laakt r dag Zeeuwse arbeidsreserve hoger dan in november '68 Bi VESTIGINGSOVERSCHOT NIET ZONDER BIJSMAAK Kam en lellen zijn een en al gezondheid I Zeeland adverteert als „werklancT STATISTIEK BUREAU ARBEIDSVOORZIENING Twee Zeeuwen te Brugge ingesloten nstuif zeeland Examens Voor gebak SMIDT'S Zware autos kantelden bij Kruiningen EUROSCREEN En dan nog dit wm Rotterdam vreest tekort aan ^schoolde metaalarbeiders Reactie Rotterdam óp sneeuw Hoogwater Fluctuaties Chemie Banketbakkerij NCB gaat praten over problemen in fruitteelt RICHTING AANDUIDINGS BORDEN NAAM- EN TEKSTBORDEN ZELFKLEVENDE LETTERS EN TRANSFERS Beschuldigd van diefstal met braak Onderzoek provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland middelburg - in alle pu- Gemeenten Sportnota's Voedsel wel de trots. In de bureau- de kantoren hebben dan de paperassen de over- ar de hoefijzers. Trekt men en, dan openbaart zich een .ameling van deze artikelen, muur hangen niet alleen :n, maar ook hele collec- aefijzers. het paard van Sinterklaas is van Nederlandse hoel- l men niet vertellen. Ge- omvang van de produktie evenwel veilig aannemen, hoefgetrappel vrijdagavond derlandse daken en straten eld wordt veroorzaakt door unel met onder zijn hoeven uit.... Stoppeldijk. DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 rV c 155 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG ,Wilt u zich In Zeeland vestigen? Hier bestaat een permanente vraag naar ar beidskrachten in de metaal- en chemische nijverheid". Een adver tentie in die geest verlucht met een illustratie welke de Zeeland- brug voorstelt, is onlangs door het mreau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, in enkele landelijke dagbladen gepubliceerd. Op het bureau Arbeidsvoor ziening spreekt men, als het over de campagne gaat waarvan de advertentie een deel uitmaakt, van „het plan-Minderhout". De heer Minderhout, die aan het bureau verbonden is en die elke maand aan de statistieken afleest, dat men in Zeeland feitelijk te wei nig geschoold personeel in de me taal- en chemische sector kan vin den, kwam op het idee van een wervingscampagne met de hele provinciale arbeidsmarkt als ach tergrond. De reacties op de advertentie hebben het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening een beetje overrompeld. Er kwamen niet minder dan driehonderd aanvra gen om de in de advertentie be loofde informatiemap. Deze map, bestaande uit „Zeeland-folders" en massa's informaties over bedrijven die personeel nodig hebben, be vatte ook een sollicitatieformulier. Volgens de gegevens betreffende honderd uitgestuurde informatie mappen, ziin er inmiddels twin tig ingevulde sollicitatieformulie ren terug ontvangen. „Serieuze kandidaten", zegt mr. J. Rietema, directeur van het districtsbureau. Er zijn zelfs personen met HTS en MTS-opleiding bij, die als zij inderdaad doorzetten net als vele anderen, direct geplaatst kun nen worden". De advertentiecampagne is in invette uniek, dat hiermee een nieuwe vorm van interlokale ar beidsbemiddeling is ingevoerd. Zeeland wordt ais groeiende markt voor arbeidskrachten onder de aandacht gebracht, doch daarnaast doet het districtsbureau indirect ook aan „Zeeland-promotion'. De informatiemap wijst namelijk op de aangename kanten die het wo nen en zich ontspannen in Zee land voor de werker en ziin gezin bezitten. Op deze gezamenlijke Zeeland- promotion heeft het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam giste ren gereageerd. Dat arbeidsbureau zei te verwachten, dat bet tekort aan geschoolde arbeidskrachten in de metaalsector sterk zal toene men, door die gezamenlijke wer ving van Zeeuwse industrieën en op langere termijn de vestiging van een staalbedrijf op de Maas vlakte met 2500 werknemers. De geregistreerde vraag naar metaalvakkers in het Rotterdamse gebied is thans (eind november): 1296. De Rotterdamse Droogdok maatschappij die onlangs