Sint eist service van winkeliers Raadsverkiezing op 25 februari '70 Trieste aanblik na de brand Zoef-zoef en onnatuurlijke Beer zijn vrienden vorst Raad Sluis „Vrije sollicitatie naar burgemeestersposten in Zuid-Beveland In Zeeuwsch-Vlaanderen ting in Clinge Hoklentoonstelliiig te Kloosterzande Zeeland gul voor Tunesië Raad had kritiek op twee wethouders eedschap ivalbals m begonnen i verrassingen impioens hap iljart mm Commentaar Geen woorden maar daden Vrag Len over ken Oosterschelcle I Ovenfl ,c maatregelen de minister Raadsleden Schade te Middelburg ongeveer half miljoen K koud met 1 Plaatselijk I fffnf1 e baien en in de nacht kans op lichte vorst. NIVE bespreekt onderhoud Te Hontenisse Wens op hearing mr. Van Aartsen: DE STEM VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 3 DVERTENTIE) St.-Nicolaas KWEKERIJ M. H. DEKKER ngevielesingel 34 rg- tel. 01180 - 5253 SOUBURG: kanaalstraat 59 »1.: 01183 - 1772 GOES: Vorststraat 34 el. 01100 - 7621 en onzer verslaggevers) De carnavalsverent- rossen in Hulst heeft in De rs het eerste van een serie ven die tot carnaval vol- in verschillende Hulster rijven gehouden zullen wor- nzet van deze carnavalscy- :n succes geweest. ngstelling was groot en de L. Later op de avond brach- iulster Prins en Raad van en bezoek aan de festivitei- ns de ontvangst werd Prins uit Lamswaarde, Lamsoor te, die eveneens aanwezig zijn Hulster collega onder- met de vetleren, medaille. ja onze correspondent) In het Zeeuwsch- topbiljart kampioenschap e leidende clubs aan de win- and. Bij de achtervolgende ■bfoen krijt op Tijd en STC hun beurt licht afgeschei- de rest. :dstr ij duitslagen: STC-OÏÏA xcelsicr - Grensvrienden istige Toepers - 't Centrum Anker - Krijt op Tijd 7-13. ingschikking: 1 't Centrum I Exelsoir 58, 3 Krijt op ■7, 4 STC 57. 5 ONA 5—4, kèr 5—2, 7 Lustige Toepen Grensvrienden 51 (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Voor de detailzaken, die sfeer service en kwaliteit se rieus nemen, is een veelbelovende toekomst weggelegd. Tilt men hier niet te zwaar aan, dan ziet het er na de terugslag van de BTW somber uit. Steeds meer winke liers zullen dan hun deuren moe ten sluiten. De heer C. Nouwens, voorzittei van het Nederlandse Katholieke I Ondernemers Verbond voor Zuid west-Nederland meent: ,Het is bekend, dat iedere de taillist moet vechten om het hoofd boven water te houden, maar als hij in deze drukk" kooptijd van de Sint niet extra aandacht besteedt aan entourage en service, dan zal na die terugslag van de BTW ook de decembermaand een flop wor den. Helaas houden nog veel te weinig winkeliers rekening met de eisen van hun klanten". Hij doet deze uitspraak met een air van „wie zich niet wil in spannen, moet de wrange vruch ten maar plukken". Enigszins ver wonderd constateerde hij aan het begin van de koopweek, hoe rela tief weinig zaken zich hebben op gemaakt voor de Sinterklaasrusi op de winkels. „De klant vraagt in deze tiju niet alleen om een goed kwali- teitsprodukt, maar ook vooral om een stemmige etalage, vrolijke sinterklaasmuziek, feestelijk ca deaupapier met kleine etiketjes. Service, ik kan er niet genoeg op hameren. Ik weet, dat het voor een detaillist gemakkelijker is sfeer te scheppen in zijn zaak dan voor de leiders van grootwinkelbedrijven Laat men dat dan ook dóen"! De heer Nouwens stelt uitdruk kelijk. dat het kooppubliek niet al leen prijs-, maar ook kwaliteitsbe wuster is geworden. „Ik geef maar een voorbeeld", zegt hij, „neem de banketbakkerijen. Dit kan een gouden tijd zijn voor