Straks Kerstliedjes: GOESE BEIAARD - NA JAREN STILTE - BIJNA BESPEELBAAR quiz Schuld van Excelsior wordt kwijtgescholden Raad St.-Jansteen Bisdom wil actie voor verlichting kosten van de kerk Pools voetballer met gezin herenigd In 't kort Victoria hield schieting in Kwadendamme Raadsvergadering Kloetinge Meubilair Sint te Hulst bii winkelactie Man van het jaar II Man van het jaar III Pastoraal concilie Schot in cao- gesprek ^root-metaal Yerseke (Van onze correspondent) KWADENDAMME De handboog vereniging Victoria hield haar schie ting op de liggende wippen bij P. Doene uit Kwadendamme. Er waren 76 schutters aanwezig om de prijzen die over waren van de vorige schie ting te bemachtigen. De uitslag van de eerste wip is als volgt. Hoofdvo gel J. Rijk van Jacobs van Beieren uit Goes, eerste zijvogel Math- Kole van Concordia uit 's-Heerenhoek, Tweede zijvogel 1. Helmstrijd van Juliana uit Oudelande, eerste boven- kal H. Koens van Spas-Nostra uit Ovezande, tweede bovenkal C. Bek van Soranus uit Heinkenszand. De ze schutter schoot ook de tweede on derhal; Eerste klep Jac. Doene van Victoria te Kwadendamme; Tweede klep J. F. de Rijke van Edele Hand boog uit Oudelande, Derde klep H. Koens van Spes-Nostrra te Ovezan de, Vierde klep C. Rentmeester van Willem Teil uit Ovezande. Meeste kleine vogels: 1.1. Helmstrijd van Ju liana uit Oudelande, 8 stuks. Uitslag van de tweede wip Eerste hoofdvo- ge C. Timmerman van Vios uit 's- Heerenhoek, Tweede hoofdvogel B. Looy van Victoria uit Kwadendam me, Eerste zijvogel F. Peetere van Vooruitgang uit Kwadendamme 2e zijvogel C. Rentmeester van Willem- Teil uit Ovezande; derde zijvogel Jac. Doene van Victoria uit Kwadendam me 4de zijvogel L. v- Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande; 1ste kal P. v. Steenbergen van Zeelandia uit Ovezande, 2de kal W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 3de kal M. Verdonk wilde schutter, 4de kal J. Rijk van Willem-Teil uit Ove zande. Meeste kleine vogels A. v. Lee van Doel naar Hoger uit Wol- I phaertsdijk, 5 stuks. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Stichting Goese Beiaard is bezig met het opstellen van een feest programma voor de officiële inge bruikname van het nieuwe stads- carillon. Een definitieve datum is nog niet bekend. Het is wel de be doeling, dat de beiaard tijdens de kerstdagen kerstliedjes zal spe len. Intussen zijn werklieden druk be zig met het ophangen van de klokken in de toren van de Grote Kerk. Het zijn er zeven en veertig in totaal. In de toren van het stadhuis zullen bo vendien nog tien klokken worden ge plaatst als voorslagspeelwerk. De klokken, die vpor het merendeel zijn overgegoten 't oude carillon deug de niet door Eysbouts Ijzergiete rijen in Asten, worden met een lier vanaf de parkeerplaats naast de kerk naar boven gehesen. Automobilisten, die er anders een plaatsje vonden, zullen enige tijd elders naar parkeer gelegenheid moeten uitzien. Het ter rein is voorlopig afgezet. Het plaat sen van het carillon is een karwei, dat grote precisie vereist en met zorgvuldigheid moet gebeuren. De voorzitter van de Stichting Goe se Beiaard, de heer M. Haasdonk verzekert, dat er geen problemen meer zijn, wat de financiering van het klokkenspel betreft. Dank zij veel particuliere giften en een actie van de Goese middenstand is er nu ge noeg geld. Er blijft zelfs nog een sal do over voor het geven van beiaard concerten. De Goese 62-jarlge musicus W. L. Harthoorn, die op 30 april 1949 werd benoemd tot stadsbei«ardier, zal zijn oude taak weer opnemen, zodra het carillon speelbaar is. eD heer Hart hoorn staat al vanaf augustus 1964 op wachtgeld. (Van onze correspondent) KLOETINGE Het verzoek van de plaatselijke muziekvereniging Ex celsior om kwijtschelding van de res tant leningschuld bij de gemeente ten bedrage van 4200.