De Block in conflict met Kamer ONTHULLINGEN IN TATE-MOORDEN Vier vliegtuigjes nog deze week naar Tunesië HOOFDBESTUUR WIJST VOORSTELLEN AF Nederlands-Belgische film onderscheiden Lof voor prijsbeleid van min. Lardinois VATICAANS WEEKBLAD: Steun in Kanier voor West-Irian-kleid Luns „Woede afreageren" FUSIE-ONDERZOEK Moordenaars in zwarte kleren en onder hypnose' J Nachtwacht55 in Alkmaar Ombouw Nederlandse provincie augustijnen 1TE BREDA LERAAR tschappijleer TV-UITZENDING GING NIET DOOR Advies Absoluut Ruim zesduizend werklozen meer EERSTE RESULTAAT ACTIE: SI-LEUR (N.Br.) Soldaten Bijbaan voor Armstrong „Berechting eigen oorlogs misdadigers uniek" VERDRONKEN VROUW KEEK TELEVISIE e/ v Man rijdt in op fietsers; meisje gedood 13 vertrouwde zaak Jreda, Tel. 01600 45672 ke technische dag- en avond- igang van 1 januari a.s. of zo avraagd 1 lessen aan de dag- e" jan de avondschool, igave van referenties binnen kschijnen van dit blad te ricn- ir van de school. zo spoedig mogelijk - een e verplegingsstaf tevens co I van enkele afdelingen zg zijn. /an de diploma's ziekenver s de stafopleiding, of de :e te gaan volgen, vereU rang van hoofdverplegen is mogelijk. ij voor plaatsing op verschil ifdelingen, enk,ele ijn van 1 B. citaties te richten aan de 9e sheer-direkteur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat er een wet komt waarin een college wordt ingesteld dat fusies gaat onderzoeken op hun effect op werkgelegenheid, produktiviteit en economische machts vorming. Daartoe werd een motie van de heren Nelissen (KVP) en Goud zwaard (ARP) met 87 tegen 26 stemmen, met steun van P.v.d.A., PPR, D '66, PSP, CPN en enkele leden van de CHU aangenomen. Minister De Block (Economische Zaken) had tevoren gezegd dat hij wel voelt voor de grondgedachte van de motie, maar over de manier waarop het onderzoek moet plaatsvinden eerst advies van de SER wil. Toen op voorstel van de PPR en de PvdA in de motie werd voorgeschreven dat het onderzoekscollege bij wet zou moeten worden ingesteld, zei minister De Block, dat hij dit prematuur vond. De SER zal in haar advies moeten zeg gen of er al dan niet een wettelijk college moet komen, wat haar bevoegd heden en taken zijn, en of het onderzoek openbaar moet zijn. AMSTERDAM (ANP) Op het filmfestival vain Chicago heeft de film „Monsieur Hawarden", een Ne derlands-Belgische eoproduktie, twee zilveren „Hugo's" gewonnen: de eer ste voor de beste regie, die gevoerd werd door Harry Kümel, de tweede voor de beste fotografie, die verzorgd werd door Eddy van der Enden. Deze film zal tevens worden aangemeld voor „The academy award" (de os car). De hoofdrollen in de film worden gespeeld door Ellen Vogel en Hilde Uitterlinden. De produktie van „Mon sieur Hawarden" had Rob du Mee. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De met zoveel be langstelling tegemoet geziene tele visie-uitzending over de dubbelgang ster van de koningin, mevrouw Wis senburg uit Kwintsheul, is gister avond niet door kunnen gaan. Toen de televisiereportagetrein donderdagmiddag voor het paleis Noordeinde verscheen, waar enige opnamen zouden worden gemaakt, bleek dit niet door te kunnen gaan. De produktie-afdeling van de VRRO had weliswaar reeds geruime tijd ge leden afspraken gemaakt met de huishoudelijke dienst van het paleis, maar dit bleek niet voldoende te zijn. Ook de Rijksvoorlichtingsdienst, die van haar gebouw uit de reportage- trein voor het paleis kon gadeslaan, heeft daaraan blijkbaar niets meet kunnen veranderen. De televisie ploeg is met mevrouw Wissenburg onverrichter zake vertrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met