de bakkers, maar er moet wél wat tegenover staan. Goede zaken in deze branche beleven géén terug slag. Slechte wél. Tegenwoordig wil de klant graag betalen voor een goed produkt. Daarom zullen in de toekomst de kwaliteitszaken met een goede service zich heel goed weten te handhaven. De klant wordt verwendcr, kritischer en de zakenman moet zich daarop instellen Hij moet zich steeds meer aanpassen aan de klanten, die hij wil trekken en vooral in stijl blijven". Hij realiseert zich terdege, dat hiermee kosten gepaard gaan. •Maar", stelt hij hier tegenover „een goed lopende zaak legt geen windeieren! Elke middenstands zaak kan geweldig veel meer ser vice geven dan een grootwinkelbe drijf. Service is echter niet, dat de klant kan ruilen, maar dat de klant zo'n goede begeleiding krijgt, dat ruilen niet nodig is". Zo zou ik bijvoorbeeld niemand aanraden tijdens die drukke dagen hulpverkoopsters in dienst te ne men", aldus de heer Nouwens, „ze zijn meestal slecht op de hoogte en hebben vaak weinig hart voor de zaak. Ik heb liever dat de klanten dan maar wat langer wachten". „De middenstanders, die weten, hoe ze sfeer in hun zaak moeten scheppen en welk assortiment er wordt verlangd, zijn de BTW-klap al te boven. Heel veel zaken ko men nu pas op de omzet van vo rig jaar De terugslag is enorm geweest Veel detaillisten moesten het loodje leggen, maar de klant wil nie* steeds over dat soort pro blemen horen praten. Die wil ge woon gezellig winkelen", aldus de heer Nouwens. am onze correspondent) IE In de zaal St. Ceft Vilder werd oen schiet®! „n, waaraan door 81 schutte® eelgenomen. De beide W werden geschoten door R. an De Klinge (B) en P. S» m St. Jan-steen. De eerste Hl- werden respectievelijk door Fr. Boel van De Kffl- en R. de Moor van De K®- De tweede zij vogel werd» „.e wip geschoten door R. ®s ran Koewacht en op de twee- viel de tweede zijvogel bij v n F. Fassaert van Graat» aotste aantal vogels rerd geschoten door Jef h°u' St. Gillis (B). de fotoUitbetaling van V i schade. Gehoord gisteravond in de K.V.P.- t.v.-zendtijd voor politieke par tijen: „Het wordt steeds duidelijker dat er in Brabant een volwaardige universiteit moet komen". De spreker in dit programma zei dat van de K.V.P. dikwijls gezegd wordt dat deze partij mooie woor den spreekt maar verder niets zou K doen. Hij iiet er op volgen: „Feiten I meneer, daar komt het op aan". Een feit is- De K.V.P.-minister Ve- ringa heeft Brabant zeer recentelijk de kans ontnomen op een volwaar dige universiteit door de achtste medische faculteit aan Maastricht toe te wijzen. Dat is gebeurd ondanks hevige protesten van Brabant. Dat is gebeurd met medewerking van de K.V.P.-fractie In de Tweede Ka mer. De K.V P.-spreker in deze pro- paganda-uitzending eindigde met de kreet: „Voor ons bestaat politiek niet alleen uit woorden maar ook uit daden". I j ^a.' beeft Zuidwest-Nederland dan inderdaad gezien. K»Ü ^A;4G <ANP> De Tweede- (pX M Sehipper en Egas hebben minister Bakker aterstaat) schriftelijke vragen ge- ïïLl dijken aan de Ooster- inï L Vele bewoners in het ooste- M" Zuid-Beveland maken I wiiiJk1-? alins «"gerust over de I fl«uJ 0Dldat zi' menen dat de den üia°nVj doende veiligheid bie- S vraren vragcnstellers. In de aan! vi- wordt geïnformeerd of er en ml, g is vo?r deze bezorgdheid weten nar wi,'en de kamerleden I ivakL ,ct systeem van dijkbe- I terelf a-!