dow-directeur kuijl: niet gevaarlijki en geen luchtverontreiniging Velen verontrust door vuur en rook van naftakraker Hoek heeft er twee monumenten bij Uitslag kaartwedstrijd Vacature burgemeester in De Klinge Wegdek beschadigd door regenval Jaarkaarten voor provinciale boot Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Sinterklaas; voetjes van de vloer ANWB geeft cursus in Hulst Gouden echtpaar in Hoofdplaat Inschrijvingen handelsregister FORENSENDORP KANAALZONE Jubilarissen van Nedo Stikstof mij. gehuldigd in Sluiskil Uw huishoudhulpje voor de hele dag is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleerteri activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Axel Burgemeester van Zaamslag opent Boerenleenbank EXAMENS „Mosselbanken" Inleiding over jeugdproblemen in Frankrijk Tentoonstelling van pluimvee in Axel (Van onze correspondent) TERNEUZEN Er waren 44 deelnemers aanwezig om te strijden bij de kaartwedstrijd die gegeven werd bij Rob. van Geertruij. Na een felle maar sportieve strijd vielen de prijzen als volgt: 1. Em. de Meijer en J. Sponselee, Terhole, 2. Th. Clippelaar, Terhole en J. Pleunis, Clinge, 3. C- v. Brit som, Axel en J. de Schrijver, Terho le, 4. J. v. d. Lavoir, Kloosterzande en P. Collet, Kuitaart, 5. C. Bogaert en C. v. Eetvelde, Terhole, 6. Mevr. M. Brand en A. Sponselee, Terhole. De troostprijzen waren voor: 1* J. Goossens, Kloosterzande en Hyp. Freijzer, ""erhofe 2. W. Moort- hamer, Kuitaart en J. Hulshout, Ter- hole, 3. A. Hemelaar, Terhole en J. Moorthamer, Kuitaart. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de gemeente secretarie (beneden) Markt 4„ zijn de jaarkaarten voor de provinciale boot verkrijgbaar. (Van onze correspondent) DE KLINGE Door het overlij den op 20 november j.l. van de bur gemeester van De Klinge, de heer J. Henderickx, is de functie van bur gemeester vacant. Momenteel is waarnemer de le wethouder, de heer Fr. Steur. Verwacht wordt dat deze week de onderhandelingen be ginnen, die leiden tot het aanstellen van een nieuwe gezagsdrager. UTRECHT Voor het examen ra diologisch laborante en diagnostiek zijn te Utrecht geslaagd de dames E. N. G. v. Drongelen te Axel en D. S. Wondergem te Middelburg. Beiden zijn werkzaam op de röntgenafdeling van het Gasthuis te Middelburg. Films ANTWERPEN Quellin Vampiers op het bal, 18 j. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Rex De dolle kever, a.l. 10, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 Odeon Erotissimo, 18 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Ambassades Hell in the Pacific, a.l. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Metro De brug over Remagen, 18 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Pathe The april-fools, a.l. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur GEUT Capitole Hibernatus Riva De sprookjeswereld van de gebroeders Grimm Majestic De slag om Engeland Royale Funny girl Century De vier moordenaars van het Ave Maria Plaza Erotissimo ST. NIKLAAS Century Chitty Chitty bang bang Renova Winnetou en de zucht naar het zwarte goud Select De bastaard Scala De teenagers Toneel - Muziek Dans ANTWERPEN Arenbergschouwburg 20.15 uur Toon Hermans met zijn one-man- show Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg BERGEN OP ZOOM Etcetera, aan de Molstr. Expositie van werken van de schilder Piet Bulthuis (t.m. 21 dec.) HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) Gemeentehuis Expositie Verbond voor Veilig Verkeer (tjn. 11 dec.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Expositie schil deryen Roel Frankot (t.m. 12 dec.) DE STEM VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE „O, kom er eens kijken, trippel trappel gaan Sints voetjes". De goed-heilig-man op een zeer spontaan moment be trapt in jongerensociëteit Under ground in Kloosterzande. Niet alleen met de allergrootste generatie blijkt Sint het goed te kunnen vinden, maar ook met de iets ouderen. De heren A. Buyze en S. Jansen uit Axel en R. Notschaele uit West- dorpe werden door de algemeen-di recteur toegesproken en dank ge bracht voor al hetgeen zij gedurende deze jaren voor het