Middelburg ziet nieuwe taken quiz Film over atoomcentrale te Borssele in de maak Minister beraadt zich nog over voortzetting steun aan fruittelers Bedrijven in Goes en Heinkenszand ruilen hun fabrieksruimten GEMEENTEBEGROTING 1970 AANGEBODEN: STAD „BIJ DE TIJDBRENGEN papier voor uw -pen Gevonden voorwerpen Zieken krijgen fruit van Herwonnen Levenskracht Ontwikkeling Laatste zitting raad Wolphaartsdijk Monumenten Cultuur Vraag over benoeming burgemeesters Z.-Beveland Vrouw brak been tijdens Sinter klaasm i d dag Belcampo houdt lezing in Goes TWEEDE ZEEUWS PRODUKT VAN CINEAST JAAP WOLTERBEEK Priester en celibaat V Voorlichting Scheidsrechters Eucharistie Man van het jaar V (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente begroting voor 1970 is gisteren aan de Middelburgse raad aan geboden. De nota van aanbieding is een apart boekwerk geworden, waaruit reeds blijkt dat er over Middelburg-1970 heel veel te mel den valt. De Zeeuwse hoofdstad gaat het nieuwe jaar in met een bevolkingscijfer van meer dan 30.000. Dat betekent, dat de uit gaven (onder andere op het ge bied van salariëring van gemeen- tepersoneel) zullen stijgen. Maar dat is niet het grootste pro bleem al is het financieren van de eemeentelijke uitgaven langzamer hand computerwerk geworden. Zwaardere opgaven wachten de ge meenten op het gebied van het „hq de tijd" brengen van de stad, die zich letterlijk temidden van de storm achtige ontwikkelingen van de in dustrie in Zeeland bevindt. Een prettige mededeling aan het begin van de nota van aanbieding is, dat b. en w. niet van plan zijn om voor het aantstaande begrotingsjaar voorstellen tot belastingverhoging te doen. Het begrotingsevenwicht kan worden gehandhaafd, zonder extra- lasten op de burgerij te leggen. De gewone dienst wijst afzonder lijk aan inkomsten en uitgaven een totaal van ruim 38 miljoen aan (ruim 5 miljoen méér dan in 1969). B. en w. wijzen op de stijgende behoefte aan financieringsmiddelen op lange termijn en de grote moeite die het kost om deze tegen een rede lijke rente te verkrijgen. De ontwikkeling van Middelburg beslaat een lang hoofdstuk in de no ta. Wij doen een greep Er wordt met enkele bedrijven onderhandeld over vestiging op het industrieterrein aan de Nieuw- landseweg, dat gestaag wordt ver beterd. Voor de aanleg van een vier- strooksweg, lopend vanaf de twee de kanaalbrug (deze zal in oktober 1970 klaar zijn )tot aan rijksweg 58 is een infrastructu-ursubisidie toegezegd. Be vormgeving van het definitieve winkelcentrum in Dauwendaele vordert. Men denkt aan een ont wikkeling in fasen, waardoor plaatsing van noodwinkels, behal ve een noodsupermarkt van de Co- operatie Zeeland, niet nodig zal zijn. Gedacht wordt aan méér dan alleen een winkelcentrum. Men ziet mogelijkheden voor vestiging van een kerkelijk centrum en zelfs van een ontmoetingsplaats voor de jeugd, in samenhang met één of meer overdekte sportaange- legenheden. Over de bouw van een winkelcen trum in Griffioen wordt onderhan deld. In 1970 zal, als het even kan, met de bouw van enkele winkels moeten worden begonnen. De dubbelstad-gedachte kreeg goe de impulsen door wederzijdse raads bezoekep. „De vraag is nu, of en a> ja hoe de contacten moeten worden vortgezet en verstevigd' »ggen b. en w. van Middelburg, die toezeggen deze vraag ook met b. en w- van Vlissingen te bespreken. Middelburgs enige vrouwelijke agent krijgt een collega van haar ei gen sekse. Op 1 april 1970 doet zij haar .intrede bij de Middelburgse po litie. Wat de politie betreft: deze heeft de nachtsurveillance versterkt, met het oog op het toenemende aan tal inbraken, en voert onder meer een