°J nde waarborgen geeft d« we1?f aak- vragen ver- vo do/J'' mdien blijkt dat er on voldoende waarborgen zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verkie zingen voor de gemeenteraden van de nieuwe gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen worden gehouden op 25 februari 1970, zo hebben G.S. van Zeeland besloten. De datum van de kan didaatstelling is bepaald op 13 ja nuari 1970. Tussen dit tijdstip en de verkiezings datum liggen 43 dagen, voldoende om alle werkzaamheden met inachtne ming van de termijnen in de kieswet te kunnen afhandelen. Voor 18 december 1969 moeten de stemdistricten zijn ingedeeld en de leden en plaatsvervangende leden van de stembureaus zijn aangewe zen, aldus het besluit van G.S. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden moeten zijn onderzocht voor 19 maart 1970 en wel door de raden van de gemeenten Axel, Hulst Hontenisse, Sas van Gent, Terneu- zen, Oostburg en Sluis. De zelfstan dig blijvende gemeente Aardenburg komt in deze opsomming niet voor. omdat, aangezien het inwonertal van deze gemeente te geringe wijziging zal ondergaan, de verkiezingen hier op het gewone tijdstip zullen plaats vinden. Op elf december zullen de gemeentebesturen van de op te hef fen gemeenten afschriften van of uittreksels uit de kiezersregisters moeten zenden aan de besturen van de hierboven genoemde zeven ge meenten. Deze gegevens hebben be trekking op de personen, die op de dag van herindeling naar een, andere gemeente zullen overgaan. Voor dertig december moet het verzoek tot registratie van namen en aanduidingen van politieke groe peringen zijn gedaan. Op twee janua ri moet op het verzoek zijn beslist, tegen welk besluit dan op zeven ja nuari. beroep bij de kiesraad open staat. Met lna<#itnemlng van de bepalin gen der gemeentewet zijn, op grond van de verwachte inwoneraantallen op het tijdstip van herindeling, de aantallen raadsleden voor de nieuwe gemeenten vastgesteld. Axel (raming 11.400 inwoners), krijgt vijftien raadsleden, Hulst (raming 16.300 in woners) krijgt er zeventien. Honte nisse (7700 inwoners) krijgt dertien raadsleden. Sas van Gent (9000) dertien, Terneuzen (30.000) 23, Oost burg (18.300) 17 en Sluis (3300) elf. Aardenburg houdt op het gewoue tijdstip verkiezingen zoals gezegd. Ten aanzien van de benoemingen van een tijdelijke secretaris en een tijdelijke functionaris, belast met de taak van ontvanger, stellen G.S. zich voor om, evenals in Zuid-Beveland is geschied, de gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen hun ziens wijze mondeling toe te lichten. (ADVERTENTIE) GEEF MET St.-Nicolaas een bloemen- cheque Langcvielesingel 34 Middelburg - tel. 01180-5253* SOUBURG: Kanaalstraat 59 tel. 01183-1772 GOESLange Vorststraat 34 tel. 01100-7621 (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Zondag ze ven december is het de voorlaatste keer dat er een hoktentoonstelling wordt gehouden bij J. de Waal. Deze begint om tien uur eq duurt tot half een. Er hebben drie liefheb bers ingeschreven, te weten R. Hen- drix, de heer Voet en B. van Goethem. Enkele door brand aangetaste gerechtsdossiers achteloos op een hoop ge gooid. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het verloren gaan van een groot aantal dossiers tengevolge van de brand, die dins dag een deel van het Middelburgse gerechtsgebouw in de as legde, zal geen nadelige gevolgen hebben voor de in voorlopige hechtenis verblij vende bewoners van het huis van bewaring. „Er zijn, zover mij bekend, geen d-ossiers van mensen die in voorlo pige hechtenis verblijven, verloren gegaan. Er hoeft dain ook geen mens laniger in voorlopige hechtenis te blij ven in afwachting van de reconstruc tie van zijn dossier", aldus officier van. justitie, mr. J. L. Andreae. Met de reconstructie van de verloren ge- gaine dossiers is men nog niet begon- j Vooruitzichten I v°or vrijdag «O zaterdag, opgesteld door h« K.N.M.I., °P woensdag f om 18.00 uur: muJ€,r?V00ruitzichten in cijfers ge- Widdeld over Nederland. J?or Tripas! aantal uren zon: 1 j Hm.