- heeft een langdurige discussie in de raad te weeg gebracht. „Excelsior" zag de toekomst vooral financieel met zorg tegemoet omdat men straks in ver, band met de herindeling der gemeen, te door Goes zal moeten worden ge subsidieerd. Om voor de komende ja ren wat meer zekerheid te hebben en niet gebukt te gaan onder een schul, denlast, richtte zij bovengenoemd verzoek tot de raad. B. en w. waren voor inwilliging. De raad stemde tenslotte toe. Bij de behandeling van de begro tingswijziging 1969 bleek echter dat de financieële commissie bestaande uit de heren H.G. Jung, H.J. Colijn en drs. S. Duvekot een andere me ning was toegedaan. Bij inwilliging van het verzoek zou het totaal be drag aan subsidies aan Excelsior verstrekt in 1969, oplopen tot onge veer 10 000.-. De commissie was van oordeel dat drt een precedent zou scheppen ten opzichte van andere verenigingen. Wethouder D. Schipper (PvdA) wees er op dat de schuld die de muziek vereniging heeft straks moeilijk te overbruggen zal zijn. „Vroeger had "ton maar weinig armslag wat be treft het verstrekken, van subsidies en Excelsior is toen slecht bedeeld", aldus de wethouder. „Nu bestaat de mogelijkheid, dus laten we ze nu hei- Pen Bovendien zei de heer Schipper de overtuiging te hebben dat Goes straks bij de subsidieregelingen niet de normen zal volgen van de muziek federatie. ,,2)L'Matste werd door de heer Jung V Dbestreden die bovendien op merkte dat men zakelijk moest blij Ir"' Nndnt wethouder B.M. van leuwenhuijze (C.H.) nog eens had betoogd dal de muziekvereniging zich veel opofferingen getroost voor et culturele levip en het instrumen- nnurn zeer duur is, deed de heer ft '.Hf1 °°k nog een duit in het uKje. Hij was van mening dat men met angstig moet zijn, dat „Excel- '°t straks jn Goes niet aan zijn mekken zal komen. Hij wees ei dorts op dat straks voor de verbou mg en de verbetering der accom modatie van Amicitia ook veel geld nfe, za' ZU" en Uat men daarom aan potverteren moest gaan vr De boer Colijn stelde dan ook j r om de bele materie aan te hou Ditï j611 v0'sende vergadering "it had geen instemming bij b. -.. he« ^a,arna stemming volgde. De vwLSIn bleek toen van gedachten <io v, ,- en stemde voor. evenals WBtïf 1 Ko,rteweg (PvdA) en beide zich ders- De heer Jung onthield O uï" stemming, tic 'r- j verkopen van een perceel Go aan de fa. D. Krijger te W. ™°lde pri.!<5 v n f 35 Per vier w, "Jeter of in totaal voor 945 nancilio g seSrepen volgens de fi- ton hl eommissie. B- en w. acht- stem,! zak?'Ök verantwoord- Bij de Coliin 'f® bleken de heren Jung en "og werlST' Z°dat °°k dit punt als" 8 werd aangenomen. Aan de heer M. Vermaire te Goes werd een perceel grond verkocht aan d-e verlengde Koningin Wilhelmina- straat voor 35 per vierkante meter of in totaal voor f 11.410.