de visie van minister Lardinois (Landbouw) dat door kleine prijsver laging van bepaalde landbouwpro- dukten de overschotten in de EEG verminderd kunnen worden, waar door het marktevenwicht wordt her steld. De kamer was vrijwel onver deeld vol lof over de nadere uiteen- retting van het beleid van minister Lardinois voor volgend jaar. Minister Lardinois beloofde dat hij Brussel zou zorgen dat de inko mens van de boeren niet in het ge ding komen. De Tweede Kamer bleek het ove rigens nog lang niet eens met de Plannen van de minister de kuil- visserij op het IJsselmeer op korte termijn te verbieden. De heren Den Uyl en Aarden wa ren het niet met de minister eens. Als de Kamer zegt dat zij een col lege bij wet wil ingesteld zien, kan de SER alleen nog maar adviseren over de inhoud van zo'n wet, aldus de oppositiewoordvoerders. KVP en ARP lieten zich niet uit over de uit leg die zij aan de motie willen geven. Volgens de motie moet het onder zoekscollege bestaan uit vertrouwens mannen van het bedrijfsleven en vertegenwoordigers van het alge meen belang, bijvoorbeeld kamer leden. Het college zou het recht moe ten hebben iemand te verplichten ter onderzoek te verschijnen en onder ede te spreken. Minister De Block wees erop dat voor een onderzoek naar fusies en samenwerkingsvormen de medewer king van het bedrijfsleven nodig is, en dat hij daarom eerst advies wil hebben van het hoogste orgaan van het bedrijfsleven, de SER. Hij sloot niet uit dat er toch een wet voor de instelling van het college zou komen, maar hij 'wenste hierover pas te be slissen na het advies. Eerder al had hij toegezegd de SER een gericht ad vies te zullen vragen, dus in de geest van de uitwerking van de grondge dachte zoals die in da motie staat. De heer Den Uyl onderstreepte dat de minister nu wel zijn standpunt open mag houden, maar dat hij in conflict met de Kamer zal komen wanneer hij, na wat voor adviezen dan ook, niet mettertijd met een wetsontwerp tot instelling van het onderzoekscol lege in de Kamer komt. Van de PvdA stemde alleen de heer Van den Doel tegen de motie, omdat hij vond dat de Kamer zelf moet beslissen of zij uit haar midden een onderzoekscollege wil samenstel len, en zich hierin niet van een mi nister mede-afhankelijk moet maken. Ook twijfelde hij aan de objectiviteit van het college, dat de motie wenst. De meerderheid van de. CHU had de motie aan willen houden, omdat er bij de SER en bij een ambtenaren- commissie nog gewerkt wordt aan een rapport over fusies. Bovendien vond de CHU-meerderheid dat de mo tie te absoluut is gesteld, omdat het bekend is dat tot nog toe de fusies en concentraties een positief efect heb ben op de produktiviteit en werkge legenheid. De VVD stemde tegen omdat zij de motie een verkapt voorstel tot par lementaire enquête vindt, en zo'n en quête evenmin als de motie een ge schikt middel acht tot het op zichzelf nodige onderzoek naar de gevolgen van fusies. VVD-woordvoerder Joe- kes was van mening dat minister De Blocks uitspraak dat de uitwerking van de grondgedachte in de motie prematuur is, in feite voor de hele motie geldt. De heer Janssen (PPR) betreurde dat de Kamer indertijd het PPR- voorstel om een parlementaire enquê te naar fusiegevolgen in te stellen, had verworpen. De PPR stemde voor de motie, waarin, aldus de heer Jans sen, nog veel van het verworpen PPR-voorstel is terug te vinden. In afwachting van'het wetsontwerp van minister De Block heeft de so cialist Lems zijn motie over concen traties en fusies aangehouden. De begroting, van minister De Block werd vervolgens door de Kamer goedgekeurd. LOS ANGELES Gisteren