-temp.: 0 tot-5 graden on- „ra-a aonnaai; max.-temp.: 1 tot 5 <W6n onder normaal; kans op een 80 n per'ode van minstens 12 uur: etrL0iCe-t; kans °P een geheel droog "«naai: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: I de- """--temp.: 1 tot 7 graden on- EfLf0ntla?1; max.-temp.: 2 tot 8 dminf onder normaal; kans op een 80 nf„ P6n°de van minstens 12 uur: etmaaffvn kans op een geh«e! dr0°S "«ai. (0 procent. MIDDELBURG Op woensdag 17 december zal in de kleine kantine van de N.V. de Vitrite Fabriek -4e Middelburg weer een bijeenkomst van de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency worden gehouden. Deze bijeenkomst, die om half vier aanvangt staat in het teken van het probleem van het onderhoud bij mid. del-grote en kleine bedrijven. Spreker nvep dit onderwerp is de heer S.C. Bakker van het raadgevend bedrijfs economisch bureau S.C. Bakker te Groningen. De bedoeling ii, dat op deze NFVE- bijeenkomst wordt besloten tot op richting van een Zeeuwse afdeling van de „Nederlandse vereniging voor Doelmatig Onderhoud", indien al thans voldoende belangstelling be staat voor regelmatige voorlichting door deskundigen over allerlei onder- houdszaken. De inleider van woensdag 17 de cember wijst op de betekenis van het onderhoud in economische zin- De aard en de hoeveelheid van de pro- duktiemiddelen waaronder begre pen: machines, installaties, gebou wen e.d. verschilt uiteraard van be drijf tot bedrijf. Daarbij is niet alleen van belang dat bet onderhoud ge richt is op het instandhouden, maar er is tevens een economische nood zaak om onderhoud in grote mate preventief te verrichten. Dit is af hankelijk van de aard en de grootte van het bedrijf. De ingewikkeldheid en de kwetsbaarheid van de produk- tiemiddelen «pelen daarbij de groot ste rol. men. „We moeten eerst bureaus en stoelen hebben. Dan kunnen we be ginnen", zo zei ons mr. Andreae, die ons voorts meedeelde dat het onder zoek naar de daders - van de brand stichting nog geen nieuwe punten aan het licht heeft gebracht. Het statige achttiende-eeuwse ge rechtsgebouw biedt na de brand een trieste aanblik. Tot in de verste hoe ken van het gebouw heeft zich een vette laag roet afgezet op deuren, muren en plafonds. Op de geblaker de bureaus liggen door het zwairte roet nauwelijks nog te herkennen papieren. In de kamer van de rechter-commissaris hangt een waarschijnlijk oud schilderij waar van de voorstelling niet meer is te herkennen. Door de extreme hitte die bij de brand is ontstaan is de verf er af gebladderd. Slechts de cel len en de kamer waar de rechtbank verslaggevers tijdens de schorsingen der rechtszittingen koffie plegen te drinken, zijn min of meer gespaard gebleven. Inmiddels zijn werksters en schoon maaksters van twee schoonmaakbe drijven, bijgestaan door een deel van het rechtbankpersoneel, San de slag gegaan oim orde op zaken te stellen en iets van de schade te herstellen, die op vijf ton wordt geschat. GOES Een zevental plaatsen op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, die in 1953 zelf door de watersnoodramp werden getroffen, heeft de afgelopen dagen het spits afgebet een voor de hulpactie voor Tunesië. In Duiveland, St.