te laten denken." „In een mensbeeld van 50 jaar te rug paste het niet om de mensen te laten denken. Dat gaf maar moeilijk heden. Intuïtief voel je aan dat je dan je gezag anders moet gaan uit oefenen. Naar mate ons mensbeeld verbreedt (laat ik maar zeggen: naar mate de mensen beter gevormd wor den) moet ik van steeds beteren huize komen om gezag te kunnen dragen. Het is veel vermoeiender ge worden." „Die autoriteit kwam van bovenaf. Zie de kerk: nu legitimeren wij, als geloofsfamilie, van onderaf het gezag van een bisschop. Maar moet dat be tekenen dat we elke dag tegen een bisschop kunnen zeggen: leg je mij ter maar aan de kant, we willen een ander? Nee, dat is de bedoeling niet. Ik kan me wel voorstellen dat je gezag aan banden legt, dat er ver antwoordingsplicht komt en raad pleging over te nemen beslissingen. Maar gezag is een recht en binnen het kader dat je geschapen hebt moet de gezagsdrager aan de gang kun nen." „Ik moet eerlijk zeggen: ik zie nog niet, hoe je dat allemaal zinnig moet ioen, maar je zult moeten beginnen met denken. Research. Maar dan ook .veer: het bedrijfsleven moet eerst ■nzien dat het zin heeft. En dat heeft het niet als het uitsluitend op econo mische gronden gebeurt. Dan wordt er hooguit wat bijgestuurd. Nogmaals: de menselijke en de economische aspecten zouden als gelijke waarden beoordeeld moeten worden." JAN HÜSKEN

de Stem | 1969 | | pagina 7