Pop met de bolhoed Lucky Luke: in de échter op (S)limmerick Leger VII Breed feü Huishouden Gezag Feest De Dromen- (diefstal ppij N.V., rlieden en wers SUSKE en WISKE joorwegen TRIEST FOLKSONGS £NT AN NS ïNSIOEN DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1969 30 van gedachten ijf dan naar: Utrecht en eweg 2, Utrecht, .22, toestel 381 de heer Vlak, ingde organisatie. arzekering Maat- ECHT ing Maatschappij groep eidsscholencomplex aan j rderskeet aan de Schie- - Eoniach onder nr. (010) 14. (L en BREDA THERE will always be an England", zong de Ame- rikaan Tiny Tim (een veertiger et een hoge en een lage stem) langs in de David Frost-show I tn zijn platenmaatschappij zag I jaar zoveel in dat ze het num- I iter direct als singletje op de bracht. Dat gebeurde op "8 toeren, een anachronistische k in de huidige muziekwe- van superstereo-dubbelal- I turns. Maar: zal er altijd een I Engeland zijn, een Engeland dat I 'raar nootje meezingt op inter- I nationaal gebied? a-muziek is net als de a-film en de strip iets ty- Amerikaans en elementen in de huidige muziek als jazz, iz. country and western en rock komen alle van USA-bo- I Jem. Ook de Britse beat was ge baseerd op het repertoire van Amerikanen als Chuck Berry en Diddly, hoewel juist Enge- I land kon beschikken over agres sieve, vlotte en muzikale jon- i uit de omvangrijke lage- I te klassen, die voor een wereld- I schokkende explosie zorgden. Toen „underground" een tover woord was, telde Engeland hele- maal niet meer mee, maar daar I is de laatste tijd wat verandering in. gekomen. Eerst kwam de oude i Ulo met een voortreffelijk dubbel- 1 tan, zonder Britse muzikale ken- merktn evenwel, en dan was er de Jtekls populairder wordende Bon- si Do Band, een dadaistisch pop- li cabnref dat worstelt in de Engel- 1 te theater- en kroegentraditie (ze I begonnen ook hun carrière in ca- |N, Onlangs kwamen de Kinks. «end van gezellige deuntjes als A dedicated follower of fashion" A yes he is 2x), met een elpee I getiteld „Arthur, or the decline and IB of the British Empire". 1 De muziek is sullig en gezellig, I Je altijd bij de Kinks, maar de |™t is veel interessanter (het IBstboekje zit opgeborgen in de I Wel van een op de hoes af ge- In f. kangeroe) Tekstschrijver Onvies heeft zich altjjd wat castisch beziggehouden met 1 medemensen, getuige „A well man", „A dedicated fol lower of fashion", „Dandy" en „Wonderboy", en nu heeft h(j de wereld beschreven (samen met Ju lian Mitschell) van een eenvoudige doorsnee Brit. Dat is Arthur Morgan, die opge voed in de pompeuze Victoria-tijd en genoemd naar Prince Albert William Patrick Albert, first Duke of Connaughs and Strathearn and Earl of Sussex, gedoemd is in de schaduw van de rijkaards te leven. Hij is gelukkig in zijn huis in Lon den, dat hij Shangri-lah noemt, met pantoffels en zijn tv. Davies meent dat de doorsnee Engelsen speeltuigen zijn in handen van de politieke machten: „The artisto- crats and bureaucrats are dirty rats, for making you what you are". Hij fulmineert tegen de lei ders Churchill, Beaverbrook, Mont- gomerey en Mountbatten, die de doorsnee Brit in de strijd werpen ter meerdere glorie van het Britse Wereldrijk. Arthur verloor zijn zoon Eddie in Korea en zag zijn andere zoon naar Australië trekken, triester kan het al niet. De elpee is een goedmoedige aanval op de Bolhoe den, die eerzame burgers in eigen land tot wanhoop brengen en in den vreemde volkeren onderdruk ken. Davies' sarcasme is dus ei genlijk lang niet actueel, is geen komische satire maar alleen maar klucht gebleven. Hij had zijn aan klacht tegen het gewelddadige Britse Empire