-Philipsland, Kortgene, Kruiningen, Fijnaart-Hei ningen, Oude-Tonge en Nieuwe-Ton- ge is in totaal een bedrag van 26.628,19 opgehaald, hetgeen ge middeld ruim een gulden per hoofd van de bevolking betekent, in Nieu- we-Tonge zelfs twee gulden. De preciese bedragen, die in bo venstaande plaatsen zijn opgehaald, luiden: Duiveland 5.636,70; St.-Phi lipsland 2.872,-; Kortgene 1.927-; Kruiningen f 5.324,33; Fijnaart-Heij- ningen 3.453,50; Oude-Tonge 3.087,29; Nieuwe-Tonge 4.327,37. (Van onze correspondent) SLUIS De voorwaarden waar onder de Jeugdwerkcommissie ge bruik mag maken van een van de lo kalen van de voormalige openbare lagere school in de Hoogstraat zijn door de gemeenteraad van Sluis vast gesteld. De heer P. de Block, Katholieke Lijst, drong er op aan om een huur bedrag, hoe laag ook, vast te stellen. Zulks alleen uit principiële redenen, want zo betoogde de heer De Block het is nu eenmaal gebruike lijk dat een instelling die een ge bouw van de gemeente huurt, een huurprijs betaalt, hoe gering die ook mag zijn. De heer O. de Milliano acht te een dergelijke maatregel, gezien de ideële doelstellingen van de Jeugd werkcommissie, onrechtvaardig. Het voorstel van de heer De Block werd door de overige raadsleden niet ge steund en er werd akkoord gegaan met de gestelde voorwaarden, al zul len enkele punten worden geschrapt De vogelvereniging Tropika mag on der dezelfde voorwaarden gebruik maken van twee lokalen van deze la gere school om een tentoonstelling te houden. Alleen licht, water en elektriciteit zullen door de vogelver eniging moeten worden vergoed. De heer T. H. Wemaer zal een gedeelte van de oude stadswallen in gebruik krijgen om deze met schapen te la ten beweiden. Besloten werd om een rekening-courant voor het jaar 1970 van f 100.000,- aan te gaan bü de N.V. Bank van Nederlandse gemeen ten in Den Haag en bij de AMRO Bank in Sluis voor een bedrag ven f 150.000,—. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE. Vanuit de raad van de gemeente Hontenisse is kritiek geoefend op de wethouders Everaert en Rademakers ia verband met ai te openhartige publikaties over het streekplan in een plaatse lijk orgaan. Enkele raadsleden ble ken er over gepikeerd dat beide wet houders, zonder medeweten van de raad, dingen openhaar hadden ge maakt, waarvan het beter zou zijn geweest als die voorlopig nog bin nenkamers waren gebleven. Aan het einde van de raadsverga dering ontstond over deze kwestie een verwarde discussie, waarin de raadsleden en de wethouders over en weer hun eigen standpunten verde digden. De voorzitter bleek met deze discussie in het openbaar niet zo erg gelukkig. Hij trachtte verschillende keren aan het gesprek een einde te maken door de discussie voor geslo ten te verklaren. Tevoren had de gemeenteraad een voorstel van b. en w. verworpen om medewerking te verlenen voor het aanbrengen van beplanting rondom de lagere school in Terhole. Wel goedgekeurd werden een krediet van f 2336 voor aanschaf van een nieuwe lees- en schrijfmethode en f 4989 voor het invoeren van het vak han denarbeid voor de r.