-. Het meubilair in de Raadzaal, dat bij de opening van het nieuwe ge meentehuis is geschonken door de ambachtsvrouwe van Kloetinge, me vrouw I.M. Rademacher Schorer- Clotterbooke Patijn zal nu op haar verzoek, in verband met de herinde ling der gemeente, worden geschon ken aan de Nederlands hervormde kerk van Kloetinge. Het tafelzilver en de voorzittershamer worden door de gemeente eveneens aan de kerk geschonken. Voorts werd nog besloten tot de aankoop van enkele krotwoningen aan de Tervatense weg en aan de Kapelseweg. Het huis aan eerstge noemde weg is eigendom van C. Trimpe-Burger te Goe,s en kost ƒ2000. De vier woningen aan de Kapelse weg, eigendom van A. Schrijver te Ridderkerk komen op 10.000 totaal. Voor d,e bouw van twee keuzewonin gen bij het Wesselopark zal men steun aanvragen bij het Rijk. Er zijn in de Stem-quiz tot nu toe drie vragen ter beantwoording aan de lezers voorgelegd. Ze wa ren niet bijster moeilijk, want ze hadden voor alles ten doel ieder een een inzicht te geven in de bedoeling van het spel. Nu het duidelijk kan zijn, dat voor de beantwoording van de vragen het goed lezen van de krant een eer ste vereiste is, menen we, dat de problemen, die we in deze quiz aan de orde willen stellen, wel iets moeilijker mogen zijn. Daar kan geen enkel bezwaar tegen be staan, want het goede antwoord op een vraag is altijd in De Stem te vinden. Dat geldt dus ook voor de vraag van vandaag, de vierde van deze week. Die heeft betrekking op een rechtszaak, die ergens in Zuid- Nederland aan de orde is geweest en waarin het ging om het onbe voegd uitoefenen van de genees kunde. Daarin heeft de officier van justitie de verdachte ge schetst als „een meedogenloos koopman, die op een afschuwelij ke wijze geld uit de zak klopt van arme, zieke slachtoffers." Hoe is de naam van de officier van justitie, die deze woorden sprak? 1 mr. J. L. Andreae 2 mr. K. M. A. Thijssen 3 mr. G. Hulleman Nog even iets over de spelregels van onze quiz. Wij ontvangen nu reeds antwoordformulieren, met daarop alleen de eerste vraag met een kruisje beantwoord. Dat is na tuurlijk fout. Er komen per week zes vragen en die te zamen vormen de quiz van deze week. Vrijdag en zaterdag komt er dus nog een vraag. Dan wordt ook het deelnameformu lier nog eens afgedrukt en dan pas moet dat formulier, met achter elke vraag één kruisje, aan ons worden ingezonden. En vervolgens begint a.s. maandag de nieuwe quiz, ook weer lopende gedurende één week, met elke dag één vraag. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De gemeente raad van St.-Jansteen heeft zijn fiat gegeven aan een voorstel van het college van b. en w. voor het ver lenen van f 13.742 subsidie aan de stichting centrum voor maatschap pelijke dienstverlening in het Land van Hulst i.o. Het centrum komt in de plaats van vijf instellingen, die tevoren actief waren op het gebied van maatschappelijk werk. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel om een bedrag van maxi maal f 1431,- te voteren voor de ver vaardiging van tinnen of aarden her inneringsbordjes. Het gemeentebe stuur wil namelijk alle raadsleden gemeenteambtenaren en personeel van de gemeente met de liquidatie van St.-Jansteen als zelfstandige ge meente een aandenken bezorgen. Aanvankelijk was voorgesteld tin nen herdenkingsbordjes te laten ver vaardigen, waarvoor dan f 1431 no dig zou zijn. In de raadsvergadering werd echter gediscussieerd over de vraag of het ook geen aarden ge denkplaten zouden mogen zijn. De animo daarvoor bleek onder de ge meenteraadsleden niet zo groot. Een van de wethouders ontlokte het de opmerking „Het moet wel iets zijn dat bij de schoonmaak niet kan sneuvelen anders hoeft het niet". De meeste raadsleden bleken voor stander van tinnen bordjes. Overigens werd deze jongste raadsvergadering gekenmerkt door een bijzonder vlot verloop. De mees te agendapunten waren hameretuk ken. Zonder meer werden daarna aangenomen het voorstel om het be drag per leerling van de lagere scho len vast te stellen op f 121,- en een voorstel aan de de stichting Regio naal pedagogisch centrum Zeeland i.o. te Middelburg, een subsidie van tien cent per inwoner te geven. eMt de Raiffeisenbank in St.