geregelder controle uit op het gebruik van verdovende middelen en op het gebruik (of misbruik) van leegstaande panden. Binnenkort begint een commissie met een studie over het parkeerpro bleem voor toeristenbussen in de binnenstad. In 1970 hopen b. en w. een voor stel te doen over een stedelijk open baar vervoersbedrijf. Er wordt in de richting van een regionale brandweerorganisatie voor Walcheren gewerkt. In 1970 kan een concept voor een gemeenschappelijke regeling worden overgelegd. Op het punt van oprichting van een districts-gezondheidsdienst (waarbij dubbelstadmotieven sterk meespreken) zeggen b. en w., dat zij eerst het zieken- en ongevallenver- voer in eigen gemeente hopen te ver- (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK Aan het einde van de raadszitting van de per een januari als zelfstandige ge meente verdwijnende gemeente Wolphaartsdijk, dankte burgemees ter A. Hack de leden van de raad voor de prettige wijze waarop zij steeds met het gemeentebestuur heb ben samengewerkt. Hij sprak als wens uit dat in de nieuwe gemeente Goes dt belangen van Wolphaarts dijk even goed behandeld zullen wor den als dit tot nu toe het geval is ge weest in de eigen gemeente Wolp haartsdijk Wellicht zal hij gedacht hebben aan de spreuk van Jan Pie terszoon Coen die in de intieme raad zaal staal geschreven1 „De geest moet boven alle moeilijkheden zwe ven en geenszins daaronder buigen". Wat de raadsagenda betreft waren het hoofdzakelijk grondaankoopjes waartoe de raad in principe besloot, doch die door de nieuwe gemeente Goes ten uitvoer moest worden ge legd. Ook de komst van de commis saris der koningin in de provincie Zeeland die later op de avond een afscheidsbezoek kwam brengen aan de raad, had er ongetwijfeld toe bij gedragen dat de voorstellen zonder enig commentaar van de raadsleden werden aangenomen. Tevens in het kader van het af scheid was de keuze die de raads leden dienden te maken uit een zwartwit foto of een kleurenfoto van het raadhuis, dat bij wijze van her innering mettertijd aan de raadsle den zal worden aangeboden. Het werd zwartwit, en het was de com missaris van de koningin die een fo to van het vriendelijk uitziende raad huis in ontvangst mocht nemen. Officieel zal op 22 december het afscheid plaatsvinden in het Dorps huis. D®11 zullen ook de inwoners van de gemeente in de gelegenheid zijn bij de afscheidsreceptie aanwe zig te zijn. Bij het verlaten van dit raadhuis, na afscheid te hebben genomen van burgemeester en secretaris, was het alsof de laatste bladzijde van een his torisch boek werd omgeslagen. Het dorp Wolphaartsdijk leeft voort. De gemeente Wolphaartsdijk is historie geworden beteren, zodat het gelijkwaardig wordt aan dat van Vlissingen Men zal de stichtingsvorm kiezen. Voor 1971 en 1972 zal een scherp stijgende woningbehoefte optreden, door de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in de industrie. Er wordt onderhandeld over 238 flats (woningwet) in het pian Dauwen daele; over een aantal eengezinswo ningen in Klarenbeek-II, over 100 eengezinswoningen (voor rekening van de AKU) en nog eens 200 huur woningen (Alg. Miinwerkersf onds 1 in Griffioen II. De belangstelling voor het restaure ren van woonhuismonumenten is, sinds de verschijning van de Middel burgse restauratienota, toegenomen. De aandacht richt zich vooral op de Spanjaardstraat en omgeving. Het rijk draagt, naar men verwacht, in dc kosten van „rehabilitatie" van een monumentaal stuk binnenstad, bij. De dienst van gemeentewerken krijgt een druk jaar. Er zal ondermeer een nieuwe brug over de binnengracht naar de Geere moeten worden ge bouwd. De reconstructieplannen