bedrijf hebben gedaan. Deze plechtigheid vond plaats in het Casino. Behalve de echtgenotes van de jubilarissen waren ook aan wezig de leden van de hoofddirectie in Brussel, van de directie in Sluis kil, de ondernemingsraad en tal van hoofden van administratieve en tech nische diensten. De heer Van Waes overhandigde de jubilarissen de ge bruikelijke enveloppe met inhoud, een gouden horloge en het diploma van 35 jaren dienst. De algemeen directeur maakte van deze gelegenheid gebruik een kort overzicht te geven van de belang rijkste gebeurtenissen op het bedrijf in het bijna afgelopen jaar en de plannen voor het komende jaar. In zijn kwaliteit van voorzitter van de vereniging van jubilarissen sprak de bedrijfsdirecteur, ir. V. Gena, zijn gelukwensen uit, evenals de heer M. Hemelsoet, die dit deed namens de ondernemingsraad. (Van onze correspondent) HULST Wegens grote belang stelling gedurende het afgelopen win terseizoen zal de ANWB ook deze winter de vier avonden durende cur sus „Pech onderweg" verzorgen. De lessen, die voor leden f 25 en voor niet-leden f 32,50 kosten, zullen worden gegeven in de middelbare landbouwschool aan de Kleine Zwa- raenstraat 2 in Hulst en beginnen op dinsdag 6 januari. Tijdens deze cur sus zal aandacht worden besteed aan onder anderen de ontsteking, carbu- ratie, koeling, smering en het starten van de motor onder allerlei omstan digheden. Bij het onderricht wordt gebruik gemaakt van duidelijke te keningen en een auto. (Van een onzer verslaggevers) Elk jaar vindt hij tijd om tussen de drukke bedrijven door officieus statiebezoeken af te leggen. Deze keer was uiteraard ook Kloosterzan de in Sints route opgenomen. Op een moment, dat het in de voormalige kleuterschool in het centrum van het dorp soosavond was, stapte Sint door de wild-west-klapdeuren het soulge- weld in, om her en der complimenten en ook een paar vermaningen uit te delen. Elke jonge soosbezoeker werd ver rast met een presentje. Voor zijn Pietermannen bleek het niet moeilijk om uit de grote schare mannelijke en vrouwelijke bezoekers te kiezen wie de roe en wie de gard zou krij gen. Na het officiële gedeelte, op een moment dat hij zich niet bespied waande, probeerde ook de Sint een dansje. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Maandag 8 december om acht uur, zal de heer Louis Frangois, inspecteur-generaal der openbare or de, lid van de hoge raad van natio nale opvoeding en onder-voorzitter van de nationale commissie voor de Unesco in Frankrijk, met behulp van dia-positieven, een inleiding houden over „De jeugdproblemen in Frank rijk". De inleiding wordt in De Hal le in Axel gehouden. Een roetzwarte, kilometers lange rookpluim stijgt uit de schoorsteen van Dows naftakraker omhoog. De loeiende vuurzee uit de pijp vormt dag en nacht een lichtbaken, dat niet altijd even geruststellend is. (Van onze correspondent) SLUISKIL De algemeen-directeur van de Nederlandse Stikstof Mij. n.v. ir. J. P. M. van Waes, heeft drie ju bilarissen, die in de loop van 1969 35 jaar in dienst van de onderneming waren, gehuldigd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Al enkele weken spuwt een honderd meter hoge schoorsteen op het DOW-complex bij Terneuzen een baaierd van vuur en walm uit. De fel-oranje gekleurde „eeuwi ge vlam" heeft soms een lengte van honderd meter. Een don kergrijze tot zwarte rookpluim overbrugt vaak een afstand van vele kilometers. In heel Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook in Midden-Zeeland en in België is de „flare" van Dow te zien. 's Avonds is de hemel spookachtig verlicht door de reusachtige „vuurtoren", een geheimzinnig gebrom dat uit de richting van de nieuwe Dow-installaties komt. Natuurzuiver Burgerlijke stand. Geboren: Maud d.v. F. de Bei-Van den Eist, Esther, d.v. P. de Ridder-Bruinooge, Peter, z.v. P. Hoorman-Taelman, Pascale, d.v. Th. Voermans-De Vries, Alexan der z.v. M. van Doeselaar-Nelis, Mar tina d.v. M. Huibregtse-Wilderom, Myrthe, d.v. J. Schreurs-Savekoul. Ondertrouwd: J. Harms te Ter- neuzen 19 en C. Meijer, 19; A. Haak 23 en S. Leunis, 22; C. de Bilde, 22 en M. Scholter, 20 G. Peeters, 23 te Sint Jansteen en T. van de Velde, 21. J. Bolks 28 en S. Geensen. 