inhoud kunnen ge ven door te verwijzen naar het neo kolonialisme van Harold Wilson, die Nigeria steunt en vóór het Amerikaanse beleid in Vietnam is. Maar we hebben toch met ty pisch Britse toestanden te maken, net als in het extraatje op Abbey Road „Her majesty is a pretty ni ce girl" van Paul McCartney (Hij leert). Ook Lennons teruggave van de onderscheiding Member of the Britisch Empire vestigt eindelijk weer eens de aandacht op het be staan van een ander groot muziek land naast de Verenigde Staten. Invloedrijke typisch Engelse mu ziek is moeilijk te vinden. Toch is er een groep die na drie elpees een grote hoogte heeft bereikt en veelbelovend mag worden ge noemd, de Fairport Convention. De groep zocht aanvankelijk inspi ratie in de Amerikaanse folksongs en vertolkte een aantal Dylan- songs, maar bouwde toch een eigen De hoes van de Arthur-elpee van de Kinks. In de buidel van de kangeroe zit het tekstboekje verborgen. stijl op met een degelijk, vol, wat melancholiek geluid. Die stijl is een mengeling van de rock-interes- se van lead-gitarist en leider Ri chard Thompson en de folk-ach- tergrond van zangeres Sandy Den ny en Dave Swarb'rick, die de elec- trische viool bespeelt. Vooral het toetreden van deze Swarbrick heeft de weg geopend Engelse folksongs in het repertoire op te nemen. Op de laatste elpee van Fairport Convention, „Unhalf- bricking", neigt de begeleiding al naar het gezellige Engelse, vooral in „Si tu dois parti" („If you got ta go, go now" van Dylan) en „A sailor's life", waarin vrolijk gefie deld wordt en accordeonklanken klinken. Zeer sterke momenten op deze verrassende elpee zijn verder Genesis Hall en Cajun Woman (een fraai rockertje) geschreven door Thompson, „Who knows whe re the time goes" van Sandy Den ny en natuurlijk ook de overige twee Dylannummers „Percy's song" en „Million dollar Bash". Tijdens hun optreden in het Con certgebouw in Amsterdam in ok tober, bleek dat de Fairport Con vention het accent bijna helemaal had gelegd op de Britse country- dance-muziek, zogenaamde Jigs en Reels, vrolijke, eenvoudige muziek, waarop vroeger een rij mensen rondedansjes maakten. De electri- sche viool speelt hierin een grote rol en de ondersteuning van de leadgitaar verplaatst" het gehéëf kundig naar ons Starfighter-tijd- perk. Ook de stem van Sandy Den ny een kruising van Joan Baez en Grace Slick van Jefferson Airplane past zeer goed bij dit genre. De Britse noot is dus nog niet verdwenen in de internationale po pulaire muziek. Trouwens elk jaar klinkt nog in de Royal Albert Hail het „Land of hope and glory". VRIENDEN van de Slimmerick, overstelpend wairen uw bijdragen deze week. Het Gasteis pastoortje maakte in de fantasie van velen van u de meest omcelibataire toeren. Bij de volgende limmerick zet de heer J. P. Hoffmann uit Roosen daal 'n „denkertje": Een Gasteis pastoortje verkleurde toen zondag de torenklok scheurde. Hij keek naar het zwerk „weer een barst in de kerk", die naar wierook en kaarsen nog geurde. De eervolle vermelding voor het hoogste aantal inzendingen (een meisje uit Breda stuurde er 16 in, maar dat waren geen limmericks) gaat naar J. G. van Jole uit Kloos- terzande. Deze limmericker stuurde er tien. Helaas moest de kwaliteit daar onder lijden, A. Lieutenant uit Breda maakt er ons op attent dat de slotregels en slotwoorden het moeilijkst zijn. Ze worden er door de inzenders met de haren bij ge sleept. Deze inzender stuurt er zelf zeven, waarvan we er een laten volgen: Een Gasteis pastoortje verkleurde, toeft hij vruchteloos met- limmericks leurde. Plots wist hij hoe het kwam. Men zei: 't Is weer gezwam, zodat hij