voor Mid delburg binnen de wallen, zullen zo'n grote invloed op het verkeers beeld hebben, dat b. en w. voor de begeleiding een verkeersdeskundige hebben ingeschakeld. B. en w. over wegen deel te nemen aan de lande lijke verkeerstelling 1970, waaruit men bruikbare basisgegevens hoopt te kunnen afleiden. Wat de scholen betreft: Een derde openbare kleuter school in de Magistraatwijk kan ho pelijk in 1970 worden verwezenlijkt. De bouw van een prot. chr. basis school in Dauwendaele is urgent. In onderzoek is de mogelijkheid tot ves tiging van scholen voor voortgezet onderwijs in Middelburg-zuid. Het tekort aan gymnastieklokalen wordt nijpend, zeggen b. en w. In het zomerseizoen zal Middel burg weer een tentoonstelling van allure, naast de reeks gewone expo sities, brengen. De mogelijkheden om tot het open luchttheater beter te gebruiken. Het plan om in Middelburg-zuid een volledig filiaal van de openbare leeszaal en bibliotheek te vestigen is voorlopig afgewezen. Wel is hier een uitleenpost voor de jeugd. B. en w van Middelburg verwach ten, dat de sportnota tegen het eind van dit jaar zal verschijnen. Op het gebied van de culturele voorzieningen zegt de nota van aan bieding: Binnenkort z(jn de plannen met de concert- en gehoorzaal rijp voor be spreking. Het Kuiperspoortproject (creati viteitscentrum) is zover voorbereid, dat binnenkort nadere voorstellen zullen worden gedaan. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. E. van Thijn (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd gehoor te geven aan het verzoek van de nieuw gekozen gemeenteraden op Zuid-Beveland, de sollicitatie naar burgemeestersfunc ties in deze gemeenten open te stel len. Drs. Van Thijn acht dit, mede in verband met de verschuiving in de samenstelling van de gemeenteraden, gewenst. Het is niet zo lang voor de laatste wereldoorlog gebeurd, dat in Amsterdam een postzegelhan delaar op last van de politie een zegeltje uit zijn etalage moest verwijderen omdat er een blote dame op voor kwam. Het was een Spaanse zegel, waarop afgebeeld een schilderij van Goya. Afmetin gen anderhalve bij twee en een halve centimeter. Sindsdien is er veel veranderd. Nadat de loodzware gewichten van de schijnheilige braafheid er zijn afgenomen is de weegschaal wel wat ver naar de andere kant doorgeslagen. En nog niet in even wicht. „Het publiek wil nu sexfilms. Nou dan krijgt het die" zei onlangs een bioscoopdirectrice. Ze voegde er aan toe: „Die belangstelling zal op de duur wel verminderen en dan komen er weer andere films". Een andere vrouw, een prinses, verwacht een nog veel verder gaande reactie: „dat verlangen naar naakt en sex op het toneel en in de films zal ons misschien terugvoeren naar een afschuwe lijk soort Victoriaanse preuts heid", Maar met de opvattingen van dit ogenblik is ze het ook niet eens. „Ik heb liever iets sub- tielers, waardoor er wat voor de verbeelding overblijft". Dit is en dat is de vraag van vandaag het oordeel van: 1. prinses Margret van Engeland 2. prinses Gracia van Monaco 3. prinses Paola van België. (Van onze correspondent) 'S-GRAVENPOLDER Aan het be gin van een sinterklaasmiddag van de Bejaardensoos in 's-Gravenpolder, die gehouden zou worden in het Dorpshuis, is mevrouw J. Lansen- Lansen uitgegleden en zo ongelukkig terecht gekomen dat haar bovenbeen brak. Dokter J. M. A. Kole uit Hoedelcens- kerke verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per ambulance over brengen naar het Bergzichtzieken- huis in Goes. De sinterklaasmiddag is uitgesteld tot volgende week, woens dag. (Van een onzer verslaggevers) GOES Twee bedrijven in Mid den-Zeeland hebben hun febrieks- ruimten