21, F. Mahu, 25 te Vogelwaarde en G. Overdulve, 22, C. de Groote, 24 te Terneuzen en C. Cleijman, 24, P. Bas ting, 21 te Retranchement en M. Verplanke 22 D. Bareman 24 te Zaam- slag en D. Cappon 22. Getrouwd: R. de Gronekel, 23 te Maassluis en E. van Bendegem, 25 A. van Bendegem, 23 en J. de Dreu, 22 J. Bolks 28 en S. Geensen, 21. Overleden: P. van den Steen, 64 e.v- P. Clarisse, A. Maas, 92 w.v. J. Dieleman, F. Bakker, 93, w.v. M. Zegers, W. de Bruijne, 76 w.v. P. Jansen, J. Boerman, 48 w.v. I. Kexel. TERNEUZEN In het handelsre gister van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch - Vlaanderen werden de volgende on- dernemeningen ingeschreven: 10255: Kleinhandel in sterke, zwak- alcoholische en alcoholvrije dranken, „F. T. Drankenservice", Zoutestraat 2, Hulst. (Filiaal. Eig. J. P. van Tig- gele). 10256: Incasso-, assurantie- en bemiddelingsbureau „Holland NV", Oranjestraat 9 Terneuzen. Dir. A. M. M. van Damme. 10257: Uurwerk- herstellersbedrijf C. A. van Deyk (eig.), Visserijstraat 10, Sint-Jan steen. 10258: NV Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij (scheeps werf), Corr. adr. Postbus 24, Terneu zen. Directeuren: J. Pannevis en H. M. L. Geelen. Pres. comm. R. J. J. Lambooy. 10259: Lasbedrijf „Lorna", De Knol 37b, Hoek. (Pijplaswerk). Eig. H, H. Domanig. (Van onze correspondent:) ZAAMSLAG De burgemeester van Zaamslag zal vrijdag 19 decem ber om half drie op Plein 18 in Zaam slag het nieuwe bijkantoor openen van de coöperatieve boerenleenbank Terneuzen. Er zijn mensen die door het helse licht en het monotone gedreun uit hun slaap gehouden worden. Er zijn automobilisten die, komende uit de richting van IJzendijke en Biervliet bijna door de immense fakkel ver blind werden. Veel inwoners van de kanaalzone vragen zich ongerust af, of al dat vuur en die rook niet scha delijk voor hun welzijn zijn. Intus sen braakt de boosdoener, de proef- draaiende naftaraker van Dow Che mical, rustig zijn vlammen en smook uit. De heer C. A. Kuijil, administratief directeur van Dow Chemical-Neder- land, erkent dat de nieuwe aanwinst van het concern, een angstaanjagend gezicht vertoont. „Het is echter een enorm schone vlam, die geen zwavel in de lucht verspreidt. De produkten die uit de schoorsteen komen, zijn alle onschuldig van aard. Er is dan ook geen sprake van luchtverontrei niging. Niemand behoeft zich ongerust te maken over het vuur en de rook die uit de pijp van de naftakraker ko men", aldus de heer Kuijl. De ver branding van ethaan en etheen in de kraker, die, zoals gemeld, ethyleen produceert voor de polyethyleenfa- brieken, is voor Dow een zeer kost bare maar niet te voorkomen acti viteit van de naftakraker. „Tot dus ver heeft het proefdraaien van de kraker ons tonnen gekost. Daarom hopen we vurig, dat de naftakraker over een maand in bedrijf komt. Als de produktie een paar maanden loopt, zal er ook praktisch geen vlam meer uit de schoorsteen te zien zijn. Maar nogmaals: het vuur en de rook die vele mensen afschrikken kunnen be slist geen kwaad voor de gezond heid", zegt de heer Kuijl. De tweede naftakraker, die, zoals de Dow dezer dagen heeft beslist, eveneens bij Terneuzen zal worden gebouwd, moet per 1 januari 1972 in bedrijf komen. Ook deze krater heeft een produktiecapaciteit van 400.000 ton ethyleen per jaar. Eind 1970 zal de personeelssterkte van Dow-Terneuzen opgevoerd zijn van 1150 tot 1350 mannen en vrouwen. Aan de tweede naftakraker zullen 1500 man werken. Een andere uitbreiding van het fa brieksterrein waarop Dow Chemical zit te springen, is de 200 hectare grond ten „westen" van de Braak man, aangeduid als „de mosselban- ken". Deze percelen zullen worden ingedijkt. Hoewel de concessie inzake de mos- selbanken als sinds het begin van dit jaar loopt en het waterschap de Ver enigde Braakmanpolders met de Dow-directie volledig tot overeen stemming zijn gekomen, hebben ho gere instanties nog steeds geen beslis sing over mosselbanken-concessie ge nomen. Tot stijgende teleurstelling van Dow, die de uitvoering van zijn plannen steeds maar weer moet op schuiven. Wat Dow inmiddels