is stapte. Iemand ging door een open in Los Angeles voor een jury het onderzoek begonnen naar de moorden op Sharon Tate, Jay Se tting, Abigail Tolger, Voityck Frokowsky, Steven Parent en het echtpaar Leno en Rosemary La- bianca. Zoals bekend zijn veer tien leden van de occulte sekte „Mansons familie" gearresteerd in verband met deze moerden. Eén van de verdachten, het 21-ja- rige meisje Susan Atkins, die tevens ten laste wordt gelegd een man ver moord te hebben waarmee sekte leider Charles Manson (34) vroeger had samengeleefd, heeft haar advo caat Paul Caruso de volgende lezing van het bloedbad in Polanski's wo ning gegeven: „Eén man had een revolver en de meisjes hadden messen. Met een draadschaar werden de telefoon draden buiten de villa doorgeknipt. Ze zagen dat Parent (een vriend van de concierge van Sharon Tate) aan stalten maakte weg te gaan en scho ten hem neer toen hij in zijn auto venster naar binnen en opende de voordeur. Frokowsky lag op de bank. Sharon Tate en Sebring praatten in een slaapkamer, terwijl het meisje Folger in een andere kamer een boek aan het lezen was". „Sharon Tate werd zeer bang. Ze was 8,5 maand in verwachting en smeekte dat ze haar baby zou mogen krijgen. Ze werd gedood. Sebring zei weinig en ze maakten hem af. Fro kowsky probeerde te ontsnappen maar toen hij door de voordeur holde sloegen ze hem met een geweerkolf op het hoofd. Miss Folger gaf al het geld af dat ze had, ongeveer 73 dol lar. Ze pakten het aan en doodden haar toch'. „De volgende avond", aldus Susan Atkins, „hadden de invallers een wil lekeurig huis uitgezocht om te laten zien dat ze niet bang waren. Ze trof fen er het echtpaar Labianca aan en doodden hen, daarna douchten ze, aten wat en vertrokken" Volgens advocaat Caruso zou Char les Manson, die door zijn volgelingen blindelings werd gehoorzaamd, vijf leden van zijn „familie", waaronder Susan Atkins, in zwarte kleding en onder hypnose naar het huis van Po- lanski hebben gestuurd met de op dracht de bewoners te doden. Manson, voor zijn discipelen tege lijkertijd „god" en „satan", heeft een crimineel verleden achter de rug Volgens de Los Angeles Times zou hij 18 van zijn 34 levensjaren in gevan genissen en verbeteringsgestichten hebben doorgebracht. Het schijnt dat hij een magnetische aantrekkings. kracht bezit waar vooral meisjes erg gevoelig voor zijn. De afgelopen jaren had Manson een groep van ruim 25 volgelingen rond zich verzameld waarmee hij al musicerende door Ca- lifornië trok. Behalve met occulte zaken houdt Manson zich ook veel met muziek bezig en blijkt hij een begaafd componist te zijn van folk- achtige liedjes. In het voorjaar had de groep zich op een boerderij in de Dodenvallei gevestigd. De ranch is eigendom van een 80-jarige blinde cowboy die uit angst voor Manson de sekte geen on derdak had durven weigeren. De groep had zijn hoofdkwartier uitge rust met walkie talkies en waarne mingsposten. De bewoners van de ranch behoorden met lichaam en ziel aan Manson toe. SUSAN ATKINS De vader van Sharon Tate, de 46- jarige Paul Tate, die vier maanden geleden ontslag nam als luitenant- kolonel bij de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger, om naar de moordenaar van zijn dochter te zoe ken, verzocht in een interview in de Los Angeles Times" niet alle hippies over één kam te scheren nu blijkt dat de moordenaars uit deze kringen afkomstig zijn". Hij wees erop dat hetg ebruik van geweld in lijn rechte tegenspraak is met de hippie-filosofie. 