-k. lagere school in Lamswaarde. Beslaten werd te vens, in afwachting van de goed keuring van G. S. van het bestem mingsplan Lamswaarde, toekomstige aankoop van diverse gronden goed te keuren en het college van b. en w. met betrekking tot de aanbesteding te machtigen in overleg met de Cen trale Dienst te regelen. GEWAPEND MET twee messen heeft de stuurman van het Nederlandse schip Bothnia gisteren op een meer in West-Zweden zijn kapitein aange vallen. Met behulp met twee beman ningsleden wist de gezagvoerder hein te ontwapenen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Achter het raam van een woning in de Heerjan straat in Zaamslag huppelt een wa- tervlugge en levenslustige langoor over de vensterbank. Soms kan hij plotseling doodstil rechtop zitten, menige voorbijganger in de waan latend met een opgezet konijn tc doen te hebben. Maar „Zoef-Zoef" is wel degelijk levensecht en bo vendien van „wilde" komaf. Kort na zijn geboorte nam zijn familie de vlucht voor werkzaamheden aan het openluchtzwembad. Amper veertien dagen jong werd het diertje, verkleumd, bibberend en doodsbenauwd in een tuinderij door de heer C. de Zeeuw gevon den. Hij ontfermde zich over de kleine vondeling en nam hem mee de warme huiskamer (het was half april). Twaalfjarige dochter Jannie nam prompt het pleegmoederschap aan en zorgde er met de fles voor, dat „Zoef-Zoef" flink aansterkte. Maar een wild konijn heeft meer nodig. Een deskundige verklaarde dat de kleine spring-in-'t-veld al leen in leven kon blijven als hij enige uren per dag gezelschap krijgt, vrij mag rondlopen en pas send voedsel voorhanden is. De huishond „Beer" vond het in het begin maar een rare gast, die zijn rust kwam verstoren. Maar na veel afleren en leren aan beide kan ten hebben de twee onnatuurlijke huisgenoten elkaar toch geaccep teerd. „Beer" knippert zelfs niet meer met zijn ogen als „Zoef-Zoef" van de vensterbank via de rugleu ning van zijn lievelingsstoel boven op zijn rug springt. Het is net of hij die hondse behandeling onder gaat met de gedachte: „Ach, het is en blijft toch maar bij de konijnen af." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commis saris van de koningin, mr. J. van Aartsen, heeft in de Zuidbeve- landse gemeente een hearing ge houden betreffende de bezetting van burgemeestersposten in de nieuwe Zuidbevelandse gemeen ten. Het doel was dat mr. Van Aart sen een indruk zou krijgen van de wensen die de nieuwe gemeen teraden hebben ten aanzien van de kwaliteiten van de burgemees ters in hun gemeenten. Op dit punt werden verschillende opvattingen naai' voren gebracht, die er op wezen dat men een krachtig burgemeesterstype voorstaat, die de eigenschappen van een manager paart aan een democratische instel ling. Sterker overwoog echter de wens het duidelijkst gebeurde dat in Goes en het scherpst werd het ge formuleerd door diverse P.v.d.A.-af- gevaardigden dat de burgemees tersposten in Zuid-Beveland voor vrije sollicitatie in aanmerking dien den te komen. Gewezen werd ook op de recente verkiezingsuitslag, die wijst op een aanhang voor de P.v.d.A. van 23 procent van de kiezers. Dit recht vaardigt, aldus werd van socialis tische zijde aangevoerd, dat minstens één Zuidbevelandse gemeente een burgemeester dient te hebben die uit de P.v.d.A. voortkomt. (De oude gemeente Kruiningen, die opgaat in Reimerswaal, heeft in de persoon van de heer Schipper een P.v.d.A.-burgemeester. De geruchten willen evenwel, dat de heer Schipper door de commissaris van de koningin in Noord-Holland zou zijn uitgeno digd te solliciteren naar het burge meesterschap van Hoorn - redactie). In Borssele werd de wens om hier een K.V.P.-burgemeester geplaatst te krjjgen onder woorden gebracht. Voor algemene openstelling van va catures voelde men hier minder. Over de kwestie van een open sol licitatie kan door de minister van Binnenlandse Zaken worden beslist, op voordracht van de comnuswris van de koningin in Zeeland.

de Stem | 1969 | | pagina 3