-Jansteen- (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Uitgaven voor kerkgebouw en voor mensen, die het zielzorgwerk doen, nemen toe zoals overal elders de uitgaven toene men. Dikwijls is er nog een grote schuldenlast. De inkomsten uit plaatsengeld worden op veel plaatsen minder. En dit wordt niet opgevangen door een stijging van de gezinsbijdragen". Dit schrijft bisschop H. Ernst in een extra uitgave van het diocesaan informatieblad Onderweg, die vol gende week via parochies van recto raten in een oplage van 130.000 on der alle katholieke gezinshoofden en alleenstaanden in Zeeland en West- Brabant zal worden verspreid. De extra uitgave van Onderweg luidt een actie in die de zorgelijke finan ciële situatie waarin het bisdom ver keert moet versterken. De financie ring van kerkelijke activiteiten drijft de laatste jaren voor een belangrijk deel op de vrijwillige gezinsbijdragen in de verschillende parochies. Van het netto-inkomen van elk gezin, een bijdrage van één procent van het nettoinkomen van elk gezin. Dit percentage wordt gemiddeld niet gehaald. Het daalt zelfs. Daarbij komt dat de bijdragen voor het zoge naamde bisschoppelijk solidariteits fonds in verband met het afnemen de kerkbezoek eveneens dalen. Terwijl de inkomsten van het bis dom dalen stijgen de uitgaven voor de zich steeds uitbreidende activitei ten. Steeds meer parochies doen een beroep op het bisdom, maar, zo schrijft Mgr. Ernst, het bisdom heeft slechts beperkte mogelijkheden. Het is namelijk zelf voor een groot deel afhankelijk van de inkomsten uit de parochies. Het voortbestaan van een aantal kerkelijke voorzieningen zal afhangen van de beschikbare finan ciële middelen. Wijzend op de ge zamenlijke verantwoordelijkheid van alle leden van de kerk vraagt de bisschop tenslotte iedere medewer king teneinde de financiële proble men het hoofd te kunnen bieden. Hij vraagt vooral aandacht voor de ge zinsbijdragen. In de extra uitgave wordt ook een beroep gedaan op de jongeren, wier medewerking onontbeerlijk is wil len de kerkelijke voorzieningen in de toekomst het niveau kunnen behou den dat minimaal noodzakelijk wordt geacht. Parochies en rectoren is het ad vies gegeven het beroep op ruimere financiële steun met eigen activi teiten te onderstrepen. (Van onze correspondent) HULST Vandaag (donderdag) om half acht komt Sinterklaas naar de Bierkaaistraat te Hulst. De goed heiligman wordt met zijn zwarte pie ten aan de Dubbele Poort ingehaald door de boerenkapel De Kallesaaien en gaat vandaar naar de Bierkaai straat. Hier zal de Sint, na een fees telijk onthaal, de uitslag bekendma ken van de grote winkelactie die daar is gehouden. Tevens zal hij aan de hoofdprijswinnaars de prijzen uitrei ken. PAUS PAULUS heeft bekendge maakt dat hij Melbourne in Australië heeft uitgekozen voor het veertigste internationale katholieke eucharis tisch congres in 1973. VOOR DE MOSKEE in het centrum van Parijs is gistermorgen een bom ontploft. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. DE TOT DUSVER enige verdachte in de moordzaak van de voormalige Zuidslavische lijfwacht van de to neelspeler Alain Delon, Stefan Mar- kovic, Frangois Marcantoni, is door een rechtbank in Parijs op een borg tocht van ongeveer 42.000 gulden uit voorarrest ontslagen. Clinge zal een bedrag van f 99.500 worden geleend voor uitbreiding van de kleedgelegenheid op het gemeen telijke sportpark. De heer Dobbelaar vond het bderag wel wat hoog voor pen simpele uitbreiding van de sport accommodatie. Volgens de voorzit ter was het echter het laagste bedrag waarvoor een accommodatie gecre- eerd zou kunnen worden, die aan de eisen zou voldoen. Binnenkort zal ook een badhuis in de gemeente ge deeltelijk als wasgelegenheid voor de sport gebruikt kunnen worden. Doordat de meeste woningen vol doende eigen sanitaire voorzieningen hebben tegenwoordig, is het gebruik van het badhuis sterk teruggelopen. Doordat sportieve gebruikers van bet sportveldencomplex hiervan nu gebruik kunnen gaan maken, wordt dit enigsznis gecompenseerd. Bij de rondvraag wilde de heer Van Akker spoed met het bestem mingsplan voor St.-Jansteen en te streven naar vaststelling nog voor de gemeentelijke herindeling een feit wordt. De heer Eeman drong er nog op aan geld beschikbaar te stellen voor eht bedrijfsklaar houden van het plaatselijke brandweermateriaal. Onlangs weigerde de plaatselijke brandweerwagen bij een brandalarm te starten door een mankement aan de accu. Naar aanleiding van de brand in het vlasbedrijf in St.-Jansteen in de nacht van dinsdag op woensdag wera vanuit de raad nog gesuggereerd of het niet wenselijk zou zijn 't door de brand verwoeste bedrijf buiten de kom te laten opbouwen. Hoewel de afgebrande fabriek op een open ter rein ligt, staat het toch te midden van de huizen. Door de voorzitter werd daarop afwijzend geantwoord. Het is wettelijk geregeld dat een door brand of andere rampen ver woeste fabriek ter plaatse weer mag worden opgetrokken. Op de foto'sHet optakelen van de klokken voor de beiaard met een lier en een van de eerste klokken van het Goese carillon. BREDA NAC-stervoetballer Norbert Pogrzeba en zijn vrouw zijn weer herenigd. Dinsdag kwa men het echtpaar en de twee kin deren aan in Breda, waar zij na een gedwongen verwijdering van 3,5 jaar hopen eindelijk een rust punt gevonden te hebben. In de woning, die met medewerking van NAC aan de Roland Holst- straat gekocht kon worden, ge bruikten de vier Pogrzeha's gis teren voor het eerst in volledige vrijheid een warme maaltijd. Vrij dag j.l. kon Norbert Pogrzeba zijn vrouw en kinderen Christian en Sabine in Duitsland in zijn armen sluiten. Daarmee was een lijdens- cg van jaren zoeken naar mo gelijkheden om zich te herenigen succesvol afgesloten. Toen voetballer Pogrzeba en zijn vriend André Franckiewicz in de lente de moeilijke beslissing namen om het vaderland vaarwel te zeggen, wisten zij niet wat hen te wachten stond. Pogrzeba: „Ik bleef in Zweden achter. Vanaf dat moment heb ik geprobeerd mijn vrouw en kinderen naar het wes ten te krijgen. Ik ging al snel raar West-Duitsland waar ik als slotenmaker acht maanden werkte. Die tijd voetbalden wij niet. In Duitsland lukte het niet om mijn gezin over te laten komen. Mijn vrouw heeft wel geweten wat ik deed door Polen te ontvluchten. Wij woonden in een mooi apparte ment. Eigendom van de mijnen. Direct toen bekend werd dat ik gevlucht was kreeg mijn vrouw te horen, dat zij binnen vier dagen het huis uit moest. Sindsdien leef de zij met de kinderen in een ka mertje met een keukentje". Zijn vrouw valt hem enkele keren bij als hij