mijmeringen van een dertiger Stripschrift: moeilijk doen over de eenvoud Cinestud 70 tips PICASSO-RIJST De Dromen- diefstal Top-tien Rijmen Brieven Beeld Groei Leger V Devotie Lucky Luke: in de ■"echter i G 4G NG IS KRACHTIG EN REIKT ÏE» st 1969, betrek, het verhogen en zeedijk van de older vanaf ca. nuëlpolder en de t ca. dp 19 en het waterbeloop tus- n dp 22 plus 72 m Waarde, gelegen chelde met bijbe. tot en met 31 de- r waterkerende en lan de waterkering emde calamiteuze vernieuwing en bet 31 december 1970 kram-, rijs-, steen- lere werken aan de an bovengenoemde Ider. ischiedt volgens par- KUIFJE SUSKE en WISKE "DE STEI» 20 DE STEM VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 het waterschap ïeveland en het be- van de calamiteuze dinsdag 23 december uur in „De Prins van nes in het openbaar t tekeningën, zijn van- 969 te verkrijgen ter ip, Grote Markt 3 te 25,—; franko toezen- m dit bedrag per post- ;en volgens bestek. De vanaf donderdag 18 e ten kantore, Grote ringen van de calami- ia; ïam; en Anna-Friso .ember 1969 in het ver- nkelder" te Kortgene, Ier nadere goedkeuring eland in het openbaar ;len plaats hebben als de waterkering van de Ier; de waterkering van de ilder; de waterkering van de aa en Anna-Friso. en liggen vanaf 15 de- n kantore van de secre- ene, Julianastraat 8 en em verkrijgbaar a 5,- vaterkering. 3 woensdag 24 decente LI uur. ld vergaderlokaal, n aanwijzing, besturen voornoemd, Ders, voorzitter. iff, secretaris-ontvanger. ■ring van de Calamiteuze ïsdag 31 december lur, in hotel „De Stads- onder nadere goedkeu- Staten van Zeeland, ;e ten kantore van de Wa ar te Kamperland en t 9 (adres: P. Balkenend' elburg) en is bij laats« van 5,- per exempla ling) vanaf 12 decern op woensdag 24 decemb^ ran 10 tot 11 uur. Samen •tel. gen ligt vanaf 24 dece i kantore van de wa te Kamperland. ,969. pers, voorzitter. nde, secretaris-ontvang fOEN wij, dertigers, jong wa ren, wentelde de aardkloot zich in het koesterende zonnetje van een rustige kalmte. Toen Wij, dertigers, jong waren, gin gen we welgemutst naar de l openbare straatbals op konin ginnedag om te jiven met een 1 meisje, wier rokken de meniscus slechts deed vermoeden - en ze- i kerniet liet zien. Toen wij, der tigers, jong waren, riepen we I „Hebaberiba" in plaats van I „Johnson moordenaar" en liepen I dan net zo hard weg voor de juut (klabak, smeris, pakke- I man), die wij het tegen de ove rigens identiek geüniformeerde rug schreeuwden, als het lang- I harig volkje van nu, dat de vijf- I tigers zo graag werkschuw, tuig I of krapuul noemen. Toen wij, dertigers, jong waren i kwamen huisknechten in de ^„lite- I ratuur" slechts voor als gluiperig is, dat de wegen van de verbo- den he-man Dick Bos kruiste en niet. zoals Van 't Reve dat beel- 1 ziet in zwangere staat ter vergelijking van zijn vader. Toen wij, dertigers, jong waren was de I strip in de vorm van het beeldver haal ai opwindend genoeg en had- I den we Anton Geesink niet nodig om enthousiast voor judo te wor den' Dick Bos vervulde onze wen sen eh Eric de Noorman en Kapi tein Rob zetten onze stoutste ver beeldingskracht aan het werk. Wij strip-iezers van toen vinden ome lotgenoten van toen nu terug acte dezelfde slappe kaften. Er is immers een reveil van het strip verhaal gaande, dat in Nederland zelfs heeft geleid tot een „strip- schep" en een „strip-schrift" (tus sen haakjes: welke woordkunste- naar 20u deze onuitsprekelijke ter men hebben bedacht?). Raar eigenlijk dat zoiets is ont staan. Wie heeft er eigenlijk be hoefte aan gehad om na het lezen van vooruit maar, alweer Dick Bos bijvoorbeeld ene meneer A Reijnhoudt m het stripschrift te horen oreren over het liefdele ven van Dick Bos, waarbij hij tot verrassende ontdekkingen komt: „Ook op sexueel gebied toont Dicky (Iet op, hoe familiair me neer Reijnhoudt had zeker net Joop ter Heul gelezen) grote zelfbeheer sing". In „Net Op tijd" nodigt hij de aantrekkelijke Phillys Chester uit om een kopje koffie te gaan drin ken, maar dat gebeurt in een keu rige gelegenheid en als hij haar thuis brengt neemt hij voor de deur afscheid (merkwaardig, je zou bij na denken, dat meneer Reijnhoudt er een