toestem ming kreeg om 55 Marokkanen aan te trekken, heeft een nieuwe aanvraag voor GO werknemers uit Marokko ingediend. In Rotterdam verwacht men een toenemende druk op de arbeids markt, door het besluit van acht Zeeuwse bedrijven gczaipenliïk personeel te werven. Deze actie zal niet speciaal on de Rotterdamse agglomeratie gericht ziin. maar men verwacht er toch wel enige invloed van. In de Rotterdamse bouwwereld bestaat veertig procent van de werknemers uit pendelaars, vol gens een telling per 1 oktober: 4663 van de 12.245. Een groot deel van hen komt uit noord-west Brabant. Vrije Universiteit Amsterdam: doctoraal wis- en na: lurkunde: J. L. de Jager, Kapelie. Doctoraal geologie: G. J. A. Kooiman, Vlis singen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door liet K.N.M.I.: In de nacht matige tot lichte vorst met later weer toenemende kans op sneeuw of re' gen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 t°t 3; min.-temp.: 1 tot 7 graden on der normaal; max.-temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: ™procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Voor maandag: aantal uren zon: 0 t°t 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden onder normaal: max.-temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: nans op een geheel droog etmaal: 20 Procent. Morgen, zondag 7 dec. Bergen op Zoom: 1.41 en 13.58, Hansweert: 0.53 en 13.11, Made-Drimmelen: 4.29 en 16.36. Terneuzen: 0.20 en 12.37, Vlissmgen 12.10, Wemeldinge: 1.31 en 13.48. Maandag, 8 dec. Bergen op Zoom: 2.27 en 14.45, Hansweert: 1.39 en 13.57, Made-Drimmelen: 5.11 en 17.21, Terneuzen: 1.05 en 13.21, Vlissingen. 0.36 en 12.53, Wemeldinge 2.17 en 14.35. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de sta tistieken die elke maand door het Bureau Arbeidsvoorzie ning in Zeeland worden ver vaardigd doet zich een onge woon verschijnsel voor. De ge registreerde arbeidsreserve van mannen is in de loop van november toegenomen van 1113 tot 1316 personen. Daar mee is zij gekomen boven het aantal van 1287 dat op eind no vember 1968 werd geregis treerd. Dit had onder meer tot gevolg, dat Zeeland, normaal op de 4e plaats in het rijtje der provincies met de relatief ge ringste arbeidsreserve, nu naar de 7e a 8e plaats is afgezakt en ongeveer gelijk staat aan Lim burg. Procentsgewijs is de ar beidsreserve alleen groter in Friesland, Groningen en Dren te, op dit moment. Als oorzaak wijst de hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland, mr. J. Rietema, de in deze van het jaar normale toe name van de geregistreerde arbeids reserve, als gevolg van de seizoen- werkloosheid (Horeca) aan. Daar naast was er echter ook een toege n-omen „wrijvingswerkloosheid", vooral in de beroepsgroepen bouw nijverheid en metaalnijverheid. Bovendien hebben de gunstige weersomstandigheden een snellere afstoting van arbeidskrachten uit de landbouw tot gevolg gehad. De geregistreerde arbeidsreserve bij de vrouwen is wel iets gestegen, maar deze blijft toch beneden het aanbod van vorig jaar november. Het bureau Arbeidsvoorziening verwacht in december een toename van de geregistreerde arbeidsreserve, omdat ook in deze maand seizoen factoren sterk doorwerken. Bouwnij verheid en landbouw zullen toonaan gevend zijn, voor de stijging van het aanbod in de sectoren die van deze beroepsgroepen afhafikelijk zijn. Een analyse van de arbeidsmarkt, geldend voor. Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf ons de heer J. Hoevens (ing.), directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Terneuzen, aan de hand van vergelijkende cijfers tus sen 1959 en 1968. Daaruit blijkt, dat als gevolg van industriële vestigingen, de werkgele genheid, vooral in de sectoren metaal en chemie, fors is toegenomen (tus sen 1959 en 1968 met maar liefst 3500), zoals ook in de dienstensector (toename: 2300), maar dat niettemin de globale werkloosheid toch stijgt. Enerzijds is dit te wijten, aldus de heer Hoevens, aan de voortgaande afstoting van personeel uit de land bouw, maar er is daarnaast een ster ke fluctuatie op het gebied van de tijdelijke werkgelegenheid. Na af loop van elk groot karwei, zoals bij fabrieksuitbreidingen (Dow) en gro te weg- en waterbouwwerken, no teert men een scherpe stijging van de arbeidsreserve. Zo betekent de aan vang van een nieuw werk bij voorbeeld de bouw van de tweede naftakraker bij Dom-chemical, waar mee in januari wordt begonnen een even scherpe daling. Eén en ander betekent, aldus de heer Hoevens, dat een stagnatie in de industriële ontwikkeling van de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone, tot een nogal spectaculaire stijging van de werkloosheidscijfers zal leiden. Het gaat daarbij niet alleen om het afnemen van het aantal arbeidsplaat sen in de industrie, maar vooral ook om de wegvullende werkgelegenheid welke met de stichting van indu strieën, plus de bijkomende werken, gemoeid is. De betekenis van chemische be drijven als verschaffers van werkge legenheid is, aldus de heer Hoe vens niet overwegend groot voor de Zeeuwsch-Vlaamse arbeidsmarkt. Hier werken verschillende factoren. De chemische industrie is ruimte- eisend en werkt direct of indirect de stopzetting van landbouwbedrijven in de hand, waarmee uiteraard de bestaande werkgelegenheid in die sector afneemt. De personeelsbehoef te is kwantitatief niet opzienbarend, maar bovendien past, in de Zeeuwsch-Vlaamse situatie, de vraag niet op het aanbod. Op dit punt kijkt de heer Hoevens graag vooruit. „Het is op langere ter mijn nodig", zegt hij, „dat er jong en goed opgeleid personeel voor de chemische industrie ter plaatse aan wezig is. Daarom ben ik zo blij, dat de MTS in Terneuzen is begonnen met een opleiding „chemische teek niek". Het ware toe te juichen als dit vak ook op LTS-niveau kon worden ingevoerd". Verder wees de heer Hoevens nog op een veelal verscholen probleem: dat van de geleidelijke afvloeiing van personeel uit de landbouw. „Als een grote fabriek dichtgaat, dan kan men het personeel bij elkaar roepen en gaan praten over omscholing, feite lijk: een tweede beroepskeuze. Op de boerderij betekent bedrijfssluiting, dat slechts één of enkele mensen werkloos worden. Het is praktisch onmogelijk om deze mensen (en in totaal vormen zij een grote groep) te wijzen op het enorme belang van een verantwoorde, tweede, soms der. de, beroepskeuze. Juist voor deze mensen zijn scholing, herscholing, theorie-cursussen e.d. van levensbe lang." Zijn advies luidt: Bij bedrijfsslui ting, hoe klein het bedrijf ook was, moet men in zijn eigen belang con tact zoeken met het gewestelijk ar beidsbureau, om bij zijn beroepskeuze geholpen te worden. (ADVERTENTIE) is het adres Nieuwediepstraat 1 TERNEUZEN (Van onze correspondent) KRUININGEN Op het gedeelte dubbelbaans van Kruiningen tot Krabbendijke heeft in de vroeger zo beruchte bocht van Sinke de glad heid van de weg enkele ongeluk ken veroorzaakt. Het was daar kwart over vijf in de morgen dat de - be stuurder van een vrachtwagen met aanhanger, afkomstige uit de rich ting Kruiningen, en zwaar beladen met zakken chemische stoffen, waar schijnlijk even in paniek raakte en is gaan remmen. s Dit had tot gevolg dat de wa gen in de rechter berm belandde, terwijl de aanhanger met de wielen omhoog kwam te liggen. De zakken lagen over rijksweg 58 verspreid, toen daar een andere vrachtwagen naderde. Ook deze ging remmen en kwam door slippen in de midden berm terecht. De wagen was gela den met zware riool-betonelementen. De aanhanger kantelde en ook de ze zware stukken kwamen gedeel telijk op rijksweg 58 terecht. Inmid dels was de veerpont te Kruiningen aangekomen, en de auto's die daar afkwamen konden nog door burgers worden gewaarschuwd. Dit heeft on getwijfeld een nog grotere chaos kun nen voorkomen. Toch werden nog een