tussen de Engelse zinnen enkele Duitse woorden gebruikt. Zij verstaat de Duitse taal goed, maar spreekt haar gebrekkig. De kinderen, Christian 8,5 j aai en Sabine 3,5 jaar, schijnen zich al direct thuis te voelen. In de keu ken rennen zij achter elkaar aan. Binnen trapt Christian tegen een mooie „televisie-bal" die hij vari het NAC-bestuur cadeau kreeg. Mevrouw Pogrzeba kijkt gelukkig naar haar man en de bloemen van NAC, Sabine pakt het speel- goed dat de club voor haar heeft gekocht. Norbert Pogrzeba is zelf ook content over het NAC-bestuur dat hem dit weekeinde vrijaf gaf om zijn vrouw op te halen en dat hielp bij de aankoop van het huis. In Duitsland werd de voetballer eind 1966 „ontdekt" door mana ger Gutenberg van de St.-Louis Stars, die in korte tijd 'n beroeps team uit de grond moest stampen. Franckiewiccz en Pogrzeba te kenden een contract voor ander half jaar. Geen van beiden heb ben daarvan ooit spijt gehad. Pogrzeba „Maar mijn gezin kon ik niet naar Amerika halen. Ik was zelf toegelaten met een visum voor een jaar. Als ik Amerikaan was geweest dan hadden Ze mij daar wel geholpen. Ik kwam in de gelegenheid naar andere moeilijk heden voor de hereniging uit te zien, toen het voeiba] in Amerika werd gestopt. Dat was eind 1968. Wij werden door NAC benaderd en wisten van horen zeggen, dat men in Nederland positief tegen over Polen stond. Dat was mijn kan». tn een half jaar tijd wisten de in stanties in Nederland in samen werking met de Poolse consul de berg noodzakelijke papieren in or de te brengen. „Mijn vrouw moest echter tot ongeveer 2 weken ge leden wachten tot zij uiteindeliik haar visum kreeg. Ja, laten we er maar niet meer over praten" zegt hij. Op onze vraag of ze van plan zijn nog we] eens naar Po len terug te gaan kijken beiden erg vreemd op en beginnen dan t.e Lachen- „Niet voordat alle proble men met de grenzen opgelost zijn Eindelijk zijn wij in vrijheid her enigd. Ze krijgen ons alleen nog Polen in als we de absolute ze kerheid hebben, dat wij er ook weer uit kunnen," zeggen zij. Wat het gezin dan denkt te doen als de voetbalcarrière van vader afloopt? „Dat zal geen groot pro bleem geven", antwoord Norbert Porgzeba. „In West-Duitsland heb ik een trainingscursus gevolgd en ik heb mijn B-licentie gehaald Daarnaast kan ik altijd nog in mijn oude beroep terugvallen. Nee daarover maken wij ons geen zor gen. De ogen van Christian volgen dat spel gefascineerd. Oo kals het aan hem ligt zal Polen verder een herinnering zijn. Neil Armstrong is voor mij de man van het jaar. De overwinning van Feijenoord op AC Milan is de belang rijkste gebeurtenis van het jaar. Piet Keizer is de sportman van het jaar. Farce Majeure vind ik het beste tv- programma van 1969. Aan verschei dene leden van de Tweede Kamer heb ik mij in 1969 het meest geër- gerd. BREDA MEJ. R. VAN T. Evenals vorig jaar is naar mijn mening ridder Van Rappard, de bur gemeester van Gorkum, de man van het jaar 1969. Hij verdient dit pre- dicaat voor zijn onophoudelijke strijd tegen het links-negatieve element in onze wereld en voor de standvastige houding die hij ten toon heeft ge spreid in het conflict met zijn rebel se gemeenteraad. Het meest heb ik mij geërgerd aan Den Uyl. ZEVENBERGEN VAN T. De man van het jaar is voor mij overduidelijk de Amsterdamse poli tierechter mr. Nomes, die ondanks de hetzes van de linkse persorganen en de onder invloed van Moskou staande tv, toch recht door zee is gegaan en er voor heeft gezorgd dat die