wel ter hand heeft kunnen nemen, is de voorbereiding voor de aanleg van een ethyieen-pijpleiding van Terneu zen naar Antwerpen. Bij Dow betreurt men het in ho ge mate, dat de bouw van een olie raffinaderij van Total aan Zeeuwsch- Vlaanderen voorbij is gegaan. Een dergelijke raffinaderij wordt bij een bedrijf als Dow zeer gewenst geacht. (Vam onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) HOEK Hoek is een van die ge meenten in Zeeuwseh-Vlaanderen waar de nieuwbouw steeds meer om ziich heen grijpt. Moderne eengezins huizen worden er uit de grond ge stampt, want Hoek raakt steeds meer in trek als forensendorp in de Ka naalzone. Om oude gebouwen die daarvoor in aanmerking komen voor nage slachten te bewaren, komen ze zo nu en dan op de rijksmonumentenlijst. Dat betekent: afblijven met je han den voor eventuele verbouwers of slopers. Twee Hoekse bouwwerken zijn onlangs tot rijksmonument ver heven. Het zijn de molen van de heer A. P. de Feijter (foto boven) en de boerderij „Weinig Rust" van de land bouwer D. Haak (daaronder). De molen, daterend uit 1856, wordt thans nog alleen gebruikt voor het malen van veevoeder. Het is een ronden stenen bovenkruier met stel ling en zoals dat officieel heet „on getailleerd". De hoeve „Weinig Rust" is toe gankelijk door een gietijzeren sier hek met aan weerszijden houten zij- hekjes. Op het erf staan peppels en langs de laan staan platanen. Het forse woonhuis is uit baksteen op getrokken, heeft een pamnen zadel dak en een aangebouwd bakstenen bakhuis. Boven de voordeur vermeldt een steen, dat de boerderij in 1854 is gebouwd. (Van onze correspondent) SLUISKIL Op vrijdag 5 decem ber zal om vier uur de officiële ope ning plaatsvinden van de pluimvee- tentoonstelling, die in het Gildehuis wordt gehouden. (ADVERTENTIE) HOOFDPLAAT Vraag in Hoofd plaat waar de heer en mevrouw Steijaert wonen, in negen van de tien gevallen zal de aangesprokene de schouders ophalen. Vraag waar u Robbe kunt vinden en men zal u meteen naar het huisje aan de Ker senlaan wyzen, want Steijaerts zijn er in Hoofdplaat zoveel, maar er is maar één Robbe. En dat is de heer J. J. Steijaert. Hij en zijn vrouw, res pectievelijk 72 en 70 jaar, hebben vandaag een halve eeuw echtvereni ging volgemaakt. Beiden zijn gulle, goedlachse men sen, die volop hun deel hebben ge had aan een arbeidzaam en vaak hard bestaan. In 1919 kwam de heer Steijaert uit Nummer Een naar Hoofdplaat. „Altijd landarbeider ge weest. In die tijd na de eerste we reldoorlog beurde je drie gulden vijftig per week". Mevrouw Steijaert lacht maar wat met haar man mee. Ze is herstellen de van een operatie maar voelt zich best in staat het gouden bruilofts feest mee te vieren. „Robbe" heeft het niet zo op de aansluiting van Hoofdplaat bij Oostburg als straks de gemeentelijke herindeling een feit is. Het 50-jarige echtpaar heeft zes kinderen, 22 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Vanavond is het feest in het jeugdgebouw van Hoofd plaat. Dan zal blijken hoeveel vrien den en goede kennissen Robbe en zijn vrouw hun alle goeds toewensen. Wij ook. (Van onze correspondent) TERHOLE. Vorige week is ten gevolge van de regenval zand onder het wegdek van de Rijksweg 60 tus sen Kuitaart en Terhole wegge spoeld. Hierdoor zijn verschillende stukken beton van het wegdek afge broken zodat enig gevaar op de weg ontstond. Een automobilist hoorde achter en onder zijn auto een harde klap. Hij zag dat een der achterbanden aan harden was en dat ook de band met velg van de aanhangwagen stuk wa ren. Even verder op de weg lagen stukken beton die uit een gat in de rijksweg waren gekomen. Rijkswaterstaat heeft de schade aan de weg van een noodherstelling voorzien. De onfortuinlijke autobe zitter zal een eis tot schadevergoe- "8 indienen bij de rijkswaterstaat, volgend jaar zal bet resterende gedeelte van de Hulsterweg van een ïeuwe deklaag voorzien worden, zo- i,o «u Terhole en Kuitaart ■f. Plaatsgehad. Aanvankelijkdacht Jkswaterstaat dat de weg nog ste- vmn jnoeS was doch het steeds r wordende verkeer stelt ho- v^.eisen aan de wegen zodat de /--wing bespoedigd moet wor-

de Stem | 1969 | | pagina 5