uit economische overwegin gen geruild. De firma Alumex ver vaardigers van jaloezieën, heeft Goes verlaten om de produktie voort te zetten te Heinkenszand in de gebou wen van Rehost, handschoenenate lier, dat nu gevestigd is in de be drijfspanden van Alumex. De ruil is niet met gesloten beur zen verricht, omdat Rehorst aan- zienlijk meer te bieden had dan Alumex. Rehorst zocht al geruime tijd naar iets kleiners om onnodige kosten te besparen. Alumex daaren tegen wilde grotere gebouwen met voldoende grond voor uitbreiding. Beide bedrijven besloten toen van „huis" te verwisselen. Voor het per soneel veranderde er heel weinig. De meëste mensen komen van el ders. Rehost is met opzet in Goes gaan zitten, omdat hier gemakkelijker meisjes voor het atelierwerk te krij gen zijn dan in Heinkenszand. Alu mex wil op zeer korte termijn het personeelsbestand van 15 op 30 brengen, omdat de vraag naar het produkt steeds toeneemt. De heer L. Reijnders, een van de firmanten van Alumex, verklaart dat hij al di verse pogingen in het werk had ge steld om personeel aan te trekken. Tot nog toe heeft hij echter zeer weinig succes gehad. „Wij moeten voornamelijk mannen hebben" zei hij. „Ongeschoolde werkkrachten voor lichte montage werkzaamheden. Het wil maar niet lukken. Als het in Zeeland niet gaat, zal ik gedwongen zijn personeel in Brabant te zoeken. Desnoods laat ik een busje op een neer rijden". (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer H. P. SchönfeJd Wichers (Belcampo) houdt donder dag 11 december om 20.15 uur in het gebouw van de openbare bibliotheek in Goes een lezing over eige:- werk. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Wanneer op 1 ja nuari de EEG-rooipremieregeling voor de fruitteelt in werking treedt, zal de veel gunstiger Nederlandse re geling moeten vervallen. Minister Lardinois (Landbouw) heeft echter 'wijfel doen ontstaan over zijn voor nemen deze afspraak na te komen. Dij beraadt zich nog over handha ving van de speciale regeling in ons 'and, waarbij fruittelers die hun be drijf geheel willen stoppen, een ver hoogde premie van 3000 gulden per hectare kunnen krijgen. Dit blijkt uit de mededelingen van minister Lardinois in de Tweede- Kamer. De overbruggingsregeling 'er financiering van renteleningen, deelde de minister verder mee, zijn bedoeld voor slechts een jaar. n.l. tot oktober. Wanneer echter de situatie jn de fruitteelt niet sterk verbetert het komende jaar, zal minister Lar- (rm5 er minister Klompé vDie zorg draagt voor de bijstandswet waarop de regeling voelt, verzoeken de regeling met en jaar te verlengen. Minister Lardinois zei verder al- hans hijzelf niets wist van subsi- nies op treinvervoer die de Fran- e regering geeft voor fruit, dat aar het Duitse Ruhrgebied gaat, enemde daar de fruitmarkt te ver overen. Over een invoerk'alender voor over zees fruit zei minister Lardinois slechts, dat hij bereid was mee te werken aan sluiting van de EEG- grens voor fruit uit derde landen, wanneer invoer van dit fruit de EEG- markt zou bederven. Er EEG zijn na januari nergens in de nog transportsubsidies, zei de minister. Ook aanplantsubsidies, in elke vorm dan ook, zijn in de vanaf januari verboren. GOES In de maand november 1969 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en nog niet afgehaald. Inlichtingen te verkrijgen van maandag tot en met vrijdag, tussen 9 en 12 uur. Pikhouweel, diverse portemon nees, kruising boxer, diverse sleu tels voetbalschoenen, baby schoen tje, tas, aansteker, spiegel, diverse handschoenen, das, isolatieband, vulpen, kinderpantoffel, kinder schoentje, hoofddoek, muts, para pluhoes, diverse