langharige, communistische Maagdenhuisbezetters hun gerechte straf niet is ontgaan. Sportman van het jaar is Harm Ottenbros, de we reldkampioen. Het beste tv-program- ma is voor mij nog altijd Voor de Vuist Weg Het meest geërgerd heb ik mij dit jaar aan de zwijgende meerdej#eid die zulke dingen als Damslfapen, bezetten en hasjies-spui- ten tolereert. WASPIK J- de V. Voor mij is Kloos de man van het jaar. En van de toekomst, want de ze man wordt straks vast minister- Bergen"^. Zoom P. VAN DER ZEE Wat is dat, dat pastoraal concilie? Hoe is dat tót stand gekomen. Is dat een adviescollege namens de „bemin de diocesanen?" Bijna niemand is daarvan op de hoogte. Ik en met mij honderden beschouwen de adviezen van het pastoraal concilie beslist niet als een uitspraak van het „bisdom Breda". De uitslag van de stemming bij de laatste bijeenkomst te Breda is een overduidelijk bewijs, dat dit concilie weinig meer is dan een farce. 80 stemmen voor en 1 tegen. Dacht men nou heus dat slechts 1-81 of ruim 1 procent van de katho lieken in het bisdom Breda tegen op heffing van de verplichting tot het celibaat is? Of nog sterker, dat slechts 1 procent tegen „de vrouw in het ambt" is? Kom nou! Wie midden tussen de mensen zil weet wel beter. Begrijp goed Ik geef hier geen mening over genoemde vraagstukken, maar over de gang van zaken. Door de uit spraak van het pastoraal concilie te "Breda weet men in elk geval te Noordwijkerhout reeds, hoe men in het bisdom Breda over deze zaken denkt". Als de bisschop wil weten, wat zijn mensen denken over belang rijke zaken die nu aan de orde zijn, zal hij dat moeten doen via een goed voorbereid referendum. (Geen steek proeven van het Kaski). Een refe rendum, waarbij de mensen goed, ob jectief en alzijdig zijn voorgelicht. Dan is het geen: „Bij U, over U, maar zonder U". Voor 't Nederlands concilie te Noord wijkerhout geldt ongeveer hetzelfde. En dan durft men nog alle mensen uitnodigen bij te dragen in een col lecte voor dat concilie! HOEVEN G. LOCKEFEER O - DEN HAAG (ANP) De onder handelingen over de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten in de metaalindustrie (groot metaal), die per 1 januari a.s. moeten ingaan zijn thans zo ver gevorderd, dat voor het zgn. „materiële blok" een mogelijke basis voor overeenstemming tussen partijen is gevonden. Per 1 januari '70 en per 1 januari '71 zal telkens per reële koopkracht verbetering een verhoging van 2,75 pet worden gegeven. Door de over gang naar het nieuwe systeem van een glijdende loonschaal wordt de 2,75 pet per 1 januari '70 verhoogd met 2 pet, zodat met ingang van die datum een loonsverhoging met 4,75 pet wordt gegeven. Eens per half jaar n.l. op 1 juli en op 1 januari zal ter handhaving van reële koopkrachts verbetering een eventuele bijsturing worden gegeven door een procen tuele loonsverhoging gelijk aan het percentage van de stijging van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde prijsindex cijfers voor de gezinsconsumptie in de voorafgaande zes maanden van oktober tot april en van april tot oktober. Ontspanningsavond In het vet- ernglngsgebouw De Haven waren 120 bejaarden naar de ontspannings avond gekomen. Enkele leden van de muziekvereniging Tovido brachten een muzikaal programma met voor al liedjes uit de oude doos, die de aanwezigen spontaan meezongen. In de pauze werd een verloting ge- nouden Na de pauze vertoonde dr. Ampt een aantal prachtige dia's over «ijn reis naar Libië.

de Stem | 1969 | | pagina 7