Bontmantels ,2>,PA Sint van peinst op puinhopen oud-Ferneuzen F. Ploegaert uit Philippine: Jk schilder nu doordaehter' Afscheid nemen is moeilijk, zegt Bossand Fusie gezinszorg en maatschappelijk werk Schaken teurs nex Winterprogram Het Nut Sluis-Aardenburg Auto in sloot Minimum- broodprijs voor o.a. Oostburg ene Sint-Nicolaas in Philippine Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen I PHILIPPINE „Mijn beginpe- I Hole kan ik vergelijken met het hingen van de Zangeres zonder "aam. Die zingt namelijk heerlijk I rogecultiveerd en bovendien hecht uit het hart. Kijk, op die I manier schilderde ik zo'n tien jaar den, toen ik er mee begon. Nu Iis alles, ja hoe zal ik dat zeggen, jmeer aangepaster, meer door dacht en uitgewerkt volgens de fende richtlijnen." Aan het I woord is de 40-jarige assistent- h'ertegenwoordiger F. Ploegaert I d' de Julianastraat in Philippine. IDEN REACTIES IfRDEN „KLEINTJES' Lm?1 de naSetekende werken ge IJ- mo°' en een treffende gelij I M,niS ver'onen met het origineel. I knar, eerst nadat een plaatselijke I prpbandelaar wat tekenwerk van I sr.™ Üer' iiat' gezien en hem aan- Ijrkt 'e scllilderen, zette hij zich I,, w de schildersezel. De zee en de |,l,Je scbepen uit de tijd van Mi lt»,, kuijter waren de onderwer- van zijn doeken. PHILIPPINE Esmoreit speelt Mijn hart is niet hier „Instrumentale' fet alleen maar reprodukties geeft concert in Terneuzen Jubilarissen stijf self abriek Harmonie Oostburg opgeheven TERNEUZEN Uitslag schaak wedstrijd Temeuzen - S.Landau (Axel): le klasse ZSB: Temeuzen nad wit aan de oneven borden. Een spannende strijd waarbij elk half of ïeel punt ontzettend belangrijk was, vooral voor de thuisclub gezien de slechte stand op de ranglijst. Uit eindelijk werd het een puntendeling 55. Gedetailleerde uitslag: K. H. Cohen - H. Groenenboom 10, mr. J. E. Hubbeling - H. de Ridder 0,50,5. J Nijssen - A. den Hamer 01, W. C. de Ridder - M. Rinn 10, G. W. de Ridder - C. de Put ter 0,50,5, D. de Jonge - A. P. de Ruyter 01, P. d.e Ruyter N. Bolleman 0,50,5, C. H. Provoost - J. Lensen 0.50,5, W. J. Eberhard- M. Jansen 01, P. Neve - A. J. van Esch 1—0. Uitslagen competitie Terneuzense schaakclub C. H. Provoost - D. de Jonge 01, A. P. Beishuijzen-P. de Ruyter 01, E. Elbertse - C. v. Cadzand 01, P. Smolders - P. Ne ve 10, A. Stadhouders - P. Neve 1—0. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS In het kader van het win- terprogramma van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, departe ment Sluis-Aardenburg, zal het pop pentheater „De Kriekeputte" uit Hulst voor alle schoolkinderen in Sluis een voorstelling geven van het stuk „De prinses die alles vergat". Op 16 februari 1970 kunnen de leden in Brugge een uitvoering bijwonen van de opera „Die Entfürung aus dem Se rail" van Mozart met medewerking van de Mozartoper uit Salzburg en een versterkt Weens kamerorkest. In de loop van maart 1970 zal voor de leden een gezinsavond worden gegeven. Het winterprogramma wordt afgesloten met een middag voorstelling voor alle schoolkinderen van Aardenburg te geven door het poppentheater De Kriekeputte. Met het oog op de herdenking van het 150-jarig bestaan van het depar tement Sluis-Aardenburg in het na jaar van 1970 is een feestcomité in gesteld. Zoiets is natuurlijk een trieste zaak, maar het kon niet anders, con stateert de heer Bossand. Wat wil je als je maar achttien leden hebt en er komen er bijvoorbeeld een paar niet op de repetities. In zo'n geval kun je toch wel heel weinig be ginnen. In die vijftig jaar heb ik hoofdzakelijk op de beugelhoorn ge blazen. Alleen toen mijn tanden ge trokken waren, heb ik een paar keer sax gespeeld, want daar heb je toch geen tanden voor nodig. En ik heb alle successen in de glorietijd van de dertiger jaren meegemaakt. Ik zal nooit vergeten dat wij op het interna tionale concours in Kerkrade een tweede prijs behaalden. Je begrijpt dat heel Oostburg op zijn kop stond, vooral omdat men ons vooraf gezegd had: waar beginnen jullie aan en willen jullie je soms gaan meten met al die grote