gewoonte van maakt om met dames, die hij voor het eerst ontmoet, regelrecht de koffer in te duiken, desnoods zonder kopje kof fie). „Het liefdeleven van Dick Bos blijft een gesloten boek". Dat is het nadeel van dit strip schrift: er wordt in de kwalijkste zin van het woord populair-weten- schappelijk in gedaan. En dat zou nog tot daaraan toe zijn, als je niet zo duidelijk het gevoel kreeg dat de scribenten er zelf ook geen barst van geloofden. Er staat overigens genoeg in het stripschrift, dat aardig om te we ten is. Het „nieuws van de strip- markt" bijvoorbeeld, de ruilru- briek en de kleine nieuwsberichten. Het beste wat er in zit, is echter een complete aflevering van een nog niet eerder in boekvorm ver schenen stripverhaal. Want laten we eerlijk zijn, wie verslingerd is aan het lezen van stripverhalen, wil beeldverhalen ep geen gewauwel van overjarige tieners, die het gek vinden om in een „keurige gelegenheid" het eerst van, al naar „Kuifje" te pak ken en daarom aan hun ongevaar lijke liefhebberij maar een semi- wetenschappelijk tintje geven. HANS LUTZ DE top-tien van de maamd novem ber van de meest verkochte boe ken luidt 'als volgt 1 Dr. L. de Jong, Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Deel 2 Neutraal. 2 Louis Couperus, De boeken der kleine zielen. 3 Erich von Danicken, Waren de goden kosmonauten? 4 Toon Kortooms, Help! De dok ter verzuipt 5 Desmond Morris, De naakte aap. 6 Dr. L. de Jong, Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Deel 1 Voorspel. 7 P. J. Bouman, Een haindvol mensen. 8 Mario Puzo, De peetvader. 9 Marten Toonder, Een heer moet alles alleen doen. 10 Philip Roth, Portnoy's klacht. MORGEN is het Sinterklaasavond. Op deze dag zijn er altijd enkele oubollige dagbladen die hun lezers menen te moeten trakteren op rij mende nieuwskoppen. Wij geven u alvast een voorproefje Hebt U het al gehoord, 1000 mensen in Vietnam vermoord. Te hard gereden, Man overleden. Zuidafrikaamse politiek lukt: negers blijven onderdrukt. In Brazilië hongersnood, kinderen liggen in de goot. Vliegtuig stort neer door het slechte weer: twintig doden te betreuren na dit ernstige gebeuren. Amerikaanse bommenworp op inwoners Vietnamees dorp. Felle gevechten aam de grens Russen en Chinezen slaan elkaar lens. Het stripschrift, tijdschrift voor striplezers, wordt uitgegeven door N. V. Drukkerij Levisson voor Het Stripschap, Ne derlands Centrum voor belangstel lenden in strips. Het blad ver schijnt twaalf keer per jaar en kost 2,25. Bij iedere boekhandel te koop. VAN 26 februari tot 5 maart 1970 wordt in Amsterdam weer een internationaal studentenfilmfestival gehouden onder de''naam Cine stud 70. Op het festival zijn films te zien, die studenten uit ver schillende landen hebben gemaakt, in kleur en in zwart-wit, op 8, 16 en 35 milimeter. Het organiserende comité heeft tot nu toe uit 18 landen ongeveer 70 inzendingen ontvangen. Dat is aanzienlijk meer dan in vergelijkbare stadia van de vorige Cinestudfestivals. (De vorige was in 1967). Uit Ceylon, Israël, Hongarije, India en Egypte zijn al toezeggingen voor in zendingen gedaan. De organisators verwachten ongeveer 200 films. Het comité krijgt medewerking van de International Union of Students in Praag, die het Cinestud 70-affiche heeft ontworpen. Er worden verschillende prijzen uitgeloofd: een juryprijs, een pers prijs en een publiekprijs. Het Maison Descartes, de culturele afdeling van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, looft twee prijzen uit voor de beste Nederlandse inzendingen. De Cinestud is financieel afhankelijk van subsidies en donaties. De gemeente Amsterdam, het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, de universiteit van Amsterdam en het Prins Bemhard Fonds hebben hun steun al toegezegd. Ook het bedrijfsleven is benaderd. Volgend jaar in Amsterdam. Wij houden u op de hoogte. IN het weekblad Accent lazen wij de volgende passage over de be grippen „links" en „rechts": „De begrippen „links" en „rechts" worden nog steeds met hardnekkigheid gehanteerd; kenne lijk zijn ze nog niet zo versleten als wel wordt gesuggereerd. Dat er in dit soort etikettenplakkerij een stupide element zit, kon men deze week in Achter het Nieuws vernemen, toen mr. Stheeman door de VAR-amateurs werd uitge maakt voor „een van onze meest rechtse rechters". (ADVERTENTIE) DEKEN Martin Sullivan (59) van de St.