bestelauto en twee personenwa gens door het slippen licht bescha digd. De schade aan de beide aan hangwagens was bijzonder groot. Ze kunnen als total loss worden be schouwd, terwijl beide vrachtauto's zware schade opliepen. Twee grote kranen hebben rijksweg 58 van de zware obstakels moeten bevrijden. Dit heeft enige tijd in beslag geno men, doch vertraging is er, door goed ingrijpen van de politie, na genoeg niet geweest. (Van een onzer verslaggevers) 's HEERENHOEK Woensdag 10 december zullen de fruittelers in Zuid-Beveland, die aangesloten zijn bij de N.C.B., in hotel De Korenbeurs in 's Heerenhoek om zeven nur ver gaderen over de huidige moeilijkhe den in de fruitteelt en de begelei ding, die de standsorganisatie hierbij dient te geven. De heer J. Peer, so ciaal economisch voorlichter van de N.C.B., zal een toelichting geven. (ADVERTENTIE) (OOK VOOR EENMALIG GEBRUIK) Zeefdrukkerij Letterstanzerij Penningwegl Etten-LeurTel.01608-4930 (Van onze correspondent) BRUGGE Sedert enkele we ken zitten in een gevangenis te Brugge twee mannen uit Sas van Gent opgesloten, beschuldigd van inbraak en diefstal. De twee mannen, J.L. (37) en z(jn vriend B., waren naar Knok- ke gereisd om „een film te ma ken". (L. is lid van een filmclub in Terneuzen). Ze vertelden, dat ze een huis in de duinen hadden gehuurd als studio. De rijkswacht ontdekte hen even wel, 's avonds laat, in een kapitale villa in Knokke. De villa was eigen dom van een Brusselse miljonair, die onlangs was overleden: de erfgena men bekomerden zich nochtans wei nig om wat er gebeurde in het huis. Het gerecht is ervan overtuigd, dat de twee mannen van die gelegenheid gebruik maakten om hun slag te slaan: in de wagen van de Zeeuwsch- Viamingen vonden zij een behoor lijke stapel kostbare uit de villa ge stolen voorwerpen. De politie in Brussel gelooft dat L. zijn filmerij alleen gebruikt heeft als voorwendsel voor de strooptocht. B. verklaart van de hele zaak niets af te weten: hij zou gedacht hebben dat L. de villa had gehuurd en dat de dingen die hij weghaalde gekocht waren. DE BRITSE Labour-partij, die aan de regering is, heeft de Lagerhuisze tel voor Wellingborough, een stadje in Midden-Engeland, verloren. (Van een onzer verslaggevers) "katies over Zèeland-nu-en- straks wordt met vreugde gewag gemaakt van het feit, dat de pro vincie in 1966 voor het eerst na eeuwen, een vestigingsoverschot ■bocht noteren. Een nader onder zoek door het provinciaal op bouworgaan Stichting Zeeland, beeft aangetoond, dat het vesti gingsoverschot nog een bijsmaak heeft, waarop de Zeeuwse tong bog niet heeft gereageerd. De vraag waaroir het bij vestiging- b vertrekoverschotten gaat, betreft a»<Ius dr. G. .1 Smaliegange, di- tcteur van de Stichting Zeeland iet alleen de totalen. Aan de hand an de driemaandeli jkse „sociale kro- ïek van Zeeland", waarvan de eer- "ievering gisteren officieel het ent zag. toonde dr. Smaliegange wat hij bedoelt. Ten aanzien van afzonderlijk mi grerende personen (meest jongeren, eii dus buiten gezinsverband) bestaat er nog steeds op basis van de cij fers van 1967 een vertrekover- schot. De betrokken personen vestigen zich bij voorkeur in de randstad Hol land. Omgekeerd is de vestiging van uit de randstad in Zeeland relatief gering. Ten aanzien van de gemigreerde gezinnen is er een vestigingsover schot uit de randstad-Holland. Daar tegenover staat een vertrek-overschot in de richting van Brabant en Lim burg. De gemiddelde gezinsgrootte van gevestigde, respectievelijk vertrok ken gezin is ongeveer gelijk en be trekkelijk laag (rond 2,95 personen). De Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- deren maakt in het Zeeuwse totaal beeld de gezondste indruk. Zowel voor mannen als voor vrouwen, woor wat betreft de afzonderlijke gemi- greerden, (meest jongeren) is hier sprake van een vestigings-overschot, in tegenstelling tot Zeeland-totaal. In de Walcherse