korpsen? Tja, dat was nog eens een tijd", verzucht hij. „Toen leefden de mensen helemaal naar een concours toe. En ik kan je wel vertellen, dat er na afloop heel wat keren op de successen werden geklonken. En als je dan thuis kwam kregen velen 'n boos gezicht van moe der de vrouw omdat ze weer eens gezopen hadden. Bij mij ging dat echter- nooit op, want mijn vrouw ging altijd mee. Maar hoe graag wij ook een glaasje lustten, je moet niet denken, dat er voor het begin van een concert door iemand ook maar een druppeltje werd gedronken. Want een uitvoering was een uiterst se rieuze zaak. In die tijd speelde er trouwens heel wat familie van mij in die fanfare, zodat je het wel een beet je een familieaangelegenheid zou kunnen noemen. M'n grootvader, mijn vader, mijn neef en later zelfs mijn dochter speelde mee. En als bewijs laat hij een familiekiekje zien dat op de schoorsteen staat en waarop de hele familie in het fanfare-uni form staat afgebeeld. Mijn vader is 63 jaar lid geweest, mijn grootva der zelfs 65 jaar, en ik zou over een paar maanden mijn 50-jarig jubileum hebben kunnen vieren", vervolgt hij er niet in slagend een zweem van teleurstelling te verbergen. Hij besluit: „Wat de toekomst van de (Van onze oorrespondent) PHILIPPINE De 54-jarige Belg N.P. uit Brugge is op de Posthoorn- weg in Philippine met zijn auto ge slipt. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en belandde in een sloot. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd ernstig bescha digd. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten, heeft een besluit minimum-broodprijs no vember 1969 vastgesteld. Krachtens dit besluit gaat in het tijdvak van 8 december 1969 tot 1 april 1970 een minimumprijs gelden iin diverse ge meenten; waaronder wat Zeeland betreft de gemeente Oostburg. De minimumprijs per brood van 800 gram, voor verpakt gesneden witbrood, is vastgesteld op 71 cent. Voor ander witbrood, geen klei-nbrood zijnde, is de minimumprijs 67 cent, voor verpakt gesmeden bruinibrood 68 cent en voor ander brumbrood, geen kleinbrood zijmlde, 64 cent. andere corpsen in Zeeuwsch - Vlaan deren betreft, zie ik het ook weinig rooskleurig in. Ik geef ze nog een paar jaar en dan zal het ook voor hen wel afgelopen zijn. En dat zal voor velen net zo moeilijk te ver werken zijn, als dit voor mij is. Want er gaat eerlijk gezegd heel wat in mij om als ik, en dat vooral in de sin terklaastijd, een ander muziekcorps door de straten van Oostburg zie marcheren. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger'. BREDA: Ginnekenweg 35, Tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, Tel. 37503. (Van onze correspondent) PHILIPPINE Op uitnodiging van de plaatselijke winkeliersvereniging heeft Sint Nicolaas een bezoek ge bracht aan de Meerpaal in Philippine. Burgemeester Van Hooteghem sprak een begroetingswoord en maakte van de gelegenheid gebruik enige ver langens van zijn gemeente kenbaar te maken. Onder andere zou Philippine graag zien dat de Weststraat van een nieuwe bestrating wordt voorzien. Sint beloofde ook deze wens zo spoe dig mogelijk te vervullen. Daarna hield hij zich bezig met de kinderen. Films MIDDELBURG City 20 uur De wilde engelen, 18 j. DE STEM VAN VKIJWM^ 6 DECEMBER 19651 sag naar onze aden n de montage en in geheel e fabriek en jr. nkenszand trkelijk reagMri. Toneel - Muziek Dans ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 19 uur Tristan en Isolde Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Dodendans" van August Strind- berg Arenbergschouwburg 20.15 uur Toon Hermans met zijn one-man- show (Van onze correspondent) HULST Reeds geruime tijd be staan er plannen te komen tot een Schietingen DE KLINGE Op de Heide 19.30 uur fusie, tussen het -maatschappelijk werk en de gezinszorg in Oost- STEKENE-HELLESTRAAT N. Oudejans 19.30 uur Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost Diversen De instellingen die hierbij zijn be trokken zijn het interparochieel-so- ciaal-charitatief centrum in Hulst, het katholiek maatschappelijk werk te Hontenisse, het interparochieel