-Pauls kathedraal wil het volgend jaar in de opera een pop opera Jezus Christus laten opvoe ren. H(j zegt: „Als je niet over Christus in de geest van poplied jes kunt spreken, heb je een ver keerd beeld van hem". NOG enkele brieven van kinderen aan „Got" „Lieve God, Vorige week heb ik de Sint Jan gezien, toen we in Den Bosch wa ren. U woont in een mooi huis. Frank." „Lieve God, Als U al die dingen doet dan hebt U het aardig druk. Daarom wou ik eens vragen. Op welke tijd kan ik het best tegen U praten. Ik weet wel dat U altijd luistert, maar wan neer luistert U het best in Amster dam-Noord? Uw toegenegen Al- bert." „Liefe God, De meester las het stuk voor waar alle joden droog gingen door wa ter allemaal water was en ontsnap ten. Gaat u zo door. Ik ben ook joods. Veel liefs van Paula." MEDICI in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn erin geslaagd de groei tot stilstand te brengen bij een 20-jarige jongen die te lang dreigde te worden. De jongen was al 2 meter en 18 centimeter lang toen de geleerden ingrepen. Hij leed aan acromegalic, een ziekte die het gevolg is van te veel hot- monen. Het ziekenhuis heeft de 160 miljoen volts cyclotron van de universiteit van Harvard gebruikt om protonstralen te construeren op de hypofyse, dat deel van de hersenen waar de groeihormonen worden geproduceerd. De behande ling bleek voldoende. De kracht en de energie van de patiënt nemen toe. DE dierentuin van Brussel heeft bij de regering van een Indiase staat een neushoorn besteld voor 13.000 dollar (ongeveer 52.000 gul den). Sinds 1967 is de prijs van neushoorns meer dan verdubbeld. VOOR Picasso-rijst hebt u de vol gende ingrediënten nodig: 400 gram varkenspoulet, zout en peper, 50 gram boter, twee eetlepels suiker, een kleine gesnipperde ui, 1/4 blik ananasschijven, 50 gram pitloze ro zijnen, 250-gram rijst, zout, een blik doperwtjes, zout, suiker, 50 gram boter, twee bananen, paprikapoeder, aroma, peper, zout, aardappelmeel en geknipte peterselie. De stukjes vlees met zout en peper bestrooien, de boter warm maken en het vlees rondom mooi bruin bakken, daarna uit de pan nemen. De suiker in de pan strooien en onder roeren laten caramelliseren en hierin de stukjes ui fruiten. Het vlees weer in de pan doen, het ananassap en de rozijnen toevoegen en alles ongeveer 20 minuten zacht jes laten doorkoken. De rijst was sen, 4 dl water met zout aan de kook brengen en de rijst hierin gaar laten worden. De doperwten warm maken met iets zout en suiker. De boter in de koekepan bruin laten worden, de bananen pellen en in de lengte doorsnijden en met de schijven ananas vlug aan weers zijden bruin bakken, daarna be strooien met een beetje paprika. De saus op smaak brengen met aroma, peper en zout en met een papje van aardappelmeel en water bijbinden tot de gewenste dikte. De rijst op doen op een platte schotel en gar neren met de doperwten, ananas e bananen. De peterselie op de groen te strooien. Vlees en saus er z warm mogelijk bij geven, 't Is weer eens iets anders dan aard appelen en groenten. OUWE vijf, ouwe vijf zit nergens mee, ouwe vijf poept overal op. ouwe vijf heeft overal scheit aan. ouwe vijf; de hap die alle andere happen in een hap ophapt, schriji maar aan je moeder dat je een ouwe bult gezien hebt, ouwe hap slappe hap. DE bedevaartkapel van de Noordhollandse parochie Onze Lie ve Vrouw ter Nood heeft nog al tijd een perron aan de spoorlijn. De Nederlandse Spoorwegen lieten er pas nog twee nieuwe borden plaatsen met „Onze Lieve Vrouw ter Nood". In Sursum Corda dankt de rector van deze Heilose paro chie de NS hartelijk voor dit ge baar. „Zij geloven blijkbaar ook nog in een opleving van de O.L. Vrouw ter Nood-devotie", aldus de rector. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmóps. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ^smaak sherry of cognac. MET ZO B/BBE- Y HOU JE, BEM/TLUKTIVEl l MOfJOÜ OF JE SPOHErJ HEBT GEZ/EH...

de Stem | 1969 | | pagina 21