17 In de Nieuwe Doelen in Alkmaar wordt momenteel een tentoonstelling gehouden onder de naam Aksie BBK, Hierboven een van de tentoongestel de werken: een persiflage op de Nachtwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In november is het aantal werkloze mannen toegenomen van 32.900 tot 39.000, een stijging dus met 6100 in vergelijking met ok tober. De werkloosheid is daardoor in omvang gekomen op 1.3 percent van de afhankelijke beroepsbevol king. De werkloosheidscijfers zijn belangrijk gunstiger dan een jaar ge leden. Eind november 1968 bedroeg het aantal werkloze mannen name lijk 49.000. In het afgelopen jaar is de werkloosheid dus sterk vermin derd. Eind november waren 8000 vrouwen werkloos, hetzelfde aantal ais eind oktober en 200 minder dan een jaar tevoren. DE HUISDOKTER had de dood ge constateerd,' maar het personeel van een begrafenisonderneming in Brons wijk, dat een 81-jarige vrouw zou kisten, dacht er anders over. Zij ademde nog zwakjes en de politie werd gewaarschuwd. De vrouw is naar een ziekenhuis gebracht en het levensgevaar is inmiddels geweken. DE EUROPESE commissie bestudeert of in de nabij toekomst concrete EEG-acties kunnen worden onderno men ter bestrijding van het toene mende gebruik van verdovende mid delen door de jeugd. Zij meent dat „men dit kwaad vooral dient te be strijden door voorlichting". (Van een onzer verslaggevers) BREDA De actie „Hulp aan Tunesië" is aangeslagen bij het Ne derlandse volk. Gisteravond waren de opbrengsten uit zes grote steden geteld waaronder Amsterdam, Rotterdam en Den Haag die bij elkaar al een bedrag van een half miljoen gulden hebben op geleverd. De verwachting is, dat Nederland de slachtoffers van de watersnoodramp in Tunesië met meer dan een miljoen gulden zal kunnen bijstaan. Daarom ook kon gistermorgen reeds besloten worden het eerste daadwerkelijke hulpproject te doen uitvoeren. Het betreft hier een in- zaaiproject van tienduizend hectare in de omgeving van Kairouan, waar voor nog deze week vier Nederland se landbouwvliegtuigen naar Tunis zullen worden overgebracht. Vóór het eind van de maand zullen deze toestellen, waarmee in de Flevopol- der en in Zeeland uitstekende erva ringen zijn opgedaan, gerst en tarwe inzaaien in een gebied dat anders volgend jaar geen oogst zal opleve ren. De kosten van dit project be dragen globaal 250.000 gulden. Het gemiddelde bedrag dat per enveloppe verstuurd wordt naar het adres ,,999" is ongeveer 9 a 10 gul den. „Zoekraken of diefstal van de brieven met geld is iets waar we njet bang voor zijn. De mogelijkheid om geld voor daze actie per brief te versturen hebben we zo lang moge lijk geheim gehouden en de bussen zijn na de oproep van prins Bern- hard en mr. Van Thiel zo snel mo-ge- 39 - tel. (01608)3155 (Van onze speciale verslaggever) CULEMBORG. Het hoofdbestuur van de augustijnen heeft het voorstel de Nederlandse provincie om te 'louwen tot een federatie, waarin P'aats is niet alleen voor religieus in gestelde en sociaal geëngageerde ce libatairen, maar ook voor gehuwden, an de hand gewezen. In een brief, "ie aan ieder lid van de Nederlandse provincie is toegestuurd, zeggen de generale overste, zijn assistenten en «je procuratoi generaal, de Nederlan- iivA van der Wejjden, dat het "grijpende voorstel van vorige week oenzijdige beslissing zou beteke- 'dlf hoe dan ook ontbinding van "orde met zich mee zal brengen", uieraan meent het hoofdbestuur medewerking te kunnen ver- Acnen Wel wil FtO+ vlok mTotlnn itoat We] wil het zich inzetten voor r»o„nP0.gmgen wa"rvan een gunstig aat voor bet leven van de pro- „alle vincie en het welzijn van iedereen kan worden verwacht". Overigens heeft het hoofdbestuur geen bezwaar tegen het stichten van een federatie zoals die in