bankbiljetten, hand tasje leesboek, jongenspet. zilveren ring met bloedkoraal, bruine sjaal, herensokken, lederen boodschappen tas, twee groene sjaals, rechter- voetbalsehoen, autosleutel, blauwe oorbel, twee paraplu's, diverse wanten, boormachine onderdeel, bril. kinderwantje, twee Peugeot sleutels kinderwant, wollen kinder handschoen, schakelarmbandje, kinderhandschoen, gouden arm band. beige manchester jongensjas je, Succes agenda, rode kralenhan- ger verzekeringsbewijs bromfiets, doos inh peignoir en truitje, meis jes sportkleding. Werkopname van Rijksweg 58 met links Jaap Wolterbeek. (Van onze correspondent) BORSSELE De makers van de film „Rijksweg 58", welke film gisteravond door de t.v. werd uit gezonden, maken momenteel op namen voor een film over de nieuwe kerncentrale in Borssele. De cineast Jaap Wolterbeek werd in '43 te Vlissingen geboren. Van af 1961 woonde hij in Breda, waar hij de filmacademie volgde. In 1967 kreeg hij hiervan het diplo- na met zijn proefstuk „Times of onfusion" oftewel „Tijd van ver warring". In '68 kreeg hij de opdracht van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk, om een film te maken over Rijksweg 58. Deze viel zo goed uit, dat minister Marga Klompé besloot haar in te zenden naar Journées Internationale de Film de Court Métrage, een soort beurs, waar de belangrijkste korte films uit de hele werel<3 naar toe worden gezonden. Deze film werd op 16 mm zwartwit gemaakt. Produktieleider was toen Dutchy den Hollander, een fotograaf die in 1967 slaagde voor de fotovak school in Den Haag. Deze had een enorm gevoel voor produktievoeTing. De juiste partner dus voor Jaap Wol terbeek. Na deze succesvolle eerste samen werking besloten ze samen te blij ven werken, zodat ze nu ook samen aan de film „De Kerncentrale" in Borssele werken. Voor deze opna men wordt een 16 mm kleurenfilm gebruikt. De Provinciale Zeeuwse Electriciteit Maatschappij (PZEM) is de opdrachtgeefster. Een paar maanden geleden bracht cineast Wolterbeek een bezoek aan eenzelfde soort centrale in Obrig- heim, dat is in de buurt van Heidel- berg. Tijdens dat bezoek stond hij er versteld van dat de fabriek er zo tietjes en schoon uitzag. De film, „De Kerncentrale" zal in den lande als voorlichtingsfilm vertoond wor den. Maar er moet natuurlijk ook een beetje propaganda vanuit gaan. Uiteindelijk is het de eerste commer ciële atoomcentrale in Nederland. G.S. lopen met plannen rond een film over Zeeland te laten maken. De twee hopen dat zij de opdracht zullen krjjgen, hetzij met een scena rio van een ander, of van hen zelf. Deze Zeelandfilm zal, volgens Jaap Wolterb"ek een film over mensen moeten zijn. Hij pleit in dat ka der voor de filmvorming op de middelbare scholen. In Nederland, aldus zijn oordeel, zijn te veel cineasten gezwicht voor de zoge naamde consumentenfilms, die ge maakt zijn vanuit het standpunt dat het grote publiek dom is. en die hoofdzakelijk gebaseerd zijn op goed kope emoties. Naar aanleiding van het ingezon den artikel van J. B. uit Breda van 26 november, waarin deze terecht vroeg of het geen hoog tijd werd dat ook aan de gelovigen hun me ning werd gevraagd bij het beraad van het bisdom, volgden twee inge zonden stukken, waarin C. Thoma- sen uit Gilze o.m. schrijft: „En het droevigste van de hele zaak is dat een stel theologanten onze bisschop pen intimideren door hun opstandig gedrag" Maar ik vind het nog veel droeviger, dat de bisschoppen zich laten intimideren. Als de bisschop pen niet zo'n slappe houding aan hadden genomen, was het nooit zo ver gekomen als nu. Waar blijft hun leiderschap? Als bijvoorbeeld een di recteur van een grote onderneming