de rest maar verscheurde. De prijs gaat deze week naar J. v. d. Sandberghen, die de versjes ons tevens deed toekomen als Sinter klaassurprise (hartelijk dank daar voor). Helaas moet de inzender ons nog zijin adres schrijven, want dat stond er niet bij. Het postmerk ver meldde wel Breda. Een Gasteis pastoortje verkleurde toen Clarijt met een doorzichtjurk leurde en op 't strenge verwijt: ,,'kZie je borsten, Clarijt! sprak: Dat klopt!, en als u ze eens keurde?" De nieuwe regel luidt: Een willige maagd uit Wemeldinge MERKWAARDIGE tegenstelling: Duitse nazi-misdadigers uit de tweede wereldoorlog werden in Neurenberg niet berecht door hun eigen rechters, maar door geal lieerde, onder wie Amerikaanse. Oorlogsmisdadigers uit de Viet namese oorlog worden berecht door Amerikaanse rechters. AAL, hospik, zandhaas, tankboer, kanonnenpoetser, lijnbeer, stip, of ficier van paniek, korp, op je stre pen staan, douwen, slapie, jannen, maten, afzwaaien, de hoogste rang is burger. HET Studium Generale program ma Sfex '69 dat van 3 november tot 3 december in Utrecht werd gehouden, heeft een brede belang stelling getrokken. De lezingcy clus werd bezocht door ongeveer 4000 toeschouwers en de serie films door 3000 bezoekers. Ge schat wordt dat rond 40 procent van de deelnemers niet-studenten waren. biMIW"! - DAT het stripverhaal in de loop der jaren een gunstige ontwikkeling heeft doorgemaakt moge blijken uit bovenstaande illustratie. Een onder deel van een strip uit de jaren veertig, de tijd van Acht, vader, niet meer TWEE jaar geleden werd in Sji- ling (India) een rector benoemd voor een middelbare school. Door geldgebrek kon de school tot nu toe nog steeds niet gebouwd wor den. De rector krijgt wel elke maand trouw zijn salaris van 240 dollar. DE bruiden van Nederland be steedden vorig jaar voor 35 mil joen gulden aan pannen en ser viesgoed. Gemiddeld gaf iedere bruid 135 gulden aan pannen en 160 gulden aan serviesgoed uit. Dit blijkt uit een onderzoek van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. GELEZEN: een advertentie op pa gina 3 van de Volkskrant: R.-k. priester in het westen van het land, trouw aan kerkelijk en pau selijk gezag stelt vrije tijd beschik baar voor meer individuele pasto rale begeleiding, ook voor de jeugd. MEESTER P. M. H. van Boven was in het nieuws tijdens de Til- burgse studentenstunten van vorig jaar De laatste tijd bereikt hij va ker de nieuwskolommen als voorzit ter van de federatie van confessio nele werkgevers. In die functie stuurde hij onlangs de volgende kreet de wereld in: „Onze opvatting en beleving van democratie heeft ons allergisch gemaakt voor uitzon derlijke posities en voorrechten. En toch moet er gezag zijn, en toch moet er bestuurd worden, en toch moet er gehoorzaamd worden. Zij, die verantwoordelijkheid dragen, staan voor een moeilijke opgave." HET aloude Sinterklaasfeest heeft vele Nederlanders gedwongen de spaarduiten van de bank te halen om voor iedereen wat te kopen. Bij de Rijkspostspaarbank is in no vember 11 miljoen gulden meer op genomen dan ingelegd. Overigens hebben de spaarders vorig jaar 20 miljoen gulden meer van de bank gehaald dan gestort. RAADSELTJES voor de kenners van oudere stripverhalen. In wel ke strip werd deze figuur gehan gen? Oplossingen naar de tussen Haakjes-redactie, Reigerstraat 16, Breda. Goede inzendingen worden beloond met waardering van deze redactie. tot en met 39 jaar netto f422.- f613.- :n zondagsdiensten iand) I 1 der nummer 01650-349 eelchef van het station ing (zonder postzegel) Spoorwegen, 780, Utrecht. king stationsassistent. 437/6;! 2il5

de Stem | 1969 | | pagina 27