de nota van de vorige week werd voorgesteld, mits deze iuidelijk onderscheiden blijft van de augustijnse orde zelf. Het hoofdbestuur sluit hiermee aan oij de gedachtengang van de romeinse congregatie voor de religieuzen: de federatie zou een nieuwe vorm kun aen zijn van de zogenaamde derde irde, naast die van paters en zusters. De brief van het hoofdbestuur zal, tarnen met het vernieuwingsvoorstel, tijdens interne hearings van de Ne- lerlandse augustijnen op 15 en 29 december en tijdens andere gespreks-. bijeenkomsten ter voorbereiding van iet provinciaal kapittel einde maart 1970, ter sprake worden gebracht Daarvoor wil het Nederlandse be stuur geen commentaar op de brief geven, „omdat wij de discussies niet wensen te beïnvloeden." Wel begrijpt het Nederlandse be stuur dat de vragen die in de brief van het hoofdbestuur gesteld wor den, reëel zijn. Pater dr. J. van den Berg, een van de definitoren: „Wij zullen in de komende maanden ant woord moeten geven op de vraag hoe wij in de orde staan. Inderdaad heb ben wij vorig jaar tijdens het gene rale kapittel de nieuwe constituties van de orde ondertekend, maar wat wij nu als noodzaak zien, staat daar helemaal los van. Overigens is de brief van het hoofdbestuur een schriftelijke bevestiging van het ge sprek van vorige week: volgens de generaal is de orde van St.-Augusti- nus wat ze is en wil zo blijven. Het hoofdbestuur kiest eenvoudig voor het verleden In de komende maan den zal de Nederlandse provincie daarop moeten antwoorden." Van de zijde der augustijnen die in scholen werkzaam zijn, zoals te Eind hoven, Schiedam, Venlo en Haarlem, heeft men laten weten dat er, gezien de situatie waarin men daar ver keert, nauwelijks behoefte is aan een ingrijpende verandering, zoals die in de nota voorgesteld wordt: men leeft er al in kleine groepjes en heeft dui delijk afgebakende maatschappelijke functies. Intussen komen van her en der aanvragen binnen voor nadere in lichtingen. Daaronder bevinden zich niet alleen brieven en telefoontjes van echtparen, van priesters die niet meer in functie zijn en van religieuze experimenteergroepjes, die in federa- tieverband willen werken. Ook vra gen uit reformatorische hoek berei ken de augustijnen. Dat stelt de Ne derlandse provincie voor een nieuw probleem: zal de federatie een oecu menisch karakter gaan dragen? lijk geleegd", aldus een PTT-woord- voerder. De girokantoren, die het nummer 999 voor deze actie gereserveerd hebben, konden gisteravond nog geen mededeling doen van het be drag dat via deze weg binnengeko men was. Gistermorgen ook is het eerste detachement van 190 militairen van een speciaal voor deze gelegenheid samengestelde genieconstructiecom- pagnie naar Tunesië vertrokken. De militairen zullen er drie maanden hulp gaan bieden in een gebied ten zuiden van Kairouan, waar zij zul len worden ingezet bij het herstellen van een drinkwaterleiding, het repa reren van een irrigatie-waterleiding en het herstellen van waterputten, landbouwgronden en irrigatiewer- ken. De „helpers" in nood waren vol goede moed en vonden het gewel dig nu eens geen koude winter in Nederland te hoeven doormaken, maar een stuk milder jaargetijde in het Middellandse-Zeegebied. Het me rendeel van de militairen, het kader incluis, was afkomstig van de leger plaats Wezep, van het 41e genie-ba taljon. De militairen, voor het groot ste gedeelte dienstplichtigen, zijn op vrijwillige basis naar Tunesië ge gaan. WASHINGTON (Rtr.) De eer ste mens, die voet op de maan heeft gezet, dc 39-jarige Amerikaanse astronaut Neil Armstrong, is be noemd tot voorzitter van de nationa le adviesraad van het Amerikaanse vredeskorps. Deze benoeming zal hem niet belet ten, zijn werk als lid van het korps ruimtevaarders te blijven verrichten. De adviesraad stond bot dusver on der leiding van de voormalige vice- president Humphrey. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD WASHINGTON Het Vaticaanse weekblad ;.L'Os- servatore della Domenica" prijst de Verenigde Staten voor het besluit de verdachten van de massaslachting in Song My te berechten. Het blad schrijft dat dit bewijst dat de V.S. geen oorlogsmisdaden willen, „zelfs niet van eigen troepen". De commen tator noemt het „uniek dat een land zijn eigen oorlogsmisdadigers gaat aanpakken". Het Pentagon is gisteren begonnen met een onderzoek waarom het lan ger dan een jaar duurde voordat de feiten van de massamoord Washing ton bereikten. Eén van de getuigen die werd gehoord vertelde dat de berichten over de gebeurtenissen in Song My nooit verder waren geko men dan het Amerikaanse hoofd kwartier in Saigon, die de verhalen verwierp als Vietcong-propaganda. De Zuidvietnamese senator Tram van Don maakte gisteren bekend dat kortgeleden in de provincie Quang Ngai door Zuidkoreaanse troepen oorlogsmisdaden zijn begaan „die er ger zijn dan de slachting in Song My". Een militaire woordvoerder van Zuid-Korea heeft deze verklaring te gengesproken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een hoofdagent van de Haagse politie, twee kikvorsman nen van de brandweer en twee voor bijgangers hebben gisteravond onge veer een half uur aan de Zuidwal in Den Haag gedoken naar een 32-jarige vrouw die in het water zou zijn ge sprongen. Later bleek dat zij thuis naar de televisie zat te kijken. Omstreeks tien minuten voor elf kwam er bij de alarmcentrale van de politie een melding binnen, dat er een vrouw in het water was gesprongen. Aangekomen bij het opgegeven punt troffen twee agenten een man aan, die volkomen in de war was. Hij wees de plaats aan waar hij nog luchtbel len aan het oppervlak had zien ko men. Een hoofdagent bedacht zich geen moment en sprong gekleed de gracht in. Hij dook twaalf tot der tien minuten zonder resultaat. Ook kikvorsrrtannen van de brandweer hadden geen succes, evenmin als een voorbijganger uit Wassenaar en een 19-jarige Hagenaar, die spontaan meedoken. Toen de politie bij de man thuis ging kijken kwam men tot de ontdekking, dat zijn vrouw helemaal niet verdronker was. Het echtpaar had eerder op de avond ruzie gehad. De man was ken nelijk zo geschokt, dat hij (ten on rechte). veronderstelde, dat zijn vrouw zich had verdronken. Ja ja, vrienden, zo is 't gekoooo- men. Het avondje van Sinterklaas. Al schijnt de maan niet door de bo men, Sint is straks weer eens de baas. Neeik blijf niet rijmen, dat kruit ga ik vanavond in huiselijke kring verschietenals Sint. Net als bijna iedereen in dit landjeWant wie is Sinterklaas? Dat zijn wij, allemaal. Sinterklaas is gewoon een pseudo niem voor alle mensen die opeens „Brüder werden", om maar eens in deze broederlijkheid wijlen ooster buur Von Beethoven te citeren. Ja ja, Sinten, zover is 't gekomen. Zover, dat we geneigd zijn dankje wel te zeggen tegen minister Schut omdat hij in plaats van 4 keer nu maar één keer de huren met 7 pro cent wil verhogen: Hij komt, hij komt, die goede lieve Schut, de huren duur der maar de huurder raakt meer in de put! Desondanks verneem ik dat het bierverbruik blijft stijgen. Ik zou zeggen: daar moet op gedronken wor den. Vanavond nog. Verlanglijstje van een reactionaire rijwielhersteller: een rood-wit-blauw fietsvlaggetje, belastingverlaging, kortharig werkgraag personeel, stakingsverbod, fietsbrigades