centrum voor maatschappelijk werk in Vogelwaarde, de gezinszorg te Hulst en de gezinszorg in Hontenisse en Vogelwaarde. Al deze instellingen I hebben na vele besprekingen nu een overeenstemming bereikt en gaan met de schaalvergroting akkoord. De plannen zijn opgezet in volle overeenstemming met het bureau Zeeland van het ministerie van Cul- uur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de katholieke raad voor maat schappelijk werk, en het diocesaan sociaal-charitatief centrum. In deze opzet is uitgegaan van vijf maat schappelijke werkkrachten in het he le gebied. Wat betreft het financiële gedeelte zal gerekend kunnen wor den op een rijksbijdrage van f. 170.000 en aan gemeentesubsidies een bedrag van f. 232.000. Het ligt in de bedoeling van de fusiecommissie per 1 januari van start te gaan. HULST P. Léeraert-Nijs 20 uur Verloting supportersclub Waldi van Cainpen KLOOSTERZANDE De Krokodilbar 21.30 uur Orkes-t Frans Bonne Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg BERGEN OP ZOOM Etcetera, aan de Molstr. Expositie van werken van de schilder Piet Bulthuis (t.m. 21 dec.) HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi-Mim-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) Gemeentehuis Expositie Verbond voor Veilig Verkeer (t.m. 11 dec.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Expositie schil derijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.) (Van een onzer verslaggevers) tan jongs af is tekenen een hobby I, de beer Ploegaert. Lange tijd I Moder enige pretentie. Wel vond ie- |Ook werden enkele pittoreske plek- ji 'an Philippine nageschilderd en lorna den de inwoners van het Cam naam van hun schilderende |jS?eb0°t en wilden zij zo'n sehil- |«pn Je met vaak een reeds verdwe- lut n ,psbeeld kopen. Een schilder 1 "ekhoute, die het werk van luit Pivr' bad §ezien. sleepte de man lirio "PPine mee naar de Acade- - 00r Schoone Kunsten in het Nlf al t stadje V*eklo. Ploegaert, die "ion a de ontdekking was geko- ISan't-o schilderen anders is (en pn produceren, liet zich overha- iterrt»™ nu al Ks laar kmg elke 'n o— ,en zondagochteend de les- hï de Mademie, ■zaak tv' begin was het een vreemde Ponaoi i Was klassiek en zeer tradi- 'bfesteld. In Eeklo werkte ik nog veel mo- eerste instantie vond ik |c6rneUr.nIantuurlijk ook li,» rij''"" exPressionisme en af en j'1" bent surrealisme ligt mij ■zicht n,;'; s Verweij is in dat op- "^uurliiw §r0te v0°Tbeeld. Je leert hie, VnL en.arin veel °P zo'n acade- r mÜ was het omschakelen - van een voorbeeld schilde ren moest dat worden omgebogen naar het scheppende. Dat is pas schil deren. Voor mij betekent schilderen ook het leveren van commentaar of kritiek of ongenoegen kenbaar ma ken met een bepaalde maatschappe lijke structuur. Zoiets gaat niet van zelf. Daar zit een hele evolutie ach ter", aldus F. Ploegaert. Die evolutie in het werk van deze kunstenaar is onmiskenbaar. Schil derde hij tien jaar geleden nog als een zondagsschilder, nu zijn zijn werken meer mystiek gericht en brengen zo een enorme hang naar het onbekende over. Dit wordt uitge beeld in een steeds, hoewel in een andere vorm, terugkerende tegenstel ling. Ook de kleurmenging, vroeger heldere frisse (boeren) tinten, zijn nu vaak paars en andere donkere soor ten verf. „Natuurlijk zou ik graag helemaal van het schilderen willen leven. Men heeft daar vaak genoeg op aange drongen. Ook mijn leraar in Eeklo. Maar armoe lijden terwille van de kunst is niets voor mij. Ik wil wel in de zogenaamde contra-prestatiere geling vallen. Binnenkort komt er iemand van de beoordelingscomissie naar Philippine en dan zal ik wat werk aan hem laten zien. Het moet voor mij wel een haalbare kaart zijn" zegt deze zo op het oog slimme (za kelijke) heer Ploegaert. Ook op de academie in Eeklo blijft het talent van de heer Ploegaert niet onopgemerkt. Tot driemaal toe won hij de eerste prijs voor zijn teken werk. Verder stond hij dit jaar op de kunstmarkt in Groede. Ondanks de hooggespannen verwachtingen van de deelnemende kunstenaars werd er praktisch niets verkocht. Ploegaert verkocht twee doeken. PHILIPPINE De toneelvereni ging Esmoreit in Philippine brengt zaterdag 20 december in De Meer paal het toneelspel Mijn hart is niet hier op de planken. De voorstelling wordt zondag 21 december herhaald. De regie berust bij de heer L. Wieme. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Sint-Nicolaas heeft het in deze dagen bijzonder druk. Hij loopt van het kastje naar de muur om vooral het juiste ge schenk op de goede plaats af te leveren. Al speurend en keurend door de winkelstraten en klauterend van het ene dak op het andere kwam hij ook op het Java, een van de oudste delen van oud-Terneuzen. Daar zette hij zich vermoeid op de eerste de beste puinhoop en keek peinzend over de troosteloze afbraak heen. Zo trof een van onze lezers, de heer Casper van Scaldland, de goedheilig man daar aan. Sint-Nicolaas en de brokstukken van het verleden inspireerden de heer Van Scaldland tot de volgende hartekreet: Sinterklaas keek hoogst verbaasd- heeft in zijn baard zelfs wat ge, raasd, toen hij die kale boel zag waarbij Terneuzen zo in puin lag. Maar ach, de roe kon niet meer baten, bij al die afbraakpotentaten. De wallen komen niet weer om, nou ja, wat malen ze er om. De knusse havens zijn verdwenen, ook de Schependijk is henen, De Herengracht zonder vertier van beurtschippers die hier met lossen en met laden bedrijvigheid gaven aan de kaden. Dichtgestopt zijn de kanaalarmen, het is een lichaam zonder darmen. Weg is de oostkant, weg de westkant. Er is alleen nog stuivend zand. Oud-Terneuzen kreeg van Sint de zegen: het heeft een fikse Do(u)W gekregen. Zo langzamerhand komen er bij de Philippinse schilder wat opdrachten binnen. Hij heeft bijvoorbeeld al heel wat ansichtkaarten van het dorp ge maakt, die de mosseletende bezoekers gretig kochten. Het water, de oude liefde van Ploe gaert, is een regelmatig terugkerend element in zijn schilderijen. Op dit moment is hij bezig met een groot doek, waarop de oude roemruchte haven van het dorp met binnenlo pende botters (hoogaarsen voor de kenners) tot nieuw leven wordt ge wekt. „Schilderen in opdracht is leuk, mar het is schilderen zonder meer. Het liefst schilder ik vrij en als be roepskunstenaar", aldus F. Ploegaert., (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op woensdag avond 17 december concerteert het Zeeuws Symphonie Orkest (de In strumentale) in het Terneuzense Zuidlandtheater. Hoofdschotel van het programma is het optreden van de Amerikaanse negerzanger Henry Blackmon, die onder andere enkele aria's uit Porgy and Bess van Ger- schwin en de cantate nr. 82 van Bach zal zingen. Het orkest, ditmaal onder leiding van gastdirigent Alfred Salten (Jan Oud, de vaste dirigent van het amateur gezelschap is nog steeds ziek) speelt onder meer de streeksuite van Gustav Holst Prima- vera van Hans Henkemans en na de pauze de tweede symphonie van Beethoven. Na Terneuzen speelt het orkest op donderdag 18 december in Middelburg, 8 januari in Vlissingen en 9 januari in Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Zaterdag 13 december, om half elf, worden iin het sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel en Glucosefabiiek Sas vam Gent zes tien personeelsleden gehuldigd ter lelegeniheid van hun 40- en 25-jaiig ienstwerbaard. De heren, die veertig dienstjaren olmaakten zijn A. Vermeersch, A. i. Walkiers, J. C. Mol let, R. Th. Se is, P. Verbrugge, P. B. Sudijn, C. de door, O. C. van Acker, M. I. Chalmet, vam Huille, A. Matitiheus, R. E. Raes, T. A. de Visser en J. S. E. Dietrick. De heren W. P. Rottier H. A. Mörinig hebben eir 25 jaar opzitten. (Van onze correspondent) OOSTBURG „Op één mei 1920 werd ik voor het eerst door mjjn vader meegenomen naar de harmonie en 't is mij vanaf 't be gin zo .goed gevallen, dat ze wat mij betreft rustig door hadden kunnen gaan", vertelde dhr. J. J. Bossand, die bijna vijftig jaar lid is geweest van de Oostburgse fan fare de Harmonie die zoals door ons gemeld wegens gebrek aan belangstelling de aftocht heeft moeten blazen.

de Stem | 1969 | | pagina 5