kanaalzone be stond er alleen voor afzonderlijk ge migreerde vrouwen een vestigings overschot. Bekeken per gemeente, verliep de migratie aldus: Vertrekoverschotten vertoonden: Vlissingen, Goes, Zierik- zee, Sas van Gent, Kruiningen, Hon- tenisse, Oostburg en Breskens. Een vestigingsoverschot vond de Stichting Zeeland in Middelburg, Terneuzen, Axel, Hulst, Ycrseke, Ovezande, Arnemuiden, Valkenisse, Wissenkerke, Kortgene, Tholen, St. Maartensdijk, St. Annaland, Duive- land en Brouwershaven. In de eerste „sociale kroniek" van de stichting Zeeland wordt een over zicht gegeven van de talrijke onder zoekingen, studies, besprekingen e.d. die het provinciaal opbouworgaan heeft ondernomen. Een positief ge luid liet dr. Smaliegange bij de aan bieding van de kroniek horen ten aanzien van de onlangs roemloos ge storven „algemene schooltoets". „Er zijn, nu de algemene school toets voor basisscholen in Zeeland en West-Brabant ter ziele is, nieuwe initiatieven, die wijzen op de wens om toch weer tot centralisatie op het gebied van de schooltoetsen te ko men", aldus dr. Smaliegange. „Het is niet uitgesloten, dat wij op den duur toch iets zullen krijgen dat lijkt op wat de „stuurgroep onderwijs" van de stichting Zeeland beoogde". Binnen enkele dagen zal het rap port „Sportaccommodatie in Zeeland" verschijnen. Eveneens binnenkort volgt de Sportnota-1969 voor b. en w. van Middelburg, die van de stich ting Zeeland planningsadviezen krij gen voor 1975 en 1980 betreffende de noodzakelijke sportaccommodaties. Omstreeks januari zal in Middel- burg-zuid een woononderzoek wor den gehouden. Ook hiervoor leverde de stichting Zeeland het nodige voor bereidende werk. Voor Vlissingen werkt de stichting aan een onderzoek ten dienste vain het onderwijsbeleid, waarbij in eerste instantie de HAVO- opleiding onder de loep wordt ge nomen. De commissie Dorpshuizen van de stichting Zeeland zal trachten inzicht te krijgen in de wijze van functione ren van dorpshuizen, verenigingsge bouwen, patronaatsgebouwen en der gelijke. Daardoor zal verdere bezin niing over de toekomstige functies van dergelijke voorzieningen mogelijk zijn. Bovendien kan het zoeken naar factoren die het functioneren bevor deren door het onderzoek worden vergemakkelijkt. Zeer nauw is de stichting betrok ken bfj het totstandbrengen van een welzijnssticht.ing in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De vraag naar voorlich ting, vooral door vakbonden, over het Zeeuwse welzijnsbeleid, is sterk toegenomen. „Een verheugend ver schijnsel. Openheid en informatie zijn noodzakelijk", zegt dr, Smaliegange .Voor het type is-ie zeer goed. Hij is enorm breed tussen de be nen. De oogkleur verraadt vitali teit en gezondheid. Ook kam en lellen zijn een en al gezondheid. Voldoet aan de eis van een kever- groene bovenkleur zonder een en kel wit veertje. Goede onderkleur. Heeft een zeer mooie staartpartij en bevedering. Goede beenkleur De enige aanmerking is dat de snavelkleur wel donkerder had mogen zijn. Voor mij krijgt hij het predikaat zeer goed." Dat is de be oordeling die een machtige, bijna acht pond wegende Australorp- haan kreeg van pluimveekeur meester J. Roobol uit Greup (Zuid-Holland) op de internatio nale kleindiertentoonstelling in het Giidehuis te Sluiskil. De expositie omvatte 320 stuks pluimvee, konijnen en sierduiven, AAN onze voordeur werd een gratis blikje hoogwaardig voed sel aangereikt. Het etiket ver meldt: „Unieke vorm.' Deze kom- plete voeding van malse, hap klare brokjes in smeuiige bouil lon, is volkomen nieuw en het resultaat van grondig onder- HIERDOOR en door de SAMEN STELLING, de belangrijkste bouwstenen voor de gezond- afkomstig van amateurfokkers uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zuid- Beveland en België. De organise rende vereniging is de kleindier- sportvereniging Sluiskil- Prachti ge rassen en typen in alle catego rieën vallen er te