te stap is gaan ze toch met hem spelen. Volgens mij ligt de oorzaak hierin, dal vroeger de priesters hun priester-zijn als een roeping be schouwden en nu als een beroep (anders kan ik het niet meer zien) en dat de heren bang zijn voor hun baantje als ze niet meegaand ge noeg zijn waardoor ze juist het te- genovergstelde zullen bereiken. Te slappe houding is nog nooit gewaar deerd. A O. uit Dongen heeft volko men gelijk als hij zegt: „Een werk gever stuurt de opstandige werkne mers toch ook weg". Er werd hun toch niet gevraagd om priester te worden Ze hebben het toch zelf ge wild. Hebben ze dan in al die jaren van hun studietijd niet lang genoeg kunnen overwegen wat ze deden? En als ze dan, ondanks dat, toch willen trouwen, goed, laat ze dan gaan, maar waarom in dienst en onder bescherming van de kerk? Dat zou al te gemakkelijk zijn, iemand die zichzelf respecteert, zal zijn eigen weg weten te vinden, dat moet een „niet-priester" ook. BREDA P. M. Gaarne wil ik mijn afkeer betui gen tegen de mijns inziens anti- Amerikaanse voorlichting door ra dio en t.v., speciaal in de t.v.-ru- brieken „Brandpunt" en „Achter het Nieuws" De bedienaren daarvan hebben nooit kogels om hun oren horen fluiten en toch willen zij een oordeel geven van de gebeurtenissen op het slagveld in Vietnam. Ik ga er vanuit, dat de door de Amerika nen bedreven wreedheden juist zijn. weergegeven. Die zijn in geen enkel opzicht goed te praten. Maar waar om alleen de wreedheden van de Amerikanen getoond en belicht? Waarom niet eens beelden en foto materiaal van de tegenpartij? GOES C. W. Vervest Toen ik zondag, tijdens Studio- Sport de heer Dorpmans, na afloop van de wedstrijd SVV - Ajax in ver snelde pas het terein zag verlaten, dacht ik; „Nee, mijnheer zo moet het niet". Had de heer Dorpmans, de aanvoerders niet in de gelegenheid moeten stellen hem te danken voor de leiding? Had hij zijn collega's langs de lijn niet moeten bedanken voor hun medewerking? Scheids rechter Dorpmans verkoos echter 'n soort van „Ik ben weg, zoeken jullie het maar uit" handelwijze. Dit kon ik echt niet waarderen. BREDA H. VAN GELDER als je ogen steeds Gods liefde spre ken en je handen helpend naar de ander zijn gestrekt, met de melaatsen je hetzelfde brood kunt breken, dan heeft God je diepste zijn gewekt. als die weg soms lang lijkt en onzeker, je voeten bloedend gaan vol twijfel en verdriet, eet dan Zijn lichaam, drink Zijn liefdebeker: groter sterkte dieper vreugde is er niet. M. IJSSELMUIDEN. GEERTRUIDENBERG. Cruyffie heeft in 1969 de meeste indruk gemaakt. De dood van Jan Palach op 16 januari 1969 was de be langrijkste gebeurtenis van het jaar voor mij. Uiteraard is Cruyff ook de sportman van het jaar. „Please Sir" is het beste t.v.-programma. Aan Ho Tsji Minh (Noord-Vietnam) heb ik mij het meest geërgerd. TERNEUZEN Miriam Clarijsse. (Van onze correspondent) LEWEDORP Ter gelegenheid van het jubileum van het NKV (op 21 november) heeft Herwonnen Le venskracht de zieke en invalide le den verrast met een fruitmand. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring waren ook de propagandisten uitgenodigd. Uit handien van de pen ningmeester, de heer B. Geijs, ont vingen zij een aardige attentie ais blijk van waardering voor hun be- 'angloze medewerking. Het bestuur leed een beroep op hun verdere (on- nisbare) steun. Nu de tbc-bestrijding liet meer zo urgent is, kan Her. vonnen Levenskracht toch nog goed verk doen voor zieken of minder •aliden. Een nieuwe ledenwerfactie :al er op gericht zijn het aantal do- ïateurs nog uit te breiden om zo mogelijk de plaatselijke hulp te kun nen verruimen.

de Stem | 1969 | | pagina 7