in het leger, frisse, gezonde lucht in de banden, leerlingen met twee rechtse han den. Verlanglijstje van een zwartepiet! Black Power. Wat doet een carillon? Een carillon strooit zijn zilveren klanken uit. Er zijn ik weet het uit ervaring overigens ook progressieve rijwiel herstellers, met bovendien langharig personeel, waar plezierig en goed mee te werken valt. Jaja. Verlanglijstje van een welvaart staatsslachtoffer: houten wand met ingeb. kleuren- t.v., elektr. boor met 37 hulpst., dwergpoedel, tweede woning, derde auto, huisbar, doe-het-zelf-maar-niet-meer-set. Er is ook gevraagd: kom nu eens op de proppen met je eigen verlang lijst. Zeer spits voorstel, mag ik wel zeggen. Ik wilde voorstellen om dat lijstje morgen te geven en er meteen bij te vertellen wat ik gekregen heb. Goed? Waarmee ik wil besluiten, niet ech ter dan nadat ik iedere gever en ie dere begiftigde een prettige hereni gingsavond heb gewenst, maar eigen lijk nog meer degenen die niemand hebben om iets te geven of om iets van te krijgen, sterkte heb toege roepen (in de stille hoop dat hier door een gelukkige lezer misschien op het idee komt een ongelukkige buurman of kennis niet te vergeten!). MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meer derheid van de Tweede Kamer steunt het beleid van minister Luns wat be treft het vroegere Nieuw-Guinea. De heer Jongeling (GPV) had vorige week tijdens een emotioneel debat een motie ingediend die het optreden van minister Luns in de Verenigde Naties afkeurt. Hij kreeg steun van alle splinter groepen in de kamer, behalve de CPN. De regeringspartijen stemden tegen, omdat zij het eens zijn met minister Luns dat de enige manier waarop Nederland nog iets voor de Papoea's kon doen ligt in goede be trekkingen met Indonesië. Zij keur den daarom het optreden van minis ter Luns in de V.N goed. De PvdA keurde dit optreden scherp af. Niet temin stemde de PvdA tegen de mo tie-Jongeling, om niet de indruk te wekken het illusiebeleid dat de heer Jongeling voor West-Irian voorstaat, te willen steunen. t (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Hij had niet de bedoeling het meisje te doden, maar hij is wel met een snelheid van 70 a 80 km op haar ingereden. Moeilijk te rijmen", aldus de Bossche officier mr. J. Booster Hij heeft de 42-jarige fabrieksarbeider H. T. V. nit Uden laten in sluiten op beschuldiging van doodslag. De man is zaterdagavond met zijn auto opzettelijk in Zeeland (N.B.) op de 16-jarige Corrie van Bakel inge reden. Het meisje reed op een brom mer. V. zou opgewonden zijn ge raakt doordat enkele jongens en meisjes sneeuwballen naar zijn auto hadden gegooid. Het slachtoffer is een uur na aankomst in het Rad- boudziekenhuis te Nijmegen overle den. Volgens mr Booster heeft de on gehuwde faoneksarbeider alleen de bedoeling gehad het meisje van de weg te vegen „Maar dat doe je niet met zo'n snelheid" Zij zei te ver wachten dat V. voorlopig in voor arrest zal blijven. De verdachte was zaterdag in Zee land een niertje gaan drinken. Sa men met een kennis was hij richting Uden gereden Tijdens het instappen hadden jongeren hen bekogeld met sneeuwballen De verdachte was daardoor zo in opwinding geraakt dat hij onderweg zijn woede afrea geerde door op fietsers en brom fietsers in te rijden en vlak achter hen het stuur om te gooien. Bij Cor rie van Bakel had die manoeuvre fatale gevolgen. HET MARKT- en prijsbeleid voor de landbouw, kost de Nederlandse schat kist per jaar netto 325 miljoen gul den Tien jaar geleden, vóór de EEG tot stand kwam, bedroegen de kos ten het drievoudige.

de Stem | 1969 | | pagina 9