bewonderen. Natuurlijk hadden de trotse ha nen van de gekooicfè menagerie het hoogste woord. Bijna niets ont gaat bet geoefende oog van de keurmeesters. „De Australorp is een ras dat in Australië gefokt is uit het Orpington-ras", zegt keur meester Roobol. Voor geen geld hadden we een hand naar de reus achtige haan durven uitsteken, maar met een enkele greep had de keurmeester het niet eens te- genspartelende dier beet. Deze haan was inderdaad enorm breed tussen de benen. En mocht u als outsider de mening zijn toegedaan dat er maar twee soorten duiven bestaan, postduiven en sierduiven, wel, dan moet u eens op zo'n ten' toonstelling een kijkje nemen. Een greep uit de waterval van sierduivenrassen: Silezische Wit- plaatkroppen, Neurenberger Zwa luwen, Saksische vleugelduiven, Spreeuwduiven, Coburger leeu weriken, Forelduiven, Vlees- of kingduiven, Raadsheren en Mal- thezer kipduiven. De waarde van de vogels variëren van tien tot driehonderd gulden. ANTI-VROUW (1) Henk van der Meijden heeft on langs in „de Telegraaf" onthuld, dat de Fabeltjeskrant blijkbaar door mensen wordt vervaardigd, VAN MENSEN DINGEN EN DADEN heid: (eiwitten, vitaminen en mineralen) zijn in de juiste verhoudingen aanwezig, is de voorkeur voor dit produkt bij zonder hoog. Deze brokjes in bouillon worden regelmatig ge controleerd en geanalyseerd door het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek/TNO". BIJ opening van het blikje trof fen wij een soort glanzende saté aan, gedrenkt in pikante saus. Er steeg een verrukkelijke geur uit het blikje op. Aangezien er een kattekop op het etiket is afgebeeld, werd duidelijk dat deze verfijnde lekkernij voor de Nederlandse poes is bedoeld. TNO waakt ovei zijn glanzende vacht en de juiste werking van de diverse organen in het lijf van de Nederlandse poezen. Wie waakt er eigenlijk over die zwerende kinderen met hun ge zwollen buiken van beri-beri, hun buikloop, hun trachoom, hun framboesia en hun grote, zwarte doodskoppen van hon ger in de arme landen? Mensen in wat voor een wereld leve.t wij? HET blikje hoogwaardige voeding werd als gratis MONSTER aan onze deur afgegeven. Wegens een marktonderzoek onder men sen met katten. Terwijl de kat gretig van de mineralen, de vi taminen en eiwitten vr t (dat alles in pikante bouillon) be dachten wij, dat" op enkele uren vliegen hier vandaan, de men sen kreperen van de honger. Je kunt beter een beest in Neder land zijn dan een mens in drie kwart van de overige wereld WELVAART, welvaartwat doen we er in godsnaam mee? die iets tegen vrouwen hebben. De damesrollen in het dierenbos wor den aldus Henk alleen maar door vitterige, halfzachte of lach wekkende figuurtjes vervuld. De mannen komen er veel beter af. De Instuif-redaetie is een nog veel ernstiger zaak op het spoor geko men. Het in Nederland gangbare morse-alfabet is (zo werden wij gewaar) helemaal anti-vrouwelijk! Er komen maar drie vrouwenna men in voor: Anna, Marie en (ui teraard) Xantippe, welke laatste dame een gerenommeerde feeks was. Waar de kerels die het morse-alfabet hebben bedacht geen mannennaam voor bepaalde letters konden vinden, gebruikten zij uit pure nijd op het vrouwelijk geslacht, plaatsnamen. Zo kozen zij voor „U" de plaats- naam „Utrecht". Waarom geen Ursala? Voor de letter IJ kwamen zij met „IJmuiden" voor de dag. Was de meisjesnaam IJnstje (Fries) niet goed genoeg? En „Z" moest zo nodig „Zaandam" wor den. „Zusje" dat kon natuurlijk niet. ANTI-VROUW (2) In Frankrijk hebben ze ook een morse-alfabet, maar dat is véél vrouwelijker! Kijkt u maar: B is Berthe, C is Celestine. D is Desiré I is Irma; S is Suzanne; T is The- rese; U is Ursele en Y is Yvonne. De Fransen hebben in hun morse alfabet die ongure haam „Xantip pe" omzeild Hoffelijk als zij zijn, wezen zij de morse-naam voor „X" toe aan „Xavier" De Britten kozen voor de „X" het wcord „Xmas". Vroom volkje

de Stem | 1969 | | pagina 3